Setari Cookie-uri

Reincarnarea

ca sa verifici daca urla coiotii cand fac pipi?
Lucia1971
Postat pe 16 Februarie 2009 10:06
De la: Lucia1971, la data 2009-02-16 10:06:44ca sa verifici daca urla coiotii cand fac pipi?

doar ca imi plac cactusi pt ca, in ciuda faptului ca au tepi au si o floare superba cu un parfum imbietor.
ETE_EU
Postat pe 16 Februarie 2009 12:52
De la: Lucia1971, la data 2009-02-15 22:55:39
De la: G_Bogdan, la data 2009-02-15 22:39:47
De la: _dulcik_, la data 2009-02-15 22:24:15Eu m-as reincarna in ..... pisica


Si eu in caine

Iar eu in stapana care te tine in lesa...


liza24_84
Postat pe 16 Februarie 2009 22:25
De la: ETE_EU, la data 2009-02-16 12:52:07
De la: Lucia1971, la data 2009-02-16 10:06:44ca sa verifici daca urla coiotii cand fac pipi?

doar ca imi plac cactusi pt ca, in ciuda faptului ca au tepi au si o floare superba cu un parfum imbietor.


Asa este :) ceva aparent neinteresant...si respingator din cauza spinilor,dar in fapt ,care are un secret :) floarea frumoasa si parfumul...cactusul e ca o armura de spini,in interior ascunzand ceva frumos si gingas..poate ca asa esti si tu : dur/a in exterior ,dar in schimb sensibil/a in suflet :)
liza24_84
Postat pe 16 Februarie 2009 22:28
Zeu strãin

Nu vã-nchinaþi la acel zeu,
la efemera-i mântuire.
El n-a salvat poporul sãu.
Cum te va mântui pe tine?

Tânjeam sã trãim-n fericire,
el ne-a fãcut sângele greu.
A adus sabia-n omenire.
E-acesta fiul lui Dumnezeu?

Sã alungãm frica de nãluci,
natura ne e Dumnezeul viu.
Salvarea noastrã este aici
nu-n cel ce vine din pustiu.

Priviþi istoria ce-a urmat
din vrajba cu poporul sãu,
dâra de sânge ce-a lãsat
cel ce-i crezut cã-i Dumnezeu.

În venerarea credincioºilor,
an dupã an el se "renaºte".
Sângele curge-n mãcelul mieilor,
când e uscat sunt "sfinte" moaºte.


De ce grupãrile creºtine
Trãiesc continuã învrãjbire?
E rãul ce le întreþine.
"Salvarea" le e rãtãcire.

Dar zeul nostru e pe stânci,
nu-i este foame ºi nici sete.
Nimeni nu-l poate rãstigni,
are picioarele în pietre.

Ne-aþi luat altarele de foc,
pe ele biserici înãlþând.
De-atunci nu mai avem noroc,
sângerãm cu omul sângerând.

N-avem nimica cu Avram
ºi zeul lui ce sânge cere.
Cãci venerãm izvor ºi ram.
Ele ne-or duce la-nviere.

Cuþitul lui Avram strãin ne este,
sã creadã alþii c-aduce mântuire.
La noi mioara ne vorbeºte,
Treimea sfântã? Flori, ape ºi iubire.

Noi credem în sânziana cântând,
în glasu-i ce ne mângâie-n noapte,
ascultãm pãdurea, un râu susurând.
"Iubire!" zâna ne spune în ºoapte.



Postat pe 28 Februarie 2009 02:18
De la: treziti_va, la data 2009-02-28 02:18:11Zeu strãin

Nu vã-nchinaþi la acel zeu,
la efemera-i mântuire.
El n-a salvat poporul sãu.
Cum te va mântui pe tine?

Tânjeam sã trãim-n fericire,
el ne-a fãcut sângele greu.
A adus sabia-n omenire.
E-acesta fiul lui Dumnezeu?

Sã alungãm frica de nãluci,
natura ne e Dumnezeul viu.
Salvarea noastrã este aici
nu-n cel ce vine din pustiu.

Priviþi istoria ce-a urmat
din vrajba cu poporul sãu,
dâra de sânge ce-a lãsat
cel ce-i crezut cã-i Dumnezeu.

