Setari Cookie-uri

Cuplul intre ideal si realitate!

part 1. Am o relatie de un an si jumatate. oarecum la distanta. ne vedem o data la doua sapt. Tin la baiatul acesta foarte mult, il iubesc, vreau sa-l fac fericit, il chiar admir cateodata. dar...nu mai sunt indragostita de el, sau poate nu am fost niciodata. am continuat relatia pentru ca era comoda, ma implinea intr-un fel, ma simteam iubita, frumoasa.il vedeam si pe el multumit si fercit cu ce are. tipic. Acum 2 luni insa l-am intalnit pe EL.

part 2. El e un baiat pe care l-am "agatat" chiar eu intr-un pub intr-o joi seara. Da, eu l-am agatat. eram intr-o perioada in care vroiam sa ma despart de iubitul oficial pt ca simteam ca nu mai suport banalul, mediocrul, vroiam sa intalnesc fluturasii din stomac, pe care sa-i si pastrez cativa ani, relatia mea ideala. m-am indragostit la prima vedere de acest nou "el". exact ca-n filme. deja sunt doua luni de cand "ne intalnim asa..din cand in cand" si ne apropiem pe zi ce trece mai mult sau ne jucam de-a soarecele si pisica.am facut dragoste, dar multe intalniri au fost plimbari sub clar de luna. m-a chemat in oras de nenumarate ori cu prietenii lui, insa nu am acceptat din cauza ca s-ar putea sa ma recunoasca cineva si nu vroiam ca iubitul oficial sa afle in felul acesta ce se intampla de fapt.

part 3. "El" are la randul lui o alta relatie (coincidenta tot de un an jumatate) cu o fata care se afla in alt oras. ei se vad odata pe luna .parca vietile noastre ar fi fost la fel pana sa ne intalnim. mi-a spus acest adevar in prima seara la prima conversatie la o bere. suntem sinceri unul cu altul dar nu suficient de clari si deschisi. nu mai povestim acum despre relatiile noastre cu "oficialii". as vrea atat de mult sa deschid subiectul cu ceva de genu "hei...stii de fapt mai sunt alti doi prosti pe care ii tradam. nu totul e asa roz cum vedem noi. stii..as vrea sa fiu numai cu tine, sa nu ma mai ascund de nimeni, ai putea face si tu asta pt mine???" dar nu pot. discutiile noastre sunt asa de frumoase si zambetele ecplipseaza luna si soarele incat nu vreau sa stric putinele si romanticele intalniri pe care le avem impreuna. (sunt putine deoarece amandoi suntem orgoliosi si suspiciosi si ne e greu sa-l cheam pe celalat in oras din frica de refuz banuiesc. desi stam la 10 minute departare:|) cu toate astea vorbim la telefon foarte des. ne trimitem mesaje doar pt a-i trasmite un sarut uneori. e o poezie, o poveste. dar ma mai trezesc cateodata din basm si vad clar cum e de fapt situatia. doi nebuni care se cred eroi cand de fapt sunt persoane fara morala care inseala pe ascuns. mi-e greu sa recunosc adevarul. mi-e greu sa-l uit. ne-am detasat unul de altul, fara a ne programa asta, o sapatama, doua, dar apoi din nou m-a sunat, si m-a sunat din nou, si eu pe el, dar inca nu vreau sa-l mai intalnesc pana nu-mi stabilesc proritatile si nu gasesc raspunsurile: simtire sau ratiune? sau mai grav: chiar am de ales? sau sunt sclava slabiciunii mele de a nu pune punct unei relatii in care nu mai am ce face, dar nici puterea de a incepe alta in care m-as vedea fericita din frica de refuz sau esec.

Imi asum faptele, astept reprosurile cuiva, oricui, in speranta ca ma vor ajuta intr-un fel sau altul sa vad realitatea cu ochii lumii. Ai mei sunt orbiti de pasiuni si constrangeri.
alisia_ea
Postat pe 17 Decembrie 2008 18:51
prin ceea ce treci.......sunt si alte fete.....cel mai mult conteaza ce vrei tu.....ce te implineste
daca te mai tine cv de cel stabil.....?
totul tine de tine......stii cum e......crezi ca il iubesti pe cel din prezent dar poate e doar atractie..........

