Setari Cookie-uri

Operatia cu laser pe ochii ... o necesitate sau doar... un moft?

Eu unul sunt operat pe ochii de acum cateva zile ...am avut o problema mare purtam -9 .... totusi am foarte multi din prietenii mei care ... au dioptrii mai mici si doresc sa faca aceasta operatie ...
Sa va povestesc experienta pe care am avuto eu ...
Operatia pe ochi se face atunci cand persoana in cauza a ajuns la varsta la care corpul se opreste din crestere... adica la barbati la 21 de ani la femei nu stiu probabil ca cineva imi va spune... totusi uitandu-ma documentandu-ma despre operatia cu laser ... toti doctorii imi spuneau ca nu e dureroasa si nu dureaza mult...
Operatia mea in schimb a durat de la ora 11 pana la ora 15. Mi sa spus ca dureaza 10 min de ochi. Amandoi ochii fiind afectati am calculat si am crezut ca va dura in jur de maxim o ora... dar dupa cum am spus nu am avut norocul acesta...
totusi pentru acei care au dioptrii mici si totusi doresc aceasta operatie.... nu va recomand.... Deci ce dureri ... am avut pe parcursul celor 4 ore... nu doresc la nimeni ... acum vad intradevar... si daca nu imi era taiata cornea deja probabil ca m-as fi ridicat de pe masa si as fi renuntat la operatie ...
Acum intradevar... sunt bine...
La aceasta operatie nu se face anestezie pentru ca trebuie sa fii capabil sa iti misti ochiul si sa il directionezi spre acea lumina ... care o pun ei si care va fuge in toate directiile in momentul in care iti pune degetul pe ochi si il misca... (ganditi-va ca o simpla gazulita intrata in ochi va cauzeaza dureri enorme... ) degetul acela pus pe ochiul meu... l-am simtit. Fiecare miscare fiecare taietura... In fine hai sa nu o mai lungesc...
Deci sfatul meu este daca nu aveti dioptrii foarte mari... Sa nu va faceti.
Pentru cei interesati... M-a costat 1000 de euro ...
A fost o operatie cu laser...
La 550 de euro ... este o alta operatie cu cutit... se spune la fel si despre aceea operatie ca dureaza doar 10 minute... si ca te ridici de pe masa si vezi ... m-am interesat la acea operatie stai pe intuneric 10 zile...
Deci ramane doar sa alegeti ... eu unul mi-am facut operatia in Istanbul... din cate am inteles in romania este mai scump ...
Pierdut_in_lume
Postat pe 10 Noiembrie 2008 03:13
Pfff...si eu care voiam sa ma operez...dar fara anestezie nu as face nimic;))
Oare e asa peste tot?Mmm...oricum nu am dioptrii ff mari,insa nu ar fi rau sa scap de ochelari...
Cum ai tinut ochii deschisi in timpul operatiei?

Postat pe 15 Noiembrie 2008 16:43
si eu am probleme cu ochii. am -3.25 si -3.50
nu am nevoie mare de operatie, dar si eu ma gandeam sa fac ca sa scap de ochelari. tu dupa operatie nu mai ai nevoie deloc de ochelari? ti s-a corectat total vederea? eu am auzit ca pt cei care au dioptrii mari asa cum ai avut si tu dupa operatie scad si ajung pe la -1.00 maxim -2.50, dar nu se vindeca total
bangla_soul
Postat pe 15 Noiembrie 2008 19:44
De la: bangla_soul, la data 2008-11-15 19:44:48si eu am probleme cu ochii. am -3.25 si -3.50
nu am nevoie mare de operatie, dar si eu ma gandeam sa fac ca sa scap de ochelari. tu dupa operatie nu mai ai nevoie deloc de ochelari? ti s-a corectat total vederea? eu am auzit ca pt cei care au dioptrii mari asa cum ai avut si tu dupa operatie scad si ajung pe la -1.00 maxim -2.50, dar nu se vindeca total

Normal ca mai am unele mici probleme dar nimic mare ...... deci daca ai putin eu nu iti recomand sa te operezi ...
Pierdut_in_lume
Postat pe 18 Noiembrie 2008 03:03
De la: Pierdut_in_lume, la data 2008-11-18 03:03:03
De la: bangla_soul, la data 2008-11-15 19:44:48si eu am probleme cu ochii. am -3.25 si -3.50
nu am nevoie mare de operatie, dar si eu ma gandeam sa fac ca sa scap de ochelari. tu dupa operatie nu mai ai nevoie deloc de ochelari? ti s-a corectat total vederea? eu am auzit ca pt cei care au dioptrii mari asa cum ai avut si tu dupa operatie scad si ajung pe la -1.00 maxim -2.50, dar nu se vindeca total

