Setari Cookie-uri

Budgetul familiei in Ro

Salut! Nu sunt din Romania, si imi este foarte interesant, care este suma de cheltuieli medii pe luna pentru o persoana in Ro. De exemplu, care sunt preturi pentru intretinerea casei, mincarea, ajutor medic, etc. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Postat pe 22 Octombrie 2008 17:40
aha..nu esti romanca...dar totusi scri bine romaneste..bravo...

cat despre subiect s lasam alta lume sa raspunda
mafia_nrr1
Postat pe 22 Octombrie 2008 17:42
Mersi, cucu_bau

Postat pe 22 Octombrie 2008 21:07
pai sa vedem...
una la primarie una la prefectura...alta la banca
si mai ramane si de distractii.

din salariu facturile pt casa (ap cu 3 camere) pe o luna de iarna....la mine personal(daca le-as plati pe toate )reprezinta cam 30 % din salariu.
avand in vedere ca nu manac precum o sparta ,bonurile de masa plus cateva alte chestii sunt pt mancare.
mancarea la pisici ,si fitzele mele...
toate cheltuielile mele din salariu vb acum (nu de spaga sau alte extra venituri) sunt cam de 75 % .deci imi raman bani de distractii atunci cand ma apuca si mai ales cand am timp.

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Octombrie 2008 21:13
ira,,,

ca tot ai deschis subiectul acesta...si interesant..vorbim de buget...dar hai sa vorbim si de angajatii la patroni particulari cu carte de munca si nu-si primesc salariile la timp....

un exemplu: salariul lui x ...trebuia platit pe data de 28.09.08....si nici pana in prezent nu a luat salariul...de asta ce sa mai spunem...ca sa putem vorbi de buget....oare cum pot acesti oameni sa supravietuiasca??? care muncesc din greu si asteapta ziua salariului pentru a plati chiria, lumina, gaze...etc....sa nu mai vorbim de spital si altele....

am deviat de la subiect dar stiu ca sunt multe cazuri de acest gen...

parerea voastra conteaza
mafia_nrr1
Postat pe 22 Octombrie 2008 21:14
uff mafiuto ai dreptate sunt si cazuri de genul asta si inca o gramada. dar sunt si oameni care se gandesc mai intai la salariati si abia apoi la ei, pasari rare dar exista. si apoi mai sunt si alte chestiuni de dezbatut aici cum ar fii ...ne place sa ne plangem ca nu avem dar nici nu prea facem ceva sa avem ceea ce vrem.
sunt putini cei care au curajul sa spuna.... gata de maine imi dau demisia si imi caut alt job indiferent ce o fii

inca multi au mentalitatea aceea de a astepta sa le dea statul
nu-i chiar asa usor sa fii romana in romania dar nici chiar asa de groaznic cum vad unii situatia.

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Octombrie 2008 21:18
dandanel stiu bine..si ai dreptate..cat despre cheltuielile numai pentru casa apa, gaze, intretinere, lumina...cred ca depasesc 30% din salariu..dar aici in functie de venturile fiecaruia..

sa mai dau un ex...la intretinere pe o luna de zile sa zicem suma de 400 mii lei...penalizari 700 mii lei..asta nefiind platita la timp...oare este posibil ca penalizarea sa fie mai mare ca intretinerea???

acum voi cei ce locuiti in tara stiti mai bine si puteti sa veniti cu informatii mai multe legate de buget ...si veniturile lunare...
mafia_nrr1
Postat pe 22 Octombrie 2008 21:26
ooh penalizari...si daca salariul nu este platit in timp, penalizarea creste....Da, e greu. Eu am stat in Ro in 2005 citeva luni, am incercat sa integrez cumva...am avut loc de munca...dar era "un pic" greu. Mie imi era interesant daca s-a schimbat ceva, de cind Ro este in EU.

