Setari Cookie-uri

Iubitul meu este obsedat de familia lui!

Nu se poate sa iesim in oras fara sa il sune mama lui... de fiecare data cand ii propun o iesire in weekend, imi spune ca trebuie intai sa vada daca ai lui nu au alte planuri... de fiecare data cand sora lui are o problema in dragoste (si are muuuulte, credeti-ma!) sta ore in sir de vorba cu ea, iar pe mine nu ma baga niciodata in discutiile lor...

M-am saturat sa fiu mereu pe locul doi, mai ales ca relatia noastra dureaza de 1 an si 5 luni!

Postat pe 23 Decembrie 2008 15:13
Merilou26 eu zic sa il lasi nu te merita esti un mamos. Am trecut si eu prin asta. barbati sunt prea idiotzi moare in fundu lu` mami
madalinutza
Postat pe 23 Decembrie 2008 15:18
nu trebuie sa aruncati cu pietre numai pt ca baiatul este un familist convins,ce naiba...atata timp cat nu exagereaza si iti acorda si tie atentie in mod egal nu mi se pare nimik deplasat.este foarte normal si firesc sa o ajute pe sora lui ori de cate ori aceasta are nevoie de un sfat,de o alinare.nu mai fi asa de posesiva.sincer nu mi se pare un motiv pt a-l parasi,dar daca esti atat de nefericita din cauza ca el e foarte apropiat de familie,atunci fa ce trebuie sa faci.
razz
Postat pe 29 Decembrie 2008 00:59
De la: madalinutza, la data 2008-12-23 15:18:30Merilou26 eu zic sa il lasi nu te merita esti un mamos. Am trecut si eu prin asta. barbati sunt prea idiotzi moare in fundu lu` mami

cine esti tu sa dai verdicte dinastea,Jesus...in primul rand ca nu cunosti exact care este situatia lor.mesajul tau pe langa faptul ca are o gramada de greseli denota si o doza destul de mare de ignoranta.ca sa nu ii zic pe nume...incepe cu "pro" si se termina in..."stie"
razz
Postat pe 29 Decembrie 2008 01:08
sa inteleg, razz, ca si u esti aproximativ la fel?? ma intreb de ce te agiti asa tare..
auricassss
Postat pe 6 Februarie 2009 14:21
la mine in familie nimeni nu isi programeaza telefoanele in functie de iesirile mele in oras.........ca e mama, ca e tata, ca e frate-miu.........oricare are ceva sa-mi zica ma suna la orice ora.....ca e ceva comic, ca le-o trecut o pasarica prin creier sau ca au o problema, chiar nu are importanta........doar de aia exista telefon mobil, sa imi poata comunica orice........
daca oricare ditre ai mei are o problema, chiar nu ma intereseaza cu cine sunt si unde, e mai importanta persoana care are o problema decat cel care e bine merci........deci si eu prefer sa ascult pe cel care are o problema si sa-i zic o vorba buna, decat sa flecaresc la cafea.......asta pot sa fac si mai tarziu.......iar daca cel de langa mine nu ma poate sustine, sau nu poate avea rabdare cand familia mea are o problema de orice fel.......inseamna ca nu tine la mine si problemele mele sunt doar ale mele, nu ma pot baza pe el.....


am avut un fost prieten, era la mine acasa, si m-a sunat bunica mea, care e la 200 si ceva de kilometri, ca nu il gaseste pe tata, ca nu poate respira, sa-i trimit o ambulanta.....de-abia vorbea....i-am trimis salvarea...si in timp ce eu eram stresata ca de ce nu ajunge dupa o ora, ca bunica mea statea sa faca stop respirator si de-abia mai raspundea la telefon, el ma intreba de ce sunt asa de agitata, ca daca pateste ceva bunica mea, inseamna ca nu i-a mai dat zile cel de sus..
crede-ma ca de atunci nu l-am mai putut vedea in fata ochilor......mi s-a parut atat de insensibila atitudinea lui.....adica bunica mea, care a facut orice pentru noi, statea sa moara, si el, in loc sa zica 'hai sa ne urcam in masina sa mergem la ea', ca doar era cu masina in fata blocului, se uita la meci si ma intreba de ce sunt asa de stresata, ca el nu poate sa ma inteleaga de ce ma agit atata

