Setari Cookie-uri

masti naturale pt par si ten

De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-26 12:24:21Fluturica....nu e noapte inca sa visammmm



oooo da..minutele mele pac pac pac.....

deci ce as face eu acus cu banii aia... as pune o parte deoparte pt zilele negre as pleca o saptamana undeva(daca nu vine nimeni cu mn ma duc si singura )
m am muta singura si mi as face o afacere :D si as face si o fapta buna,as cumpara hainutze si mancarika pentru copii saraci
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 12:27
dar nu se pune problema de plecat singura k vine mami cu LL negresit si nelipsit
noi 3 pe o insula cu burticile la soare... o daaaaa
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 12:29
1. Amesteca doua banane mai verzi cu o lingura de miere si o jumatate de pahar de iaurt si aplica mixtura pe fata pentru 20 de minute pana se usuca. Apoi indeparteaz-o cu apa calduta

2. Bate un albus de ou pana se ingroasa si adauga 1 lingurita de miere si una de ulei de floarea-soarelui;
Amesteca o lingurita de unt cu o lingurita de apa si aplica aceasta compozitie pe zonele uscate ale fetei. Lasa sa actioneze vreo 15-20 de minute, dupa care spala fata cu apa rece.

3. Masca cu fructe pentru tenul uscat: striveste cateva capsune si amesteca-le cu smantana proaspata. Aplica pasta pe fata si lasa-o sa actioneze timp de 20-30 de minute.

4. Masca tonifianta pentru tenul normal: toaca marunt un castravete mic si amesteca-l cu o jumatate de pahar cu iaurt proaspat. Aplica pasta pe fata pentru 5-10 minute si indeparteaz-o cu apa din abundenta.

G_Bogdan
Postat pe 26 Martie 2009 12:30
De la: G_Bogdan, la data 2009-03-26 12:30:131. Amesteca doua banane mai verzi cu o lingura de miere si o jumatate de pahar de iaurt si aplica mixtura pe fata pentru 20 de minute pana se usuca. Apoi indeparteaz-o cu apa calduta

2. Bate un albus de ou pana se ingroasa si adauga 1 lingurita de miere si una de ulei de floarea-soarelui;
Amesteca o lingurita de unt cu o lingurita de apa si aplica aceasta compozitie pe zonele uscate ale fetei. Lasa sa actioneze vreo 15-20 de minute, dupa care spala fata cu apa rece.

3. Masca cu fructe pentru tenul uscat: striveste cateva capsune si amesteca-le cu smantana proaspata. Aplica pasta pe fata si lasa-o sa actioneze timp de 20-30 de minute.

4. Masca tonifianta pentru tenul normal: toaca marunt un castravete mic si amesteca-l cu o jumatate de pahar cu iaurt proaspat. Aplica pasta pe fata pentru 5-10 minute si indeparteaz-o cu apa din abundenta.




a 2 a imi suna a bezea
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 12:32
De la: ella_c, la data 2009-03-26 12:25:55
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-26 12:24:21Fluturica....nu e noapte inca sa visammmm


Merge si ziua...
Oare este loc si pentru noi ...in visul ei?


DAAAAA !!!!!
__LL__
Postat pe 26 Martie 2009 12:32
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:29:29dar nu se pune problema de plecat singura k vine mami cu LL negresit si nelipsit
noi 3 pe o insula cu burticile la soare... o daaaaa


Un servitor ceva? Sunt foarte ascultator ,unde ma pui acolo stau.
G_Bogdan
Postat pe 26 Martie 2009 12:32
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:29:29dar nu se pune problema de plecat singura k vine mami cu LL negresit si nelipsit
noi 3 pe o insula cu burticile la soare... o daaaaa



Eu deja ma imaginez ... ...Fluturica ce-mi faci tu mie de dimineatza mai mami ...vai de viata si de pacatele mele
__LL__
Postat pe 26 Martie 2009 12:33
1--se ia ulei ars cam 2 litri si se pune intr-un vas
2---2 linguri de vaselina ,culoare deschisa....proaspata ......
3---urzica ....bine amestecata in mana
4---coji de nuca fierte....
totul se amesteca ......pana devine o pasta.....iti tapezi parul cu solutia aceasta ,si poti utiliza si pe fatzau.......se lasa 24 ore ......si dupa ii chemi pe cei de la locuri vesnici sa te imbalsameze.........
esti ca nou.....gratis ......acasa.........
just_heaven
Postat pe 26 Martie 2009 12:34
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:27:52
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-26 12:24:21Fluturica....nu e noapte inca sa visammmm



oooo da..minutele mele pac pac pac.....

deci ce as face eu acus cu banii aia... as pune o parte deoparte pt zilele negre as pleca o saptamana undeva(daca nu vine nimeni cu mn ma duc si singura )
m am muta singura si mi as face o afacere :D si as face si o fapta buna,as cumpara hainutze si mancarika pentru copii saraci


Fluturas..cu banii aceia iti iei o casa si o amenajezi cat de cat! Dar nu cred ca ajung..
cat ai spus?100.000 eur?
ella_c
Postat pe 26 Martie 2009 12:34
De la: G_Bogdan, la data 2009-03-26 12:32:09
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:29:29dar nu se pune problema de plecat singura k vine mami cu LL negresit si nelipsit
noi 3 pe o insula cu burticile la soare... o daaaaa


Un servitor ceva? Sunt foarte ascultator ,unde ma pui acolo stau.


trebuie sa parcurgi niste pasi si ma mai gandesc trebuie sa ma convingi
daca vreau sa te pun cu fundul pe un cactus tu acolo stai?
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 12:34
Minutele Fluturica ...minutele ...pac pac pac ...''la omu' sarac nici boii nu trag '':))))
Ella, Fluturas ..avem un dorito ....vrea sa fie servitor ..
__LL__
Postat pe 26 Martie 2009 12:35
De la: ella_c, la data 2009-03-26 12:34:15
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:27:52
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-26 12:24:21Fluturica....nu e noapte inca sa visammmm



oooo da..minutele mele pac pac pac.....

deci ce as face eu acus cu banii aia... as pune o parte deoparte pt zilele negre as pleca o saptamana undeva(daca nu vine nimeni cu mn ma duc si singura )
m am muta singura si mi as face o afacere :D si as face si o fapta buna,as cumpara hainutze si mancarika pentru copii saraci


Fluturas..cu banii aceia iti iei o casa si o amenajezi cat de cat! Dar nu cred ca ajung..
cat ai spus?100.000 eur?



