Setari Cookie-uri

De ce intr-o relatie unul dintre parteneri iubeste mai mult decat celalalt?

Intotdeauna intr-un cuplu, din cate am observat eu, unul dintra parteneri se implica mai mult, daruieste mai mult, iubeste mai mult si totodata sufera mai mult .
De ce se intampla asa si ce trebuie facut pentru a evita acest lucru?
Astept parerile voastre!

Postat pe 4 Decembrie 2008 13:46
se intampla asta pt k fiecare om are capacitatea lui de a iubi si de a darui...sau mai e chestia k iubesti dar nu stii cum sa arati asta iar celalalt poate considera k nu l iubesti in aceeasi masura in kre te iubeste el...iubitul meu de ex imi spune k nu intotdeauna stie sa mi arate kt de mult ma iubeste!eu sunt o persoana f dragastoasa...si knd sunt "in love" ma exteriorizez si chiar il fac pe celalalt sa simta asta...deci eu crd k e vorba de felul fiekruia de a se manifesta! va urez o zi frumoasa tuturor!
angel_in_disguise
Postat pe 4 Decembrie 2008 14:02
poate ca unul dintre parteneri nu arata cat iubeste. De exemplu eu, in relatia mea, nu sunt numai lapte si miere, am observat ca nu e atat de bine sa fii atat de buna, pt ca esti luata de fraiera...asa ca eu nu ii arata mereu cat de mult il iubesc, uneori l-as ierta pt micile greseli pe care le face, pt anumite copilarii, insa daca il tot iert se obisnuieste asa...si nu vreau asta ! vreau sa pastrez anumite limite ale ratiunii, sa nu plutim tot timpul pe norisorul nostru. Il iubesc foarte mult, dar il iubesc in felul meu..ca orice persoana

Postat pe 4 Decembrie 2008 14:16
Da, Georgia, tu procedezi corect, dar nu ti se intampla sa ti se reproseze ca nu simte ca este iubit? sau ca nu i-o arati atat cat are el nevoie pentru a se simti apreciat?

Postat pe 4 Decembrie 2008 14:20
De la: Yaddira, la data 2008-12-04 14:20:34Da, Georgia, tu procedezi corect, dar nu ti se intampla sa ti se reproseze ca nu simte ca este iubit? sau ca nu i-o arati atat cat are el nevoie pentru a se simti apreciat?



Uite...de ex face o prostie, ceva c enu este bine , nu ma refer la inselat...nu ii iau apararea cand greseste, incerc sa ii arata ce si de ce a gresit, el uneori nu recunoaste si astfel incepe circul, adica, ne cam contrazicem...dupa o vreme cand se linistesc apele, cade de acord cu mine, recunoaste, vorbim linistit despre ce a facut si de obicei nu se mai intampla sa faca acea greseala...dupa toata faza asta, imi zice, este foarte simpatic : ,, stii, tu uneori esti super dulce, super dragastoasa, ma simt cel mai iubit de pe pamant, insa altadata parca nu ma iubesti deloc'' :))) Dar noi stim ca daca iubesti o persoana, ai grija de ea, o ajuti, nu o sprijini in greselile pe care le face, ii esti alaturi insa nu ii dai apa la moara

Postat pe 4 Decembrie 2008 14:25
knd ma supara sau nu mi convine mie ceva ma intorc la 180 de grade...devin rece si distanta!knd ma simte asa realizeaza k el m a determinat sa fiu asa si se schimba...offf si pot sa spun k mai mereu avem discutii pe tema asta...eu ii reprosez k e nepasator uneori si k nu simt iubirea aia pe kre mi o declara el...iar el k sunt eu prea pretentioasa si k cer prea mult...nu zic k eu procedez cel mai bn!:D impacarile sunt cele mai dulci.. crd k de aia ne si ciondanim..k sa avem de ce sa ne impacam
angel_in_disguise
Postat pe 4 Decembrie 2008 14:25
pentru ca suntem diferiti unul de altul si fiecare iubeste cum poate si cum stie
anderson
Postat pe 5 Decembrie 2008 11:53
intotdeauna m-a iritat afirmatia asta.asta o spun persoanele care ofera si asteapta ceva in schimb..atata vreme cat nu ajungeti sa oferiti iubire neconditionat,se ramane la stadiul asta."oare ma iubeste la fel de mult ca eu pe ea?"sau invers valabil.
oferi tot...fara asteptari..abia atunci vei primi la fel.
DeeaCatalina
Postat pe 6 Decembrie 2008 12:02
Deea, este practic imposibil sa oferi si sa nu te astepti la nimic in schimb. De exemplu: tu il iubesti si i-o arati sub toate formle , iar cel de langa tine nu face nimic pentru a-ti demonstra cat de mult te iubeste. Crezi tu ca este posibil asa? Acum imi vei raspunde ca renunti la relatie nu? Ca asta inseamna ca nu te iubeste.
Ideea este ca intotdeauna asteptam sa ni se ofere iubire cel putin la fel de mult pe cat oferim noi, altfel exista un semn de intrebare.