Postat pe 22 Octombrie 2008 21:33
mersi mult pentru raspunsuri

Postat pe 22 Octombrie 2008 21:33
mafia, depinde de sdalariu, eu ti-am vorbit de al meu pt ca ...eu platesc facturile sau marea majoritate.

daca as face o comparatie cu al mamei mele.... cheltuielile ar ajunge cam la 40% nu mai mult, dar iti explic de ce anume.
banii pusi deoparte i-am folosit ca sa punem toate facilitatile in apartament cum ar fii centrala termica. si alte cateva chestii care ne fac noua viata mai usoara.

eu la garsoniera ,fiind spatiul mic nu am considerat necesara centrala asa ca am pus doar convector pe gaz cu termostat.

cum inca muncim si eu si mama , acasa nu stam decat prea putin timp asa ca nu sunt foarte mari consumuri la utilitati.

si sunt o gramada de alte chstii .
acum , zi de zi vad si alte situatii diferite de a mea.
plata facturii la telefon o depaseste de 2 ori pe cea la gaz intr-o luna de iarna. deci..... aici mai e vorba si de prioritati si de gestionarea proprilor venituri

cine nu suporta laptele de vaca si vrea lapte de capra...ca e mai gras ...no apai aia nu mai e treaba mea.

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Octombrie 2008 21:41
dandanel...

poate mai vine cineva cu alte informatii si pareri...
mafia_nrr1
Postat pe 22 Octombrie 2008 22:02
De la: Ira28, la data 2008-10-22 17:40:45Salut! Nu sunt din Romania, si imi este foarte interesant, care este suma de cheltuieli medii pe luna pentru o persoana in Ro. De exemplu, care sunt preturi pentru intretinerea casei, mincarea, ajutor medic, etc. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


1. chirie: de la 300 euro in sus (garsoniera, bucuresti)
2. intretinere: luna iarna: 70-100 euro; vara: 30-50 euro (grasoniera)
3. macare, menaj si altele, ca sa iti faci niste calcule:
http://www.carrefour.ro/index.php?pg=vcatalog&catalog=001
4. salariu mediu e pe la 350 de euro
5. un bilet de autobuz e 0.3 euro, cu metrou e un pic mai ieftin :)
6. un abonament la internet e de la 10 euro in sus
7. pt sanatate:
http://www.cdt-babes.ro/servicii_specialitati_medicale.php
lauuua
Postat pe 22 Octombrie 2008 23:34
In primul rand ca depinde de jobul pe care il are omu respectiv.

Uite,cheltuielile mele de exemplu :

Chiria 800 ron ( 225 euro la cursul zilei )
Intretinere 50 - 60 ron pe timp de vara
Internet - 50 ron
Tigari - 180 ron / luna la un pachet pe zi desi ...fumez mai mult decat un pachet
Lumina - 30 ron

Si cam atat cred ,mancare ,bautura si iesit in oras nu le mai pun ca nu are rost ....

Acum trebuie sa ai in vedere faptul ca un agent de paza ia in general intre 700 si 1000 ron pe luna
O vanzatoare nu mai mult de 1500
In luna iulie de ex ...eu aveam salariu destul de ok in conditiile in care eram director dar aveam colege care luau 1100 ron pe luna ....ce pana mea sa faci cu banii astia nu stiu

Azi am fost la p-ta si am luat : 1 kg de ciuperci,un cartus de tigari,3 sticle de apa,una de pepsi , 300 gr de pastrama ,o salata verde,o cutie de smantana si un piept de pui.....s-au cam dus in jur de 120 ron pe chestiile astea

iris_4_ever
Postat pe 22 Octombrie 2008 23:41
De la: Iris4ever, la data 2008-10-22 23:41:52...dar aveam colege care luau 1100 ron pe luna ....ce pana mea sa faci cu banii astia nu stiu



