Setari Cookie-uri

Cum educi o pisica ?

va salut pe toti santeti toti,eu sant .ieri am primit o pisicuta frumoasa pe care deja o ador,deocamdata nu mi-a facut probleme..m-au amuzat teribil mesajele..sper ca maine-poimaine sa nu se amuze altii de mele..va iubesc pe toti cu tot cu pisicute..
kudika_937601
Postat pe 13 Octombrie 2013 18:57
poti sa educi o pisica sa faca cum vrea ea
Ghicicummacheama
Postat pe 13 Octombrie 2013 19:38
Pisica mea e tare dragalasa! e draguta si ma face mereu sa rad,vine dupa mine,si chiar acum e pe scaun langa mine.Daca pisica nu va asculta sa-u face ceva rau an nici-un caz sa nu o certi pentruca o vei enerva si chiar daca nu observi ea plange atunci can este cu capul an jos dar ea va fi un anger daca de fie care data cand face ceva bun e laudata,dar mai trebuie si pedepse si uneori si cearta dar si lauda astfel pisica va stiii ca atunci cand faca bine e laudata si asa va face mereu.
kudika_943846
Postat pe 26 Noiembrie 2013 15:24
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-10-13 19:38:17poti sa educi o pisica sa faca cum vrea ea


Buna replica asta!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 27 Noiembrie 2013 09:46
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-10-13 19:38:17poti sa educi o pisica sa faca cum vrea ea


bine zis !! o spun din experienta !
yurei_
Postat pe 27 Noiembrie 2013 11:32
faci miau miau si pricepe ea ce are de facut
yumy
Postat pe 27 Noiembrie 2013 12:56
De la: yumy, la data 2013-11-27 12:56:39faci miau miau si pricepe ea ce are de facut


neeeh ! fac baw wow si ea se stufeste ! rezolvat problema
yurei_
Postat pe 27 Noiembrie 2013 13:00
De la: yurei_, la data 2013-11-27 13:00:05
De la: yumy, la data 2013-11-27 12:56:39faci miau miau si pricepe ea ce are de facut


neeeh ! fac baw wow si ea se stufeste ! rezolvat problema

rezulta mata educata ca la carte
yumy
Postat pe 27 Noiembrie 2013 17:08
De la: yumy, la data 2013-11-27 17:08:18
De la: yurei_, la data 2013-11-27 13:00:05
De la: yumy, la data 2013-11-27 12:56:39faci miau miau si pricepe ea ce are de facut


neeeh ! fac baw wow si ea se stufeste ! rezolvat problema

rezulta mata educata ca la carte


as vrea eu !!!
yurei_
Postat pe 27 Noiembrie 2013 18:05
De la: , la data 2008-10-14 13:08:51Dragii mei,

Acum o luna am adoptat un pui de pisica. Dupa indelungi discutii cu sotul, l-am convins.Pisicutza este f frumoasa (acum are 4 luni), o metisa intre mama birmaneza si motan tigrat. Se vad imbinarile ambelor specii, adica a iesit o tigrata f blanoasa, cu ochi verzi migdalati.
Dar, au inceput sa apara probleme. Nu cu litiera, ce este drept, este f curata, ci cu personalitatea ei. Este f agitata, mai ales dimineata si seara (nu te intelegi cu ea), desi ii este foame, refuza mancarea de cateva ori, ii schimb farfurioarele din fata pana alege ceva sa-i placa.Fostii stapani (din nefericire) au invatat-o cu mancare gatita, supa, ciorba...  cred ca din acest motiv refuza hrana de pisici, desi i-am luat pt pisica junior. Ceea ce ii place este carne fiarta de pui, tocata marunt la cutit, sau ficatei de pui, tot asa tocat marunt si fiert. Am incercat-o si cu peste, dar nu-i place.Am ajuns la concluzia... ca as putea face asta pt ea, dar in week end. Cum s-o invat sa manance hrana de pisici? Dar boabe? Incepand cu ce varsta as putea sa-i dau?

O alta problema. Exact in locurile in care nu are voie, tocmai acolo vrea sa se duca. Peste zi ii las liber bucataria, baia si holul. O restrictionez poate prea mult? Cand suntem noi acasa ii dam liber si in celelalte camere, ca sa o pot supraveghea sa nu distruga ceva. Preventiv, i-am tait totusi unghiile.Plantele mele... Am doi ficusi benjamin si un palmier. Cum scapa, direct la ei trage si gheraneste pamantul facand mizerie pe parchet.

Va rog, cine mai are pisici, sa ma sfatuiasca cum s-o educ. Toate pisicile sunt asa, sau a mea are o personalitate mai accentuata? Este inca pui... Asta poate fi cauza? Cu timpul va deveni mai temperata, mai blanda? Inca ceva, desi eu o ingrijesc, o hranesc, ii curat litiera, o rasfat si-i fac baie, pe mine are tendinta sa ma zgarie. Acu' nu mai are cu ce, ca i-am taiat unghiile cu unghiera.

