Setari Cookie-uri

CREDETI IN PUTEREA GANDULUI ?

PARERI SINCERE DESPRE PUTEREA GANDURILOR.
AVETI?
BBFluturas
Postat pe 12 Iunie 2009 00:00
da' tu chiar n'ai auzit de CapsLock?
Diavolyta_
Postat pe 12 Iunie 2009 00:02
De la: Diavolyta_, la data 2009-06-12 00:02:12da' tu chiar n'ai auzit de CapsLock?


e OK
BBFluturas
Postat pe 12 Iunie 2009 00:04
vad ca nu prea are nimeni pareri..............
BBFluturas
Postat pe 12 Iunie 2009 11:30
Eu cred ca daca un om are in general o atitudine pozitiva despre viata, despre lucrurile care i se pot intampla, atrage automat lucruri frumoase si pozitive in viata lui.

Nu stiu acum exact la care putere a gandului te refereai aici.

Daca te referi la puterea gandului ca la a chema sau a dori pe cineva foarte mult cu gandul si a-l aduce inapoi, sau a obtine ce doresti, ei bine... eu iti pot spune ca la mine a functionat, dar nu stiu daca era doar asta sau a fota puerea gandului + alti factori...

Mai ziceti si voi....
pisicuta_trista
Postat pe 12 Iunie 2009 11:34
De la: BBFluturas, la data 2009-06-12 00:00:52PARERI SINCERE DESPRE PUTEREA GANDURILOR.
AVETI?


da, am!
in acest moment ma gandesc iintes la gandul sa te dezbraci!!
daaaa, dezbraca-teeee!!!

ce ma enerveaza colega!! a inceput sa se dezbrace ea!!
geo_x
Postat pe 12 Iunie 2009 11:43
foarte frumos ce ti s-a intamplat poate o sa ai rabdare si o sa ne povestesti cum ai facut ................starea actiunea etc!

Ma refeream la puterea gandului in general ! Viata , ceea ce ni se intampla zi de zi sa fie rezultatul gandurilor noastre ?

BBFluturas
Postat pe 12 Iunie 2009 11:53
mesajul de mai sus este pt tine pisicuta trista

scuza-ma !

Dar de ce esti pisicuta trista?
BBFluturas
Postat pe 12 Iunie 2009 11:55
Pur si simplu am observat ca atunci cand am ganduri frumoase si pozitive despre o anumita situatie sau persoana, sau cand ma rog pt o persoana (chiar si dusman), se intampla minuni.
Desi eram certata sau in relatii urate cu pers respective, se indreptau lucrurile.

Sau am obs ca atunci cand aveam ganduri negative si urate despre o persoana, nu faceam altceva decat sa inrautatesc lucrurile si relatia cu persoana respectiva.

Si in general, daca am o atitudine pozitiva (ceea ce include gandirea evident) despre persoane sau lucruri din viata, atunci parca le atrag inspre mine. Voua nu vi s-a intamplat niciodata?

Pt cam mie mi se intampla adesea.
pisicuta_trista
Postat pe 12 Iunie 2009 12:15
Pisicuta_trista nu e trista, era doar o starea a mea atunci cand mi-am creat profilul pe Kudika.
Am primit sugestii sa imi schimb ID-ul, dar atunci nu ma mai recunsotea lumea din forum, asa ca o sa ramana tot "Pisicuta_trista" dar care de fapt e o luptatoare...
pisicuta_trista
Postat pe 12 Iunie 2009 12:18
''Gandurile au o putere foarte mare.Absenta lor are una si mai mare.
A gandi inseamna a crea,
A te opri din gandit inseamna a te bucura de ceea ce ai creat
Asa ca gandeste cu mici pauze''
ellenitta
Postat pe 12 Iunie 2009 16:39
De la: ellenitta, la data 2009-06-12 16:39:38''Gandurile au o putere foarte mare.Absenta lor are una si mai mare.
A gandi inseamna a crea,
A te opri din gandit inseamna a te bucura de ceea ce ai creat
Asa ca gandeste cu mici pauze''


foarte adevarat dar tu spui in general!