Normal ca mai am unele mici probleme dar nimic mare ...... deci daca ai putin eu nu iti recomand sa te operezi ...


eu am tot -3 si desi tie iti pare putin nu e, ca nu poti sa iesi pe strada fara okelari, eu ii recomand sa-si caute un medic bun si sa se opereze. asta o sa fac si eu knd o sa se opreasca din crescut nenorocirele astea. in plus, ea e fata, sigur se fardeaza, e obisnuita sa-i fie atins globul ocular, in plus operatiile dureroase sunt cele pentru dipotriile f mari cum erau ale tale.

Postat pe 18 Noiembrie 2008 04:38
De la: Powerpuff, la data 2008-11-18 04:38:07
De la: Pierdut_in_lume, la data 2008-11-18 03:03:03
De la: bangla_soul, la data 2008-11-15 19:44:48si eu am probleme cu ochii. am -3.25 si -3.50
nu am nevoie mare de operatie, dar si eu ma gandeam sa fac ca sa scap de ochelari. tu dupa operatie nu mai ai nevoie deloc de ochelari? ti s-a corectat total vederea? eu am auzit ca pt cei care au dioptrii mari asa cum ai avut si tu dupa operatie scad si ajung pe la -1.00 maxim -2.50, dar nu se vindeca total

Normal ca mai am unele mici probleme dar nimic mare ...... deci daca ai putin eu nu iti recomand sa te operezi ...


eu am tot -3 si desi tie iti pare putin nu e, ca nu poti sa iesi pe strada fara okelari, eu ii recomand sa-si caute un medic bun si sa se opereze. asta o sa fac si eu knd o sa se opreasca din crescut nenorocirele astea. in plus, ea e fata, sigur se fardeaza, e obisnuita sa-i fie atins globul ocular, in plus operatiile dureroase sunt cele pentru dipotriile f mari cum erau ale tale.

:)) cine te-a mintit cea ce imi face mie face si la altul tot cornea o indeparteaza ... si tot acelasi procedeu este... daca nu esti in cunostinta de cauza de ce com ? intra pe youtube... si vezi Lasek ... cauta sau lasik si ai sa vezi cum e operatia ... si gandeste-te ca e fara anestezie ...
Pierdut_in_lume
Postat pe 19 Noiembrie 2008 12:09
Pai, asta e macelarie, curata, daca nu ti-au facut anestezie!
Vecina mea s-a operat anul trecut in Bucuresti, tot 1000 de euro si i-au facut anestezie.
Ma bate si pe mine gandul, ca am -4; dar am auzit ca, la dioptrii mai mari de -3, nu se poate reduce miopia la zero; deci, daca tot raman cu ochelarii, nu sunt sigura, daca vreau.
Cine ti-a recomandat sa mergi in Istanbul? In Bucuresti nu te-ai interesat?
driada
Postat pe 16 Ianuarie 2009 08:17
De la: driada, la data 2009-01-16 08:17:13Pai, asta e macelarie, curata, daca nu ti-au facut anestezie!
Vecina mea s-a operat anul trecut in Bucuresti, tot 1000 de euro si i-au facut anestezie.
Ma bate si pe mine gandul, ca am -4; dar am auzit ca, la dioptrii mai mari de -3, nu se poate reduce miopia la zero; deci, daca tot raman cu ochelarii, nu sunt sigura, daca vreau.
Cine ti-a recomandat sa mergi in Istanbul? In Bucuresti nu te-ai interesat?

