Setari Cookie-uri

Cum sa ne comportam cu un barbat intr-o relatie ca sa fie in avantajul nostru

Am si io o problema in acest sens ... Sunt cu prietenul meu de 2 ani 1/2 si relatia noastra a fost perfecta , pot spune ... ne mai certam insa niciodata nu m'a jignit cu absolut nik nik ( eu insa ma enervam fff repede si ii vb destul de urat ) ... dupa 2 ani s'a cam intors roata ... io sunt mai calma iar el mai nervos . Eu sunt o persoana foare drastica asa in ceea ce priveste comportamentul lui fata de mine , ii zik tot tot ce ma deranjeaza dar modul nu in modul cel mai potrivit. Sunt o persoana extrem de sincera si poate ca in acest caz e un defect ptr k nu stiu cum sa slefuiesc acest lucru. Eu ii reprosez fff multe si la un momentat dat mi'a spus k dak chiar nu'mi place cum e el inseamna ca vreau pe altcineva ( iar eu i'am raspuns k daca nu'mi place un lucru la el , si i-l zik , il spun tocmai sa se indrepte ... ) ... nu'mi vb urat dak nu'i vb eu urat , insa imi reproseaza ca nu stiu sa vorbesc ( adik nu stiu cum sa pun problema in anumite situatii ) ... E km complicat asa , poate nici nu am dispozitia necesara sa explic asa cum ar trebui , insa un lucru e clar : imi doresc sa fiu cu el , insa nu suport sa'mi vb urat ( urasc acest lucru si cum ma tin de cuvant in ce vreau sa fac , nu mai accept acest lucru , oricat de mult l'as iubi ) , si vreau sa fie asa cum era el la inceput . Ciudat e ca simt ca are dreptate , si tot ce mi'a reprosat a fost ca nu stiu cum sa pun problema a. i. sa iasa in favoare mea , ca ar trebui sa fiu mai diplomata ... atat. Iar eu i'am reprosat o mie care nici macar nu sunt adevarate toate. El spune ca acest lucru vine de la faptul ca el e primul prieten al meu si nu prea am experienta ... Eu stiu ca am o personalitate mai dificila , insa dak 2 ani a fost cum am vrut io sa fie, de ce nu poate sa fie mereu asa ? Vreau sa fiu respectata si sa fie asa cum zik io , insa sunt constienta ca nu trebuie sa impun acest lucru , insa nu stiu cum sa fac sa fiu mai subtila ... Cred ca am calitatile pe care el le vrea de la o fata , insa ar trebui sa ma lucrez un pic la anumite trasaturi ( k sa'mi fie mie bine in primul rand ) ... insa si de la el am anumite pretentii ( el spune mereu ca face tot ce spun io , insa eu nu fac ... si de aici afirma ca o sa se schimbe si ca n'o sa mai fie ca inainte ) ... Amandoi am obsv ca vrem aceleasi lucruri ( sa nu ne certam , sa ne fie bine , sa fim veseli mereu , sa fim fericiti ) si chiar vad ca face eforturi ,,, insa knd suntem stresati amandoi e inevitabil sa nu ne certam ( chiar daca nimeni nu e de vina )si fara sa vrem spunem vb aiurea ( lui ii pare rau si etc ,,,, insa io nu sunt genu' fetei care sa zik mereu lasa k e bine data viitoare... trec o data de 2 ori cu vederea dar gata , imi ajunge )
Sincer vreau sa'mi dati anumite sfaturi , sa'mi imparatasiti din experienta voastra cum ar trebui sa gestionez situatia , sa ajung la un echilibru , sa'mi fie mie bine in primul rand ( sa nu sufar ,sa nu mai plang si sa nu'mi mai vb el asa )... cum sa fac sa'mi vad numai de ceea ce ma int pe mine , sa fiu asa un pic mai indiferenta , si sa nu ma mai cert si intr-un final sa ne fie bine
Broscutzza
Postat pe 17 Decembrie 2008 20:01
Adica tu ii vorbeai urat. acum te deranjeaza ca el face la fel? asa l-ai educat, asa este acum!
metal
Postat pe 17 Decembrie 2008 20:24
eheeeei fata mosului, cine insamanteaza vant, culege furtuna.
mosului nu-i ramane decat sa-ti faca un cadou mai special. o umbrela.
sa te adapostesti la vremuri de restriste.

Postat pe 17 Decembrie 2008 22:22
De la: mos_craciun, la data 2008-12-17 22:22:18eheeeei fata mosului, cine insamanteaza vant, culege furtuna.
mosului nu-i ramane decat sa-ti faca un cadou mai special. o umbrela.
sa te adapostesti la vremuri de restriste.


Mosule, esti foarte tare! Ai propus niste daruri in seara asta!!!!!!!

mihaela80
Postat pe 17 Decembrie 2008 22:29
De la: mos_craciun, la data 2008-12-17 22:22:18eheeeei fata mosului, cine insamanteaza vant, culege furtuna.
mosului nu-i ramane decat sa-ti faca un cadou mai special. o umbrela.
sa te adapostesti la vremuri de restriste.



prea tare

Postat pe 18 Decembrie 2008 14:40
De la: mos_craciun, la data 2008-12-17 22:22:18eheeeei fata mosului, cine insamanteaza vant, culege furtuna.
mosului nu-i ramane decat sa-ti faca un cadou mai special. o umbrela.
sa te adapostesti la vremuri de restriste.


mosule daca se poate eu vreau o traducere la ce vrea sa zica fata asta

eu una n-am pricipit nimic si tare m-am mai chinuit sa citesc ce a scris
donttouch
Postat pe 18 Decembrie 2008 14:50
Vorba lui timberlake"what goes around, comes around "
alina_luminita
Postat pe 18 Decembrie 2008 15:54
De la: donttouch, la data 2008-12-18 14:50:04
De la: mos_craciun, la data 2008-12-17 22:22:18eheeeei fata mosului, cine insamanteaza vant, culege furtuna.
mosului nu-i ramane decat sa-ti faca un cadou mai special. o umbrela.
sa te adapostesti la vremuri de restriste.


mosule daca se poate eu vreau o traducere la ce vrea sa zica fata asta

eu una n-am pricipit nimic si tare m-am mai chinuit sa citesc ce a scris



ea: bla bla blllaaaaaaaaaaaaa!
el: bla
dupa ceva timp,
ea: bla
el: blla-bla bla-bla blaaaaaaaaaaaaaaaaaa!


