Setari Cookie-uri

coruptia in invatamant

De la: alina91, la data 2008-11-19 17:26:30
De la: Georgia99, la data 2008-11-19 17:22:20pe tine te afecteaza intr-un fel aceasta nedreptate ?
da pt ca anul trecut ....cu unii din acei elevi ...se luau de o colega de a mea ....anul acesta ...s'au luat si de mine ...iar eo una daca mi se intampla ceva ....candva ....nu vreau ca ei sa ramana nepedepsiti ...si toate sa le sufar eo ....in plus ...nu as vrea ca nimeni sa pateasca asta ...sa zicem ca ne afecteaza p toti ....
vreau sa spun ca am avut deja cateva probleme cu ei ....si nu as vrea sa se mai intample asta ...iar dak se va intampla ceva ...sa stiu ca vinovatii vor fi trasi la raspundere

Postat pe 19 Noiembrie 2008 17:27
pai daca vrei ca ei sa fie pedepsiti, trebuie sa ii reclami pt ceea ce iti fac tie saua ltor colegi...ca altfel, te pui cu directorul si nu cred ca este bine..chiar si asa, este f greu sa infrunti un director corupt. Eu cand eram in liceu faceam parte dintr-o clasa buna, cea mai bun din liceu, elevii erau din familii bune si directorul nu isi permitea sa ne faca orice...se mai uau d eparinti, vorbea urat de ei, etc...dar noi ndrazneam sa ii zicem...riscul de a-l infrunta este mare, poti sa iti pui in cap profesorii, lucru destul de nasol

Postat pe 19 Noiembrie 2008 17:36
De la: Georgia99, la data 2008-11-19 17:36:11pai daca vrei ca ei sa fie pedepsiti, trebuie sa ii reclami pt ceea ce iti fac tie saua ltor colegi...ca altfel, te pui cu directorul si nu cred ca este bine..chiar si asa, este f greu sa infrunti un director corupt. Eu cand eram in liceu faceam parte dintr-o clasa buna, cea mai bun din liceu, elevii erau din familii bune si directorul nu isi permitea sa ne faca orice...se mai uau d eparinti, vorbea urat de ei, etc...dar noi ndrazneam sa ii zicem...riscul de a-l infrunta este mare, poti sa iti pui in cap profesorii, lucru destul de nasol
pai asta am zis si eo ...nu vreau sa ii fac rau profesoarei ...

Postat pe 19 Noiembrie 2008 17:41
Eu nu am înþeles, sau poate nu am citit foarte atent, ce au fãcut acei colegi ai tãi care meritã exmatriculaþi pentru faptele lor. Dacã faptele lor au avut ca victime niºte colege sau o colegã de-a ta, atunci dreptul la acþiune îl are în primul rând victima. Dacã victima nu doreºte sã-ºi foloseascã acest drept (indiferent de motiv), cu atât mai mult, o altã persoanã, nu poate reacþiona.
Dacã directorul vrea sã muºamalizeze totul pentru a nu afecta prestigiul liceului, deja nu mai putem vorbi de corupþie ci de un mod anormal de a pãstra imaculatã imaginea instituþiei. Profesoara ta nu a avut curajul sã-l înfrunte pe director ºi, probabil, nici corpul profesoral. Victima nu se agitã. Ai vrea sã o faci tu, dintr-un spirit justiþiar ºi din teama cã ai putea fi urmãtoarea victimã dar ºi þie þi-e fricã de urmãri. Cred cã, dacã te simþi într-adevãr ameninþatã, ar fi bine sã te transferi la alt liceu.
adicon
Postat pe 23 Noiembrie 2008 08:22
CORUPTIA O GASIM PESTE TOT
Cat despre cum se manifesta ea la mine in liceu, pey sa va spun: diriga care era de mate si nu prea isi facea orele asa cum trebuia, caci pleca pentru ca vezi doamne o durea capul, facea meditatii cu mai bine de jumatate din clasa( nu mai zic ca facea meditatii cu cate 3-4 elevi odata si le lua in 2 ore 2 milioane );toate bune si frumoase luau elevi zece , ca de diriga le dadea la lucrari si teze exact ce faceu la meditatii, dar cand am dat bac-ul surpriza una a si picat desi avea numai 10 pe linie la matematica, iar restul abia au luat niste note onorabile,eu insa ma bucur am luat la bac 8,90 la matematica fara ajutorul lui diriga iar ea cred ca si-a bagat unghia in gat pentru ca mereu avea ce avea cu mine si ma scotea la tabla, dar mereu stiam , ne mi-a placut matematica, dar niciodata profesoara
yumy
Postat pe 23 Noiembrie 2008 09:51
Nu vreau sa fiu de partea profesorilor insa din moment ce nu sunt motivati de sistemul ''carpit'' care exista in invatamant, e normal sa nu isi dea prea mult interesul.
Coruptia genereaza coruptie. E trist, dar se intampla...
Andrheya
Postat pe 23 Noiembrie 2008 09:59
De la: Andrheya, la data 2008-11-23 09:59:30Nu vreau sa fiu de partea profesorilor insa din moment ce nu sunt motivati de sistemul ''carpit'' care exista in invatamant, e normal sa nu isi dea prea mult interesul.
Coruptia genereaza coruptie. E trist, dar se intampla...

