Setari Cookie-uri

intrebare cel putin ciudata ? cauza/ cauzele bolilor....

Ma tot intreb , - si poate ma ajuta cei care cred in reincarnari, metode mai neobisnuite de vindecare, cei care cred ca, corpul nostru este doar un "inselis" si toate nu se intimpla "intimplator" ci din anumite cauze mai ...ciudate,- sa revin - oare ce inseamna boala???
De ce ne imbolnavim ? Oare acest efect poate avea si alte cauze mai mult sau mai putin stiintifice?
Adica conteaza cum te hranesti, daca te "hranesti" spiritual, oare conteaza si faptele pe care le faci ??? Se pune si treaba cu " Doamne Doamne nu doarme" ??? Poate aberez, dar poate aflu niste raspunsuri interesante si inteligibile. Nu stiu de ce eu inclin pe ultima varianta.
Dar poate gresesc! ( m-am gindit la cei pe care ii cunosc si la probl. lor de sanatate...si-mi pun intrebari de genul celor de mai sus.) Poate v-ati gindit si voi macar o data la asta.
Numai de bine !
_iluzie_
Postat pe 5 Noiembrie 2008 10:59
De la: _iluzie_, la data 2008-11-05 10:59:57Ma tot intreb , - si poate ma ajuta cei care cred in reincarnari, metode mai neobisnuite de vindecare, cei care cred ca, corpul nostru este doar un "inselis" si toate nu se intimpla "intimplator" ci din anumite cauze mai ...ciudate,- sa revin - oare ce inseamna boala???
De ce ne imbolnavim ? Oare acest efect poate avea si alte cauze mai mult sau mai putin stiintifice?
Adica conteaza cum te hranesti, daca te "hranesti" spiritual, oare conteaza si faptele pe care le faci ??? Se pune si treaba cu " Doamne Doamne nu doarme" ??? Poate aberez, dar poate aflu niste raspunsuri interesante si inteligibile. Nu stiu de ce eu inclin pe ultima varianta.
Dar poate gresesc! ( m-am gindit la cei pe care ii cunosc si la probl. lor de sanatate...si-mi pun intrebari de genul celor de mai sus.) Poate v-ati gindit si voi macar o data la asta.
Numai de bine !

Nu
Full_Metal_Jacket
Postat pe 16 Noiembrie 2008 01:44
Bolile au explicatie ! Ca unele nu se pot vindeca este cu totul si cu totul alta problema ! Pt unii, bolile apar intamplator pt ca nici nu merg la controale regulate, analize etc. Si se trezesc cu vreun diabet, cancer, etc.

Postat pe 16 Noiembrie 2008 02:05
am auzit cã accidentele nu ar fi deloc ...accidentale; niciodatã. ªi cã bolile ar avea cauze spirituale. Eu unul cred cã ...nuprea existã coincidenþã, ºi cã ..."ne-o mai facem ºi noi"; nu numai cu lucrul, cu fapta, ci ºi cu gândul, precum însuºi Adevãrul ne-a lãsat înºtiinþare despre ceea ce ºtii cã nu trebuie s ãfaci ºi totuºi...

