Setari Cookie-uri

Ce parere aveti de Comunitatea Amish?

"Zeci de mii de oameni traiesc izolati in conditiile secolului al XVIII-lea. Fara electricitate, fara gaz metan, fara canalizare. Comunitatea Amish. Se nasc pentru credinta, mor pentru viata vesnica.
Conduc carute trase de cai si ara cu plugul. Isi construiesc singuri casele, fara macarale. Nu merg la spital si nu vor sa auda de doctor..."

Ce parere aveti??
FastSoul
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:19
serios?................mai exista stfel de specimene?............

Postat pe 9 Octombrie 2008 16:21
Si mai traiesc si in haremuri, cu n copii de nu se stie al cui mai e.
Kathara
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:28
Mda...mai exista...Am citit de curand un articol in care se spunea ca nu au curent in casa, ca femeile nu se fardeaza, nu se dau cu creme, nu isi arata parul despletit decat sotilor lor...
Femeile din aceasta comunitate sunt invatate ca nu au de ce sa se aranjeze, pentru ca nu trebuie sa isi arate frumusetea decat barbatilor lor...sau ca nuntile se organizeaza intr-un hambar mare...se manaca bine si se canta cantece religioase...mirii sunt imbracati la fel ca invitatii...ca sa nu insemne infatuare...etc...
FastSoul
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:28
Da. dar nu stiu sa pun clipul
http://www.youtube.com/watch?v=GsfVw9xxoNY

Binenteles ca este un pic blasfemic pentru amish;-)
Full_Metal_Jacket
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:28
Si mai traiesc si in haremuri, cu n copii de nu se stie al cui mai e.

Tocmai asta e ....ca fiecare isi stie familia si nu se incurca intre ei....
FastSoul
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:29
"Femeile nu au voie sa imbrace rochii cu nasturi, pentru ca sunt considerati "provocatorii, acestia fiind inlocuiti cu agrafe sau sireturi. O palarie sau o boneta pe cap este obligatorie. Tinuta lor, atat a barbatilor, cat si a femeilor, este una demna, plina de mandrie, sunt oameni corecti si cinstiti.
Ei refuza sitemul de ocrotire sociala deoarece considera ca este "lipsit de maturitatei sa te lasi ajutat de stat. Prima grija a unui individ sau a unui grup este de a reflecta daca un lucru sau altul este indispensabil si daca se poate sau nu trai fara el. Daca raspunsul este ca se poate - si este vorba despre aproape tot ce poate oferi societatea de consum - aceste lucruri sunt pur si simplu respinse.
Amish nu este o secta, ci o comunitate. Ei nu sunt indoctrinati si cred cu convingere in puterea exemplului. Daca, prin absurd, ai vrea sa devii membru al comunitatii, nu ti-ar da un test oral sau scris la religie, dar ai primi o tesala si ti s-ar spune sa cureti caii, ai fi trimis la atelierul de croitorie, la bucatarie sau la muncile campului. Doar muncind, nici mai mult, dar nici mai putin decat ei, fiind permanent un exemplu pentru ceilalti ai reusi sa te alaturi comunitatii.
Viata lor este guvernata de reguli carora li se supun de la nastere si pana la moarte. Accentul este pus pe simplitate - trebuie sa-l aiba pe Isus alaturi de ei, in viata de zi cu zi, tot timpul.
Unii sociologi se intreaba cat vor mai rezista si tot ei incearca un raspuns, dandu-le cam 20 de ani, timp in care, treptat, ar fi "inghititii de "malaxoruli american. Altii sunt insa de alta parere - Amish, prin respectul fata de lucrurile simple si esentiale ale vietii, sunt, probabil, in acest moment, in avans fata de asa-zisa lume moderna prin fraternitatea, solidaritatea respectul si intelegerea de care dau dovada. In acest mod, nimic nu le poate ameninta existenta."

FastSoul
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:33
De la: FastSoul, la data 2008-10-09 16:29:44Si mai traiesc si in haremuri, cu n copii de nu se stie al cui mai e.

Tocmai asta e ....ca fiecare isi stie familia si nu se incurca intre ei....


