Setari Cookie-uri

par rar

Buna.
Am o mare problema cu parul. De aproximativ 3-4 ani a inceput sa imi cada si sa se rareasca foarte tare. La inceput nu prea am bagat de seama, dar cu timpul parul s-a rarit foarte tare. Am incercat mai multe tratamente si pastile si caderea parului s-a mai diminuat dar parul nu mi s-a regenerat mai deloc.
Am fost la 2 medici dermatologi, dar degeaba nu am rezolvat nimic. In urma cu 2 luni am fost la un medic endocrinolog si am facut niste analize si mi-a iesit ca am testosteronul mare. Mi-a dat tratament, timp de 3 luni dupa care trebuie sa revin la control: revalid capsule, spray Hairgrow, pastilele Suntonic, sampon Alpecin si anticonceptionalele Diane 35. Deocamdata nu vad nici un efect, parul in cade cu pumni, dupa 2 zile trebuie sa il spal ca arata de parca ar fi dat cu ulei. Nu stiu ce sa ma mai fac, mai ales ca am doar 17 ani.
Imi puteti da niste sfaturi? Nu stiu...niste tratamente care ar putea sa aiba efect si la mine.
M-am gandit si la transplant de par, dar nu stiu daca e cea mai buna solutie.
adrianadry
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:57
Buna!
In primul rand nu intra in panica- se mai intampla nu esti prima si nici ultima domnisoara cu astfel de probleme!
Eu ti-as recomanda ceva produse dar totusi cred ca acestea vor fi degeaba si vei da si o carutza de bani pe ele.
Cel mai bun sfat ar fi sa il vopsesti intr-o nuanta ciocolatie naturala si sa iti faci o tunsoare care sa iti dea un aspect de par bogat!

sunt Hairdresser si iti zic un mic secret: cel mai frumos par este creat printr-o tunsoare potrivita si de efect!

Deci stai chill , totul se poate rezolva- mai foloseste din cand in cand uli de masline cu un galnus de ou si o lingurtiza de miere. 1 data pe luna.:)

Succes
Sper ca ti-am fost de folos!
Cristina_Cerga
Postat pe 17 Octombrie 2010 16:14
Cristina_Cerga, multumesc pentru raspuns.
Dar am auzit ca nu e bine sa te vopsesti, nu o sa imi cada parul si mai rau?
Ce tunsoare imi recomanzi?
adrianadry
Postat pe 20 Octombrie 2010 14:22
De la: adriana0209, la data 2010-10-20 14:22:58Cristina_Cerga, multumesc pentru raspuns.
Dar am auzit ca nu e bine sa te vopsesti, nu o sa imi cada parul si mai rau?
Ce tunsoare imi recomanzi?


eu iti recomand sa nu te mai vopsesti, indiferent de vopsea , vopsitul este o agresiune pentru par. iti recomand de asemenea masti facute in casa cu ulei de masline, ulei de ricin, vitamina A, si produse pentru iongrijirea parului din gama L'oreal Kerastase sau Wella SP , pe care le gasesti in saloane
visan_georgiana
Postat pe 20 Octombrie 2010 14:30
Eu iti recomand pastile naturale pentru caderea parului chiar daca ai m-ai luat si altele eu am folosit fiindca aveam aceeasi prb ca si tine.Provilus pentru femei se cheama si daca tii tratamentul 3 luni de zile ai sa imi dai dreptate.
printesa17
Postat pe 20 Octombrie 2010 16:19
Incearca alopexy 2%, e un tratament folosit in combaterea alopeciei si il gasesti in farmacie. Se aplica cu seringa pe scalp si se maseaza in zonele unde e mai rar parul, de 2 ori pe zi(informatiile astea le gasesti pe prospect). te sfatuiesc sa te tii de tratament pentru ca din cate ai spus, tu suferi de androgenism iar alopexy este recomandat in aceasta situatie. trebuie sa ai multa rabdare, incearca sa nu iti mai agresezi parul cu placa, foehn si produse de styling...cred ca ar trebui sa aplici tratamentul timp de 1 an pentru rezultate optime de aceea trebuie sa ai rabdare si sa nu te mai necajesti! Sper sa iti fie de mare folos
charlotte_sucks
Postat pe 20 Octombrie 2010 16:20