daca asa reactionezi si tu.........da-mi voie sa ma indoiesc de capacitatea ta de tine la cineva in afara de tu insati.......
_diana_
Postat pe 6 Februarie 2009 15:00
daca ii iubesti si respecti familia, atunci si el va face la fel, iar dragostea lui pentru tine va creste necontenit. dar daca devine obsesiv de mamos,. atunci taie-i cordonul ombilical!insa mereu o sa isi iubeasca parintii pentru ca ei i-au dat viata si tu trebuie sa vezi dragostea asta ca pe un lucru absolut normal... sfatul meu
Allys1986
Postat pe 19 Februarie 2009 21:51
De la: Merilou26, la data 2008-12-23 15:13:11Nu se poate sa iesim in oras fara sa il sune mama lui... de fiecare data cand ii propun o iesire in weekend, imi spune ca trebuie intai sa vada daca ai lui nu au alte planuri... de fiecare data cand sora lui are o problema in dragoste (si are muuuulte, credeti-ma!) sta ore in sir de vorba cu ea, iar pe mine nu ma baga niciodata in discutiile lor...

M-am saturat sa fiu mereu pe locul doi, mai ales ca relatia noastra dureaza de 1 an si 5 luni!


Un beta nenorocit si imatur. IMPUSCA-L.

Postat pe 9 Martie 2009 00:35
sa va zic ceva .Prietenul meu e tot asa mamaos mama.... ma enerva maicasa de i-mi venea sa o omor da nu ziceam nimic ca nu ma cert cu el .Ma ganmdeam cum sa fac sa nu o mai las sa comande relatia mea .....si m-am gandit si cum am gandit asa am si facut .De cate ori aveam de facut un plan o sunam EU pe maica-sa sa-i zic ce si cum am planuit Daca planuiam sa meregem la un film sau un concert , o cina EU o sunam direct si o intrebam daca vrea sau dacapoate sa ne insoteasca ca ne face mare placere si azi asa maine asa pana cand kiar prietenul meu in persoana mi-a spus sa nu o mai sun asa si sa -i spun tot sa o luam peste tot .......kiarca-l facusem pe el sa devina gelos De acum cand planuim ceva il intreb daca sa o sun pe maman sau nu sa-i zicem sau nu ....deci acum sunt mai libera de mama nici ea nu mai contoleaza asa ca stie ca daca e ceva o sun euu..... si-i zic tot . Barbatii sunt toti niste copii si le place sa aive mamici dar una nu doua .Daca esti mamaoasa din fire ta nu mai are el nevoie de mamaica lui si fa ce-i place lui kiar exagereaza si sa vezi ca skimbarea vine spre binele tau ...
ANTIBA
Postat pe 5 Aprilie 2009 12:46
De la: ANTIBA, la data 2009-04-05 12:46:31sa va zic ceva .Prietenul meu e tot asa mamaos mama.... ma enerva maicasa de i-mi venea sa o omor da nu ziceam nimic ca nu ma cert cu el .Ma ganmdeam cum sa fac sa nu o mai las sa comande relatia mea .....si m-am gandit si cum am gandit asa am si facut .De cate ori aveam de facut un plan o sunam EU pe maica-sa sa-i zic ce si cum am planuit Daca planuiam sa meregem la un film sau un concert , o cina EU o sunam direct si o intrebam daca vrea sau dacapoate sa ne insoteasca ca ne face mare placere si azi asa maine asa pana cand kiar prietenul meu in persoana mi-a spus sa nu o mai sun asa si sa -i spun tot sa o luam peste tot .......kiarca-l facusem pe el sa devina gelos De acum cand planuim ceva il intreb daca sa o sun pe maman sau nu sa-i zicem sau nu ....deci acum sunt mai libera de mama nici ea nu mai contoleaza asa ca stie ca daca e ceva o sun euu..... si-i zic tot . Barbatii sunt toti niste copii si le place sa aive mamici dar una nu doua .Daca esti mamaoasa din fire ta nu mai are el nevoie de mamaica lui si fa ce-i place lui kiar exagereaza si sa vezi ca skimbarea vine spre binele tau ...