Totusi ce m-a intrigat cel mai mult la diriga e ca ea se dadea mereu profesoara buna, ca ea isi da interesul pentru noi ca nu o intereseaza mita si alte de astea dupa ce ca era si enervanta mai era si ipocrita ca ea vezi Doamne vrea sa ne invete pentru ca nu o intereseaza banii
yumy
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:09
De la: rosemery, la data 2008-11-23 11:09:52
De la: Andrheya, la data 2008-11-23 09:59:30Nu vreau sa fiu de partea profesorilor insa din moment ce nu sunt motivati de sistemul ''carpit'' care exista in invatamant, e normal sa nu isi dea prea mult interesul.
Coruptia genereaza coruptie. E trist, dar se intampla...

Totusi ce m-a intrigat cel mai mult la diriga e ca ea se dadea mereu profesoara buna, ca ea isi da interesul pentru noi ca nu o intereseaza mita si alte de astea dupa ce ca era si enervanta mai era si ipocrita ca ea vezi Doamne vrea sa ne invete pentru ca nu o intereseaza banii



am si eu astfel de experiente cu diriga, profa de chimie. Eu aveam nevoie de chimile la admitere la facultate si mi-a propus intre 4 ochi daca vreau sa facem pregatire ( meditatie), ca ma ajuta ea etc..insa ea sarac nu stia sa scrie glucoza ciclizata pe tabla :))))
Diriga nu m-a placut niciodata pt ca nu ma duceam sa ii parasc pe altii la ea, cum faceau unele colege foarte lingusitoare, la meditatii nu ma duceam, nu eram de acord cu ea, le luam apararea altora etc...si ajunsese sa rada de mine ca nu o sa iau la facultate pt cama apucasem tarziu de pregatire, iar preferatele ei erau considerate niste genii...numai ca la admiterea aceleiasi facultati eu am luat aproape de punctajul maxim, la buget, iar ele care se pregateau de 2 ani jumate au luat la taxa :)))) Imi pare rau de ele dar asta e daca preferi sa pupi in c.u.r pe cineva decat sa fii sincer cu situatia in care te afli

Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:57
De la: Georgia99, la data 2008-11-23 11:57:51
De la: rosemery, la data 2008-11-23 11:09:52
De la: Andrheya, la data 2008-11-23 09:59:30Nu vreau sa fiu de partea profesorilor insa din moment ce nu sunt motivati de sistemul ''carpit'' care exista in invatamant, e normal sa nu isi dea prea mult interesul.
Coruptia genereaza coruptie. E trist, dar se intampla...

