Setari Cookie-uri

Nervozitate

Buna!Am nevoie si eu de cateva sfaturi...problema mea:
In vara aceasta voi da bacul si pot spune ca din aceasta cauza sunt destul de stresata, de fapt in ultimele saptamani am avut diverse stari oboseala,insomni,energie,dureri de cap,ameteli etc iar de vreo 2 saptamani am observat k ma enervez rapid, orice lucru marunt, fara importanta ma enerveaza. Am incercat sa imi controlez furia dar nu reusesc...asa ca v-as ruga sa-mi dati remedi,solutii sfaturi orice...pls multumesc
Adella92
Postat pe 25 Martie 2012 23:23
De la: WEEKEND_PLACUT, la data 2012-03-25 23:34:28RENUNTA LA SCOALA SI ANGAJEAZA-TE UNDEVA

si asta nu presupune nervi?
muza_ta
Postat pe 25 Martie 2012 23:43
aceasta nu e o solutie....si nu renunt la scoala din contra dupa bac vreau sa fac niste cursuri prin fortele de munca,apoi sa ma angajez si in toamna sa ma inscriu la facultate sau cel tarziu la anul.
oricum ori cu stres ori fara la scoala nu renunt. asa ca mai aveti si alte sfaturi?
Adella92
Postat pe 25 Martie 2012 23:54
De la: Adella92, la data 2012-03-25 23:54:00aceasta nu e o solutie....si nu renunt la scoala din contra dupa bac vreau sa fac niste cursuri prin fortele de munca,apoi sa ma angajez si in toamna sa ma inscriu la facultate sau cel tarziu la anul.
oricum ori cu stres ori fara la scoala nu renunt. asa ca mai aveti si alte sfaturi?

stai linistita, glumeste si el bineinteles ca nu este o solutie.
muza_ta
Postat pe 25 Martie 2012 23:58
De la: WEEKEND_PLACUT, la data 2012-03-25 23:59:12INCEARCA SA FACI SEX...CU UN BARBAT...

esti demential.
muza_ta
Postat pe 26 Martie 2012 00:00
De la: WEEKEND_PLACUT, la data 2012-03-26 00:01:17
De la: Adella92, la data 2012-03-25 23:54:00aceasta nu e o solutie....si nu renunt la scoala din contra dupa bac vreau sa fac niste cursuri prin fortele de munca,apoi sa ma angajez si in toamna sa ma inscriu la facultate sau cel tarziu la anul.
oricum ori cu stres ori fara la scoala nu renunt. asa ca mai aveti si alte sfaturi?

POTI SA DAI BACUL SI DUPA CE TE ANGAJEZI SI DUPA CE TE INSCRII LA FACULTATE

nu mai prosti fata mai
draguta, incearca sa dormi suficient si sa gandesti pozitiv! mai ales nu uita sa te distrezi zilnic ! rezerva-ti timp sa faci ce iti place da-l incolo de stres
muza_ta
Postat pe 26 Martie 2012 00:39
De la: muza_ta, la data 2012-03-26 00:39:41
De la: WEEKEND_PLACUT, la data 2012-03-26 00:01:17
De la: Adella92, la data 2012-03-25 23:54:00aceasta nu e o solutie....si nu renunt la scoala din contra dupa bac vreau sa fac niste cursuri prin fortele de munca,apoi sa ma angajez si in toamna sa ma inscriu la facultate sau cel tarziu la anul.
oricum ori cu stres ori fara la scoala nu renunt. asa ca mai aveti si alte sfaturi?

POTI SA DAI BACUL SI DUPA CE TE ANGAJEZI SI DUPA CE TE INSCRII LA FACULTATE

nu mai prosti fata mai
draguta, incearca sa dormi suficient si sa gandesti pozitiv! mai ales nu uita sa te distrezi zilnic ! rezerva-ti timp sa faci ce iti place da-l incolo de stres