super tare bv... d c nu a fost deschis subiectu asta mai dvrm.... cu ceva luni... k tare mi ar fi placut sa fii facut shi io la fel intr o ex relatie... dar asha... a ramas la fel de baiatu lu mamica.... poate i gaseste shi o nevasta
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 6 Aprilie 2009 10:45
Stai ca nu inteleg! Cum adica "e obsedat de familia lui"?
Dragutza, ce povestesti tu acolo e altceva: baiatul are o relatie armonioasa si sanatoasa cu familia lui.
Ca nu te "baga" si pe tine in discutii poate fi din doua motive:
UNU: dupa atitudinea ta imi dau seama ca nici tu nu incerci sa te integrezi intr-o familie asa frumoasa (pentru ca E frumoasa, tu nu stii sa vezi asta... Daca ai sti, ai deveni si tu parte din clan si toata lumea ar fi fericita... Frate, cum reusiti voi sa stricati tot cu gelozii idioate? )
DOI: Si el si-a dat seama ca tu nu te incadrezi in peisajul familiei, si atunci de ce dracu' sa-si strice el relatia cu ei? Cu tine e de 1 an si 5 luni, cu ei e de-o viata. Cu tine o termina maine, ei sunt familia lui pe viata... O mica-MARE diferenta...

De cate ori ascult una ca tine imi dau seama ce greseala uriasa am evitat atunci cand am creat o relatie armonioasa cu familia celui care trebuia sa-mi devina sot... Inca de la bun inceput! Acum ei sunt cel mai frumos lucru din viata mea... Insula mea linistita... Dar una ca tine n-are cum sa inteleaga asa ceva... Pacat!
Dor_a
Postat pe 6 Aprilie 2009 10:54
Cred ca fiecare persoana , femeie sau barbat trebuie sa tna cont ca in momentul casatoriei si-au creat o a doua familie , dar care nu terbuie sa fie plasata pe "locul doi" . Ca urmare sotul si sotia trebuie sa fie implicati in problemele celuilalt . problemele lor se rezolva de cei doi (intre ei)si doar cand nu gasesc o solutie pot apela la familia de unde si-au "luat zborul". E absurd sa discuti mai mult cu mama decat cu sotia/sotul. O casnicie de acest fel nu-i de "bun augur" si in cele mai multe cazuri devine un fiasco. In cele mai multe cazuri din cauza ca "mamica" vrea sa controleze continuu viata "celui mic", dar nu neaparat in scopuri onorabile. Din nefericire de atitudinea unei persoane poate depinde fericirea sau nefericirea altora. Daca esti MAMA in primul rand trebuie sa ii acorzi macar putina incredere baiatului/fetei , sa consideri ca si ei gandesc si sa nu te amesteci. si nu in ultimul rand ar trebui ca fiecare sa se gandeasca prin ce a trecut cand a fost la randul ei tanara casatotita..................
cristina57m
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:15
ANTIBA ai toata admiratia mea pentru modul in care ai rezolvat situatia.Esti isteata.
cristina57m
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:18
De la: Dor_a, la data 2009-04-06 10:54:23Stai ca nu inteleg! Cum adica "e obsedat de familia lui"?
Dragutza, ce povestesti tu acolo e altceva: baiatul are o relatie armonioasa si sanatoasa cu familia lui.
Ca nu te "baga" si pe tine in discutii poate fi din doua motive:
UNU: dupa atitudinea ta imi dau seama ca nici tu nu incerci sa te integrezi intr-o familie asa frumoasa (pentru ca E frumoasa, tu nu stii sa vezi asta... Daca ai sti, ai deveni si tu parte din clan si toata lumea ar fi fericita... Frate, cum reusiti voi sa stricati tot cu gelozii idioate? )
DOI: Si el si-a dat seama ca tu nu te incadrezi in peisajul familiei, si atunci de ce dracu' sa-si strice el relatia cu ei? Cu tine e de 1 an si 5 luni, cu ei e de-o viata. Cu tine o termina maine, ei sunt familia lui pe viata... O mica-MARE diferenta...

De cate ori ascult una ca tine imi dau seama ce greseala uriasa am evitat atunci cand am creat o relatie armonioasa cu familia celui care trebuia sa-mi devina sot... Inca de la bun inceput! Acum ei sunt cel mai frumos lucru din viata mea... Insula mea linistita... Dar una ca tine n-are cum sa inteleaga asa ceva... Pacat!



