Setari Cookie-uri

FOARTE IMPORTANT - Trebuie sa vedeti asta !!!!!!!!!!

De la: lahdo_amiy, la data 2008-12-01 11:30:22dar bagati draga in voi tot ce vreti...nu va interzice nimeni!



Fa-mi te rog, legatura cu ce am zis eu ca eu nu o vad Nimeni nu a zis ca ar trebui sa renuntam la carne sau asa ceva...Cel putin nu eu...
Alexandra_Pitzy
Postat pe 1 Decembrie 2008 11:33
Nu renunt, deoarece sunt fan al proteinelor din carne

Postat pe 1 Decembrie 2008 11:38
De la: AlexandraBadPitzy, la data 2008-12-01 11:14:50 Inainte sa va fie mila, ganditi-va ca sunt produse de consum si atat timp cat omul este suporior fata de restul animalelor (ceea ce evident ca va fi asa mult timp de acum incolo ) va fi normal sa se gandeasa la interesul propriu. Un om care sa ziceam ca mananca carne 1/2 ori pe zi se mai gandeste prin ce o fi trecut animalul din farfuria din fata sau prefera sa isi potoleasca repede foamea.


Pai ne ziceai ca sunt simple produse de consum si sa ne gandim la interesul propriu.....fa tu asta!....eu nu, multumesc! eu ma gandesc la ce am in farfurie, nu pot sa bag in mine ce se gaseste si sa ma gandesc la interesul propriu ....

filmul nu cred ca era destinat tuturor ci numai celor care vor de bunavoie sa observe niste chestii pe care poate nu le stiau....unii inteleg altii nu....Nu-i nimic ca asa mananca fara sa stie pui care sunt hraniti cu propriile excremente

Postat pe 1 Decembrie 2008 11:50
De la: Georgia99, la data 2008-12-01 11:38:22Nu renunt, deoarece sunt fan al proteinelor din carne
...bravo! asa sa faci!

Postat pe 1 Decembrie 2008 11:51
"Pai ne ziceai ca sunt simple produse de consum si sa ne gandim la interesul propriu.....fa tu asta!....eu nu, multumesc! eu ma gandesc la ce am in farfurie, nu pot sa bag in mine ce se gaseste si sa ma gandesc la interesul propriu ....

filmul nu cred ca era destinat tuturor ci numai celor care vor de bunavoie sa observe niste chestii pe care poate nu le stiau....unii inteleg altii nu....Nu-i nimic ca asa mananca fara sa stie pui care sunt hraniti cu propriile excremente"

Pey chiar ma gandesc la interesul propriu, mai ales ca am un metabolism mai dificil si daca mananc multe legume mi se face rau si ma iau durerile, acum serios vorbind Si unele chestii din filmulet si nu numai, le mai stiu si eu si totusi nu ma abtin:mi-e foame/pofta, mananc
Alexandra_Pitzy
Postat pe 1 Decembrie 2008 11:56
Dar tie nu iti este mila de saracul cartof ? De ce sa il chinui atata cand ii cureti coaja ? De ce sa il mananci pe el si sa nu mananci un pui ?

Postat pe 1 Decembrie 2008 11:58
Georgia esti rautacioasa :(
Alexandra_Pitzy
Postat pe 1 Decembrie 2008 12:02
De la: Georgia99, la data 2008-12-01 11:58:57Dar tie nu iti este mila de saracul cartof ? De ce sa il chinui atata cand ii cureti coaja ? De ce sa il mananci pe el si sa nu mananci un pui ?

....nu are nici o logica ce spui...daca crezi ca faci bascalie (cea mai specifica si inutila ocupatie a romanilor) o faci prost....

Postat pe 1 Decembrie 2008 12:04
De la: AlexandraBadPitzy, la data 2008-12-01 11:56:52"Pai ne ziceai ca sunt simple produse de consum si sa ne gandim la interesul propriu.....fa tu asta!....eu nu, multumesc! eu ma gandesc la ce am in farfurie, nu pot sa bag in mine ce se gaseste si sa ma gandesc la interesul propriu ....

filmul nu cred ca era destinat tuturor ci numai celor care vor de bunavoie sa observe niste chestii pe care poate nu le stiau....unii inteleg altii nu....Nu-i nimic ca asa mananca fara sa stie pui care sunt hraniti cu propriile excremente"

