Setari Cookie-uri

Ce treaba au romanii cu Halloween-ul?

Vad o gramada de lume interesata in sarbatorirea Halloween-ului si sincer ma intreb : de ce?
Daca e doar pentru o petrecere costumata de ce sa nu o numim Bal Mascat, asa ca pe vremurile lui Caragiale sau chiar ca pe vremea copilariei mele?
Daca are semnificatie religioasa de ce Halloween, avem noi reminiscentele noastre barbare, nu trebuie sa apelam la ale altora.
Sau poate pentru ca avem noi romanii tendinta sa copiem tot ce e venit "din afara" doar pentru ca e mai cool?
Poate cineva sa ma lamureasca?
micabis
Postat pe 24 Octombrie 2008 17:58
Un mare roman, a spus imediat dupa terminarea celui de-al doi-lea mare macel mondial, cateva cuvinte in testamentul sau, cuvinte care din pacate s-au adeverit in totalitate : "Am vrut sa dau acestui popor ceea ce-i lipseste cel mai mult, demnitatea si spiritul onoarei nationale".

Cred ca aceste cuvinte explica tragic de concis de ce exista aici acest apetit tembel pentru Halloween si mai grav pentru mizerabilele manele tiganesti si altele.

Postat pe 24 Octombrie 2008 19:56
trick or treat
razz
Postat pe 25 Octombrie 2008 00:17
De la: micabis, la data 2008-10-24 17:58:15Vad o gramada de lume interesata in sarbatorirea Halloween-ului si sincer ma intreb : de ce?
Daca e doar pentru o petrecere costumata de ce sa nu o numim Bal Mascat, asa ca pe vremurile lui Caragiale sau chiar ca pe vremea copilariei mele?
Daca are semnificatie religioasa de ce Halloween, avem noi reminiscentele noastre barbare, nu trebuie sa apelam la ale altora.
Sau poate pentru ca avem noi romanii tendinta sa copiem tot ce e venit "din afara" doar pentru ca e mai cool?
Poate cineva sa ma lamureasca?

Defapt cu ce te deranjeaza? Tie frica ca pierzi identitatea nationala, daca se sarbatoreste halloween?
Valentine day nu te derangeaza?
Cine te opreste pe tine sa spui "nu" consumului,, tendintei de copiere ...
E democratie, nu te obliga nimeni fii toleranta cu cei care sunt altfel
Full_Metal_Jacket
Postat pe 25 Octombrie 2008 00:59
Procesul de import a unei sãrbãtori are douã feþe. Pe de o parte se forjeazã o culturã planetarã, devenim cetãþeni ai planetei ºi tindem cãtre valori comune. Asta ne face sã ne simþim mai apropiaþi de un chinez, de un african sau de oricare alt om. E un lucru bun ºi o evoluþie naturalã sã preiei semnificaþii generale, care unesc ºi apropie. La un moment dat, cu nici douã secole în urmã, nici Crãciunul nu exista. E o sãrbãtoare importatã, care acum nu mai supãrã pe nimeni; dimpotrivã. Cã în cadrul acestui proces lumea uitã tradiþii specifice, e un lucru care ar fi trist dacã n-am constata adevãrul cã o tradiþie are o forþã proprie de seducþie ºi nu se poate impune cu forþa. Lumea se schimbã - ãsta e marele adevãr. Întrebarea este dacã e de preferat o stabilitate gen "ev mediu", (aparentã) impusã prin ruguri ºi inchiziþie, sau sã participãm la schimbare, încercând sã gãsim semnificaþiile ºi sã corectãm inerentele neajunsuri.
ionutsk
Postat pe 25 Octombrie 2008 10:25
Merci Ionutsk! Raspunsul tau e convingator si extrem de satisfacator pentru curiozitatea mea desi la sfirsit am avut impresia ca ai vrut sa ma scrii ceva dar te-ai oprit.
Merci Ashley!Categorica asa cum te stiu mi-ai dat un raspuns franc si categorit care mi-a mers la inima.
Eu tot n-am sa sarbatoresc Halloween-ul asa cum n-am facut-o niciodata si abia astept Craciunul.E drept ca sarbatoarea Craciunului nu se serbeaza cu brad si cadouri de la nasterea Domnului, dar Nasterea Domnului se serbeaza de atunci, iar eu pentru asta ma bucur si nu pentru inelul cu diamant pe care l-as putea primi.Vedeti, asta e semnificatia Craciunului pentru mine : bucuria sarabatoririi Nasterii Domnului.
Halloween-ul....nu semnifica nimic.Dar imi plac balurile mascate si am fost la citeva, unul chiar in noaptea de Anul Nou.A fost superb!
micabis
Postat pe 25 Octombrie 2008 18:14
De la: micabis, la data 2008-10-25 18:14:51Merci Ionutsk! Raspunsul tau e convingator si extrem de satisfacator pentru curiozitatea mea desi la sfirsit am avut impresia ca ai vrut sa ma scrii ceva dar te-ai oprit.
Merci Ashley!Categorica asa cum te stiu mi-ai dat un raspuns franc si categorit care mi-a mers la inima.
Eu tot n-am sa sarbatoresc Halloween-ul asa cum n-am facut-o niciodata si abia astept Craciunul.E drept ca sarbatoarea Craciunului nu se serbeaza cu brad si cadouri de la nasterea Domnului, dar Nasterea Domnului se serbeaza de atunci, iar eu pentru asta ma bucur si nu pentru inelul cu diamant pe care l-as putea primi.Vedeti, asta e semnificatia Craciunului pentru mine : bucuria sarabatoririi Nasterii Domnului.
Halloween-ul....nu semnifica nimic.Dar imi plac balurile mascate si am fost la citeva, unul chiar in noaptea de Anul Nou.A fost superb!