Va multumesc anticipat celor ce-mi veti raspunde. 

sa iti traiasca pisicutza... si.. nu ai cum sa o educi, doar sa o iubesti, pisicutele au al saptelea simt si cu greu. ..se lasa manipulate, vor sa fie razfate si iubite..si sa faci numai ce vor ele..
Fulg-de-nea
Postat pe 27 Noiembrie 2013 18:36
http://www.trilulilu.ro/video-divertisment/mananca-ma-daca-te-tine
Fulg-de-nea
Postat pe 27 Noiembrie 2013 19:13
Buna, si eu am un motanel. L-am gasit pe strada de ziua mea si l-am luat acasa. Fiind mic era extrem de dragalas insa cum a inceput sa se mareasca au inceput si problemele. In ce priveste litiera si mancarea am fost o fericita. De la veterinar ne-a spus sa ii dam doar bobite care nu sunt colorate. Se gasesc o gramada pe piata. Mancare gatita am inteles ca nu trebuie sa ii dau si nu i-am dat pentru ca dn mancarea noastra ia foarte multe proteine, iar excesul de proteine ii creaza probleme de sanatate, incepe sa ii miroasa blanita urat. Iar hrana din conserva ii dau doar ca recompensa pentru ca un prieten a avut o pisicuta care a hranit-o doar cu conserve si a facut diabet, medicul i-a zis ca din cauza conservelor ca au mult zahar in ele. Pana la 4-5 luni a fost foarte cuminte se juca frumos, nu musca, nu era gelos. Apoi s-a aratat interesat de ghivecele de flori. La fel ca voi am pus staniol pe ghivecele mari insa il rupea si isi marca teritoriul acolo. Casa incepuse sa miroasa foarte rau asa ca a trebuit sa renunt la ghivecele mari. Florile din ghivecele mici le-am pus la geam si nu mai are nici o problema cu ele. Apoi dupa ce a terminat aceasta faza au inceput sa-i placa elasticele mele de prins parul si a inceput sa fure pantofii, exact ca un catelus. Nu facea in ei, nu ii zgaria, doar ii ascundea. L-am certat, a inteles. S-a facut mai mare si a vrut afara. Pentru ca nu l-am lasat in fiecare noapte aveam concert la geam. Si el miuna si pisicile de afara. Am citit pe net ca odata cu castrarea inceteaza cu mieunatul. Eu nu am vrut sa il castram pentru ca speram sa ne mutam la casa peste 1-2 ani, insa dupa multe nopti nedormite si dupa multe prelegeri tinute de prieteni cum ca taiatul outelor ii previne pietrele la rinichi si ceva boli pe la ficat am acceptat. Am sunat la cabinet si nu am putut sa il castram pentru ca doctora a zis ca trebuie sa implineasca 1 an altfel va avea probleme de sanatate. Asta e, am acceptat, mai aveam vreo 4 luni de asteptat, dar problema cu mieunatul nu s-a terminat. Am incercat sa il stropim cu apa la inceput a mers insa apoi ne trezea din somn sa il alergam cu spuful. L-am certat si l-am inchis in bucatarie pe timpul noptii. Dupa vreo 3 zile a incetat cu mieunatul exagerat. Il mai apuca pe la 2-3 noaptea insa miauna incet si daca nu il bag in seama se mai potoleste. Am incercat de asemenea sa ne jucam cu el seara ca se elimine excesul de energie si sa doarma dar degeaba. Pentru ca m-am jucat mai mult eu cu el a inceput sa devina gelos pe sotul meu si a inceput sa devina agresiv, sa il zgarie si sa il muste. Acum aveam o alta problema. Am incercat sa il ignor total si cand musca sa lovim langa el cu papucul sau cu ceva care sa faca zgomot. Degeaba. Solutia asta nu avea efect, apa deja era o joaca. Am incercat cu un plici de muste sa il atingem usor. Dupa 3-4 zile era iar o joaca pentru el. Am citit de asemenea ca daca musca e posibil sa il doara ceva si asa sa se manifeste dar nu asta era cauza. Am fost foarte rabdatori cu el pana intr-o seara cand din senin a sarit pe sotul meu si l-a muscat de picior. Unde l-a muscat s-a umflat si a trebuit sa mergem la spital. Deja facuse 1 an asa ca a doua zi am mers direct la veterinar si l-am programat pentru castrat. Ieri l-a castrat si acum inca se recupereaza. Sa speram ca nu va mai mieuna ca nu il vor mai interesa pisicutele de afara si ca nu va mai musca pentru ca nu va mai avea nevoia sa domine. Nu mai stim ce sa ii facem. Stiu ca are o problema de comportament care era accentuata de faptul ca intra in calduri cand simtea pisicile de afara. Acum o sa incerc sa ma joc cu el dimineata si apoi sa il ignor iar seara sa il ia in primire sotul. Daca nu se potoleste nici acum va trebui sa ii o familie care sa aibe casa cu curte. Alta soluti nu mai stiu. Daca aveti sfaturi.... AJUTOR
cata88_05_condo
Postat pe 17 Septembrie 2014 10:41
pt a evita sa distruga cu gherutele, cumparati-i un scratch post, sau ii puteti confectiona.
celalalt obicei, cersitul, tocmai pt k e invatata cu mancare gatita - ceea ce nu e tocmai rau, cu conditia sa fie proaspata, fara condimente si conservanti. si fara exces de sare si carne
cu rabdare, recompense sau o ignorati cand cere, se rezolva. ea va invata in timp k nu primeste si atunci n-o sa mai ceara. dar va dura un pic.
kudika_976638
Postat pe 19 Noiembrie 2014 14:16
Si motanul meu are o mare problema cu florile, le mananca si scormoneste si pamantul. Prietena mea zice sa punem zat de cafea la baza, inca nu am incercat. In schimb azi am incercat ceva ce am citit, intr-o spritzuera am pus apa 0,5 L si 20 ml otet, si am stropit floarea, doar una din ele ca nu stiu ce efect va avea asupra florii:) dak functioneaza revin cu un mesaj. :) si apropo, numai cand i-am dat sa miroasa otetul a fugut, deci s-ar putea sa mearga, dak nu moare floarea :)))
kudika_979054
Postat pe 7 Ianuarie 2015 15:45
Buna,
Am gasit 4 pisicute aruncate, nu aveau mai mult de o luna, am reusit sa dau 3 dar am pastrat un pisoi frumos, problema este ca nu stie sa manance si nici sa foloseasca litiera. CUm as putea sa il ajut sa invete?
kudika_991136
Postat pe 21 Iulie 2015 11:07
De la: kudika_991136, la data 2015-07-21 11:07:14Buna,
Am gasit 4 pisicute aruncate, nu aveau mai mult de o luna, am reusit sa dau 3 dar am pastrat un pisoi frumos, problema este ca nu stie sa manance si nici sa foloseasca litiera. CUm as putea sa il ajut sa invete?


