Setari Cookie-uri

"Toamna, au roade bogate"

"(...)Au si fructe, si bucate:/ Mere, pere in panere,/ Prune bune si alune,/ Si gutui amarui/ Cu puf galben ca de pui."
Intr-adevar, Dumnezeu ne bucura de cand ne stim cu minunate bunatati si "deserturi", adica minunatele fructe mult prea laudate.
Probabil ca a manca mere va fi intotdeauna ceva bun, adica: trendy - nu se demodeaza niciodata, sanatos - din punct de vedere al valorilor nutritive si al igienei dentare, apetisant - haideti sa ne gandim la imaginea unei femei frumoase, stralucind de sanatate, care mananca cu pofta dintr-un mar rosu, etc. La urma urmei, s-a putut vedea ca si literatura il atesta incepand de la origini si pana la mitologie si basme, mereu la rascruce intre bine si rau. Haideti totusi sa uitam de rele si sa recunoastem meritul marului, masculin la singular si feminin la plural. A propos, nu-i asa ca reflecta intr-o oarecare masura raportul actual intre femei si barbati?!?
Perele... uneori se bucura de mai mult succes decat merele, desi se spune ca nu ar avea prea multe de dat organismului. In orice caz, ca si imagine, cu siguranta au de pierdut in fata prestigioaselor mere.
Prunele. Valoarea lor este relativa. Cand spunem "prune", nu ne gandim nici la ceva bun, nici la ceva rau, deci la ceva... neutru. Dar haideti sa ne gandim la galustele cu prune, chiar si la batranul magiun! Nu-i asa ca se mai schimba putin datele problemei?
Gutuile sunt mai curand un motiv literar asociat cu toamna tarzie, chiar iarna, cu melancolia si prin culoare, si prin gust: "dulce-amaruie". E cam asa, ca suferinta din dragoste.
Piersicile sunt fara doar si poate apetisante. Prefer sa nu dezvolt, ma tem ca nu mi se va parea laudabil ceea ce voi spune despre ele. E ca si cum as face publice niste ganduri pe care nu le-as divulga nimanui.
Caisele fac un gem superb pe o felie de paine unsa, langa o cana cu lapte cald - un camin linistit.
Capsunile si fructele din padure parc-ar veni de undeva din basme...
Nucile fac legatura de rudenie intre toate fructele si alune. adica, intelegeti voi, e o chestiune de textura, de consistenta, de densitate, de putere.
Probabil ca in afara de struguri, mi-a mai scapat si altceva, dar intentionat voi omite fructele exotice, nu pentru ca nu se nasc la noi, nu pentru ca ar trebui sa las scrisul si sa ma comport ca un angajat model, ci pentru ca pur si simplu nu pot face parte din acelasi text; ar fi ca si cum as vorbi despre orga si chitara electrica intr-un context care elogiaza pianul si harpa.
Dar cred ca ar fi mai bine sa trecem la actiune, nu de alta, dar "Vorba multa e saracia omului", deci pofta buna la fructe!
iulyka
Postat pe 14 Octombrie 2008 09:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce e viata asta asa complicata? 21 De la: iacobescuali 23 Ianuarie 2009 16:29
Credeti in iad sau in karma ? 2 De la: diana1981 2 Septembrie 2009 19:54
Nu stiu ce sa fac?! 72 De la: nico0025 16 Martie 2014 15:16
Vraji, vrajitoare exista sau o pacaleala? 170 De la: Eremia_Victoras_1 2 Ianuarie 2015 13:24
pastele 5 De la: Valy90 23 Aprilie 2011 12:39