Setari Cookie-uri

METODE DE COPIAT !!!

Am tot vazut diverse topicuri pe diverse teme unele interesante altele mai putin interesante
multi dintre noi suntem elevi sau studenti multi dintre noi am copiat am fost sau nu am fost prinsi, prin topicul asta vreau sa ne imparatasim strategiile si metodele prin care copiam sau am copiat.
rog pe cei care au de spus chestii de genu "stai si toceste lectiile ca asa e mai bine" sau alte chestii sa se abtina, nu stiu de voi dar eu am niste materii total inutile la facultate si profii din cate am inteles cer sume gen 5 milioane sau 7 milioane pentru un 5.... Deci datii drumu la postat.....cu ocazia asta vreau sa intreb daca are vreo cineva sau cunoaste pe vreo cineva care are ceas capabil sa citeasca documente text ?

p.s. am o senzatie ca acest topic va fi foarte populat
PredatoR_adidas
Postat pe 3 Decembrie 2008 00:10
,,pune mana si invata'' nu se zice asa aiurea :) eu una invat la 90 % din materii :D la restul, de 10% ma mai inspir. osa insir o serie de tehnici folosite de mine si de colegi :

1. hands-free
2.ipod sau mp4, iti pui fisierele text pe el , il folosesti usor, nu este detectabil
3.daca la un examen ai anumite teme, le scrii pe foi a4, fiecare subiect pe o foaie, iar la examen le scoti
4. traditionalele copiute trase la imprimanta

cam atat...depinde si de facultatea la care esti. la mine nu prea se copiaza, chiar se invata, iar profii sunt foarte paranoici cu controlatul :D

Postat pe 3 Decembrie 2008 00:52
Potzi sa-ti implantezi un cip de meorie diferentziata, sa-ti adaugi rami sau de ce nu, chiar sa-ti instalezi pe langa discul local un "disque amovible"
Lillix
Postat pe 3 Decembrie 2008 01:01
De la: Lillix, la data 2008-12-03 01:01:06Potzi sa-ti implantezi un cip de meorie diferentziata, sa-ti adaugi rami sau de ce nu, chiar sa-ti instalezi pe langa discul local un "disque amovible"



marfa tehnologie


sau sa dormi cu cartea sub perna

Postat pe 3 Decembrie 2008 01:02
De la: Georgia99, la data 2008-12-03 01:02:27
De la: Lillix, la data 2008-12-03 01:01:06Potzi sa-ti implantezi un cip de meorie diferentziata, sa-ti adaugi rami sau de ce nu, chiar sa-ti instalezi pe langa discul local un "disque amovible"



marfa tehnologie


sau sa dormi cu cartea sub perna


Aia cu dormitu' cu cartea sub perna sigur functzioneaza! Eu am incercat! Bun' acu' ca nu mai trebuie sa dorm cu vreo' enciclopedie sau dictzionar sub perna pot sa merg linistita la nani! Somn ushor!
Lillix
Postat pe 3 Decembrie 2008 01:11
De la: Georgia99, la data 2008-12-03 00:52:07,,pune mana si invata'' nu se zice asa aiurea :) eu una invat la 90 % din materii :D la restul, de 10% ma mai inspir. osa insir o serie de tehnici folosite de mine si de colegi :

1. hands-free
2.ipod sau mp4, iti pui fisierele text pe el , il folosesti usor, nu este detectabil
3.daca la un examen ai anumite teme, le scrii pe foi a4, fiecare subiect pe o foaie, iar la examen le scoti
4. traditionalele copiute trase la imprimanta

cam atat...depinde si de facultatea la care esti. la mine nu prea se copiaza, chiar se invata, iar profii sunt foarte paranoici cu controlatul :D