Postat pe 16 Noiembrie 2008 14:27
Pentru a te(va) lamuri iti(va ) recomand sa cititi Lazarev-Karma Pura si restul de carti( este o intreaga serie).Bolile....
In primul rand ca fiecare dintre noi se naste cu anumite zone cu deficit energetic ,lucru ce se poate vedea foarte usor pe harta astrala personala.In functie de realizarea sau nu a SCOPULUI actualei incarnari,LECTIEI DE VIATA (NODUL NORD),apare (sau nu) imbolnavirea...Iar acest Nod Nord are aspecte in functie de NODUL SUD,adica SCOPUL INCARNARII PRECEDENTE..Totul in viata noastra functioneaza dupa legi stricte,la mm...De asemenea bolile apar la tranzitele planetelor prin anumite case astrale sau atunci cand se fac aspecte tensionate intre diferite planete.Daca spiritual stam bine,in sensul ca nu facem anumite greseli de gandire si nu incalcam legile Universale ,putem trai fara probleme.(Ca sa dau un exemplu:daca planeta Pluto se afla in constelatia Fecioarei intr-o harta,persoana are tendinte spre critica .Daca nu-si infraneaza aceasta tendinta ,poate avea mari probleme digestive ..s.a.m.d)
Desigur toate acestea completate de o alimentatie ne-toxica...In fine,e un complex de factori ce duc sau nu la imbolnavire...De fapt,starea de boala este DOAR o iesire din armonie si atat.Depinde de noi cat de repede intelegem unde gresim si aplicam corectii....
OMUL ESTE UN COMPLEX ,medicina alopata trateaza doar corpul fizic ,din acest motiv efectele ,de cele mai multe ori, sunt de scurta durata sau nule..Boala este doar un efect si tratarea DOAR a efectului nu aduce armonia organica , cautata.Trebuie cautata si tratata cauza.Cand aceasta este anihilata,efectul nu mai apare.
Si viziunea asupra bolii este una eronata.Boala este doar expulzarea unui ''conglomerat''toxic pe care organismul (nu numai fizic) uman l-a acumulat in timp..Deci boala reprezinta re-venirea in normalitate.

Postat pe 18 Noiembrie 2008 16:50
banuiam eu ca e mult mai complex decit pare ....
Am auzit de cartile lui Lazarev dar nu am reusit sa citesc vreuna.
Iti multumesc. E tare interesant ce ai spus tu acolo.....
Am studiat si eu Nodul Nord al meu, e mult adevar acolo. Nu e nevoie de a crede in astrologie, deoarece astrologia e o stiinta.....