Bravos Dor_a! Direct la subiect! Dar nu cred ca una ca ea (si sunt muuuulte)va intelege vreodata.Oricum,meriti tot respectul meu pentru raspuns
bl_de
Postat pe 6 Aprilie 2009 12:41
parerea mea este ca familia e familie! nu trebuie sa-i privesti ca pe niste intrusi ci din contra ca pe familia ta deoarece este posibil sa fie chiar viitoarea ta familie! daca privesti lucrurile asa cum le descrii ma indoiesc ...........;membrii familiei se ajuta si la bine si la greu .............indiferent de circumstante! sa stii ca o relatie in doi nu functioneaza fara restul..........copii,catei,purcei...........nu are farmec si intervine plictiseala! ................daca eu sint acasa cu sotul meu si mama lui are o problema...........eu fug repede la ea sa o ajut ca el poate sa supravietuiasca si singurel citeva ore! si eu daca o sun ea aterizeaza de urgenta.............cind intrii intr-o relatie trebuie sa accepti si restul lumii indiferent cum sint deoarece sint ai lui! bineinteles ca atunci vei avea si viceversa! lumea e astfel facuta incit nu putem trai singuri cuc...........VOI TINERII LE STITI PE TOATE ...........dar nu aveti adevarata notiune de FAMILIE!
FRANNNCE
Postat pe 6 Aprilie 2009 13:15
sincer, eu ma bucur ca al meu iubit se intelege bine si isi respecta familia, PT CA STIU CA ASA SE VA PURTA SI CU MINE PE VIITOR!!
si sunt fericita ca are grija de mama lui care este bolnava, ca ii poarta de grija, ca o suna sa vada ce face, daca nu cumva i s-a fauct rau...ce e rau in asta? inseamna ca e un om bun, grijuliu!

eu ma inteleg nemaipomenit cu toti ai lui, de la catel pana la matusa, si mi-e bine asa! am inca o familie, chiar ma unita decat a mea si apreciez asta!
ina84
Postat pe 6 Aprilie 2009 13:52
De la: Merilou26, la data 2008-12-23 15:13:11Nu se poate sa iesim in oras fara sa il sune mama lui... de fiecare data cand ii propun o iesire in weekend, imi spune ca trebuie intai sa vada daca ai lui nu au alte planuri... de fiecare data cand sora lui are o problema in dragoste (si are muuuulte, credeti-ma!) sta ore in sir de vorba cu ea, iar pe mine nu ma baga niciodata in discutiile lor...

M-am saturat sa fiu mereu pe locul doi, mai ales ca relatia noastra dureaza de 1 an si 5 luni!



lasa-l , ca e nasol rau de tot...tu trebuie sa fi pe locul 1 , asta in cazul in care te iubeste....

Postat pe 20 Mai 2009 12:14
De la: madalinutza, la data 2008-12-23 15:18:30Merilou26 eu zic sa il lasi nu te merita esti un mamos. Am trecut si eu prin asta. barbati sunt prea idiotzi moare in fundu lu` mami