Mda cred ca mi-am facut o imagine despre ce fel de om esti tu ....daca iti place asa mult sa invetzi invatza tu volumul de informatie care se da la inginerie mecanica, un exemplu in 3 ore de curs de fizica am facut 2 capitole, electrica si magnetismul....hai scutestema cu invatza la 90 % ca nu sa culcat mama cu einstein ? si chestia aia cu i-phone....crezi ca nu observa profii ca te tot uiti la " telefon" ?
PredatoR_adidas
Postat pe 5 Decembrie 2008 11:10
Stiu o metoda de copiat destul de simpla (cel putin pentru fetele cu parul mai lung...) dar destul de meticuloasa. Aveam un mp3 player cu capacitate de inregistrare, dragutza jucaria. Eu stateam cu o zi inainte de lucrari (n-am mai folosit din liceu) sa-mi inregistrez lectiile intr-un ritm convenabil scrieri, operatiune care dura destul de mult. Inainte de lucrare tineam mp3 playerul in mana, firul de la casti intra pe maneca pana la urechi, acopeream urechile cu parul si dadeam play. Aveti grija la intensitatea volumului si "spor la copiat", desi e mai bine sa inveti.
roricelli
Postat pe 20 Martie 2009 15:12
da...si eu invat cam tot....dar uneori am nevoie d o nota buna si pt tot felul de materii tampite care clar nu-mi folosesc 100%...metodele pe care le folosesc eu...:
1.e putin riscanta...dar din cele 3 coli sau 4...una este scrisa pe spate normal cu sub p kre il stiu cel mai putin...sau ma rog cu mai multe informatii ajutatoare...asadar si daca vreun profesopr are minunata idee de a semna foile....nu se prinde daca cea scrisa e ultima...
2. daca ai rabdare...si nu esti prea comod/comoda scrie tot ce vrei cu un pix fara pasta...in lumina naturala poti citi destul de usor ce ai scris mai ales daca ai fost si putin atent cand ai fact copiutza...eu km astea le-am folosit...
3. asta functioneza destul de bine....cand nu stiu un subiect,n-am dupa ce copia...citesc subiectul...si....improvizez...incerc sa-miimaginez unde as aplik chestia respectiva in viata mea d zi cu zi...imposibil s nu primesti makr 0,50 p...e totusi ceva...mail ales daca esti intre 4 si 5...
ada_dulce
Postat pe 20 Martie 2009 16:25
Metoda mea, ca tot se apropie sesiunea: trag cursul la xerox cat de mic se poate (de obicei prefer 1 la 16), tai fituicile le numerotez . Dupa ce termin cu numerotatul imi fac un cuprins cat mai micut pe care la examen il tin in palma sau intr-un servetel. Imediat ce am primit subiectele ma uit pe cuprins sa vad la ce pagina se gaseste ce imi trebuie si scot cat de repede pot fituica.
rosebud
Postat pe 23 Mai 2009 16:27
De la: iulicris88, la data 2009-05-23 16:27:52Metoda mea, ca tot se apropie sesiunea: trag cursul la xerox cat de mic se poate (de obicei prefer 1 la 16), tai fituicile le numerotez . Dupa ce termin cu numerotatul imi fac un cuprins cat mai micut pe care la examen il tin in palma sau intr-un servetel. Imediat ce am primit subiectele ma uit pe cuprins sa vad la ce pagina se gaseste ce imi trebuie si scot cat de repede pot fituica.


cata munca!!
geo_x
Postat pe 23 Mai 2009 16:28
Mai putina munca decat invatatul la prostii ca pedagogie sau drept (asta in situatia in care specializarea mea nu are nici o treaba cu asa ceva)
rosebud
Postat pe 23 Mai 2009 16:30
De la: iulicris88, la data 2009-05-23 16:27:52Metoda mea, ca tot se apropie sesiunea: trag cursul la xerox cat de mic se poate (de obicei prefer 1 la 16), tai fituicile le numerotez . Dupa ce termin cu numerotatul imi fac un cuprins cat mai micut pe care la examen il tin in palma sau intr-un servetel. Imediat ce am primit subiectele ma uit pe cuprins sa vad la ce pagina se gaseste ce imi trebuie si scot cat de repede pot fituica.


