Setari Cookie-uri

exista q adevarat Dumnezeu sau e doar inventat de biserica?

De la: sweet_heart, la data 2008-10-30 00:07:53si eu ma gandesc de multe ori pt c mai suntem facuti daca toata viata ne chinuim sa traim bine,qm s-ar zice,si dupa o viata lunga chinuita ajungi la batranete tot singur si fara nimic si...mori.pt c toate astea?daca ai parte de clipe d fericire cu siguranta sunt mai putine decat acelea de suferinta.
SI TE GINDESTI CA MORI SI AJUNGI IN IAD CA NU AI FACUT FAPTE BUNE SAU MORI SI GATA SI AI SUFERIT DEGEABA NU-I ASA?CONTEAZA ?DACA EXISTA DUMNEZEU AU NU?SIMPLU GIND CA AR PUTEA EXISTA NE FACE SA FIM MAI BUNI oricum nimeni nu sa intors saspuna daca e bine sau rau imagineazati ca nu am crede in DUMNEZEUcit de rai ar fi oamenii....
marieta_mary
Postat pe 18 Decembrie 2008 01:14
Da,Dumnezeu exista iar cei care sunt atei se inseala amarnic din pacate.... fiind ateu inseamna ca nu esti recunoscator pt tot ce-ti da D-zeu...
El e acolo undeva si ne vegheaza...si se intristeaza cand traim urat,facem greseli...dar suntem oameni...simpli si neinsemnati oameni....
liza24_84
Postat pe 20 Decembrie 2008 16:03
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20618/Cafeneaua-lui-Cassey.html Aici puteti vedea referinte despre mine.
Cassey_Tarot
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:14
oooooooooooooooooooofffffffffff
morticia_adams
Postat pe 3 Ianuarie 2009 21:13
Ai admirat vreodata o cladire frumoasa,intrebindu'te totodata cine a construit'o?Daca ti s'ar fi spus ca s'a facut de la sine,ai fi crezut?Nu,desigur ca nu.Asa cum spune un scriitor biblic,''orice casa este construita de cineva.''Atunci de ce nu am accepta concluzia logica:''Dar cel care a construit toate lucrurile este Dumneze''?Gindeste'te la universul cu miliardele lui de stele.Ele se deplaseaza conform unor legi care le mentin intr'o perfecta relatie unele cu altele. ''Cine a creat aceste lucruri?'',a fost intrebarea pua cu mult timp in urma,si iata raspunsul intelept care a fost dat:''Acela care face sa iasa armata lor dupa numar,care le cheama pe toate pe nume''.Ar fi irational sa se afirme ca miliardele de stele s'au format de la sine si ca,fara nici o dirijare,au format marile sisteme solare care se misca intr'o ordine extraordinara.Acest univers cu minunata'i organizare,nu s'a facut de la sine.El trebuie sa fie opera unui Creator inteligent