Setari Cookie-uri

Femeia Inceputul, Prezentul..... Care este Viitorul?

Stiati ca in timpul civilizatiei romane, de exemplu, femeia era privita ca un sclav. Grecii o considerau un bun care se putea cumpara si vinde.

Stiati ca primii crestini le vedeau pe femei ca pe niste ademenitoare, raspunzatoare de caderea lui Adam.In India, hindusii, pana curand, o considerau pe femeie mai rea ca moartea, molimile, serpii sau chiar iadul.

Stiati ca viata unei sotii se sfarsea cu viata sotului ei. in trecut, vaduva trebuia sa sara In flacarile rugului funerar al sotului.

Stiati ca in statul arab preislamic, femeia era considerata o cauza de durere si nefericire, iar fetitele erau cateodata ingropate de vii dupa nastere.

Stiati ca in Franta In 587 CE, s-a tinut o adunare pentru a stabili daca femeia poate fi sau nu considerata cu adevarat o fiinta umana!

Stiati ca Henri VlIl In Anglia le-a interzis femeilor citirea bibliei.

Stiati ca in Evul mediu Biserica catolica le-a tratat pe femei ca pe cetateni de o clasa inferioara.

Stiati ca in universitatile din Cambridge si Oxford, studentii si studentele nu au avut drepturi egale pana In 1964.

Stiati ca inainte de 1850, femeile nu erau considerate cetateni In Anglia, iar englezoaicele nu aveau nici un fel de drepturi personale pana In 1882.

Privim Femeia din ziua de astazi si observam schimbari de proportie. Femeia este egala cu barbatul, poate putin mai superioara. Care este viitorul femeii? Eu sunt barbat... si tind sa cred ca noi unii barbati ar trebui sa fim speriati. Candva lumea va fi condusa de FEMEII.
Sincer am avut de unde sa ma inspir ... ma documentam despre femeia islam si am gasit acestea... sper sa va dea si voua... de gandit!!!
Nu subestimati femeile...
Pierdut_in_lume
Postat pe 28 Octombrie 2008 03:35
stiati ca daca noi nu mai vrem, o sa fiti toti homosexuali?
si de ce ti-e frica mai exact?
stiai ca daca noi nu eram, nu erati nici voi?repet, de ce te temi? uite, eu una o sa fiu blanda cu tine... ca noi suntem mai destepte...de aia...

Postat pe 28 Octombrie 2008 13:36
De la: oktober, la data 2008-10-28 13:36:38stiati ca daca noi nu mai vrem, o sa fiti toti homosexuali?
si de ce ti-e frica mai exact?
stiai ca daca noi nu eram, nu erati nici voi?repet, de ce te temi? uite, eu una o sa fiu blanda cu tine... ca noi suntem mai destepte...de aia...
Pierdut_in_lume
Postat pe 28 Octombrie 2008 14:41
De la: Pierdut_in_lume, la data 2008-10-28 14:41:34
De la: oktober, la data 2008-10-28 13:36:38stiati ca daca noi nu mai vrem, o sa fiti toti homosexuali?
si de ce ti-e frica mai exact?
stiai ca daca noi nu eram, nu erati nici voi?repet, de ce te temi? uite, eu una o sa fiu blanda cu tine... ca noi suntem mai destepte...de aia...



e na, nu mai spune

Postat pe 28 Octombrie 2008 15:17
O cunostinta de-a mea a fost in Coreea de Sud si zicea ca si in ziua de azi acolo femeile sunt desconsiderate....si cica in tramvai femeia cedeaza locul barbatului

Postat pe 28 Octombrie 2008 15:17
De la: Pierdut_in_lume, la data 2008-10-28 03:35:12Stiati ca in timpul civilizatiei romane, de exemplu, femeia era privita ca un sclav. Grecii o considerau un bun care se putea cumpara si vinde.

Stiati ca primii crestini le vedeau pe femei ca pe niste ademenitoare, raspunzatoare de caderea lui Adam.In India, hindusii, pana curand, o considerau pe femeie mai rea ca moartea, molimile, serpii sau chiar iadul.

Stiati ca viata unei sotii se sfarsea cu viata sotului ei. in trecut, vaduva trebuia sa sara In flacarile rugului funerar al sotului.

