Setari Cookie-uri

NU ESTE SUBIECT DE MODA....DAR..... CE MAI CONTEAZA ???

NU ESTE UN SUBIECT DE MODA CE VOI SCRIE EU AICI DAR.....
VREAU SA IMI SPUNETI VOUA VI SA INTAMPLAT SA AVETI PRESENTIMENTE??? COINCIDENTE ??? INTAMPLARI INTAMPLATOARE??? RELATII IMAGINARE CU UN BARBAT/ FEMEIE PE CARE NU ATI CUNOSCUT-O NICIODATA DAR INTR-UN FINAL SA SE INTAMPLE IN REALITATE??? OARE CE O FI ??? SA CUNOASTEM NOI VIITORUL DAR NU NE-AM GANDIT LA EL NICIODATA ??? STAU ....MA GANDESC...CANDVA AM MAI FOST ACOLO DESI NU MAI FUSESEM NICIODATA... PE FOSTUL PRIETEN L-AM CUNOSCUT PE 20 SEPT, ACTUALUL MEU SOT E NASCUT PE 20 SEPT IL CHEAMA CA SI FOSTUL....M-AM DESPARTIT DE FOSTUL IN IANUARIE 18 ...NEPOTELUL MEU E NASCUT IN IANUARIE 18....CEVA SE LEAGA SI TOTUSI NU E ATAT DE LUCID CE??? SUNT MULTE DAR VA LAS SI PE VOI SA IMI SPUNETI INTAMPLAREILE VOSTRE..PARERILE...ETC
my_chocolat
Postat pe 24 Octombrie 2008 18:04
Eu am avut astfel de potriviri, grozav de multe de fapt. Si tot s-a terminat. Universul e un haos, nu te increde in semne decat daca-ti convine in momentul ala, dar asa, ca un sprijin psihologic positive thinking.
Kathara
Postat pe 24 Octombrie 2008 18:37
NU ESTE SUBIECT DE MODA....DAR..... CE MAI CONTEAZA ???

conteaza ca ai scris folosind caps lock...
si dupa titlu mi-a pierit cheful sa citesc.....

dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Octombrie 2008 19:18
SO WHAT??? SCRIU CUM VREAU ..NU ITI PLACE NU CITI NEINTERESANT :):):) HA HA
my_chocolat
Postat pe 25 Octombrie 2008 16:16
Cred ca nimic nu e intamplator...totul se intampla cu un sens ...si imaginarul se poate transforma in real , mai ales daca iti doresti enorm , cu toata fiinta , nici un vis nu e imposibil de realizat. Issabela de Castilla i`a spus lui Cristofor Columb : "Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur,
ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala" ...de multe ori cred ca anumite lucruri se intampla , pentru ca ni le dorim atat de mult incat le atragem , chiar daca negam...o ceva acolo in subconstient care ne duce catre anumite intamplari pe care le numim "intamplatoare"...but they`re not...
Kittynelle
Postat pe 28 Octombrie 2008 00:29
E foarte interesant sub asta!
Viaþa noastrã este plinã de evenimente sincronistice, care ne fac sã ne întrebãm: dacã sunt doar simple întâmplãri sau sunt semne ale destinul...
O parte din aceste evenimente le provocãm în mod deliberat ºi constient: sunt alegerile pe care le facem de-a lungul vieþii, slujba pe care o alegem, partenerul pe care îl dorim, casa pe care o cumpãrãm... însã de multe ori viaþa noastã este atinsã de hazard, când cinevã ne oferã o sansã nesperatã ºi ne deschide uºa cãtre o viaþã la care nici nu am visat...

Iar acest hazard de multe ori ne schimbã definitiv viaþa, o întâmplare ne afecteazã tot restul vieþii...iar fiecare viaþã este afectatã de hazard... aminteste-þi de întâmplãrile pur accidentale care þi-au marcat viaþa...

Uneori ne dorim ceva foarte mult, iar fapul cã nu obþinem acel lucru ne face nefericiþi, însã peste ani, realizãm cã de fapt ce ne doream nu era ce ne trebuia sau nu eram pregãtiþi pentru el ... viaþa este plinã de mistere. Coordonarea în timp este ceea ce transformã un esec aparent într-un mare noroc...
Jung spunea cã aceste evenimente sincornistice ne afecteazã relativitatea eului, ºi ne reduce dorinþa de a controla totul în viaþa noastrã...