În venerarea credincioºilor,
an dupã an el se "renaºte".
Sângele curge-n mãcelul mieilor,
când e uscat sunt "sfinte" moaºte.


De ce grupãrile creºtine
Trãiesc continuã învrãjbire?
E rãul ce le întreþine.
"Salvarea" le e rãtãcire.

Dar zeul nostru e pe stânci,
nu-i este foame ºi nici sete.
Nimeni nu-l poate rãstigni,
are picioarele în pietre.

Ne-aþi luat altarele de foc,
pe ele biserici înãlþând.
De-atunci nu mai avem noroc,
sângerãm cu omul sângerând.

N-avem nimica cu Avram
ºi zeul lui ce sânge cere.
Cãci venerãm izvor ºi ram.
Ele ne-or duce la-nviere.

Cuþitul lui Avram strãin ne este,
sã creadã alþii c-aduce mântuire.
La noi mioara ne vorbeºte,
Treimea sfântã? Flori, ape ºi iubire.

Noi credem în sânziana cântând,
în glasu-i ce ne mângâie-n noapte,
ascultãm pãdurea, un râu susurând.
"Iubire!" zâna ne spune în ºoapte.




Aladiah
Postat pe 28 Februarie 2009 02:58
eu as vrea sa fiu vultur :D desi sincer treaba cu reincarnarea nu prea cred ca exista, k daca ar exista at ce rol ar mai avea credinta ??? insa ceea ce cred e ca moartea e de fapt inceputul unui alt tip de viata adik viata spirituala acuma sigur depinde de noi in ce parte ...dak vom fi unde e liniste si pace sau unde e exagerat de cald ;)
iubescmovulsiviata
Postat pe 4 Martie 2009 20:05
mi-ar placea sa fiu tot Om, dar sa am puterea/intelepciunea de a schimba lumea in bine, macar putin...si mi-ar placea sa traiesc la Roma, poate chiar sa fiu Papa...dar sa cred in ceea ce spun.
alessia_franco
Postat pe 4 Martie 2009 20:24
Reîncarnarea oferã speranþã multor oameni. Dacã nu facem ce trebuie în aceastã viaþã, mai avem o ºansã într-o viaþã ulterioarã. Totuºi, chiar ºi cei care cred în reîncarnare admit faptul cã marea majoritate a oamenilor nu îºi aminteºte de viaþa anterioarã. Atunci cum putem învãþa din greºelile trecute dacã nu ni le putem aminti? Se pare cã facem aceleaºi greºeli din nou ºi din nou. Þinând seama de rata greºelilor morale din istoria omenirii, avem oare vreun motiv sã sperãm cã, într-o viaþã viitoare, vom face lucrurile aºa cum trebuie?

De asemenea, reîncarnarea pretinde cã asigurã dreptatea. Conform legii karma (o lege impersonalã ºi inflexibilã a universului), în fiecare viaþã primim ceea ce meritãm. Faptele nostre bune atrag dupã ele rezultate bune, iar faptele noastre rele atrag dupã ele rezultate rele de la o viaþã la alta. Conform legii karma, nicio suferinþã nu este nedreaptã, pentru cã niciun om nu este nevinovat. Orice suferinþã este bine meritatã pe baza unei karme rele. Copilaºul nãscut fãrã picioare meritã acest lucru, la fel ºi femeia care a fost violatã. Fiecare ne purtãm karma de la o viaþã la alta. Nu existã har, iertare sau milã. Nu numai cã acest lucru nu este o veste bunã pentru cei împovãraþi cu o conºtiinþã încãrcatã, dar karma intrã în conflict ºi cu simþul nostru moral, care ne spune cã anumite suferinþe nu sunt meritate, cã trebuie sã ne fie milã de cei suferinzi ºi cã trebuie sã facem ceva pentru a alina durerea
_dulcik_
Postat pe 5 Martie 2009 17:33
De la: iubescmovulsiviata, la data 2009-03-04 20:05:25eu as vrea sa fiu vultur :D desi sincer treaba cu reincarnarea nu prea cred ca exista, k daca ar exista at ce rol ar mai avea credinta ??? insa ceea ce cred e ca moartea e de fapt inceputul unui alt tip de viata adik viata spirituala acuma sigur depinde de noi in ce parte ...dak vom fi unde e liniste si pace sau unde e exagerat de cald ;)



"dak vom fi unde e liniste si pace sau unde e exagerat de cald ;)"
Mi-a placut asta
liza24_84
Postat pe 8 Martie 2009 20:25
De la: sirenetta, la data 2009-03-04 20:24:40mi-ar placea sa fiu tot Om, dar sa am puterea/intelepciunea de a schimba lumea in bine, macar putin...si mi-ar placea sa traiesc la Roma, poate chiar sa fiu Papa...dar sa cred in ceea ce spun.


