Setari Cookie-uri

Destin sau ce !

Chestia suna cam asa: fiecaruia îi este scris (!) sa fie cu cineva anume, pana la urma (?!) si, in principiu orice ai face, nu poti evita acest lucru.
lucrurile i-au o asemenea intorsatura incat, citand, "drumurile lor se intalnesc, desi la un moment dat s-au despartit..", ca "asa a fost sa fie...", etc...intelegi vreau sa spun.

Altfel spus, aici a amprenta a ceea ce unii numesc "destin", sau, dupa altii, expresie a teoriei "'nimic' nu este intamplator", sau a altor asa numite reguli subîntelese --- sintagme care, personal, mi se par cel putin discutabile (sau inca nu le-am gasit eu o explicatie rationala, cine stie).

Bun, deci tu ce crezi despre toate astea ?

Postat pe 13 Decembrie 2008 14:09
Sa inteleg ca inca nu te-ai decis daca sacrezi in destin sau nu...
Hmmm...eu nu cred in destin, in faptul ca iti este scris sa fii ceva, sa fii cu cinvea, sa devii ceva...etc. Daca ar fi asa, adica daca iti este scrisa viata de cand te nasti, ce rost are sa mai traiesti..ce rost ar mai avea viata ? Ce rost a-i mai avea tu, ca om ? Niciun rost...ai fi o unealta a cuiva, nu stiu a cui.
Eu de exemplu sunt foarte rationala in viata de zi cu zi, exagerat de rationala dint oate pucntele de vedere. Nu cre ca mi-a fosts cris sa fiu cu actualul meu prieten, a fost chiar o intamplare, am crezut ca o sa fie o aventura la inceput...chiar si eu ma mir acum de realtia noastra...
Refuz sa cred ca traiesc un scenariu :) iar cei care in anumite momente ale vietii, mai ales in cele grele, spun ,,asa a fost scris''...consider ca sunt ignoranti si ca vor sa se scuze pt propriile greseli...


Coman, apreciez acest topic :)

Postat pe 13 Decembrie 2008 14:31
astea sunt si ideile mele despre viata. nimic nu e intamplator! eu cred ca viata asta inseamna un izvor de invatatura, intelepciune si pt asta suntem supusi atator experiente de viata. un om daca e trecut prin tot mai multe etape ajunge sa fie un om invatat, ajunge la un anumit nivel de cunoastere.

tu ai pus mai mult problema cuplului, de ce credeam ca "ce-i al nostru este pus deoparte" daca ajungem sa il eliminam din viata, iar raspunsul meu este mai sus, generalizat.

important este sa intelegi scopul vietii si atunci poate ca reusesti sa iti asumi responsabilitatea si ai sa gasesti un raspuns si pt momentele de fericire si pt alea de suferinta.
bangla_soul
Postat pe 13 Decembrie 2008 14:37
Scopul vietii il gasesti pe masura ce iti traiesti viata...eu una mi-o traiesc din plin, nu ma gandesc la ce imi este scris, profit de ce mi se ofera, de oportunitati...chit ca sutn rationala, imi place sa incerc diferite lucruri, sa nu raman cu regret ca nu am facut ceva....
Important este sa nu uiti ca traiesti...multi se afunda in problemele pe care le au, devin captivi intr-un fel si nu se mai bucura de niste lucruri simple...de exemplu un zambet ce ti se ofera, este minunat, un apus, un rasarit, o floare, orice te face sa tresari de bucurie si sa....traiesti pur si simplu. sa incerci sa iti dai silinta sa faci ceva mai bine, sa ii ajuti pe altii etc...unii cauta prea mult intelesul vietii, incearca sa inteleaga niste lucruri mai presus de ei. Mie deocamdata imi place sa cred in mine si cand o sa mor, o sa inteleg mai bine...o sa vedem toti pana la urma ce a fost adevarat din ceea ce am crezut.


Am dat un exemplu referitor la relatia mea, un singur exemplu....asa cum am mai zis, scopul vietii este sa profiti de ea, este pacat sa ti se dea sansa sa traiesti si tu sa iti bati joc...

Postat pe 13 Decembrie 2008 14:48
De liberul arbitru ai auzit? Nu da vina pe destin pentru tot ce ti se intampla... nu imbratisa conceptia conform careia totul este predestinat! "Orizontul" este mult mai vast!