daca esti o persoana care se streseaza din orice , singurul tratament ptr a oprii caderea este sa reusesti sa te relaxezi , sa meditezi si sa nu te mai agiti .In caz ca nu esti agitata , cu siguranta altul este factorul .
banalulanonim
Postat pe 20 Octombrie 2010 16:47
De la: charlotte_sucks, la data 2010-10-20 16:20:13Incearca alopexy 2%, e un tratament folosit in combaterea alopeciei si il gasesti in farmacie. Se aplica cu seringa pe scalp si se maseaza in zonele unde e mai rar parul, de 2 ori pe zi(informatiile astea le gasesti pe prospect). te sfatuiesc sa te tii de tratament pentru ca din cate ai spus, tu suferi de androgenism iar alopexy este recomandat in aceasta situatie. trebuie sa ai multa rabdare, incearca sa nu iti mai agresezi parul cu placa, foehn si produse de styling...cred ca ar trebui sa aplici tratamentul timp de 1 an pentru rezultate optime de aceea trebuie sa ai rabdare si sa nu te mai necajesti! Sper sa iti fie de mare folos


Acum folosesc Hairgrow, dar cred ca am sa incerc si Alopexy.
Nu folosesc placa, foehn si nici un fel de produse de styling.
adrianadry
Postat pe 20 Octombrie 2010 17:48
De la: banalulanonim, la data 2010-10-20 16:47:24
daca esti o persoana care se streseaza din orice , singurul tratament ptr a oprii caderea este sa reusesti sa te relaxezi , sa meditezi si sa nu te mai agiti .In caz ca nu esti agitata , cu siguranta altul este factorul .


Din pacate nu am cum sa scap de stres...
adrianadry
Postat pe 20 Octombrie 2010 17:49
De la: adrianadry, la data 2010-09-25 15:57:16Buna.
Am o mare problema cu parul. De aproximativ 3-4 ani a inceput sa imi cada si sa se rareasca foarte tare. La inceput nu prea am bagat de seama, dar cu timpul parul s-a rarit foarte tare. Am incercat mai multe tratamente si pastile si caderea parului s-a mai diminuat dar parul nu mi s-a regenerat mai deloc.
Am fost la 2 medici dermatologi, dar degeaba nu am rezolvat nimic. In urma cu 2 luni am fost la un medic endocrinolog si am facut niste analize si mi-a iesit ca am testosteronul mare. Mi-a dat tratament, timp de 3 luni dupa care trebuie sa revin la control: revalid capsule, spray Hairgrow, pastilele Suntonic, sampon Alpecin si anticonceptionalele Diane 35. Deocamdata nu vad nici un efect, parul in cade cu pumni, dupa 2 zile trebuie sa il spal ca arata de parca ar fi dat cu ulei. Nu stiu ce sa ma mai fac, mai ales ca am doar 17 ani.
Imi puteti da niste sfaturi? Nu stiu...niste tratamente care ar putea sa aiba efect si la mine.
M-am gandit si la transplant de par, dar nu stiu daca e cea mai buna solutie.


Buna, Adriana
ar mai fi un tratament naturist foarte bun pt regenerarea parului, este o impachetare de fapt, iar reteta este urmatoarea: in functie de cat de lung ai parul 1-2 sticlute ulei de ricin, 2 galbenusuri de ou, 3-4 linguri ulei de masline, zeama de la o jumatate de lamaie, vitamina A si E fiola (cate una din fiecare), toate ingredientele se amesteca bine, pana devin de consistenta unei maioneze (zeama de lamaie o va "taia" putin, dar nu e o problema. Aplica aceasta masca pe parul umed, intai la radacina, apoi intinde si pe varfuri, inveleste capul intr-un prosop, si ramai cu masca 3-5 ore. Dupa aceea spala cu samponul obisnuit. Pt. efecte rapide aplica masca data pe saptamana, pana isi revine parul, apoi o data pe luna va fi deajuns. Eu folosesc aceasta impachetare de ani de zile, si sant multumita de ea. Bafta!!! Sa fie cu folos.
aurina71
Postat pe 23 Noiembrie 2010 10:43

[/quote]

Buna, Adriana
ar mai fi un tratament naturist foarte bun pt regenerarea parului, este o impachetare de fapt, iar reteta este urmatoarea: in functie de cat de lung ai parul 1-2 sticlute ulei de ricin, 2 galbenusuri de ou, 3-4 linguri ulei de masline, zeama de la o jumatate de lamaie, vitamina A si E fiola (cate una din fiecare), toate ingredientele se amesteca bine, pana devin de consistenta unei maioneze (zeama de lamaie o va "taia" putin, dar nu e o problema. Aplica aceasta masca pe parul umed, intai la radacina, apoi intinde si pe varfuri, inveleste capul intr-un prosop, si ramai cu masca 3-5 ore. Dupa aceea spala cu samponul obisnuit. Pt. efecte rapide aplica masca data pe saptamana, pana isi revine parul, apoi o data pe luna va fi deajuns. Eu folosesc aceasta impachetare de ani de zile, si sant multumita de ea. Bafta!!! Sa fie cu folos.[/quote]