si extrem de puternic.Un industrias care a fost intrebat de ce crede in Dumnezeu,a raspuns ca un muncitor are nevoie de 2 zile pentru a invata sa asambleze cele 17 piese ale unei masini de tocat carne.Universul,inclusiv multiplele forme de viata terestra,este mult mai complex decit o masina de tocat carne.Daca pentru realizarea acestui instrument a fost nevoie de un muncitor iscusit,atunci pentru crearea tuturor lucrurilor a fost nevoie de un Dumnezeu Atotputernic.Dumnezeu nu a avut niciodata un inceput si nu va avea niciodata nici sfirsit.El este ''Regele Eternitatii''.
aleera
Postat pe 13 Ianuarie 2009 19:45
CREDE SI NU CERCETA ! DUMNEZEU NU ESTE INVENTAT DE BISERICA.DE CE ATATEA PRESUPUNERI IN LEGATURA CU DUMNEZEU.A NU CREDE IN DUMNEZEU INESEAMNA SA FI ATEU. PE ATEI NICIODATA NU AI CUM SA-I CONVINGI SA CREADA IN DUMNEZEU,DECI NU CRED NICI IN EXITENTA LUI.DE CE TREBUIE SA EXISTE O DOVADA CA DUMNEZEU EXISTA?
BIBLIA DEMONSTREAZA CA DUMNEZEU A CREAT TOTUL'
CEA MAI MARE ABERATIIE ESTE SA CREDEM CA DUMNEZEU A FOST INVENTAT DE BISERICA.
SA NU NE MAI INDOIM DE EXISTENTA LUI. DUMNEZEU .NIMENI NU POATE DOVEDI CA DUMNEZEU ESTE IINTR-UN LOC SAU ALTUL ,.EL EXISTA PESTE TOT MAI MULTE ARGUMENTE DOVEDESC EXISTENTA LUI. EX. UN ARGUMENT AL INCAPACITATI:NOI OAMENI DE RAND PUTEM OARE SA TRANSFORMAM APA IN VIN? RASPUNS - NU.CU SIGURANTA NU .DE CE?CA BIBLIA SPUNE CA IISUS A TRASFORMAT APA IN VIN.IN BIBLIE SCRIE CA DUMNEZEU EXISTA ,IAR BIBLIA SPUNE CA BIBLIA E ADEVARATA.
lelia_zet
Postat pe 22 Ianuarie 2009 04:52
dumnezeu exista.......eu una nu cred ca ma trag din maimutza.........ci sunt creatia lui Dumnezeu.....
nirvana_cukramel
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:34
Da DUMNEZEU EXISTA, altfel n-as fii trecut peste toate cite mi s-au intimplat ,n-as fii mai puternica ,n-as aprecia viata asa cum o fac acum .
nocturnalia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:40
Cind dai de o situatia grea sa zicem un accident, un cutremur sau un alt fel de nenorocire si cazi intr 0 panica atunci involuntar si inconstient de cine iti aduci aminte si pe cine il strigi sa te salveze daca n ar exista Dumnezeu?
salimgandapur
Postat pe 23 Ianuarie 2009 13:07
De cate ori intr-o situatie grava pe care o vedeai fara iesire te-ai trezit deodata ca prin minune salvat si la adapost de orice probleme ?!? Asta e inca un semn in opinia mea.

