Setari Cookie-uri

parul meu se ingrasa repede

fetelor, si mie imi este gras parul si-l spalam tot la 2 zile, de un timp folosesc sampon "Shampoo seboregolatore" de la Antica Erboristeria si este super bun. Imi este ca si fresh parul si dupa 4 zile.
candy_sweet
Postat pe 7 Octombrie 2009 17:09
eu acum ceva ani ma spalam decat o data pe saptamana iar parul mmeu devenise din ce in ce mai gras si am ajuns sa-l spal de 2 ori pe saptamana si acuma il spal de 3 ori pe saptamana...asa ca nu stiu cat e valabila treaba ca daca il speli mai mult se ingrasa mai rau.
Valitza88
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:35
De la: candy_sweet, la data 2009-10-07 17:09:01fetelor, si mie imi este gras parul si-l spalam tot la 2 zile, de un timp folosesc sampon "Shampoo seboregolatore" de la Antica Erboristeria si este super bun. Imi este ca si fresh parul si dupa 4 zile.

buna dar de unde ti-ai luat samponul?si ce pret are???
HABIBA_CHANDRAMUCKI
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:20
lasa draga,bine ca nu te ingrasi tu,ca parul il speli,ce mama lu proces verbal,doar nu ti-e lene..???!!!!
_curly
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:54
Parul meu se ingrasa si mai repede...eu in fiecare seara fac dus...dar nu e un lucru rau...obijnuieste-te sa il speli in fiecare seara si o sa il ai tot timpu curat!!...nu stiu masca pentru ingrasare...stiu doar ca poti sa il speli de fiecare data cand o cere...e cea mai buna solutie!
zuraluca
Postat pe 9 Octombrie 2009 20:00
De la: micabis, la data 2009-01-18 00:30:00Si de ce e rau sa-ti speli parul la fiecare doua zile? Pe corp nu ne spalam in fiecare zi? E aceasi piele si pe cap, acelasi sebum, acelasi praf. Cu atitia factori poluanti in jur e chiar recomandat sa te speli des.Eu ma spal la fiecare doua zile pe cap si am destul par (daca nu-l tund); nu mi-a daunat niciodata spalatul des.



Asa este!!!! ...dar sti ca nu toate persoanele se spala zilnic pe corp...spala corpu cand spala parul!...ai dreptate...foarte multe femei zic ca "eu nu il spal decat o data pe saptamana ca daca il spal mai des o sa cada" nu e adevarat....il speli o data pe saptamana pentru ca tie lenee...de acord cu parerea ta
zuraluca
Postat pe 9 Octombrie 2009 20:04
De la: zuraluca, la data 2009-10-09 20:00:11Parul meu se ingrasa si mai repede...eu in fiecare seara fac dus...dar nu e un lucru rau...obijnuieste-te sa il speli in fiecare seara si o sa il ai tot timpu curat!!...nu stiu masca pentru ingrasare...stiu doar ca poti sa il speli de fiecare data cand o cere...e cea mai buna solutie!

asta asa e...eu eram invatata sa-l spal 1 data pe sapt din perioada cand eram mica si nu intrasem la pubertate,dar treptat am realizat ca nu mai merge asa si trebuie spalat cand e nevoie.
Valitza88
Postat pe 9 Octombrie 2009 20:07
Buna!
E prima data cand intru pe acest forum. Si asta doar din intamplare, caci cautam documentare despre 'otravurile' cu care ne dam zilnic pe corp: parabeni, SLS, Propilenglicol... Promovez o gama de cosmetice bio, care se pot gasi pe www.olivo.ro. Samponul pt par gras ar putea in cateva luni sa-ti regleze secretia de sebum si sa te scuteasca de ingredientele nocive care doar ingreuneaza situatia. Si nu e scump deloc. Sanatate!
olivo
Postat pe 11 Octombrie 2009 00:42
De la: olivo, la data 2009-10-11 00:42:22Buna!
E prima data cand intru pe acest forum. Si asta doar din intamplare, caci cautam documentare despre 'otravurile' cu care ne dam zilnic pe corp: parabeni, SLS, Propilenglicol... Promovez o gama de cosmetice bio, care se pot gasi pe www.olivo.ro. Samponul pt par gras ar putea in cateva luni sa-ti regleze secretia de sebum si sa te scuteasca de ingredientele nocive care doar ingreuneaza situatia. Si nu e scump deloc. Sanatate!