Stiati ca in statul arab preislamic, femeia era considerata o cauza de durere si nefericire, iar fetitele erau cateodata ingropate de vii dupa nastere.

Stiati ca in Franta In 587 CE, s-a tinut o adunare pentru a stabili daca femeia poate fi sau nu considerata cu adevarat o fiinta umana!

Stiati ca Henri VlIl In Anglia le-a interzis femeilor citirea bibliei.

Stiati ca in Evul mediu Biserica catolica le-a tratat pe femei ca pe cetateni de o clasa inferioara.

Stiati ca in universitatile din Cambridge si Oxford, studentii si studentele nu au avut drepturi egale pana In 1964.

Stiati ca inainte de 1850, femeile nu erau considerate cetateni In Anglia, iar englezoaicele nu aveau nici un fel de drepturi personale pana In 1882.

Privim Femeia din ziua de astazi si observam schimbari de proportie. Femeia este egala cu barbatul, poate putin mai superioara. Care este viitorul femeii? Eu sunt barbat... si tind sa cred ca noi unii barbati ar trebui sa fim speriati. Candva lumea va fi condusa de FEMEII.
Sincer am avut de unde sa ma inspir ... ma documentam despre femeia islam si am gasit acestea... sper sa va dea si voua... de gandit!!!
Nu subestimati femeile...




Oricum lumea condusa de femei va arata mult mai bine fata de cea condusa de barbati :))

Postat pe 28 Octombrie 2008 15:20
Fetelor sa ziceti mersi pt topicul asta
Pierdut_in_lume
Postat pe 28 Octombrie 2008 20:22

Postat pe 28 Octombrie 2008 20:25
De la: Pierdut_in_lume, la data 2008-10-28 20:22:15Fetelor sa ziceti mersi pt topicul asta


pentru ce anume????
asta suna ca o rubrica de la "teleenciclopedia" de pe TVR ! ...
cu stiati ca...

mai baietica dar tu cam cata istoria omenirii cunosti??? sau ai uitat ca oranduirea s-a facut pe bazele matriarhatului?? si ca inca se mai face, indiferent cat de cocosi va dati voi???
nu stiai mai baietel ca cel mai destept cedeaza???
ete poftim jucati-va voi de-a razboiul ca "elene" si cetati ca Troia exista si in zilele noastre...

sper sa fii inteles metafora....

dandanaua_reloaded
Postat pe 28 Octombrie 2008 21:40
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-10-28 21:40:28
De la: Pierdut_in_lume, la data 2008-10-28 20:22:15Fetelor sa ziceti mersi pt topicul asta


pentru ce anume????
asta suna ca o rubrica de la "teleenciclopedia" de pe TVR ! ...
cu stiati ca...

mai baietica dar tu cam cata istoria omenirii cunosti??? sau ai uitat ca oranduirea s-a facut pe bazele matriarhatului?? si ca inca se mai face, indiferent cat de cocosi va dati voi???
nu stiai mai baietel ca cel mai destept cedeaza???
ete poftim jucati-va voi de-a razboiul ca "elene" si cetati ca Troia exista si in zilele noastre...

sper sa fii inteles metafora....


deci dupa stiati ca e completat de mine ... totusi daca ai sa fi atenta. ... ai sa observi ca am spus asa...
Privim Femeia din ziua de astazi si observam schimbari de proportie. Femeia este egala cu barbatul, poate putin mai superioara. Care este viitorul femeii? Eu sunt barbat... si tind sa cred ca noi unii barbati ar trebui sa fim speriati. Candva lumea va fi condusa de FEMEII.

Sincer am avut de unde sa ma inspir ... ma documentam despre femeia islam si am gasit acestea... sper sa va dea si voua... de gandit!!!

Nu subestimati femeile... .






si dupa toate astea ce am spus crezi ca cea ce ai postat tu mai are vreun rost? Ce razboi ... mie imi pare ca am fost mai mult decat deacord cu tine... era vb despre ce a fost femeia in trecut cea ce ajuns astazi .... si intrebarea asa cu subanteles a topicului .... era ceva de genul care crezi ca este varful piramidei ? Ori sunt eu blond ... ori tu blonda... !!!
Pierdut_in_lume
Postat pe 28 Octombrie 2008 23:16
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 28 Octombrie 2008 23:22
pierdut in lume, pai vezi daca esti dus cu pluta? te-ai pierdut! hai sa nu fiu rea, defapt ai avut si tu o zi mai proasta si un topic mai putin inspirat, se poate intampla oricui, mai incearca...