Postat pe 5 Februarie 2009 15:49
Cu siguranta Dumnezeu exista , nici nu incape urma de indoiala !
Biblia spune in cartea Geneza,cap 1:

1" La început, Dumnezeu a fãcut cerurile ºi pãmântul.
2 Pãmântul era pustiu ºi gol; peste faþa adâncului de ape era întuneric, ºi Duhul lui Dumnezeu se miºca pe deasupra apelor.
3 Dumnezeu a zis: "Sã fie luminã!" ªi a fost luminã.
4 Dumnezeu a vãzut cã lumina era bunã; ºi Dumnezeu a despãrþit lumina de întuneric.
5 Dumnezeu a numit lumina zi, iar întunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o searã, ºi apoi a fost o dimineaþã: aceasta a fost ziua întâi.
6 Dumnezeu a zis: "Sã fie o întindere între ape, ºi ea sã despartã apele de ape."
7 ªi Dumnezeu a fãcut întinderea, ºi ea a despãrþit apele care sunt dedesubtul întinderii de apele care sunt deasupra întinderii. ªi aºa a fost.
8 Dumnezeu a numit întinderea cer. Astfel, a fost o searã, ºi apoi a fost o dimineaþã: aceasta a fost ziua a doua.
9 Dumnezeu a zis: "Sã se strângã la un loc apele care sunt dedesubtul cerului, ºi sã se arate uscatul!" ªi aºa a fost.
10 Dumnezeu a numit uscatul pãmânt, iar grãmada de ape a numit-o mãri. Dumnezeu a vãzut cã lucrul acesta era bun.
11 Apoi Dumnezeu a zis: "Sã dea pãmântul verdeaþã, iarbã cu sãmânþã, pomi roditori, care sã facã rod dupã soiul lor ºi care sã aibã în ei sãmânþa lor pe pãmânt." ªi aºa a fost.
12 Pãmântul a dat verdeaþã, iarbã cu sãmânþã dupã soiul ei, ºi pomi care fac rod ºi care îºi au sãmânþa în ei, dupã soiul lor. Dumnezeu a vãzut cã lucrul acesta era bun.
13 Astfel, a fost o searã, ºi apoi a fost o dimineaþã: aceasta a fost ziua a treia.
14 Dumnezeu a zis: "Sã fie niºte luminãtori în întinderea cerului, ca sã despartã ziua de noapte; ei sã fie niºte semne care sã arate vremurile, zilele ºi anii;
15 ºi sã slujeascã de luminãtori în întinderea cerului, ca sã lumineze pãmântul." ªi aºa a fost.
16 Dumnezeu a fãcut cei doi mari luminãtori, ºi anume: luminãtorul cel mai mare ca sã stãpâneascã ziua, ºi luminãtorul cel mai mic ca sã stãpâneascã noaptea; a fãcut ºi stelele.
17 Dumnezeu i-a aºezat în întinderea cerului, ca sã lumineze pãmântul,
18 sã stãpâneascã ziua ºi noaptea, ºi sã despartã lumina de întuneric. Dumnezeu a vãzut cã lucrul acesta era bun.
19 Astfel, a fost o searã, ºi apoi a fost o dimineaþã: aceasta a fost ziua a patra.
20 Dumnezeu a zis: "Sã miºune apele de vieþuitoare, ºi sã zboare pãsãri deasupra pãmântului pe întinderea cerului."
21 Dumnezeu a fãcut peºtii cei mari ºi toate vieþuitoarele care se miºcã ºi de care miºunã apele, dupã soiurile lor; a fãcut ºi orice pasãre înaripatã dupã soiul ei. Dumnezeu a vãzut cã erau bune.
22 Dumnezeu le-a binecuvântat, ºi a zis: "Creºteþi, înmulþiþi-vã, ºi umpleþi apele mãrilor; sã se înmulþeascã ºi pãsãrile pe pãmânt".
23 Astfel a fost o searã, ºi apoi a fost o dimineaþã: aceasta a fost ziua a cincea.
24 Dumnezeu a zis: "Sã dea pãmântul vieþuitoare dupã soiul lor, vite, târâtoare ºi fiare pãmânteºti, dupã soiul lor." ªi aºa a fost.
25 Dumnezeu a fãcut fiarele pãmântului dupã soiul lor, vitele dupã soiul lor ºi toate târâtoarele pãmântului dupã soiul lor. Dumnezeu a vãzut cã erau bune.
26 Apoi Dumnezeu a zis: "Sã facem om dupã chipul Nostru, dupã asemãnarea Noastrã; el sã stãpâneascã peste peºtii mãrii, peste pãsãrile cerului, peste vite, peste tot pãmântul ºi peste toate târâtoarele care se miºcã pe pãmânt."
27 Dumnezeu a fãcut pe om dupã chipul Sãu, l-a fãcut dupã chipul lui Dumnezeu; parte bãrbãteascã ºi parte femeiascã i-a fãcut.
28 Dumnezeu i-a binecuvântat, ºi Dumnezeu le-a zis: "Creºteþi, înmulþiþi-vã, umpleþi pãmântul, ºi supuneþi-l; ºi stãpâniþi peste peºtii mãrii, peste pãsãrile cerului, ºi peste orice vieþuitoare care se miºcã pe pãmânt."
29 ªi Dumnezeu a zis: "Iatã cã v-am dat orice iarbã care face sãmânþã ºi care este pe faþa întregului pãmânt, ºi orice pom, care are în el rod cu sãmânþã: aceasta sã fie hrana voastrã."
30 Iar tuturor fiarelor pãmântului, tuturor pãsãrilor cerului, ºi tuturor vietãþilor care se miºcã pe pãmânt, care au în ele o suflare de viaþã, le-am dat ca hranã toatã iarba verde." ªi aºa a fost.
31 Dumnezeu S-a uitat la tot ce fãcuse; ºi iatã cã erau foarte bune. Astfel a fost o searã, ºi apoi a fost o dimineaþã: aceasta a fost ziua a ºasea. "