poi de asta imi fac afacere,k sa iasa banu si sa am cu ce sa amenajez da mi 2 palme sa ma trezesc...
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 12:35
De la: just_heaven, la data 2009-03-26 12:34:051--se ia ulei ars cam 2 litri si se pune intr-un vas
2---2 linguri de vaselina ,culoare deschisa....proaspata ......
3---urzica ....bine amestecata in mana
4---coji de nuca fierte....
totul se amesteca ......pana devine o pasta.....iti tapezi parul cu solutia aceasta ,si poti utiliza si pe fatzau.......se lasa 24 ore ......si dupa ii chemi pe cei de la locuri vesnici sa te imbalsameze.........
esti ca nou.....gratis ......acasa.........



uite ca mai exista oameni de viata asa ca noi !!!!
__LL__
Postat pe 26 Martie 2009 12:36
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:34:32
De la: G_Bogdan, la data 2009-03-26 12:32:09
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:29:29dar nu se pune problema de plecat singura k vine mami cu LL negresit si nelipsit
noi 3 pe o insula cu burticile la soare... o daaaaa


Un servitor ceva? Sunt foarte ascultator ,unde ma pui acolo stau.


trebuie sa parcurgi niste pasi si ma mai gandesc trebuie sa ma convingi
daca vreau sa te pun cu fundul pe un cactus tu acolo stai?



Pfoaaaii sis ce rea esti cu baiatul.. el a vrut sa faca o fapta buna ... ...
__LL__
Postat pe 26 Martie 2009 12:37
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-26 12:35:26Minutele Fluturica ...minutele ...pac pac pac ...''la omu' sarac nici boii nu trag '':))))
Ella, Fluturas ..avem un dorito ....vrea sa fie servitor ..



eeeee,eu zic sa il luam cu noi si atat,nu ca servitor,sa ne dea si pe noi cu crema pe spate....
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 12:37
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-26 12:37:32
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:34:32
De la: G_Bogdan, la data 2009-03-26 12:32:09
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:29:29dar nu se pune problema de plecat singura k vine mami cu LL negresit si nelipsit
noi 3 pe o insula cu burticile la soare... o daaaaa


Un servitor ceva? Sunt foarte ascultator ,unde ma pui acolo stau.


trebuie sa parcurgi niste pasi si ma mai gandesc trebuie sa ma convingi
daca vreau sa te pun cu fundul pe un cactus tu acolo stai?



Pfoaaaii sis ce rea esti cu baiatul.. el a vrut sa faca o fapta buna ... ...



glumesc si eu cu el
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 12:38
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:37:37
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-26 12:35:26Minutele Fluturica ...minutele ...pac pac pac ...''la omu' sarac nici boii nu trag '':))))
Ella, Fluturas ..avem un dorito ....vrea sa fie servitor ..



eeeee,eu zic sa il luam cu noi si atat,nu ca servitor,sa ne dea si pe noi cu crema pe spate....

Eu vreau sa-l vad imbracat cu sortulet...apoi negociem!
ella_c
Postat pe 26 Martie 2009 12:40
De la: ella_c, la data 2009-03-26 12:40:16
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:37:37
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-26 12:35:26Minutele Fluturica ...minutele ...pac pac pac ...''la omu' sarac nici boii nu trag '':))))
Ella, Fluturas ..avem un dorito ....vrea sa fie servitor ..



eeeee,eu zic sa il luam cu noi si atat,nu ca servitor,sa ne dea si pe noi cu crema pe spate....

Eu vreau sa-l vad imbracat cu sortulet...apoi negociem!



Cu frunza ...Ellla....cu frunza ...e scumo materialul de sortzuletz ....e criza mamica ...strangem cureaua ..reducem materialul
__LL__
Postat pe 26 Martie 2009 12:41
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:34:32
De la: G_Bogdan, la data 2009-03-26 12:32:09
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:29:29dar nu se pune problema de plecat singura k vine mami cu LL negresit si nelipsit
noi 3 pe o insula cu burticile la soare... o daaaaa


Un servitor ceva? Sunt foarte ascultator ,unde ma pui acolo stau.


trebuie sa parcurgi niste pasi si ma mai gandesc trebuie sa ma convingi
daca vreau sa te pun cu fundul pe un cactus tu acolo stai?


Pai ce draga mergem in desert? Ma sui in cocotier daca doresti ,sa culeg niste nuci proaspete pentru a va prepara un cocktail fresh...
G_Bogdan
Postat pe 26 Martie 2009 12:41
De la: ella_c, la data 2009-03-26 12:40:16
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:37:37
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-26 12:35:26Minutele Fluturica ...minutele ...pac pac pac ...''la omu' sarac nici boii nu trag '':))))
Ella, Fluturas ..avem un dorito ....vrea sa fie servitor ..



eeeee,eu zic sa il luam cu noi si atat,nu ca servitor,sa ne dea si pe noi cu crema pe spate....

Eu vreau sa-l vad imbracat cu sortulet...apoi negociem!


in tanga nu zici?? si asa uns cu ulei trebuie sa vad,nu mi pot imagina
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 12:41
De la: G_Bogdan, la data 2009-03-26 12:41:32
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:34:32
De la: G_Bogdan, la data 2009-03-26 12:32:09
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:29:29dar nu se pune problema de plecat singura k vine mami cu LL negresit si nelipsit
noi 3 pe o insula cu burticile la soare... o daaaaa


Un servitor ceva? Sunt foarte ascultator ,unde ma pui acolo stau.


trebuie sa parcurgi niste pasi si ma mai gandesc trebuie sa ma convingi
daca vreau sa te pun cu fundul pe un cactus tu acolo stai?


Pai ce draga mergem in desert? Ma sui in cocotier daca doresti ,sa culeg niste nuci proaspete pentru a va prepara un cocktail fresh...



poate era un cactus in ghiveci luat de acasa special pt tn sa vad daca stai unde te pun....

nu mi place cocosul :D as prefera un cocktail de fructe
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 12:44
Hai facem un efort pt Bogdan ...ca e baiat Gigea si ii luam niste Tanga de la Botezau ...de-aia noi jmecheri ...push up thong ....de vis o sa fie ...de-abia astept ..hai cand plecam ca akuma sparg usa cu capul ....
__LL__
Postat pe 26 Martie 2009 12:44
FIE ...FIE!!!!
Vreau sa-l vad doar cu masca (ptr.ten) pe fata!
Ca sa fiu on topic!

