Setari Cookie-uri

Iubire la prima vedere

Exista asa ceva?
Credeti in iubire la prima vedere?
Sau aceasta asa zisa iubire nu e decat o simpla atractie pe care doar noi o putem transforma in iubire?
yumy
Postat pe 8 Noiembrie 2008 20:38
Rosemery buna intrebare, e clar ca exista din moment ce ni s-a intamplat acesta minune...insa depinde ne noi sa o facem sa dureze.Pt.ca poate disparea tot asa de r/d pe cum a si aparut.Si atunci te intrebi a fost o iluzie...o fata morgana...Deci,in concluzie,totul depinde de noi.Succes
magda_65
Postat pe 8 Noiembrie 2008 20:45
nu exista iubire la prima vedere.e doar o falsa impresie.poate exista atractie la prima vedere,si inca una puternica,care va da voua oarece fluturashi pe la stomac,dar aia nu este iubire,e doar atractie.
iubirea vine cu timpul,se construieste.inseamna sa incepi sa fi atashata de persoana respectiva sa ai sentimente profunde.iubirea nu vine peste noapte.tre sa ajungi sa cunosti f bine persoana ca sa poti spune ca iubesti intradevar acea pers.atractia o simtim fata de aspectul exterior al cuiva,in schimb de iubit iubim esenta persoanei,caracterul,sufletul..se face multa confuzie pe tema asta...a nu se confunda iubirea cu simpla atractie.iubirea e ceva la un nivel mult mai profund nu e ceva de suprafata si cu siguranta nu e la prima vedere.
razz
Postat pe 9 Noiembrie 2008 00:23
De la: razz, la data 2008-11-09 00:23:22nu exista iubire la prima vedere.e doar o falsa impresie.poate exista atractie la prima vedere,si inca una puternica,care va da voua oarece fluturashi pe la stomac,dar aia nu este iubire,e doar atractie.
iubirea vine cu timpul,se construieste.inseamna sa incepi sa fi atashata de persoana respectiva sa ai sentimente profunde.iubirea nu vine peste noapte.tre sa ajungi sa cunosti f bine persoana ca sa poti spune ca iubesti intradevar acea pers.atractia o simtim fata de aspectul exterior al cuiva,in schimb de iubit iubim esenta persoanei,caracterul,sufletul..se face multa confuzie pe tema asta...a nu se confunda iubirea cu simpla atractie.iubirea e ceva la un nivel mult mai profund nu e ceva de suprafata si cu siguranta nu e la prima vedere.





si daca esti genul care viseaza cai verzi pe pereti...auci

Postat pe 9 Noiembrie 2008 00:25
nu exista asa ceva...singurul lucru ce exista e dragostea la prima vedere. asta doar in cazul sufletelor pereche care se afla in legatura inca dinainte de a se cunoaste si cand se intalnesc e o explozie de sentimente.
DeeaCatalina
Postat pe 9 Noiembrie 2008 01:06
la mine a fost "dragoste la prima degustare" ...
morticia_adams
Postat pe 9 Noiembrie 2008 01:50
razz sunt de acord cu tn insa lumea cred eu prefera sa numeasca aceasta atractie iubire.
sunt convinsa ca toti s-au simtit atrasi de o o persoana la prima vedere(atrasi de modul in care arata fizic ,de modul in care vorbeste) dar pana la iubire adevarata mai este , totul depinde de noi.
si totusi exista si cazuri in care persoane care s-au placut din prima clipa sunt impreuna in continuare si se inteleg foarte bine, si cred ca asta e si o mana a destinului(nu e chiar asa usor sa gasesti o persoana de care sa iti placa din prima si cu care sa reusesti sa te si intelegi si sa ai o relatie serioasa)
yumy
Postat pe 9 Noiembrie 2008 15:36
la mine a fost ceva ce cred k poate fi numita si dragoste la prima vedere,ptr ca nu m-am simtit atrasa de fizicul lui ci a fost altceva ce m-a atras la el,a fost inexplicabil,apoi dupa ceva timp mi-am dat seama k eu chiar il iubesc.si acu suntem impreuna si ne merge foarte bine.deci cred k exista si "suflete pereche" ce se pot intalni la un moment dat si atunci sa fie "dragoste la prima vedere".
Onutza_bby
Postat pe 9 Noiembrie 2008 16:13
eu cred in iubire la prima vedere...e adevarat k pana sa mi se intample nu credeam in ea dar din moment ce mi s-a intamplat nu mai am nici un dubiu si cred in iubire la prima vedere...e cel mai frumos lucru care ti se poate intampla
crysynutza
Postat pe 9 Noiembrie 2008 16:30
pei iti dai seama georgia,persoanele care deja de la prima vedere zic,gata,iubesc persoana respectiva(fara a sti ce ii poate pielea)..ajung sa viseze cai verzi pe pereti cum ai spus tu,si cu maestrie isi creeaza un viitor imaginar ideal,ajung sa se vada si maritate cu 3 copii si catzel.apoi mare va fi dezamagirea cand vede nepotrivirile realitatii cu lumea utopica mult dorita de ele.asa ca nu aveti cum sa iubiti pe cineva fara sa stiti mai nimik despre acea persoana,dak e de treaba sau nu,daka are suflet bun sau nu,daka aveti potriviri de caracter,dak e criminal in serie sau nu,dak lasa sau nu capacul de la wc jos,etc
va rog nu confundati atractia cu iubirea
razz
Postat pe 9 Noiembrie 2008 16:46
@ joana_rise:destul de grafic mesajul bine ca nu exista CNA pe net
razz
Postat pe 9 Noiembrie 2008 16:47
eu de iubire la prima vedere nici n-am mai auzit pana acum.este o diferenta mare intre dragoste la prima vedere si iubire la prima vedere,cea de-a doua n-are cum sa existe,cum a zis si razz e nevoie de timp sa cunosti persoana respectiva,numai dupa ce o cunosti indeajuns se aprofundeaza sentimentele.
DeeaCatalina
Postat pe 9 Noiembrie 2008 19:02
De la: DeeaCatalina, la data 2008-11-09 19:02:04eu de iubire la prima vedere nici n-am mai auzit pana acum.este o diferenta mare intre dragoste la prima vedere si iubire la prima vedere,cea de-a doua n-are cum sa existe,cum a zis si razz e nevoie de timp sa cunosti persoana respectiva,numai dupa ce o cunosti indeajuns se aprofundeaza sentimentele.