Pey chiar ma gandesc la interesul propriu, mai ales ca am un metabolism mai dificil si daca mananc multe legume mi se face rau si ma iau durerile, acum serios vorbind Si unele chestii din filmulet si nu numai, le mai stiu si eu si totusi nu ma abtin:mi-e foame/pofta, mananc





proteinele sunt de mai multe feluri,iar alea din carne sunt diferite de cele din legume...iar omul, are si el nevoie de proteine din carne pt sanatatea lui ! Evident ca unii nu vor fi de acord, insa haide sa ne uitam intr-o carticica cu metabolismul energetic...haide sa intrebam un medic...
apropos, saptamana trecuta la un cabinet au venit unii cu un baiat de 1 an. Ei erau vegetarieni si au vrut ca si copilul lor sa fie vegetarian...copilul era in stare de inanitie, malnutrit :))) si abia au scapat de protectia copilului, niste bani acolo rezolva totul...asa ca hai sa o lasam naiba de teorie idioata cu animalele, care nici macar nu au ratiune, bagi bani in ele sa le cresti pt a le manca, nu de dragul lor !

Postat pe 1 Decembrie 2008 12:04
De la: lahdo_amiy, la data 2008-12-01 12:04:21
De la: Georgia99, la data 2008-12-01 11:58:57Dar tie nu iti este mila de saracul cartof ? De ce sa il chinui atata cand ii cureti coaja ? De ce sa il mananci pe el si sa nu mananci un pui ?

....nu are nici o logica ce spui...daca crezi ca faci bascalie (cea mai specifica si inutila ocupatie a romanilor) o faci prost....




Mai intati trebuie sa ne gandim la semenii nostri, sa facem ceva buni pt ei...nu sa crestem pui de dragul de a creste, sa crestem porci pt a le curata cocina, etc...Nu a zis nimeni ca mananca un pui sau un porc la masa, dar o portie de carne este bine venita....pt alimentatie, nu pt satisfactia de a-i lua gatul unui pui ;)

Postat pe 1 Decembrie 2008 12:08
Eh, asta e deja alta problema, daca, ca parinte, iti supui copilul, in crestere, la un regim vegetarian Probabil erau cam...cazuti in freza ca sa ma exprim frumos Asta e putin cam deplasat. Dar uite totusi Georgia ca vegetarienii supravietuiesc si nu cad din picioare. Poate aflu si eu niste secrete, cu ce inlocuiti voi proteinele din carne?
Alexandra_Pitzy
Postat pe 1 Decembrie 2008 12:10
Si inca ceva, nu avem noi puterea sa schimbam un sistem global, ca pana la urma de asta e vorba aici Sunt interese mult prea mari in joc, financiare si de influenta, pentru a aveam vreun efect vorbele noastre
Alexandra_Pitzy
Postat pe 1 Decembrie 2008 12:12
Stiu ca tre' sa fie ceva realmente crud, de aceea nu am sa ma uit... Nu stiu cum va e voua, dar pe mine ma bantuie chestiile astea pe viata. Din acelasi motiv nu urmaresc stirile. Sunt total lipsita de curiozitati morbide.
Tot ce sper e ca noi, oamenii sa intelegem ca nu trebuie sa omoram nimic mai mult decat ceea ce mancam. Si - de preferat - sa crestem, nu sa vanam animale salbatice. Nici macar cu scuza ca le mancam. Puiul, pestele de crescatorie, vaca, porcul, oaia ar trebui sa ne acopere nevoia de proteine. Aa, si in unele tari din America, porcusorul de Guineea. (nu glumesc)
Dor_a
Postat pe 1 Decembrie 2008 12:18
am sa spun si eu ceva...
carne nu mananc decat foarte rar, lucia stie....
animale.... pot pune la numar doar pe cele pe care le-am ajutat eu.
si cred ca sunt peste vreo 30 de pisici si vreo 10 caini, gasiti ,vaccinati facut acte si gasit camine...evident exceptand cele 2 pisici cu care m-am ales eu.

ca animale de casa am avut si hamsteri si pesti... sincera sa fiu imi placea enorm de mult sa vad soriceii cum se plimbau prin casa (asta inainte sa am pisici) sau in acavariul lor cu tot felul de jucarele...nu mi-au placut niciodata pestii ,colorati , mi-au placut doar atunci cand i-am vazut in mediul lor natural, facand scufundari.

ca sa revin la consumul de carne...., peste traditii probabil ca va trebui o gramada de timp sa le lasam in urma sau sa gasim o modalitate de a incorpora in traditii alt fel de ritualuri.
pt cultura generala va sugerez o vizita la vreun abator ,sau la vreo crescatorie de pasari, vite sau porci.

