Setari Cookie-uri

divortul si impactul asupra copilului

Ce nu stii nu are cum sa te raneasca,asta daca intelegi ce vreau sa spun...In primul rand trebuie sa te gandesti la binele copilului si parerea mea este ca poate sa ramana cu niste traume,baietii isi aleg ca si model tatal si pentru el cred ca o sa fie o mare dezamagire.In al doilea rand,ce te faci daca ii spui si tatal nu vrea sa-si vada copilul in inchisoare?Atunci copilul o sa creada ca el este de vina de tatal lui nu vrea sa-l vada si de aici vor pleca mai multe...Copilul oricum nu isi vedea tatal asa ca parerea mea este ca mai bine astepti sa vezi ce semne da tatal si dupa ii spui copilului.
Barbie30_
Postat pe 18 Martie 2011 20:04
De la: Barbie30_, la data 2011-03-18 20:04:36Ce nu stii nu are cum sa te raneasca,asta daca intelegi ce vreau sa spun...In primul rand trebuie sa te gandesti la binele copilului si parerea mea este ca poate sa ramana cu niste traume,baietii isi aleg ca si model tatal si pentru el cred ca o sa fie o mare dezamagire.In al doilea rand,ce te faci daca ii spui si tatal nu vrea sa-si vada copilul in inchisoare?Atunci copilul o sa creada ca el este de vina de tatal lui nu vrea sa-l vada si de aici vor pleca mai multe...Copilul oricum nu isi vedea tatal asa ca parerea mea este ca mai bine astepti sa vezi ce semne da tatal si dupa ii spui copilului.
ooo cf febletea meaa
thadoogback
Postat pe 18 Martie 2011 20:10
De la: thadoogback, la data 2011-03-18 20:10:50
De la: Barbie30_, la data 2011-03-18 20:04:36Ce nu stii nu are cum sa te raneasca,asta daca intelegi ce vreau sa spun...In primul rand trebuie sa te gandesti la binele copilului si parerea mea este ca poate sa ramana cu niste traume,baietii isi aleg ca si model tatal si pentru el cred ca o sa fie o mare dezamagire.In al doilea rand,ce te faci daca ii spui si tatal nu vrea sa-si vada copilul in inchisoare?Atunci copilul o sa creada ca el este de vina de tatal lui nu vrea sa-l vada si de aici vor pleca mai multe...Copilul oricum nu isi vedea tatal asa ca parerea mea este ca mai bine astepti sa vezi ce semne da tatal si dupa ii spui copilului.
ooo cf febletea meaa


Nu mai fac nimic,imi vin toate dea gata Tu ce faci?
Barbie30_
Postat pe 18 Martie 2011 20:12
De la: Barbie30_, la data 2011-03-18 20:12:36
De la: thadoogback, la data 2011-03-18 20:10:50
De la: Barbie30_, la data 2011-03-18 20:04:36Ce nu stii nu are cum sa te raneasca,asta daca intelegi ce vreau sa spun...In primul rand trebuie sa te gandesti la binele copilului si parerea mea este ca poate sa ramana cu niste traume,baietii isi aleg ca si model tatal si pentru el cred ca o sa fie o mare dezamagire.In al doilea rand,ce te faci daca ii spui si tatal nu vrea sa-si vada copilul in inchisoare?Atunci copilul o sa creada ca el este de vina de tatal lui nu vrea sa-l vada si de aici vor pleca mai multe...Copilul oricum nu isi vedea tatal asa ca parerea mea este ca mai bine astepti sa vezi ce semne da tatal si dupa ii spui copilului.
ooo cf febletea meaa


Nu mai fac nimic,imi vin toate dea gata Tu ce faci?
astept sa inceapa romanii au talent,,
thadoogback
Postat pe 18 Martie 2011 20:14
De la: thadoogback, la data 2011-03-18 20:14:57
De la: Barbie30_, la data 2011-03-18 20:12:36
De la: thadoogback, la data 2011-03-18 20:10:50
De la: Barbie30_, la data 2011-03-18 20:04:36Ce nu stii nu are cum sa te raneasca,asta daca intelegi ce vreau sa spun...In primul rand trebuie sa te gandesti la binele copilului si parerea mea este ca poate sa ramana cu niste traume,baietii isi aleg ca si model tatal si pentru el cred ca o sa fie o mare dezamagire.In al doilea rand,ce te faci daca ii spui si tatal nu vrea sa-si vada copilul in inchisoare?Atunci copilul o sa creada ca el este de vina de tatal lui nu vrea sa-l vada si de aici vor pleca mai multe...Copilul oricum nu isi vedea tatal asa ca parerea mea este ca mai bine astepti sa vezi ce semne da tatal si dupa ii spui copilului.
ooo cf febletea meaa