SA II DAM SLAVA LUI DUMNEZEU CA SUNTEM CREATIA LUI :"Te laud Doamne ca sunt o faptura asa de minunata " spune psalmistul .
Amin
ica2
Postat pe 5 Februarie 2009 15:56
Mare ti-e gradina, Doamne!
Dumnezeu exista pentru ca asa spune Biblia... care e sfanta... pentru ca asa au declarat-o niste oameni...
Dumnezeu exista pentru ca stelele nu se puteau forma de la sine... Imagineaza-ti un om din sec. XII pus in fata unui bec aprins. Sigur se va inchina la el ca fiind "ochiul lui Dumnezeu", caci altfel n-ar putea raspandi lumina, nu?
Astea nu sunt argumente. Sintagma "crede si nu cerceta" este total impotriva spiritului uman, cei care au facut societatea sa progreseze sunt tocmai cei care n-au respectat-o.
Sigur, fiecare e liber sa creada sau nu in divinitate, dar depinde ce faci cu credinta asta. Degeaba te rogi la Dumnezeu, daca nu faci gestul elementar de a ceda locul in autobuz unui om mai in varsta. Degeaba te spovedesti, daca nu-ti dai seama ca barfa, ocupatia favorita, provine din invidie si rautate. Degeaba tii post, daca rostirea unei replici ironice si rautacioase ("i-am zis-o!") te umple de satisfactie.
Judecand dupa cum se manifesta societatea azi, as zice ca 90% din "credinciosi" sunt de fapt niste ipocriti. Habar n-au ce inseamna credinta in Dumnezeu. Cred in divinitate, de frica. Si de forma. Tin sarbatori si merg la slujba dar sunt mai putin crestini decat un ateu care stie sa fie OM.
Nu exista supranatural, doar legi naturale pe care inca nu le intelegem. Folosind vointa divina ca explicatie pentru orice ni se intampla sau vedem in jurul nostru nu facem altceva decat sa fugim de responsabilitatea pe care trebuie sa o avem in fata propriei constiinte. Viata e cum e, cu bucurii si necazuri, cu coincidente fericite si nenorociri nemeritate. Conteaza modul in care reactionam in fata acestor provocari. Fiti OAMENI pentru ca asa este drept, demn, frumos si mai ales benefic pentru voi si cei cu care interactionati, nu pentru ca "poate e cineva acolo sus care afla".
Imi cer scuze daca am lezat ceva sensibilitati.
ctl
Postat pe 21 Aprilie 2009 20:40
Da.. Dumnezeu exista cu adevarat
Diavolyta_
Postat pe 21 Aprilie 2009 20:46
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-21 20:46:41Da.. Dumnezeu exista cu adevarat


Dumnezeu e in fiecare dintre noi
matracucu
Postat pe 21 Aprilie 2009 20:58

'Exista q adevarat dumnezeu sau e doar inventat de biserica?"

Tu existi q adevarat sau esti doar inventata de parintii tai?
valita76
Postat pe 30 Aprilie 2009 11:02
De la: valita76, la data 2009-04-30 11:02:06
'Exista q adevarat dumnezeu sau e doar inventat de biserica?"

Tu existi q adevarat sau esti doar inventata de parintii tai?


tragand linie si facand o ecuatie de trei simpla, rezulta ca e dumnezeu.
lucru improbabil si incalculabil, de luat in seama.

oare negrii din tribul tootsie tot asa au venit pe lume?

Postat pe 30 Aprilie 2009 11:06
De la: geo_sh, la data 2009-04-30 11:06:48
De la: valita76, la data 2009-04-30 11:02:06
'Exista q adevarat dumnezeu sau e doar inventat de biserica?"