Frumos ceea ce iti doresti dar crezi oare ca ,chiar daca ai fi Papa...lumea rea ,cea pe care ai vrea sa o schimbi,te-ar lua in seama..? Oricum ai incerca ceva frumos :)
liza24_84
Postat pe 8 Martie 2009 20:27
De la: _dulcik_, la data 2009-03-05 17:33:51Reîncarnarea oferã speranþã multor oameni. Dacã nu facem ce trebuie în aceastã viaþã, mai avem o ºansã într-o viaþã ulterioarã. Totuºi, chiar ºi cei care cred în reîncarnare admit faptul cã marea majoritate a oamenilor nu îºi aminteºte de viaþa anterioarã. Atunci cum putem învãþa din greºelile trecute dacã nu ni le putem aminti? Se pare cã facem aceleaºi greºeli din nou ºi din nou. Þinând seama de rata greºelilor morale din istoria omenirii, avem oare vreun motiv sã sperãm cã, într-o viaþã viitoare, vom face lucrurile aºa cum trebuie?

De asemenea, reîncarnarea pretinde cã asigurã dreptatea. Conform legii karma (o lege impersonalã ºi inflexibilã a universului), în fiecare viaþã primim ceea ce meritãm. Faptele nostre bune atrag dupã ele rezultate bune, iar faptele noastre rele atrag dupã ele rezultate rele de la o viaþã la alta. Conform legii karma, nicio suferinþã nu este nedreaptã, pentru cã niciun om nu este nevinovat. Orice suferinþã este bine meritatã pe baza unei karme rele. Copilaºul nãscut fãrã picioare meritã acest lucru, la fel ºi femeia care a fost violatã. Fiecare ne purtãm karma de la o viaþã la alta. Nu existã har, iertare sau milã. Nu numai cã acest lucru nu este o veste bunã pentru cei împovãraþi cu o conºtiinþã încãrcatã, dar karma intrã în conflict ºi cu simþul nostru moral, care ne spune cã anumite suferinþe nu sunt meritate, cã trebuie sã ne fie milã de cei suferinzi ºi cã trebuie sã facem ceva pentru a alina durerea


:) Asa este....
liza24_84
Postat pe 8 Martie 2009 20:29
De la: sirenetta, la data 2009-03-04 20:24:40mi-ar placea sa fiu tot Om, dar sa am puterea/intelepciunea de a schimba lumea in bine, macar putin...si mi-ar placea sa traiesc la Roma, poate chiar sa fiu Papa...dar sa cred in ceea ce spun.
niko8
Postat pe 8 Martie 2009 21:14
De la: liza24_84, la data 2009-03-08 20:27:37
De la: sirenetta, la data 2009-03-04 20:24:40mi-ar placea sa fiu tot Om, dar sa am puterea/intelepciunea de a schimba lumea in bine, macar putin...si mi-ar placea sa traiesc la Roma, poate chiar sa fiu Papa...dar sa cred in ceea ce spun.


Frumos ceea ce iti doresti dar crezi oare ca ,chiar daca ai fi Papa...lumea rea ,cea pe care ai vrea sa o schimbi,te-ar lua in seama..? Oricum ai incerca ceva frumos :)



cred ca odata ce esti convins cu tarie de un lucru reusesti si sa fii convingator...iar daca m-ar lua in seama macar cativa, tot cred ca si-ar avea rostul.
alessia_franco
Postat pe 9 Martie 2009 19:11
sincer nu stiu ce sa zic despre reincarnare.... nu prea cred in asa ceva... de altfel nu cred nici ca exista strigoi
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 20:19
De la: sirenetta, la data 2009-03-09 19:11:56
De la: liza24_84, la data 2009-03-08 20:27:37
De la: sirenetta, la data 2009-03-04 20:24:40mi-ar placea sa fiu tot Om, dar sa am puterea/intelepciunea de a schimba lumea in bine, macar putin...si mi-ar placea sa traiesc la Roma, poate chiar sa fiu Papa...dar sa cred in ceea ce spun.


