Setari Cookie-uri

sa imi fac parul permanent?

Am parul lung si enervant de drept, iar dorinta mea cea mai mare e sa il am ondulat; ma chinui la fiecare eveniment sa mi-l pun pe bigudiuri, il tin si 24 de ore si dupa ce il aranjez cu greu, dupa 2-3 ore se lasa si pana dimineata e doar un pic ciufulit...
ma tenteaza foarte tare sa mi-l fac permanent, adica bucle mari, dar ma intreb daca nu cumva o sa raman fara par; plus ca am parul foarte moale si nu cred k o sa tina prea mult si mai e si scump un permanent lung.
skorpyo
Postat pe 22 Decembrie 2008 18:39
Acelasi lucru mi-am dorit si eu,sa am parul ondulat asa ca nu am mai stat deloc pe ganduri si mi l-am facut permanent.Am regretat ff mult dupa asta...mi-am distrus complet parul!! Nu mai avea deloc stralucire,imi cadeau tot mai multe fire iar la atingere nu il mai simteam deloc moale si fin cum era inainte sa-l fac permanent.M-am chinuit 1 an cu el pentru a scapa de permanent. Sincer, nu imi voi mai face parul permanent NICIODATA!! Prefer sa ma chinui acasa sa-l fac ondulat sau il fac la coafor,dar NU permanent! Intradevar nu tine f mult dar prefer mai bine sa am parul sanatos.
Culebra
Postat pe 22 Decembrie 2008 19:07
o, da. se pare ca Doamne-Doamne este incorect - sunt atatea fete cu un par ondulat superb si ele si-l chinue cu placa sa il faca drept, iar eu, care il am exagerat de drept (o data m-a si intrebat o tipa ce tip de placa folosesc - era doar abia spalat).
pur si simplu nu e corect!!!
skorpyo
Postat pe 25 Decembrie 2008 00:11
Daca te hotarasti sa-l faci permanent ai grija unde il faci, eu am facut chestia asta dar m-a tinut prea mult cu bigudiurile si cu solutia aia si mi l-a ars era asa lung si frumos...dar dupa permanent era ars TOT...a trebuit sa il tund...
Si inca ceva: ai spus sa vrei par ondulat...prin permanent ti-l faci CRET!
Gandeste-te daca asta vrei...
ramo_88
Postat pe 5 Februarie 2009 16:53
Si eu sufar cu parul meu pentru ca nu e nici ondulat nici drept, deci dupa fiecare baie trebuie sa-l agresez cu placa sau ondulatorul...m-am gandit la permanent, dar am analizat bine situatia,am vazut fete care si l-au facut permanent si nu m-a mai atras ideea ca la inceput. In primul rand este inevitabil sa nu se deterioreze structura firului de par,permanentul realizandu-se cu solutii f puternice si agresive. Parul meu este deja suvitat, colorat, decolorat, intins, buclat, uscat cu foenul...etc. In al doilea rand am vazut ca atunci cand creste, ramane o discordanta intre parul natural si cel permanentat, adica la radacina creste drept, iar pe la jumatatea capului este ondulat. Oribil! Dar, am auzit si cazuri in care fetele au fost foarte incantate, buclele au iesit exact asa cum si le doreau...rare cazuri. Mai bine ma fac eu cum pot si cum stiu, decat sa fiu nevoita sa ma tund baietzeshte daca ceva nu merge conform planului ...asta zic eu...
mrskattousa
Postat pe 6 Februarie 2009 07:02
subscriu la ce a spus mrskattousa... si eu am aceasi problema, par lung, drept, si o mare dorinta de a ma trezi dimineata cu niste bucle superbe :) ei bine, am fost odata foarte hotarata la coafor sa imi fac permanent dar coafeza a refuzat...a zis k efectiv mi-as distruge parul care si al meu este suvitat de ani de zile prin decolorare si abuzat de 2/3 ori pe sapt cu phoen, placa/ ondulator...
in schimb sper k pot sa iti dau o veste buna. dupa ce m am chinuit cu ondulatorul (care imi placea dar nu imi facea buclele pe care le vroiam), cu bigudiuri si facut de bucle cu placa de intins parul (care intre noi fie vorba cand prinzi tehnica parul ramane ft frumos, deci merita sa incerci k e si rapid) am descoperit bigudiurile la cald! sunt foarte foarte tari!!! eu mi-am cumparat de la carrefour unele remington si in fiecare dimineata ritualul meu este: ma trezesc, bag bigudiurile in priza, ma spal pe dinti si pe fata, pun bigudiurile, makiaj, mancat, imbracat, dat jos moatzele. iti garantez ca parul ramane superb, are o forma foarte frumoasa si kiar tine, mai ales daca dai si cu fixativ...costa 1 milion 500 si eu zic ca merita...eu de 3 sapt de cand mi le am luat pot sa spun k mi am scos banii:) succes, sper sa te fi ajutat:)
boomboom
Postat pe 6 Februarie 2009 09:10
Super idee! am sa caut si eu aceste bigudiuri minune
mrskattousa
Postat pe 6 Februarie 2009 09:21
:) vad ca esti din buc, asa k iti pot spune cu siguranta ca la carrefour unirea au, eu de acolo le am luat....in rest nu gasisem pe nicaieri, nici la altex, nici media galaxy, nimic, doar acolo. le mai poti gasi si pe net ce i drept, dar eu am preferat sa le iau din magazin :)succes si te astept cu impresii:)
boomboom
Postat pe 6 Februarie 2009 09:25
Nu...nu mai stau in romania de 3 ani...dar am sa caut pe aici...la carrefour sau undeva prin europa...sper sa gasesc, sa daca nu,mi le iau la ara cand vin acasa! Dar suna bine! si cum arata? cate sunt in cutie? se numesc bigudiuri la cald?
mrskattousa
Postat pe 6 Februarie 2009 09:28
pai daca nu stai in romania inseamna ca ai mai multe sanse sa le gasesti:) sunt 20 de bigudiuri, pe 3 marimi diferite si vin intr-o cutie pe care o bagi in priza. cand se incalzesc le pui in par pana se racesc, aproximativ 20 de minute. ele sunt invelite intr-un fel de catifea si au si un sistem de prindere intr un capat, deci e exclus sa te arzi....serios, sunt extrem de practice. da, se numesc bigudiuri la cald http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://www.domo.ro/din_im/pozeproduse/S_REM_USCP_005.jpg&imgrefurl=http://www.domo.ro/Electrocasnice/Ingrijire_personala/Uscatoare_slash_Ondulatoare_de_par/Rowenta/Perie_cu_aer_cald_si_accesorii_Rowenta_CF_8032&usg=__SuSfoZt_4sLqaYAhXLGzlrszZu0=&h=70&w=59&sz=3&hl=ro&start=1&um=1&tbnid=HV8evw_lE6QeoM:&tbnh=68&tbnw=57&prev=/images%3Fq%3Dbigudiuri%2Bla%2Bcald%2Bremington%26um%3D1%26hl%3Dro%26sa%3DN
astea sunt ale mele ca sa iti faci o idee :)
boomboom
Postat pe 6 Februarie 2009 09:49
am observat ca in prim plan apare o perie de par, dar in jos in dreapta e o poza cu bigudiuri verzi, aia e, da click:)
boomboom
Postat pe 6 Februarie 2009 09:51
yo miam fakoot progamare la coafor deja ca sami fak permanent.. sh am intrat pe kudika sa intreb parerea celor kare shiau fakoot.. sh akum kiar sunt pe punktul sa amin totul...
Bitch
Postat pe 6 Februarie 2009 19:30
cred ca daca ti l-ai face permanent ar sta ffff cret,la cat e de moale ,am si eu aceiasi problema .Dupa ce ti-l speli si usuci poti sa il pui pe bigudiuri cu putina spuma si ar sta pt.2 zile....incearca
simonica_yo
Postat pe 15 Februarie 2009 13:25
multumesc de sfaturi...sper sa mearga
astept sa se incalzeasca afara si o sa pun mtodele in practica; acum mi se electrizeaza prea mult parul si il chinui pe degeaba mai ales k mai port uneori ceva pe cap.
skorpyo
Postat pe 17 Februarie 2009 23:01
Salut,