Postat pe 28 Octombrie 2008 23:37
Dandaneaua nu este blonda. Nici la propriu nici la figurat.
Nu cred ca este cazul sa îti mai scuturi pe forum de ciuda alta faza erectila de partu ore, ca sa gasesti motiv, sa jignesti pe cineva. Iar in final sa te plangi cand altii îsi bat joc. Stii ca nu se inchide topicul cum ai dori tu sau eu sau altii...

Cunosti difernata dintre o blonda si o blondina ?
http://de.wikipedia.org/wiki/Blond

Chiar daca ati terminat voi subiectul tot mai postez eu ce am vrut ca am acuma am chef

Daca incepi cu exemple istorice trebuia sa te referi si femeile din egipt din antichtate. Rolul ei s-a deosebit de urmatoarele culturi in mare masura.
In egipt femeia avea in comparatie cu alte culturi o positie deosebita, unde femeia nu avea drepturi atat de limitate incat trebuia sa fie reprezentate la tribunal/judecatorie de barbat.
Egiptencile erau in fata "tribunalului" egale barbatului. Avea dreptul la avere proprie, fie ca zestre si/sau dobandita prin munca. Puteau sa mosteneasca barbatul si aveau dreptul sa faca ce vor cu o treime din averea/bani comuna [ea+barbat] ce vrea. Puteau sa lucreze si sa deschida afaceri...
G. Robins, The Art of Ancient Egypt, London 1997.

La romani positia unui pater familias impunea toate drepturile [judecata. ucidere, bataie,vindere, dreptul pe averea acestora] asupra t u t u r o r membrilor din familie care era compusa din [sotie, fete si b a I e t i, pe o treapta mai jos, sclavi si client- ca ex. o fam. “bogata” ], deci aceasta superioritate patriarhala legitimata prin legislatie se referea si la baieti, care locuiau si dupa casatorie in casa tatalui, pana la moartea acestuia/sau atunci cant tatal îi considera „emancipati“ ….[ Manual istorie, clasa VII]

S.a.m.d. Puteai sa dai link cu referinta la exemplele relatate. Asa stiu ca se face in general, altfel risti o discutie gen amuzamentele cunoasterii;-)
Stiai ca arderea femeilor se pracitca si in ziua de azi?
http://www.spiegel.de/panorama/justiz/0,1518,361453,00.html

Acum in vara am citit un articol despre 5 femei care au fost ingropate de viu in Pakistan, ca au refuzat sa se casatoreasca cu soti impusi.
http://www.sueddeutsche.de/panorama/517/308462/text/
De circumcizie [Female Genital Mutilation] la femei ai auzit? Si asta este o practica in ziua de azi. http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs241/en/

Ce parere ai?

Ai auzit de filmul Fahrenheit 451? Ti se pare utopic /distopic in ziua de azi? Acelasi lucru s-a intamplat symbolic cu cartea lui S. Jones "Der Juwel von Medina".
Ai auzit si stii de ce?
http://en.wikipedia.org/wiki/Sherry_Jones

Iar intrebarile despre sentimentele pe care le are un barbat fata de femeie, îti recomand S. Freud sau/ si Hannelore Röggla, Die geheime Angst des Mannes. Der Mythos vom „starken“ Geschlecht. Eine Widerlegung. Kreuz Verlag, Stuttgart 2005. ISBN 3-7831-2515-4

Si mai stii care este diferenta intre "frica" femeii fata de un regim patriarhal si frica barbatului fata de un regim matriarhal?
Femeia [cel putin unele] a invat in ca 2000 ani sa lupte si sa supravietuiasca contra represiunii misogine.