Frumos ceea ce iti doresti dar crezi oare ca ,chiar daca ai fi Papa...lumea rea ,cea pe care ai vrea sa o schimbi,te-ar lua in seama..? Oricum ai incerca ceva frumos :)



cred ca odata ce esti convins cu tarie de un lucru reusesti si sa fii convingator...iar daca m-ar lua in seama macar cativa, tot cred ca si-ar avea rostul.


Gandesti frumos
liza24_84
Postat pe 14 Martie 2009 22:22
imi place sa cred ca e mai mult de atat, nu ca toate astea ar fi putin, dar...
alessia_franco
Postat pe 15 Martie 2009 16:17
De la: _dulcik_, la data 2009-03-05 17:33:51Reîncarnarea oferã speranþã multor oameni. Dacã nu facem ce trebuie în aceastã viaþã, mai avem o ºansã într-o viaþã ulterioarã. Totuºi, chiar ºi cei care cred în reîncarnare admit faptul cã marea majoritate a oamenilor nu îºi aminteºte de viaþa anterioarã. Atunci cum putem învãþa din greºelile trecute dacã nu ni le putem aminti? Se pare cã facem aceleaºi greºeli din nou ºi din nou. Þinând seama de rata greºelilor morale din istoria omenirii, avem oare vreun motiv sã sperãm cã, într-o viaþã viitoare, vom face lucrurile aºa cum trebuie?

De asemenea, reîncarnarea pretinde cã asigurã dreptatea. Conform legii karma (o lege impersonalã ºi inflexibilã a universului), în fiecare viaþã primim ceea ce meritãm. Faptele nostre bune atrag dupã ele rezultate bune, iar faptele noastre rele atrag dupã ele rezultate rele de la o viaþã la alta. Conform legii karma, nicio suferinþã nu este nedreaptã, pentru cã niciun om nu este nevinovat. Orice suferinþã este bine meritatã pe baza unei karme rele. Copilaºul nãscut fãrã picioare meritã acest lucru, la fel ºi femeia care a fost violatã. Fiecare ne purtãm karma de la o viaþã la alta. Nu existã har, iertare sau milã. Nu numai cã acest lucru nu este o veste bunã pentru cei împovãraþi cu o conºtiinþã încãrcatã, dar karma intrã în conflict ºi cu simþul nostru moral, care ne spune cã anumite suferinþe nu sunt meritate, cã trebuie sã ne fie milã de cei suferinzi ºi cã trebuie sã facem ceva pentru a alina durerea


Nu stiu unde ai citit tu ca cei care cred in karma considera ca violul sau o malformatie fizica sunt lucruri meritate de acea persoana. Asta e o interpretare foarte simplista. Ba, dimpotriva, toate religiile dharmice cultiva compasiunea si acceptarea, ceea ce nu se poate spune despre nici o religie abrahamica (nu vreau sa incep sa dau exemple privind "mila" bisericii crestine in evul mediu cand efectiv au reusit sa distruga civilizatia precolumbiana, si nici sa deschid un nou topic despre islamism, care face ravagii si azi). Ceea ce ai spus tu ca nu exista har, iertare sau mila e o mare prostie.

Acest lucru nu cred ca itzi da neaparat sperantza.. Ideea in toate religiile dharmice, nu este sa mai ai o noua viatza, ci sa scapi din cercul viatza-moarte- sa scapi de reincarnare, de samsara. Eu cred ca doar te face mult mai constient ca efectul pe care actiunile tale il au asupra ta si a celor din jur, cred ca devii mai responsabil.
Aladiah
Postat pe 16 Martie 2009 07:01
De la: liza24_84, la data 2009-03-14 22:22:23
De la: sirenetta, la data 2009-03-09 19:11:56
De la: liza24_84, la data 2009-03-08 20:27:37
De la: sirenetta, la data 2009-03-04 20:24:40mi-ar placea sa fiu tot Om, dar sa am puterea/intelepciunea de a schimba lumea in bine, macar putin...si mi-ar placea sa traiesc la Roma, poate chiar sa fiu Papa...dar sa cred in ceea ce spun.


