Setari Cookie-uri

Sarcina si epilepsia

Buna tuturor...intru si va citesc atat subiectele cat si raspunsurile.O femeie care sufera de epilepsie poate face copii sanatosi sau exista riscuri mai mari.Sufar de aceasta boala de ceva ani,nu este ereditara,a survenit in urma unei mici lovituri la cap,iar unii medici mi-au spus ca exista riscul de 1% ca acel copil sa mosteneasca boala,iar altii care imi recomanda ca dupa 5 ani de la ultima criza + 5 ani de cand a fost intrerupt tratamentul sa ma gandesc la o sarcina.Am 28 ani si daca stau si adaug inca 10 ani ce fac? Vreau sa stiu daca mai sunt aici si alte femei care sufera de asta si daca au riscat si au facut copii.Va multumesc si astept raspuns...fiti iubiti
mihaela0620
Postat pe 30 Noiembrie 2008 15:30
Nu prea cred ca stie pe aici cineva asa incat sa-ti dea un raspuns bun. intreaba mai multi doctori, nu asculta doar unul singur! si eu am o cunostinta care are boala asta tot de la o lovitura puternica la cap, dar ia tratament si nu are nici o prob. Asa dupa cum ai spus si tu nu e ereditara, asa ca nu cred ca ar fi in pericol copilul.Totusi du-te si la alti doctori.
raluca_sarbu
Postat pe 24 Decembrie 2008 09:42
nu cred ca afecteaza dar sa nu scoatem din calcul toxinele acumulate de-a lungul timpului, asa ca ai toate sansele ca copilul sa aibe probleme...eu zic sa nu risti si sa te duci la un medic bun...Multa sanatate si Craciun fericit!
Tyna85
Postat pe 25 Decembrie 2008 16:54
Buna Mihaela!

In primul rand Craciun Fericit si multa sanatate!
Pana acum am luat si eu tratament pentru epilepsie! De vreo 8 ani nu am mai avut nici o criza, dar in legatura cu sarcina, eu sunt de parere ca: O MAMA NU POATE TRAI CU GANDUL CA SE PUTEA INTAMPLA; DAR MAI IMPORTANTE AU FOST DORINTELE EI. Nu mi-o lua in nume de rau, dar am trecut prin asta si imi doresc ca nimeni altcineva sa nu mai treaca prin aceasta experienta!

Sanatate multa!
claudiacelly
Postat pe 25 Decembrie 2008 21:56
sal vreau sa ti spun ca sora mea avand 27 de ani sufernd de epilepsie de cand era mica ,a ramas insarcinata in vara anului trecut a dus sarcina pana la 7 luni si apoi a pierdut nestiind ca trebuia sa faca tratament inpotriva epilepsiei pt a nu l afecta .Dar ce a fost mai greu e ca a fost intre viata si moarte .dar a scapat soramea si ak e bn ,deocamdata nu se mai gandeste la o noua sarcina .MULTA BAFTA

Postat pe 25 Februarie 2009 19:29
EU AM EPILEPSIE DE FAPT MI-AU REVENIT CRIZELE DE 1 AN SI JUMATATE IN URMA UNEI SARCINI.TREBUIE SA PRECIZEZ CA REVENIREA A FOST DUPA 18 ANI DE PAUZA INTRE CRIZE.ASA CA MARE GRIJA DORITOARELOR DE SARCINA SI SUCCES!
kudika087956
Postat pe 29 Noiembrie 2009 19:33
De la: mihaela0620, la data 2008-11-30 15:30:11Buna tuturor...intru si va citesc atat subiectele cat si raspunsurile.O femeie care sufera de epilepsie poate face copii sanatosi sau exista riscuri mai mari.Sufar de aceasta boala de ceva ani,nu este ereditara,a survenit in urma unei mici lovituri la cap,iar unii medici mi-au spus ca exista riscul de 1% ca acel copil sa mosteneasca boala,iar altii care imi recomanda ca dupa 5 ani de la ultima criza + 5 ani de cand a fost intrerupt tratamentul sa ma gandesc la o sarcina.Am 28 ani si daca stau si adaug inca 10 ani ce fac? Vreau sa stiu daca mai sunt aici si alte femei care sufera de asta si daca au riscat si au facut copii.Va multumesc si astept raspuns...fiti iubiti


Consulta mai multi medici.
anastas
Postat pe 27 Februarie 2010 13:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am mare nevoie de sfaturi .. 38 De la: andreea1976 18 Octombrie 2009 15:21
Am nevoie de un sfat urgent,va rog... 9 De la: l_diana_c 27 Mai 2009 18:48
nu pot face copii 31 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:25
Am si eu o intrebare... 9 De la: andreeaeirimia 3 August 2009 14:14
O parere, va rog 15 De la: kudika_973629 24 Noiembrie 2014 12:25