Full_Metal_Jacket
Postat pe 29 Octombrie 2008 00:04

"baiatik"cum zice ema ,,,AI CAM LUAT-O IN gura, intelectual esti mai atunci cand dai copy ...paste ....dar ce sa facem ...cum sa mai zis cel destept cedeaza.
mickyyo_parintele
Postat pe 29 Octombrie 2008 02:24
Data: 2008-10-29 02:24:37

"baiatik"cum zice ema ,,,AI CAM LUAT-O IN gura, intelectual esti mai atunci cand dai copy ...paste ....dar ce sa facem ...cum sa mai zis cel destept cedeaza.

otylya27
Postat pe 3 Noiembrie 2008 11:59
blondutul asta avea o problema cu culcatul sculei ...acuma are o problema cu inteligenta
hmmmUn sfat.Du-te la un doctor fratica
otylya27
Postat pe 3 Noiembrie 2008 12:01
De la: otylya27, la data 2008-11-03 12:01:40blondutul asta avea o problema cu culcatul sculei ...acuma are o problema cu inteligenta
hmmmUn sfat.Du-te la un doctor fratica




asta e viata ...el ma critica pe mine dare pe el nu se vede....
mickyyo_parintele
Postat pe 4 Noiembrie 2008 02:05
De la: otylya27, la data 2008-11-03 12:01:40blondutul asta avea o problema cu culcatul sculei ...acuma are o problema cu inteligenta
hmmmUn sfat.Du-te la un doctor fratica

Fı tu desteapta :) ai dovedit inteligenta ta aici intradevar scuza-ma eu sunt prost ... asa e fi tu desteapta.. doar tu si cu parintele luati-va de manutze
Pierdut_in_lume
Postat pe 4 Noiembrie 2008 04:10
De la: otylya27, la data 2008-11-03 12:01:40blondutul asta avea o problema cu culcatul sculei ...acuma are o problema cu inteligenta
hmmmUn sfat.Du-te la un doctor fratica

stii ma uitam si eu ce topicuri interesante ai deschis sau ce comentarii interesante ai dat pana acuma stii ca toate astea se vad nu?
Tot cea ce poti face e sa comentezi aiurea.... fara rost... sa jignesti... de ce nu ai deschis si tu un topic la care sa ne uitam si noi si sa zicem mmmmda uite femeiea asta a facut ceva mda uite are putin mai multa minte decat credeam noi ... dar la ce bun ... doamna sau domnisoara ori e o copie a lui parinte... ori e chiar parintele in sine :)
cauta-ti altceva mai bun de facut
repet referitiva numai la topicul actual :) Multumesc.
Pierdut_in_lume
Postat pe 4 Noiembrie 2008 05:00
De la: oktober, la data 2008-10-28 13:36:38stiati ca daca noi nu mai vrem, o sa fiti toti homosexuali?
si de ce ti-e frica mai exact?
stiai ca daca noi nu eram, nu erati nici voi?repet, de ce te temi? uite, eu una o sa fiu blanda cu tine... ca noi suntem mai destepte...de aia...

Ei daca voi nu erati nu eram noi :) priveste situatia invers... daca noi nu eram voi erati... suntem ca un lant ... draga mea daca femeile nu sunt noi nu am fi sau nici voi nu ati mai fi :))
Pierdut_in_lume
Postat pe 4 Noiembrie 2008 05:01
stii ce cred eu pana la urma despre tine ?Ca ai 2 neuroni frame dar si aia sunt certati intre ei.Ti-ai mai si tras poza aia...Crezi ca agati ceva pe site-ul asta?Iti zic eu...agati p...
otylya27
Postat pe 4 Noiembrie 2008 12:44
tu nebuno tuuu ce inteligenta esti "jeavra"asa se scrie mai nou? fatalauleeeee fa o reclamatie daca nu-ti convine ca postez eu pe topicurile tale astea inteligente poate,poate, te-o baga si pe tine careva in seama "barbat fatal cu scula mare"cum te numesti tu
otylya27
Postat pe 4 Noiembrie 2008 22:28
De la: otylya27, la data 2008-11-03 12:01:40blondutul asta avea o problema cu culcatul sculei ...acuma are o problema cu inteligenta
hmmmUn sfat.Du-te la un doctor fratica

