Setari Cookie-uri

FOARTE IMPORTANT - Trebuie sa vedeti asta !!!!!!!!!!

daca tot te bati cu caramida in piept ca nu te-a impresionat filmul (ostentativ chiar mi se pare mie!) macar dai la orfani de mancare?

Postat pe 1 Decembrie 2008 13:25
De la: lahdo_amiy, la data 2008-12-01 13:25:49daca tot te bati cu caramida in piept ca nu te-a impresionat filmul (ostentativ chiar mi se pare mie!) macar dai la orfani de mancare?



offff...este greu, nuh ? pana acum ce ai inteles ? De mic copil, imi ofeream hainele, jucariile vechi..acum cumpar unele noi si le ofer. De asemenea strang si de la colegii mei de la facultate si mergem la orfelinate si le oferim in apropierea sarbatorilor ;)

Postat pe 1 Decembrie 2008 13:28
uf, deci ai suflet!....sicer te vedeam deja lipsita de orice intelegere ....totusi nu iti inteleg cinismul legat de animale ca si ele sufera si simt durerea, in plus iti sunt mereu recunoscatoare daca le faci un bine

eu ofer bani cersetorilor copii si o data nu am mai avut la mine si unul din ei care era obisnuit sa ii dau m-a blestemat
...pe mine ma dezgusta unii oameni....sunt si care trebuie ajuati dar nu toti

Postat pe 1 Decembrie 2008 13:33
De la: lahdo_amiy, la data 2008-12-01 13:33:44uf, deci ai suflet!....sicer te vedeam deja lipsita de orice intelegere ....totusi nu iti inteleg cinismul legat de animale ca si ele sufera si simt durerea, in plus iti sunt mereu recunoscatoare

eu ofer bani cersetorilor copii si o data nu am mai avut la mine si unul din ei care era obinuit sa ii dau m-a blestemat
...pe mine ma dezgusta unii oameni....sunt si care trebuie ajuati dar nu toti




nu am zis ca nu iubesc animalele....dar sunt de parere ca este sanatos sa mananci si carne, nu numei legume,fructe,lactate...
Eu de ex nu ofer bani cersetorilor pt ca stiu ce fac cu ei. Nu ti s-a intamplat sa ii vezi ca isi cumpara tigari, bautura ? Eu nu vreau sa le dau bani pt asa ceva. Prefer sa le cumpar mancare, sa fiu sigura ca mananca ceva, nu ca dau banii aia pe tigari si pe toate prostiile. Acummai este o moda. In gara de nord, sunt unii, bine imbracati, vin la tine cu 10 lei si spun ca mai au nevoie de 4 lei pt bilet. Smecheri...cand zici ca nu ai sa le dai, iti cer si mancare ( daca ai )...sau se mai intampla sa greseasca si sa vina de 2 ori la tine :)) asa ca nu as da bani unor asemenea oameni.

Postat pe 1 Decembrie 2008 13:38
De la: Lucia1971, la data 2008-12-01 10:56:00Eu am fost ostracizata pentru ca am avut nesimtirea sa cresc un copil in casa cu un caine(culmea, o corcitura, nu un caine de rasa...).

E na! Ce idioti!

Postat pe 1 Decembrie 2008 14:12
Haideti sa nu fim copii, totusi. Sunt animale pe care le crestem tocmai pentru a le manca. Cine are rude la tara sau vine de acolo a vazut cum se omoara gainile sau porcul. Hai sa-i dam la PETA!!!!
Omul este omnivor, asta e. Eu nu pot renunta la carne, pentru ca am nevoie de multa energie, de proteine multe. Daca sunt fara suflet din cauza ca nu sunt vegetariana, asta e. Cui nu-i place sa ma pupe

Postat pe 1 Decembrie 2008 14:19
nu a fost vorba sa nu mai mancam carne....la tara sunt omorate civilizat (depinde de fiecare gospodar)....uf, exact cand m-am apucat eu sa povestesc ce e in filmulete nu s-a mai inteles!...o fi vina mea..MANCATI CARNE FRATILOR!!!!...dar carne de animal crescut in CONDITII NORMALE SI OMORAT IN CONDITII NORMALE......remus a incercat sa arate ca in anumite ferme animalele sunt tratate extraordinar de inuman.....si cei care au vazut filmuletul au inteles ca nu la consumul de carne in sine se refera ....dar m-am apucat eu ca proasta sa povestesc si de la mine nu s-a mai inteles mesajul