Adica vrei sa zici ca exista dragoste la prima vedere?Si ca te poti indragosti la prima vedere, nu sa iubesti?
Ce vrei sa zici ca atractie=dragoste?
yumy
Postat pe 10 Noiembrie 2008 06:31
atractia e atractie si dragostea dragoste nu le confunda.n-ai cum sa intelegi dragostea la prima vedere decat dupa ce o traiesti.iti doresc sa o intalnesti.nu o pot exprima prin cuvinte,si nimeni nu cred ca poate.
DeeaCatalina
Postat pe 10 Noiembrie 2008 09:19
De la: DeeaCatalina, la data 2008-11-10 09:19:50atractia e atractie si dragostea dragoste nu le confunda.n-ai cum sa intelegi dragostea la prima vedere decat dupa ce o traiesti.iti doresc sa o intalnesti.nu o pot exprima prin cuvinte,si nimeni nu cred ca poate.[/quote
Ahm
Pey eu am deschis acest topic cu scopul de a afla daca oameni cred in iubire la prima vedere sau mai frumos cum o numesti tu dragoste la prima vedere.
Eu una nu cred decat in faptul ca exista o atractie si spun asta din eperienta, pentru ca nu te poti indragosti de o persoana doar pentru ca ai vazut-o intr-o poza si ti-a placut cum arata sau doar pentru ai vazut-o la televizor sau ai auzit-o la radio si ti-a placut vocea
Eu cred ca inainte de toate e atractia si apoi e dragostea si in final iubirea.
Consider ca toate pleaca de la atractie ca tu te apropii de o persoana pt ca ti-a placut in acel moment ceva la ea si apoi dupa ce reusesti sa o cunosti sa vorbesti cu ea poti spune ca te-ai indragostit de ea
si ai dreptate e greu de spus in cuvinte cum e cu dragostea, mai ales cu iubirea, dar eu raman la parerea ca toate aceste sentimente frumoase se nasc mereu din simple atractii
yumy
Postat pe 10 Noiembrie 2008 10:53
e buna ipoteza ta,dar cum iti explici ca atunci cand vezi pt prima oara o persoana si incepeti sa conversati ai sentimentul ca o cunosti dintotdeauna si o siguranta sufleteasca te invaluie...

astea sunt doar unele dintre semnele ca e mult mai mult decat o atractie.mai sunt si altele care ti-am mai zis sunt greu de descris in cuvinte.

Poti sa o numesti ATRACTIE,dar nu atractie fizica, ci atractie spirituala,atractie intre doua suflete,ce se atrag ca doi magneti.