Postat pe 13 Decembrie 2008 15:51
Ideea e ca poti crede sau nu in destin, asta nu il face sa dispara in functie de cum crezi tu, ca exista sau nu exista. Personal cred cu tarie in Dumnezeu, si implicit in destin, pentru ca este absolut imposibil ca El sa ne lase in lumea asta la intamplare, va dati seama ce ar fi atunci?HAOS complet!!! daca nu am fi supravegheati ar fi dezastru..nu suntem lasati aici de capul nostru.
De ce credeti ca dupa o perioada proasta rasare soarele intotdeauna?Pt. ca Dumnezeu nu ne-a dat mai mult decat putem duce.Omul instinctiv stie asta, dovada speranta pe care o are in momentele de cumpana, si credinta ca "totul va fi bine".
Dumnezeu nu intervine cu "planul" sau decat in momentele cheie ale vietii,momente cu adevarat importante, asta pt ca ne iubeste neconditionat si nu ne uita niciodata,chiar daca noi uneori uitam.De exemplu nu El decide cand iti bei cafeaua sau scrii pe forum, dar El poate decide daca iti intalnesti jumatatea,singura,sufletul-pereche in viata asta sau mai ai de invatat si nu esti destul de evoluat.
Cat despre "drumurile lor se intalnesc,desi s-au despartit", ma infioara cat de adevarat este,o traiesc pe propria piele acum,desi erau 1% sanse ca drumurile noastre sa se intalneasca din nou,s-au intalnit.
Puteti crede ce vreti si va traiti viata dupa propriile reguli,dar asta nu face sa dispara regulile Universului.
DeeaCatalina
Postat pe 15 Decembrie 2008 11:18


In principiu, nu cred in destin, deoarece nu suport ideea de a nu-mi putea controla propria viata! (ca sa parafrazez pe cineva)

Am observat insa ca unele lucruri se intampla si efectiv nu poti sa li te opui..Pare ciudat, dar asta am observat eu !

Postat pe 15 Decembrie 2008 23:52
"Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista"...
dandanaua_reloaded
Postat pe 15 Decembrie 2008 23:57
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-12-15 23:57:53"Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista"...


corect scurt si la obiect
DeeaCatalina
Postat pe 16 Decembrie 2008 00:18
De la: DeeaCatalina, la data 2008-12-16 00:18:12
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-12-15 23:57:53"Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista"...


corect scurt si la obiect


AdEca ?

Postat pe 17 Decembrie 2008 00:49
De la: Umorul_arogant, la data 2008-12-17 00:49:53
De la: DeeaCatalina, la data 2008-12-16 00:18:12
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-12-15 23:57:53"Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista"...


corect scurt si la obiect


AdEca ?


apuca-te si studiaza proverbele romanesti ca sunt f intelepte si o sa intelegi
DeeaCatalina
Postat pe 17 Decembrie 2008 14:13
Eu sunt de acord cu ceea ce spui tu, mie insami mi s-au intamplat mereu lucrurile pe dos de cum le planuiam eu sau mi s-au intamplat lucruri la care nu visam niciodata sa mi se intample si totusi au fost prea importante in viata mea ca sa le numesc coincidente sau sa le dau deoparte, acolo cineva sus dirijeaza foarte bine scena vietii chiar daca noi nu credem asta (desi undeva in adancul nostru stim, dar orgoliul omenesc e mai presus de toate, iar umilinta si modestia s-au cam pierdut in zilele noastre) eu sunt convinsa, dar la un momemnt dat depinde si de noi cum ajungem sa ne insusim darurile primite, nu toti stiu asta sau nu toti vor asta, unii se complac, unii lupta si mai sunt unii care sunt mai echilibrati, aia dupa parerea mea vor reusi mereu in viata...

Postat pe 22 Decembrie 2008 19:14
De la: DeeaCatalina, la data 2008-12-15 11:18:31Ideea e ca poti crede sau nu in destin, asta nu il face sa dispara in functie de cum crezi tu, ca exista sau nu exista. Personal cred cu tarie in Dumnezeu, si implicit in destin, pentru ca este absolut imposibil ca El sa ne lase in lumea asta la intamplare, va dati seama ce ar fi atunci?HAOS complet!!! daca nu am fi supravegheati ar fi dezastru..nu suntem lasati aici de capul nostru.
De ce credeti ca dupa o perioada proasta rasare soarele intotdeauna?Pt. ca Dumnezeu nu ne-a dat mai mult decat putem duce.Omul instinctiv stie asta, dovada speranta pe care o are in momentele de cumpana, si credinta ca "totul va fi bine".
Dumnezeu nu intervine cu "planul" sau decat in momentele cheie ale vietii,momente cu adevarat importante, asta pt ca ne iubeste neconditionat si nu ne uita niciodata,chiar daca noi uneori uitam.De exemplu nu El decide cand iti bei cafeaua sau scrii pe forum, dar El poate decide daca iti intalnesti jumatatea,singura,sufletul-pereche in viata asta sau mai ai de invatat si nu esti destul de evoluat.
Cat despre "drumurile lor se intalnesc,desi s-au despartit", ma infioara cat de adevarat este,o traiesc pe propria piele acum,desi erau 1% sanse ca drumurile noastre sa se intalneasca din nou,s-au intalnit.
Puteti crede ce vreti si va traiti viata dupa propriile reguli,dar asta nu face sa dispara regulile Universului.




