Setari Cookie-uri

Budgetul familiei in Ro

oameni buni...exista intradevar persoane care au salariul de 5 mil...nu in bucuresti..dar exista...
..pai ce sa faci cu un asa salariu... ce trebuie sa mananci ca sa iti ajunga banii...nici nu ma gandesc la alte cheltuieli.sa presupunem ca sta in casa proprie, trebuie sa plateasca apa, curent, gaze, televiziunea prin cablu ( dak are ), internetul ( putin probabil sa aibe la asa salariu ), impozitul de casa ( te gandesti la toate )...ganditi'va numai la cheltuielile astea cat de mari sunt in comparatie cu salariul...si dupa cum am zis mancarea...pai..cu toate economiile..dak nu primeste un pachetel de la parinti, bunici..etc..ramane cam nemancat..mai aduc aminte si de cheltuielile obligatorii pt intretinerea casei..pentru igiena corporala..punem strictul necesar..d'apoi sa'ti mai iei ceva de imbracat...
pai de aia se duc toti la asa zisele ''38'' sau la magazinele de second hand..de nevoie..oamenii cu asa salarii ( care, spun cu tristete,...sunt o realitate in tara asta...)..se lupta sa supravietuiasca...sa traiasca...ce se intampla cu un astfel de om care se imbolnaveste?! e vai si amar de capul lui...e realitate oameni buni...sunt norocosi cei care au salariul peste 1000 lei..e cruda viata in romania...e greu sa traiesti fara nici o speranta...fara nimic...
corinamusescu
Postat pe 4 Noiembrie 2008 19:35
De la: Iris4ever, la data 2008-11-04 11:40:58
De la: BERBEACA, la data 2008-11-04 11:25:26
De la: Iris4ever, la data 2008-10-23 11:55:17
De la: etta, la data 2008-10-23 11:23:52 Iris,iti dau dreptate !!!....nici eu nu stiu cum se poate trai din doua salarii de cate 10 milioane pe luna,sa mai ai si copii,si rate si cheltuielile casei de asigurat !!!......ca sigur 80% din populatie are rate....sa nu mai vb. de benzina la masina(daca exista)....poate doar sa manaci carne de 2 ori pe luna ,sa nu poti sa-ti iei un mezel ca lumea,sa nu poti sa bei o bere.....poate doar sa SUPRAVITUIESTI !!!.....si asta ,cinstit ,nu e o viata decenta !!!.......


Pai eu ce ziceam mah , si am fost luata drept ipocrita

Eu sunt singura adica , nu sotz sau copii ....si sincer, nu stiu cum m-as descurca cu 1500 lei pe luna avand in vedere ca numai chiria e 800 ron
Unde mai pui transportul 2.2 lei o cartela de metrou ,telefoanele ,mancarea,iesitul in oras ...

Unul mai carcotas ar zice sa-mi caut o chirie mai ieftina dar chiar nu se gaseste ceva mai ieftin daca nu cumva vrei sa stai in vreun camin sau cu vreo baba nebuna in casa .

Eu stau in ap de 2 camere cu o fata care costa fix 450 euro pe luna ,as fi vrut sa stau singura dar nu am gasit garsoniera la 250 - 350 euro

Bine , eu nu ma plang ca m-ar bate d-zeu ,vreau doar sa scot in evidenta faptul ca nu se poate trai cu 500 lei pe luna



SI DACA ESTI NEVOIT??????MIE MI SE PARE CA ESTI AIUREA SI SINCER....NU SH PE UNDE UMBLII TU DAR...MAI UITA-TE IN JUR LA OAMENII LANGA CARE TRAIESTI...


Poate-mi explici si de ce sunt aiurea ca de uitat in jur m-am uitat demult.


pAI NU CRED pentru ca altfel nu ai fi zis
'vreau doar sa scot in evidenta faptul ca nu se poate trai cu 500 lei pe luna 'pentru ca sunt oameni care atata au....si nu mor reusesc sa duca si ei o viata ...daca se poate numi asa
BERBEACA
Postat pe 6 Noiembrie 2008 11:00
exista in bucuresti persoane cu salariul de 500 ron care mai are si credit la banca...chiar nu-i inteleg cum se pot descurca cu acest salariu
shtrumfy
Postat pe 7 Noiembrie 2008 21:21
De la: lauuua, la data 2008-10-22 23:34:38
De la: Ira28, la data 2008-10-22 17:40:45Salut! Nu sunt din Romania, si imi este foarte interesant, care este suma de cheltuieli medii pe luna pentru o persoana in Ro. De exemplu, care sunt preturi pentru intretinerea casei, mincarea, ajutor medic, etc. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