remus, nu m-am uitat la filmuletul tau pt ca acum vreo 2 zile am trait eu o scena de groaza.... am vazut o pisica cum a fost calcata desi soferul avea timp sa opreasca ,a vazut pisica , si a accelerat in loc sa se opreasca. a scapat doar cu piciorul rupt, o pisica gestanta in plina iarna...e acum in casa unei batranici tare draguta pe care am implorat-o sa o tina macar pana trece iarna,dupa ce am fugit cu ea in brate la cabinetul veterinar care e mai jos de magazinul unde lucrez....
nu le putem ajuta pe toate, ma gandesc cu groaza la un reportaj de anul trecut cand am vazut cai abandonati, cai batuti cu parul si cu lopata pt ca nu mai vroiau sa traga la caruta, am vazut un taur ingenunchiat dupa ce fusese lovit cu barosul intre coarne...era prea batran sa mai fie bun de monta....

nu ceea ce mancam ne defineste ca oameni ,nici macar mila pe care o avem fata de animalel din jurul nostru...oamenii au fost de la inceputul inceputurilor vanatori, doar ca omorau exact atat cat aveau nevoie...unde mai pui ca acum o fac din placere , o fac fara mila, in mod crud si inutil.
imi inchipuiam una din zilele astea cum ar fi ca toate speciile de animale sa dispara de pe planeta..... oare am incepe sa ne vanam intre noi ????


dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Decembrie 2008 12:32
"imi inchipuiam una din zilele astea cum ar fi ca toate speciile de animale sa dispara de pe planeta..... oare am incepe sa ne vanam intre noi ???"

De vanat, ne vanam intre noi de cand lumea, doar ca unii si mananca prada, altii se abtin! Acum o dam in canibalism
Alexandra_Pitzy
Postat pe 1 Decembrie 2008 12:37
am vazut un film (o fictiune) in care oamenii care mureau... erau transformati in hrana pt ceilalti,tocmai pt ca din cauza suprapopularii nu mai exista hrana de nici un fel, animalel desparusera de mult de pe pamant si apa se gasea foarte greu si atunci ,toate cadavrele erau transformate intr-un fel de biscuiti si in apa pt a putea hrani populatia.....

oricum e o imagine groaznica.....
canibalismul din nefericire se practica....
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Decembrie 2008 12:45
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-12-01 12:45:33am vazut un film (o fictiune) in care oamenii care mureau... erau transformati in hrana pt ceilalti,tocmai pt ca din cauza suprapopularii nu mai exista hrana de nici un fel, animalel desparusera de mult de pe pamant si apa se gasea foarte greu si atunci ,toate cadavrele erau transformate intr-un fel de biscuiti si in apa pt a putea hrani populatia.....

oricum e o imagine groaznica.....
canibalismul din nefericire se practica....



Atnci de ce ne mai miram de cruzimea fata de animale? E ceva instinctual...
Alexandra_Pitzy
Postat pe 1 Decembrie 2008 12:49
instinctual doar pt. unii....pt. mine niciodata....daca as fi nevoita sa mananc alt om chiar si prelucrat sub forme de biscuiti(ca in filmul pe care l-a vazut dandanaua) m-as sinucide!

Postat pe 1 Decembrie 2008 12:53
Doamne fereste, nici chiar asa. Ma refeream la instinctul de vanatoare
Alexandra_Pitzy
Postat pe 1 Decembrie 2008 12:59
ok ok....dar nici pe asta nu-l am....

Postat pe 1 Decembrie 2008 13:01
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-12-01 12:45:33am vazut un film (o fictiune) in care oamenii care mureau... erau transformati in hrana pt ceilalti,tocmai pt ca din cauza suprapopularii nu mai exista hrana de nici un fel, animalel desparusera de mult de pe pamant si apa se gasea foarte greu si atunci ,toate cadavrele erau transformate intr-un fel de biscuiti si in apa pt a putea hrani populatia.....

oricum e o imagine groaznica.....
canibalismul din nefericire se practica....


Dandanaua, am facut greseala sa citesc ce ai scris. M-a cutremurat. Nu pentru ca n-as sti, ci pentru ca mi s-a amintit... Nu e drept, nu e drept, nu e drept. Oamenii au fost cruzi dintodeauna... Din nastere, cate unii. Din... matrice, unii sunt destructivi... Dar eu tot vreau sa cred, ca, la nivel general, binele invinge.
Am si eu pisicuta, gasita intr-o piata de flori, cand era de marimea unei lingurite... Cand am adus-o acasa, soacrii mei nu au vazut-o cu ochi prea buni (ei aveau o catelusa), le era teama de bolile pe care le putea aduce... asa ca Mitzi a fost exilata pe terasa. Dormea cu o sticla de apa calduta si un ceas langa ea. Eu nu am fost o mamica buna, pentru ca asteptam sa manance mult si de 3 ori pe zi... Ea manca putin si mieuna intr-una... Tarziu am aflat, ca trebuia sa manance cate putin la 2 ore. A trebuit sa o duc la doctor sa ii faca injectii cu glucoza, vaccine, calciu, pentru ca trebuie sa admit, nu ii era asa de bine... Si-a revenit si acum e mare, are deja 4 ani. Cand a crescut si terasa nu-i mai ajungea, a trebuit mutata patio, unde a facut cunostinta cu soacra mea. Si, sa vezi minune! S-au placut! Acum pe mine ma ignora, o prefera pe bunica.
Dor_a
Postat pe 1 Decembrie 2008 13:01
Topicul asta este deja exagerat.....nu spune nimeni ca alergi animalul ca o fiara, il prinzi si il mananci cu cruzime :)))) Vorbeam despre un pranz de exemplu, unde servesti piept de pui la gratar cu niste SALATA !