De acord cu tine si eu il ignor complet.(Halloween-ul)
Imi place f mult Craciunul, dar mai mult imi place Pastele.
Atunci ma simt patrunsa de fascinatia crestinismului, acea fascinatie care a crestinat popoare si care te face sa fii mai bun, mai indulgent, mai bland...
Atunci ma gandesc ca daca ar exista masina timpului si as putea alege o destinatie, as merge in anul 33 al erei noastre, in Iudeea si l-as insoti pi Iisus pe drumul Golgotei...
Este atat de frumos acest capitol al crestinismului, aceasta jertfa suprema, care a schimbat mentalitatea omenirii.
Pana atunci... puteai ucide, insela, fura, totul cu conditia sa nu fii vazut. Acum, stii ca cineva acolo sus, te vede si daca esti OM, te opresti la marginea prapastiei.
Cum spunea Papa Ioan Paul al II-lea : "Intr-un fel traiesti cand stii ca la capatul drumului te asteapta Dumnezeu si in altfel traiesti, cand stii ca nu te asteapta nimic."
Acest Papa, este singurul (pentru mine) din istoria catolicilor, pentru care nutresc un profund respect.

Postat pe 25 Octombrie 2008 20:47
Pastele e o sarbatoare la care pling mereu.Imi place, dar ma doare.Din nefericire Mintuitorul nostru nu a fost rastignit doar acum vreo 2000 de ani, ci este rastignit cu buna stiinta in fiecare an in preajma Pastelui.In primul rind e rastignit de politica evreiasca anticrestina care vine in fiecare an in preajma Pastelui cu noi filme anti Isus, cu reclame anticrestine, conferinte iudaice chiar si desene animate anticrestine.Si apoi e rastignit de cei care crestini prin nastere devin atei sau isi schimba religia de-a lungul vietii.
Cel putin in saptamina patimilor simt in fiecare zi durerea lumii si ura ei...dar, vine noapte Invierii si asta imi aduce fericire.
Craciunul il simt altfel, fredonez colinde din noiembrie si sunt fericita si implinita cu fiecare zi care trece inainte de Marea Nastere.

micabis
Postat pe 25 Octombrie 2008 23:36
Hello.Postari noi pe www.hainutecool.blogspot.com.hainute ieftine si funny.have a look
_madalina_alexandra_
Postat pe 13 Noiembrie 2008 01:05
Aparent...nu au nicio treaba pt ca nu este o sarbatoare autohtona. Dar exista tendinta ca lumea sa devina mai omogena(ma refer aici la valori, stil de viata, etc), lucru intuit si redat de ceva timp de McLuhan in celebra sintagma de "sat global". Intr-adevar, lumea tinde sa devina satul global "prevazut" de acest profesor (printee altele). Azi multi sociologi romani prof Ilie Badescu si nu numai) comenteaza aceasta tendinta de asimilare culturala in primul rand. Parerea mea este ca schimbarea in sine nu este rea. Evolutia presupune schimbare. Acum depinde de noi ce si cat schimbam. Si ar fi de dorit sa nu fie o atitudine unidirectionala, sa nu fim doar noi cei care preluam si sa exista un echilibru. Aici ma refer la schimbari si asimilari in general pt ca daca revedem cursuri de antropologie sesizam cat de importanta a fost schimbarea in viata omului. Atitudinea cea mai buna ae fi cea de echilibru din cunoscutul citat tibetan: Imbratiseaza schimbarea dar nu uita valorile!Dalai Lama. Strict referitor la Halloween pot spune ca mie uneia nu-mi place aceasta sarbatoare Sa nu uitam si aspectul comercial pt care a fost adoptata.