nu vreau sa te supar, dar asta suna putin ipocrit. nu stiu in ce Romanie traiesti tu, insa sunt familii care traiesc, ce-i drept mizer, cu 500 lei. deci ei ar face minuni cu 1100.. oricat ai avea salariul, 1100 nu e o suma de lepadat.
lauuua
Postat pe 23 Octombrie 2008 00:18
la cluj, treaba sta cam asa:
- chiria, 250-300 de euro o garsoniera, 400-450 de euro un apartament cu 2 camere.
intretinerea, cam 80, 100 de eoro la un apartament de 2 camere in luna de iarna
+ curentul cam 80 de lei pe luna
+ net de la 50 de lei in sus
+ un bilet autobuz 1,5 lei


si salariile sunt putin mai mici decat in bucuresti....
dienuta_nou
Postat pe 23 Octombrie 2008 09:48
mersi mult tuturor pentru raspunsuri cu detalii...Imi place mult, ca sunteti optimisti, orice sa se intimpla in tara. Asta este o trasatura de caracter tipic romineasca, si e o trasatura care imi place cel mai mult in oameni.
Va pup pe toti si o zi frumoasa!

Postat pe 23 Octombrie 2008 10:21
De la: lauuua, la data 2008-10-23 00:18:53
De la: Iris4ever, la data 2008-10-22 23:41:52...dar aveam colege care luau 1100 ron pe luna ....ce pana mea sa faci cu banii astia nu stiu



nu vreau sa te supar, dar asta suna putin ipocrit. nu stiu in ce Romanie traiesti tu, insa sunt familii care traiesc, ce-i drept mizer, cu 500 lei. deci ei ar face minuni cu 1100.. oricat ai avea salariul, 1100 nu e o suma de lepadat.


Pai avand in vedere ca am precizat la inceput ca depinde de jobul pe care il ai cred ca intr-un fel am incercat sa ma disculp de ipocrizie

Traiesc in Bucuresti , orasul cu cele mai mari preturi la toate produsele as spune, asa ca nu cred ca-s ipocrita cand spun ca nu-mi dau seama cum s-ar putea descurca un/o tanar/o cu un salariu de 1100 lei pe luna.

Presupunand ca nu are chirie de platit tot raman celelalte cheltuieli care trebuiesc onorate.
Mancare , bautura , telefon , transport ....nu mai zic de incaltaminte sau imbracaminte
iris_4_ever
Postat pe 23 Octombrie 2008 11:09
Iris,iti dau dreptate !!!....nici eu nu stiu cum se poate trai din doua salarii de cate 10 milioane pe luna,sa mai ai si copii,si rate si cheltuielile casei de asigurat !!!......ca sigur 80% din populatie are rate....sa nu mai vb. de benzina la masina(daca exista)....poate doar sa manaci carne de 2 ori pe luna ,sa nu poti sa-ti iei un mezel ca lumea,sa nu poti sa bei o bere.....poate doar sa SUPRAVITUIESTI !!!.....si asta ,cinstit ,nu e o viata decenta !!!.......
etta
Postat pe 23 Octombrie 2008 11:23
fetelor pe voi nu va apuca dureriile de cap cand trebuie sa va calculati chelt. lunare??
eu am tot timpul dureri de cap cand vien vb de asta.
soryanca
Postat pe 23 Octombrie 2008 11:29
De la: etta, la data 2008-10-23 11:23:52 Iris,iti dau dreptate !!!....nici eu nu stiu cum se poate trai din doua salarii de cate 10 milioane pe luna,sa mai ai si copii,si rate si cheltuielile casei de asigurat !!!......ca sigur 80% din populatie are rate....sa nu mai vb. de benzina la masina(daca exista)....poate doar sa manaci carne de 2 ori pe luna ,sa nu poti sa-ti iei un mezel ca lumea,sa nu poti sa bei o bere.....poate doar sa SUPRAVITUIESTI !!!.....si asta ,cinstit ,nu e o viata decenta !!!.......


Pai eu ce ziceam mah , si am fost luata drept ipocrita

Eu sunt singura adica , nu sotz sau copii ....si sincer, nu stiu cum m-as descurca cu 1500 lei pe luna avand in vedere ca numai chiria e 800 ron
Unde mai pui transportul 2.2 lei o cartela de metrou ,telefoanele ,mancarea,iesitul in oras ...