DECI INTERESEAZA-TE SI INTREABA PRIETENA ASTA A TA DACA ISI PUTEA MISCA OCHIUL ... IN TIMPUL OPERATIEI .....
Pierdut_in_lume
Postat pe 17 Ianuarie 2009 18:53
E periculos...cautati un medic care va este recomandat de altcineva....nu stii cum opereaza fiecare...dar nici daca ti-l recomanda nu poti stii...
Acum 5-6 ani am facut operatie de implant de cristalin si toti care s-au operat inainte spuneau ca nu doare...am urmat si eu intr-o dimineatza...m-au anesteziat (asta constand intr-o intepatura cu seringa sub pleoapa inferioara),in vreo 5 minute mi-a amortit toata partea stanga,dar in timp ce eu eram in sala de asteptare pe un pat,in sala de operatie era deja altcineva.
Chestia e ca a trecut ceva timp pana s-a terminat operatia lui,iar eu incepusem sa ma sperii pt ca simteam ca efectul anesteziei trecea incet-incet.Intr-un final am intrat,si am crezut ca nu se mai termina.Ma durea pt ca efectul trecuse pe jumatate...doctorul imi spunea sa nu misc capul dar nu puteam pt ca ma durea...a durat cam jumatate de ora dar am crezut ca trecusera ani...anestezistul l-a intrebat pe medicul care opera daca sa imi mai faca inca o injectie,dar doctorul cica: nu,lasa,ca mai e putin...normal,nu era el in situatia mea...Important e ca am trecut de asta si nu as mai vrea sa trec prin asta pt nimic in lume.
Vreau doar sa va rog sa va interesati inainte despre un medic,cum opereaza,ce tehnici foloseste etc...e f important...
liza24_84
Postat pe 7 Februarie 2009 18:21
si eu aveam de gand sa fac operatie la fiul meu dar voi chiar mati speriat....fara anestezie?cred ca renunt
erikahd2008
Postat pe 11 Februarie 2009 19:36
azi cand adaug acest comentariu fac exact 30 de zile de la operatie....pe scurt: diagnostic la consultatie:OD:-12dioptri(astigmatism miopic -9sferic si -3cilindru) OS:-3(-2 sferic si -1cilindru) recomandarea medicului implant cristalin OD si lasik la OS. prima data implantul la OD l-am facut pe 14 ian.2009...operatia a decurs bine: si repede si fara dureri...ulterior operatiei am ramas cu -0,75 cilindru....dar s-a intamplat si urmatorul fenomen la primul control dupa operatie (la o saptamana)aveam programat lasik-ul.....si spre surprinderea mea la control OS:-2(-1SF.si-1CIL.)medicul a recomandat sa mai astept pana la controlul de 30 de zile.....pe 12 feb. la control : OS-1,75(-0,75SF.si -1CIL)....dioptrii prea mici pt operatie lasik.....Medicul mi-a prescris reteta de ochelari dar sa-i folosesc numai cand e necesar(condus,controale medicale)....Concluzii:dupa implant OS a inceput sa se relaxeze o parte din vedere fiind preluata de OD si astfel au mai scazut din dioprii....regret ca nu am putut face acum si lasik-ul as fi scapat de ochelari poate definitiv dar medicul a zis ca toleranta aparatului e de 0,50 dioptrii si nu se merita operatia pt 1 dioptrii....de acum controlul de un an sau daca apar probleme. Acum vad mai bine cu OD decat cu OS fara ochelari si e o senzatie ciudata pt mine.....
ggdan
Postat pe 14 Februarie 2009 13:50
Deci pentru persoane cu dioptrii mici nu se face aceasta operatie? Mai exact -2 OD, -1,75 OS.
allexxe
Postat pe 6 Iunie 2009 17:51
Cei mai tari oftalmologi din ROMANIA sunt la SPITALUL DE OFTALMOLOGIE al MUNICIPIULUI BUCURESTI din PIATA LAHOVARI (fosta COSMONAUTILOR) - exact unde masina 368 (care vine din cartierul DRUMUL TABEREI ) are ultima statie dupa care intoarce. Acolo conduce prof. dr. MONICA POP care e f. respectata, laudata si sunt toti f. buni si nu fac prostii. Inainte sa va duceti in TURCIA duceti-va acolo.
ema_rice
Postat pe 6 Iunie 2009 20:25
Dragii mei, de cateva zile mi-a intrat in cap ideea asta, de a face operatie cu laser pentru a scapa de dipotrii. port ochelari de cand eram in clasa a treia, de 20 de ani si, sincer, m-am saturat!!! nu am dioptrii foarte mari, -1,75 si -2, cu cilindru insa. am intrat p youtube si am vazut cum se face operatia cu laser... mi-a cam pierit curajul sincer.. dar totusi, nu cred ca nu se face anestezie.. m-am uitat pe site la o clinica, prima care mi-a dat-o google, si acolo spuneau ca se pun picaturi cu anestezic... ma indoiesc de faptul ca se face pe viu.. e inuman!! nu e etic, ce naiba!! asta e un abuz sau nu stiu cum sa-i spun...
revenind... am citit aici ca pentru dioptrii asa de mici nu se recomanda.. sau nu se face operatie cu laser... chiar asa este? adica va trebui sa indur "bicicleta" toata viata? m-as "risca" la lentile de contact, insa o prietena a avut complicatii de la ele.. si mi-a trecut....
Ema, asa stiam si eu, ca la spitalul de ochi sunt cei mai buni medici, insa nu am auzit pe nimeni care sa se fi operat cu laser acolo...