l-ai incercat tu?
ca de reclame sunt satula.
Valitza88
Postat pe 12 Octombrie 2009 05:48
Incearca dry shampoo, il gasesti la magazinele sephora
Aphrodite
Postat pe 13 Octombrie 2009 16:22
buna,eu iti recomand samponul solid galador,il gasesti la plafar si ajua foarte mult.si eu ma spalam ca tine,o zi da una nu,de prima data cand m-am spalat cu samponul am putut sta 4 zile fara sa spal parul,daca te intereseaza cele mai noi informatii despre frumusete,produse cosmetice,ingrijirea naturala a pielii si review-uri produselor de machiaj,intra aici : http://camelcutza.blogspot.com/ .Te asteptam cu drag!
camelcutza
Postat pe 15 Octombrie 2009 10:23
De la: camelia_mangalia, la data 2008-12-11 10:01:49la fiecare 2 zile trebuie sa fac baita ca parul meu se ingrasa ffff repede. care din voi stie vreo masca buna sa-mi scrie


foloseste un sampon pentru par normal, nu pentru par gras. insa, daca spui ca parul ti se ingrasa deja la cateva ore dupa ce l-ai spalat, inseamna ca problema ta e destul de serioasa.

cel mai bine e sa-ti faci programare la dermatolog. poate iti va recomanda un sampon special pentru tipul tau de par.

succes.
franziska_eu
Postat pe 15 Octombrie 2009 10:28
Pt Minnie Angel: Te sfatuiesc sa iti vopsesti parul in culori cat mai deschise.Negrul nu iasa usor din par.Si eu m-am confruntat cu aceasta problema si mi l-am decolorat,dar nu am facut decat sa il ruinez.Abia dupa jumatate de an si-a revenit.Incearca cu un castaniu mediu,sau incearca sa il suvitezi cu un saten.Dupa un timp,poti sa il vopsesti culoarea ta naturala.Succes
Alexandra_hd
Postat pe 7 Ianuarie 2010 01:11
De la: alesya83, la data 2009-04-25 22:27:28Ai parul prea gras? Solutia nu este sa il speli mai des. Iata ce spune expertul Diva Hair: "parul se ingrasa in principal din cauza glandelor sebacee. Ele secreta acea grasime care ne deranjeaza atat de mult. Cu cat te speli mai des cu atat se ingrasa mai repede. Incearca sa maresti treptat perioada dintre spalari, adica sa ta speli o zi da si una ba timo de 2 saptamini apoi o zi da si doua ba timp de doua saptamani s.a.m.d. In plus, trebuie sa folosesti si un sampon adecvat parului tau si sa nu te speli cu apa prea fierbinte."

Adelina Laios - expertul hair-stylist Diva Hair


astea-s mituri. nu stiu ce expert o fi asta, insa doctorul meu dermatolog spune ca faptul ca parul se ingrasa mai repede nu are legatura cu frecventa spalarii. depinde de ce fel de ten are fiecare. parul se spala atunci cand se cere spalat. punct.
un sampon care pe mine ma ajuta e ARGEAL, de la Ducray.
addiissor
Postat pe 17 Ianuarie 2010 23:10
Cred ca asta e chestia care ma enerveaza cel mai mult pe lume.Parul meu se ingrasa...nu la 3 zile...nici la 2...ci efectiv a doua zi dupa ce il spal.Daca il spal seara..a doua zi intr`adevar e bine..mai trece inca o noapte si incepe "declinul":))Am incercat fel si fel de sampoane,de masti,de solutii naturiste gen otet si lamaie...nimic nu pare sa functioneze.Bine,aici nu e vb doar de ce fel de produse folosesti...ci si de textura firului de par.Si mi se mai intampla un fenomen ciudat.Cand fac dus,mi se ingrasa pe loc de la abur...Nu stiu ce sa`i mai fac...poate sa ma tund zero:))
Arianne85
Postat pe 30 Ianuarie 2010 19:16
sa te tunzi sa folosesti masti naturale si sa ai grija la alimentatie
Shhh
Postat pe 30 Ianuarie 2010 19:22
De la: camelia_mangalia, la data 2008-12-11 10:01:49la fiecare 2 zile trebuie sa fac baita ca parul meu se ingrasa ffff repede. care din voi stie vreo masca buna sa-mi scrie