1. chirie: de la 300 euro in sus (garsoniera, bucuresti)
2. intretinere: luna iarna: 70-100 euro; vara: 30-50 euro (grasoniera)
3. macare, menaj si altele, ca sa iti faci niste calcule:
http://www.carrefour.ro/index.php?pg=vcatalog&catalog=001
4. salariu mediu e pe la 350 de euro
5. un bilet de autobuz e 0.3 euro, cu metrou e un pic mai ieftin :)
6. un abonament la internet e de la 10 euro in sus
7. pt sanatate:
http://www.cdt-babes.ro/servicii_specialitati_medicale.php


la bacau e un pic mai greu. adica:
salar: eu= 960 ron el= 1600 ron
nu stau inca cu el dar ne vom muta impreuna din aug 2009
chirie: 600 ron ap cu 2 cam sau 500 ron garsoniera
intretinere (gaz,apa,lumina,cablu,internet,si altele) = 600 ron
rate masina 200 ron
abonament tel 100 ron
rate mobila 200 ron
si o sa ne mai ramana aprox 860 ron din care 200 ron benzina si mai cheltuim aprox 660 ron pe luna pe mancare,distracii,.....
cred ca ne vom descurca foarte greu, pentru ca nu stiu daca o sa mai putem conta multa vreme pe ciubucurile lui, cam 500 ron pe luna!!!
betterrr
Postat pe 12 Noiembrie 2008 09:50
Buna tuturor.
Sunt de acord, in Romania viata este mult mai grea decat in alte tari din UE. Dar oare traim mai greu decat cei din Ucraina? Astept opiniile voastre.
mika_ella20
Postat pe 20 Decembrie 2008 19:20
De la: mika_ella2, la data 2008-12-20 19:20:44Buna tuturor.
Sunt de acord, in Romania viata este mult mai grea decat in alte tari din UE. Dar oare traim mai greu decat cei din Ucraina? Astept opiniile voastre.


Si io de unde se presupune ca ar trebui sa stiu ce salarii si ce preturi sunt prin Ucraina ca sa-mi pot spune parerea ?
Dau search pe google sau ne spui tu ?
iris_4_ever
Postat pe 20 Decembrie 2008 21:40
In Romania,draga noastra tara,e o viata grea....multi oameni fara casa..fara bani,mancare...practic fara nimic..sunt si tari mult mai sarace ca a noastra...dar chestia e ca la noi nu se intereseaza nimeni de cei fara adapost..isi fac blocuri si casoaie doar pt cei cu bani,care au bani sa le cumpere nu pt cine nu are...ii doare undeva de ei,au facut din tara asta mai rau decat era si nu stiu unde or sa ajunga...sunt niste inculti care isi baga bani in buzunar si saracesc tara si oamenii ei..pacat..mergem inspre rau...vine apocalipsa
liza24_84
Postat pe 20 Decembrie 2008 21:46
cea mai urata problema in Romania presupun ca este cu casa, locuinta.preturile sunt prea mari fata de cat face.bancile pun niste conditii imposibile ca sa iti dea credit. ratele sunt foarte mari si se mai pun si comisioane aiurea, mai mari in fiecare luna.eu multumesc lui Dumnezeu, nu am rate, ca nu am vrut, am preferat sa mai astept un pic si sa strang bani decat sa fac rate. dar in jurul meu sunt o multime de persoane care au rate si care abia se descurca.uite, am fost ieri la piata si am luat nimica toata si am dat 100 lei.pe mai nimic....salariile sunt destul de mici in raport cu preturile.
mkdisk
Postat pe 25 Martie 2009 15:41
am fost si prin alte tari si am vazut ca sunt preturi aproape ca la noi...in conditiile in care aia au salarii de 4-5 ori mai mari ca noi.e adevarat, trebuie sa stii sa cauti, dar gasesti si preturi ca la noi.
mkdisk
Postat pe 25 Martie 2009 15:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Adoptie versus copil natural=tratamente fertilitate 78 De la: kitty_krieger 2 Martie 2010 22:30
Cine m-a facut sa zambesc astazi... 15 De la: Dontyyy 20 Aprilie 2010 12:27
samson,motanel argintiu tigrat,mic, vaccinat 1 De la: ralsera 14 Iunie 2010 21:47
Am nevoie de votul vostru! Va rog! 2 De la: rashela 26 Mai 2011 17:42
DESPRE COMPROMIS SI CE INSEAMNA EL PT SUFLETUL NOSTRU 32 De la: _dulcik_ 9 Martie 2009 21:05