Setari Cookie-uri

Macar un sfat..o parere.....

Buna ziua! Cred ca deja subiectele de genu asta sunt cele mai frecvent intalnite.....dar chiar nu stiu ce sa fac pentru ca chiar nu inteleg.....am fost cu un baiat 3 luni de zile...stiu ca nu e o perioada foarte mare dar in aceste 3 luni am ajuns sa tin destul la el.....la inceput a fost totul foarte frumos...ne intelegeam de minune...vorbeam de toate prostiile posibile...era totul frumos...ne intalneam destul de greu pt ca eu stau in bucuresti iar el undeva pe langa bucuresti....dar are masina.....noi doi ne stiam de vreo 2 ani dar nu ne-am intalnit decat de vreo doua ori in tot acest timp...il cunoscusem prin intermediul unai prietene comune, ea lucrand cu el...prietena mea sau ma rog fosta prietena pentru ca nu mai vorbim de ceva timp, m-a intrebat daca vreau sa merg la mare cu ea prietenul ei si cu el....am acceptat pt ca ma bucuram ca merg la mare......cu o zi inainte sa plecm m-a informat mai mult ca sa nu ma dau la el ca se supara pe mine...m-a surprins putin ceea ce mi-a zis dar nu am bagat de seama pt ca nu aveam nicio treaba cu el....pe drumul catre mare am vorbit mult....ne-am inteles bine la fel si cand am ajuns acolo....spre seara inainte sa plecam in oras m-a sarutat....a foat frumos pt ca si mie incepuse sa imi placa de el....insa prietena mea cand si-a dat seama ca suntem impreuna a facut ca trenu in gara....m-a intepat cu tot felul de replici toata perioada cat am stat acolo...a doua zi am plecat spre bucuresti pt ca luni ne duceam la munca....luni dimineata aceasta prietena s-a bagat in seama cu mine pe mess si a inceput sa imi zica tot felul de lucruri de genu ca de ce m-am combinat cu el cand ea clar mi-a zis sa nu fac asta si sa imi reproseze tot felul de chestii...i-am zis ca nu eu am facut pasul ...el a vrut si in plus cu ce o deranjeaza pe ea ca suntem noi doi impreuan...crezand ca o sa se bucure pt noi ca in fond amandoi cica eram prietenii ei cei mai buni din cate spunea ea...insa mi-am dat seama ca de fapt eu pt ea nu insemnam nimic.....in fine...dupa faza asta nu prea am mai vorbit cu ea...pana acum 2 luni in care mi-a zis ca nu mai vrea sa vorbim deloc....el in schimb....el a inceput sa se schimbe de aproximativ o luna....avea momente cand era dragastos...dar si cand era distant....nu ma mai suna asa des....pe mess vorbeam f putin dimineata cand eram la munca....tot timpuera obosit..sau avea treaba cu surorile lui sau sa mearga cu nepotelul lui la doctor...am inteles lucrurile astea...in fond eram doar de cateva luni si nu eram eu cine stie cine ca sa ii spun ca vreau sa se vada cu mine si sa isi lase familia la o parte....ultima data cand ne-am intalnit nu pot sa zic ca a fost foarte distant...dar nici cum era el inainte...adica sa ma ia in brate mereu sa ma alinte etc.....ultima noastra conversatie a fost sambata dimineata in care a vorbit relativ ok...l-am sunat mai tarziu dar nu mi-a mai rasouns la telefon....de fapt l-am sunat toata ziua de sambata si nu a raspuns......de atunci n-am mai vorbit...i-am trimis un sms aseara in care i-am spus ca am inteles ca nu mai vrea sa fim impreuna si ii respect decizia dar sa imi zica macar un motiv...nu mi-a raspuns...acum e pe mess dar nu s-a bagat in seama.....va rog spuneti-mi ce sa fac pt ca tin la el si chiar nu ii inteleg comportamentul....macar sa inteleg de ce....ma gandesc ca poate a intalnit o alta fata...sau s-a plictisit...nu stiu chiar nu mai stiu la ce sa ma gandesc....va multumesc....
madutza09
Postat pe 19 Noiembrie 2008 10:12
vrem mereu o explicatie, sa ni se spuna motivul deciziei... mereu cerem dreptul la a stii! de unde avem acest drept? cine ni l-a dat?cei cu care am impartit la inceput clipe de vis... clipe minunate! de la ei avem acest drept de a intreba, iar ei au obligatia sa ne raspunda...