multumesc!
_iluzie_
Postat pe 19 Noiembrie 2008 14:29
mi-a povestit odata un psiholog ca bolile vin din psihicul nostru. exista mai mul;te parti : constientul, subconstientul si inconstientul. undeva in cea mai indepartata sfera (in inconstient), ar fi sursa tuturor problemelor noastre! defapt toatre bolile le comandam noi! e ca si atunci cand sunt probleme intr-un computer si se disperseaza in toate directiile si in toti centrii.
loveactually
Postat pe 12 Martie 2009 17:45
Sunt total de acord ca bolile vin nu numai din lipsa noastra de ingrijire dar si din cauza starii psihice (spirituale).Dar nu inteleg de ce se imbolnavesc grav sau se nasc cu boli sau malformatii bebelusii.Ce vina au ei ?Am primit o explicatie cum ca acesti copii ar fi facut ceva rau intr-o viata anterioara si platesc in aceasta viata,dar mi se pare cam aiurea sa platesti pentru ceva de care nu-ti amintesti .
diana1981
Postat pe 12 Martie 2009 19:15
Diana si eu ma gandeam la acelasi lucru. de exemplu, boala secolului SIDA, care face ravagii in africa si nu numai...daca Doamne Doamne nu doarme, de ce ii lasa pe amaratii aia de copii sa se nasca bolnavi, sa fie condamnati la moarte inca dinainte de a se naste? Ok, mamele au vina principala, dar...ma frustreaza. Am vazut cazuri in care prostituatele n-au nici o problema de genu' asta, dar fete care abia isi incep viata sexuala si se infecteaza. Oare bolile vin drept pedeapsa? Eu una sunt un pic cam ingrozita de multitudinea virusilor la care suntem expusi zi de zi...Mai sunt si cazuri in care bolile provin din ignoranta, din lipsa de educatie sau datorita conditiilor precare de igiena. Daca stau sa ma gandesc mai mult, devin ipohondra... Asa ca renunt!
mrskattousa
Postat pe 12 Martie 2009 19:28
Problema asta trebuie expusa in mii de pagini pentru a fi inteleasa pe scurt.
CAUZELE BOLILOR:
1.- boli cu care omul se naste
2. - boli pe care le obtine in timpul vietii
- cele doua se pot alatura
1. O boala cu care un om se naste sau pe care o mosteneste e un DEZECHILIBRU - omul a fost creat ca sa fie si sa functioneze echilibrat (asta tine in primul rand de reflexe); trebuie sa aiba reflexe care sa functioneze in echilibru activ - sa aiba toate reflexele functionale si ele sa aiba aceeasi intensitate ( adica inima, ficatul, stomacul, plamanii, rinichii, muschii-miscarile, glandele , mintea, trebuie sa functioneze toate la aceeasi intensitate). Cele care ziua functioneaza mai intens noaptea se odihnesc - se relaxeaza; ceva de genul asta - e greu de inteles dar e f. imp.
2. omul trebuie sa traiasca echilibrat ca altfel si daca s-a nascut sanatos se poate deregla (dezechilibra: - mizerie, eforturi prea mari, lipsa de personalitate, medii dezechilibrate, mancare anormala sau accidente creeaza probleme). Un om trebuie sa se cunoasca si sa se coordoneze normal in viata. Mancarea - un om trebuie sa manance atunci cand ii este foame (nu la ore fixe neaparat), cat ii este foame, ce-i place si simte ca are nevoie organismul lui (nu ce-l forteaza altii); mancarea trebuie mestecata f. bine , incet, pana se face apa si inghitita incet ca altfel nu se digera si supraincarca organismul aiurea. Cam asa.
ema_rice
Postat pe 12 Martie 2009 20:24
foarte interesante postarile vostre.
_iluzie_
Postat pe 3 Aprilie 2009 14:14
,,Doamne -Doamne "nu doarme sigur si stii cum se spune da tuturor rasplata dupa fapta!De aceea e valabila chestia aia cu ,,Ce tie nu-ti place,altuia nu-i face!",sau ,,Nu fa celor din jur ceea ce nu ti-ar placea sa ti se faca tie!",ori altfel spus,exista o lege a compensatiei...ori ,,bine faci,bine gasesti"...cam asa ceva.
lumimari
Postat pe 24 Iunie 2009 08:21
De la: laly_3l, la data 2008-11-18 16:50:40Pentru a te(va) lamuri iti(va ) recomand sa cititi Lazarev-Karma Pura si restul de carti( este o intreaga serie).Bolile....
In primul rand ca fiecare dintre noi se naste cu anumite zone cu deficit energetic ,lucru ce se poate vedea foarte usor pe harta astrala personala.In functie de realizarea sau nu a SCOPULUI actualei incarnari,LECTIEI DE VIATA (NODUL NORD),apare (sau nu) imbolnavirea...Iar acest Nod Nord are aspecte in functie de NODUL SUD,adica SCOPUL INCARNARII PRECEDENTE..Totul in viata noastra functioneaza dupa legi stricte,la mm...De asemenea bolile apar la tranzitele planetelor prin anumite case astrale sau atunci cand se fac aspecte tensionate intre diferite planete.Daca spiritual stam bine,in sensul ca nu facem anumite greseli de gandire si nu incalcam legile Universale ,putem trai fara probleme.(Ca sa dau un exemplu:daca planeta Pluto se afla in constelatia Fecioarei intr-o harta,persoana are tendinte spre critica .Daca nu-si infraneaza aceasta tendinta ,poate avea mari probleme digestive ..s.a.m.d)
Desigur toate acestea completate de o alimentatie ne-toxica...In fine,e un complex de factori ce duc sau nu la imbolnavire...De fapt,starea de boala este DOAR o iesire din armonie si atat.Depinde de noi cat de repede intelegem unde gresim si aplicam corectii....
OMUL ESTE UN COMPLEX ,medicina alopata trateaza doar corpul fizic ,din acest motiv efectele ,de cele mai multe ori, sunt de scurta durata sau nule..Boala este doar un efect si tratarea DOAR a efectului nu aduce armonia organica , cautata.Trebuie cautata si tratata cauza.Cand aceasta este anihilata,efectul nu mai apare.
Si viziunea asupra bolii este una eronata.Boala este doar expulzarea unui ''conglomerat''toxic pe care organismul (nu numai fizic) uman l-a acumulat in timp..Deci boala reprezinta re-venirea in normalitate.


Acesta este raspunsul corect si complet. Sincere felicitari ! Ca pacat ca asa de putini oameni cunosc Adevarul... incet-incet, oamenii ar evolua si nu ar mai fi atata suferinta...
kudika002139
Postat pe 24 Iunie 2009 08:42
Asa este! Asta e cauza! Psihicul,socurile vietii sau conditiile nepotrivite de trai pt fiecare.Daca esti fericit,putine cazuri sa te inbolnavesti - poate genetic sau soarta.