Unul mai carcotas ar zice sa-mi caut o chirie mai ieftina dar chiar nu se gaseste ceva mai ieftin daca nu cumva vrei sa stai in vreun camin sau cu vreo baba nebuna in casa .

Eu stau in ap de 2 camere cu o fata care costa fix 450 euro pe luna ,as fi vrut sa stau singura dar nu am gasit garsoniera la 250 - 350 euro

Bine , eu nu ma plang ca m-ar bate d-zeu ,vreau doar sa scot in evidenta faptul ca nu se poate trai cu 500 lei pe luna
iris_4_ever
Postat pe 23 Octombrie 2008 11:55
eh iris4ever, ipocrita nu te-am facut...am zis ca suna un pic ipocrit, si asta e o mare diferenta..
am observat eu ca sunt multi oameni (romani) care odata ajunsi la un nivel de trai mai inaltutz (nu bogati, ci doar care isi permit un sampon mai scump, eventual) se prefac ca sunt straini de mizeria din jur, de parca asta i-ar innobila cu ceva. imi dau seama ca intentiile tale au fost bune.
lauuua
Postat pe 23 Octombrie 2008 12:30
De la: lauuua, la data 2008-10-23 12:30:11eh iris4ever, ipocrita nu te-am facut...am zis ca suna un pic ipocrit, si asta e o mare diferenta..
am observat eu ca sunt multi oameni (romani) care odata ajunsi la un nivel de trai mai inaltutz (nu bogati, ci doar care isi permit un sampon mai scump, eventual) se prefac ca sunt straini de mizeria din jur, de parca asta i-ar innobila cu ceva. imi dau seama ca intentiile tale au fost bune.


Ai dreptate, e o diferenta dar oricum nu suna bine mai ales ca eu nu consider ca as gresi cu ceva cand spun ca e practic imposibil sa traiesti cu o suma mica de bani in Bucuresti :(

Tocmai ca sunt constienta de mizeria in care traim am dorit sa scot in evidenta cei 1100 ron pe luna insuficienti pt o viata decenta.

Unul dintre cei mai buni prieteni ai mei lucreaza non stop , este instalator,zugrav,electrician ,se pricepe la absolut orice si chiar are lucrari dar ....locuieste cu parintii impreuna cu iubita lui pentru ca nu-si permit sa inchirieze ceva.

Eu de exemplu , acum 3 ani aveam pe cartea de munca 1800 ron salariu mediu pe economie fiind de 340 ron .....defapt luam in jur de 4500 lei in mana dar cand am fost la o banca sa fac un credit pt locuinta nu a fost suficient ... sa nu-ti dai palme in conditiile astea ?

iris_4_ever
Postat pe 23 Octombrie 2008 12:43
cheltuielile unei persoane sunt in functie de castiguri, parerea mea! cu cat salariul e mai mare, cu atat si cheltuielile sunt mai mari. de ex. daca ai un salariu de 1000RON cheltuielile sunt limitate, si daca ai un salariu mai mare iti doresti un apartament mai mare si mai luxos, sau haideti sa nu spunem luxos, mai confortabil, o masina, masa la restaurant..etc.
Lulli
Postat pe 23 Octombrie 2008 13:48
m-ati bagat in ceatza rau..cat este salariu minim pe economie si va rog sa nu-mi zice-ti in leul nou ca nu prea ma descurc, prefer zerourile alea multe si cat costa un pachet de tigari virginia slims de exemplu ca numai asa imi dau seama cam cum sta treaba si pot face un calcul...
si nu ma luati la misto va rog,vreau raspuns simplu si la obiect