Postat pe 1 Decembrie 2008 14:33
mancati carne dar (si pt. binele vostru) aveti grija sa nu fie de la animale carora li se arunca hrana in propriile excremente si care sunt chinuite in ultimul hal...mancati si voi carne de animal din ferme unde stau in grajduri unde se face curat, unde au loc sa se miste si unde nu cad din picioare din cauza ca sunt slabite de la abuzurile la care sunt supuse - ca aia nici macar nu mai e carne sanatoasa care sa va ajute cumva

Postat pe 1 Decembrie 2008 14:36
De la: crista_galli, la data 2008-12-01 14:19:40Haideti sa nu fim copii, totusi. Sunt animale pe care le crestem tocmai pentru a le manca. Cine are rude la tara sau vine de acolo a vazut cum se omoara gainile sau porcul. Hai sa-i dam la PETA!!!!
Omul este omnivor, asta e. Eu nu pot renunta la carne, pentru ca am nevoie de multa energie, de proteine multe. Daca sunt fara suflet din cauza ca nu sunt vegetariana, asta e. Cui nu-i place sa ma pupe
EXACT ASTA E PROBLEMA...CA NU SUNT OMORATE CA LA TARA...E CEVA MULT MAI INFIORATOR

si nu esti fara suflet daca nu esti vegetarina....dar poti fi daca nu ai o singura, discreta miscare in suflet, una mica de tot, cand vezi filmul....la asta m-am referit...ca Georgia spunea ca sa le dam naiba pe, citez, 'idioatele de animale' si ca nu a impresionat-o desi a vazut filmul

Postat pe 1 Decembrie 2008 14:37
De la: crista_galli, la data 2008-12-01 14:19:40Haideti sa nu fim copii, totusi. Sunt animale pe care le crestem tocmai pentru a le manca. Cine are rude la tara sau vine de acolo a vazut cum se omoara gainile sau porcul. Hai sa-i dam la PETA!!!!
Omul este omnivor, asta e. Eu nu pot renunta la carne, pentru ca am nevoie de multa energie, de proteine multe. Daca sunt fara suflet din cauza ca nu sunt vegetariana, asta e. Cui nu-i place sa ma pupe


pai tocmai de aceea am sugerat ca o vizita pt cultura generala a fiecaruia la vreun abator sau la o ferma de pui sau o crescatorie de porci sau de vite nu strica nimanui....
ce se intampla in curtea gospodarilor de la tara...e alta poveste.

adica exista modalitati de a sacrifica animalele intr-un mod cat mai putin traumatizant pt ele sau... nu.

nu toti oamenii suntem bestiile care ucid sau chinuie.

dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Decembrie 2008 14:39
lahdo...eu am priceput ce era cu filmuletul, doar ca discutia cam deviase. Dar am vazut un stil de a rupe gatul gainii, de te ingrozeste.

Postat pe 1 Decembrie 2008 14:50
cred, crista....ce e pe lumea asta....dar macar acolo la tara cat traiesc mai au loc sa se miste in curtea aia unde or sta (banuiesc)...pana mor poate le merge mai bine si poate sunt mai sanatoase
...eu sunt si usor rupta de ceea ce se intampla la tara (eu nu am avut bunici, doar in trecere rapida daca am fost intr-un sat)....stiu ca si acolo sunt oameni buni si rai....sunt si din aia care desi sunt saraci sunt plini de insensibilitate si foarte duri sufleteste si suporta orice imagine...or fi si oameni buni care taie repede gatul fara sa chinuie mult animalul

eu nu ma impac cu lumea in care traiesc (cu ceea ce fac unii) si asta nu inseamna ca sunt "copil"