cata profunzime se poate dezvolta mai ales partea finala
donttouch
Postat pe 20 Mai 2009 12:18
de obicei baietii...mai ales cei sg la parinti (dar nu numai) sunt mai mamosi.Sincer...habar nu am d c.Dar sunt atat de nesuferiti
Anonima_007
Postat pe 27 Mai 2009 13:37
ANTIBA e prea tare cum ai reactionat, dar eu ce sa fi facut daca al meu chiar o cara p mama lui si la padure cu prietenii lui si in oras si la revelion?NU as stii ce sa fac cu mamica cand vine un moment in care vreau sa fim singurei....
Sa va povestesc si voua, binenteles asumandu-mi riscul unor raspunsuri colorate :). Vara trecuta am avut o surpriza, mama lui fiind plecata inafara a venit la noi,cu toate ca avea casa ei a tinut sus si tare ca vine la mine acasa nu la ea ca vrea sa stea la mine cu toate ca eu si baiatul ei ne mutasem de 4 luni impreuna.....cum credeti ca ar fi trebuit sa reactionez cand mi-a spus la telefon ca vine la mine acasa. Din bun simt am spus bine veniti, cu toate ca pretenului meu ii era un pic rusine si a spus ca nu ar vrea sa vina dar cum nu era dupa el femeia a venit si a stat o luna la noi.Erau toate bune si frumoase pana cand eu muream de somn sau de oboseala si ea simtea nevoia sa vb cu mine sa imi dau cu parerea neaparat in anumite scenarii pe care le facea ea sau scene din viata altora,presandu-ma sa zic ceva, cu toate ca eu nu aveam nici o parere ca imi este indiferent cum fac altii si ca eu sunt eu, sau sa spele ea hainele noastre, sa se smiorcaie si sa se alinte sa mergem al mare cu toate ca noi eram faliti.Ma simteam foarte urmarita, studiata, in fine a trecut asta dar celor cunoscuti inca nu le vine sa creada ca mama mea nu vine la noi toata ziua buna ziua cu toatate ca sta la 1 km distanta (merg eu la ea sa o vad ca e bine pt ca imi mai ascunde asta) iar mama lui tinea sus si tare sa stea cocotz la noi in pat ca deah televizorul era la noi...ar mai fi de spus dar daca a trecut ce rost mai are sa imi mai bat capul nu-mi decat sa invat ca atunci cand voi avea copii sa am grija sa nu repet lucruri care nu imi plac . Si ca un sfat e important sa se vorbeasca la telefon sa spui unde esti sau sa dai un sfat dar e foarte important sa nu se exagereze. Adica da, in cazul in care cuiva ii este rau si putem sa ajutam,ajutam dar sa vb cu cineva care se plictiseste nu e corect, apoi de ex cand suna mama lui sii ii spune ca are probleme toata ziua buna ziua si el deja stie asta, iar problemele nu tin neaparat de el, ce poate sa ii faca mai ales dc nu e langa ea si are si frati care sunt langa ea...si in plus e la inceputurile unei familii.
tl_80
Postat pe 25 Iunie 2009 10:09
Nu are rost si eu am trecut prin asa ceva 2 ani si nu a reusit sa faca diferenta dintre familie si eu care eram iubita lu(aveam de gand sa ne casatorim,dar mi-am dat seama la timp),eram mereu pe ultimul plan.Vorbeste cu el daca nu realizeaza isi irosesti timpul.Bafta!
adelina_ela
Postat pe 25 Iunie 2009 22:08
Te inteleg perfect!Iubitul meu e la fel(suntem de 3 ani impreuna).Nu inteleg genul asta de barbati!!!!Iubitul meu e obsedat de tot neamul lui:ma lasa balta pentru maicasa,sorasa,iubitul lu sorasa,varusau,etc De doua zile ne-am despartit pentru ca mi-a zis ca el nu va schimba nimic.Am hotarat sa pun punct pentru ca nu am mai suportat.Desi il iubesc din tot sufletul nu ma mai intorc de el.Eu zic ca nu il ierti pentru ca si eu am iertat,am trecut peste si acum dupa 3 ani nu s-a schimbat nimic :( Am tot asteptat degeaba!Asta e!Nici nu pot trai langa un barbat mamos!
eva1909
Postat pe 25 August 2011 21:51
Asa si care e problema? Inseamna ca e familist. Asa ca, felicitari, daca te mariti cu el, iei la ``pachet`` tot familionul: si mama si sora.
Eva32
Postat pe 27 August 2011 01:29
De la: , la data 2008-12-23 15:13:11Nu se poate sa iesim in oras fara sa il sune mama lui... de fiecare data cand ii propun o iesire in weekend, imi spune ca trebuie intai sa vada daca ai lui nu au alte planuri... de fiecare data cand sora lui are o problema in dragoste (si are muuuulte, credeti-ma!) sta ore in sir de vorba cu ea, iar pe mine nu ma baga niciodata in discutiile lor...

M-am saturat sa fiu mereu pe locul doi, mai ales ca relatia noastra dureaza de 1 an si 5 luni!