Postat pe 8 Decembrie 2008 12:05
Corect, Yaddira trec prin asta si pot sa zic ca ma simt cea mai paranoica fiinta cand ii spun...
cecylya
Postat pe 8 Decembrie 2008 12:20
Nu am zis ca poti iubi neconditionat pe oricine,astfel de iubire se naste din ceva,persoana asupra careia se revarsa dragostea fara asteptari,in sufletul tau e activata certitudinea ca o si merita,intelegi?

persoana pe care ajungi sa o iubesti fara sa astepti nimic in schimb trebuie sa fie o persoana care a castigat iubirea asta in timp,ca orice iubire se transforma,evolueaza.dar odata ajuns in punctul asta nu mai este cale de intoarcere,orice ar face celalalt,continui sa il iubesti.

e cea mai inalta forma de a iubi,nu e imposibil,dar rar.

DeeaCatalina
Postat pe 8 Decembrie 2008 12:29
daca mergem pe ideea ce ofer asta primesc ok oferi dragoste si primesti drasgoste numai ca persoana de la care o primesti ti-o arata intr-o alta modalitate decat i-ai aratat-o tu.

E cam greu sa gasesti o persoana sa te iubeasca exact cum il iubesti tu. Aici nu e vorba il iubesc mai mult sau mai putin si invers ....pentru mine iubirea nu este mai mult sau mai putin si pur si simplu iubesti si oferi iubirea unei persoane asa cum stii tu mai bine si el/ea iti ofera iubirea asa cum stie mai bine dar nu identic ca tine.

sper ca m-am inteles ce am vrut sa zic
anderson
Postat pe 8 Decembrie 2008 14:00
Yaddira, de ce se intampla? asa sunt oamenii (diferiti). Ce trebuie facut? sa eviti persoanele care nu iti ofera ceea ce iti doresti, altfel iti va fi mai rau in timp!
metal
Postat pe 8 Decembrie 2008 15:08
o da, metal! sa poti renunta la momentul potrivit si sa stii de fapt cand este acest moment. Si sa ne ferim , ok sa ne ferim de oamenii care ne provoaca suferinta ... culmea ca pe oamenii astia ii iubim mai mult si ma intreb de ce?

Postat pe 9 Decembrie 2008 13:47
Yaddira, acel moment este atunci cand omul nu ofera sentimentele asteptate. Poate tu ii iubesti pe aceea, eu nu
metal
Postat pe 9 Decembrie 2008 14:19
De la: Yaddira, la data 2008-12-04 13:46:13 Intotdeauna intr-un cuplu, din cate am observat eu, unul dintra parteneri se implica mai mult, daruieste mai mult, iubeste mai mult si totodata sufera mai mult .
De ce se intampla asa si ce trebuie facut pentru a evita acest lucru?
Astept parerile voastre!

depinde sunt momente,parerea mea, cand ai impresia ca u iub mai mult decat el si altadata vine el si ti sp ca eu te iub ma mult decat tn ca se vede ca esti mai distanta ca bla bla bla...astea sunt momente.intr-o rel nu e bine sa vina unul ca u ma iub mai putin decat te iubesc eu ca poate nu e asa si se simte jignit si poate o sa se intample sa nu mai fie iubire asa!!!va pup
ymk
Postat pe 16 Decembrie 2008 17:25
daca se observa lucrul asta ca unul iubeste mai putin decat altul inseamna ca nu sunt facuti unul pentru celalalt!!!!