Postat pe 1 Decembrie 2008 15:00
"da am vazut filmul...ei si ce?" dragutz.fiinta inferioara ca si cealalta bad pitzi.cealalta zicea ca omul este superior deci nu conteaza ce ai in farfurie cata vreme iti e foame si pofta nu i asa?
nu sunt vegetariana dar ma rezum la animalele care sunt destinate sa le mancam.totusi conteaza si modul in care traiesc si sunt sacrificate.daca le bati sau le supui tuturor felurilor de torturi tu consideri ca aia sunt oameni?vad ca pe voi 2 nu va intereseaza absolut nimic cata vreme aveti voi halca de carne pe farfurie s o mancati.groaznic...si ca voi sunt multe.omul trebuie sa primeze doar pentru ca el poate vana si e cea mai superioara rasa.deci trebuie sa vanam pentru blanuri scumpe ca sa aratam cat de rafinate si bogate suntem si sa ne doara n fund de animale.
mai georgia eu inteleg ca tii mai mult la oameni decat la animale si ca i si ajuti dar daca iti ajuti doar semenii e dovada de egoism.va intereseaza burtile voastre,familia voastra si sa o duceti voi bine si cam atat.stii cati caini fara stapan sunt in bucuresti numai?eu aseara am vazut 8 care dormeau in frigul asta si ti se rupea sufletul.cati caini ai hranit tu vreodata?cati ai luat acasa?lasa ca tu ajuti copiii...cainii si pisicile si alte animale nu au nevoie de ajutor...le ajuta doamne doamne.
ma enerveaza ca sunteti niste fiinte atat de ignorante si mai si postati aici.in locul vostru mi ar fi rusine sincer.
hai va astept sa va luati de mine ca cine nu e de aceasi parere ca voi e automat prost sau nebun.
elisa_me
Postat pe 1 Decembrie 2008 18:35
cand nu or sa mai fie animale si daca nu o sa mai fie o sa va mancati intre voi....un gratarel cu salatzica:P mmmm ce bun:P.ca doar daca se poate de ce sa murim de foame?doar sta in genele omului.
elisa_me
Postat pe 1 Decembrie 2008 18:38
De un lucru sunt absolut sigura. Nu voi deveni vegetariana si nici nu voi scoate carnea din alimentatia copilului meu. Asta insa nu inseamna ca nu iubesc animalele. este vorba doar de o lege a suparvietuirii celui mai tare. Asta intr-un mod destul de dur...
Lucia1971
Postat pe 1 Decembrie 2008 18:47
De la: Lucia1971, la data 2008-12-01 18:47:56De un lucru sunt absolut sigura. Nu voi deveni vegetariana si nici nu voi scoate carnea din alimentatia copilului meu. Asta insa nu inseamna ca nu iubesc animalele. este vorba doar de o lege a suparvietuirii celui mai tare. Asta intr-un mod destul de dur...

lucia poti continua sa mananci carne.nu are nimeni nimic impotriva.eu m am revoltat doar pe cele 2 fete carora nu li s a parut mare chestie modul in care mor animalele alea.atat.poti omora un animal si fara sa l chinui cum spunea cineva mai sus.
elisa_me
Postat pe 1 Decembrie 2008 18:55
De la: medeea01, la data 2008-12-01 18:38:01cand nu or sa mai fie animale si daca nu o sa mai fie o sa va mancati intre voi....un gratarel cu salatzica:P mmmm ce bun:P.ca doar daca se poate de ce sa murim de foame?doar sta in genele omului.


medeea, e greu sa ai in grija animale, e greu cand ele iti mor sub ochi e si mai greu cand le vezi nascandu-se si murind .
am spus foarte clar ca omul in sine este un vanator, dar in vremurile de demult vana doar exact atat cat avea nevoie sa mananace ,acum vaneaza pt placere ,in mod crud si inutil , adica ucide mai mult decat ii este necesar.
asta e de fapt problema...."vanatoarea" fie ele vite crescute in grajd sau fiare crescute in padure, modul de a le ucide era de fapt esentialul postului....
si nici eu nu sunt vegetariana, si eu manac acea halca din farfurie... mai rar dar o manac pt ca organismul meu ,nu va rezista fara proteinele din carne.

dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Decembrie 2008 19:40
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-12-01 19:40:52
De la: medeea01, la data 2008-12-01 18:38:01cand nu or sa mai fie animale si daca nu o sa mai fie o sa va mancati intre voi....un gratarel cu salatzica:P mmmm ce bun:P.ca doar daca se poate de ce sa murim de foame?doar sta in genele omului.