Postat pe 9 Iunie 2009 11:19
Trebuia sa intelegi ca daca te duci acolo o sa afli ce e cel mai bine sa faci. Sa-ti spuna ei si sa tii cont de parerea lor nu sa intrebi oriunde.
ema_rice
Postat pe 9 Iunie 2009 22:45
mesaj ptr pierdut in lume

BUNA ZIUA
am dat si eu un search si am ajuns la aceasta discutie
concluzia
ptr mine va fi mai mult un moft aceasta operatie pe care o voi face cu siguranta
se poate sa mi dati si mie mai multe detalii despre spital adresa telefon
daca se poate sa va deranjez telefonic v as fi recunoscator
sunt nerabdator sa fac aceasta operatie
va salut cu respect
parachiv iulian
0722 177 575
kudika313935
Postat pe 13 August 2010 14:49
vreau sa fac aceasta operatie...o iau ca pe o necesitate
cu o dioptrie e -1si -3 si mar interesa o clinica privata si serioasa ,cine amanunte imi poate lasa mesajesau sa.mi povesteasca.....dc a facut aceata interventie salutari
kudika320301alina
Postat pe 7 Septembrie 2010 12:51
ai fc aceasta interventie ,cum a fost?
kudika320301alina
Postat pe 7 Septembrie 2010 12:57
De la: kudika313935, la data 2010-08-13 14:49:42mesaj ptr pierdut in lume

BUNA ZIUA
am dat si eu un search si am ajuns la aceasta discutie
concluzia
ptr mine va fi mai mult un moft aceasta operatie pe care o voi face cu siguranta
se poate sa mi dati si mie mai multe detalii despre spital adresa telefon
daca se poate sa va deranjez telefonic v as fi recunoscator
sunt nerabdator sa fac aceasta operatie
va salut cu respect
parachiv iulian
0722 177 575
kudika320301alina
Postat pe 7 Septembrie 2010 14:42
ai fc aceasta operatie?cum a fost
astept un mesaj ,mersi
kudika320301alina
Postat pe 7 Septembrie 2010 14:44
Ma numesc Loredana Pintilie si as dori sa multumesc cu toata fiinta mea echipei EyeStar pentru minunea pe care a facut-o pentru mine.Nu am cuvinte sa va relatez fericirea pe care o simt ca m-ati ajutat , ca m-ati sfatuit , ca ati fost alaturi de mine si ca mi-ati redat ce are omul mai pretios pe lumea asta- vederea.Ati dat dovada atat de profesionalism cat si de capacitatea de a va adapta fiecarei persoane in parte alaturi de fiecare pacient.M-a impresionat faptul ca ati inteles ca am emotii si ca m-ati ajutat sa trec peste ele.Daca ar fi sa dau un sfat celor care poarta ochelari le-as spune ca nu le fie teama , pentru ca aici la Eyestar vor intalni oameni minunati , capabili sa realizeze adevarate miracole.
kudika354183
Postat pe 17 Ianuarie 2011 16:44
De la: kudika354183, la data 2011-01-17 16:44:13Ma numesc Loredana Pintilie si as dori sa multumesc cu toata fiinta mea echipei EyeStar pentru minunea pe care a facut-o pentru mine.Nu am cuvinte sa va relatez fericirea pe care o simt ca m-ati ajutat , ca m-ati sfatuit , ca ati fost alaturi de mine si ca mi-ati redat ce are omul mai pretios pe lumea asta- vederea.Ati dat dovada atat de profesionalism cat si de capacitatea de a va adapta fiecarei persoane in parte alaturi de fiecare pacient.M-a impresionat faptul ca ati inteles ca am emotii si ca m-ati ajutat sa trec peste ele.Daca ar fi sa dau un sfat celor care poarta ochelari le-as spune ca nu le fie teama , pentru ca aici la Eyestar vor intalni oameni minunati , capabili sa realizeze adevarate miracole. M_ar interesa si pe mine unde este clinica asta,in bucuresti?As vrea sa fac si eu operatia la ochi am ~6si ~4,50 am sanse sa mi se reduca la zero?si nu in ultimul rand care este pretul?
ralukutzza85
Postat pe 27 Februarie 2011 13:51
Buna ziua,
m-am operat pe 18.03.2011 la Istanbul si a mers totul perfect..nu am avut dureri nici in timpul, nici dupa...super profesioniste...inainte de a ma decide sa ma duc in turcia, am fost la oculus in bucuresti...am auzit multi de "merge si asa" cand era vorba de okii mei, totusi...a cantarit mult si faptul ca fratele meu s-a operat tot in turcia in 2010 si vede perfect...nu stiu sincer cine v-a "hacuit" pe voi sau cu ce aparat, dar pot spune ca parca am alta viata de la operatie....purtam ochelari de mica si ajunsesem la -4.75 cu -5.25...nu foarte mari, dar suficient cat sa nu ma descurc deloc fara ochelari..va recomand cu toata caldura operatia, dar in istanbul, nu la noi in bucuresti
alekxsa
Postat pe 19 Mai 2011 15:01
Salut, si eu m-am operat acum cateva zile de cataracta la Centrul Medical Focus si operatia a descurs foarte bine. Eu am profitat de reducerea pe care o au la o astfel de operatie in perioada aceasta si ma bucur ca am gasit oferta asta. Am beneficiat de consultatie, masuratori biometrice si evaluarea postoperatorie gratuite.
ralucapaun
Postat pe 21 Iulie 2011 14:44
Arunca o privire peste vedereperfecta.com

