Setari Cookie-uri

Taur-Capricorn

Buna! Ce credeti despre combinatia asta? Eu am un capricorn de vreun an jumate si cateodata imi cam mananca zilele..in sensul ca e f rece si distant si nu stiu ce sa fac sa ii "sparg" carapacea...poate imi dati niste sfaturi din experienta..si nu nuami :) multumesc. Va pup!
tweeti_pa
Postat pe 4 Noiembrie 2008 15:20
Ma ajuta si pe mine cineva cu sugestii, sfaturi referitoare la combinatia asta ?
Mersic.
tweeti_pa
Postat pe 6 Noiembrie 2008 13:00
Pfff...nu mi-au placut capricornii niciodata,desi nu ma iau foarte mult dupa zodii.Doar ca toti capricornii pe care i-am intalnit(fete,baieti)au fost nasoli la caracter.
Te intreb:asa a fost el mereu,de la inceput,sau a devenit distant pe parcurs?In cazul in care asa era de la inceput,nu poti decat sa-l accepti sau sa-l lasi,ca nu se va schimba.Daca nu,sa ai o discutie deschisa.Sa-l intrebi de ce e rece,daca are alte asteptari de la relatie...

Postat pe 6 Noiembrie 2008 13:06
Draga tweeti pa, nu prea putem cataloga o persoana in functie de zodie, e mai mult o poveste despre caratcterul fiecaruia, apoi eu mai cred foarte mult in divesitate si ceea ce suntem capabili sa scoatem, si vice versa , of course, din persona ce ne este alaturi.

Eu referitor la problema ta, ce sa zic, am avut o relatie , mai demult cu un capricorn. Acel capricorn era foarte mandru' din fire, nu zic ca nu ma iubea, dar nu asa cum sa ma faca pe mine sa ma simt implinita. In momentul in care a simtit ca e pe cale sa ma piarda a inceput disperarea, declaratii de dragoste, atentie maxima, disponibil etc., ceea ce inainte, nu spun ca ar fi lipsit cu desavarsire , insa nu cu acelasi interes. In fine, eu nu am mai dat inapoi, chiar am plecat in ciuda eforturilor lui...o tzara cam tardive.
Lillix
Postat pe 6 Noiembrie 2008 13:12
m..da...bai tweety....uite,cred ca as putea sa-ti dau eu vreo doua sfaturi...chiar m-a intristat ceea ce ai scris,si mi-am facut cont doar petru a-ti putea raspunde.Eu sunt un capricorn si ca toti colegii mei de breasla sunt un pic mai altfel.Eu am o prietena de vreo 4 luni care de fapt e si prima mea iubita...ma rog ..nu conteaza asta.Stii si tu cum suntem ...daca ne place o persoana nu prea o aratam...de fapt cred ca ne place adrenalina....adica avem rau de inaltime dar cu cat e mai sus si mai riscant cu atat mai bine..cred ca lui ii convine ca esti acolo,langa el,dar ti-am mai zis,nu e suficient.Cred ca are nevoie de putina adrenalina.Incearca sa NU-L MAI INTELEGI TOT TIMPUL!!!o tipa care-l iubeste neconditionat nu este ceea ce-si doreste.El trebuie sa lupte in continuu pentru tine...atunci ar fi fericit...crede-ma ca daca il vei iubi neconditionat vei ajunge sa-l pierzi...sper ca te-am ajutat cat de cat...daca mai ai nelamuriri,uite iti dau un id de mess(al meu) csmnadrian ...sper sa o scoti la capat cumva....si pana mea...zambeste!!!:)
cosmin_Adrian
Postat pe 13 Noiembrie 2008 10:30
Cosmin, ma bucur ca mi-ai raspuns! sincer asta si asteptam , pareri din partea unui barbat capricorn..:))) sunteti belea ce sa zic dar imi place..nu ma plictisesc o secunda alaturi de capricornul meu..pentru ca ma tine tot timpul in "priza" ca sa zic asa, ceea ce nu e lucru rau dar stii dupa o vreme obosesti..daca ma intelegi si ai nevoie de putina odihna si relaxare si impartasirea sentimentelor si etc..nu zic..nu imi place mononia dar prea multa adrenalina cateodata dauneaza! in fiecare zi trebuie sa lupt..parca nimic nu ii convine din tot ce fac, critici peste