Cum nu, a fost scandalul ala acum cateva luni, de traiam toti claie peste gramada si a trebuit sa le faca teste ADN copiilor sa se lamuresca cine cu cine a creat pe cine.
Kathara
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:34
5 min, te rog sa citesc si eu...
FastSoul
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:38
Pacat de fata...au am citit ca ei la varsta de 18 ani au dreptul sa "plece in lume" si sa decida daca vor sa se mai intoarca sau nu in comunitatea lor...
FastSoul
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:43
Da, sunt mai multe, din cate imi dau eu seama sunt mai mult un cult decat o comunitate. Imi amintesc ca am vazut niste documentare care m-au ingrozit, cu abuzul asupra copiilor.
Kathara
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:44
Da. dar nu stiu sa pun clipul

http://www.youtube.com/watch?v=GsfVw9xxoNY


Binenteles ca este un pic blasfemic pentru amish;-)

Sunt la birou... nu pot sa ascult videoclipul!
FastSoul
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:47
De la: Kathara, la data 2008-10-09 16:44:01Da, sunt mai multe, din cate imi dau eu seama sunt mai mult un cult decat o comunitate. Imi amintesc ca am vazut niste documentare care m-au ingrozit, cu abuzul asupra copiilor.


bine ca nu provaduiesc cultu' personalitatii!
saracii copii, de mici erau pusi la munca de camp, erau pusi sa invete sa coasa, sa taie lemne si sa faca gem de corcoduse!
parca au ceva comun cu cei din satele noastre!!

Postat pe 9 Octombrie 2008 16:53
pai si eu tot cam asa stiu...
ca sunt pur si simplu invatati sa traiasca simplu din ceea ce pot produce ei singurei....

ca sunt vazuti ca niste ciudati.... care-i baiu???
cate tarancute de pe la satele noastre stiu ce-i ala un control ginecologic??? cate nu nasc inca cu moasa ...si cate sate inca nu au curent electric si apa curenta ...eee si nu mai moare nimeni...

parerea mea.... e treaba lor....
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:57
De la: FastSoul, la data 2008-10-09 16:47:04Da. dar nu stiu sa pun clipul

http://www.youtube.com/watch?v=GsfVw9xxoNY


Binenteles ca este un pic blasfemic pentru amish;-)

Sunt la birou... nu pot sa ascult videoclipul!


este unul dintre clipurile mele favorite ...Trebuie sa asculti si ce spune ...
Iar blasfemia o auzi când auzi muzica ...Nu spun acum de la ce cantec este:P ptoti cauta dupa aceia originalul:p
Full_Metal_Jacket
Postat pe 9 Octombrie 2008 17:00
exact ema.
ma uimeste cum pot judeca niste oamenii care traiesc in mediu lor si nu deranjeaza pe nimeni.
as zice chiar ca stilul lor de viata nu difera de cel de din satele noastre. da' nimeni nu se agita pentru ei!!

Postat pe 9 Octombrie 2008 17:00
Eu nu ii condamn si nici nu ii judec...nu am de ce! Nu ma deranjeaza cu nimic...Vreau pur si simplu sa aflu opinii.. Mi-a placut ce a spus o femeie din comunitatea Amish legat de sex dupa casatorie...spunea ceva de genul ca femeile care au mai multi parteneri, e mai greu ptr ele sa isi gaseasca sufletul pereche, pentru ca experimenteaza mult, lasa un pic din ele la fiecare barbat intalnit...Ca este mai simplu sa te daruiesti unui singur barbat, decat sa ai frustrarea ca te-ai casatorit cu un tip care nu este la fel de bun la pat ca fostu (si de aici ideea ca nu e bine sa experimentezi), dar esti in siguranta cu actualul...
In fine, mi s-a parut interesant cum gandesc...
FastSoul
Postat pe 9 Octombrie 2008 17:09
De la: geo32, la data 2008-10-09 16:53:21
De la: Kathara, la data 2008-10-09 16:44:01Da, sunt mai multe, din cate imi dau eu seama sunt mai mult un cult decat o comunitate. Imi amintesc ca am vazut niste documentare care m-au ingrozit, cu abuzul asupra copiilor.


bine ca nu provaduiesc cultu' personalitatii!
saracii copii, de mici erau pusi la munca de camp, erau pusi sa invete sa coasa, sa taie lemne si sa faca gem de corcoduse!
parca au ceva comun cu cei din satele noastre!!