Buna, aurina.
Multumesc pentru reteta, dar sa stii ca am incercat-o si eu timp de vreo 2 luni si o aplicam de 2 ori pe saptamana. Din pacate, nu a dat rezultate la mine.
adrianadry
Postat pe 25 Noiembrie 2010 16:51
De la: adrianadry, la data 2010-11-25 16:51:25


Buna, Adriana
ar mai fi un tratament naturist foarte bun pt regenerarea parului, este o impachetare de fapt, iar reteta este urmatoarea: in functie de cat de lung ai parul 1-2 sticlute ulei de ricin, 2 galbenusuri de ou, 3-4 linguri ulei de masline, zeama de la o jumatate de lamaie, vitamina A si E fiola (cate una din fiecare), toate ingredientele se amesteca bine, pana devin de consistenta unei maioneze (zeama de lamaie o va "taia" putin, dar nu e o problema. Aplica aceasta masca pe parul umed, intai la radacina, apoi intinde si pe varfuri, inveleste capul intr-un prosop, si ramai cu masca 3-5 ore. Dupa aceea spala cu samponul obisnuit. Pt. efecte rapide aplica masca data pe saptamana, pana isi revine parul, apoi o data pe luna va fi deajuns. Eu folosesc aceasta impachetare de ani de zile, si sant multumita de ea. Bafta!!! Sa fie cu folos.[/quote]

Buna, aurina.
Multumesc pentru reteta, dar sa stii ca am incercat-o si eu timp de vreo 2 luni si o aplicam de 2 ori pe saptamana. Din pacate, nu a dat rezultate la mine.[/quote] Folosete mai mult de 2 luni.Poti sa-ti pui in sampon ulei de ricin si cand te speli maseaza bine la radacini.Foloseste timp indelungat si ai sa vezi k va fi ok
Valy90
Postat pe 25 Noiembrie 2010 17:05
NOU!! Tratament brazilian OrganiQ cu keratina - 100% natural - pentru indreptarea parului!! Cea mai inovativa,

revolutionara si sanatoasa aparitie in materie de ingrijirea parului, acum disponibil si la tine acasa !! Rezultate

uimitoare pana la 4 Luni !!Ai un par greu de aranjat? Petreci ore intregi chinuindu-te sa iti aranjezi parul dar iti

distrugi structura parului cu diferite aparate pentru indreptarea parului? Solutia este tratamentul brazilian cu

keratina, care iti va lasa parul drept, matasos, foarte stralucitor si cel mai important : SANATOS !! Parul tau va

arata ingrijit si aranjat chiar daca il lasi sa se usuce liber dupa ce il speli. Acest tratament este 100% organic,

fara chimicale, complet sigur si cu rezultate uimitoare !! Renuntati la indreptari chimice ale parului, la placa, la

timp pierdut cu indreptarea parului cu peria sau la banii cheltuiti la salon. Este cel mai potrivit pentru par

vopsit, decolorat, fara viata ! Pret complet tratament la domiciliu: 650RON ( Produse speciale pentru ingrijire dupa

tratament , pentru rezultate indelungate - sampon si balsam - incluse in pret ). Contact : ymirsy@yahoo.com
ymirsy
Postat pe 14 Martie 2011 12:43
Buna ziua, ma numesc Andreea, pentru problema ta iti recomand sa folosesti produsele farmaceutice Rueber Tricosystem: samponul Proteinas ph5,5(regreaza si echilibreaza parul si scalpul)impreuna cu lotiunea tonica/fiolele Vasodil Minol(nutritiv pentru bulbul caplar). Rezultatul este foarte bun.
kudika_976392
Postat pe 14 Noiembrie 2014 16:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce ai dori sa schimbi la partenerul de viata? 37 De la: Calandrinon 27 Noiembrie 2009 23:24
Extensiile de Par 97 De la: kudika_1036783 10 Mai 2019 10:34
vreau un par mai des! 19 De la: balrog 14 Martie 2011 14:27
INVITATIE IN SHOWROOM EXTENSII 2 De la: anybody 21 August 2009 15:00
Vand extensii par natural clip on 1 De la: kudika084167 16 Noiembrie 2009 17:07