Gandeste la performanta de a reusi o infima pauza ........relaxarea mintii va fi totala

Dar din pacate asta nu reusim noi!doar marii initiati
BBFluturas
Postat pe 12 Iunie 2009 22:23
De la: BBFluturas, la data 2009-06-12 22:23:30
De la: ellenitta, la data 2009-06-12 16:39:38''Gandurile au o putere foarte mare.Absenta lor are una si mai mare.
A gandi inseamna a crea,
A te opri din gandit inseamna a te bucura de ceea ce ai creat
Asa ca gandeste cu mici pauze''


foarte adevarat dar tu spui in general!

Gandeste la performanta de a reusi o infima pauza ........relaxarea mintii va fi totala

Dar din pacate asta nu reusim noi!doar marii initiati


mda... depinde din ce punct privesti problema... consider ca daca vrei ceva poti obtine usor... doar ca noi ne gandim la ceea ce NU vrem ... sau daca vrem ceva ni se pare de neatins pentru noi... asa ca noi ne facem viata dupa cum gandim...
consider ca suntem mult prea "rationali" pentru a ne putea folosi de aceasta putere ;) noi singuri ne impiedicam sa atingem anumite target-uri .... pentru ca ni se par imposibile...
DA... cred in puterea gandului.. dar e foarte greu sa o poti folosi ;)
piticul_tau
Postat pe 15 Iunie 2009 07:35
ma gandesc sa plec de la serviciu acum!!!
pfaii nu merge...da lasa ca mai insist
te anunt daca functioneaza
coffeeta
Postat pe 15 Iunie 2009 09:09
De la: coffeeta, la data 2009-06-15 09:09:26ma gandesc sa plec de la serviciu acum!!!
pfaii nu merge...da lasa ca mai insist
te anunt daca functioneaza


la cat de tare m-am concentrat deja simt mirosul banilor si totusi de unde vine mirosul asta este atat de puternic deja m-a apucat de nari m-a ridicat de pe scaun si ma poarta in deriva
donttouch
Postat pe 15 Iunie 2009 09:17
De la: coffeeta, la data 2009-06-15 09:09:26ma gandesc sa plec de la serviciu acum!!!
pfaii nu merge...da lasa ca mai insist
te anunt daca functioneaza



super super tare!
BBFluturas
Postat pe 16 Iunie 2009 19:30
va recomand un film care merita vazut!



http://video.google.com/videosearch?q=fizica+cuantica&emb=0&aq=f#q=vizuina+iepurelui&emb=0


astept pareri!!!!!!!!!!!
BBFluturas
Postat pe 16 Iunie 2009 19:54
putem de multe ori sa ne gandim la un lucru si sa se intample.....dar ce l mai simplu e sa iti faci o ordine in ganduri.....cata lume nu incearca sa isi urmeze un tel in viata...pana si o scoala sau un curs il fregventezi pt ca asta te ai gandit ca ai vrea sa se intample...ca ai vrea sa ajungi eu stiu....asa ca altii...gandul e mereu....pus la treaba...!!! acuma fiecare stiie daca vrea sa ii se intample ceva sau nu..de multe ori doar gandul la ceva rau....ne obliga pe noi insine la o gandire.mai profunda spre a indrepta sau a fii totul bine ...si de multe ori simplu fapt ca se intampla in favoare ta te face special...uite astea is lucruri simple...dar ganditiva la multi parinti care se gandesc si se preocupa de starea de sanatate sau fizica a copilului sau....incearca cu ce pot sa isi ajute copilul...ca sunt cazuri ca doar asa mai poate ajuta...sau cazul marilor pasionati de jocurile de noroc...vreau sa castige vreau....si in momentul in care vreau cu adevarat e imposibil sa nu iasa...(chiar fara castig dar asa un nr sau doua....)))......is multee...poate alti au alte pareri....sper sa nu deranjez pe cineva cu palavrageala asta

Postat pe 17 Iunie 2009 05:42
da, strict si la obiect
blue07scorpion
Postat pe 19 Iunie 2009 20:42
da
no_more
Postat pe 19 Iunie 2009 21:12
De la: geo_x, la data 2009-06-12 11:43:04
De la: BBFluturas, la data 2009-06-12 00:00:52PARERI SINCERE DESPRE PUTEREA GANDURILOR.
AVETI?


da, am!
in acest moment ma gandesc iintes la gandul sa te dezbraci!!
daaaa, dezbraca-teeee!!!