Sincronicitatea este foarte evidentã în poveºtile de dragoste... doi oameni ale cãror vieþi se intersecteazã din întîmplare... cînd ne gândim cît de rarã este dragostea adevãratã, cît de puþin probabil e ca, printre miile de oameni care ne ies în cale, sã-l întãlnim pe the one

Aþi observat cã în poveºtile de dragoste existã un sentiment al inevitabilului, ...cei doi erau sortiþi unul altuia, sunt fãcuþi unul pentru celãlalt, trebuiau sã se întãlneascã.
Însã dacã el întârzia un minut ºi nu se mai întâlneau...sau dacã ea nu se ducea la petrecerea unde s-au cunoscut...

Mã fascineazã faptul cã totul atârnã de un fir de pãr, cã ne putem întãlni destinul cînd ne ducem sã cumpãrãm o pîine, ... sau cînd ne ducem, împinºi de prieteni, la o petrecere la care nu ne doream sã mergem....o întãlnire întâmplãtoare,... care este însã o sansã extraordinarã, apãrutã din senin, ºi care, de-a lungul vieþii, nu înceteazã sã ne uimeascã.


pussyk
Postat pe 28 Octombrie 2008 08:26
De la: my_chocolat, la data 2008-10-24 18:04:11NU ESTE UN SUBIECT DE MODA CE VOI SCRIE EU AICI DAR.....
VREAU SA IMI SPUNETI VOUA VI SA INTAMPLAT SA AVETI PRESENTIMENTE??? COINCIDENTE ??? INTAMPLARI INTAMPLATOARE??? RELATII IMAGINARE CU UN BARBAT/ FEMEIE PE CARE NU ATI CUNOSCUT-O NICIODATA DAR INTR-UN FINAL SA SE INTAMPLE IN REALITATE??? OARE CE O FI ??? SA CUNOASTEM NOI VIITORUL DAR NU NE-AM GANDIT LA EL NICIODATA ??? STAU ....MA GANDESC...CANDVA AM MAI FOST ACOLO DESI NU MAI FUSESEM NICIODATA... PE FOSTUL PRIETEN L-AM CUNOSCUT PE 20 SEPT, ACTUALUL MEU SOT E NASCUT PE 20 SEPT IL CHEAMA CA SI FOSTUL....M-AM DESPARTIT DE FOSTUL IN IANUARIE 18 ...NEPOTELUL MEU E NASCUT IN IANUARIE 18....CEVA SE LEAGA SI TOTUSI NU E ATAT DE LUCID CE??? SUNT MULTE DAR VA LAS SI PE VOI SA IMI SPUNETI INTAMPLAREILE VOSTRE..PARERILE...ETC





Ce ma framanta pe mine e cum iti dai seama ca o intamplare e un semn al destinului si nu doar o simpla...intamplare? C faci daca ratezi "mana" care ti s-a intins sau "usa" care ti s-a deschis pentru ca pur si simplu nu ai stiut cum sa interpretezi lucrurile?
Aici mi se pare mult mai potrivita formularea englezeasca "miss your chance". Mereu mi-a fost teama sa nu-mi ratez sansa...
pussyk
Postat pe 28 Octombrie 2008 08:27
sunt atatea sanse care trec pe langa noi...fara sa ne dam seama, fara sa gandim ca ar putea fi unica noastra sansa, fara sa riscam macar putin pt ca noi credem ca vom da gres...sunt foarte multe intrebari pana actionam si de multe ori desi poate ca in interiorul nostru stim ca e corect daca facem acel lucru.. nu il facem,de ce?pentru ca sunt momente cand nu gandim rational sau poate gandim prea rational...nu stiu ce sa zic,dar sansele cred ca vin mereu, trebuie doar sa le interpretezi cu inima, trebuie sa ai inspiratia de moment, trebuie sa simti ca ti se potriveste... si totusi ce pierdem daca nu riscam??? e o vorba chiar daca nu am castigat ...macar am incercat :)
my_chocolat
Postat pe 5 Noiembrie 2008 12:21
De la: my_chocolat, la data 2008-10-25 16:16:38SO WHAT??? SCRIU CUM VREAU ..NU ITI PLACE NU CITI NEINTERESANT :):):) HA HA


