Setari Cookie-uri

Eutanasia

facind abstractie de religie, de legi, de oameni FIECARE ARE DREPTUL SA ALEAGA VIATA SAU MOARTEA. proprie ... uneori o decide destinul pentru noi, dar in final , bine sau rau, toti ajungem acolo
in ce priveste o persoana draga, am avut si eu un caz, si am tinut persoana aceea in viata chinuindu-l.... caci imi veneau lacrimi in ochi la gindul ca nu il voi mai vedea niciodata.... am facut totul omeneste posibil sa il tin in viata, eram in stare sa imi vind tot, si sufletul......dar am fost egoista .... a murit in final cu dureri iar eu am fost distrusa.....
UNEORI NE COSTA SA ACCEPTAM LEGEA FIRII.... si si mai rau, sa acceptam sa o decidem noi..... sa decidem noi CIND MURIM ! sau cind sa moara cei alaturi de noi.....
CRED CA NU PUTEM ACCEPTA ideea de a ne desparti de cineva si atunci , e foarte greu... sa luam decizii...

acum, noi ca oameni putem decide singuri, EUTANASIA, insa pentru animale mi se pare o crima ! si ele au suflet, si ele te privesc in ochi la fel... si ele mor natural ca si noi......
daca viata asa a fost lasata, atunci trebuie traita... indiferent de ce credem noi....
asta inseamna LIBERTATE !


acum , uitindu-ma in urma ,sunt sigura ca doresc sa traiesc cit timp sunt sanatoasa si masinaria corpului meu functioneaza bine.... prefer sa mor in picioare, decit sa traiesc zacind in pat..... si sunt de acord total cu acei, care , iau decizia sa nu continue.....

E FOARTE TRIST SA FII MORT IN PROPRIA VIATA, si sunt sigura ca dupa moarte , ne astepta ceva....
anka77
Postat pe 17 Ianuarie 2009 00:59
De la: _Jolie_, la data 2008-12-03 16:45:09Simt ca nu am dreptul sa-mi hotarasc mie moartea , d-apoi unei alte persoane..Cred ca Dumnezeu ne-a dat viata si tot el ar trebui sa ne-o ia , indiferent in ce conditii de sanatate esti , nimeni nu poate decide cate zile de viata ti-au mai ramas. Eu mai degraba as crede intr-un miracol decat in ideea de a i se lua viata unui om folosind ca pretext inlaturarea chinului.
Si nu poti considera faptul ca exista posibilitatea eutanasierii ca fiind din voia d-zeului tau ?
Sunt pro eutanasiere in cazuri de boi incurabile si foarte dureroase sau cazul unor come ce dureaza de ani de zile....numai ca nu stiu cum poate semna cineva aflat in coma ca vrea sa fie eutanasiat...si atunci familia ar trebui sa decida. Asta nu as putea s-o fac, sa semnez pentru altcineva.
ocs
Postat pe 24 Februarie 2009 17:28
uite, in alte tari exista posibilitatea de a-ti da acordul in scris asupra donarii de organe...evident, inainte de a ajunge in situatia in care organele tale sa poate fi donate, pentru a salva alte vieti. Deci, in cazul in care tu nu ai semnat nimic in acest sens, familia ta e cea care poate decide. Daca ai semnat ca esti de acord, familia ta nu se poate opune, iar daca nu vrei sa donezi nimanui o parte din tine, atunci NIMENI nu poate decide in locul tau.
Ar fi bine daca ar exista ceva asemanator si la noi si ar fi si mai bine daca s-ar aplica si in cazuri extreme, in care eutanasia ar putea fi o solutie. Eu, personal, as semna si acum ca sunt de acord sa imi fie donate organele sau sa mi se faca o injectie care m-ar elibera de o stare care nu ar avea nimic in comun cu viata...pentru ca exista si astfel de situatii.
alessia_franco
Postat pe 24 Februarie 2009 18:08
Pro
iulia75
Postat pe 3 Aprilie 2009 20:34
Inteleg ideea de a vrea sa mori, si eu imi doream sa ma sinucid, dar mi-era teama sa nu ajung in iad. In legatura cu animalutele, nu pot sa ma pronunt, nu stiu, poate daca vrea cineva sa omoare un animal gandindu-se ca sufera foarte mult, dar cu anestezie inainte, ca am inteles ca si pe condamnatii la moarte, cand voiau sa ii omoare, ii injectau cu o substanta care parca ii facea sa ii doara foarte rau... Da, trebuie sa fie anesteziati inainte. Stiam ca animale ai voie sa ucizi, sper ca cat mai usor si cat mai repede, nu in chinuri mari, cum am vazut pe internet, filmul "Earthlings." Oameni nu ai voie sa ucizi.
Din fericire, cred ca oricum nu mai avem mult de asteptat. Sa incerc sa dau o mica incurajare, asa cum am simtit-o eu, cand am rasfoit o carte cu profetii maya pentru anul 2012. Da, cred ca nu mult dupa ce se aliniaza planetele, pe 21 decembrie 2012, nu mult dupa aceea, deci in cativa ani, da... poate sa vina, de exemplu, un asteroid... Am vazut un film documentar in care se spunea ca oricand un asteroid ar putea lovi planeta, producand o explozie nucleara. Bine, ca cica facuse o doamna un fel de studiu pentru urmatorii 10 ani, si cica n-a vazut vreun asteroid periculos, dar cica poate nu l-a vazut ea...
Plus ca in "Mesaje de Iubire date de Divina Intelepciune unui suflet pentru ca ele sa ajunga la inima fiecarui om" zicea Isus ca mai avem putin timp pana sa ne hotaram pentru Dumnezeu... Ii zicea Isus mesagerei ca va veni sa o ia la Viata Vesnica... Si zicea ca in scurt timp ne cheama pe toti...Sa ne rugam pentru salvarea sufletelor, toti gresim.
Stiu sigur ca exista Viata Vesnica, am si vorbit cu o doamna care mi-a spus cum a iesit din corp, dupa ce a avut un accident, pe urma, nu stia cine, Dumnezeu sau ingerul, a trimis-o inapoi... Stiti ca sunt multe cazuri de moarte clinica, au intalnit o Lumina, probabil, Lumina lui Dumnezeu.
Sau am vorbit cu persoane care si-au visat foarte frumos animalele dupa ce au murit. Cred ca si animalele au viata vesnica, si plantele, de exemplu, am vazut cum a fotografiat cineva aura unei plante, am si visat plante parca plutin prin infinit, cantandu-i lui Dumnezeu.
Dar aveti grija. Exista si iad, si asta este groaznic. Sa ne rugam la Dumnezeu sa nu ne lase sa mergem acolo, in iad. Stiti ca la Fatima, unde s-a si marit soarele dupa una dintre Aparitiile Sfintei Fecioare Maria, au vazut cei trei copiisi iadul. Suflete ingrozite, disperate, innotand ca intr-un foc incandescent.
Aveti grija. Nu stiu, stiu ca mai sufera unii si pentru salvarea sufletelor, mai avem putin... Asa putin... Nu are rost... Putem sa mai asteptam, sa ne rugam pentru salvarea sufletelor.
kudika081126
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:51