ce ma enerveaza colega!! a inceput sa se dezbrace ea!!
lonely_soul
Postat pe 19 Iunie 2009 21:40
Hmm...daca va povestesc ceva o sa ziceti ca mint...asta iarna am avut un accident de masina..prietenul meu era la volan...urat de tot, masina noua epava totala, eu m-am trezit la 11 noaptea in spital, accidentul avusese loc la 5 si jumatate, la vreo 70 km de Timisoara...
Eu detest masinile, desi in jobul meu trebuie sa folosesc masina zi de zi si cand plec la drum lung prefer sa nu conduc eu.
Nu-mi amintesc aproape nimic din ce s-a intamplat in ziua aia, doar fragmente, imi amintesc ca eram in curte cu animalele si sareau pe mine, imi amintesc ca stateam la masa si unul dintre motani (cel pe care urma sa il luam cu noi la Timisoara) tipa mereu si vroia sa ii dam ce mancam noi, desi avea si conserva deschisa si bobite de-ale lor...si imi mai amintesc un lucru. Cand am iesit din oras mi-a trecut prin cap urmatoarea fraza: "O sa ai un accident". Mi-am facut cruce si am zis ca ma gandesc la prostii si ca nu o sa mi se intample mie asa ceva, mai ales ca nu avusesem pana atunci nici un accident de masina. Nu m-am gandit ca o sa am un accident, ce ar fi daca mi s-ar intampla sa am un accident, ci pur si simplu am auzit propozitia asta in minte. Curios e faptul ca mi-am amintit franturile astea abia dupa cateva saptamani, iar cand mi-am amintit asta n-am spus nimanui de teama sa nu ma creada nebuna.
Dupa cateva luni i-am spus prietenului meu in treacat, nu stiu daca m-a crezut si nici eu acum nu imi dau seama ce a fost. Puterea gandului sa fi fost?? Adica m-am gandit la asta si automat am si atras asta?? Sau a fost altceva. As putea sa va arat poze cu masina sa vedeti cum a fost accidentul, nimanui nu-i vine sa creada ca a supravietuit cineva din accidentul ala, desi eu am scapat cel mai usor, cu vanatai multe si cu lovitura la cap..prietenul meu cu bazinul rupt, mana stanga rupta, bunica mea era in spate-2 coaste rupte...motanul l-am pierdut, pe noi ne-au luat 2 ambulante dar pe el l-au lasat acolo. Dupa o luna si jumatate, cand am putut sa mergem, ne-am intors, am batut la fiecare usa si l-am gasit in urmatorul sat, era slab mort, dar asta e alta poveste..
liliana2005
Postat pe 20 Iunie 2009 21:58
De la: liliana2005, la data 2009-06-20 21:58:29Hmm...daca va povestesc ceva o sa ziceti ca mint...asta iarna am avut un accident de masina..prietenul meu era la volan...urat de tot, masina noua epava totala, eu m-am trezit la 11 noaptea in spital, accidentul avusese loc la 5 si jumatate, la vreo 70 km de Timisoara...
Eu detest masinile, desi in jobul meu trebuie sa folosesc masina zi de zi si cand plec la drum lung prefer sa nu conduc eu.
Nu-mi amintesc aproape nimic din ce s-a intamplat in ziua aia, doar fragmente, imi amintesc ca eram in curte cu animalele si sareau pe mine, imi amintesc ca stateam la masa si unul dintre motani (cel pe care urma sa il luam cu noi la Timisoara) tipa mereu si vroia sa ii dam ce mancam noi, desi avea si conserva deschisa si bobite de-ale lor...si imi mai amintesc un lucru. Cand am iesit din oras mi-a trecut prin cap urmatoarea fraza: "O sa ai un accident". Mi-am facut cruce si am zis ca ma gandesc la prostii si ca nu o sa mi se intample mie asa ceva, mai ales ca nu avusesem pana atunci nici un accident de masina. Nu m-am gandit ca o sa am un accident, ce ar fi daca mi s-ar intampla sa am un accident, ci pur si simplu am auzit propozitia asta in minte. Curios e faptul ca mi-am amintit franturile astea abia dupa cateva saptamani, iar cand mi-am amintit asta n-am spus nimanui de teama sa nu ma creada nebuna.
Dupa cateva luni i-am spus prietenului meu in treacat, nu stiu daca m-a crezut si nici eu acum nu imi dau seama ce a fost. Puterea gandului sa fi fost?? Adica m-am gandit la asta si automat am si atras asta?? Sau a fost altceva. As putea sa va arat poze cu masina sa vedeti cum a fost accidentul, nimanui nu-i vine sa creada ca a supravietuit cineva din accidentul ala, desi eu am scapat cel mai usor, cu vanatai multe si cu lovitura la cap..prietenul meu cu bazinul rupt, mana stanga rupta, bunica mea era in spate-2 coaste rupte...motanul l-am pierdut, pe noi ne-au luat 2 ambulante dar pe el l-au lasat acolo. Dupa o luna si jumatate, cand am putut sa mergem, ne-am intors, am batut la fiecare usa si l-am gasit in urmatorul sat, era slab mort, dar asta e alta poveste..