critici, sincer m-am cam saturat tot ce trebuie sa fac trebuie facut perfect. adora perfctiunea! am incercat s a fac cum mi-ai sugerat tu..asta la dorinta lui..zicea ca are nevoie de spatiu..nu l-am mai cautat in coarne asa cum de altfel ii place.. o perioada m-am purtat asa cum se poarta el , ne-am separat, vreo 3 luni apoi am reluat relatia..a fost ok o perioada painea lui D-zeu..apoi din nou raceala..indiferenta, sincer m-am saturat de starile astea depresive! nu stie ce vrea..asa esti si tu??? ce vreti de fapt? daca sunt afectuoasa cand iubesc pe cineva o fac cu tot sufletul, asa sunt tot timpul dar nu ma intelege gresit nu sutn genul acaparator pentru ca nici nu im place il las liber iese cu prieteni eu ale mele avem spatiul nostru, chiar daca locuim impreuna ceea ce cred ca intr-o relatie e f bine altfel intervine plictiseala. pe de alta parte daca sunt rece si il tratez cum ma trateaza iar nu e bine , imi reproseaza ca nu imi pasa de el..sincer am obosit si stiu ca trebuie sa gasesc o cale de mijloc dar nu stiu care e aia! am discutat..are o gramada pe cap, munca ii ocupa f mult timpul, e stresat, il inteleg, am fost si sunt alaturi de el, nu il stresez sunt intelegatoare..dar tot nu e bine! asa esti si tu ? :))) sunteti o adevarata dilema pt mine , acum dupa un an jumate de relatie..chiar il cunosc mai bine decat ma cunosc pe mine realizez ca de fapt in fiecare zi descopar ceva nou..

oricum merci pt sfat! l-am urmat l-am aplicat si n-a fost ok..sau poate nu am inteles de fapt cum trebuie sa procedez??



tweeti_pa
Postat pe 13 Noiembrie 2008 11:23
eu sunt capricorn.....ji am avut o relatie cu un taur. Parerea mea e k merge d minune ne completam reciproc....dar acum depinde ji d persoana....nu ttzi capricornii sunt la fel nenorocitzi sau c atzi mai zis voi p'aici ........
butterflies
Postat pe 13 Noiembrie 2008 18:39
Eu sunt un mic taur care e maritata cu un mare capricorn.Cosmin are perfecta dreptate. Au nevoie de ceva adrenalina,daca te iubeste. Si ne e necesar sa intelegi tot ce vrea el. Mai bine ascuta-ti instictele si vezi ce se intampla. Daca nu e oky inseamna ca nu e pt tine si ca alcineva e undeva pt tine.
Bafta multa cu capricornul tau, daca este ca al meu capos........... chiar ai nevoie!
raisablues
Postat pe 21 Noiembrie 2008 11:54
Scuze " NU E NECESAR SA INTELEGI "
raisablues
Postat pe 21 Noiembrie 2008 11:55
Buna Raisa! Multumesc pentru raspuns si sfaturi :) ...tu cum ai procedat sa il cuceresti pe " capricornul tau"? nu prea stiu cum sa ma descurc la capitolul adrenalina..sunt vesela de felul meu zambesc mai tot timpul, glumeata, se simte bien cu mine, asta o vad pe fata lui, in ochii lui..dar cred ca are nevoie de mai mult..ma observat ca daca sunt un picut mai rece cateodata ..ma inconjoara cu multa afectiune..si e f atent! daca sunt tot timpul preocupata de el..hmmm..cateodata parca nici nu baga de seama..acum stiu ca prea multa raceala strica ..dar nu prea mai stiu cum sa ma comport sa il pun un pic pe jar..locuim impreuna si hmm nu stiu cum sa fac..daca nu locuiam impreuna poate era mai usor..stiu ca capricornii au nevoie de libertate..si o are sa stii..iesim separat el cu baietii, eu cu fetele..nu cred ca se simte sufocat...pt ca nici mie nu imi place sa ma simt asa si sa sufoc pe cineva la randul meu..cu telefoane, mesaje..dar e atat de rece cateodata ca fac cu nervii..poaet imi mai dai ceva sfaturi. suntem impreuna de un an jumate si nu e roman dar asta nu cred ca conteaza prea mult..mersic.