Postat pe 19 Noiembrie 2008 13:56
nu pot posta !!!.....
etta
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:01
Micabis,sicere felicitari pentru comment-ul cu "ma deranjeaza " !!!......
etta
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:03
buna.postari noi pe www.hainutecool.blogspot.com.have a look
_madalina_alexandra_
Postat pe 20 Noiembrie 2008 23:51
Ce treaba au romanii cu Halloween-ul?


nici o treaba,romanul copiaza tot,chiar daca e o prostie

Postat pe 21 Noiembrie 2008 01:12
copie!!!!!!!!!!!
butterly
Postat pe 18 Decembrie 2008 17:19
Ce-aveti voi cu sarbatorile, de orice fel ar fi ele, nu inteleg!!!

Postat pe 18 Decembrie 2008 17:22
De la: silence_me, la data 2008-12-18 17:22:42Ce-aveti voi cu sarbatorile, de orice fel ar fi ele, nu inteleg!!!


Defineste notiunea de "sarbatoare" te rog.
micabis
Postat pe 19 Decembrie 2008 18:01
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 16:00
da ce aveti voi cu manelele..nu zik manele..cu tiganii?sunt unii care fac de 1000 d ori mai mult dekt orice alta etnie..rasisti tembeli..din una in alta dati in tigani..cretinilOr..ce v-au facut?
calliope
Postat pe 18 Aprilie 2009 21:03
De ce trebuie neaparat sa ne gandim ca romanul "copiaza"? E posibil ca romanul sa vrea doar sa se distreze. Pana in 89 aveam doar mitinguri unde ieseam in strada sa ne intalnim ... Dupa 89 .. cativa ani.. tot mitingurile ne-au scos la "distractie" (vezi Piata Universitatii).. Si daca ceva al nostru nu avem, nu inventam ci doar ... luam. Ne distram o zi in plus pe an. Ei si?!
rashela
Postat pe 18 Aprilie 2009 21:21
De la: Adela12, la data 2008-11-19 13:56:54Aparent...nu au nicio treaba pt ca nu este o sarbatoare autohtona. Dar exista tendinta ca lumea sa devina mai omogena(ma refer aici la valori, stil de viata, etc), lucru intuit si redat de ceva timp de McLuhan in celebra sintagma de "sat global". Intr-adevar, lumea tinde sa devina satul global "prevazut" de acest profesor (printee altele). Azi multi sociologi romani prof Ilie Badescu si nu numai) comenteaza aceasta tendinta de asimilare culturala in primul rand. Parerea mea este ca schimbarea in sine nu este rea. Evolutia presupune schimbare. Acum depinde de noi ce si cat schimbam. Si ar fi de dorit sa nu fie o atitudine unidirectionala, sa nu fim doar noi cei care preluam si sa exista un echilibru. Aici ma refer la schimbari si asimilari in general pt ca daca revedem cursuri de antropologie sesizam cat de importanta a fost schimbarea in viata omului. Atitudinea cea mai buna ae fi cea de echilibru din cunoscutul citat tibetan: Imbratiseaza schimbarea dar nu uita valorile!Dalai Lama. Strict referitor la Halloween pot spune ca mie uneia nu-mi place aceasta sarbatoare Sa nu uitam si aspectul comercial pt care a fost adoptata.

Subscriu. Dar cu mai multe detalii: daca revedem cursuri de antroplogie in special ale domnului profesor Panea Nicolae, cel mai bun profesor din lumeee (citat din Adela12) si mai ales cel legat de "unitate in diversitate" sesizam ca "schimbarea este legea vietii".....
Si poate ne scrie Adela si de ce apare Bucuresti pe profil ca la inceput era trecuta ALTA LOCALITATE
In orice caz bine ca mai e si cate un subiect normal pe Kudika ca 90% este

Postat pe 18 Mai 2009 17:03
Aceeasi treaba pe care o au si cu Valentine's Day
Laura_cute
Postat pe 18 Mai 2009 17:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castig rapid 1 De la: kudika354899 18 Ianuarie 2011 21:23
AUDI A5 17 De la: lao_kudika 23 Septembrie 2009 03:00
Need some help.. 1 De la: khirazzz 22 Septembrie 2010 11:52
petitie/semnaturi/petitie_impotriva_si_pentru_abolirea_legii_nr_298/2008l 1 De la: hera 23 Ianuarie 2009 09:54
diploma facultate 40 De la: kudika_926887 5 Iulie 2013 22:17