Si eu folosesc din plin metoda asta...si este foarte eficienta , mai ales ca fituicile sunt copiate dupa carti , nu dupa cursuri care pot uneori deveni ilizibile la citit. Mi-am luat multe examene cu metoda asta :P ...Bafta multa tuturor !
cosminhd83
Postat pe 23 Mai 2009 16:39

cand ma gandesc la anii stundentiei aº vrea sa mai trec prin acea perioada.cand eram eu la facultate(2001-2005) in anii 3 ºi 4 foloseam servita.aceasta metoda presupune 3 persoane.2 inauntru ºi 1 afara.unul copiaza subiectele pe o fituica ºi o baga unde poate,sa nu se vada.cere voie afara.afara il astepta cineva care preia subiectele ºi le rezolva.(daca aveti profi care semneaza foile dati foi semnate afara).cu jumatate de ora inainte de sfarsitul examenului cel de-al doilea iese afara ºi ia servitele(voi doi care sunteti inauntru trebuie sa stati unul in spatele celuilalt).vede el cum le scoate inauntru.in liceu copiam cu alfabetul rusesc.foloseam literele din alfabetul rusesc sa scriu lectiile adica daca vroiam sa scriu cuvantul fata nu-l scriam cu litere romanesti ci cu litere rusesti.sau un alfabet codificat:a=17,b=13,c=6.....dar trebuie sa scrii mult asa ca sa ai exercitiu.nu sa stai 2 ore sa descifrezi un cuvant.bafta..
roscatika23
Postat pe 23 Mai 2009 18:34

cand ma gandesc la anii stundentiei aº vrea sa mai trec prin acea perioada.cand eram eu la facultate(2001-2005) in anii 3 ºi 4 foloseam servita.aceasta metoda presupune 3 persoane.2 inauntru ºi 1 afara.unul copiaza subiectele pe o fituica ºi o baga unde poate,sa nu se vada.cere voie afara.afara il astepta cineva care preia subiectele ºi le rezolva.(daca aveti profi care semneaza foile dati foi semnate afara).cu jumatate de ora inainte de sfarsitul examenului cel de-al doilea iese afara ºi ia servitele(voi doi care sunteti inauntru trebuie sa stati unul in spatele celuilalt).vede el cum le scoate inauntru.in liceu copiam cu alfabetul rusesc.foloseam literele din alfabetul rusesc sa scriu lectiile adica daca vroiam sa scriu cuvantul fata nu-l scriam cu litere romanesti ci cu litere rusesti.sau un alfabet codificat:a=17,b=13,c=6.....dar trebuie sa scrii mult asa ca sa ai exercitiu.nu sa stai 2 ore sa descifrezi un cuvant.bafta..
roscatika23
Postat pe 23 Mai 2009 18:37
ce bine ca m-ati invatat si pe mine cum sa ii prind pe studenti la copiat. Urasc cand lumea vrea sa ia examenul prin frauda. Cei care iau examenul prin frauda vor dori toata viata sa obtina oprice prin frauda si nu prin munca. De ce nu aveti cultul muncii cinstite?

Anul trecut am prins pe una exact cu cursul meu facut mic-mititel cu font de 5 sau cat si am zburat-o din examen, apoi a venit sa dea inca odata examenul si avea ceva in ureche, iar pe telefon unul care era sub numele de "ingerasul dulce" ii tot povestea ceva. Am prins-o. Si...jur ca daca nu invata materia cum trebuie nu trece. Si este inainte de licenta! Orice se poate invata si prefer sa vad straduinta unui student si sa ii dau o nota de trecere ca asa vrea pixul meu, dar sunt neiertatoare la copiat.

Si nici cu aia nu sunt de acord care abereaza. Imi ocupa timpul si se mai si duc apoi si urla ca "aia" (aka eu) nu a fost in stare sa imi dea un 5 cand am scris 4 pagini...