tweeti_pa
Postat pe 21 Noiembrie 2008 13:22
buna seara...hehe hop si eu in discutzie..sunt si eu o capricoarna...nu sunt cu un taur ci cu un peste...hehe si ce peste ..in fine...da este adevarat ca capricorni au nevoie de adrenalina mai mereu dar mai au si ei nevoie de pauza..ma stiu pe mine...nu te-ai gandit ca poate atunci cand este rece si nu prea te baga in seama este momentul lui in care face pauza ca sa zic asa?este o posibilitate..nu pot sa iti zic suta la suta pt ca toate persoanele sunt diferitee...uite de ex dupa sotzul meu...cica sunt incapatzanata...eu nu vad lucru asta..da nah poate tot din incapatzanare ...mi se intampla sa fiu si eu deconectata cateodata si imi reproseaza ca sunt rece recunosc...dar ma incalzeste el repejor..asa ca...ce sa zic..sper ca totul sa fie ok pt voi te poopik si numai bine!!!!
otylika
Postat pe 4 Decembrie 2008 21:22
Otylika ce sa zic..sa inteleg ca ia o pauza mai mereu??? cam tot timpul e asa..rece ..tot timpul se gandeste si se concentreaza la ceva? e f greu cu el..am ajuns sa il las in pace..se deschide singur..cand vrea..si vorbeste..dar e f greu.si m-am cam saturat..are noroc ca am o rabdare cat china cu el..si asta pt ca il iubesc mult..are o gramada de calitati si e special..dar ma tem ca rabdarea mea are si ea olimita si ce facem atunci?? eu sunt f vesela si comunicativa, sunt momente cand il las sa sa gandeasca si nu il stresez..si sunt momente cand incerc sa il scot din starea asta.dar am cam obosit..offf..
tweeti_pa
Postat pe 9 Decembrie 2008 11:17
Cred ca ar fi util sa stii cite ceva despre un capricorn
1.Nu-i place sa piarda . Indiferenta lui poate fi tratata cu mici pilule de indiferenta si din partea ta care vor avea ca raspuns imediat
revigorarea atitudinii lui.Atentie aceste mici teste daca nu dau raspunsuri imediate trebuie sa te gindesti ca el nu simte ca pierde ceva.
2.Capricornul trebuie tot timpul sa evolueze. Orice senzatie ca relatia
cu un capricorn stagneaza inseamna un interes scazut al acestuia.
3.Capricornul are nevoie de relatii care sa-i creeze senzatia de certitudine si progres. Are nevoie de dovezi continue ale acestor doua
cerinte.
Ar mai fi multe de spus, dar principalul lucru pentru care scriu acum este sa te conving ca pentru un capricorn oboseala, stresul etc nu sint circumstante atenuante .

Postat pe 9 Decembrie 2008 12:36
Niciodata sa nu iei la misto un capricorn:)ti-o va intoarce inzecit:)indiferenta lui poate fi dezlegata cu complimente...reale,pentru ca avem un al 6-lea simt cand e vorba de ipocrizie:)oferim stabilitate,sinceritate,amuzament:)...eu spun ca...din contra...facand pe indiferenta,nu vei face decat sa-l indepartezi...putin mister...dar nu -indiferenta:)cata reclama fac propriei zodii...
Capricornul veritabil...
auraxx
Postat pe 11 Decembrie 2008 22:10
si eu sunt capricorn, dar nici starile pe care le drescri tu la prietenul tau nu le am. in schimb sunt cu un taur si as putea spune ca el este mult mai incapatanat ca mine. totusi relatia decurge ok si ne completam reciproc.
stiu ca si taurii sunt foarte deschisi, afectuosi, mandri, ambitiosi ceea ce face dificila sincronizarea afectiva. de ce? pentru ca se aseamana la unele trasaturi ce ii cam fac sa se bata cap in cap cu aceleasi principii.
si eu am momente in care tac si parca nu mai imi intra nimeni in gratii, nu vorbesc... doar meditez, gandesc.. sunt eu cu mine, dar nu e constant, se intampla de obicei daca sunt cu adevarat marcata de ceva.
pb voastra eu cred ca e altundeva. poate s-au adunat prea multe tensiuni intre voi. o discutie deschisa face bine in cazul vostru.
cred ca esti constienta ca si tu ai mandria ta si daca nu te simti luata in considerare si nu ai echilibrul necesar.. o sa pleci singura si s-ar putea sa nu te mai uiti in urma de data asta.
acum depinde cat suporiti tu si cand consideri ca s-a umplut paharul.
referitor la adrenalina... le plac capricornilor sa aiba adrenalina.. dar au momente de pauza in care le place sa fie alintati, sa oefere si sa primeasca afectiune.
