Setari Cookie-uri

Ce parere aveti despre elevii care isi ameninta profesorii

Vi se pare normal ca in timpul unei ore elevii sa utilizeze mobilul ? sa puna muzica si cand lise fac observatii sa nu inceteze? Vi se pare normal sa ridice tonul la profesor si sa il ameninte cu " gasca de tigani"
Unde se va ajunge in felul acesta?
vera11
Postat pe 27 Noiembrie 2008 20:42
DE VINA SUNTEM NOI PARINTII ,CA AI SCAPAM PREA REPEDE DIN MANA .TOTI COPII SUNT BUNI ,INSA NU MAI AVEM TIMP PTR EI .PTR CEI 7 ANI DE ACASA
kudika091420
Postat pe 17 Ianuarie 2010 20:59
De la: vera11, la data 2008-11-27 20:42:07 Vi se pare normal ca in timpul unei ore elevii sa utilizeze mobilul ? sa puna muzica si cand lise fac observatii sa nu inceteze? Vi se pare normal sa ridice tonul la profesor si sa il ameninte cu " gasca de tigani"
Unde se va ajunge in felul acesta?


Bineintels ca nu sunt de acord. Exmatricularea e singura solutie.
Kathara
Postat pe 17 Ianuarie 2010 21:05
De la: vera11, la data 2008-11-27 20:42:07 Vi se pare normal ca in timpul unei ore elevii sa utilizeze mobilul ? sa puna muzica si cand lise fac observatii sa nu inceteze? Vi se pare normal sa ridice tonul la profesor si sa il ameninte cu " gasca de tigani"
Unde se va ajunge in felul acesta?

In epoca de piatra!Un pic de rabdare si in maxim 2 ani, intram cu surle si trambite in ea!
miss_darine
Postat pe 17 Ianuarie 2010 22:18
se poate dezbate mult subiectul asta...cazuri la fel de grave is si cand o droaie de elevi il maltrateaza pe un coleg al lor...cazuri is o gramada...solutia? sanctiuni care intr-adevar sa se aplice,si sa fie bine puse la punct...ca se cam ajunge aici:
sakura_7777777
Postat pe 3 Martie 2010 00:51
De la: vera11, la data 2008-11-27 20:42:07 Vi se pare normal ca in timpul unei ore elevii sa utilizeze mobilul ? sa puna muzica si cand lise fac observatii sa nu inceteze? Vi se pare normal sa ridice tonul la profesor si sa il ameninte cu " gasca de tigani"
Unde se va ajunge in felul acesta?





... epoca de piatra ... ... corect ... iar ''gasca de tigani'' sint chiar ... PARINTII ... care sint oricind in stare sa agreseze un profesor dar niciodata sa isi puna odraslele selectionate la punct ... e o lipsa a celor 7 ani de acasa ... generalizata ...


marco918
Postat pe 3 Martie 2010 00:59
Unde se ajunge? la dezastru.Si vinovati de atitundenea lor, sunt doar parintii, ca n - au stiut sa le dea educatia necesara de mici.Copilui trebue controlat in toate, in special avut grija la prieteni.Daca mama nu stie sal formeze de mic, in zadar cind e mare nu se mai poate face nimic.e prea tirziu.De obicei acestia vin din familii dezorganizate.Pacat ca se formeaza o generatie de mafioti, hoti criminali, intr-un cuvint o generatie ratata.Copacul se uda la radacina, nu din virf.
kudika098645
Postat pe 3 Martie 2010 01:11
De la: kudika098645, la data 2010-03-03 01:11:06unde se ajunge? la dezastru.Si vinovati de atitundenea lor, sunt doar parintii, ca nau stiut sa le dea educatia necesara de mici.Copilui trebue controlat in toate, in special avut grija la prieteni.Daca mama nu stie sal formeze de mic, in zadar cind e mare nu se mai poate face nimic.e prea tirziu.De obicei acestia vin din familii dezorganizate.Pacat ca se formeaza o generatie de mafioti, hoti criminali, intr-un cuvint o generatie ratata.Copacul se uda la radacina, nu din virf.






... controlul e bun cind vorbim de anturajele actuale ... dar daca devine o neincredere continua e jale ...