va pup
di_cristina
Postat pe 26 Octombrie 2008 04:11
Iris are dreptate , cu o suma de 1000 de Ron nu ai ce sa faci in Bucuresti. Eu nu locuiesc cu chirie , dar am avut o multime de colegi in facultate care au facut`o si inca locuiesc asa. Si au sarit preturile enorm la imobiliare inchirieri , o garsoniera cat de cat ok e 400-450 de euro , iar apartamentele cu 2 cam se duc la 600 de euro...deci . faceti calculul , cine castiga 1000 de Ron poate macar sa isi plateasca o chirie? Pai nici macar atat. Cred ca banii astia ar ajunge numai pt mancare timp de 1 luna. Este trist ce se intampla , oricum... au tot "amenintat" politicienii ca se vor schimba multe cu intrarea in UE...insa cam lent ritmul schimbarilor. Partea buna e ca daca iti merge mintea in Bucuresti poti castiga bani frumosi , sunt multinationale care platesc extrem de bine , insa na..nu toata lumea ajunge sa aiba astfel de joburi ...
Kittynelle
Postat pe 26 Octombrie 2008 15:51
Buna tuturor.
Eu nu locuiesc in Bucuresti ce-i drept, locuiesc in Braila.Sunt secretara directorului de la o societate cu capital strain.Cistig lunar 750 ron si am doi copii relativ micuti(7 si 6 ani).Nu iti ajunge acest salariu nici macar 2 saptamini.Asta fara sa platesti nimik.Si nici nu se intrevede vreo marire in viitorul apropiat.Nu locuiesc cu chirie dar si asa cheltuielile sunt mari.
flori19742003
Postat pe 4 Noiembrie 2008 10:09
De la: Iris4ever, la data 2008-10-23 11:55:17
De la: etta, la data 2008-10-23 11:23:52 Iris,iti dau dreptate !!!....nici eu nu stiu cum se poate trai din doua salarii de cate 10 milioane pe luna,sa mai ai si copii,si rate si cheltuielile casei de asigurat !!!......ca sigur 80% din populatie are rate....sa nu mai vb. de benzina la masina(daca exista)....poate doar sa manaci carne de 2 ori pe luna ,sa nu poti sa-ti iei un mezel ca lumea,sa nu poti sa bei o bere.....poate doar sa SUPRAVITUIESTI !!!.....si asta ,cinstit ,nu e o viata decenta !!!.......


Pai eu ce ziceam mah , si am fost luata drept ipocrita

Eu sunt singura adica , nu sotz sau copii ....si sincer, nu stiu cum m-as descurca cu 1500 lei pe luna avand in vedere ca numai chiria e 800 ron
Unde mai pui transportul 2.2 lei o cartela de metrou ,telefoanele ,mancarea,iesitul in oras ...

Unul mai carcotas ar zice sa-mi caut o chirie mai ieftina dar chiar nu se gaseste ceva mai ieftin daca nu cumva vrei sa stai in vreun camin sau cu vreo baba nebuna in casa .

Eu stau in ap de 2 camere cu o fata care costa fix 450 euro pe luna ,as fi vrut sa stau singura dar nu am gasit garsoniera la 250 - 350 euro

Bine , eu nu ma plang ca m-ar bate d-zeu ,vreau doar sa scot in evidenta faptul ca nu se poate trai cu 500 lei pe luna



SI DACA ESTI NEVOIT??????MIE MI SE PARE CA ESTI AIUREA SI SINCER....NU SH PE UNDE UMBLII TU DAR...MAI UITA-TE IN JUR LA OAMENII LANGA CARE TRAIESTI...
BERBEACA
Postat pe 4 Noiembrie 2008 11:25
De la: BERBEACA, la data 2008-11-04 11:25:26
De la: Iris4ever, la data 2008-10-23 11:55:17
De la: etta, la data 2008-10-23 11:23:52 Iris,iti dau dreptate !!!....nici eu nu stiu cum se poate trai din doua salarii de cate 10 milioane pe luna,sa mai ai si copii,si rate si cheltuielile casei de asigurat !!!......ca sigur 80% din populatie are rate....sa nu mai vb. de benzina la masina(daca exista)....poate doar sa manaci carne de 2 ori pe luna ,sa nu poti sa-ti iei un mezel ca lumea,sa nu poti sa bei o bere.....poate doar sa SUPRAVITUIESTI !!!.....si asta ,cinstit ,nu e o viata decenta !!!.......