Nu mai fac nimic,imi vin toate dea gata Tu ce faci?
astept sa inceapa romanii au talent,,


Bine ca mi-ai adus aminte sa ma uit si eu,sunt obosita franta da macar sa vad si eu inceputul O seara plina de zambete sa ai
Barbie30_
Postat pe 18 Martie 2011 20:17
De la: Barbie30_, la data 2011-03-18 20:17:39
De la: thadoogback, la data 2011-03-18 20:14:57
De la: Barbie30_, la data 2011-03-18 20:12:36
De la: thadoogback, la data 2011-03-18 20:10:50
De la: Barbie30_, la data 2011-03-18 20:04:36Ce nu stii nu are cum sa te raneasca,asta daca intelegi ce vreau sa spun...In primul rand trebuie sa te gandesti la binele copilului si parerea mea este ca poate sa ramana cu niste traume,baietii isi aleg ca si model tatal si pentru el cred ca o sa fie o mare dezamagire.In al doilea rand,ce te faci daca ii spui si tatal nu vrea sa-si vada copilul in inchisoare?Atunci copilul o sa creada ca el este de vina de tatal lui nu vrea sa-l vada si de aici vor pleca mai multe...Copilul oricum nu isi vedea tatal asa ca parerea mea este ca mai bine astepti sa vezi ce semne da tatal si dupa ii spui copilului.
ooo cf febletea meaa


Nu mai fac nimic,imi vin toate dea gata Tu ce faci?
astept sa inceapa romanii au talent,,


Bine ca mi-ai adus aminte sa ma uit si eu,sunt obosita franta da macar sa vad si eu inceputul O seara plina de zambete sa ai
ee lasa vrajeala,,ya zi cand ne intalnim si noi
thadoogback
Postat pe 18 Martie 2011 20:18
Cred ca este de datoria tatalui sa-i spuna asa ceva copilului, nu a ta.
Oricum, s-ar putea sa "scape" doar cu vreo 3 luni.
kudika_pudika
Postat pe 21 Martie 2011 12:50
Depinde si de firea copilului,de cum vorbiti voi.Al meu e mai sensibilos si de obicei prefer sa-i spun eu adevarurile mai neplacute.
nicossia
Postat pe 21 Martie 2011 12:58
De la: kudika377312, la data 2011-03-20 22:30:22Multumesc pentru raspuns.

Astept si nu fac nimica, oricum nu depinde de mine. Doar ca e cam urat sa scund o gramada de adevaruri.

Eu nu prea inteleg o chestie.
Exista un tata care v-a parasit (ai spus ca el a bagat divortul) si caruia nu-i pasa deloc de copil. Nu numai ca nu l-a vazut doi ani, dar nici financiar nu l-a ajutat.
Iar tu acum vii sa intrebi daca trebuie sa-i spui copilului ca ala va fi in puscarie pentru ca a baut la volan?
Spune-mi un singur motiv REAL pentru care copilul tau ar avea nevoie sa stie ca are un tata betiv si cu cazier? In afara de faptul ca TU mai tii la el, alt motiv care ar fi, sa zdrunciuni sufletul copilului inutil? Cand individul ala va iesi din puscarie va veni la el sa-l vada? Va incepe sa-i plateasca pensie alimentara? Mai mult ca sigur, nu. Si atunci?

Despre ce adevaruri vorbesti ca-i ascunzi copilului tau? Cred ca e destul de maricel sa stie ce se intampla.

Si va mai mirati de ce o iau razna in adolescenta cand voi nici macar cu copiii vostri nu comunicati. Pe tine te are, pe el il ai. Si cum il cresti, asa va fi.
rashela
Postat pe 21 Martie 2011 13:41
Cand am scris asta "Cred ca e destul de maricel sa stie ce se intampla." m-am referit la "alte adevaruri" pe care i le ascunzi NU la povestea cu tatal lui. Aia nu i-as spune-o in veci.
rashela
Postat pe 21 Martie 2011 13:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AI GRIJE CE-TI DORESTI CACI S-AR PUTEA SA NU ITI PLACA 32 De la: piper 29 Iulie 2009 11:53
Help Meetic! 7 De la: Timeea1 25 Mai 2009 12:44
femeia gemeni +barbatul fecioara 2 De la: carmen_lungu21 30 Aprilie 2010 22:30
Relatie sau sex? 70 De la: deea90 7 Februarie 2010 11:36
ce sa ma fac? 20 De la: kudika_28725 6 Februarie 2013 12:47