si nu merita sa mai continui relatia
MagnifiQue_GiRL
Postat pe 16 Decembrie 2008 17:27
De la: florderosa, la data 2008-12-16 17:27:40daca se observa lucrul asta ca unul iubeste mai putin decat altul inseamna ca nu sunt facuti unul pentru celalalt!!!!


si nu merita sa mai continui relatia

asta s a intamplat la inceputul rel mele cand incepeau sa apara sentimentele.si daca nu suntem facuti unul pt celalat nu mai eram acu impr!!!iti respect parerea!!!
ymk
Postat pe 16 Decembrie 2008 17:35
De multe ori cand 1 iubeste foarte mult si daruieste totul neconditionat celalalt se relaxeaza ca si cum totul i se cuvine si nu trebuie sa mai depuna nici un efort...
yvonne_yvonne
Postat pe 23 Martie 2009 02:25
De la: yvonne_yvonne, la data 2009-03-23 02:25:38De multe ori cand 1 iubeste foarte mult si daruieste totul neconditionat celalalt se relaxeaza ca si cum totul i se cuvine si nu trebuie sa mai depuna nici un efort...


mda.. cam asha se intampla... dar nu inteleg de ce e enervanta situatia asta... mai ales cand relatia se destrama shi realizezi k ai daruit totul shi in schimb nu ai primit nimik
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 23 Martie 2009 11:16
Pentru ca fiecare ofera si pretinde in felul lui.

Eu merg pe zicala: pretentiile nasc probleme!

Si de atunci, ma bucur ori de cate ori imi arata ca ma iubeste. Cel putin cand face ce nici parintii n-au facut pt. mine (si-am fost rasfatata nu gluma!)....

La tara este o vorba: ingaduie!

De asta unii se inteleg de invidiat, si altii invidiaza.
90701
Postat pe 23 Martie 2009 21:11
important e sa ma iubeasca .. ce conteaza daca il iubesc sau ma iubeste mai mult.. doar nu facem concurenta
mai conteaza si cum ne intelegem..

asa cum degetele de la maini nu sunt la fel asa e si cu oamenii...
n`a parerea mea....
Diavolyta_
Postat pe 23 Martie 2009 21:20
De la: Arsena, la data 2008-12-04 14:16:45poate ca unul dintre parteneri nu arata cat iubeste. De exemplu eu, in relatia mea, nu sunt numai lapte si miere, am observat ca nu e atat de bine sa fii atat de buna, pt ca esti luata de fraiera...asa ca eu nu ii arata mereu cat de mult il iubesc, uneori l-as ierta pt micile greseli pe care le face, pt anumite copilarii, insa daca il tot iert se obisnuieste asa...si nu vreau asta ! vreau sa pastrez anumite limite ale ratiunii, sa nu plutim tot timpul pe norisorul nostru. Il iubesc foarte mult, dar il iubesc in felul meu..ca orice persoana


true:D
morticia_adams
Postat pe 28 Martie 2009 21:16
Si eu am patit acelasi lucru,m-am implicat mai mult in tr-o relatie,am daruit mai mult,am dat crezare tuturor vorbelor de dragoste si intr-un final am ajuns sa-miplang de mila. Cred ca noi femeile ar trebui sa fim putin mai egoiste si sa ne gandim mai mult la noi sa nu ne mai concentram atat de mult pt a-l face pe cel de langa noi fericit.
alexandrarosu89
Postat pe 7 Mai 2009 07:39
nu putem iubi la egaliate si o relatie se termina cand celalat nu iubeste deloc, parerea mea
yumy
Postat pe 7 Mai 2009 08:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cele mai frecvente motive de cearta !!!!! 28 De la: aqnana 25 Februarie 2009 21:46
cine canta in casa:cocosul sau gaina?? 35 De la: pamela_1 6 Iulie 2009 12:37
:) 2 De la: Byu-Bianca 27 Octombrie 2013 14:25
Relatie cu semnul intrebarii ! 9 De la: razz 18 Aprilie 2009 00:58
distanta...dusmanul iubirii :( 58 De la: franziska_eu 12 Ianuarie 2012 11:13