E bine Bogdan?
ella_c
Postat pe 26 Martie 2009 12:45
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-26 12:44:52Hai facem un efort pt Bogdan ...ca e baiat Gigea si ii luam niste Tanga de la Botezau ...de-aia noi jmecheri ...push up thong ....de vis o sa fie ...de-abia astept ..hai cand plecam ca akuma sparg usa cu capul ....




usurel LL... inchide ochii si gata ai ajuns pe mine ma cam strange sutienul de la costumul de baie armani gucci cavalli
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 12:46
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:46:46
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-26 12:44:52Hai facem un efort pt Bogdan ...ca e baiat Gigea si ii luam niste Tanga de la Botezau ...de-aia noi jmecheri ...push up thong ....de vis o sa fie ...de-abia astept ..hai cand plecam ca akuma sparg usa cu capul ....




usurel LL... inchide ochii si gata ai ajuns pe mine ma cam strange sutienul de la costumul de baie armani gucci cavalli


3 intr-unul
__LL__
Postat pe 26 Martie 2009 12:48
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-26 12:48:46
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 12:46:46
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-26 12:44:52Hai facem un efort pt Bogdan ...ca e baiat Gigea si ii luam niste Tanga de la Botezau ...de-aia noi jmecheri ...push up thong ....de vis o sa fie ...de-abia astept ..hai cand plecam ca akuma sparg usa cu capul ....




usurel LL... inchide ochii si gata ai ajuns pe mine ma cam strange sutienul de la costumul de baie armani gucci cavalli


3 intr-unul



poi da o cupa e armani una gucii si restul cavalli.... ma ajuta cnv sa l dau jos,k ma strange al dracului de tare?
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 12:50
De la: ella_c, la data 2009-03-26 12:45:59FIE ...FIE!!!!
Vreau sa-l vad doar cu masca (ptr.ten) pe fata!
Ca sa fiu on topic!

E bine Bogdan?


Milady ma gandeam la Uncle Ben's, va place la gust?
G_Bogdan
Postat pe 26 Martie 2009 12:50
De la: G_Bogdan, la data 2009-03-26 12:50:19
De la: ella_c, la data 2009-03-26 12:45:59FIE ...FIE!!!!
Vreau sa-l vad doar cu masca (ptr.ten) pe fata!
Ca sa fiu on topic!

E bine Bogdan?


Milady ma gandeam la Uncle Ben's, va place la gust?


Auzi Bogdan,asta este o gama de produse/preparate alimentare.Sau nu mai stiu eu??Ma gandeam sa facem o masca cu banane ...miere ...ceva dulce!
ella_c
Postat pe 26 Martie 2009 13:20
mai...dati-mi si mie o reteta pt petele maro de pe spate,pe care banuiesc ca le fac de la soare,ptr ca iarna imi trec. ms mult
kudika052890
Postat pe 17 Iulie 2009 21:18
Masca hidratatnta

Este o minune pentru tenul tau. In plus, este foarte usor de preparat. Poate fi aplicata o data la doua zile.

Preparare: Amesteca o lingurita cu miere cu alte doua lingurite de iaurt. Omogenizeaza bine. Intinde combinatia pe fata si stai 5 minute. Clateste cu apa si admira-te! Daca ai tenul uscat, amestecul se face cu o lingurita de iaurt si una de smantana grasa, plus miere. Poti incerca sa inlocuiesti smantana cu caimac.

Masca pentru pori dilatati

Rapida si extrem de eficienta, masca este recomandata si inaintea unei petrecei la care vrei sa fi perfecta, iar tenul tau este cenusiu si obosit. De aplicat bisaptamanal.
Ai nevoie de un albus de ou batut spuma si cateva picaturi de suc de lamaie. Amesteca si intinde albusul pe fata. Pastreaza masca 5 minute, apoi spala cu apa rece. Trece pe fata cu un cub de gheata sau pulverizeaza apa minerala. Daca tenul tau este obosit, pulverizeaza la final apa de roze.

Masca hranitoare

Extrem de eficienta, te vei simti minunt dupa aplicarea acestei masti.
Ingrediente: trei caise coapte, un albus de ou batut si cinci picaturi ulei de migdale dulci.
Preparare: Spala caisele si da-le prin razatoarea fina. Piureul de caise amesteca-l energic cu un albus de ou (foloseste un mixer). Adauga uleiul de migdale. Imparte masca in doua. Intinde masca pe fata si stai cu ea 5 minute. Sterge fata cu un servet si aplica a doua portie. Rezultatele sunt incredibile. Poate fi folosita de doua ori pe saptamana, iar caisele pot fi inlocuite cu piersici.
Lotiune pentru maini

De cele mai multe ori neglijate, mainile noastre au nevoie de atentie si grija. Lotiunea pentru maini poate fi pastrata la figider. Ingrediente: doua linguri ulei de ricin, doua linguri ulei de masline, sucul de la o lamaie.

Preparare: Amesteca cele doua uleiuri, apoi adauga sucul de lamaie. Amesteca bine. Toarna cateva picaturi de amestec in palme si maseaza mainile si incheieturile degetelor, unghiile si palmele, 5-7 minute. Spala-te pe maini cu apa calda, fara sapun, si sterge-te bine cu un servet de hartie. Repeta operatiunea o data pe zi.

Masca hranitoare pentru fata

Aerul conditionat, caldura, soarele, praful, sunt tot atatea agresiuni asupra pielii. Eva iti propune o masca hranitoare, care are efecte in profunzimea pielii si pe care trebuie sa o incerci.

Ingredinete: o lingura argila alba, doua lingurite spirulina pudra (amandoua se gasesc la plafar), uleiul din doua capsule de vitamina E, doua linguri de ceai concentrat de verbina (planta o gasesti la plafar, iar infuzia se face din 100 mililitri apa si o lingura de planta, pe care, ulterior, o strecori).
Preparare: Amesteca prafurile in ceaiul concentrat si adauga vitamina E. Amesteca totul si lasa preparatul sa stea circa 30 de minute la rece, inainte de a fi folosit. Intinde masca pe pielea curata si umezita usor. Las-o sa actioneze 15 minute. Clateste cu apa si repeta operatiunea saptamanal.

Exfoliant hidratant

Folosit constat, iti garanteaza o piele de bebelus, fina si hidratata. Este recomandat a fi folosit de doua ori pe saptamana. Cantitatile sunt pentru patru-sase utilizari si poate fi pastrat la temperatura din baie, intr-un borcan inchis.