DeeaCatalina
Postat pe 14 Noiembrie 2008 11:23
Sunt de acord cred ca exista aceasta atractie sufleteasca numai ca totul depinde de noi
yumy
Postat pe 14 Noiembrie 2008 18:24
Chiar daca este dragoste la prima vedere,cred ca-i bine sa arunci si a doua privire...mai lunga...mai adanca...!

Postat pe 22 Decembrie 2008 19:41
Nu cred in dragoste la prima vedere.Eu sunt o persoana rationala.Cred in dragoste dar nu la prima vedere la a 20-25.Pupici.
kudika1303
Postat pe 1 Ianuarie 2009 18:30
Iubire la prima vedere nu cred ca exista nici in cazul sufletelor pereche, pentru ca ele se iubesc inainte de a se cunoaste si cand se intalnesc in lumea fizica iubirea din suflet este constientizata, de aceea apare sentimentul diferit fata de atractia fizica, si te intrebi cum e posibil sa simti ceva pentru un om pe care abia l-ai cunoscut.De fapt iubirea aceea e de la inceputuri in sufletul tau, si e trezita la viata in momentul intalnirii.
DeeaCatalina
Postat pe 1 Ianuarie 2009 21:05
eu si sotul am trait ceea ce se numeste''dragoste la prima vedere''si intradevar sunt mai sigura ca ar trebui sa se numeasca atractie la prima vedere, desi nu sunt sigura...ptca acum'experimentez'asta
au trecut deja 3 ani si acum sunt sigura ca e dragoste intre noi, dar atunci la inceput cred ca mai sigur era atractie...
totusi, imediat ce ne-am cunoscut si am simtit aceasta atractie viata ne-a despartit pt un an si in tot acest timp am suferit fff mult din cauza despartirii si imediat ce a fost posibil sa fim impreuna ne-am casatorit pt a fi siguri ca nimic nu ne mai desparta.Si toate astea fara sa ne cunostem aproape deloc, ne-am bazat doar pe ceea ce am simtit:atractie fizica, sentimentul ca ne cunoastem deja de o viata, potrivire de caracter, fluturasi in stomac si restul...ca ar trebui sa scriu pana dimineata.
Oricum, au trecut 3 ani de cand ne-am casatorit si pot sa spun ca sunt sigura ca e dragoste,si ca inca mai suntem indragostiti unul de celalat..
cristal253
Postat pe 1 Ianuarie 2009 23:41
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-01 21:05:12Iubire la prima vedere nu cred ca exista nici in cazul sufletelor pereche, pentru ca ele se iubesc inainte de a se cunoaste si cand se intalnesc in lumea fizica iubirea din suflet este constientizata, de aceea apare sentimentul diferit fata de atractia fizica, si te intrebi cum e posibil sa simti ceva pentru un om pe care abia l-ai cunoscut.De fapt iubirea aceea e de la inceputuri in sufletul tau, si e trezita la viata in momentul intalnirii.