Postat pe 18 Decembrie 2008 16:02



balba anului.......

Postat pe 18 Decembrie 2008 16:04
Sau si mai simplu: catelusul s-a trezit ca e mai misto fara lesa si acum vrea sa muste ca sa scape!
Mai trateaza-l si tu ca pe un om!Nu-i mai vorbi urat ca asa numai respect nu capeti!
Oricum,nu cred ca mai citesti tu ce scrie lumea pe aici ca "lucrurile trebuie sa fie cum vreau eu" (parca asa ai spus,nu?)
tgv
Postat pe 18 Decembrie 2008 19:05
bonsoir mos georila :)
googoodoll
Postat pe 18 Decembrie 2008 19:20
draga brosutzza,
parerea mea e sa o rariti putin si sa il faci sa iti simta lipsa.
sfatul pe cre ti'l dau e sa o lasi mai moale.. cum vi tu si scri ca depuneti eforturi mari sa nu va certati si o dati in cearta mereu?
eu una ti'as sugera sa ai grija cum vorbesti cui vorbesti.. ca ceea ce faci se va intoarce impotriva ta insutit...a venit randul tau sa platesti pentru ceea ce ai facut. si inca o informatie: baietii pana sa ajunga unde isi doresc ( ma refer la ceea ce ai numit tu "experienta" ) se comporta ca niste mielusei, iar cand stiu ca va leaga ceva mai strans si e mai greu sa va despartiti isi scot gherutzele de matza si zgarie cu ele intr-un mod "dragalas" cu gandul ca "ma iarta si acum" si platesc cu varf indesat tot ce au "patimit" in drumul lor spre "fericire".
WATCH OUT GIRL!!
kapshunik2000
Postat pe 20 Decembrie 2008 19:12
m'am facut destul de inteleasa ptr cine e capabil sa inteleaga ... asa ca incearca sa ai un vocabular mai elevat ( nu doar propozitii cu subiect si predicat ) ... e doar un sfat asa k sa nu fi penibil in fata celorlalti ...
Broscutzza
Postat pe 22 Decembrie 2008 00:11
msj de mai sus era ptr donttouch !
Broscutzza
Postat pe 22 Decembrie 2008 00:14
Si ink ceva dak intr'adevar ai un sfat sincer spune'l ( cred ca pentru acest motiv a fost construit acest forum ) ... nu'mi plac de nicio culoare ironniile de genu " nu inteleg ce spune fata asta " , ironii ce nu demonstreaza altceva decat lipsa ta de comprehensiune a unui text ( daca ai un dex la indemana foloseste'l , nu te musca ) ... asa ca daca vrei intr'adevar sa fii de ajutor cuiva fa'o , nu incerca sa fii cu astfel de lucruri mai presus ca nu esti ... mai rau o dai in bara ...
Broscutzza
Postat pe 22 Decembrie 2008 00:22
Buna! Am trecut si eu o data prin ceea ce treci tu acum, si in cazul meu situatia s-a inrautatit in asa fel incat nu am mai gasit alta solutie decat despartirea. Dupa asta el m-a cautat disperat sa ne impacam mi-a spus ca e dispus sa se schimbe, dar era prea tarziu pentru ca eu deja nu il mai iubeam.
Sper ca in cazul tau sa nu se ajunga la asta, dar odata ce a inceput asa greu isi va da seama singur ca greseste. Asta depinde doar de tine, pentru ca tu il cunosti, tu ii stii punctele slabe, si stii cum reactioneaza la diferite vorbe, situatii...
Ai putea sa incerci sa il faci sa ii fie rusine pentru ceea ce face si in alte feluri odata ce ai vazut ca daca i-o reprosezi pe un ton de cearta e mai rau, ai putea ca inainte sa incepi discutia cu el sa ii spui ceva de genul: "Nu as vrea sa te supar, stii cat de mult contezi pentru mine si asta ar fii ultimul lucru pe care as vrea sa il fac, dar m-a deranjat X lucru" , si cu siguranta nu se va supara daca i-o vei spune in felul asta. Incearca mai multe metode daca ai vazut ca cea pe care o foloseai inainte nu mai merge
my_melody
Postat pe 22 Decembrie 2008 01:27
Mersik pt sfaturi ... in ultima perioada eu incerc sa ma schimb in bine si vad ca si el ma urmeaza :D
Broscutzza
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE AR TREBUIE SA ALEG? 14 De la: Artemis25 23 Mai 2009 17:09
Cum isi poate salva un barbat o casnicie,dupa o relatie extraconjugala descoperita.... 17 De la: criss003 22 Mai 2009 18:45
un sfat poate... 13 De la: micky_mouse37 12 August 2010 21:41
dupa 2 ani.. 12 De la: simonycik 8 Septembrie 2009 18:20
De ce intr-o relatie unul dintre parteneri iubeste mai mult decat celalalt? 25 De la: yumalai 7 Mai 2009 08:02