Postat pe 24 Iunie 2009 11:40
De la: , la data 2009-06-24 11:40:10Asa este! Asta e cauza! Psihicul,socurile vietii sau conditiile nepotrivite de trai pt fiecare.Daca esti fericit,putine cazuri sa te inbolnavesti - poate genetic sau soarta.


....Bravo ai dreptate......dar mai ganditi va si la alimentatia necorespunzatoare,,,,,tutunul ,cafeaua ,alcoolul,, noptile nedormite, munca excesiva, lipsa miscarii , depresiile repetate si netratate.....drogurile ,.....carnea de porc.....lipsa sexului ,,,,sau a iubirii ....dar si lipsa credintei in DUMNEZEU........
gratuit89
Postat pe 30 Iunie 2009 16:52
Am avut norocul cu ceva ani in urma sa intalnesc o persoana...care a incercat sa-mi explice toate astea.....eram prea mica atunci sa inteleg totul....unele chestii mi se parea fantastice, de necrezut....Nu credeam prea mult in "puteri paranormale", nu auzisem de aure, karme,bioenergie,samani etc. Am avut sansa insa sa le intalnesc....sa vad cu ochii mei...sa simt pe piele mea ce inseamna sa simti atingere cuiva si totusi acel om sa-si tina mana la cel putin 5cm deasupra pielii tale. Ca sa ma ajute sa inteleg....m-a luat de la zero....si cum nu avea foarte mult timp la dispozitie(nu locuia in Romania, venea doar de 2-3 ori pe an)..mi-a oferit poate cel mai tare soc...HIPNOZA.Asa am inteles ce inseamna sa te cunosti....sa-ti cauti acel subconstient, sa te autoanalizezi, sa meditezi. Pe atunci stiam,invatasem, sa-mi acord cel putin o jumatate de ora pe zi pentru mine..sa stau sa incerc sa ma curat de toate energiile negative cu care intram in contact...sa stau sa "discut" eu cu mine.Poate vi se pare ciudat, hilar...nu stiu.....dar nu va inchipuiti cat conteaza. Sper din tot sufletul sa aveti sansa sa intalniti macar o data in viata o astfel de persoana....
Azi.....dupa 3 ani de stat in Bucuresti, trei ani plini de stres...facultate...munca....o relatie cu prea multe probleme de rezolvat, distanta de familie....lipsa de siguranta..lipsa pritenilor adevarati..neglijarea sanatatii...tutun..si lista poate continua, am inteles! Si mi-am adus aminte....citind mesajele vostre....ca a trecut poate un an sau mai bine de cand nu am mai vorbit cu mine...de cand am uitat sa ma caut. De ce?mi-am oferit mereu aceeasi scuza "lipsa de timp"...stiti efectul de substitutie versus efectul de venit. Nu e adevarat!!!Nu am mai facut asta pentru ca m-as fi ingrozit de tot ce am adunat in mine.
Sunt multe carti/studii despre cum minte poate controla corpul si cum ne putem noi controla viata, despre echilibrul spiritual care primeaza fata de cel fizic. Ganditi-va doar la faptul ca nu ne folosim nici macar 10% din creier...Va recomand cartea "The secret" de Sandra Byrne(exista si filmul cu acelasi nume)...este poate cel mai facil mod de a va starni curiozitatea....si de a va face sa va ganditi de cel putin doua ori la faptele si la gandurile voastre. Incercati-o...pe cat de "comerciala" ar parea initial....functioneaza!!!Pentru cei care vor mai mult de atat....s-au dat deja exemple de surse de informare. Si nu uitati...daca nu-l puteti vedea/atinge...nu inseamna ca nu exista!!!!!
Kahuna
Postat pe 30 Iunie 2009 18:05
Interesant raspunsul tau, te face intr-adevar sa iti ridici niste semne de ibtrebare, sa iti doresti sa cunosti si sa te cunosti....
Multumesc
_iluzie_
Postat pe 18 August 2009 09:38
De la: unadarea, la data 2009-06-30 18:05:44 Am avut norocul cu ceva ani in urma sa intalnesc o persoana...care a incercat sa-mi explice toate astea.....eram prea mica atunci sa inteleg totul....unele chestii mi se parea fantastice, de necrezut....Nu credeam prea mult in "puteri paranormale", nu auzisem de aure, karme,bioenergie,samani etc. Am avut sansa insa sa le intalnesc....sa vad cu ochii mei...sa simt pe piele mea ce inseamna sa simti atingere cuiva si totusi acel om sa-si tina mana la cel putin 5cm deasupra pielii tale. Ca sa ma ajute sa inteleg....m-a luat de la zero....si cum nu avea foarte mult timp la dispozitie(nu locuia in Romania, venea doar de 2-3 ori pe an)..mi-a oferit poate cel mai tare soc...HIPNOZA.Asa am inteles ce inseamna sa te cunosti....sa-ti cauti acel subconstient, sa te autoanalizezi, sa meditezi. Pe atunci stiam,invatasem, sa-mi acord cel putin o jumatate de ora pe zi pentru mine..sa stau sa incerc sa ma curat de toate energiile negative cu care intram in contact...sa stau sa "discut" eu cu mine.Poate vi se pare ciudat, hilar...nu stiu.....dar nu va inchipuiti cat conteaza. Sper din tot sufletul sa aveti sansa sa intalniti macar o data in viata o astfel de persoana....
Azi.....dupa 3 ani de stat in Bucuresti, trei ani plini de stres...facultate...munca....o relatie cu prea multe probleme de rezolvat, distanta de familie....lipsa de siguranta..lipsa pritenilor adevarati..neglijarea sanatatii...tutun..si lista poate continua, am inteles! Si mi-am adus aminte....citind mesajele vostre....ca a trecut poate un an sau mai bine de cand nu am mai vorbit cu mine...de cand am uitat sa ma caut. De ce?mi-am oferit mereu aceeasi scuza "lipsa de timp"...stiti efectul de substitutie versus efectul de venit. Nu e adevarat!!!Nu am mai facut asta pentru ca m-as fi ingrozit de tot ce am adunat in mine.
Sunt multe carti/studii despre cum minte poate controla corpul si cum ne putem noi controla viata, despre echilibrul spiritual care primeaza fata de cel fizic. Ganditi-va doar la faptul ca nu ne folosim nici macar 10% din creier...Va recomand cartea "The secret" de Sandra Byrne(exista si filmul cu acelasi nume)...este poate cel mai facil mod de a va starni curiozitatea....si de a va face sa va ganditi de cel putin doua ori la faptele si la gandurile voastre. Incercati-o...pe cat de "comerciala" ar parea initial....functioneaza!!!Pentru cei care vor mai mult de atat....s-au dat deja exemple de surse de informare. Si nu uitati...daca nu-l puteti vedea/atinge...nu inseamna ca nu exista!!!!!