Asa ca...
luv4ever77
Postat pe 24 Mai 2009 02:33
in liceu foloseam o metoda mai... neobijnuita si originala.. o spun pt ca in facultate numerge :P.
cand stiam ca ne da lucrate, rupeam coala dubla si scriam pe ultima pagina cu creionul usor sa nu se cunoasca depa ce este sters lectia sau ideile principale.
ne controla in banca,nimic, pe banca nimic scris, pe perete.. nimic.. mai semna si foaia sa nu o schimbam. .. dar pt mine nu erea nevoie avem un ochi in lucrate si un ochi la ea... dupa ce terminam cu un subiect de pe spatele lucrari il stergeam... cand terminam tot stergeam lectia de pe spate si nimeni nu banuia nimic.
colega care a incercat sa copieze pe ruseste nu ia mers.. mai toate profesoarele stiau rusa.

metoda de la facultate din nou originala nu o spun ca poate afla supravechetori... eh folosesc mai multe.. una principala si am si 2 de rezerva ;).. da pt cine nu stie... cat timp imi fac copiutele mai imi intra si ceva in capp.. o data nu am putut sa copiez dar noroc cu memoria vizuala , si am trecut examenul.
cathysailor
Postat pe 24 Mai 2009 03:05
De la: cathysailor, la data 2009-05-24 03:05:31in liceu foloseam o metoda mai... neobijnuita si originala.. o spun pt ca in facultate numerge :P.
cand stiam ca ne da lucrate, rupeam coala dubla si scriam pe ultima pagina cu creionul usor sa nu se cunoasca depa ce este sters lectia sau ideile principale.
ne controla in banca,nimic, pe banca nimic scris, pe perete.. nimic.. mai semna si foaia sa nu o schimbam. .. dar pt mine nu erea nevoie avem un ochi in lucrate si un ochi la ea... dupa ce terminam cu un subiect de pe spatele lucrari il stergeam... cand terminam tot stergeam lectia de pe spate si nimeni nu banuia nimic.
colega care a incercat sa copieze pe ruseste nu ia mers.. mai toate profesoarele stiau rusa.

metoda de la facultate din nou originala nu o spun ca poate afla supravechetori... eh folosesc mai multe.. una principala si am si 2 de rezerva ;).. da pt cine nu stie... cat timp imi fac copiutele mai imi intra si ceva in capp.. o data nu am putut sa copiez dar noroc cu memoria vizuala , si am trecut examenul.
studiomobili
Postat pe 24 Mai 2009 08:30
De la: luv4ever77, la data 2009-05-24 02:33:14ce bine ca m-ati invatat si pe mine cum sa ii prind pe studenti la copiat. Urasc cand lumea vrea sa ia examenul prin frauda. Cei care iau examenul prin frauda vor dori toata viata sa obtina oprice prin frauda si nu prin munca. De ce nu aveti cultul muncii cinstite?

Anul trecut am prins pe una exact cu cursul meu facut mic-mititel cu font de 5 sau cat si am zburat-o din examen, apoi a venit sa dea inca odata examenul si avea ceva in ureche, iar pe telefon unul care era sub numele de "ingerasul dulce" ii tot povestea ceva. Am prins-o. Si...jur ca daca nu invata materia cum trebuie nu trece. Si este inainte de licenta! Orice se poate invata si prefer sa vad straduinta unui student si sa ii dau o nota de trecere ca asa vrea pixul meu, dar sunt neiertatoare la copiat.

Si nici cu aia nu sunt de acord care abereaza. Imi ocupa timpul si se mai si duc apoi si urla ca "aia" (aka eu) nu a fost in stare sa imi dea un 5 cand am scris 4 pagini...

Asa ca...
studiomobili
Postat pe 24 Mai 2009 08:31
De la: luv4ever77, la data 2009-05-24 02:33:14ce bine ca m-ati invatat si pe mine cum sa ii prind pe studenti la copiat. Urasc cand lumea vrea sa ia examenul prin frauda. Cei care iau examenul prin frauda vor dori toata viata sa obtina oprice prin frauda si nu prin munca. De ce nu aveti cultul muncii cinstite?