Tu existi q adevarat sau esti doar inventata de parintii tai?


tragand linie si facand o ecuatie de trei simpla, rezulta ca e dumnezeu.
lucru improbabil si incalculabil, de luat in seama.

oare negrii din tribul tootsie tot asa au venit pe lume?


negrii de care vorbesti geo,ai venit pe lume odata cu noaptea......
aaa,uitai
matracucu
Postat pe 30 Aprilie 2009 11:07
ah laura, hai sa inventam niste copii

Postat pe 30 Aprilie 2009 11:11
De la: geo_sh, la data 2009-04-30 11:11:10ah laura, hai sa inventam niste copii


catzi ?????
matracucu
Postat pe 30 Aprilie 2009 11:14
sa facem un cor. ca madrigalu'

Postat pe 30 Aprilie 2009 11:29
De la: geo_sh, la data 2009-04-30 11:29:35sa facem un cor. ca madrigalu'


mie tot mai mult imi placeau corul vanatorilor .....totzi unul si unul........
matracucu
Postat pe 30 Aprilie 2009 11:37
parerea mea? exista si dupa mine exista nu numai in noi, ci in tot ceea ce ne inconjoara.
cristi_nne
Postat pe 30 Aprilie 2009 11:54
Poop Geo.
Cum le interpretezi tu pe toate numai cum vrei. Uite alta interpretare: Biserica sau mai bine spus religia, i-a dat o "forma" lui Dumnezeu.
valita76
Postat pe 30 Aprilie 2009 12:46
De la: valita76, la data 2009-04-30 12:46:03 Poop Geo.
Cum le interpretezi tu pe toate numai cum vrei. Uite alta interpretare: Biserica sau mai bine spus religia, i-a dat o "forma" lui Dumnezeu.


vali, se numeste vedere larga. as arata ca un robot programat sa gandeasca numa' cum vor altii daca m-as limita la habotnicie

chiar crezi ca lu' Dumnezeu nu-i plac glumele? sa fie oare atat de lovit de soarta Dumnezeu si sa stea incruntat tot timpu'?
mie nu-mi place un lucru. in toate reprezentarile grafice , artisttice , stilizate, iconografice si artizanale , dumnezeu apare cu o moaca suparata de parca ar sta pe un arici!
hai bre Doamne , mai razi si matale!

Postat pe 30 Aprilie 2009 12:54
De la: valita76, la data 2009-04-30 12:46:03 Poop Geo.
Cum le interpretezi tu pe toate numai cum vrei. Uite alta interpretare: Biserica sau mai bine spus religia, i-a dat o "forma" lui Dumnezeu.



am uitat
tzuc si io

Postat pe 30 Aprilie 2009 13:00
Pe mine intrebarea " Exista Dumnezeu?" incepe sa ma irite. Cine crede bine cine nu iarasi bine, fiecare cu alegerea lui. E un fel de cuprinde necuprinsul, unde se sfarseste infinitul, vezi invizibilul, descrie nedescrisul............. Si poate dupa aceea cred si eu.

Invatatorul (pe vremea comunismului):
- Elevi, nu exista Dumnezeu! Nu l-a vazut nimeni, nu-l vede nimeni si deci nici nu exista!
La care un elev:
- Domnule invatator, vreau sa intreb elevii ceva: Vedeti voi creierul domnului profesor?
Ceilalti elevi: - Nu!
Elevul:
- Atunci nu exista!
valita76
Postat pe 30 Aprilie 2009 13:31
Daca omu-i suparat...spune ca nu exista...daca este vesel...se mai gandeste...
coffeeta
Postat pe 30 Aprilie 2009 13:57
Tu crezi ce spui? Ca biserica l-a inventat pe Dumnezeu?

Dumnezeu exista dinainte sa existe orice farama din lumea asta, pentru ca El este Creatorul.
Depinde de fiecare daca vrea sa recunoasca ca exista sau nu. DAR PE RISCUL LUI...