dar acum te intreb eu pe tine: esti sigura ca vei face fata raspunsului lui, explicatiei lui? crezi k dc va spune motivul care sta la baza acestei despartiri, iti va fi mai bine? ce nu stii nu iti poate face rau... uneori e mai bine sa nu stii... uneori e mai bine sa nu intrebi... uneori e mai bine sa o lashi asha cum a picat...

stiu k nu vei fi de acord cu mine. nici io nu ash fi fost in locul tau... shi acu regret... ash fi preferat sa nu fii insistat sa primesc raspunsul la "de ce nu a mai mers?"...

dar tu vei insista sa-ti primesti explicatia
- existenta altcuiva
- distanta... un impediment pt el
- ceva din trecutul lui revenit in prezent

shi o intrebare pt tine: te-ai intrebat vreodata de ce prietena ta ti-a interzis sa te cuplezi cu el? te-ai intrebat vreodata de ce a avut aceasta reactie? poate k rasp la aceasta intrebare este explicatia...
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:39
Bine bine, da' sa stim si noi!
Mie mi se pare o mare dovada de lasitate atitudinea strutului. Si, Doamne, multi feciori o adopta! Noi femeile suntem mai curajoase atunci cand trebuie sa dam explicatii. De ce oare?
Lucia1971
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:43
De la: Lucia1971, la data 2008-11-19 11:43:31Bine bine, da' sa stim si noi!
Mie mi se pare o mare dovada de lasitate atitudinea strutului. Si, Doamne, multi feciori o adopta! Noi femeile suntem mai curajoase atunci cand trebuie sa dam explicatii. De ce oare?


pentru ca noi cunoastem simtul responsabilitatii shi avem capacitatea de a ne recunoste greselile shi nu putem sa tinem prea mult in noi sentimentul de vinovatie, avem nevoie de o eliberare.

pe cand ei mereu se ascund, vb ta... capu in nisip! de ce? pt k sunt egoisti, pt k nu vor sa fie personajul negativ... ei cred k dc nu mai rasp la tel, la sms sau te ignora pe mess sau pe strada este de ajuns incat sa te faca sa intelegi k relatia nu mai exista. nu se simt datori cu o explicatie pertinenta, au impresia k ii iei la bani marunti, habar n au ce-i aia comunicare in astfel de situatii...
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:53
Asta ma enerveaza cel mai tare intr-o relatie. Lipsa de comunicare.
Lucia1971
Postat pe 19 Noiembrie 2008 12:01
De la: Lucia1971, la data 2008-11-19 12:01:49Asta ma enerveaza cel mai tare intr-o relatie. Lipsa de comunicare.


shi pe mine!!!!

shi eu am fost o pers tare inchisa in mine, dar am invatat din propriile mele greseli... insa uite k mereu ai parte de ceea ce nu ti place... shi fiecare petec ishi gaseste sacu, nu? in prima relatie io aveam probl cu comunicarea. in a doua relatie insa... partenerul era cel care nu putea comunica... asha k... e f imp sa te poti pune in locul celui de langa tine, sa ai aceasta aptitudine...