Am avut tot mai des placuta surpriza sa intalnesc tineri care dau dovada de mai multa intelepciune decat parsoane mai in varsta... sau, ar fi mai corect spus, tineri care in fapt sunt suflete extrem de evoluate spiritual ! Ma bucur pentru tine, ca si pentru fiecare in parte... Ai dat un titlu ca exemplu... as mai adauga unul: Conversatii cu Dumnezeu, scrisa de Neale Donald Walsch... dar mai sunt inca multe altele; le ofer cu drag oricui le doreste. In legatura cu hipnoza... sunt convinsa ca ai trait o experienta deosebita... Voiam sa te intreb: ai auzit de hipnoterapeutul Michael Newton, din California? El era ateu si prima data cand prin regresie hipnotica a trecut un pacient inainte de nastere, precum si in vietile anterioare, vindecandu-le astel, a fost f surprins sa afle ca Nu exista moarte, ci numai Viata vesnica... dar a avut intelepciunea sa recunoasca evidenta; una din cartile sale: Calatoria sufletelor. Sper sa ajung in curand la el... La fel s-a intamplat si cu Edgar Cayce, cu diferenta ca el era religios practicant.
kudika002139
Postat pe 18 August 2009 19:20
despre cauzele spirituale ale bolilor, va recomand sa cititi:

http://www.scribd.com/doc/17383364/Valeriu-Popa-Vindecarea-Prin-Gandire
cartile lui Lazarev in format electronic - http://www.scribd.com/people/documents/482739/folder/108180
http://www.scribd.com/doc/18599920/Daniel-Givaudan-Bolile-karmice
http://drumuricatretine.wordpress.com/category/cauzele-spirituale-ale-bolilor/


atentie doar sa nu fie lasat nici un spatiu liber in linkurile postate!