Conform codului bunelor maniere pe net, caps lock inseamna ca tipi. Acceptat doar cand vrei sa subliniezi un cuvant, nu tot mesajul! E lipsa de respect fata de ceilalti utilizatori

Postat pe 5 Noiembrie 2008 12:31
crista_galli unde scrie ca nu ai voie??? unde e scrisa aceasta regula ca nu pot??sa o citesc si eu ca de alte dati sa nu mai gresesc :)
my_chocolat
Postat pe 5 Noiembrie 2008 12:58
De la: my_chocolat, la data 2008-11-05 12:58:16crista_galli unde scrie ca nu ai voie??? unde e scrisa aceasta regula ca nu pot??sa o citesc si eu ca de alte dati sa nu mai gresesc :)


e un cod ..... pe care utilizatorii mai vechi se dau de ceasul mortii sa il puna la punct ,sunt cateva idei doar....dar la asta cred ca se referea crista.

http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20105/Codul-bunelor-manere-pi-net-/1.html

dandanaua_reloaded
Postat pe 5 Noiembrie 2008 13:33
De la: my_chocolat, la data 2008-11-05 12:58:16crista_galli unde scrie ca nu ai voie??? unde e scrisa aceasta regula ca nu pot??sa o citesc si eu ca de alte dati sa nu mai gresesc :)


Nu cred ca ai nevoie de codul respectiv sincer , citeste prima postare si vezi cat de greu este sa urmaresti literele alea mari

Nu-i vorba ca nu ai voie , nu putem obliga pe nimeni sa scrie cum dorim noi,tine in schimb de bunul simt al fiecaruia.
iris_4_ever
Postat pe 5 Noiembrie 2008 14:01
De la: my_chocolat, la data 2008-11-05 12:58:16crista_galli unde scrie ca nu ai voie??? unde e scrisa aceasta regula ca nu pot??sa o citesc si eu ca de alte dati sa nu mai gresesc :)

http://www.netmanners.com/
De putut, poti sa faci ce vrei tu...asa cum poti sa nu saluti pe nimeni cand intri intr-o incapere. Tine doar de bune maniere.

Postat pe 6 Noiembrie 2008 16:18
Scuze de off topic.

Postat pe 6 Noiembrie 2008 16:21
Imi cer scuze din nou de off topic
Iata si un fragment de pe acel site

# Do not type in all caps. Typing in all caps is considered yelling, screaming or at the very least adding emphasis to the word you type. Various studies on the topic reflect that it is more difficult and takes longer to read text that is typed in all caps. And for those who question “What studies?” here is one example for your reading pleasure:

http://www.psych.utoronto.ca/~muter/pmuter1.htm

Searching for words is faster with uppercase characters, but reading of continuous text is slower (Vartabedian, 1971), perhaps because interline masking is greater with uppercase (Nes, 1986). In addition, lowercase enhances reading efficiency because word shape is helpful in word recognition (Rudnicky & Kolers, 1984).

One is free, at their convenience, to review the entire document above which goes into detail about how eyes react to what they have to read based on how the content is presented.

NOTE: It should go without saying, however, since I was chastised for not saying so, this rule certainly doesn’t apply to the vision impaired or to those who are disabled or handicapped and cannot use the shift key. However, since typing in all caps is considered yelling online, it would behoove those who do so because of these reasons to take the time to include a brief note why they are typing in caps so that their emails and intent are not misinterpreted.

Postat pe 6 Noiembrie 2008 16:28
ma omorati cu bunele maniere...dragutza bunele maniere stii macar unde se aplika ele si cand???? tot vb de ele???
my_chocolat
Postat pe 6 Noiembrie 2008 16:45
bunele maniere se aplica in societate, avand in vedere ca suntem o societate... ,doar te conversezi cu noi in scris, cred ca macar ar trebui sa nu te iriti de la atata lucru.

nu vrei sa te conformezi...pace buna cum spunea si iris nu te poate obliga nimeni, in schimb nu te mira daca nu iti raspunde nimeni. din cauza acelorasi reguli ale bunelor maniere "pi" net....


dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Noiembrie 2008 16:50
eu doar intrebam dragutza..ce te superi asha??? offffff
my_chocolat
Postat pe 7 Noiembrie 2008 18:18
nu ma supar eu asa usor dar de obicei si din principiu evit comentariile scrise cu caps lock.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 7 Noiembrie 2008 19:09
Sicer nu inteleg! E adevarat ca urmaresti f. greu literele alea mari. Dar sincer nu inteleg care e rostul cu bunele maniere! ???Nu cred ca daca scrie cu caps lock nu are bune maniere, pur si simplu poate asa este ea obisnuita. Repet se citeste fffff. greu cand este scris cu litere de tipar dar nu mi se pare o lipsa de bun simt!
raluca_sarbu
Postat pe 15 Ianuarie 2009 10:00
De acord cu tine. Dar nu ti se pare ca atunci cand cineva iti scrie un mesaj cu caps lock parca ar striga la tine?
Lucia1971
Postat pe 15 Ianuarie 2009 10:02
De la: my_chocolat, la data 2008-11-07 18:18:35eu doar intrebam dragutza..ce te superi asha??? offffff


Draga mea, ai deschis un topic si dupa te-ai "oparit" si ai uitat despre ce vorbeai...
Ma rog, ideea e ca - atunci cand vrei sa faci parte dintr-o societate - oricare ar fi aia, trebuie sa o respecti... Asta e inceputul... Dupa, societatea, ca intreg, incepe sa te respecte pe tine.... Daca vrei sa te joci de-a "rebela fara cauza" atunci facem altceva: scrie tu cu majuscule cat vrei, iar noi o sa te ignoram la acelasi mod.
Sau - mai e si a doua varianta. Si anume tu sa nu mai ragi la noi, si cu toatele sa revenim la topic... Zic si eu...
Dor_a
Postat pe 15 Ianuarie 2009 10:18
dor a esti steresata rau..ia un antibiotic :)
my_chocolat
Postat pe 20 Ianuarie 2009 21:31
Deci, despre ce discutam noi aici? Despre teoria premonitiilor, a presentimentelor sau a caps lock-ului pe internet???
In fine, fiecare e liber sa bata campii cum doreste, nu? Cu conditia sa nu ii lezeze in vreun fel pe cei din jur... cam la asta s-ar referi libertatea de exprimare.
Asadar, in orinia mea, cred ca exista anumite persoane care au premonitii, ca multi dintre noi avem uneori presentimente, insa uneori incercam sa cautam coincidente in anumite imprejurari, fara ca asta sa insemne de cele mai multe ori ceva anume... de aceea se si cheama coincidenta.
Si sa iti dau un exemplu.
M-am indragostit de un tip pe care il cheama TRAIAN. Ciudat nume, am gandit... desi foarte cunoscut tuturor datorita istoriei, era prima data cand intalneam pe cineva cu acest nume... foarte rar as putea spune. Am aflat imediat ca si pe tatal lui il chema Traian, si pe fiul lui il chema Traian, (fiecare dintre ei mai avea si al doilea nume care incepea cu S (Simion, Silviu, Severian) iar tipul era divortat -spun asta sa va scutesc de comentarii pe aceasta tema).
Imediat a aparut in prim plan dl. Traian Basescu, mai si Traian Decebal Remes, pe vecinul meu de palier unde tocmai ma mutasem il chema Traian, pe presedintele Asociatiei de locatari il chema Traian iar numele lui de familie era identic cu al meu desi nu e un nume des intalnit....Si ce?
Toate acesta existat existau deja, fara ca eu sa le observ... doar ca a aparut ceva ce m-a determinat sa le acord o atentie mai mare decat ar fi fost cazul...
Am o prietena care are mama, tatal si fiul nascuti in aceeasi zi, aceeasi luna, ani diferiti, bineinteles, si ii cheama Ioana. si Ion... sa fie bine sau sa fie rau pt ea? Sa isi macine creierii gandindu-se ostentativ la asta?
A... Ca ceea ce se intampla in jurul nostru se prea poate sa se intample cu un scop anume....
Chrys4Angel
Postat pe 1 Februarie 2009 14:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna seara...sau buna dimineata 10 De la: floryna87 10 Martie 2011 22:57
Concret! 6 De la: nico_dana2006 18 Martie 2009 15:09
Sf Mihail si Gavril 1 De la: mihapic73 5 Noiembrie 2009 22:56
NU ESTE SUBIECT DE MODA....DAR..... CE MAI CONTEAZA ??? 24 De la: Chrys4Angel 1 Februarie 2009 14:13
de ce credeti in zodii? 59 De la: yumy 15 Octombrie 2010 10:29