cat despre persoana care mai sus cere sfaturi... io nu am ce sa-i mai spun. dc el se incapataneaza sa o tina la distanta, sa o ignore... atunci sa mearga shi ea mai departe... stiu k nu va putea! stiu ca are impresia k nu-shi va gasi linistea dc el nu-i va raspunde, nu-i va da o explicatie... dar de ce nimeni nu se gandeste shi mai incolo, la ce va urma dupa raspuns, la cum ne va afecta raspunsul - explicatia???? de ce nu ne gandim la consecinte?
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 19 Noiembrie 2008 12:28
Stiu si eu trec printr o dilema asemanatoare cu a ta iubesc un barbat mai mult de cat ma iubesc pe mine si el ma iubeste, dar urmeaza sa se casatoreasca si ar vrea sa nu ne piarda pe amandoua .De cate ori il sun (este intradevar un tip super de ocupat) ori imi da in ocupat ori nu imi raspunde, sunt saptamani cand vorbim zilnic pe mess, dar sunt saptamani cand daca vorbesc cu el odata pe sptamana si asta ma inebuneste devin super de iritatata si imi spun gata nu il mai vreau in viata mea ii accept prea multe.
In general ne vedem odata la doua saptamani si facem dragoste o data pe luna este foarte ciudat dar credetima ca imi spun de fiecare data ca punct o i au de la capat dar de fiecare data imi spun sa-l mai vad odata, sa mai facem odata dragoste si sunt constienta ca sunt prea slaba si face el ce vrea si cum vrea.
Am mai avut o tentativa de a ne desparti am crezut ca ajung la psihiatru devenisem dependenta de pastile ca sa ma pot calma si de fiecare data asteptam sa vina ziua urmatoare caci poate ma va suna sau il voi vedea.
Ne am impacat cu conditia ca nimic nu este obligatoriu si ne vedem decate ori putem, dar acum mi se pare ca el nu incearca deloc sa isi faca timp si pentru mine.Ma doare enorm si simt ca mi se rupe inima de atata dor dar ce pot sa fac eu decat ori sa fiu rabdatoare ori sa imi iau inima in dinti si sa pun punct acestei relatii.
ginutza74
Postat pe 19 Noiembrie 2008 13:48
De la: ginutza74, la data 2008-11-19 13:48:13Stiu si eu trec printr o dilema asemanatoare cu a ta iubesc un barbat mai mult de cat ma iubesc pe mine si el ma iubeste, dar urmeaza sa se casatoreasca si ar vrea sa nu ne piarda pe amandoua .De cate ori il sun (este intradevar un tip super de ocupat) ori imi da in ocupat ori nu imi raspunde, sunt saptamani cand vorbim zilnic pe mess, dar sunt saptamani cand daca vorbesc cu el odata pe sptamana si asta ma inebuneste devin super de iritatata si imi spun gata nu il mai vreau in viata mea ii accept prea multe.
In general ne vedem odata la doua saptamani si facem dragoste o data pe luna este foarte ciudat dar credetima ca imi spun de fiecare data ca punct o i au de la capat dar de fiecare data imi spun sa-l mai vad odata, sa mai facem odata dragoste si sunt constienta ca sunt prea slaba si face el ce vrea si cum vrea.
Am mai avut o tentativa de a ne desparti am crezut ca ajung la psihiatru devenisem dependenta de pastile ca sa ma pot calma si de fiecare data asteptam sa vina ziua urmatoare caci poate ma va suna sau il voi vedea.
Ne am impacat cu conditia ca nimic nu este obligatoriu si ne vedem decate ori putem, dar acum mi se pare ca el nu incearca deloc sa isi faca timp si pentru mine.Ma doare enorm si simt ca mi se rupe inima de atata dor dar ce pot sa fac eu decat ori sa fiu rabdatoare ori sa imi iau inima in dinti si sa pun punct acestei relatii.





grea dilema.....si cunosc situatia ta.....am trecut si eu prin cv asemanator......decizia care am luat-o a fost .....stop...finish.....
e cel mai bn pt mine.......daca vrei putem vb privat.....:)))

Postat pe 19 Noiembrie 2008 13:51
cat de aiurea,cand nu primim un raspuns,ramanem cu intrebari in timp, si ce e mai aiurea e ca intrebarile astea ne pot bantui foarte mult timp,depinde de circumstante.am trecut de mai multe ori prin asta,dar situatia a fost diferita de la persoana la alta persoana.
in primul caz, am ramas cu intrebarile mele si cu timpul(Cateva luni) am uitat de ele,am devenit indiferenta.
in al doilea caz,am ramas o perioada cu intrebari,apoi am primit un raspuns fara sa-l cer chiar...