ce subiect dezbatem in prag de Sarbatori

totusi....pt oamenii care sunt pe moarte , si au dureri groaznice , si care chiar isi doresc sa se termine o data sunt de accord....pt ca ma gandesc la mine ca asta as alege ....dar daca ar fii sa ma intrebe doctorii daca accept sau nu sa deconecteze de la aparate sau sa intrerupa tratamentul unui apropiat de al meu DOAMNE FERESTE as spune clar NU si asta din egoism....
iubarici
Postat pe 7 Decembrie 2009 00:11
Oameni inspirati de Dumnezeu, ne-a invatat la liceul catolic
kudika081126
Postat pe 8 Decembrie 2009 01:46
Din punctul meu de vedere, a fi pro eutanasie.. e cam acelasi lucru cu .. a fi pro pedeapsa cu moartea. Suntem de acord, militam pentru asta.. fiecare cu argumente sau experinte solide in spate, DAR... in nici un caz nu ne dorim ca noi sa fim cei ce apasa pe tragaci sau cei ce deconecteaza aparatele care tin muribundul in viata.
In principiu.. da, sunt de acord cu eutanasia... dar sa ma fereasca Dumnezeu sa fiu nevoita sa fac mamei mele sau copilului meu injectia. Cred ca m-as agata cu dintii de fiecare minut doar sa-i mai stiu in viata.., sa-i mai pot tine in viata si sa apara o minune.
rashela
Postat pe 8 Decembrie 2009 02:55
Ma gandeam mai demult la sinucidere, mi-era frica sa nu merg in iad. Nu sunt de acord cu eutanasierea. Poate doar cu uciderea lina a unui animal inainte de a fi mancat. Dar anesteziat mai intai, ca am auzit ca injectia pe care i-a facut-o, de exemplu, unui condamnat la moarte durea foarte rau...
Nu stiu de ce nu au tinut cont de ce a cerut Uniunea Europeana, sa omoare porcul mai usor. Cica asta este obiceiul, e un obicei barbar, ma rog, nu stiu, stiu ca sunt multi oameni saraci, dar nu mai comentez. Parca si-ar fi batut un pic joc de ideea de Mila, care vine de la Dumnezeu. De exemplu cand, dupa ce abia s-a dat legea sa nu mai chinuie porcii, s-au apucat sa sacrifice porci in fata Primariei.Ati vazut cum le chinuia pe animalute, daca ati vazut filmul "Earthlings", este si pe internet.
kudika081126
Postat pe 9 Decembrie 2009 00:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Design interior 2 De la: kudika_969934 1 Iulie 2014 20:02
Pisica British Shortahir ! 2 De la: iulia069834 16 Octombrie 2009 17:37
FEMEILE si...SOCIETATILE SECRETE!! 102 De la: mitura 20 Decembrie 2009 21:48
Casuta de gradina Kevin 4x5 m 1 De la: kudika381516 5 Aprilie 2011 14:46
PASETELE 4 De la: hannah_montana 28 Martie 2010 15:12