Eu am avut parul permanent si pot spune ca am fost mutumita. Coafeza mi-a tinut solutia mai putin decat trebuia asa ca mi-a iesit buclat in loc de cret. Si a rezistat asa cam un an. Acuma, dupa vreo 2 ani de cand mi l-am facut, mi se mai increteste cand il tund mai scurt pana pe umeri. Dar eu il am un pic ondulat si de la natura :)
Ce pot sa spun, se pare ca eu am fost un caz fericit cum spunea cineva mai sus....
gazutza
Postat pe 19 Februarie 2009 11:48
Buna , sunt foarte interesata de bugudiunrile astea de care zici ca le-ai laut din carrefouar.da-mi si mie mai multe detalii.poate puteam vb pe mes.MERSI.PUPICI
prispi
Postat pe 25 Mai 2009 09:34
subscriu la ce a spus scorpyo...

...Si eu am parul drept..si uneori incerc sa-l ondulez un pic..
dar am ajuns la concluzia ca parul drept este si el frumos...are
farmecul lui..asemenea celui ondulat...daca nu ar fi adevarat, de ce
unele fete ar face orice pt. a-si indrepta parul???

..am analizat situatia si am inteles ca mai exista si alte feluri
de ati aranja parul...de exemplu..eu ..mi-l tapez...nu stiu
altora cum li se pare dar important e ca imi place mie

..asa ca fetelor, bucurati-va de parul drept si moale...
altele ar face orice sa aiba un astfel de par !!!
Lucky_best_girl
Postat pe 25 Mai 2009 14:16
skorpyo [scz ca ti-am stalcit putin numele in mesajul anterior :D]
Lucky_best_girl
Postat pe 25 Mai 2009 14:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 1 De la: lollyta_10 7 Mai 2011 00:14
par gras...help:( 12 De la: balrog 14 Martie 2011 13:38
Trucuri de ingrijire ale vedetelor!!! Sunt la indemana si pentru femeile obisnuite http://celebrity-beauty-tips.blogspot.com 2 De la: kudika018164 12 Iulie 2009 17:47
masti naturale pt par si ten 63 De la: balrog 14 Martie 2011 12:47
Pt cresterea parului ! 6 De la: Ni_Col_1 12 Februarie 2016 17:41