pupici l
camelia_vlad
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:08
De la: kudika002139, la data 2009-08-18 19:20:34
De la: unadarea, la data 2009-06-30 18:05:44 Am avut norocul cu ceva ani in urma sa intalnesc o persoana...care a incercat sa-mi explice toate astea.....eram prea mica atunci sa inteleg totul....unele chestii mi se parea fantastice, de necrezut....Nu credeam prea mult in "puteri paranormale", nu auzisem de aure, karme,bioenergie,samani etc. Am avut sansa insa sa le intalnesc....sa vad cu ochii mei...sa simt pe piele mea ce inseamna sa simti atingere cuiva si totusi acel om sa-si tina mana la cel putin 5cm deasupra pielii tale. Ca sa ma ajute sa inteleg....m-a luat de la zero....si cum nu avea foarte mult timp la dispozitie(nu locuia in Romania, venea doar de 2-3 ori pe an)..mi-a oferit poate cel mai tare soc...HIPNOZA.Asa am inteles ce inseamna sa te cunosti....sa-ti cauti acel subconstient, sa te autoanalizezi, sa meditezi. Pe atunci stiam,invatasem, sa-mi acord cel putin o jumatate de ora pe zi pentru mine..sa stau sa incerc sa ma curat de toate energiile negative cu care intram in contact...sa stau sa "discut" eu cu mine.Poate vi se pare ciudat, hilar...nu stiu.....dar nu va inchipuiti cat conteaza. Sper din tot sufletul sa aveti sansa sa intalniti macar o data in viata o astfel de persoana....
Azi.....dupa 3 ani de stat in Bucuresti, trei ani plini de stres...facultate...munca....o relatie cu prea multe probleme de rezolvat, distanta de familie....lipsa de siguranta..lipsa pritenilor adevarati..neglijarea sanatatii...tutun..si lista poate continua, am inteles! Si mi-am adus aminte....citind mesajele vostre....ca a trecut poate un an sau mai bine de cand nu am mai vorbit cu mine...de cand am uitat sa ma caut. De ce?mi-am oferit mereu aceeasi scuza "lipsa de timp"...stiti efectul de substitutie versus efectul de venit. Nu e adevarat!!!Nu am mai facut asta pentru ca m-as fi ingrozit de tot ce am adunat in mine.
Sunt multe carti/studii despre cum minte poate controla corpul si cum ne putem noi controla viata, despre echilibrul spiritual care primeaza fata de cel fizic. Ganditi-va doar la faptul ca nu ne folosim nici macar 10% din creier...Va recomand cartea "The secret" de Sandra Byrne(exista si filmul cu acelasi nume)...este poate cel mai facil mod de a va starni curiozitatea....si de a va face sa va ganditi de cel putin doua ori la faptele si la gandurile voastre. Incercati-o...pe cat de "comerciala" ar parea initial....functioneaza!!!Pentru cei care vor mai mult de atat....s-au dat deja exemple de surse de informare. Si nu uitati...daca nu-l puteti vedea/atinge...nu inseamna ca nu exista!!!!!