... doar un an si jumate ? ... lasa bre ca esti de cursa lunga ... pina faci vreo citiva ani si ti se acreste mai dureaza ... si totusi ... de ce stai cu el ? ... ... ca sa ai unde te duce si de unde veni ...
marco918
Postat pe 27 August 2011 01:41
De la: eva1909, la data 2011-08-25 21:51:00Te inteleg perfect!Iubitul meu e la fel(suntem de 3 ani impreuna).Nu inteleg genul asta de barbati!!!!Iubitul meu e obsedat de tot neamul lui:ma lasa balta pentru maicasa,sorasa,iubitul lu sorasa,varusau,etc De doua zile ne-am despartit pentru ca mi-a zis ca el nu va schimba nimic.Am hotarat sa pun punct pentru ca nu am mai suportat.Desi il iubesc din tot sufletul nu ma mai intorc de el.Eu zic ca nu il ierti pentru ca si eu am iertat,am trecut peste si acum dupa 3 ani nu s-a schimbat nimic :( Am tot asteptat degeaba!Asta e!Nici nu pot trai langa un barbat mamos!






... inca una ... de 3 ani !!! ... ... aveti ce cautati fetelor ...
marco918
Postat pe 27 August 2011 01:41
De la: marco918, la data 2011-08-27 01:41:06
De la: , la data 2008-12-23 15:13:11Nu se poate sa iesim in oras fara sa il sune mama lui... de fiecare data cand ii propun o iesire in weekend, imi spune ca trebuie intai sa vada daca ai lui nu au alte planuri... de fiecare data cand sora lui are o problema in dragoste (si are muuuulte, credeti-ma!) sta ore in sir de vorba cu ea, iar pe mine nu ma baga niciodata in discutiile lor...

M-am saturat sa fiu mereu pe locul doi, mai ales ca relatia noastra dureaza de 1 an si 5 luni!







... doar un an si jumate ? ... lasa bre ca esti de cursa lunga ... pina faci vreo citiva ani si ti se acreste mai dureaza ... si totusi ... de ce stai cu el ? ... ... ca sa ai unde te duce si de unde veni ...


Marco,cred ca acu are vreo 4 ani bre
Barbie30_
Postat pe 27 August 2011 09:34
si mie mi se intampla la fel sunt cu el d 3 ani si dak mergem undeva nu se poate sa nul sune cineva din familia lui si vb minute intregi .....si ii mai fac si semn sa inchida si degeaba .....sau de ex dak mergem la sora lui spune ca nu stam mult si se face ore intregi....dak mergem undeva trebuie sa vina si mama lui ......deja parca nu mai suport peste tot familia lui....ajutati-ma ce sa fac nu mai pot imi vine sa ma despart de el desi il iubesc enorm de mult si am vb cu el despre acest subiect si degeaba
kudika437209
Postat pe 15 Septembrie 2011 19:09
De la: kudika437209, la data 2011-09-15 19:09:21si mie mi se intampla la fel sunt cu el d 3 ani si dak mergem undeva nu se poate sa nul sune cineva din familia lui si vb minute intregi .....si ii mai fac si semn sa inchida si degeaba .....sau de ex dak mergem la sora lui spune ca nu stam mult si se face ore intregi....dak mergem undeva trebuie sa vina si mama lui ......deja parca nu mai suport peste tot familia lui....ajutati-ma ce sa fac nu mai pot imi vine sa ma despart de el desi il iubesc enorm de mult si am vb cu el despre acest subiect si degeaba