sincer timpul este cea mai mare problema a mea adik mai sunt 2 luni si incepe nebunia (sa zic asa ) si mai am destule de invatat, plus ca la scl mai am 2 proiecte de finalizat si atestatul profesional.
Sincer am ajuns sa nu mai stiu ce sa fac mai intai, uneori simt ca nu mai fac fata si atunci incep tot felul de stari. Ideea este ca la mine stresul se manifesta si fizic,am observat asta anul trecut....adik ceva in genu: dureri de cap,insomi sau simt ca nu-mi este suficient somnul (depinde),ameteli,uneori imi curge si sange din nas,am tendinta de a ma speria din orice zgomot,nu mai suport glumele de durata,ma enervez din orice, iar in momentul in care ma enervez ma simt furioasa, imi simt bataile inimii si respiratia. Sincer mama e cam ingrijorata de starile mele, a incercat sa-mi zica s gandesc pozitiv...am incercat si o perioada de timp a functionat, insa acum nu a mai mers...adik numai cand ma gandesc ca mai sunt doar 2 luni ma apuca groaza..pt k simt ca timpul e scurt si am impresia ca nu voi termina tot de invatat
Adella92
Postat pe 26 Martie 2012 07:16
n-ai citit?
s-a propus un proiect de lege prin care se poate intra la facultate si fara bacalaureat.
geo_revitalizat
Postat pe 26 Martie 2012 07:33
De la: Adella92, la data 2012-03-25 23:23:02Buna!Am nevoie si eu de cateva sfaturi...problema mea:
In vara aceasta voi da bacul si pot spune ca din aceasta cauza sunt destul de stresata, de fapt in ultimele saptamani am avut diverse stari oboseala,insomni,energie,dureri de cap,ameteli etc iar de vreo 2 saptamani am observat k ma enervez rapid, orice lucru marunt, fara importanta ma enerveaza. Am incercat sa imi controlez furia dar nu reusesc...asa ca v-as ruga sa-mi dati remedi,solutii sfaturi orice...pls multumesc



In primul rand,incearca sa te odihnesti mai mult,planifica-ti timpul in asa fel incat sa aloci odihnei mai multe ore!!Starea ta este cea specifica tuturor celor care trec prin experienta examenului de bacalaureat,,emotii,stres,,nervozitate!!Nu este nimic grav in asta,sunt doar simptome spefice perioadei de invatare,toti am trecut,la timpul nostru,prin asa ceva!Ce poti sa faci pentru linistirea ta si calmarea situatiei actuale????Reorganizarea timpului si a materiei de examen,acesta este primul pas ,care trebuie facut!!!Apoi,iti recomand,pentru usurarea ritmului de invatare,eliminand astfel angoasa adusa de volumul urias de informatii,care trebuie asimilat,,sa cumperi de la farmacie,produsul "Memoplus",care este eficient in astfel de cazuri,reducand substantial,stresul prin usurarea acumularii de informatii!!!!Alimentaia sa fie bogata in fructe si legume proaspete,elimina sucurile acidulate pe baza de cofeina,acestea agita psihicul!!Imbina orele de studiu,cu cele petrecute in aer liber,,se va observa o descongestionare a problemelor avute!!Bafta la invatare!!!
MissRainbow
Postat pe 26 Martie 2012 08:21
Iti trebuie ceva ca sa te calmezi,macar cat timp dureaza aceasta perioada foarte stresanta si solicitanta.Stiu cum este si eu am trecut prin asa ceva.Dute la farmacie si cumpara ceva pe baza de plante passiflora,valeriana sau bien dormir.Pentru liniste e foarte util ceaiul de sunatoare,ceaiul de tei sau poti sa folosesti extrakt din muguri de tei de plant extrakt.Sau mai este un preparat pe baza de sunatoare care se numeste Remotiv sub forma de tablete.
Daca cu remediile naturiste nu reusesti sa faci fata apeleaza la un psiholog sau psihiatru ca sa-ti prescrie niste pastile de linistire si de insomnii ca sa le iei macar pana trece perioada asta critica.
In cazul in care ajungi sa iei pastile sa nu iei mai mult de 3 luni ca sa nu devii dependenta.
kudika_5953
Postat pe 1 Mai 2012 03:33
Buna ziua,
pentru nervozitate, stres va recomand capsulele Antistres sau Confort emotional, 1-2 capsule de 3 ori pe zi, la 2 ore dupa masa
kudika_15604
Postat pe 27 Septembrie 2012 08:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Câteva consideraþii despre gripa porcinã 2 De la: greierash_is_back 18 Noiembrie 2009 15:35
Buna 3 De la: blaa 9 Aprilie 2010 17:21
Ochelarii de vedere 2 De la: Lucia38 9 Noiembrie 2009 11:58
SUNT GELOASA..SE TRATEAZA? 10 De la: flodelmar 26 Februarie 2010 09:14
Dureri incheieturi 2 De la: kudika_975304 17 Decembrie 2014 16:18