nu cred ca are legatura nici ce ai zis tu.. ca el iese cu baietii, iar tu cu fetele. noi iesim tot timpul impreuna si ne simtim bine cu toata lumea: prietenele mele sunt si ale lui, iar prietenii lui sunt si ai mei. - important e cum va simtiti voi ok. daca tu esti frustrata ca el iese de unul singur... asta nu e ok... dak tu esti frustrata ca el refuza sa iasa cu tn si prietenele tale.. iar nu e ok
ar mai fi o chestie: capricornii tin foarte mult la RESPECT, SINCERITATE, FIDELITATE atunci cand sunt implicati cu adevarat.. si da... sunt foarte reci la inceput.. sunt in teste continue.. testeaza persoana de langa ei continuuu.. abia cand simte ca toate sunt la locul lor.. devin mai deschisi.
gandeste-te dak te incadrezi si in tiparul acesta. l-ai mintit vreodata? l-ai facut sa se simta prost pt ca ai flirtat cu vreun baiat in fata lui? i-ai ascuns vreodata ceva si a descoperit sau a simtit? genul acesta de lucruri il face sa fie in permanenta distant
dak nup.. mai da-i dragostea cu portia ca altfel se satura.
dienutza_bulinutza
Postat pe 13 Decembrie 2008 10:41
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Decembrie 2008 00:04
De la: tweeti_pa, la data 2008-11-04 15:20:14Buna! Ce credeti despre combinatia asta? Eu am un capricorn de vreun an jumate si cateodata imi cam mananca zilele..in sensul ca e f rece si distant si nu stiu ce sa fac sa ii "sparg" carapacea...poate imi dati niste sfaturi din experienta..si nu nuami :) multumesc. Va pup!
nicusor
Postat pe 13 Ianuarie 2009 11:08
Buna ! Fiecare entitate are un mod de a fi , de a se comporta chiar si fara voia ei in sensul ca aceste manifestari sunt in structurile ei.In generalcapricornii sunt mai retrasi si mai reci in comportamentul exterior,fiind foarte sensibili. In schimb pot avea o inima deosebit de iubitoare pentru cei dragi ceea ce ii fac niste familisti deosebiti si grijulii fata de copii si partener.Relatia intre doua zodii nu este caracterizarta doar prin denumirea lor intr-o anumita legatura , ea depinzand de ascendent care si el trebuie sa fie compatibil si mai ales de legaturile interplanetare care se configureaza intre cele doua cercuri astrale. Pentru ca sa stii in final care este compatibilitatea intre doua entitati , este necesara o sinastrie a lor, dar si aceasta facuta cu multa atemntie la cele mai mici detalii.De abia atunci poti spune cu certitudine daca relatia este buna sau rea , cat va rezista si de cele mai multe ori realizezi ca aceasta relatie face parte dintr-o karma comuna pe care adesea nu o poti omite. Imi amintesc despre un caz in care doua suflete surori sau intalnit in aceasta viata. Daca aceasta iti vor spune ca a fost o mare fericire pentru cei doi , te inseli ,caci in mai putin de trei ani se urau de moarte si cu asemenea exemple as putea continua. Deci consider ca pentru mentinerea unei relatii indiferent de natura ei , trebuie multa intelegere , punand in valoare ceea ce este bun intr-un om si ceea ce pe tine te compenseaza.Ce trebuie sa stii este ca niciodata doua persoane nu se intalnesc intamplator.Pa .. si ai grije de tine...
nicusor
Postat pe 13 Ianuarie 2009 11:32
Ce ziceþi de un leu care spune numai minciunele dar ºtie sã mã alinte cum nimeni n-a fãcut-o pâna acum ? Mi-e tare drag, dar spune cam multe minciunele (le spun aºa fiindcã sunt dulci ).Sã-l mai iubesc ºi sã-l accept aºa , sau sã- i dau papucii ?
Vyolett
Postat pe 13 Ianuarie 2009 14:43
Buna ! Nu vad de ce ar trebui sa-i spargi carapacea Poate ar trebui sa gasiti un numitor comun in relatiile voastre. Se spune ca inainte de a cunoaste pe celalant si al schimba e bine sa te cunosti pe tine. Fiecare zodie are calitati bune si rele, Capricornul este intradevar mai rece, dar in profunzimea lui pastreaza o inima calda si este un bun familist. De acea e bine sa cauti mai in profunzime si nu vei regreta. In directia pe care ai luat-o sigur nu vei reusi, depinzand foarte mult de tine, iar daca tinzi sa crezi ca neaparat este nevoie sa-l scoti din carapacea lui , nu vei reusi, decat poate sa va despartiti si atunci mai bine este sa te furisezi si tu sub carapacea lui Sigur poate fi vorba si de o incompatibilitate certa, numai ca in viata lucrurile nu stau intotdeauna cum credem noi in tinerete. ... Pa ., ai grije de tine si succes..