Stii chestia,doar a scris asta [pot sa îti caut citatul ] a ras pana si doctorul de el
Full_Metal_Jacket
Postat pe 4 Noiembrie 2008 23:25
sincer akm...nu vad ce aveti cu el(pierdut in lume)...tot ce a facut a fost sa deschida un topic...parerea mea e k dak nu ti convine ce scrie unul, ori ii raspunzi politicos, aducand argumente, ori iti vezi de treaba ta...nu sa ajungi sa l jignesti pe celalt dupa placul inimii...
pt pierdut in lume...nici tu nu tb sa jignesti, mai ales o femeie...rusinik

mie una imi place cum ai pus problema...poate multi nu au inteles ce ai vrut de fapt sa evidentiezi...va poop pe toti...si hai sa incetam sa ne aruncam vorbe grele unii altora
adela85
Postat pe 5 Noiembrie 2008 11:07
De la: adela85, la data 2008-11-05 11:07:49sincer akm...nu vad ce aveti cu el(pierdut in lume)...tot ce a facut a fost sa deschida un topic...parerea mea e k dak nu ti convine ce scrie unul, ori ii raspunzi politicos, aducand argumente, ori iti vezi de treaba ta...nu sa ajungi sa l jignesti pe celalt dupa placul inimii...
pt pierdut in lume...nici tu nu tb sa jignesti, mai ales o femeie...rusinik

mie una imi place cum ai pus problema...poate multi nu au inteles ce ai vrut de fapt sa evidentiezi...va poop pe toti...si hai sa incetam sa ne aruncam vorbe grele unii altora

mersi fain adela... sincer topicurile astea sunt citite si de prietena mea ... stie ca sunt o persoana impulsiva... si ca raspund cum raspund am ajuns la limita.... nu mai pot am si eu o limita totusi ... Mersic....
am jignit o femeie pentru ca vb ca o marlanca ... Iar parintele .... parinte dute taticule cu cercul ai uitat ce mesaj mi-ai scris ... vezi ca nu te mai bag in seama veziti de treaba ta mucosule de 26 de ani care tot ce stii sa faci e sa faci scandal... nu imi pare rau .... daca ... se sterge topicul asta si daca se inchide topicul asta asta si vreau topicurile mele sa fie inchise... pt ca nu meritati ...
Pierdut_in_lume
Postat pe 6 Noiembrie 2008 01:12
Imi permit sa va dau un sfat .. la somn cu voi ca e tarziu .. stresul de pe parcursul zilei s-a acumulat .. si vad ca refuleaza pe aici pe forum .. iesiti pe balcon .. luati o gura de aer sa va reveniti nu de alta
MadaCrisu
Postat pe 6 Noiembrie 2008 01:21
Aloooo pauzaaaa a.. ce naiba mai baieti .. ati luat-o razna .. ce va injurati pe aici ca la usa cortului ..
MadaCrisu
Postat pe 6 Noiembrie 2008 01:35
ce aveti fratilor s-a umflat taratza in voi?
ETE_EU
Postat pe 6 Noiembrie 2008 01:35
De la: ETE_EU, la data 2008-11-06 01:35:13ce aveti fratilor s-a umflat taratza in voi?




rapanu asta imi tot tulbura c o a i e l e si ma intarata sa ii vb pe intelesu lui.nu are astampar il mananc in c u r ...iar u de ce te bagi ?
mickyyo_parintele
Postat pe 6 Noiembrie 2008 01:42
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-11-06 01:42:17
De la: ETE_EU, la data 2008-11-06 01:35:13ce aveti fratilor s-a umflat taratza in voi?




rapanu asta imi tot tulbura c o a i e l e si ma intarata sa ii vb pe intelesu lui.nu are astampar il mananc in c u r ...iar u de ce te bagi ?

Felicitari :) ma lasi rece ... :D dar macar te dai si tu pe fata :D eu imi dau si mie report ca sa ma stearga iti dau si tie :))) Asa ca poate ne da la amandoi :D eu unul m-am saturat :) esti imbecil servus
Pierdut_in_lume
Postat pe 6 Noiembrie 2008 01:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DECLARATIE DE DRAGOSTE!!! 15 De la: anya016 13 Februarie 2009 01:14
Legi ciudate de prin lume adunate 83 De la: Shocata 4 Decembrie 2010 11:46
doresc doamna 4 De la: zucherro 26 Februarie 2012 11:06
...dar ce parere aveti despre "barbatii" care apeleaza la serviciile prostituatelor? 42 De la: TIGRA 19 Octombrie 2010 12:36
buna doamnelor 2 De la: anastasia_m 25 Aprilie 2010 08:20