... ''educatia'' de mici ... aici este buboiul ? ... mai stie cineva ce inseamna aceasta educatie sau cei 7 ani de acasa ? ... sau vorbim de lungura, furculitza, un sarut mina de complezentza, ... ? ... cred ca trebuie un set de valori general acceptate si, din pacate sau din fericire, singurul set care intotdeauna a ramas valabil este cel ... CRESTIN ... o apropiere si cunoasterea valorile crestine cred ca este un ajutor imens in educatie ... si pentru parinti si pentru copii ...


marco918
Postat pe 3 Martie 2010 01:18
Nu ca n-ati avea dreptate....dar ca mama de copil care-a facut gastrita hemoragica pe stress in clasa 3-a,de " dragalasa" ce-a fost dna invatatoare,imi rezerv dreptul la alta parere despre profesori.Exista oameni mari,care ne-au insuflat(!) o pasiune.Exista omul care ne-a invatat sa scriem.Exista oameni care isi respecta munca.Dar exista si-o gramada de nesimtiti care numai in invatamant n-au ce cauta!
Oameni care n-au pic de psihologie-n cap,da' trebe respectati ca au diplome.Si copiii simt "tremuraturile".Om care nu se poate impune,n-are un plan,n-ar intinde/n-ar da o mana de-ajutor.Oameni care fumeaza in clase si injura tot acolo.
Nu zic ca e usor cu 25 cand eu abia ma descurc cu 1.Sau ca sunt salariile mari.Nici gand.Dar sa termini o facultate,sa nu-ti gasesti altceva (ca nu esti varf!) ,sa te faci prof si sa crezi ca asta-ti da imediat dreptul sa urlii la altu' -unul la 10-12 ani,care n-are-a face cu prostia ta,dar daca altfel nu te duce neuronu'?
nicossia
Postat pe 3 Martie 2010 01:33
Sunt pe langa subiect.Scuze!Cand imi amintesc de aia 3 ani de chin,cu spitalizari,cu toate alea,ma apuca.
nicossia
Postat pe 3 Martie 2010 01:41
....of of copii astea ...au uitat ca bataia doare....ce a mai mare gresala pe care a putut face guvernul nostru e sa scoata bataia din scoala ....parerea me....ce cuminti eram noi cand le luam la palma de la profesori....si ce bine am ajuns ...ehehehehhe
gratuit89
Postat pe 3 Martie 2010 16:18
da e normal tata timp cat traim intr-o tara necivilizata in care orice este permis
yumy
Postat pe 3 Martie 2010 16:21
De la: gratuit89, la data 2010-03-03 16:18:02 ....of of copii astea ...au uitat ca bataia doare....ce a mai mare gresala pe care a putut face guvernul nostru e sa scoata bataia din scoala ....parerea me....ce cuminti eram noi cand le luam la palma de la profesori....si ce bine am ajuns ...ehehehehhe

glumești..nu? tu chiar crezi cã bãtaia, de orice parte ºi formã ar fi... rezolvã ceva?!?
Gândire de comunist!
Sã nu crezi cã nu respect profesorii!Chiar intenționez sã devin profesor. Dar nu îmi voi pocni elevii pentru a-i învãța ce reprezintã disciplina.

on topic: elevii care își lovesc profesorii meritã exmatriculați,cãci ei numai elevi nu sunt.
iacinta
Postat pe 3 Martie 2010 18:40
De la: nicossia, la data 2010-03-03 01:41:11 Sunt pe langa subiect.Scuze!Cand imi amintesc de aia 3 ani de chin,cu spitalizari,cu toate alea,ma apuca.


Dar de unde stii ca nu ti s-a imbolnavit copilul din vina ta?
Kathara
Postat pe 3 Martie 2010 20:11
De la: gratuit89, la data 2010-03-03 16:18:02 ....of of copii astea ...au uitat ca bataia doare....ce a mai mare gresala pe care a putut face guvernul nostru e sa scoata bataia din scoala ....parerea me....ce cuminti eram noi cand le luam la palma de la profesori....si ce bine am ajuns ...ehehehehhe


Educatia unui copil nu se face prin bataie ! Nu asa castigi respectul si increderea elevilor , nu prin violenta trebuie sa te impui in fata lor !
mahy33
Postat pe 3 Martie 2010 20:26
De la: Kathara, la data 2010-03-03 20:11:52
De la: nicossia, la data 2010-03-03 01:41:11 Sunt pe langa subiect.Scuze!Cand imi amintesc de aia 3 ani de chin,cu spitalizari,cu toate alea,ma apuca.


