Setari Cookie-uri

facultate: asa:) sau asa:( ???

Buna fetelor! hai sa ma confesez si eu putin si poate, poate imi aduce mosul niste sfaturi si pareri din partea voastra.
Sa incep asa: sunt in anul I la facultatea de drept in Iasi. Sincer, mi se pare greu. Sunt bucuroasa ca in sf fac ceva util cu viata mea, mi-am stabilit o cale. Ideea e ca nu am timp nici de sarbatori sa stau! trebuie sa invat. Nu am invatat in prima luna si acu trebuie sa recuperez de nu mai pot. Totusi am invatat si pe parcurs destul de mult. Am informatica, economie, psihologie si materii de specialitate. Eu nu inteleg de ce informatica conteaza la medie precum si celelalate materii de specialitate?! nu imi place, o detest. Tot am impresia ca tot ce invat uit dupa o zi.

Ma simt cam rau. Dau examene orale, si asta mi se pare si mai greu intrucat nu ai timp sa te gandesti. voi cum v-ati descurcat cu facultatile?

Precizez ca sunt la taxa, in liceu am inv bine si a fost un soc ca am intrat la cu taxa. Acum as vrea de dragul mamei sa trec la fara taxa. Nu vreau sa dezamagesc, nici p ea, nice p mine!
little_duck
Postat pe 22 Decembrie 2008 20:56
Toti am trecut sau trecem prin facult....ea trebuie facuta oricum ar fi...conteaza pt viitor..asa ca nu te plange si fii pe pozitie..si asa o sa treaca fara sa ti dai seama..succes la invatat..totul trece in viata..
liza24_84
Postat pe 22 Decembrie 2008 21:11
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20618/Cafeneaua-lui-Cassey.html Aici puteti vedea referinte despre mine.
Cassey_Tarot
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:10
De la: little_duck, la data 2008-12-22 20:56:35Buna fetelor! hai sa ma confesez si eu putin si poate, poate imi aduce mosul niste sfaturi si pareri din partea voastra.
Sa incep asa: sunt in anul I la facultatea de drept in Iasi. Sincer, mi se pare greu. Sunt bucuroasa ca in sf fac ceva util cu viata mea, mi-am stabilit o cale. Ideea e ca nu am timp nici de sarbatori sa stau! trebuie sa invat. Nu am invatat in prima luna si acu trebuie sa recuperez de nu mai pot. Totusi am invatat si pe parcurs destul de mult. Am informatica, economie, psihologie si materii de specialitate. Eu nu inteleg de ce informatica conteaza la medie precum si celelalate materii de specialitate?! nu imi place, o detest. Tot am impresia ca tot ce invat uit dupa o zi.

Ma simt cam rau. Dau examene orale, si asta mi se pare si mai greu intrucat nu ai timp sa te gandesti. voi cum v-ati descurcat cu facultatile?

Precizez ca sunt la taxa, in liceu am inv bine si a fost un soc ca am intrat la cu taxa. Acum as vrea de dragul mamei sa trec la fara taxa. Nu vreau sa dezamagesc, nici p ea, nice p mine!