medeea, e greu sa ai in grija animale, e greu cand ele iti mor sub ochi e si mai greu cand le vezi nascandu-se si murind .
am spus foarte clar ca omul in sine este un vanator, dar in vremurile de demult vana doar exact atat cat avea nevoie sa mananace ,acum vaneaza pt placere ,in mod crud si inutil , adica ucide mai mult decat ii este necesar.
asta e de fapt problema...."vanatoarea" fie ele vite crescute in grajd sau fiare crescute in padure, modul de a le ucide era de fapt esentialul postului....
si nici eu nu sunt vegetariana, si eu manac acea halca din farfurie... mai rar dar o manac pt ca organismul meu ,nu va rezista fara proteinele din carne.



sunt de acord cu tine.
eu am 2 pisici.incerc sa nu ma gandesc ca va veni ziua cand vor muri.motanelul meu sufera de epilepsie si e destul de greu sa l vad asa.daca as putea as creste mult mai multe animale dar nu e casa mea si nu am pic de loc.la fel...daca as avea mai multi bani as face mai mult.deocamdata fac ce pot.adica hranesc ori de cate ori vad un caine sau o pisica.
elisa_me
Postat pe 1 Decembrie 2008 19:45
De la: Lucia1971, la data 2008-11-30 22:47:11Si eu sunt o luptatoare pentru drepturile animalelor. Dar ce ma uimeste este ca inca nu am gasit pe acest forum un topic unde sa se planga de mila milioanelor de copii care mor de foame sau sunt abuzati zi de zi. Si noi oamenii suntem niste animale si vanam ca sa avem ce manca. Este legea junglei. Dar animal care sa-si chinuie proprii pui n-am vazut. Doar noi oamneii facem asta si pe urma trambitam nedreptatea care li se face animalelor...


Daca ar fi pe acest forum posibilitatea oferirii unui punctaj pentru mesajul postat tu draga mea Lucia ai primi de la mine nota maxima.Felicitari!
Mi-e sila de atata ipocrizie umana, de dragoste fara limite pentru bietele animale (care oricum nu au nici o vina ca specia umana a luat-o razna si oricum nu merita sa fie chinuite)...Unde e dragostea pentru fiinta umana facuta dupa chipul si asemanarea Domnului? Cei neferiti ca bietele animale sunt taiate si folosite in hranirea/imbracarea omului (dupa cum bunul Dumnezeu a lasat sa fie) la citi copiii chinuiti de proprii lor parinti ati deschis usa si le-ati dat o farfurie de mincare (fie ea si numai cu legume?) Din cite societati de ajutor a copiilor orfani faceti parte, de cite ori ati fost la un Leagan de copii sa le duceti dulciuri,hainute,jucarii?
E trist ca sunt animale chinuite dar si mai trist e ca sunt copii care mor de foame si nimanui din cei care au cite 2-3 catelusi acasa nu le pasa.
E minunat sa ai pasiune pentru ceva dar hai sa facem o lista de prioritati sa vedm ce punem pe primul loc :caii impuscati ca nu mai pot alerga la curse sau copiii infometati de peste tot din lumea asta, chiar si cei de pe strada ta!!!
micabis
Postat pe 1 Decembrie 2008 20:00
Ai vrea tu sa fie impuscati micabis ...as vrea si eu sa fie impuscati

Postat pe 1 Decembrie 2008 20:28
De la: micabis, la data 2008-12-01 20:00:18
De la: Lucia1971, la data 2008-11-30 22:47:11Si eu sunt o luptatoare pentru drepturile animalelor. Dar ce ma uimeste este ca inca nu am gasit pe acest forum un topic unde sa se planga de mila milioanelor de copii care mor de foame sau sunt abuzati zi de zi. Si noi oamenii suntem niste animale si vanam ca sa avem ce manca. Este legea junglei. Dar animal care sa-si chinuie proprii pui n-am vazut. Doar noi oamneii facem asta si pe urma trambitam nedreptatea care li se face animalelor...