Anul trecut am prins pe una exact cu cursul meu facut mic-mititel cu font de 5 sau cat si am zburat-o din examen, apoi a venit sa dea inca odata examenul si avea ceva in ureche, iar pe telefon unul care era sub numele de "ingerasul dulce" ii tot povestea ceva. Am prins-o. Si...jur ca daca nu invata materia cum trebuie nu trece. Si este inainte de licenta! Orice se poate invata si prefer sa vad straduinta unui student si sa ii dau o nota de trecere ca asa vrea pixul meu, dar sunt neiertatoare la copiat.

Si nici cu aia nu sunt de acord care abereaza. Imi ocupa timpul si se mai si duc apoi si urla ca "aia" (aka eu) nu a fost in stare sa imi dea un 5 cand am scris 4 pagini...

Asa ca...



FFFFFFFFF bine doamna ! Asa da ,oameni in invatamant ! Sa invete, ca si noi am invatat !
ionia
Postat pe 24 Mai 2009 08:37

Super tare!
Noroc c-am terminat cu scolile momentan!
NU esti elev/student complet pana nu iei si 10 si 1.
Mai tre sa mai si "te inspiri" din cand in cand ...
LittleScorpio
Postat pe 24 Mai 2009 09:57
De la: luv4ever77, la data 2009-05-24 02:33:14ce bine ca m-ati invatat si pe mine cum sa ii prind pe studenti la copiat. Urasc cand lumea vrea sa ia examenul prin frauda. Cei care iau examenul prin frauda vor dori toata viata sa obtina oprice prin frauda si nu prin munca. De ce nu aveti cultul muncii cinstite?

Anul trecut am prins pe una exact cu cursul meu facut mic-mititel cu font de 5 sau cat si am zburat-o din examen, apoi a venit sa dea inca odata examenul si avea ceva in ureche, iar pe telefon unul care era sub numele de "ingerasul dulce" ii tot povestea ceva. Am prins-o. Si...jur ca daca nu invata materia cum trebuie nu trece. Si este inainte de licenta! Orice se poate invata si prefer sa vad straduinta unui student si sa ii dau o nota de trecere ca asa vrea pixul meu, dar sunt neiertatoare la copiat.

Si nici cu aia nu sunt de acord care abereaza. Imi ocupa timpul si se mai si duc apoi si urla ca "aia" (aka eu) nu a fost in stare sa imi dea un 5 cand am scris 4 pagini...

Asa ca...


foarte tare nickname-ul, d-na profesoara!
moneycaprice
Postat pe 24 Mai 2009 11:05
De la: ionia, la data 2009-05-24 08:37:14
De la: luv4ever77, la data 2009-05-24 02:33:14ce bine ca m-ati invatat si pe mine cum sa ii prind pe studenti la copiat. Urasc cand lumea vrea sa ia examenul prin frauda. Cei care iau examenul prin frauda vor dori toata viata sa obtina oprice prin frauda si nu prin munca. De ce nu aveti cultul muncii cinstite?

Anul trecut am prins pe una exact cu cursul meu facut mic-mititel cu font de 5 sau cat si am zburat-o din examen, apoi a venit sa dea inca odata examenul si avea ceva in ureche, iar pe telefon unul care era sub numele de "ingerasul dulce" ii tot povestea ceva. Am prins-o. Si...jur ca daca nu invata materia cum trebuie nu trece. Si este inainte de licenta! Orice se poate invata si prefer sa vad straduinta unui student si sa ii dau o nota de trecere ca asa vrea pixul meu, dar sunt neiertatoare la copiat.

Si nici cu aia nu sunt de acord care abereaza. Imi ocupa timpul si se mai si duc apoi si urla ca "aia" (aka eu) nu a fost in stare sa imi dea un 5 cand am scris 4 pagini...

Asa ca...



FFFFFFFFF bine doamna ! Asa da ,oameni in invatamant ! Sa invete, ca si noi am invatat !