Am avut tot mai des placuta surpriza sa intalnesc tineri care dau dovada de mai multa intelepciune decat parsoane mai in varsta... sau, ar fi mai corect spus, tineri care in fapt sunt suflete extrem de evoluate spiritual ! Ma bucur pentru tine, ca si pentru fiecare in parte... Ai dat un titlu ca exemplu... as mai adauga unul: Conversatii cu Dumnezeu, scrisa de Neale Donald Walsch... dar mai sunt inca multe altele; le ofer cu drag oricui le doreste. In legatura cu hipnoza... sunt convinsa ca ai trait o experienta deosebita... Voiam sa te intreb: ai auzit de hipnoterapeutul Michael Newton, din California? El era ateu si prima data cand prin regresie hipnotica a trecut un pacient inainte de nastere, precum si in vietile anterioare, vindecandu-le astel, a fost f surprins sa afle ca Nu exista moarte, ci numai Viata vesnica... dar a avut intelepciunea sa recunoasca evidenta; una din cartile sale: Calatoria sufletelor. Sper sa ajung in curand la el... La fel s-a intamplat si cu Edgar Cayce, cu diferenta ca el era religios practicant.


Regresii hipnotice asemanatoare cu cele practicate de Michael Newton se fac si la noi in tara. Vezi site-ul meu
www.terapiepentrusuflet.com

o zi excelenta in continuare
snowstorm
Postat pe 5 Octombrie 2009 18:20
De la: diana1981, la data 2009-03-12 19:15:56Sunt total de acord ca bolile vin nu numai din lipsa noastra de ingrijire dar si din cauza starii psihice (spirituale).Dar nu inteleg de ce se imbolnavesc grav sau se nasc cu boli sau malformatii bebelusii.Ce vina au ei ?Am primit o explicatie cum ca acesti copii ar fi facut ceva rau intr-o viata anterioara si platesc in aceasta viata,dar mi se pare cam aiurea sa platesti pentru ceva de care nu-ti amintesti .


Faptul ca nu-ti amintesti este o protectie pentru evolutia ta. Gandeste-te la posibilitatea ca intr-o alta viata ai ajuns sa fii constrans sa comiti o crima pe care apoi ai regretat-o. Cu chestia asta pe constiinta vei continua sa te autoblamezi si viata ta va fi un calvar la fiecare incarnare noua. Uitand ai oportunitatea de a relua viata si pe masura ce cresti spiritual si intelegi inutilitatea vinovatiei incepi sa-ti amintesti si trecutul. Se spune despre Budha ca dupa iluminare ar fi povestit discipolilor amintiri din 99 de vieti pe care le traise.
De asemenea amintirea poate fi utilizata si terapeutic, pentru reconfigurarea anumitor paternuri de reactie ce ne conditioneaza emotional.
snowstorm
Postat pe 5 Octombrie 2009 18:29
Tot nu e corect !! Adica toti criminalii, psihopatii,proxenetii s.a.m.d. fac tot felul de rele si au atatea sanse sa aibe vieti frumoase.Pai atunci hai sa fim cu totii traficanti de droguri si sa ne traim vietile la maxim !!!
diana1981
Postat pe 6 Octombrie 2009 19:53
De la: _iluzie_, la data 2009-08-18 09:38:44Interesant raspunsul tau, te face intr-adevar sa iti ridici niste semne de ibtrebare, sa iti doresti sa cunosti si sa te cunosti....
Multumesc



Draga mea "ILUZIE", cand ai timp intra pe blogul meu la litera cu care incepe denumirea diagnosticului si vezi de incearca sa cunosti cauza si mai ales Noul Mod de Gandire aferent afectiunii.
PUI_DRAG
Postat pe 6 Octombrie 2009 20:41
ok. multumesc . :*
_iluzie_
Postat pe 7 Octombrie 2009 09:39
Buna daca vrei sa afli mai multe raspunsuri la intrebarea ta intra pe www.ne-tratam.ro, acolo ai sa gasesti mai multe raspunsuri la intrebarea ta
O zi foarte buna iti doresc
hirudo_medicinalis_yahoo_com
Postat pe 9 Noiembrie 2009 16:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
care stie mai multe despre artrita ( forma poliarticulara) ??? 35 De la: kudika_933562 25 Septembrie 2013 17:29
Doresc sa cunosc iubirea alaturi de un tanar 2 De la: kudika_972322 14 August 2014 21:35
O problema majora ... 19 De la: caisa 30 Octombrie 2011 07:22
doneaza sange pt o fetita de 9 ani va rog 1 De la: dariutza21 22 Ianuarie 2009 20:36
chisturi ovariene 36 De la: Andrheya 18 Februarie 2014 22:59