Daca ar fi pe acest forum posibilitatea oferirii unui punctaj pentru mesajul postat tu draga mea Lucia ai primi de la mine nota maxima.Felicitari!
Mi-e sila de atata ipocrizie umana, de dragoste fara limite pentru bietele animale (care oricum nu au nici o vina ca specia umana a luat-o razna si oricum nu merita sa fie chinuite)...Unde e dragostea pentru fiinta umana facuta dupa chipul si asemanarea Domnului? Cei neferiti ca bietele animale sunt taiate si folosite in hranirea/imbracarea omului (dupa cum bunul Dumnezeu a lasat sa fie) la citi copiii chinuiti de proprii lor parinti ati deschis usa si le-ati dat o farfurie de mincare (fie ea si numai cu legume?) Din cite societati de ajutor a copiilor orfani faceti parte, de cite ori ati fost la un Leagan de copii sa le duceti dulciuri,hainute,jucarii?
E trist ca sunt animale chinuite dar si mai trist e ca sunt copii care mor de foame si nimanui din cei care au cite 2-3 catelusi acasa nu le pasa.
E minunat sa ai pasiune pentru ceva dar hai sa facem o lista de prioritati sa vedm ce punem pe primul loc :caii impuscati ca nu mai pot alerga la curse sau copiii infometati de peste tot din lumea asta, chiar si cei de pe strada ta!!!


cine a zis ca cei care au compatimit animalele nu simt mila sau nu fac nimic si pentru oamenii napastuiti?...O exclude una pe cealata sau ce? Mila pentru animale exclude mila pt. oameni? Asa crezi?

Postat pe 1 Decembrie 2008 20:33
De la: crista_galli, la data 2008-12-01 20:28:10Ai vrea tu sa fie impuscati micabis ...as vrea si eu sa fie impuscati

sunt de acord cu crista.e mult mai ok sa curmi suferinta unui animal decat sa l vezi ca se chinuie.repet.exista si metode mai blande de a sacrifica un animal.
banuiesc ca intrebarea fetei de mai sus mi se adreseaza si mie care sunt o iubitoare a animalelor.sa stii ca nu fac parte din nici o organizatie de ajutorare a copiilor.stiu ca sunt multi copii abuzati si imi pare sincer rau.e mutla nedreptate.daca as avea mai multe posibilitati financiare as ajuta mai mult.deocamdata am ajutat cat am putut.adica oamenii batrani care cersesc pe strada.unii din ei chiar aveau nevoie mare.ar trebui ca mila sa fie atat pentru copii cat si pentru cei varsnici si animale si toti in nevoie.
sa stii ca pe langa copiii de care spui tu sunt si cei in varsta care dupa o viata de munca au acum 200 de lei pensie si sunt ai nimanui doar pentru ca nu mai sunt in putere,
elisa_me
Postat pe 1 Decembrie 2008 20:34
Chestia e ca Micabis poate nu are de unde sa stie la ce ma refeream cu caii. Mai bine sa nu descriu, ca nu e deloc placut. Dar sunt cai care pot fi dati spre adoptie atunci cand nu-i mai sunt folositori celui ce-i detinea numai pentru curse...sau vanduti ca animale de ferma...nicidecum vanduti pentru ce sunt ei vanduti. Decat asa, as prefera sa-i impuste.

Postat pe 1 Decembrie 2008 20:38
stati putin fetelor...eu nu intelgeam de ce georgia a spus "da am vazut filmul ei si ce?"....acum inteleg perfect.ea a postat pe un alt topic o chestie revoltatoare...deci no comment.hai sa va spun pe scurt.
primise cadou un peste si nu avea nici un fel de instalatii pentru acvariu.asa ca s a gandit sa incalzeasca ea apa aia cumva sa nu i fie frig pestelui.numai ca uitat de ea si pestele a murit acolo(a fiert pestele cu alte cuvinte).ei i se parea tare funny chestia asta.dupa aia cand cineva i a atras atentia s a rastit ca :"ce ai fata ...ce sa fac eu daca nu mi plac pestii".....no comment...again,.
elisa_me
Postat pe 1 Decembrie 2008 20:48
De la: medeea01, la data 2008-12-01 20:48:44stati putin fetelor...eu nu intelgeam de ce georgia a spus "da am vazut filmul ei si ce?"....acum inteleg perfect.ea a postat pe un alt topic o chestie revoltatoare...deci no comment.hai sa va spun pe scurt.
primise cadou un peste si nu avea nici un fel de instalatii pentru acvariu.asa ca s a gandit sa incalzeasca ea apa aia cumva sa nu i fie frig pestelui.numai ca uitat de ea si pestele a murit acolo(a fiert pestele cu alte cuvinte).ei i se parea tare funny chestia asta.dupa aia cand cineva i a atras atentia s a rastit ca :"ce ai fata ...ce sa fac eu daca nu mi plac pestii".....no comment...again,.