Oooo doamne.Razboi intre generatii.Hai sa fim seriosi.Nu toti suntem sfinti.Doamna "luv4ever77"(imi cer scuze pentru abordare dar acest nume il aveti postat)chiar nu au existat niciodata momente in viata dumneavoastra in care sa copiati la un examen,care poate vi se parea greu,poate nu va placea?Stiu de la mama ca intradevar pe vremea lu' Nea' Ceasca se invata...dar asta nu inseamna ca toti au fost sfinti.Treaba mai sta si in mainile profesorilor si modul lor de abordare.Eu intotdeauna am invatat la profesorii care mi-au lasat o impresie buna,care nu abordeaza un stil comunist de a se impune.Imi displac profesorii care isi atribuie reputatia de "spaima facultatii" care iti aduc la cunostiinta inca din primul curs cat de corecti sunt ei la corectura,cati a picat anul precedent si exemple de genul.Din pacate sunt destui astfel de profesori,batrani,cu idei comuniste.Stiu o sa imi spuneti..dar ce ai vrea?Sa dispara toti si sa ne luati voi tineretul locul?Absolut ca nu,ci doar sa fiti mai maleabili,sa incercati sa aveti o comunicare buna cu studentul astfel incat sa ajunga sa nu ii mai displaca materia,care pana atunci o credea grea si inutila.Nu spune nimeni ca meseria de profesor este usoara,dar cea din invatamantul superior nu este la fel de grea ca cea din licee.La dumneavoastra elevii vin deja formati,nu arunca cu biletele unul in altul in timpul orelor,nu se bat in pauze,nu se injura,deci ..mai grea meseria de diriginte decat de profesor universitar,si apoi sa fim seriosi,in zilele noastre nu depuneti prea munca multa.Primim carti si cursuri xeroxate,la curs mai bajbaiti cateva fraze si cam asta e cursul.Probabil la mate info fizica chimie etc...da se invata pt ca trebuie.sunt lucruri exacte.Unde e de toceala....se dau cursuri ca doar sti sa citesti si singur nu?Asa ca in unele cazuri dragi profesori universitari...aveti bani multi si bataie de cap putina...plus ca multi cer bani la examene..si merg pe coridoare bosumflati chipurile a avut o zi proasta iar noi trebuie sa ne simtim sa le cumparam ceva sau sa facem cheta sa le dam bani.Nu zice nimeni,multa munca si carte ca sa ajungeti unde sunteti..dar parca unii dintre dumneavoastra prea exagereaza.Dupa parerea mea,pt ca nu am postat aici sa invinovatesc pe cineva,fiecare padure isi are uscaturile,asa cum exista profesori buni,exista si rai,la fel si in cazul elevilor.Oare daca ar fi toti buni,care ar fi diferenta dintre noi?Prin ce ne-am mai deosebi?Noi oamenii avem prostul obicei sa judecam pe altii din prisma noastra,dar poate ca altii au motive diferite sa actioneze asa cum o fac,iar daca noi nu am gresit in anumite situatii,nu putem cere si celor din jur sa nu o faca.Se spune ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea unui singur om,dar caracterele sunt diferite.
Stiu....acum o sa imi sara toata lumea in cap
ForbidenFruit
Postat pe 24 Mai 2009 11:06
Metoda mea, ca tot se apropie sesiunea: trag cursul la xerox cat de mic se poate (de obicei prefer 1 la 16), tai fituicile le numerotez . Dupa ce termin cu numerotatul imi fac un cuprins cat mai micut pe care la examen il tin in palma sau intr-un servetel. Imediat ce am primit subiectele ma uit pe cuprins sa vad la ce pagina se gaseste ce imi trebuie si scot cat de repede pot fituica