oricum ar fi, timpul e cel mai bun prieten in cazul de fata.se va lamuri situatia pana la urma de la sine,sau pur si simplu vei uita. si NEXT!!
DeeaCatalina
Postat pe 19 Noiembrie 2008 14:09
1)te-ai intrebat vreodata de ce prietena ta ti-a interzis sa te cuplezi cu el? ....dupa ce ne-am intors de la mare, luni de la birou prietena mea s-a bagat in seama cu mine si am vb pe mess si am intrebat-o de ce a reactionat asa cum a facut-o....ea tot imi repeta ca am facut exact ceea ce ea mi-a zis sa nu fac...iar eu tot incercam sa ii explic ca nu inteleg reactia ei si pana la urma am intrebat-o daca e indragostita de el....iar ea mi-a zis ca mereu eu i-am luat ceea ce e a vrut de multa vreme...iar eu i-am zis ca daca era indragostita de el sau simtea ceva pt el trebuia sa imi spuna...eu chiar nu stiam ce anume simte ea pt el...ea mereu intr-un fel sau altul ma acuza ca de cand ne cunoastem tot ceea ce a vrut eu am avut....si chiar nu e asa...e exact invers...tot ce eu am avut, ea ulterior a incercat sa aiba dar nu i-a reusit....s-a dat la absolut toti prietenii mei dupa ce eu ma desparteam de ei...sau daca un baiat vroia sa fie cu mine ea ii tot zicea sa nu mai fie cu mine ca nu il merit sau chestii de genu asta......2) referitot la intrebarea "te-ai intrebat vreodata de ce a avut aceasta reactie?" pot sa zic ca nici in ziua de azi nu inteleg de ce a avut reactia asta....singura explicatie plauzibila e ca e indragostita de el si a foat geloasa ca el m-a ales pe mine.....nu stiu....
madutza09
Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:02
De la: madutza09, la data 2008-11-20 09:02:501)te-ai intrebat vreodata de ce prietena ta ti-a interzis sa te cuplezi cu el? ....dupa ce ne-am intors de la mare, luni de la birou prietena mea s-a bagat in seama cu mine si am vb pe mess si am intrebat-o de ce a reactionat asa cum a facut-o....ea tot imi repeta ca am facut exact ceea ce ea mi-a zis sa nu fac...iar eu tot incercam sa ii explic ca nu inteleg reactia ei si pana la urma am intrebat-o daca e indragostita de el....iar ea mi-a zis ca mereu eu i-am luat ceea ce e a vrut de multa vreme...iar eu i-am zis ca daca era indragostita de el sau simtea ceva pt el trebuia sa imi spuna...eu chiar nu stiam ce anume simte ea pt el...ea mereu intr-un fel sau altul ma acuza ca de cand ne cunoastem tot ceea ce a vrut eu am avut....si chiar nu e asa...e exact invers...tot ce eu am avut, ea ulterior a incercat sa aiba dar nu i-a reusit....s-a dat la absolut toti prietenii mei dupa ce eu ma desparteam de ei...sau daca un baiat vroia sa fie cu mine ea ii tot zicea sa nu mai fie cu mine ca nu il merit sau chestii de genu asta......2) referitot la intrebarea "te-ai intrebat vreodata de ce a avut aceasta reactie?" pot sa zic ca nici in ziua de azi nu inteleg de ce a avut reactia asta....singura explicatie plauzibila e ca e indragostita de el si a foat geloasa ca el m-a ales pe mine.....nu stiu....