interesant si cred ca adevarat!!!!!!!!
BBFluturas
Postat pe 21 Iunie 2009 19:27
De la: BBFluturas, la data 2009-06-12 00:00:52PARERI SINCERE DESPRE PUTEREA GANDURILOR.
AVETI?


daaaaaaaaaaaaaaa
cred cu tarie
scorpyoW
Postat pe 21 Iunie 2009 19:31
De la: BBFluturas, la data 2009-06-21 19:27:30
De la: liliana2005, la data 2009-06-20 21:58:29Hmm...daca va povestesc ceva o sa ziceti ca mint...asta iarna am avut un accident de masina..prietenul meu era la volan...urat de tot, masina noua epava totala, eu m-am trezit la 11 noaptea in spital, accidentul avusese loc la 5 si jumatate, la vreo 70 km de Timisoara...
Eu detest masinile, desi in jobul meu trebuie sa folosesc masina zi de zi si cand plec la drum lung prefer sa nu conduc eu.
Nu-mi amintesc aproape nimic din ce s-a intamplat in ziua aia, doar fragmente, imi amintesc ca eram in curte cu animalele si sareau pe mine, imi amintesc ca stateam la masa si unul dintre motani (cel pe care urma sa il luam cu noi la Timisoara) tipa mereu si vroia sa ii dam ce mancam noi, desi avea si conserva deschisa si bobite de-ale lor...si imi mai amintesc un lucru. Cand am iesit din oras mi-a trecut prin cap urmatoarea fraza: "O sa ai un accident". Mi-am facut cruce si am zis ca ma gandesc la prostii si ca nu o sa mi se intample mie asa ceva, mai ales ca nu avusesem pana atunci nici un accident de masina. Nu m-am gandit ca o sa am un accident, ce ar fi daca mi s-ar intampla sa am un accident, ci pur si simplu am auzit propozitia asta in minte. Curios e faptul ca mi-am amintit franturile astea abia dupa cateva saptamani, iar cand mi-am amintit asta n-am spus nimanui de teama sa nu ma creada nebuna.
Dupa cateva luni i-am spus prietenului meu in treacat, nu stiu daca m-a crezut si nici eu acum nu imi dau seama ce a fost. Puterea gandului sa fi fost?? Adica m-am gandit la asta si automat am si atras asta?? Sau a fost altceva. As putea sa va arat poze cu masina sa vedeti cum a fost accidentul, nimanui nu-i vine sa creada ca a supravietuit cineva din accidentul ala, desi eu am scapat cel mai usor, cu vanatai multe si cu lovitura la cap..prietenul meu cu bazinul rupt, mana stanga rupta, bunica mea era in spate-2 coaste rupte...motanul l-am pierdut, pe noi ne-au luat 2 ambulante dar pe el l-au lasat acolo. Dupa o luna si jumatate, cand am putut sa mergem, ne-am intors, am batut la fiecare usa si l-am gasit in urmatorul sat, era slab mort, dar asta e alta poveste..


interesant si cred ca adevarat!!!!!!!!