Ingrediente: trei linguri zahar brun, trei linguri pudra de migdale (pe care o prepari in casa, macinand migdale crude in masina de cafea), 40 picaturi ulei de seminte de struguri (il gasesti fie in supermarket, fie la plafar), 20 picaturi de ulei de migdale dulci (de la plafar), 15 picaturi ulei de trandafir.
Preparare: amesteca pudra de migdale cu zaharul, apoi rastoarna amestecul intr-un borcan. Adauga uleiurile toate si amesteca. Maseaza-ti pielea uda, cu miscari circulare, cu amestecul de zahar si migdale imbibat in uleiuri. Daca in borcan ramane amestec de uleiuri, nu ezita sa mai adugi o lingura de zahar. (Sursa: www.objectifbeaute.com)
Masca regeneranta pentru par

Poluarea, soarele puternic, chimicalele din sampoane, solutiile pentru vopsit, toate iti agreseaza parul. Ii poti reda stralucirea si vitalitatea cu aceasta masca.
Ingrediente: un ou, cinci picaturi ulei de rozmarin, o lingura cu gel de aloe (se gaseste la plafar), o lingura de miere, o lingura de ulei de masline (sau ulei de ricin).

Preparare: Amesteca toate ingredientele, mai putin oul si gelul de aloe. Adauga o lingura - doua de apa si pune totul la fiert in bain-marie. Lasa amestecul in apa care fierbe, nu mai mult de doua-trei minute. Da deoparte, lasa sa se raceasca si adauga oul batut ca pentru omleta in care ai adaugat gelul de aloe. Amesteca bine si intinde pe parul curat si ud. Pastreaza masca pe par, doua-trei ore, sub o folie de plastic (ca sa mentina parul ud), apoi clateste-te si bucura-te de rezultate.
Exfoliant cu zahar brun

Amesteca in palma o cantitate mica de zahar brun cu ulei de masline. Dupa ce s-a format o pasta, maseaza pe intreaga fata si pe decolteu. Curata buzele crapate masandu-le cu un amestec de zahar brun cu miere. Clateste-te cu apa calduta.
Masca cu avocado si miere

Avocado si mierea sunt doua produse naturale foarte hidratante. Avantajul pe care ti-l ofera fructul de avocado este acela ca iti hraneste pielea cu microuleiuri si acizi grasi, fara a lasa totusi urme grase la suprafata. Este o masca ideala pentru ten matur, cu piele uscata si riduri, potrivit beauty.about.com. Foloseste o jumatate dintr-un avocado bine copt si un sfert de ceasca cu miere. Aplica masca pe fata si las-o sa actioneze timp de 10 minute, apoi clateste cu apa calduta.
Masca cu banana si vitamina E

O masca intens hidratanta, imbogatita cu un element indispensabil pielii - vitamina E. Ai nevoie de o banana medie sau mare, bine coapta, si de patru capsule de vitamina E.

Vitamina E ajuta la repararea leziunilor minore, in timp ce banana iti energizeaza pielea prin continutul sau bogat in vitamine si minerale. Piseaza foarte bine banana, pana ce obtii o pasta. Spage capsulele de vitamina E si scurge continutul peste pasta de banana. Aplica masca pe fata, evitand zona ochilor. Dupa 10 minute, clateste-te cu apa calduta si usuca-te prin tamponare cu servetele curate.
Masca cu iaurt si castravete

Masca cu iaurt si castravete iti ofera prospetimea la care visezi in zilele firbinti de vara. Ai nevoie de o jumatate de castravete si o lingura cu iaurt.
Adauga castravetele si iaurtul intr-un blender si lasa-le pana ce se formeaza un amestec omogen. Aplica pe fata si lasa sa actioneze timp de 15, 20 de minute. Clateste-te cu apa rece si sterge-te cu un servetel uscat.

Pentru un plus de prospetime si racoare, foloseste iaurt direct de la frigider sau chiar de la congelator. Temperaturile scazute accelereaza circulatia sanguina la nivel local, ceea ce are ca efect o mai buna oxigenare a tenului si, prin urmare, o piele mai sanatoasa.
Masca cu lamaie si rosie

Daca ai tenul gras, aceast tip de masca este exact ce iti trebuie. Acizii din rosie si lamaie actioneaza la nivelul pielii, degresand-o si eliberand porii, aflam de pe wittyliving.com. De asemenea, este o solutie foarte buna pentru atenuarea pistruilor si petelor. Acizii din lamaie au un efect asemanator unui peeling chimic delicat, indepartand celulele moarte de la suprafata pielii.

Ai nevoie de o rosie bine coapta, o lingurita cu zeama de lamaie si o lingurita cu faina de ovaz (gasesti faina de ovaz in magazinele pentru produse naturiste). Amesteca toate ingredientele intr-un blender. Aplica pasta pe fata si lasa sa actioneze timp de 15 minute.
Masca cu argila

Argila este utilizata pentru purificarea interna, dar si externa. Pentru tenul tau, poti face o masca purificatoare din pudra de argila, amestecata cu apa minerala, miere, sucuri sau piureuri din fructe, potrivit site-ului fatfreekitchen.com. Pasta obtinuta ar trebui sa fie suficient de groasa incat sa o poti aplica fara probleme pe fata si decolteu.
Aplica masca pe fata, evitand zona ochilor, si las-o sa se usuce timp de 20 de minute. Foloseste aceasta masca cel putin o data pe saptamana.
Masca cu avocado si miere

Avocado este un fruct-minune, recomandat pentru cantitatile impresionante de acizi grasi esentiali pe care ii contine. Si parul tau are nevoie de astfel de uleiuri, deci o masca cu avocado este perfecta pentru parul fragil. Foloseste avocado bine copt, care este si usor moale.

Amesteca un avocado pisat cu o lingura de miere si doua linguri de ulei de masline. Amesteca pana ce se transforma intr-o pasta omogena, apoi aplica pe parul uscat. Stai cat poti de mult cu masca pe par, apoi spala-te cu un sampon delicat, conceput pentru copii.

Sampoanele comerciale obisnuite, care fac foarte multa spuma, contin o cantitate mare de detergent. Din aceasta cauza indeparteaza stratul protector de uleiuri de la suprafata firelor de par, indepartand si uleiurile benefice depuse in urma folosirii mastii.
Masca cu iaurt si ou

Bogate in proteine si vitamine, ouale sunt o sursa excelenta de hidratare pentru parul tau. O masca usor de folosit se obtine prin amestecarea unui albus de ou cu sapte linguri de iaurt. Aplica masca si las-o sa actioneze pentru o jumatate de ora sau cat poti de mult, apoi clateste-te.

