Setari Cookie-uri

PRO SAU CONTRA VASECTOMIE ?

va intereseaza tare subiectu , ca prea repede sariti cu replica
kudika123167
Postat pe 20 Februarie 2010 20:50
eu as vrea sa fac o operatie de vasectomie.din cate am citit n-ar fi nici o problema cu ea. dar nu am gasit pe nimeni care sa fi zis ca si-a facut sa cer o parere. anka77, ce mai face tipul de ziceai ca si-a facut? :)
adelinn
Postat pe 17 Martie 2010 14:46
De curand SORIN OPRESCU DECLARA HOTARAT si ZAMBIND la tv ca el si-a facut VASECTOMIE - adaugand usor ca explicatie ca pentru a nu se trezi cu vreun copil. Fiecare cu gusturile. Mai exista si alta varianta: - exista putini barbati care sustin ca ei s-au hotarat singuri ca vor sa-si scoata prostata ca asa se simt mai bine, mai usori, se protejeaza de vreun cancer la batranete care e frecvent la barbati si asigura si contraceptia definitiva; operatia se face f. bine si la FUNDENI si la spitalul DIMITRIE GEROTA - dr. CALOMFIRESCU si la SPITALUL SF. IOAN - dr. EDMOND CONSTANTINESCU.
Dar cel mai usor se face la femeie o contraceptie simpla definitiva de ultima ora la sectia ginecologie 1 etj. 5 la S.U.U.B. - prof. HORHOIANU.
ema_rice
Postat pe 17 Martie 2010 22:02
vasectomie el sau legarea trompelor ea....cred ca partenerii negociaza intre ei care din ei se va supune procedurii respective daca sunt asa de siguri ca nu isi mai doresc copii.
iar cine zice ca poate creste cat mai multi copii nu are decat sa mai si infieze daca vrea sa demonstreze ca nu e egoist.
DayC
Postat pe 17 Martie 2010 23:07
Si eu sunt hotarit sa imi fac asa ceva. Cred ca menirea unui om pe lumea asta nu e sa faca copii cit mai multi copii. Trebuie sa faci atitia cit iti permiti sa ii intretii in conditii decente si sa le asiguri drumul catre scolile pe care le pot termina. Am ajuns la concluzia ca imi trebuie si mie operatia asta.
kudika163809
Postat pe 8 Aprilie 2010 15:24
De la: kudika163809, la data 2010-04-08 15:24:19Si eu sunt hotarit sa imi fac asa ceva. Cred ca menirea unui om pe lumea asta nu e sa faca copii cit mai multi copii. Trebuie sa faci atitia cit iti permiti sa ii intretii in conditii decente si sa le asiguri drumul catre scolile pe care le pot termina. Am ajuns la concluzia ca imi trebuie si mie operatia asta.


cati copiii ai de ai ajuns la concluzia asta/?
Celia_29
Postat pe 8 Aprilie 2010 15:27
Am 2 copii. Sunt inca in deceniul 3 de viata si daca mai fac un copil voi fi sigur cel mai batrin tatic care isi duce odrasla la gradinita.Asa ca e timpul sa ma opresc.
Asta e optiunea mea.Sotia a fost pina acum cea care a testat tot felul de pastile-la recomandarea medicului-. Pentru un moment dat a trebuit sa intrerupa pastilele pentru un alt tratament. Am redescoperit prezervativul in perioada aia. Naspa.
Plus ca acum cu tipul de pastile care e tolerat cel mai bine de organismul ei , incepe sa ii scada libidoul. Imi astept o fereastra in programul meu si merg la taiat.
kudika163809
Postat pe 11 Aprilie 2010 09:20
sunt multe metode contraceptive...pe care le folosesc femeile...si sa nu mai vorbim de efectele lor!
consider ca asa cum femeile isi lega trompele asa pot barbatii sa faca vasectomie!
roz5blue6lila7
Postat pe 11 Aprilie 2010 09:28
pana va mai dati voi cu parerea pe aci , vreau sa zic ca eu am facut-o! vasectomia ma refer.asa ca... daca sunt curioase, sau dornice dupa perioada critica...se pot inscrie :D.si acum date mai concrete.operatia am facut-o la cluj la o clinica privata.a costat 2000 ron cu o zi de spitalizare inclusa.s-a efectuat sub anestezie locala (rahianestezie) dupa care inca mai sunt putin ametit si o usoara durere de cap.operatia am facut-o miercuri, azi cand scriu e luni.primele 2 zile au fost mai nasoale dar asta probabil ca e o chestie de la individ la individ.dureri locale au fost usoare, in prima zi dupa operatie , la testicule si scrot dar au trecut.organul e viu si nevatamat, si se pare ca functioneaza dar nu l-am pus inca iar la treaba. sper sa nu se atrofieze sa se usuce si sa cada din cauza nefolosirii .intrebari?
adelinn
Postat pe 26 Aprilie 2010 13:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Colon Help! 6 De la: healthy009442 18 Martie 2013 11:08
Ajutor pentru un ingeras! 1 De la: heaven2007 30 Mai 2010 17:28
HELP!!!! 11 De la: funny_samanta 11 Septembrie 2009 16:27
Invitatie 1 De la: elisabeth_12 20 Martie 2012 10:05
Accesorii,decoratiuni,marturii nunta & botez 1 De la: bufica 11 Aprilie 2010 11:19