Postat pe 17 Decembrie 2008 18:56
alisia_ea, nu e frumos ceea ce faci
metal
Postat pe 17 Decembrie 2008 19:02
as vrea sa fiu libera, dar nu singura. as vrea sa pot sa incep o relatie reala cu "el" dar sunt constrasa de imprejurari si de sentimente care de care mai ciudate, printre care si compasiune fata de prietenul meu si de prietena lui. dependanta, obisnuinta, frica de necunoscut dar si dorinta de schimbare spre mai bine. "as putea avea relatia mea ideala dar o pierd de frica si lasitate"cred uneori. ms ca ai avut rabdare sa citesti istorisirea (chiar nu a putut sintetiza). apreciez
alisia_ea
Postat pe 17 Decembrie 2008 19:06
frumoasa e libertatea...
poate ar trebui sa gasesti pe unul care e la fel de doritor de libertate ca tine.

Postat pe 17 Decembrie 2008 19:17
De la: Roco, la data 2008-12-17 19:17:49frumoasa e libertatea...
poate ar trebui sa gasesti pe unul care e la fel de doritor de libertate ca tine.



dc esti rau?

Postat pe 17 Decembrie 2008 19:44
De la: alisia_ea, la data 2008-12-17 19:06:38as vrea sa fiu libera, dar nu singura. as vrea sa pot sa incep o relatie reala cu "el" dar sunt constrasa de imprejurari si de sentimente care de care mai ciudate, printre care si compasiune fata de prietenul meu si de prietena lui. dependanta, obisnuinta, frica de necunoscut dar si dorinta de schimbare spre mai bine. "as putea avea relatia mea ideala dar o pierd de frica si lasitate"cred uneori. ms ca ai avut rabdare sa citesti istorisirea (chiar nu a putut sintetiza). apreciez


actualul, e dispus sa aiba o relatie cu tine?
daca , cv se rupe intre voi....o sa te caiesti ca l-ai ales?

Postat pe 17 Decembrie 2008 19:46
Ca nu ii este bine in relatia care o are e clar pentru mine.(caractere diferite, mod de abordare a vietii, distanta).
cand suntem impreuna e raiul pe pamant si pentru el, simt asta, vad.
iar eu as fi dispusa sa risc totul pt el daca asta ar fi si dorinta lui.
dar sa ne luam angajamente nu am vorbit...nici nu as stii ce sa-i spun de fapt, cum sa-i spun ..

alisia_ea
Postat pe 17 Decembrie 2008 19:59
De la: alisia_ea, la data 2008-12-17 19:59:02Ca nu ii este bine in relatia care o are e clar pentru mine.(caractere diferite, mod de abordare a vietii, distanta).
cand suntem impreuna e raiul pe pamant si pentru el, simt asta, vad.
iar eu as fi dispusa sa risc totul pt el daca asta ar fi si dorinta lui.
dar sa ne luam angajamente nu am vorbit...nici nu as stii ce sa-i spun de fapt, cum sa-i spun ..




si daca ar dori doar o relatie asa cum e acum?
ai fi dispusa?chiar daca nu te face fericita?implinita?

Postat pe 17 Decembrie 2008 20:01
poate de asta mi-e frica sa vorbesc cu el despre subiectul asta delicat...ca mi-e frica ca ar vrea exact ce m-ai intrebat tu. Si daca ar fi asa, nu numai ca nu as fi de acord dar as fi si deziluzionata ca de fapt el nu e asa potrivit pentru mine cum inca il idealizez eu.
alisia_ea
Postat pe 17 Decembrie 2008 20:08
si totusi vrei sa fi sigura......
asa iti dai seama ce fel de barbat e?cum gandeste?care e de fapt caracterul lui"?
dragoste cu nabadai ....nu tine mult......sau fluturasi in stomac.....
nu te-ai gandit ca poate ii place rel asa cum...si e de fapt un cuceritor....adora adrenalina..etc.....