nicusor
Postat pe 18 Martie 2009 16:42
Buna, eu nu acord asa mare importanta zodiilor dar daca experienta mea cu un capricorn te poate ajuta...iti voi oferi si parerea mea. In primul rand eu sunt taur, sunt cu prietenul meu (capricornul) de doi ani si 7 luni, pana acum cred ca ne-am certat doar de vreo 2 ori, suntem firi diferite in comportament dar in esenta avem aceleasi valori. Ne contrazicem uneori pe lucruri minuscule si niciunul nu cedeaza usor. El e foarte sociabil, afectuos (desi imi spune destul de rar "te iubesc"), optimist, ii plac provocarile, ii place sa cunoasca oameni noi. Eu sunt calma, organizata, de incredere, prefer sa stau in preajma prietenilor stabili decat in preajma necunoscutilor, uneori sunt incapatanata. Dar nu e vorba de mine aici. Ca sfaturi, capricornilor trebuie sa le lasi spatiul lor, sau macar sa le dai impresia de libertate, trebuie sa le explici trairile tale pentru ca uneori nu sunt foarte intuitivi, trebuie temperati pentru ca isi asuma riscuri, le place sa fie in centrul atentiei, sa fie rasfatati. Cheia relatiei cu un capricorn, dar si in general, e comunicarea. Daca nu sunteti pe aceeasi lungime de unda vorbeste cu el , nu lasa sa se adune toate acele nemultumiri si nu astepta ca el sa intuiasca problemele tale, spune-i-le.
danamaria13
Postat pe 27 Mai 2009 10:23
AM FOST CU UN CAPROCORN TIMP DE 1 AN NE AM INTELES PERFECT RADEAM ETC INSA IN RELATIA NOASTRA S AU BAGAT PARINTII DIN AMBELE SITUATII PT CA ERAU DIRECTORI ETC SI PRIETENI BUNI NU NE AU DAT VOIE SA FIM BINEINTELES TOTUL ERA PE ASCUNS . M AM CASATORIT INTRE TIMP CU ALTCINEVA CAPRICORNUL MEU PLANGAND FOARTE MULT AUZIND ASTA !INTRE TIMP AM DIVORTAT CHIAR DACA MI A RAMAS FETITA CAPRICORNUL MEU A VENIT LA MINE ! SUNTEM IMPREUNA AM LASAT TOATE VORBELE SI NEINTELEGERILE INTRE PARINTII NOSTRI . EU CU CAPRICORNUL MEU LOCUIM IN AFARA TARII LA CASA NOASTRA AVEM BINEINTELES FUNCII MARI INITIATE DE EL SI TERMINATE DE MINE AICI MA REFER LA ACTE :)))) SI SUNTEM FOARTE BINE DECI CAPRICORNUL MEU M A IUBIT DESI E RECE CAM IMPRASTIAT UNEORI INSA SINCER AM FOST MAI RECE CA EL SI AM RENUNTAT LA INCEPUT . I A PLACUT SA FACA ORICE CA SA MA CASTIGE DA E ADEVARAT II PLACE SA LUPTE SI CAND NU I ARAT IUBIRE ATUNI E MAI ATRAS DE MINE . DESI IL IUBESC FOARTE FOARTE MULT NU I PREA ARAT .DACA NU AM SPECIFICAT PANA ACUM DESI SE INTELEGE EU SUNT TAUR .SI ACUM SUNT FERICITA.
kudika053431
Postat pe 20 Iulie 2009 09:46
dar ce ziceti eu capricorn si el balanta ne potrivim la astrele zodiatice ,plz
kudika059279
Postat pe 7 Septembrie 2009 21:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu racushor...si el berbec...??!? 12 De la: MaraDonna 29 Septembrie 2009 17:50
Femeia Leu si barbatul Varsator 10 De la: bmine 30 Septembrie 2009 19:19
eu fecioara , el capricorn 15 De la: papusik__2009 25 Iulie 2009 18:13
EL -LEU IAR EU SAGETATOR 21 De la: faratine 9 Iunie 2009 15:54
ea-capricorn, el -rac 5 De la: anca4ever 10 Octombrie 2009 10:08