Dar de unde stii ca nu ti s-a imbolnavit copilul din vina ta?

Da' n-am zis asta!Mostenire de la neam,nebuna de mama-sa,dar in perioada in care urla Olguta.Ca-n alte perioade,au fost alti oameni cu care a interactionat altfel.
Apoi,vii tu ,Olguta,sa-l verifici daca-i bolnav sau nu,desi ti-am adus acte,scutiri,si n-am sarit calul (ca nu-i felul meu),asta se chirceste si-mi plange-n telefon din buda scolii si tu il certi.Ca numai in genunchi nu i-am stat cand am rugat-o sa-l noteze cum trebe,si repetent sa-l lase daca merita,da' sa-l ajute sa vina cu drag la scoala (ca-i f greu sa-i tratezi criza,sa-i bagi pastiluta sub limba si altele prin ghiozdan,si sa-l trimiti la scoala ,in fiecare zi).
Si tot dna Olguta,minunata,ma intreaba "da' de ce l-ati mai adus,credeti ca ia?" la un ex de engleza de sfarsit de-a 4-a,cand stia ca ala are dicarbocalmu-n gura si era suficient de galben si pt un ochi nedidactic (si numai eu stiu cat am luptat sa invete,sa nu lipseasca,sa nu i se puna faza cu 'sunt bolnav.nu pot').
Fi-miu era campion de karate si elev bun,inainte de asta.Nu ne-am revenit total nici dupa 3 ani.Faptul ca in cl 5-a a fost mai linistit,mai bun la scoala,spune multe despre dna invatatoare.
Raspunzand la intreb ta,da,sunt cel mai mare vinovat in treaba asta.Trebuia sa-mi ascult mai atent copilul,sa-l mut,orice altceva.Si nu s-o ascult,sa impun,sa sustin in fata copilului o idioata.Marea dna Olguta.

nicossia
Postat pe 4 Martie 2010 09:35
De la: yumalai, la data 2010-03-03 16:21:53da e normal tata timp cat traim intr-o tara necivilizata in care orice este permis


Sa inteleg ca SUA sau Anglia (doar doua exemple) sunt tari civilizate, nu? Si totusi se intra cu "mitraliera" si se face prapad acolo.
Acum vreo jumá' de an a fost mediatizat aici un caz dintr-o scoala din Anglia. Intrase pustiul in ei precum cutitul in branza. Sanatos psihic, cel putin aparent.
Dar ceea ce m-a socat cel mai mult a fost reactia parintilor lui. Sa ne fereasca Dumnezeu sa fim parintele unui asemenea copil. Nu stiu cum am reactiona. Dar in cazul acestui tanar.. mama isi frangea mainile si-l pupa, si-l strangea in brate de parca el era supravietuitorul masacrului si nu autorul. Tatal.. la fel. Intr-un colt neintelagand prea bine ce i se intampla puiului, de ce atata Tv in jur, de ce are catuse la maini. "Is just a baby, my baby".
Si eu sunt de parere ca vina o poarta parintii. Atata timp cat eu ii spun fiului meu, sau de fata cu el: lasa dragul mamei, tu doar sa-mi spui daca te supura ca vine mama si-o pune la punct pe profa, e absolut firesc ca el sa-i transmita mesajul de amenintare. Si sa faca cum vrea el.
Adevarul este ca ne crestem copiii intr-o si pentru jungla. Primesc si acum reprosuri de la baiatul meu ca nu l-am invatat sa dea cu pumnul. Si uneori, chiar ma intreb de a fost bine asa.
rashela
Postat pe 4 Martie 2010 12:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbati 20 De la: ana_maria1987 14 Ianuarie 2009 19:09
CE AR TREBUIE SA ALEG? 14 De la: Artemis25 23 Mai 2009 17:09
Quotes of the day! 61 De la: IrisDenisse 26 Iunie 2012 21:23
Ai nevoie de un sfat in vreo problema? 19 De la: Kathara 2 August 2012 21:07
Contact pentru orice problema 35 De la: geo_x 20 Iulie 2009 22:44