Postat pe 17 Decembrie 2008 20:32
nici sa ma transform in fata care da ultimatumuri unui barbat nu cred ca ar merge, dimpotriva. nu vreau sa-l oblig la nimic, mai degraba cred ca ar fi o cale de a-l face pe el sa-si doreasca monogamie. si daca ar avea si curaj sa-mi spuna asta alta ar fi situatia. vreau un manual de utilizare al barbatilor.

unde este echilibrul dintre detasarea care starneste interes si detasarea care ucide si cele mai mari pasiuni?
alisia_ea
Postat pe 17 Decembrie 2008 20:47
De la: alisia_ea, la data 2008-12-17 20:47:36nici sa ma transform in fata care da ultimatumuri unui barbat nu cred ca ar merge, dimpotriva. nu vreau sa-l oblig la nimic, mai degraba cred ca ar fi o cale de a-l face pe el sa-si doreasca monogamie. si daca ar avea si curaj sa-mi spuna asta alta ar fi situatia. vreau un manual de utilizare al barbatilor.

unde este echilibrul dintre detasarea care starneste interes si detasarea care ucide si cele mai mari pasiuni?


nici nu trebuie sa dai ultim.....pt ca nu stii ce gandeste sau ce vrea....
eu ma refeream la o discutie in acest gen......daca....daca.....

Postat pe 17 Decembrie 2008 20:49
Eu rau!!!??

Nu e vorba aia: daca iubesti pe cineva lasa-l liber ?

Postat pe 19 Decembrie 2008 06:26
"Cuplul intre ideal si realitate!"
Desi tendinta, aspiratia spre ideal (a se citi fara suferinta) isi pune amprenta din plin asupra vietii noastre, in practica alde cuplul se afla in permanenta in realitate.
Mircea_O
Postat pe 26 Februarie 2009 16:30
De la: Roco, la data 2008-12-19 06:26:52Eu rau!!!??

Nu e vorba aia: daca iubesti pe cineva lasa-l liber ?



Oooo da, nu am eu norocul de asa ceva, sa fiu lasata libera

Postat pe 26 Februarie 2009 16:33
De la: Roco, la data 2008-12-19 06:26:52Eu rau!!!??

Nu e vorba aia: daca iubesti pe cineva lasa-l liber ?


Ba da, asa este. Cand iubesti foarte mult pe cineva, faci orice ca sa fie fericit... inclusiv asta, desi e foarte greu si dureros, il lasi liber daca stii ca doar asa va fi fericit. daca esti convinsa(a) ca are sa-i fie bine mai fara tine, il lasi sa plece.

o_mona_oarecare
Postat pe 27 Februarie 2009 19:51
De la: simihaela, la data 2009-02-27 19:51:05
De la: Roco, la data 2008-12-19 06:26:52Eu rau!!!??

Nu e vorba aia: daca iubesti pe cineva lasa-l liber ?


Ba da, asa este. Cand iubesti foarte mult pe cineva, faci orice ca sa fie fericit... inclusiv asta, desi e foarte greu si dureros, il lasi liber daca stii ca doar asa va fi fericit. daca esti convinsa(a) ca are sa-i fie bine mai fara tine, il lasi sa plece.




exact!!!!!!!
SweetHappyButterfly
Postat pe 27 Februarie 2009 19:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Neincrederea in propria persoana 24 De la: kudika_21593 12 Decembrie 2012 21:05
Sueta pentru femeile casatorite care vor un alt barbat! 43 De la: marco918 25 Iulie 2010 23:07
Va rog sa o ajutati pe sora mea sa castige!! 1 De la: MillaXo 5 Septembrie 2010 15:40
Certuri din cauza fostului 5 De la: Alexandra93 5 Septembrie 2012 08:24
incercarea moarte n-are 87 De la: PICCKARD 2 Octombrie 2011 16:41