mai medeea ala era pestele meu , avem vreo 6 ani cand l-am primit si imi dorisem tot anul o pisica. si mama mi-a adus un peste pe care l-am detestat instantaneu ca era si ochios si straveziu ... urat, un peste urat ca un guvid. in plus nu aveam acvariu, nu aveam filtru pt apa nu aveam incalzitor ,nimic nu stiam absolut nimic despre pesti. si daca tot era apa rece trebuia incalzita. si mi-a dat maica-mea termoplonjonul sa incalzesc pa la peste.... si de unde mama naibii sa stiu eu cat se tine ala in apa... cand m-am intors era supa de peste.
mai tarziu cand am crescut frate-miu si-a facut acvariu.... de care tot eu aveam grija, si fata de pestii din acvariul ala am avut oarece aversiune dar.... invatasem deja cum se ingrijesc si pestii si era dotat cu toate cele trebuincioase.
daca acum in clipa de fata as avea de ales intre o pisica sau un catel si pestisorul de aur... sincer as alege fara sa clipesc pisica sau catelul. aaaa nu mai pun la socoteala ca am avut si hamsteri si porumbei si iepuri la bloc....
si de toti am avut grija numa' pestii nu imi plac de nici un fel.
mi-a placut sa-i vad in mediul lor natural , cand am facut scufundari. inca asa in acvariu nu.

deci eu am fiert pestele nu georgia.
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:14
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-12-01 21:14:01
De la: medeea01, la data 2008-12-01 20:48:44stati putin fetelor...eu nu intelgeam de ce georgia a spus "da am vazut filmul ei si ce?"....acum inteleg perfect.ea a postat pe un alt topic o chestie revoltatoare...deci no comment.hai sa va spun pe scurt.
primise cadou un peste si nu avea nici un fel de instalatii pentru acvariu.asa ca s a gandit sa incalzeasca ea apa aia cumva sa nu i fie frig pestelui.numai ca uitat de ea si pestele a murit acolo(a fiert pestele cu alte cuvinte).ei i se parea tare funny chestia asta.dupa aia cand cineva i a atras atentia s a rastit ca :"ce ai fata ...ce sa fac eu daca nu mi plac pestii".....no comment...again,.


mai medeea ala era pestele meu , avem vreo 6 ani cand l-am primit si imi dorisem tot anul o pisica. si mama mi-a adus un peste pe care l-am detestat instantaneu ca era si ochios si strveziu ... urat un peste urat ca un guvid. in plus nu aveam acvariu, nu aveam filtru pt apa nu aveam incalzitor ,nimic nu stiam absolut nimic despre pesti. si daca tot era apa rece trebuia incalzita. si mi-a dat maicame-a termoplonjonul sa incalzesc pa la peste.... si de unde mama naibii sa stiu eu cat se tine ala in apa... cand m-am intors era supa de peste.
mai tarziu cand am crescut frate-miu si-a facut acvariu.... de care tot eu aveam grija, si fata de pestii din acvariul ala am avut oarece aversiune dar.... invatasem deja cum se ingrijesc si pestii si era dotat cu toate cele trebuincioase.
daca acum in clipa de fata as avea de ales intre o pisica sau un catel si pestisorul de aur... sincer as alege fara sa clipesc pisica sau catelul. aaaa nu mai pun la socoteala ca am avut si hamsteri si porumbei si iepuri la bloc....
si de toti am avut grija numa pestii nu imi plac de nici un fel.
mi-a placut sa i vad in mediul lor natural , cand am facut scufundari. inca asa in acvariu nu.