Totusi ce m-a intrigat cel mai mult la diriga e ca ea se dadea mereu profesoara buna, ca ea isi da interesul pentru noi ca nu o intereseaza mita si alte de astea dupa ce ca era si enervanta mai era si ipocrita ca ea vezi Doamne vrea sa ne invete pentru ca nu o intereseaza banii



am si eu astfel de experiente cu diriga, profa de chimie. Eu aveam nevoie de chimile la admitere la facultate si mi-a propus intre 4 ochi daca vreau sa facem pregatire ( meditatie), ca ma ajuta ea etc..insa ea sarac nu stia sa scrie glucoza ciclizata pe tabla :))))
Diriga nu m-a placut niciodata pt ca nu ma duceam sa ii parasc pe altii la ea, cum faceau unele colege foarte lingusitoare, la meditatii nu ma duceam, nu eram de acord cu ea, le luam apararea altora etc...si ajunsese sa rada de mine ca nu o sa iau la facultate pt cama apucasem tarziu de pregatire, iar preferatele ei erau considerate niste genii...numai ca la admiterea aceleiasi facultati eu am luat aproape de punctajul maxim, la buget, iar ele care se pregateau de 2 ani jumate au luat la taxa :)))) Imi pare rau de ele dar asta e daca preferi sa pupi in c.u.r pe cineva decat sa fii sincer cu situatia in care te afli

hai ca tot suntem in campanie electorala o iau si eu EI CU EI SI NOI CU VOI
yumy
Postat pe 23 Noiembrie 2008 12:07
coruptia este in floare in toate etapele invatamantului mai ales in cel univ......
everything_for_you
Postat pe 27 Martie 2009 14:08
Dak directorul nu rezolva, faci chemare in judecata in numele tau personal pentru cei care te supara. Si in urma unui proces s-ar putea sa fie dusi a scoala de corectie sau amendati sau cu un dosar penal.... sau nush... Ce fac ei este insulta, hartuire.. etc ce stii tu ca fac ei.

Poti face reclamatie la director. Daca nu ia in seama... urmatorul pas...
Cerere scrisa (plangere) la inspectoratul scolar al sectorului in care este situat liceul. Inspectorul o sa vada cererea si inainteaza directorului si o sa ii faca controale, o sa se instrumenteze cazul.
Daca nu se rezolva nimic, mai exista si Inspectoratul Municipiului Bucuresti, mai exact situat in sectorul 3. Acolo transmiti alta plangere spunand ca in urma celei de la insp de sector nu s-a rez nik,
Fiecare unitate de invatamant (in cazul tau, liceul) are formata o comisie de disciplina a profesorilor alcatuita, evident tot tin profesorii din liceul tau. Cand vor fi nevoiti sa il puna la colt pe domn diretor.. tu ce crezi ca vor face? il vor acuza? eu cred ca nu... vor scrie un referat frumos in care il vor declara nevinovat si gata se incheie cazu.
Asta doar daca nu umbli pana la primarie si pana io mai stiu unde ca sa ii faci reclamatii peste reclamatii.
Dar asta inseamna multa sustionere din partea parintilor, adica sa formeze mai degraba parintii un grup si mult timp. poate tocmai bn prinde si pica pe voi ca i-ati facut atatea reclamatii, va ia lumea la ochi si aveti pb dup-aia si cu elevii aia rai, dar si cu toti profesorii, pt ca acest caz se discuta in consiliu profesoral cu toti profesorii... si toti vor fi langa director, nu langa voi
dienutza_bulinutza
Postat pe 30 Aprilie 2009 08:25
parca ar fii vre`o noutate :| .daca la tezele de clasa a 8`a 2 din 3 au fost gresite ce le mai ceri? 8-|
Bonnyka
Postat pe 26 Octombrie 2009 13:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce credeti despre calugari? 52 De la: kudika384511 16 Aprilie 2011 20:00
PRESELECTIE!!! 1 De la: candy_girl_2287 28 Ianuarie 2008 17:18
Toleranþã "zero" faþã de criminali? 4 De la: yumalai 1 Martie 2009 08:51
Femeia asasin 34 De la: dandanaua_reloaded 2 Iulie 2009 14:45
e vara .... fetelor...va recomand pudra epilatoare ... practic, ieftic si ff eficient 24 De la: touray 12 Mai 2012 17:39