Potrivit allwomenstalk.com, aceasta masca este recomandata in mod deosebit celor care au parul gras sau cu tendinta de ingrasare. Iaurtul hidrateaza parul, dar fara sa il ingrase, in timp ce oul ii ofera un strat protector.
Masca cu ulei de masline

Uleiul de masline este "materia prima" pentru numeroase masti facute acasa si chiar si pentru cele din comert. Este intens hidratant, protector, contribuind la netezirea cuticulei, stratul exterior al firului de par. Cu cat stratul exterior este mai neted, cu atat mai mult va reflecta lumina, si parul va fi mai stralucitor.
Amesteca cinci linguri cu ulei de masline cu doua oua. Maseaza pe parul uscat si acopera-ti capul cu un prosop sau o casca pentru dus. Lasa masca sa actioneze cel putin o jumatate de ora, apoi spala-ti parul.
Tonic cu suc de patrunjel

Radacina firului de par poate fi hranita numai din interior, prin intermediului unei alimentatii sanatoase si a aportului adecvat de vitamine si minerale. Ce poti face din "exterior" este sa iti pastrezi pielea capului sanatoasa, evitand astfel aparitia infectiilor cu diverse bacterii sau ciuperci care pot afecta cresterea parului sau pot chiar sa determine caderea acestuia.
Poti obtine un tonic eficient pentru pielea capului din suc de patrunjel. Amesteca o jumatate de ceasca cu suc de patrunjel cu trei linguri de ulei de masline. Aplica amestecul la nivelul radacinilor si pe lungimea parului, masand delicat. Lasa sa actioneze timp de 20 de minute, apoi spala-te.

Masca pentru ten gras

Este deosebit de eficienta daca este aplicata o data, de doua ori pe saptamana, in tot sezonul capsunilor, acesta fiind si ingredientul principal. Pentru o masca iti trebuie patru capsuni coapte, un albus de ou, o lingurita de suc de lamaie si o lingurita cu miere.
Bate albusul spuma si adauga capsunile strivite in prealabil cu furculita, cu tot cu sucul pe care il lasa. Amesteca mierea cu sucul de lamaie si combina cele doua amestecuri.
Aplica masca pe fata, dar evita zona ochilor. Lasa masca sa actioneze circa 20 de minute. Clateste-te din abundenta cu apa.
Masca se prepara chiar inainte de a se folosi si nu se pastreaza. O poti folosi si pe zona umerilor sau pe spate daca ai pielea grasa.
Capsunile sunt renumite pentru proprietatile lor revitalizante si antirid, iar albusul de ou are proprietatea de a curata si de inchide porii.
Atentie! Masca nu este recomandata persoanelor care au alergie la capsuni. (dupa www.embellys.com )

Lapte demachiant pentru ten sesibil

Este un preparat care poate fi pastrat pe parcursul a trei-patru zile, la figider, intr-un recipient inchis ermetic.
Ai nevoie de o cana cu fulgi de ovaz (simpli, fara nici un fel de alte adaosuri), o cana cu apa plata, doua lingurite cu ulei de germeni de grau (se gaseste ca atare in magazinele naturiste sau sub forma de capsule cu ulei), o lingura cu smantana grasa.
Intr-un vas, pune apa pe foc. Cand colocoteste, adauga fulgii de ovaz si lasa-i sa fiarba la foc foarte mic, 10 minute. Daca se ingroasa prea tare, mai picura putina apa plata calda. Dupa ce au fiert, lasa sa se raceasca, apoi strecoara compozitia printr-un tifon. In sucul obtinut, adauga o lingura de smantana grasa si uleiul de germeni de grau. Agita bine si pastreaza lotiunea la frigider. Foloseste laptele demachiant dimineata si seara, dupa ce ai agitat bine flaconul.
Fulgii de ovaz nu provoaca nici un fel de reactii alergice si refac epiderma iritata sau fragila. Uleiul de germeni de grau este foarte bogat in vitamina E.

Arome de baie

Pe cele din comert le stii, asa ca merita sa le incerci si pe acestea doua, nimic altceva decat niste ceaiuri de plante.
1. baie de relaxare: prepara un ceai intr-un litru de apa si un pachet integ de ceai de musetel. Lasa plantele in apa minim 15 minute. Adauga in apa de baie infuzia, strecurata, si un litru de lapte dulce, gras. Bucura-te de baia aceasta de relaxare, minim 20 de minute. Cand iesi, pulverizeaza-ti trupul cu apa de roze (aici... http://www.eva.ro/frumusete/cosmetica/cosmetice-preparate-in-casa-articol-13872.html).
2. baie de tonifiere: prepara o infuzie din zece pliculete de menta la un litru de apa. Fierbe plantele 10 minute. Adauga ceaiul in apa de baie si un pumn de sare de bucatarie grunjoasa. Apa de baie sa nu depaseasca 35 de grade. Balaceste-te circa 15 minute. Pulverizeaza pe corp apa de roze. (sursa: "Ghid de frumusete naturala", editura Marabout)

Exfoliant pentru corp

Un preparat care poate fi pastrat, in baie, pana se termina. Pune intr-un borcan gol de sare de baie, 150 de grame de sare grunjoasa si 100 de grame de flori de lavanda, curatate de crengute (gasesti lavanda in piata la florarese, toata luna iulie), sau flori uscate (le gasesti la plafar). Amesteca bine si adauga 250 ml de ulei de migdale dulci (din magazinele naturiste), si 25 de picaturi de ulei de lavanda (il gasesti la farmacie sau la plafar). Inchide borcanul si foloseste la dus, pentru exfoliere, circa o lingurita. Este foarte bun pentru coate si genunchi, dar si pentru pielea mai groasa de pe picioare si fese. Poti prepara acelasi produs folosind 150 de grame de zahar in loc de sare. (sursa: "Ghid de frumusete naturala", editura Marabout.)

Tratament pentru par blond natural

Parului blond natural ii poate fi redata stralucirea, iar tenta cenusie a culorii poate fi inalaturata, nu cu vopsea de par, ci cu un tratament natural. Prepara o infuzie din sase plicuri de ceai de musetel la un litru de apa. Lasa plicurile in apa minim 20 de minute. Stoarce intr-un vas separat sucul unei lamai.
Dupa ce te-ai spalat pe cap, clateste-ti parul cu infuzia de musetel, deasupra unui lighean ca sa nu se piarda. Adauga in ceaiul de musetel sucul de la lamaie si clateste-ti a doua oara parul. Daca poti, usuca-ti parul in bataia razelor soarelui, in balcon de exemplu! Lumina soarelui va intensifica nuanta parului tau si ii va da stralucire. Repeta tratamentul de doua ori pe luna

Demachiant pentru ochi sensibili

De multe ori demachiantul clasic, este iritant pentru ochi. Uita de ochi rosii, iritati. Incearca asta!
Ai nevoie de un flacon mic, in care trebuie sa amesteci 10 cl de ulei de ricin, 20 cl de ulei de migdale dulci si 20 cl de infuzie de albastrele (gasesti albastrele la plafar sau in magazinele naturiste). Amesteca toate aceste ingrediente si pastreaza solutia la figider, pana se termina (dar nu mai mult de doua saptamani). Ideal este ca solutia sa nu ajunga in contact decat cu dischete de demachiat perfect curate. Agita bine solutia inainte de a o folosi. (sursa: "Ghid de frumusete naturala", editura Marabout.)