deci eu am fiert pestele nu georgia.


bine tu ai fiert pestele.scuze georgia.ti am atribuit o fapta care nu era a ta.dar tot nu trebuia sa fierbi saracul peste dandanaua...am inteles ca ai facut o din greseala.
elisa_me
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:17
pai sa sti ca nu am vrut oricum a fost un cadou neinspirat , mama nu stia saraca , si cum ei nu ii placeau pe atunci pisicile... a zis ca era bine sa vem si noi un animal in casa.

prin ianuarie in acelasi an am venit de pe afara cu un pisoi mic mic mic cu o labuta fracturata. un copil il calcase pe labuta si il lasase acolo asa ca eu l-am luat si cu ochii in lacrimi l-am dus in casa si l-am ascuns in dulap.
dimineata nu stiam cum sa fac sa nu il dea mama afara. asa ca ... m-am pus pe un plans de ti se rupea sufletul ... si asa a ajuns la mine Marin un cotoi de vreo 7 kile .care a murit acum vreo 4 ani de batranete. superb motan si cuminte foc .dar pestele....ufff nu stiu ce sa zic... nu imi plac si pace buna.mi se pare o cruzime sa ii iei din mediul lor natural, ditamai oceanul , sa ii terorizezi cu alte specii asemeni lor in cativa metri cubi de apa plina de clor (asta in cel mai fericit caz).
a ca si cum as creste un pui de caprioara la bloc cand ei i-ar trebui zeci de hectare de padure.
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:24
imi pare rau de pisoiasul tau.
elisa_me
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:27
Pai sa ma explic: traiesc intr-un loc unde animalele intradevar sunt puse mai sus decit fiinta umana.Cunosc numeroase familii care au ciini/pisici dar care nu au copii si nici nu vor sa auda de o asa responsabilitate.Isi plimba cateii cu caruciorul si ii imbraca mai ceva ca pe o printesa.Ba chiar cineva mi-a declarat ca are pentru catel mai multe seturi de imbracaminte decit pentru ea si chiar are un dulap cu haine numai pentru catelusa.
Astea eu le numesc anomalii umane.Si da, am destul de aproape un grajd cu cai si stiu ca atunci cind un cal este bolnav incurabil este impuscat.Cei care nu mai pot alerga la curse dar sunt inca in stare buna sunt vinduti la ferme, bilciuri, scoli de calarie pentru copiii.
Cam asta stiu eu ca se intimpla intr-o lume civilizata cu animalele.
Intimplarea face ca aici unde locuiesc sunt destui copii fara parinti, fara casa care maninca la cantine din ajutorul cui vrea sa dea, dorm in shelter si daca sunt luati de vreo familie sunt repede adusi inapoi pentru ca... faceau prea mult zgomot.
Si mai stiu ca procentul copiilor abuzati/infometati/folositi pentru orice-ti trece prin cap este din nefericire mult mai mare decit procentul de animale chinuite.
Si sunt sigura ca acolo unde sunt mai multi copii chinuiti tot acolo sunt si mai multe animale chinuite si asta pentru ca e o problema de educatie si cultura.
micabis
Postat pe 2 Decembrie 2008 18:14
mai, micabis...ce legatura este intre cei care iubesc animalele si cei care abuzeaza copii?...ca eu nu inteleg

Postat pe 2 Decembrie 2008 18:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Topic pentru injuraturi si jigniri 1217 De la: mafia_nrr1 4 Iulie 2013 07:45
AVETI O ZI EXCELENTA ? 1 De la: kudika_11198 4 Iulie 2012 08:42
Sotul meu se uita pe ascuns la porno 14 De la: Eternal_Love 4 Decembrie 2014 18:31
CONCURS KUDIKA: RASPUNDE CORECT LA INTREBAREA "CATE CONTURI ARE PICCKARD PE KUDIKA ?" SI POTI CASTIGA UN REVELION IN 2 CU PICCKARD LA POIANA BRASOV. 60 De la: SUPER__INTELIGENTUL 4 Iulie 2013 11:13
Credeti in iad sau in karma ? 2 De la: diana1981 2 Septembrie 2009 19:54