Setari Cookie-uri

poza

vreau si eu niste sfaturi pentru a face niste poze reusite. nu sunt porfesionista dar sincer mi-ar placea sa surprind in poze detaliile. imi plac ffff mult pozele. sper ca nu cer prea mult dar niste idei de baza nu mi-ar strica. ms mult
ankkna
Postat pe 4 Decembrie 2008 00:16
Mai intai de toate,ai nevoie de un aparat.Daca ai unul deja,citeste manualul de instructiuni si intelege-l foarte bine,sa sti fiecare setare la ce e buna si cand trebuie folosita pentru a obtine rezultatele optime.
Cand zici poze,te referi la alea VGA ( 800 x 600) bune de pus pe hi5 sau in albume de 9x13,or vrei poze care sa se vada ca sunt facute de un fotograf,si nu aiurea?
Daca iti permiti un DSLR ( poti gasi informatii despre asta pe google),viata ta de fotograf o sa-ti fie mai usoara,sau mai grea,depinde,cat de bine o sa manuiesti aparatul.
Un sfat :Nu folosi niciodata setarile automate din el ( nighmode,cloudy..) pe manual il reglezi cel mai bine,acele setari nu fac decat sa-ti strice munca.
Foloseste un trepied chiar daca nu ai Parkinson.Urmareste ca linia orizontului sa fie paralela cu linia de jos la aparat,cand te uiti prin obiectiv sau pe display,sa nu obti o poza care trebuie mai apoi ajustata prin crop,pentru ca s-ar putea sa pierzi niste detalii de pe margine,si poza no sa mai fie bine compozitionata.Iar compozitia este arta de a face o imagine sa arate bine.
Nu uita ca memoria (cardul) nu e niciodata prea mare cand pleci intr-o excursie,asa ca ai nevoie de provizii,daca esti ca mine si faci poza la orice pare iesit din comun,colorat,amuzant,din toate ipostazele.
Cea mai frumoasa poza e cea care nu ai facut-o inca,asa ca imagineaza-ti cum va arata poza,inainte sa apesi pe buton.
Cheeeesse:D( daca mergi la o inmormantare invitat ca fotograf,nu ruga niciodata neamurile indoliate sa zambeasca pt o poza,din reflex,pt ca s-ar putea ca meseria de somer sa nu-ti placa:))
ArtLover
Postat pe 26 Februarie 2009 15:54
Super sfaturile, ArtLover!
O sa tin cont de ele...sunt obsedata de poze, peste tot umblu cu aparatul dupa mine, si chiar suna interesant recomandarile tale.
Pt initiatoarea topicului, have fun always!
mrskattousa
Postat pe 26 Februarie 2009 16:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
new 6 De la: vali_pc2007 1 Ianuarie 2010 17:24
concurs 1 De la: dana92 11 Iulie 2009 17:43
StreamON TV - televiziune digitala 2 De la: StreamON 25 Martie 2010 01:19
Caut colega apartament - Dorobanti 2 De la: scorpyoW 21 Iunie 2009 00:42
Caut colega de camera - IASI 4 De la: Luluk_g 27 Octombrie 2009 10:08