Da... si eu folosesc uneori astfel de metode, insa mai nou ne unim cativa colegi,..si din timp fiecare din noi scriem pe calculator 2-3 cursuri si apoi le imprimam (asta in cazul in care nu aveti cursul deja in format electronic)...scrisul il intelegi mai bine...si sunt mai putine foi... Eu zic k este cea mai buna metoda...am reusit astfel sa iau multe examene la care chiar nu aveai cum sa inveti, era foarte multa materie ...
Ce sa zic... BAFTA IN SESIUNE !! :*:*
GiulyaM
Postat pe 24 Mai 2009 11:14
pai eu sincera sa fiu sunt de acord cu metodele voastre insa fiecare are dreptate in felul lui,poate unii vor sa invte fiindca le place altii chiar daca vor sa invete nu reusesc din cine stie ce motive..doamna profesoara sunt de acord cu dvs insa nu cred ca nu ati copiat vreodata in viata dvs.asa ca,lasati-o mai moale va rog




asa..pai cum copiez eu..pai cand vine vorba de ascultat eu fac in felul urmator stiind din ce ma asculta trebuie sa stau cel putin in a 2-a banca si fac in felul urmator:imi trag la imprimanta cate ceva din lectia de zi si o lipesc pe spatele unui coleg iar cand colegul vede ca vine profesorul se asaza in pozitie dreapta pe scaun si asa nu ma prinde..cat despre examene eu fac in felul urmator :stiti ca se dau si ciorne asa ca eu fac rost de foi din acelea si le inlocuiesc cu cele pe care le iau de acasa cam atat sper sa va ajute ce v-am zis
kudika014730
Postat pe 24 Mai 2009 12:08
am avut profesori(toata stima pt ei) care ne invatau multe lucruri interesante, ne dadeau putin de invatat(esentialul) dar la examen nu ne lasau sa copiem...nu copia nimeni si daca nu scriai mare lucru iti dadea 5. eu ma pierd cu firea la orice examen dar imi scriu pe banca ideile principale sau cateva cuvinte care sa ma adune si sa pot scrie ceva. Dupa examen stiu tot ce am invatat dar acolo in sala...am emotii! Deci eu scriu cu creionul pe banca si pana plec sterg cu un servetel umed.
mm76212
Postat pe 24 Mai 2009 12:28
Primul lucru pe care trebuie sa il stiti este ca profii intra pe aceste topicuri destinate metodelor de copiat si ca au fost si ei pusti odata...deci cam stiu care ar fi metodele...
Eu cred ca daca profesorul e al naibii si nu te lasa deloc, nu prea poti copia.....
Eu am copiat de 2 ori calumea,dar imi era asa o frica de uitam ce am citit pe copiuta pana sa ajung cu pixul la foaie sa scriu...in fine, prima data a fost la istorie,cand mi-am lipit foile de maini( aveam bluza cu maneca lunga) si aaauuu ce greu le-am dezlipit dupa aia...iar a doua oara la bac la istorie..nu stiam nimic...mi-am pus foaia in soseta...n-am avut asa copiuta imputita in viata mea ...
Am mai copiat si alta data, pe la teste cand profu' de uita pe fereastra sau iesea din clasa....un lucru e cert: daca e foarte usor sa copiezi, inseamna ca profu' sau profa stie ce faci...
ramo_88
Postat pe 24 Mai 2009 14:22
De la: PredatoR_adidas, la data 2008-12-05 11:10:51
De la: Georgia99, la data 2008-12-03 00:52:07,,pune mana si invata'' nu se zice asa aiurea :) eu una invat la 90 % din materii :D la restul, de 10% ma mai inspir. osa insir o serie de tehnici folosite de mine si de colegi :

1. hands-free
2.ipod sau mp4, iti pui fisierele text pe el , il folosesti usor, nu este detectabil
3.daca la un examen ai anumite teme, le scrii pe foi a4, fiecare subiect pe o foaie, iar la examen le scoti
4. traditionalele copiute trase la imprimanta

cam atat...depinde si de facultatea la care esti. la mine nu prea se copiaza, chiar se invata, iar profii sunt foarte paranoici cu controlatul :D


Mda cred ca mi-am facut o imagine despre ce fel de om esti tu ....daca iti place asa mult sa invetzi invatza tu volumul de informatie care se da la inginerie mecanica, un exemplu in 3 ore de curs de fizica am facut 2 capitole, electrica si magnetismul....hai scutestema cu invatza la 90 % ca nu sa culcat mama cu einstein ? si chestia aia cu i-phone....crezi ca nu observa profii ca te tot uiti la " telefon" ?