Nu asta e problema. Ideea e ca nu poti iesi din comunitatea asta decat cu foarte mari eforturi daca acolo te-ai nascut. Si da, exista niste drepturi ale copilului care se incalca, faptul ca noi facem la fel nu e o scuza sa toleram abuzurile altora.
Kathara
Postat pe 9 Octombrie 2008 17:11
De la: FastSoul, la data 2008-10-09 17:09:24Eu nu ii condamn si nici nu ii judec...nu am de ce! Nu ma deranjeaza cu nimic...Vreau pur si simplu sa aflu opinii.. Mi-a placut ce a spus o femeie din comunitatea Amish legat de sex dupa casatorie...spunea ceva de genul ca femeile care au mai multi parteneri, e mai greu ptr ele sa isi gaseasca sufletul pereche, pentru ca experimenteaza mult, lasa un pic din ele la fiecare barbat intalnit...Ca este mai simplu sa te daruiesti unui singur barbat, decat sa ai frustrarea ca te-ai casatorit cu un tip care nu este la fel de bun la pat ca fostu (si de aici ideea ca nu e bine sa experimentezi), dar esti in siguranta cu actualul...
In fine, mi s-a parut interesant cum gandesc...


Am auzit aceeasi traznaie de la o fanatica ortodoxa - deci nimic nou sub soare.
Kathara
Postat pe 9 Octombrie 2008 17:13
eeee dragule....geo... america a fost descoperita totusi de catre columb (de fapt de americo vespucci dar asta-i alta poveste) ...romania am inventat-o noi

apropo...facand o comparatie intre amish si rechinii de pe wall street care crezi ca face mai bine fata recesiunii????
care crezi ca va alege sinuciderea in locul traiului simplu si demn???

dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Octombrie 2008 17:21
io cred ca astia nu stiu nici ce-i aia criza!!

Postat pe 9 Octombrie 2008 22:08



asta este un reportaj despre ei
Full_Metal_Jacket
Postat pe 9 Octombrie 2008 22:50
badea gheo de la cucuietii din deal...

fara insinuari...dar mie asa mi se par... pur si simplu descrie lumea satului in care mi-am petrecut verile... unde nici macar nu simteam nevoia electricitatii pt ca la 9 cand apunea soarele... eram asa de obosita incat dormeam dusa....

eee nah ...parerea mea este ca ... aceste comunitati traiesc mult mai bine decat muuulti dintre americanii de rand...
si ai dreptate geo nici nu cred ca stiu ce-i aia recesiune... muca la camp e mult prea solicitanta si plina de satisfactii ca sa te mai gandesti la actiuni listate la bursa....

dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Octombrie 2008 00:42
e un stil de viata total normal pentru ei care s-au nascut in aceste comunitati,noua ni se poate parea aiurea.oricum cred ca e mai frumos decat in mediul nostru rural.
razz
Postat pe 14 Octombrie 2008 15:19
Am un deplin respect pentru comunitatea Amish.Citi dintre cei considerati evoluati ar renunta la viata comoda care o duc doar pentru ca sa se apropie de Dumnezeu?
E drept ca fiind o comunitate atit de inchisa au probleme de sanatate (se casatoresc veri primari si rude apropiate) dar iata ca inca rezista.Cit? Doar Dumnezeu stie.
Am vazut mobila facuta de amishi, arata minunat de ... apropiata de pamint si suflet.Eu nu as putea trai ca ei dar dupa cum si Geo a spus nu e mare diferenta intre viata la tara (chiar din zilele noastre in unele sate) si viata lor.
Kahara, nu mai inghiti tot ce vezi la TV.E de luat cu muuulta sare orice informatie din media.
micabis
Postat pe 17 Octombrie 2008 05:36
De acord, dar stii chestia aia cu fumul si focul. Mie uneie mi se pare ca e mai mult de o comunitate, e o secta si stii ce se intampla daca ai nenorocul de a nu te integra.
Kathara
Postat pe 17 Octombrie 2008 09:14
poate ca noi asa o vedem, insa sincer imi e mila de ...americanii de rand pusi fata in fata cu recesiunea ...
si cand te gandesti ca... aceasta "secta" e una dintre comunitatile care vor trece peste recesiune.... mult mai usor decat ceilalti...

nu ma intereseaza religia pe care o practica ci admir modul lor de viata simplu.
ca se casatoresc intre ei..... cine stie poate ca pana la urma comunitatea va fii destul de mare cat sa nu mai fie nevoie sa faca lucrul asta.