Eu pot spune doar ca viata mea nu ar avea sens fara Dumnezeu
pisicuta_trista
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:51
De la: ctl, la data 2009-04-21 20:40:44Mare ti-e gradina, Doamne!
Dumnezeu exista pentru ca asa spune Biblia... care e sfanta... pentru ca asa au declarat-o niste oameni...
Dumnezeu exista pentru ca stelele nu se puteau forma de la sine... Imagineaza-ti un om din sec. XII pus in fata unui bec aprins. Sigur se va inchina la el ca fiind "ochiul lui Dumnezeu", caci altfel n-ar putea raspandi lumina, nu?
Astea nu sunt argumente. Sintagma "crede si nu cerceta" este total impotriva spiritului uman, cei care au facut societatea sa progreseze sunt tocmai cei care n-au respectat-o.
Sigur, fiecare e liber sa creada sau nu in divinitate, dar depinde ce faci cu credinta asta. Degeaba te rogi la Dumnezeu, daca nu faci gestul elementar de a ceda locul in autobuz unui om mai in varsta. Degeaba te spovedesti, daca nu-ti dai seama ca barfa, ocupatia favorita, provine din invidie si rautate. Degeaba tii post, daca rostirea unei replici ironice si rautacioase ("i-am zis-o!") te umple de satisfactie.
Judecand dupa cum se manifesta societatea azi, as zice ca 90% din "credinciosi" sunt de fapt niste ipocriti. Habar n-au ce inseamna credinta in Dumnezeu. Cred in divinitate, de frica. Si de forma. Tin sarbatori si merg la slujba dar sunt mai putin crestini decat un ateu care stie sa fie OM.
Nu exista supranatural, doar legi naturale pe care inca nu le intelegem. Folosind vointa divina ca explicatie pentru orice ni se intampla sau vedem in jurul nostru nu facem altceva decat sa fugim de responsabilitatea pe care trebuie sa o avem in fata propriei constiinte. Viata e cum e, cu bucurii si necazuri, cu coincidente fericite si nenorociri nemeritate. Conteaza modul in care reactionam in fata acestor provocari. Fiti OAMENI pentru ca asa este drept, demn, frumos si mai ales benefic pentru voi si cei cu care interactionati, nu pentru ca "poate e cineva acolo sus care afla".
Imi cer scuze daca am lezat ceva sensibilitati.


de ce vrei sa le iei oamenilor sperantza,motivul pt a fi mai buni,mai curatzi........
lasa-ne sa ne agatzam de Dumnezeu ca de un colac de salvare,altfel traim viatza asta in van.....
matracucu
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:57
si daca EXISTA DUMNEZEU ce faceti pentru El ?!

de ce nu ascultati de Biblie !?
de ce injurati ....de ce duceti numele Domnului in desert !?

in constiinta ta si in mintea ta stii ca exista DUmnezeu ...deci exista rai si iad !
de ce vrei sa iti petreci o vesnicie in iad cand sti prea bine ca poti ajunge in rai ??

stii prea bine multe lucruri ca sunt adevarate !

te provoc sa citesti Biblia ! daca nu ai una .da'mi adresa si iti trimit eu !

Citeste si vei alfa tot ce vrei sa afli ,dar citeste-o cu credinta si roaga'te sa intelegi ce scrie in ea !

Fiti binecuvantati !
jarked
Postat pe 17 Mai 2009 22:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Reclama cu Coca Cola ma dispera!!! 43 De la: Diavolyta_ 20 Mai 2009 23:34
intrebare 14 De la: yumalai 1 Octombrie 2009 08:22
La multi ani, Ioana, Ion, Ionel, Ionela, etc..! 2 De la: nocturnalia 23 Ianuarie 2009 12:33
PERNUTE DIN SILICON 29 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:31
Bani 2 De la: kudika442578 27 Septembrie 2011 23:08