mi se pare interesanta fac de drept. probabil ca inveti lucruri pe care le poti utiliza intr-un mod f util in viata cotidiana. eu am dat la universitatea din buc la fac de geo-turism. mi-a placut de mic geografia. din anumite motive, am renuntat la fac. oricum eram la taxa la distanta. fusesem pt ptrimul semestru la aproape toate orele, in afara de ultimele ore dinaintea examenelor. sincer sa fiu am ramas dezamagit. simteam ca pierd vremea aiurea. nu consideram ca ceea ce incearca ei sa ne invete imi va fi util pe viitor. poate ca ceea ce voi spune e si din cauza ca acu nu trec printr-o perioada prea fasta, dar peste cativa ani consider ca e prost ala care se mai apuca de o facultate. la cum este sis de invatamant in rom.....
Ronnie_Coleman
Postat pe 13 Februarie 2009 18:13
priveste parte buna a lucrurilor si partea plina a paharului si recunoaste ca facultatea iti ofera alt statut... uneori sau pot spune de cele mai multe ori, e rau necesar, dar alteori sau de cele mai mukte ori e mai bine sa ai decat sa nu ai...
daca esti langa ai tai acasa intr-un fel e rau, dar daca nu e mai bine... si sa fim sinceri cu noi insine, mai copiezi la unu, o dai la brodeala la altul, mai iti lasi pe toamna ca sa nu pierzi bursa... iar sa faci pe placul parintilor tot timpul poate avea efecte adverse... sa te trezesti la un moment dat ca nu ai facut nimic, ca ai facut altora pe plac, ca ai si tu la randul tau copii, familie, servici si te intrebi unde e viata ta... asa ca imbina utilul cu placutul, fa-ti timp si pentru tine dar nici nu abandona drumul inceput. e adevarat ca in facultate facem de multe ori multa umplutura, uite eu sunt la a III-a si viata a trecut, dar in prima stiu ca m-am distrat, mi-am trait si viata si cu bune si cu rele si departe de parinti, dar si trezita intr-o lume care nu era a mea parca, dar am trecut am terminat-o cand mai cu note bune, cand cu restante, cand cu note mai micute, la licenta am luat 10, si uite ca sunt la a treia, viata mi-a aratat ca prima alegere nu a fost buna, a urmat a doua si acum a treia, dar nu ma pot plange, orice e greu e si frumos, orice nu poti face si atinge e aptetisant, e fructul oprit. eu zic sa traiesti si tu viata, sa inveti ca in viata uneori e mai bine sa incerci sa impaci si capra si varza, sa treci mai departe si nu intotdeauna nu face pe plac tuturor, ca obosesti si tu... noi sa traim bine si sa ne amintim in fice ce moment ca vara nu e ca iarna... sa ai pofta de viata si mai du-te si tu la chermeze, fa-ti prieteni adevarati si mai odihneste-te! pauzele lungi si dese cheia marilor succese; lasa pe maine ce poti face azi; lasa pe maine ce poti face azi, eventual pe poimaine, poate nu va mai fi nevoie sunt doar trei din principiile fundamentale ale vietii
mitzura
Postat pe 14 Februarie 2009 15:57
Eu ce sa mai zic cand imi vad minunatii colegi care sunt bata in timpul anului iar la examene iau aproape aceeasi nota ca si mine ? ( iar eu iau note mari ). Notele mari nu se iau doar invatand in sesiune. Eu invat materii care nu ma vor ajuta DELOC in viitoarea meserie, ginecologia nu are treaba cu gura etc.
Aia care sunt la drept in Bucuresti ce sa mai zica ? Crede-ma ca este mai greu in Buc decat in Iasi. Facultatea are si bune dar are si rele. Ca student consider ca trebuie sa te uiti in propria ograda si sa iti doresti sa stii cat mai mult, sa fii cat mai bun in viitoarea meserie si sa dai tot ce e mai bun...

Postat pe 14 Februarie 2009 16:03
eu sunt happy am terminat prima sesiune cu brio medie 8.50 o sa iau si bursa se pare.
Sunt la o specializare foarte grea protectia mediului si fac o gramada de materii inutile si indescifrabile dar cu un gram de noroc si cu ceva invatatura am reusit sa promovez la toate. Succes pe viitor
_dulcik_
Postat pe 15 Februarie 2009 12:48
De la: _dulcik_, la data 2009-02-15 12:48:48eu sunt happy am terminat prima sesiune cu brio medie 8.50 o sa iau si bursa se pare.
Sunt la o specializare foarte grea protectia mediului si fac o gramada de materii inutile si indescifrabile dar cu un gram de noroc si cu ceva invatatura am reusit sa promovez la toate. Succes pe viitor

felicitari si succes in continuare!
Ronnie_Coleman
Postat pe 15 Februarie 2009 16:09
ms mult si voua la fel
_dulcik_
Postat pe 15 Februarie 2009 21:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ma ajuta cineva??? 6 De la: kudika069289 17 Septembrie 2009 19:51
Stilul vestimentar al vedetelor la Premiile Grammy 1 De la: danyx 2 Februarie 2010 20:57
tot despre ugg-uri 14 De la: Iulika 16 Octombrie 2009 21:48
UN CASTIG DE 100 E/LUNA ,iar munca PART-TIME 5 De la: kudika106963 17 Ianuarie 2010 16:34
Banner kudika 1 De la: baciulik 14 Decembrie 2010 13:17