Delimitarea intre orele petrecute cu tine si cele petrecute cu familia lui,prietenul tau trebuie sa o faca,nu tu!Tu,in cel mai bun caz,esti o simpla spectatoare in toata tarasenia aceasta!Tu nu ai famile?Procedeaza identic si vezi urmarile!Nu am sa inteleg niciodata ,de ce barbatii amesteca lucrurile,mai precis,baga iubita cu membrii familiei sale,in aceeasi oala!Sunt relatii distincte,iubiri diferentiate si acolo unde se amesteca lucrurile,efectul nedorit nu intarzie sa apara!Il iubesti enorm,asta nu este rau deloc,dar el iti raspunde sentimentelor si dorintelor tale cu aceeasi pasiune?Nu spui nimic despre acest aspect!Draga,cand iubesti,esti dispus sau dispusa,dupa caz,sa faci orice pentru ca partenerul sau partenera ta sa se simta confortabil alaturi de tine!Cand apar astfel de situatii neplacute,stanjeneli datorate obsesiei fata de familia proprie,dispare iubirea,nu se mai poate face distinctie intre neamuri si iubita caci,ea nu mai conteaza de mult timp in fata lui!Familia ocupa un loc primordial si atunci vii si te intrebi ce rost mai are sa fii a N-a roata la caruta!
RAINBOWLADY
Postat pe 15 Septembrie 2011 21:38
Eu cred ca nu este obsesie solicitudinea cu care raspunde iubitul/iubita la apelurile membrilor familiei sale. Si mai cred ca cine crede asa nu are o experienta proprie de unitate a "clanului"...
Sentimentul de siguranta, de apartenenta sociala (la nivel micro) ti-l da familia. Relatia personala cu o femeie/barbat cu care inca nu ai construit "cuplul", nucleul familiei tale viitoare, nu iti da acelasi sentiment si nu simti aceeasi responsabilitate fata de persoana respectiva, desi esti pe cale de a o creea. Procesul e in derulare, deci nu ti se poate reprosa nimic. In mod normal.
Eu sunt in situatia de a-mi crea un nou parteneriat de viata, cu un barbat vaduv, care traieste in aceeasi comunitate cu familia lui. Apreciez mult relatiile lui de familie, asa cum apreciez si respectul pe care il arata memoriei sotiei decedate. Nici o clipa nu m-am simtit pe locul doi, numai pentru ca familia este importanta si acorda timp fiecarui membru al ei atunci cand este solicitat.
M-am integrat fara nici un efort in peisaj dar, incet-incet, am creat un peisaj nou - acela in care eu sunt personajul feminin important in network-ul relatiilor de familie. In casa noastra exsta o incapere pe care eu o numesc "coltul amintirilor de familie". Este o camera de reculegere, de destindere...in care se bea o cafea, un pahar de vin etc. si care este "tapetata" cu toate fotografiile de familie ale partenerului meu, din toate etapele vietii sale - de la copilarie, pana in prezent... Acolo un loc de cinste au fotografiile cu sotia disparuta si cu copiii lor. Sunt cateva fotografii si cu mine si cu copilul meu, dar in plan secundar...
De cate ori ne viziteaza fiica sau fiul lui, ori surori si frati ai femeii disparute, dupa ce luam masa, eu sunt cea care ii invita la un chat in acea incapere destinata amintirilor de familie.
Ma simt stapana, femeia numarul unu in viata si in casa partenerului meu, chiar si in acea incapere care are destinatia pe care eu i-am dat-o.
Cand un om uita sau isi renega trecutul, abia atunci ar trebui sa ai indoieli in legatura cu caracterul lui si cu perspectivele vietii voastre comune, cred eu. Iar pozitia pe care o ai tu in viata lui, depinde in mare masura de modul in care ti-o creezi tu insati, caci in acest mecanism al relatiilor familiale rolul capital il are femeia, de cand lumea, in mod natural!
mobilemaimai_no1
Postat pe 18 Septembrie 2011 15:14
ba am dar ai mei nu sunt asa sau eu nui fac aasa cand ii vb de familie si el imi rasp cu acelasi sentimente ..mai nou dak se intampla ceva eu pik de vina ....el spune ca nu vrea sa ma piarda....si sora lui spune p alta parte ca sal nul mai schimb deoarece el asa va fii mereu ....sau de ex vb de viitor ea il sfatuieste sa fac alceva decat ii trece lui prin minte ca sa ne gandim la viitor ..uite o sa stati ce o sa lucrati chesti dinasea ar trebuie sa vina d la sine nu sa le planuiesti ...am sau nu am dreptate spunetimi ca sa stiu dak gresesc cu ceva fata de el

kudika437209
Postat pe 21 Septembrie 2011 14:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ati accepta sa faceti sex cu fostul sot sau sotie dupa ce ati divortat 34 De la: kudika029282 6 Ianuarie 2013 19:43
zozo 9 De la: pickard 11 Noiembrie 2010 08:43
Barbatii sunt....CIUDATI? 37 De la: kudika347830 11 Februarie 2013 17:15
barbatii casatoriti 18 De la: morticia_adams 19 Iulie 2009 00:20
ce parere aveti despre "inaltime"? 99 De la: Mircea_O 6 Septembrie 2009 21:29