E adevarat dar eu nu stiu ce sa cred...uneori mi se pare ca distorsionez lucrurile si ca teama mea de accidente de masina m-a facut sa ma gandesc si sa scot eu propozitia aia. Dar si acum o am foarte clar in minte, stiu si locul unde eram cand am "auzit-o", numai ce iesisem din oras..
As vrea sa cred ca avem cu noi ingeri pazitori si ei se asigura ca nu patim nimic rau sau ne avertizeaza sa nu ne temem, asta doar in masura in care li se permite sa o faca...accidentul a fost prea urat sa nu cred asta..de ce unii mor, altii traiesc?? Sau o fi doar puterea gandului, faptul ca daca gandesti rau, atragi rau?
Vis a vis de copacul de care ne-am izbit sunt doua cruci, 2 oameni care murisera tot in accident de masina, chiar vis a vis.
liliana2005
Postat pe 22 Iunie 2009 16:26
liliana , acum am citit ceea ce ai patit , si ti spune 2 lucruri:primul lucru este ca puterea gandului tine de metafizica , adica daca vrei sa vbim mai multe ar insemna sa ti dau definitia mecanici cuantice , cum functioneaza un gand in contextul fizicii , bleah prea multe chestii , si al doilea lucru ingerii pazitori tine de Nenea De Sus , a nu face confuzie intre puterea gandului si ingeri sunt doua lucruri complet diferite din cauza domeniilor in care se inscriu .
In privinta a ceea ce ai scris cu propozita , cu siguranta ai un inger pazitor alaturi de tine si de cel care il iubesti , asa ca mult noroc si ai grija ceea ce visezi si ceea ce auzi
blue07scorpion
Postat pe 22 Iunie 2009 17:13
da cred
yumy
Postat pe 22 Iunie 2009 17:15
De la: BBFluturas, la data 2009-06-12 11:30:16vad ca nu prea are nimeni pareri..............
pareri ,referitor la ce?
kudika037280
Postat pe 22 Iunie 2009 17:23
da ; eu personal trebuie sa fiu foarte atent ce gandesc si cemi doresc.
kudika037280
Postat pe 22 Iunie 2009 17:28
De la: blue07scorpion, la data 2009-06-22 17:13:38liliana , acum am citit ceea ce ai patit , si ti spune 2 lucruri:primul lucru este ca puterea gandului tine de metafizica , adica daca vrei sa vbim mai multe ar insemna sa ti dau definitia mecanici cuantice , cum functioneaza un gand in contextul fizicii , bleah prea multe chestii , si al doilea lucru ingerii pazitori tine de Nenea De Sus , a nu face confuzie intre puterea gandului si ingeri sunt doua lucruri complet diferite din cauza domeniilor in care se inscriu .
In privinta a ceea ce ai scris cu propozita , cu siguranta ai un inger pazitor alaturi de tine si de cel care il iubesti , asa ca mult noroc si ai grija ceea ce visezi si ceea ce auzi


Cu metafizica asta nu sunt eu prietena deloc
Ma gandeam doar ca gandurile bune atrag energii pozitive si gandurile negative atrag raul si cumva cumva s-a intamplat datorita gandurilor mele..
De visat nu mai visez nimic, de ani de zile nu-mi mai amintesc ce visez.
Imi aduc aminte totusi un vis de cand eram mica, aveam vreo 7- 8 ani cred si am visat ca sunt intr-o gradina cu multe flori cu domnul IIsus Hristos si mi-a zis ca o sa-mi raspunda la toate intrebarile dar ca atunci cand o sa ma trezesc n-o sa-mi mai amintesc nimic. Si singurul lucru pe care mi-l amintesc a fost ca am intrebat cand va muri babi (strabunica mea, era batrana si atunci, apoi a murit la 89 de ani) si mi-a spus "Cand vei fi mare". A murit cand eu aveam 16 ani.

Am pus totul pe seama bunicii mele care e efectiv fanatica in ceea ce priveste religia, e mereu la biserica si cred ca efectiv m-a influentat. Din cauza asta am stat cat de poate de departe de subiectul religie, m-am nascut ortodoxa, o sa mor ortodoxa si ma intereseaza sa aflu argumente pentru una sau alta, dar nu consider ca sunt in masura sa judec care e mai buna.
Vezi tu, se intampla lucruri de genul asta care te fac sa te gandesti...
liliana2005
Postat pe 22 Iunie 2009 17:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt obsesiva? 87 De la: Creata24 27 Decembrie 2010 15:03
Chiloti buni,purtati degeaba 28 De la: broscoiu 30 Decembrie 2012 21:17
un sfat 12 De la: brunetica 20 Octombrie 2013 11:52
Singur dar intr-o relatie 8 De la: Mike_Dex 17 August 2014 13:54
O situatie imposibila... 36 De la: 23 August 2015 22:31