Anticearcan

Oboseala, munca ore intregi in fata calculatorului, poluarea - sunt atatea motive pentru care ne trezim cu ochii umflati sau incercanati... Exista un remediu perfect. Doua pliculete de ceai verde, oparite cu apa. Lasa-le sa se raceasca putin pe o farfurie si apoi pune-le in congelator cinci minute. Asaza pe fiecare ochi un pliculet de ceai si pastreaza compresea cinci minute. Rezultatele sunt spectaculoase.

Tonic pentru ten

Poti alterna tonicul din apa de roze, cu cel facut din patrunjel.
Daca il pui intr-un pulverizator si il tii in frigider, il poti pastra o saptamana.
In jumatate de litru de apa plata care fierbe, adauga o legatura mare de patrunjel proaspat, intreaga, bine spalat inainte. Lasa sa clocoteasca incet un sfert de ora. Da deoparte, acopera si lasa sa stea circa o ora. Filtreaza si pastreaza la rece. Daca vrei sa dai o aroma acestui tonic, adauga exact doua picaturi de ulei de menta (pentru tenul gras), ulei de portocale (ten normal) sau ulei de trandafiri (ten uscat si delicat). Foloseste tonicul seara si dimineata.

Apa de roze
Este un tonic excelent, si intra in compozitia altor preparate pe care le poti face tu singura. Ai nevoie de un litru de apa distilata (o gasesti in farmacie) si 500 grame petale de trandafiri. Important este sa folosesti doar petalele, nu si mijlocul trandafirului, unde exista polen care te poate irita.
Spala petalele de trandafiri in apa rece, curata. Lasa-le pe un prosop foarte curat sa se scurga bine de apa. Pune apa distilata la fiert si, cand clocoteste, adauga petalele. Lasa apa sa ajunga din nou la temperatura de fierbere, da imediat deoparte si acopera etans. Lasa infuzia, la rece, trei-patru zile. Filtreaz-o apoi si o poti pastra tot la rece.
Este un tonic pentru tenul sensibil. O poti folosi dimineata si seara, dintr-un pulverizator, pe fata, gat, decolteu si umeri.
Poti adauga in apa de roze cateva picaturi de ulei de portocale si ai o formula de tonic potrivita pentru tenul normal si gras. Ideal ar fi sa folosesti flori de portocal, dar sunt greu de procurat.

Ulei fortifiant pentru unghii
Excelent pentru unghii casante si afectate de oja este uleiul de masline (cinci linguri) la care adaugi cinci picaturi de ulei de lavanda (il gasesti in farmacie).
Pentru unghii care se exfoliaza, amesteca cinci linguri de ulei de masline si sucul proaspat de la o jumatate de portocala sau o fiola de vitamina C (nu miroase foarte placut!). Sursa: www.embellys.com
Uleiul de masline hraneste si protejeaza, in timp ce uleiul de lavanda si vitamina C, din sucul de portocala, intareste.

Tratament soc anti-cosuri
Pot aparea oricand, dar mereu cand isi aleg cel mai prost moment. Arati perfect si in mijlocul fruntii a aparut o minunatie de cos. Ce faci? Ai nevoie de un mar si o cana de apa care a clocotit cinci minute inainte. Taie marul in felii si pune-le peste apa fierbinte.
Lasa-le doua-trei minute in apa fierbinte, apoi scoate merele si asaza-le pe un servet de hartie. Pune bucatelele de mar ca o compresa peste cos. Lasa sa actioneze 20 de minute. Repeta procedura dupa o pauza de 30 de minute, timp in care nu trebuie sa atingi cosul!
Va da inapoi sau se va curata! Marul are efect antiseptic si antibacterian. Este bogat in vitamina C si A, care ajuta la vindecarea leziunii. Sursa: „Ghid de frumusete naturala”, editura Marabout.

Tonic pentru picioare obosite
Este adaosul-minune pentru o baie la picioare. Ai nevoie de 250 ml lapte gras, o legatura de menta proaspata, cateva crengute de rozmarin proaspat (este bun si cel uscat, dar trebuie sa dublezi cantitatea), sase picaturi de ulei de menta (se gaseste in farmacie sau plafar). Incalzeste laptele si adauga toate ierburile, rupte in bucati, cu mana.
Lasa totul sa fiarba 15 minute la foc foarte mic. Varsa tonicul intr-un lighean sau in cada (preparatul este bun doar pentru picioare pana la genunchi, nu mai sus), adauga un litru de apa rece si cele sase picaturi de esenta de menta. Tine picioarele in acest preparat cel putin 20 de minute. Este miraculos! Sursa: „Ghid de frumusete”, editura Marabout

Balsam pentru pielea uscata sau crapata
Ca sa poti masura exact cantitatile, foloseste o seringa gradata.
Pune 2 cl de apa de roze si 2 cl de miere. Amesteca cele doua cantitati si pastreaza crema, la rece, intr-o cutie mica. O vei putea utiliza cand ai nevoie, timp de doua luni.
Actiunea cremei este dubla. Mierea este un antiseptic natural foarte puternic, iar apa de roze este o binefacere pentru pielea uscata. Sursa: www.embellys.com


Masca de fructe si fibre pentru par uscat
Ai nevoie de doua caise sau o piersica, un fruct de mango, doua linguri de ulei de masline, un borcan de iaurt gras, o mana de ovaz cereale simple. Pune fructele bucati intr-un blender, apoi iaurtul si cerealele. Adauga uleiul de masline. Aplica pe parul umed si proaspat spalat si lasa sa actioneze cel putin o jumatate de ora. Clateste din abundenta si lasa-ti parul sa se usuce in aer liber. Fructul de mango si caisa sunt foarte hranitoare si in plus, hidrateaza firul de par. Uleiul de masline este bogat in acizi grasi de foarte buna calitate si in vitaminele A,C, B si mai ales E. Sursa: www.alfemminile.com