Explica-i pana va intelege )))
kudika_988778
Postat pe 21 Iulie 2015 12:11
De la: kudika_991136, la data 2015-07-21 11:07:14Buna,
Am gasit 4 pisicute aruncate, nu aveau mai mult de o luna, am reusit sa dau 3 dar am pastrat un pisoi frumos, problema este ca nu stie sa manance si nici sa foloseasca litiera. CUm as putea sa il ajut sa invete?



Hraneste-l,pentru inceput,si,periodic,du-l la litiera sa isi faca nevoile,pana cand i se vor dezvolta instinctele respective!!!Este mai neplacut la inceput,dar,treptat,treptat,se va obisnui!!
kudika_15804
Postat pe 21 Iulie 2015 12:18
Buna, eu am salvat un puiut de pisica de pe strada , avea aprox 1 luna. Vreau sa spun ca sunt foarte multumita de ea, face la litiera, mananca orice fel de granule, nu mananca in schimb mancare umeda, doar zeama o limpaie dar carnita ramane acolo. Este foarte activ , jucaus si torcacios, nu mananca mancare umana feloc, nici carne nici salam nimic. Stau cu mancarea pe masa , cotlet de porc proaspat scos din cuptor dar ea nici nu se atinge , sunt foarte bucuroasa.
Am o singura problema, este racita mai tot timpul. Cand am luat-o am dus-o la veterinar si a facut tratament 10 zile cu antibiotice avand bronho-pneumonie. Dupa tratament 1 saptamana a fost bine, pana cand am dus-o la veterinar iar pentru vaccin si cand am ajuns acasa a inceput sa ii curga iar nasul si sa stranute. E normal sa fie asa sensibil? Eu nu prea sunt cu pastilele si parca nu pot sa il indop cu antibiotice continuu. Vreau pareri, nu vreau sa am un pisoi dependent de pastile. :(
Mariah_Marys_1
Postat pe 8 Noiembrie 2015 14:28
Mariah,exact aceeasi problema am avut-o si eu. Vezi ca sunt injectii de intarire a sistemului imunitar. Fa-i trei bucati si ai scapat de problema.
Zi buna si sanatate pisicutei.
Rotty_
Postat pe 9 Noiembrie 2015 07:51
...Si nu-i voie sa o vaccinezi pana nu-i perfect sanatoasa.
Rotty_
Postat pe 9 Noiembrie 2015 07:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Traficul de fiinte umane! 9 De la: _oktober_ 12 Septembrie 2010 20:51
Balansoar Fisher Price 2in1 Deluxe 1 De la: anndutza 3 August 2010 10:15
cum e posibil ?? 65 De la: polin 26 Noiembrie 2011 16:12
Esti din Ramnicu Valcea? 2 De la: economisesti 17 Mai 2010 16:26
Copii invata jucandu-se! 1 De la: tudosa_doina 17 August 2012 17:37