Acesta este site-ul de unde am invatat sa renunt la ochelari si sa scap de dioptrii si de senzatia de ochi uscati in mai putin de 3 luni si am avut astigmatism miopic. Bineinteles ca am invatat cel mai mult din ghid decat din articole.
kudika443711
Postat pe 30 Septembrie 2011 16:37


Site-ul de unde am invatat sa renunt la ochelari si sa scap de dioptrii si de senzatia de ochi uscati in mai putin de 3 luni este vedereperfecta.com si am avut astigmatism miopic. Bineinteles ca am invatat cel mai mult din ghid decat din articole.[/quote]
kudika443711
Postat pe 30 Septembrie 2011 17:02
LASERUL iLASIK-cea mai sigura tehnologie din lume.

Stiu ca se poate trata atat miopia,hipermetropia cat si astigmatismul cu laser.Cea mai buna operatie in momentul de fata(din intreaga lume) este cea cu laserul iLASIk.

Este totul computerizat-(nu exista posibilitatea unei erori).
http://www.gandul.info/magazin/operatia-cu-laser-care-te-scapa-de-ochelari-in-4-minute-disponibila-si-in-romania-la-aceasta-procedura-apeleaza-si-astronautii-nasa-8980405.Aici aveti articolul.

Din cate am inteles dureaza cam 4 minute pentru fiecare ochi.
Exista si la noi un singur spital:West Eye Hospital Romania-unde se face procedura.
Intrati pe site-ul lor pentru detalii.
shunmic
Postat pe 21 Noiembrie 2011 15:30
m-am operat acum o saptamana ,mi-a fost tare frica sincer ,dar sa stiti se merita avem doctori buni si in tara ...am avut -6 si -4 si m-au adus la zero ,dureaza zece min la ochi ...si iti pune un anestezic sub forma de picaturi ..am simtit doar la n ochi ptina durere ....a costat 16 mil de ochi plus 100euro o lama ...deci nu ezitati
Gogonea_Ioana_1
Postat pe 9 Aprilie 2012 20:16
De la: Gogonea_Ioana_1, la data 2012-04-09 20:16:26m-am operat acum o saptamana ,mi-a fost tare frica sincer ,dar sa stiti se merita avem doctori buni si in tara ...am avut -6 si -4 si m-au adus la zero ,dureaza zece min la ochi ...si iti pune un anestezic sub forma de picaturi ..am simtit doar la n ochi ptina durere ....a costat 16 mil de ochi plus 100euro o lama ...deci nu ezitati


Da,cunosc aceste informatii legate de interventiile oculare,prin metoda aplicarii laser-ului,altceva???
MissRainbow
Postat pe 9 Aprilie 2012 20:24
te simti rau dupa ,te deranjeaza lumina foarte tare si re va durea capul caateva zile
Gogonea_Ioana_1
Postat pe 9 Aprilie 2012 20:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e coli 4 De la: kudika501764 27 Septembrie 2012 08:51
Sindrom antifosfolipidic 7 De la: marmotzika 8 Ianuarie 2009 11:19
Paranoia :( 27 De la: 18 Aprilie 2012 21:52
Probleme cu ochii 7 De la: kudika503694 9 Iulie 2012 02:55
De 2 ori prin acelas lucru... 12 De la: kudika_5340 2 Mai 2012 17:57