Gomaj pentru piele sesibila
Pentru acest preparat ai nevoie de trei lingurite de pudra de migdale crude, trei lingurite de iaurt gras si trei lingurite de miere.
Pudra de migdale o poti prepara singura, in masina de macinat cafea, dupa ce ai curatat foarte bine aparatul, l-ai sters cu un tampon de vata inmuiat in alcool si l-ai lasat sa se ususce perfect. Amesteca toate ingredientele energic.
Poti adauga si doua picaturi de ulei de portocale sau de lamaie, daca ai tenul gras, sau ulei de trandafiri (toate uleiurile se gasec la farmacie sau in plafar), daca ai tenul uscat.
Crema se aplica pe frunte nas, obraji, barbie, gat si decolteu, din abundenta. Evita zona ochilor. Lasa crema sa actioneze 15-20 de minute, apoi spala-te cu apa calduta din abundenta. La finalul tratamentului trece peste fata un cub de gheata facut din apa minerala. Masca se prepara inainte de a fi folosita si nu se pastreaza. Sursa: www.embellys.com

Masca purificatoare
Pentru a o prepara ai nevoie de o lingurita de drojdie uscata, o lingurita de apa distilata, o jumatate de borcan de iaurt, o lingurita de argila verde (o gasesti la plafar), o lingurita de miere lichida (incalzita putin).
Lasa drojdia sa se umfle in apa, adauga mierea, iaurtul si, la final, argila verde. Amesteca bine si aplica pe piele cu degetele. Evita zona ochilor si intinde masca si pe gat si pe decolteu. Lasa sa actioneze, maxim 10 minute. Spala-te din abundenta cu apa calduta si foloseste si un disc de bumbac ca sa cureti bine porii.
Argila are proprietati purificatoare, iar mierea este un antiseptic minunat. In plus, drojdia este un nutrient excelent pentru piele. Masca se prepara inainte de a fi folosita si nu se pastreaza. Sursa: www.objectifbeaute.com
Tenul gras cu imperfectiuni

Un ten gras este un ten predispus la imperfectiuni datorita productiei excesive de sebum care nu lasa pielea sa respire. O acnee rebela nu va putea fi, in general, tratata cu produse cosmetice, ci necesita tratament specific prescris de medicul dermatolog. In schimb, un ten gras cu imperfectiuni minore poate fi ajutat sa dea ce are el mai bun.
Curatarea tenului se va face dimineata si seara cu un gel care necesita clatire cu apa, dupa care se va aplica o lotiune tonica astringenta.
Vom avea grija ca produsele hidratante sa fie "oil free" si sa contina AHA (alfa hidroxi acizi), care fac o micro-exfoliere zilnica a tenului.
De doua ori pe saptamana trebuie facuta o exfoliere in profunzime a pielii cu un produs cu granule abrazive, urmata de aplicarea unor masti care sa absoarba excesul de sebum si sa minimizeze porii. Sunt recomandabile mastile cu argila sau cele peel-off.
Tenul mixt

Tenul mixt este cel mai des intalnit tip de ten, prin urmare si gamele de produse destinate lui sunt nenumarate. Este un tip de ten caracterizat de zona T (frunte, nas si barbie) grasa si zone uscate (obrajii).
Demachiantul ideal pentru acest tip de ten este sub forma de solutie micelara, deoarece tenul mixt necesita produse care sa nu il incarce in zonele grase (cum ar fi laptele hidratant), dar in acelasi timp sa nu ii usuce si mai tare zonele care oricum nu au suficient sebum (precum gelurile care se clatesc cu apa).

O data la doua zile putem folosi o lotiune tonica care sa contina AHA pe care sa o folosim numai in zona T, iar in rest o lotiune tonica destinata tenului uscat. Da, ati citit bine! In general, lotiunile tonice pentru ten mixt contin alcool, ceea ce nu face in nici un caz bine unui ten care are si zone mai putin grase.
Hidratarea tenului se face cu produse matifiante insa pentru perioadele mai reci sunt recomandabile produse cu o capacitate mai mare de hidratare.
O data sau de doua ori pe saptamana se poate face exfolierea tenului, cu aplicarea unei masti dupa. Tenul mixt va beneficia in general de masti cu proprietati purifiante, gen peel-off, dar in timpul iernii este recomandabil sa alternam o masca hidratanta cu una exfolianta, asa incat sa pastram un echilibru intre hidratarea corespunzatoare a tenului si eliminarea excesului de grasime a zonei T.

Tenul uscat

Tenul uscat este in general si un ten foarte sensibil, avand in vedere ca el nu beneficiaza de un strat lipidic protector adecvat.
Il vom curata de doua ori pe zi folosind un produs demachiant sub forma de lapte sau crema sau chiar o lotiune micelara. Un produs care se va indeparta cu apa nu va face decat deshidrateze suplimentar si sa accentueze senzatia de "piele care tine".
Lotiunea tonica nu este necesara in acest caz, dar daca nu suporti senzatia urmelor demachiantului pe fata, poti folosi un produs destinat tenului uscat sau sensibil. Lotiunea tonica NU trebuie sa contina alcool!
Ca produs specific de ingrijire, vom alege o crema nutritiva sau intens hidratanta care sa hraneasca tenul in profunzime. Seara putem folosi aceeasi crema ca si dimineata sau putem opta pentru un ulei special de fata, care va rasfata si va calma pielea dupa o zi intreaga in care a fost supusa frigului si vantului de afara.
Este suficient gomajul efectuat o data pe saptamana si preferabil este sa alegem un produs exfoliant fara granule, pentru a nu agresa tenul sensibil. Dintre masti le vom folosi pe cele intens hidratante sau nutritive, cumparate sau preparate chiar in bucataria proprie.
Tenul matur

Tenul matur poate fi si el mixt sau uscat si va fi tratat la fel ca respectivul tip de ten, cu mentiunea ca produsele hidratante le vom alege din gamele antirid si vom avea grija sa contina cat mai multe principii active: retinol, coenzima Q10, acid hialuronic sau vitamina C.
In zilele in care aplicam masca, putem mari efectul acesteia aplicand dupa un ser special antirid, care va patrunde mai bine in pielea cu porii deja deschisi.