eu sunt la inginerie economica si am niste materii foarte grele , mai am noroc la unele materii ca profii ne mai dau partiale ca altfel nu stiu cum reuseam sa invat atatea cursuri de exmplu la rezisenta materialelor am "n" genuri de probleme cu diagrame .. recunosc ca mie cel putin imi sunt de mare folos fituicile ...nu am invatat sa copiez in liceu dar in primu an de facultate mai fost necesar sa invat ...fiind fata imi este mai usor ...sub o fusta sa bagi fituica facuta cu mana sau cursurile facute la o rezolutie mai mica ...sau o bluza foarte decoltata in v si foarte larguta cu un maieu dedesubt in care imi bag fituicile ..iar dupa aflarea subiectelor pot sa stau cu mana in bluza si cu fituica in mana f linistita [fetele poate cunosc tipul de bluza la care mam referit]:P...eu pt fizica miam scris formulele pe stalele unei linii :>...in rest cu telefon si altele nu am incercat...mai am un an in care poate o sa incerc si alte metode daca se mai "confeseaza ":P careva!!
flafiy
Postat pe 24 Mai 2009 15:13
daca nu iti place sa inveti atunci de ce te ai mai dus la faculatea aia?doar ca sa pleci deacasa? scuteste ne tu !
llaurette
Postat pe 24 Mai 2009 15:45
De la: llaurette, la data 2009-05-24 15:45:06daca nu iti place sa inveti atunci de ce te ai mai dus la faculatea aia?doar ca sa pleci deacasa? scuteste ne tu !




nu am zis ca nu imi place sa invat ....invat la ce materii imi place ..iar la cele mai dificile sau cand nu am timp ... se rezolva cu niste fituici:)
flafiy
Postat pe 24 Mai 2009 16:13
De la: PredatoR_adidas, la data 2008-12-05 11:10:51
De la: Georgia99, la data 2008-12-03 00:52:07 ,,pune mana si invata'' nu se zice asa aiurea :) eu una invat la 90 % din materii :D la restul, de 10% ma mai inspir. osa insir o serie de tehnici folosite de mine si de colegi :

1. hands-free
2.ipod sau mp4, iti pui fisierele text pe el , il folosesti usor, nu este detectabil
3.daca la un examen ai anumite teme, le scrii pe foi a4, fiecare subiect pe o foaie, iar la examen le scoti
4. traditionalele copiute trase la imprimanta

cam atat...depinde si de facultatea la care esti. la mine nu prea se copiaza, chiar se invata, iar profii sunt foarte paranoici cu controlatul :D


Mda cred ca mi-am facut o imagine despre ce fel de om esti tu ....daca iti place asa mult sa invetzi invatza tu volumul de informatie care se da la inginerie mecanica, un exemplu in 3 ore de curs de fizica am facut 2 capitole, electrica si magnetismul....hai scutestema cu invatza la 90 % ca nu sa culcat mama cu einstein ? si chestia aia cu i-phone....crezi ca nu observa profii ca te tot uiti la " telefon" ?



sa nu te miri daca nu te angajeaza nici dracu' dupa ce termini

tu crezi ca asa te joci cu facultatea??
kitty_krieger
Postat pe 24 Mai 2009 16:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce iti face viata mai frumoasa?O muzica buna... 1 De la: tweety_crisss 10 Octombrie 2010 12:34
cea mai simpla solutie de facut bani 24 De la: kudika_nikole 29 Aprilie 2015 14:06
Spectacol pentru copii - „Piratul Jack și Insula Vrãjitã” 1 De la: kudika_994916 29 Octombrie 2015 13:25
Gaseste o poza cu ................ 11 De la: MaraDonna 29 Septembrie 2009 19:20
ghicit in cafea-iasi 6 De la: Dadaya 18 Noiembrie 2013 11:07