regulile Universului? ...ar fi mai multe.:)
nu sunt deloc de acord cu ce ai zis.
si eu cred in Dumnezeu, dar nu are nici o legatura Dumnezeu cu destinul. fiecare isi alege drumul in viata, alege ce vrea/poate sa faca.
In privinta timpului cand mori ...nu stiu ce sa zic, probabil nu putem intelege inca "de ce ..atunci/acum" ...
oricum, poate aflam raspunsurile la intrebari dupa ce murim ;)

(and then again, maybe not )

cred ca gandim prea mult in loc sa ne bucuram de lucrurile frumoase din viata noastra.
ce mai conteaza daca e destin, karma sau mai stiu eu ce alte chestii?
enjoy!
morticia_adams
Postat pe 30 Decembrie 2008 19:47
"si eu cred in Dumnezeu, dar nu are nici o legatura Dumnezeu cu destinul. fiecare isi alege drumul in viata, alege ce vrea/poate sa faca."

S-o crezi tu ca Dumnezeu nu te supravegheaza si pe tine
Sunt lucruri pe care nu poti sa le eviti in viata oricat ai vrea pentru ca acela e drumul pe care trebuie sa mergi si poti sa te dai si peste cap ca tot ajungi sa pasesti pe acel drum, vrei nu vrei.
Probabil mai ai multe de trait, si vei ajunge sa iti pui si tu unele intrebari. cand ajungi sa cunosti mai mult decat restul lumii, inevitabil te intrebi daca nu e mai mult decat vezi cu mintea.Iti doresc intelepciune si credinta in Dumnezeu.
DeeaCatalina
Postat pe 31 Decembrie 2008 11:11
pai...sa te intreb ceva
Dumnezeu ii face pe ucigasi, ucigasi!?
El i-a impins pe drumu ala?!
morticia_adams
Postat pe 1 Ianuarie 2009 19:21
De la: joana_rise, la data 2009-01-01 19:21:19pai...sa te intreb ceva
Dumnezeu ii face pe ucigasi, ucigasi!?
El i-a impins pe drumu ala?!


Bineinteles ca nu, pentru ca ei ucid pt ca vor, nu ii obliga nimic si nimeni sa ucida,pe cand in cazurile in care Dumnezeu a ales un drum pentru noi, nu ne putem impotrivi, e ca o forta din exterior care ne indeamna sau ne duce de manuta.
DeeaCatalina
Postat pe 1 Ianuarie 2009 19:46
offffff iar fac ce am zis ca nu mai fac.
nu stim sigur ce va fi ...decat dupa ce murim..
morticia_adams
Postat pe 1 Ianuarie 2009 20:01

Postat pe: 1 Ianuarie 2009, ora 19:46 Raporteaza abuz
Citeaza Raspunde


De la: joana_rise, la data 2009-01-01 19:21:19

pai...sa te intreb ceva
Dumnezeu ii face pe ucigasi, ucigasi!?
El i-a impins pe drumu ala?!


Bineinteles ca nu, pentru ca ei ucid pt ca vor, nu ii obliga nimic si nimeni sa ucida,pe cand in cazurile in care Dumnezeu a ales un drum pentru noi, nu ne putem impotrivi, e ca o forta din exterior care ne indeamna sau ne duce de manuta.



...imagineaza-ti ca mergi cu copilasul tau pe strada, il tii de manuta, si el totusi se impiedica si cade, s-a intamplat pt ca tu ai permis asta? Nu ! Dar tu esti acolo sa-l ridici, sa-l mangai ,sa-i alini durerile...asa se intampla si in relatia nostra cu Dumnezeu

Postat pe 1 Ianuarie 2009 20:08
Eu cred ca exsta un destin...si orice am face nu ne putem pune contralui.De multe ori vrei sa faci ceva cu orice pret dar.....oricat ai lupta nu reusesti.De ce oare? pentru ca cineva acolo sus ne a scris tot ce trebuie sa facem pe acest pamant
ella67
Postat pe 14 Ianuarie 2009 15:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Trash The Dress- poezia asezata in rama 2 De la: Dor_a 18 Octombrie 2009 09:56
probleme sexuale 7 De la: Papusikmika 24 Iunie 2009 16:56
prieteni tag la tine doar cand ai bani? 11 De la: l_diana_c 25 Mai 2009 17:08
soacra,soacra ......poama acra 79 De la: ravenik_swwet 29 Iunie 2009 16:27
petrecerea burlacitelor! 9 De la: l_diana_c 27 Mai 2009 18:00