ok. am citit rasp tale. acum nu vreau sa te fac sa suferi maimult, dar intoarce te un pic in per in care ati fost la mare shi vz dc ai vzt ceva ciudat in comportamentul celor doi. apoi, nu stiu, dc ati mai ieshit in aceasta formatie.... la un suc, un film, un club....
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:21
in primul rand iti multumesc pt parere ...iar in al doilea rand.....nu....deci intre ei doi sunt sigura in proportie de 98% ca nu poate fi nimic pt ca el niciodata nu s-a comportat altfel cu ea decat ca o prietena...ba chiar de multe ori ii spuneam eu sa iesim si cu ea...sa o mai scoatem la un suc ceva ca sa mai iasa si ea din casa iar el refuza categoric...imi spunea ca nu are chef de ea....in schimb ma gandesc ca poate a avut o contributie aparte in sensul ca el este foarte bun prieten cu o alta tipa (T) cu care este foarte aporpiat si respectiva de el......T este cu cineva de 3 ani numai ca zic eu asta nu e un impediment de a fi ceva intre ei mai mult decat o stransa prietenie, avand in vedere faptul ca iubitul tipei este la piatra neamt de aproximativ un an...iar T cu prietenul se vad doar la sfarsit de saptamana, cand ea se duce la brasov sau la el la piatra neamt...in rest sta tot timpul in bucuresti...din cate stiu eu el si cu T sunt buni prieteni cam de 2 ani jumate.....si nu stiu de ce dar am sentimentul ca e ceva intre ei...poate ma insel...nu stiu....
madutza09
Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:08
De la: madutza09, la data 2008-11-20 14:08:12in primul rand iti multumesc pt parere ...iar in al doilea rand.....nu....deci intre ei doi sunt sigura in proportie de 98% ca nu poate fi nimic pt ca el niciodata nu s-a comportat altfel cu ea decat ca o prietena...ba chiar de multe ori ii spuneam eu sa iesim si cu ea...sa o mai scoatem la un suc ceva ca sa mai iasa si ea din casa iar el refuza categoric...imi spunea ca nu are chef de ea....in schimb ma gandesc ca poate a avut o contributie aparte in sensul ca el este foarte bun prieten cu o alta tipa (T) cu care este foarte aporpiat si respectiva de el......T este cu cineva de 3 ani numai ca zic eu asta nu e un impediment de a fi ceva intre ei mai mult decat o stransa prietenie, avand in vedere faptul ca iubitul tipei este la piatra neamt de aproximativ un an...iar T cu prietenul se vad doar la sfarsit de saptamana, cand ea se duce la brasov sau la el la piatra neamt...in rest sta tot timpul in bucuresti...din cate stiu eu el si cu T sunt buni prieteni cam de 2 ani jumate.....si nu stiu de ce dar am sentimentul ca e ceva intre ei...poate ma insel...nu stiu....


ok. am citit shi asta shi uite k a mai aparut ceva nou.
acu te intreb din nou ceva: ce ai prefera: sa vina shi sa-ti spuna k el simte ceva pt T si k voi 2 nu ati avut nicio sansa de la inceput? sau mai bine sa nu ti mai spuna nimik? sti e o vb ce nu sti nu ti poate face rau.... mai bine sa ramai intrebandu-te, decat sa primesti un rasp la care nu te-ai fi asteptat shi sa-ti produca mai multa suferintza decat continua incertitudine... pentru k dc ar veni shi ti ar spune k el stia k relatia nu ar fi mers... dar k a zis shi el... sa nu fie singur... dar k in timp a inceput sa se simta vinovat fata de cea pentru care avea sentimente... crede-ma... ai prefera sa nu sti d c a ramas in coada de peste sau d c s-a rupt asha de brusc...

dar mai stiu k tu ai nevoie de un raspuns shi k in momentul de fata ai putea sa stai drepata indiferent de ceea ce el iti va servi drept explicatie a comportamentului lui din ultimul timp. dar crede-ma, e doar o impresie....
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:36
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 00:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
il iubesc 7 De la: bubush 20 Iulie 2011 23:58
sfaturi va rog 13 De la: lilu_67 10 August 2011 15:18
SOS..................... 25 De la: _dulcik_ 3 Mai 2009 23:40
Dragoste,prietenie,casnicie. 2 De la: mimi_ca29 7 Mai 2011 11:48
2 ani o trecut si inca sufar 2 De la: Micael 19 Iunie 2010 18:30