dandanaua_reloaded
Postat pe 17 Octombrie 2008 09:26
Nu o vad amish ca pe o secta "primejdioasa", mai mult o comunitate religiosa aparte, deoarece nu popularizeaza stilul lor de viata, nu propagheaza ideeile religioase si nu atrag in sferele si cercul lor pe altii.
Cum ar fi scientology . Pai e trendy probabil sa fii scientolog, daca Tom Cruise si altii o fac si mai fac si reclama pentru asta. Sau "martorii"[?] lui Jehova.
Un amish nu mia batut la usa sau agatat pe strada sa-mi tina discursuri de credinta si biblie.

Copii amish au voie la varsta de 16 ani sa traiasca in afara comunitatii si au dreptul sa aleaga: in comunitate cu toate avantajele si dezavantajele ei sau viata din afara, cu ruperea totala a legaturilor cu comunitatea si parintii si rudele.Dupa aia ei sunt botezati.

Iar "neintegrarea" in comunitate poate fi comparata cu neintegrarea in conceptiile religioase im mediul rural (dute la tara si tine discursuri contra ortodoxiei, poarta vesminte care nu corespund majoritatii, si vorbeste despre emancipare si educatie sexuala], dute cu partenerul de culoare inchisa la biserica si vezi ce se inampla.

Iar cand oameni cred in ceva, acea persoana care NU crede , sau critica, va fi "altfel" , va fi neintegrata. etc. Critica tu idolatria ortodoxiei si vezi ce se intampla ;-)Etc. Ca daca ma gandesc un pic mai ajung si eu pe la islam si stric topicul cu doctrina, onoare si lipsa de toleranta pentru critica.
Defapt in fiecare societate care se defineste si prin religie, cel neintegrat are probleme. Fatarnicia da-critica constructiva ba

Sunt pascnici, care nu "lupta", nu se cearta intre ei, se bat etc.Din pacate pasnicia merge atat de departe, de a nu te apara in momentul unui atac.

Un terorism amish, nu va exista.etc Si nici sinucideri in masa sau bombe in mall.

Eu in viata mea cotidiana nu voi fi nici odata "nevoita" sa vad,sa vorbesc,si sa tolerez un amish, nu ma indoctrinat nimeni cu religia lor si nu o sa se inmulteasca ca iepurii unde traiesc. Deci nu ma afecteaza. Iar pe mapamod exista atatea alte lucruri mai "demne" de criticat, de ajutat etc.


Este interesant ca aceasta comuniune se tine de reguli de sute de ani,zice nu la consum si technica si accepta benevol o viata naturala, simpla care nu dauneaza celorlati de pe pamant.


Poate im fac cont pe un forum amish sa vad ce se discuta acolo^^
Full_Metal_Jacket
Postat pe 17 Octombrie 2008 12:39
intr-un fel ii admir pt simplitatea vietii pe care o duc.am avea ce invata de la ei in sensul ca nu accepta violenta si asta e un exemplu foarte bun pe care multi ar trebui sa-l urmeze.ma gandesc cum ar fi sa fac parte din aceasta comunitate...as putea trai fara tv,internet,dar fara apa curenta,canalizare,curent si telefon niciodata!sunt un muzeu viu,fascinant dar ar putea sa-si usureze viata si sa-si pastreze in acelasi timp principiile si valorile morale!
deea_20
Postat pe 1 Decembrie 2008 02:09
O sa ziceti ca sunt nebuna, dar cred ca multi dintre ei sunt mult mai fericiti decat noi.

Cu cat oamenii sunt mai inteligenti, mai complexi si cu mai mult accesc la informatie, cu atat incep sa filosofeze si devin nefericiti..

Acum nu spun ca trebuie sa involuam, dar...oamenii de acum 150 de ani erau atat de fericiti....tocmai pt ca erau atat de simpli...
ramo_88
Postat pe 5 Decembrie 2008 15:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi! 1 De la: kudika_992057 15 August 2015 16:41
Radio kudika 68 De la: yumalai 27 Iunie 2009 10:09
Fii tu insati 13 De la: -Dyna- 4 Martie 2015 12:50
Counter-Strike website server 1 De la: csbestial 20 Decembrie 2008 00:40
m-a distrus complet.. 38 De la: geo150291 12 Septembrie 2009 23:30