singura de pe forum care cred eu ca stie ce inseamna cu adevarat dragostea la prima vedere....nu stiu daca vb din experienta dar stie sensul acestei expresii...
eu sunt o norocoasa pentru ca am intalnit marea dragoste exact la prima vedere. suntem de 6 ani si ceva impreuna si ne iubim din ce in ce mai mult pe zi ce trece si pe masura ce ne descoperim unul pe altul... cum recunosti acest sentiment minunat.. la mine s-a intamplat cam asa: iesind odata cu fetele prin parc ne-am asezat la barfa, stiti cum sunt adolescentele..prinse in toiul discutiei, am simtit brusc ca ceva m-a sagetat . m-am ridicat fara sa fiu constienta de acest lucru si mi-am indreptat privirea spre intrarea din parc asteptand, desi nici eu nu stiam ce... simteam pur si simplu ca viata mea se va schimba in acel moment ...hai sa mentionez si ca aveam doar 16 anisor mititei asa ca habar nu aveam ce e aia dragoste la prima vedere sau suflet pereche..iar in momentul in care l-am vazut intrand, va dati seama ca era multa lume in parc la ora aceea, desi nu stim cum arata, deci nu a fost atractie la prima vedere, ca nici nu distingeam bine cum arata, am simtit o strangere de inima si parca nu mai puteam respira nici nu ma puteam misca....atucni nu am stiut ce e, cand am crescut am inteles ce fusese acea strangere de inima si motivul nelinistii mele
atunci a fost prim data cand l-am cunoscut, fireste ca nu am dat importanta acestei intamplari dar culmea, asta am aflat si de la el mai tarziu, 3 luni ne-am cautat reciproc prin oras, desi nici nu mai stiam exact cum arata , dar parce ceva ma impingea de la spate ca trebuie sa-l gasesc ...e ceva mai presus de tine, nu poti sa te opui, si nu mi-am gasit linistea, eram mereu agitata si nu stiam de ce,pana cand nu ne-am intalnit...
eh, cam asa a fost pentru mine momentul in care mi-am intalnit sufletul pereche.iar la 16 ani fetelor, e greu sa intelegi semnifictia acestei expresii, dapoi sa constientizezi ca o traiesti
eu va doresc sa aveti norocul de a o cunoaste si atunci nu veti mai spune ca nu credeti in dragoste la prima vedere> asta pentru cei care dezaproba existenta ei.
kittycrys
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:59
kittycrys, din experienta am spus cum vad eu dragostea la prima vedere, numai ca eu n-am putut fi impreuna cu sufletul meu pereche. Frumoasa povestea ta, sa va iubiti tot mai mult!!!
DeeaCatalina
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:13
nu stiu ce sa zic niciodata nu am trait sentimentului iubirii la prima vedere pana asa ajung sa iubesc a trebuit sa treaca ceva timp si sa-l cun cat de cat
yumy
Postat pe 26 Aprilie 2009 20:33
De la: razz, la data 2008-11-09 16:46:16pei iti dai seama georgia,persoanele care deja de la prima vedere zic,gata,iubesc persoana respectiva(fara a sti ce ii poate pielea)..ajung sa viseze cai verzi pe pereti cum ai spus tu,si cu maestrie isi creeaza un viitor imaginar ideal,ajung sa se vada si maritate cu 3 copii si catzel.apoi mare va fi dezamagirea cand vede nepotrivirile realitatii cu lumea utopica mult dorita de ele.asa ca nu aveti cum sa iubiti pe cineva fara sa stiti mai nimik despre acea persoana,dak e de treaba sau nu,daka are suflet bun sau nu,daka aveti potriviri de caracter,dak e criminal in serie sau nu,dak lasa sau nu capacul de la wc jos,etc
va rog nu confundati atractia cu iubirea

uite ca te contrazic,eu m-am indragostit pe strada de un sofer mi-a luat ceva vreme sa dau de el(era sofer de maxi intr-un orasel)si cand l-am gasit i-am spus direct:stii eu te-am vazut si m-am indragostit de tine.,va dati seama ca a ramas orecum blocat,ma rog am avut o relatie de 5 ani extra,dar acum suntem impreuna,siiiiiiiiiiiiii atunci cand ne-am cunoscut eram amandoi casatoriti!!!!!!!
o_inima_pustie
Postat pe 16 Iunie 2009 12:41
da...eu m-am indragostit la prima vedere...si uite asa au trecut 6 ani si 2 luni alaturi de el
este un sentiment placut sa te indragostesti la prima vedere...
pamela_1
Postat pe 16 Iunie 2009 12:54
razz cind simti fluturasi in stomac deja este iubire crede-ma.......atractia inseamna altceva ..sa nu confundam..
pamela_1
Postat pe 16 Iunie 2009 12:57
mai se vede ca nu ai iubit....sau iubesti....normal ca nu cunosti omul la prima vedere....insa multi au ramas impreuna...multi nu au ramas....normal ca trebuie sa cunosti amul.....poate fi respins de aceea persoana insa pt el ramine dragoste la prima vedere indiferent de situatie...
si poti ramine impreuna pentru ca dragostea este reciproca...
pamela_1
Postat pe 16 Iunie 2009 13:02
da dragoste la prima vedere..ce frumos...
pamela_1
Postat pe 16 Iunie 2009 15:32
Just an idea....uite si eu am descoperit dragostea la prima vedere dar..initial voiam sa fim doar amici si ....dupa primul sarut nu am vrut sa raman fara el....mi-a placut cine era pana a inceput declinul lui k persoana si ....it's over :( dar dak simti o "atractie" mai speciala fata de cineva go for it! :D
kudika046656
Postat pe 26 August 2009 07:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Feteleeeeeeee,heeellllllp!!!:D:D>:D 16 De la: Arutzu28 11 August 2011 16:18
Fetelor,care au fost cele mai frumoase declaratii de dragoste primite? 3 De la: SweetHappyButterfly 25 Martie 2009 14:47
M-a parasit pentru alta, acum ma vrea inapoi! 6 De la: kudika_972318 13 Septembrie 2014 15:49
in chirie sau cu parintii? 5 De la: cecilia91 13 Decembrie 2015 12:51
De ce sunt relatiile dificile???? 8 De la: geanigi 22 Septembrie 2009 09:08