Postat pe 1 Decembrie 2008 13:02
De la: AlexandraBadPitzy, la data 2008-12-01 12:59:52Doamne fereste, nici chiar asa. Ma refeream la instinctul de vanatoare



acum nu se mai spune ,,mergem la agatat''...se spune ,,mergem la vanatoare''

Postat pe 1 Decembrie 2008 13:03
O dam in polemici, Georgia, dar nu ma pot abtine sa zic ca si agatatul este tot o vanatoare Cel putin pt barbati!
Alexandra_Pitzy
Postat pe 1 Decembrie 2008 13:05
De la: Georgia99, la data 2008-12-01 13:02:33Topicul asta este deja exagerat.....nu spune nimeni ca alergi animalul ca o fiara, il prinzi si il mananci cu cruzime :)))) Vorbeam despre un pranz de exemplu, unde servesti piept de pui la gratar cu niste SALATA !


Exact! Asta ar fi idealul! Sa crestem animale pentru a le sacrifica. Asta e! Omul e dotat cu canini, deci e carnivor prin definitie.
Ceea ce voiam si eu sa spun e ca e o diferenta intre cei dispusi sa manance carne si cei cu probleme la mansarda.
Dor_a
Postat pe 1 Decembrie 2008 13:07
am o curiozitate.....despre Alexandra si Georgia: voi ati vazut filmuletul lui remus?....sau eu mai rau am facut ca am povestit ca asa vad ca pare mai putin tragic

Postat pe 1 Decembrie 2008 13:09
Da..am vazut....si ce?
eu am vazut chestii mult mai grave..am vazut oameni adusi pe targa, cu insuficienta cardiaca, cu sange in plaman, cu craniul strivit ( unele accidente fiind produse de oameni inconstienti, altele fiind produse de animale lasate de izbeliste pe strada etc)....saptamana trecuta a trebuit sa dau vestea unei mame ca bebele sau de 3 luni a murit ! m-a mancat pe mine undeva sa fac practica in spital la o ruda...ce vad acolo mi se pare mult mai tragic decat niste animale ucise, fara ratiune...prefer sa ma gandesc la semenii mei mai mult decat la animale.

Postat pe 1 Decembrie 2008 13:13
ok, am inteles...eram doar curioasa....."si ce?" al tau spune multe....

sunt importanti si oamenii dar si animalele...eu am vazut copii mutilati si obligati sa cerseasca si oamenii erau la fel de nepasatori

Postat pe 1 Decembrie 2008 13:17
De la: lahdo_amiy, la data 2008-12-01 13:09:05am o curiozitate.....despre Alexandra si Georgia: voi ati vazut filmuletul lui remus?....sau eu mai rau am facut ca am povestit ca asa vad ca pare mai putin tragic



Eu nu am vazut filmul....
Alexandra_Pitzy
Postat pe 1 Decembrie 2008 13:18
De la: lahdo_amiy, la data 2008-12-01 13:17:36ok, am inteles...eram doar curioasa....."si ce?" al tau spune multe....

sunt importanti si oamenii dar si animalele...eu am vazut copii mutilati si obligati sa cerseasca si oamenii erau la fel de nepasatori



eu te sfatuiesc sa iti indrepti atentia spre niste copii orfani, spre batrani..sa le duci de mancare la orfelinate, dulciuri, jucarii...;) ei au suflet, ratiune, gandesc...ei au nevoie de atentie si de bunatate !


Postat pe 1 Decembrie 2008 13:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sugestii de concursuri 3 De la: Shiny_Shiny 15 Iunie 2008 13:35
donez lob ficat ab4 .pot ajuta pe cei care au nevoie si au alta gr. sanguina 1 De la: shogun23 4 Mai 2012 09:53
scopul scuza mijloacele, oare? 17 De la: ipahebirowtnod 5 Noiembrie 2010 13:30
Design interior 2 De la: kudika_969934 1 Iulie 2014 20:02
joc interesant 1 De la: Tzontzonik88 25 Octombrie 2009 19:20