si eu patesc la fel
kudika109268
Postat pe 30 Ianuarie 2010 21:48
Buna,fetele..Am si eu o problema daca ma puteti ajuta cu un sfat va rog..
M-am decolorat de curand (am trecut de la brunet la o nuanta mai deschisa) si mi-a ars pielea capului - banuiesc ca este foarte sensibila. De atunci parul mi se ingrasa foarte foarte repede tot a doua zi sau la doua zile si se ingrasa la 4 inainte era un par foarte sanatos.Folosesc sampon masca tratamente..nu stiu ce sa mai fac.arata groaznic dupa o zi -doua.As vrea sa fie ca inainte.
Sa fie din cauza ca scalpul este afectat de aceea secreta atata seebum?isi va reveni?
Va multumesc
anitta87
Postat pe 5 Februarie 2010 14:38
Parerea mea este ca pt un par sanatos este nevoie de un tratament de lunga durata, incercand treptat sa folositi produse cat mai naturale,ma refer in special la adevaratele produse naturale. De la sampon si balsam sau masca etc ce folositi parul se incarca si nu se limpezeste destul de bine...de aceea se ingrasa repede, eu recomand cateva picaturi de otet(otetul de mere nu miroase asa rau) in apa de la limpezit sau cateva picaturi de lamaie stoarsa....in ultimul timp mi se ingrasa si mie parul si mi-am adus aminte ca asa ceva foloseam in liceu cand aveam un par superb, am folosit din nou si nu mi-a venit sa cred la ce rezultate am avut.
Apoi, ca un tratament sunt infuziile de plante, cu care te vei limpezi. Ele se pot face din coaja de lamaie, coaja de salcie, menta si coada soricelului.
E mai complicat dar nu cred ca este imposibil sa gasiti asa ceva, si pana la urma doar pt parul ce il vrem frumos facem atatea sacrificii!
Este bine sa se foloseasca, un singur produs dupa samponare, ori doar balsam, ori dor masca de par, sau doar ulei pt varfuri...mai multe produse incarca firul de par si obtinem altceva in loc de ceea ce ne dorim.
Intr-adevar un samnpon bun si natural conteaza enorm!
stefanialn
Postat pe 5 Februarie 2010 15:04
NOU!! Tratament brazilian OrganiQ cu keratina - 100% natural - pentru indreptarea parului!! Cea mai inovativa,

revolutionara si sanatoasa aparitie in materie de ingrijirea parului, acum disponibil si la tine acasa !! Rezultate

uimitoare pana la 4 Luni !!Ai un par greu de aranjat? Petreci ore intregi chinuindu-te sa iti aranjezi parul dar iti

distrugi structura parului cu diferite aparate pentru indreptarea parului? Solutia este tratamentul brazilian cu

keratina, care iti va lasa parul drept, matasos, foarte stralucitor si cel mai important : SANATOS !! Parul tau va

arata ingrijit si aranjat chiar daca il lasi sa se usuce liber dupa ce il speli. Acest tratament este 100% organic,

fara chimicale, complet sigur si cu rezultate uimitoare !! Renuntati la indreptari chimice ale parului, la placa, la

timp pierdut cu indreptarea parului cu peria sau la banii cheltuiti la salon. Este cel mai potrivit pentru par

vopsit, decolorat, fara viata ! Pret complet tratament la domiciliu: 650RON ( Produse speciale pentru ingrijire dupa

tratament , pentru rezultate indelungate - sampon si balsam - incluse in pret ). Contact : ymirsy@yahoo.com
ymirsy
Postat pe 14 Martie 2011 14:12
parul se ingrasa repede da la excesul de sebuum incearca shauma cu exces de bumbac pentru excesul de sebum...credema e bine
kudika515412
Postat pe 16 Martie 2012 22:27
Acest lucru pare un lucru destul de simplu, dar multi oameni nu se spala bine pe cap. Daca te speli bine si corect pe cap, scapi de matreata, si boli de piele ale scalpului, precum ii conferi parului tau un aspect cat mai placut. iata cele mai bune metode http://cumfacsa.ro/sanatate/ingrijire-personala/cum-sa-te-speli-pe-par
kudika_31367
Postat pe 24 Martie 2013 12:42
buna, iti recomand urmatoarele produse. Sunt bio, din Franta, cu certificari, eu le folosesc si am incredere in ele.

Sampon pentru par gras
http://baff.ro/sampon/262-sampon-bio-pt-par-gras-500ml-laboratoire-gravier.html

Sampon pentru utilizare frecventa
http://baff.ro/sampon/266-sampon-bio-pt-utilizare-frecventa-250-ml-reve-de-provence.html
kudika7865
Postat pe 24 Martie 2013 16:58
Buna seara, daca scalpul si parul se ingrasa nu aplicati masti, balsame pentru ca o sa-l incarce si ai mult. Intrati pe site-ul IHAIR. Ei fac analiza capilara gratuita, asa puteti sa vedeti cauza incarcari scalpului si firului de par. Analiza capilara consta in Dermograma: examenul capilar, cat mai complet posibil al scalpului si Trocograma: se extrag 10 fire de par cu ajutorul unei foarfece speciale pentru a observa bulbul capilar. Eu am facut analiza si sunt multumita stiu acum ce produse trebui sa folosesc. Sper ca v-am fost de folos.
andreea_ihair
Postat pe 18 Noiembrie 2014 15:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Henna pentru vopsirea parului 44 De la: nathasa 26 Ianuarie 2015 12:10
sa-mi fac permanent? 6 De la: balrog 14 Martie 2011 14:45
Tie ce stil ti se potriveste? 1 De la: corina74 27 Octombrie 2009 13:20
o metoda pentru a scapa de parul negru 12 De la: danilamarina84 5 Octombrie 2013 21:52
site-ul unui salon foarte bun 4 De la: kudika226898 14 Martie 2011 22:50