Pai eu ce ziceam mah , si am fost luata drept ipocrita

Eu sunt singura adica , nu sotz sau copii ....si sincer, nu stiu cum m-as descurca cu 1500 lei pe luna avand in vedere ca numai chiria e 800 ron
Unde mai pui transportul 2.2 lei o cartela de metrou ,telefoanele ,mancarea,iesitul in oras ...

Unul mai carcotas ar zice sa-mi caut o chirie mai ieftina dar chiar nu se gaseste ceva mai ieftin daca nu cumva vrei sa stai in vreun camin sau cu vreo baba nebuna in casa .

Eu stau in ap de 2 camere cu o fata care costa fix 450 euro pe luna ,as fi vrut sa stau singura dar nu am gasit garsoniera la 250 - 350 euro

Bine , eu nu ma plang ca m-ar bate d-zeu ,vreau doar sa scot in evidenta faptul ca nu se poate trai cu 500 lei pe luna



SI DACA ESTI NEVOIT??????MIE MI SE PARE CA ESTI AIUREA SI SINCER....NU SH PE UNDE UMBLII TU DAR...MAI UITA-TE IN JUR LA OAMENII LANGA CARE TRAIESTI...


Poate-mi explici si de ce sunt aiurea ca de uitat in jur m-am uitat demult.
iris_4_ever
Postat pe 4 Noiembrie 2008 11:40
Draga Ira eu te sfatuiesc sa stai acolo unde esti ca e mult mai bn decat in RO.cand am fost asta vara in concediu in tara, m-am speriat de preturile de acolo
ETE_EU
Postat pe 4 Noiembrie 2008 11:44
Batrani la pensie si un fiu (27 ani), apart 3 camere.
Ea 400 ron pensie + 450 ron ( pt 6 ore) ii dau eu ca-i bona fetitei
El 500 ron pensie
Fiul 1400 ron salariu
In medie 917 ron/ luna de persoana.

-intretinere 350-400 ron iarna, 120-150 ron vara
-telefon 30 ron
-medicamente 300-400 ron
-mancare buna, nu stiu cat cheltuie, dar fata mea mananca la ei si au de toate in frigider.
-au masina ( solenza)
Numai anul asta au pus gresie noua, usa metalica la intrare, ap. aer conditionat, parchet in hol, din economii.
Iata ca se poate, si nu-s singurii batrani din bloc, care au pensii mizere, dar sunt primii care platesc intretinerea, sunt bolnavi, si mai strang de multe ori bani la ciorap sa-si ajute si odraslele.
Eu una, cheltui pentru o familie de 3 persoane, cu apart 4 camere, eu fumatoare si mare amatoare de mancare buna, parfumuri, si pantofi, cam 1800 ron / luna, ca medie ca nu-mi cumpar pantofi, toale si parfumuri lunar, dar consider ca sunt foarte cheltuitoare. Daca nu ai chirie de platit, poti trai singur cu 1000 ron, cunosc destule cazuri, pana la urma trebuie sa te adaptezi si daca ai posibilitatea sa te zbati pentru mai bine, dar cu siguranta este infiorator pentru cei care stau cu chirie si nici nu au venituri mari.
schmarc
Postat pe 4 Noiembrie 2008 17:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vacanta marea neagra 1 De la: anca_leuca 14 Iunie 2010 15:24
Cele mai frumoase pisicute isi cauta o familie 6 De la: reality65 8 Ianuarie 2011 10:38
CONCURSUL "SUS ROCHITAAA...JOOOSS...." 143 De la: maryamm 11 Iulie 2008 16:52
Barbati materialisti 23 De la: bad_witch 25 Octombrie 2009 18:43
saltele si perne italienesti din spuma cu memorie 3 De la: mona_ghunim 30 Iunie 2010 13:13