ALOE VERA
Aloe vera este o planta foarte cunoscuta in intreaga lume si este utilizata in diferite moduri de foarte mult timp. Proprietatile sale utile in tratarea arsurilor, pielii uscate si diferitelor afectiuni ale pielii sunt cu adevarat miraculoase. Cel mai important este ca aloe vera este foarte accesibila, fiind un aliat al frumusetii tale intotdeauna la indemana.
De la aloe vera este folosit in special gelul, un lichid vascos care se afla in frunze. Acesta poate contine:
• 20 de minerale - calciu, magneziu, zinc, crom, seleniu, fier, etc.
• 12 vitamine - A, B, C, E, beta caroten, acid folic, etc.
• 22 de tipuri de aminoacizi, dintre care 20 sunt necesari organismului uman
• peste 200 de substante active, incluzand enzime si polizaharide
• saponine - agenti ati-inflamatorii
Aloe vera are un efect antiseptic (distruge bacteriile si ciupercile) si poate stimula procesul de reface al celulelor, ceea ce o transforma intr-un tratament de noapte ideal impotriva ridurilor.
Iata cateva idei referitoare la cum poti folosi gelul de aloe vera pentru tratarea unor probleme ale pielii si ale parului:
Solutie pentru protectie solara
O solutie naturala care te protejeaza partial de razele nocive ale soarelui poate fi obtinuta dintr-un amestec de gel de aloe vera, ulei de susan, vitamina E si cateva picaturi de ulei esential de lavanda. Acest amestec poate fi folosit mai mult pentru calmarea pielii iritate si pentru a spori efectele protectoare ale lotiunii tale de protectie solara. Nu iti va oferi protectie solara totala.
Masca pentru par
Ai nevoie de aloe vera si zeama de lamaie. Amesteca o jumatate de lingura cu gel de aloe cu o lingura cu zeama de lamaie. Adauga peste amestec putin sampon si spala-te asa cum faci de obicei, dar lasa samponul sa actioneze cateva minute. Cu 10-15 minute inainte de a te spala pe cap, maseaza-ti scalpul cu gel de aloe vera. Lasa-l sa actioneze aproximativ 10 minute apoi spala-te cu amestecul prezentat mai sus.
Gel hidratant
Substantele active din aloe vera stimuleaza refacerea stratului superior al pielii si hidrateaza intens. Pentru un amestec foarte hidratant, adauga pulpa de castravete peste gel de aloe vera. Functioneaza ca o crema antirid, lasand dupa aplicare o piele catifelata si stralucitoare.
Tratament pentru arsuri
Daca ai pielea arsa sau iritata, rupe o frunza de aloe, stoarce gelul acesteia si aplica-l pe zona cu probleme. Lasa gelul sa se usuce pe piele, fara sa te clatesti.
Pentru ca aloe vera nu este o planta pretentioasa, este folosita si ca planta de ornamentala de interior. Prin urmare, nu ezita prea mult si "adopta" un ghiveci cu o aloe vera pe post de ornament, dar si ca sursa de materie prima pentru tratamentele tale de frumusete.
Un lucru pe care trebui sa-l ai in vedere, daca doresti sa folosesti frunzele unei aloe crescute in ghiveci, este cel al ingrasamintelor. Nu folosi ingrasaminte foarte concentrate sau care ar putea sa-ti dauneze in cazul in care folosesti planta respectiva pentru diverse tratamente.
Masti pentru revitalizarea tenului
Pentru ca dupa iesirea din iarna fata trebuie rehidrata pentru a-si capata stralucirea pierduta datorita frigului, va recomandam cateva retete utile tuturor tipurilor de ten.

Masca cu portocala
Folositi 2 lingurite zeama de portocala, o lingurita de miere, o lingurita lapte praf, o fiola de vitamina E. Omogenizand si aplicand aceasta masca cu efect astringent, veti avea suplete si tenul va fi vitaminizat.

Masca cu banana
Folositi un sfert de banana, un ou (galbenus pentru tenurile uscate si albus pentru tenurile grase), o lingurita cu miere, caimac de lapte. Aceasta masca este potrivita pentru tenurile vestejite si nevitalizate dupa iarna.

Masca cu morcov
Morcovul este bogat in vitamina A si ajuta la refacerea epidermei.Trebuie dat prin razatoare un morcov si stors printr-un tifon cu care se sterge fata. Este folositor pentru tenuri obosite, lipsite de prospetime. Morcovul mai poate fi amestecat cu caimac de lapte/ smantana sau drojdie de bere. Astfel combinat, revitalizeaza tenul, il tonifica, inmoaie si catifeleaza pielea.

Tonic din plante de ceai
- 1 cana cu apa distilata;
- 1 lingura de frunze uscate de ceai verde;
- aceeasi cantitate de flori uscate de margarete;
- 1 lingura cu apa de trandafiri;
- 1 lingura cu gel aloe vera;
- 3 lingurite cu otet de mere;
- 3 lingurite cu suc de lamaie (optional, pentru tenul cu tendinte grase).

Fierbe apa distilata. In momentul in care a dat in clocot, adauga ceaiul verde si florile de margarete. Lasa-le 15 minute, dupa care strecoara zeama de pe plante. Adauga aloe vera si otetul si amesteca bine. Toarna continutul intr-o sticla curata si agita cu atentie, pentru a te asigura ca amestecul s-a omogenizat. Pastreaza compozitia la rece, in frigider. Cantitatea iti va ajunge timp de trei saptamani.

Uleiuri aromatice pentru fata
- 3 linguri cu ulei de jojoba;
- 3 linguri cu ulei de trandafir (sau 3 linguri ulei de alune pentru ten gras);
- 2 picaturi de ulei esential de trandafir;
- 3 picaturi de ulei esential de lavanda;
- 2 picaturi de ulei esential de geranium;
- 2 picaturi de ulei esential palmarosa.

Intr-un castronel din sticla sau portelan, combina uleiurile. Amesteca-le foarte bine cu o ustensila din pastic, dupa care toarna-le intr-o sticla curata. Dupa etapele de demachere si tonifiere, cand tenul inca mai este putin umed, aplica putin din uleiul pe care l-ai preparat, folosind miscari circulare, usoare, nicidecum gesturi puternice. Va fi absorbit in cateva minute.

Exfoliant din ovaz si aloe
- 1 lingura de ovaz foarte fin macinat;
- 1 lingura de migale fin macinate;
- 1 lingura cu miere;
- 1 lingura cu aloe vera gel.

Combina ingredientele intr-un castronel si amesteca-le. Aplica pe fata si pe gat dupa ce te-ai demachiat si inainte de aplicarea tonicului, folosind miscari circulare usoare. Clateste bine cu apa calda si indeparteaza resturile compozitiei cu o discheta pentru demachiat.

Balsam pentru maini pe baza de ulei de masline

candy_girl79
Postat pe 18 Iulie 2009 16:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Coafatul parului cu feon + perie 1 De la: kudika_15223 29 August 2012 17:26
Nuantator profesional 2 De la: aricel 10 Iunie 2009 18:15
l'oreal majirel 2 De la: balrog 14 Martie 2011 12:33
Spalarea zilnica a parului favorizeaza caderea/distrugerea lui? 32 De la: Heidi_85 11 Ianuarie 2012 10:04
Produs pentru caderea parului, 100% natural 4 De la: biancorossi 27 Octombrie 2008 10:36