Frumos ceea ce iti doresti dar crezi oare ca ,chiar daca ai fi Papa...lumea rea ,cea pe care ai vrea sa o schimbi,te-ar lua in seama..? Oricum ai incerca ceva frumos :)



cred ca odata ce esti convins cu tarie de un lucru reusesti si sa fii convingator...iar daca m-ar lua in seama macar cativa, tot cred ca si-ar avea rostul.


Gandesti frumos


nu trebuie sa fii papa ca sa schimbi lumea...isus a fost tamplar...
Aladiah
Postat pe 16 Martie 2009 07:07
De la: Aladiah, la data 2009-03-16 07:07:51
De la: liza24_84, la data 2009-03-14 22:22:23
De la: sirenetta, la data 2009-03-09 19:11:56
De la: liza24_84, la data 2009-03-08 20:27:37
De la: sirenetta, la data 2009-03-04 20:24:40mi-ar placea sa fiu tot Om, dar sa am puterea/intelepciunea de a schimba lumea in bine, macar putin...si mi-ar placea sa traiesc la Roma, poate chiar sa fiu Papa...dar sa cred in ceea ce spun.


Frumos ceea ce iti doresti dar crezi oare ca ,chiar daca ai fi Papa...lumea rea ,cea pe care ai vrea sa o schimbi,te-ar lua in seama..? Oricum ai incerca ceva frumos :)



cred ca odata ce esti convins cu tarie de un lucru reusesti si sa fii convingator...iar daca m-ar lua in seama macar cativa, tot cred ca si-ar avea rostul.


Gandesti frumos


nu trebuie sa fii papa ca sa schimbi lumea...isus a fost tamplar...


Stiu,Aladiah :) nu e nevoie sa fi papa,poti fi si tamplar ca Iisus,si cersetor,orice... :) dar gandul de a schimba lumea este frumos
liza24_84
Postat pe 26 Martie 2009 22:43
Cei care cred sau sustin teoria reancarnarii spun ca este o forma de evoluare.. Prin urmare, nu te poti reancarna in ceva inferior.. cum ar fi o planta sau un animal. Vei fi . tot om... sau o alta "forma" si, evident in acest ultim caz.. nu pe Terra.
Daca te limitezi la a crede in rai sau iad.. atunci te gandesti ca vei bantui vesnic prin gradina sau vei arde vesnic intr-un cazan cu smoala. Sumbru si.. putin limitat.
Dar si daca incepi sa te gandesti ca te poti transforma intr-un omulet verde, cu ochii oblici si fara nas..care sa "bantuie" Terra.. parca nu-ti convine..
rashela
Postat pe 26 Martie 2009 22:52
De la: rashela, la data 2009-03-26 22:52:45Cei care cred sau sustin teoria reancarnarii spun ca este o forma de evoluare.. Prin urmare, nu te poti reancarna in ceva inferior.. cum ar fi o planta sau un animal. Vei fi . tot om... sau o alta "forma" si, evident in acest ultim caz.. nu pe Terra.
Daca te limitezi la a crede in rai sau iad.. atunci te gandesti ca vei bantui vesnic prin gradina sau vei arde vesnic intr-un cazan cu smoala. Sumbru si.. putin limitat.
Dar si daca incepi sa te gandesti ca te poti transforma intr-un omulet verde, cu ochii oblici si fara nas..care sa "bantuie" Terra.. parca nu-ti convine..



si cam care ar fii evolutia? dupa om!
daca ultima treapta evolutionista e omu', cam in ce te vei reincarna in viata urmatoare?

Postat pe 26 Martie 2009 22:59
Daca as sti, eu sau altii.. care scriu despre asa ceva.. cu siguranta ca intrebari de genul: Ce-a fost inainte: oul sau gaina?" nu ar mai fi puse.
rashela
Postat pe 26 Martie 2009 23:02
De la: rashela, la data 2009-03-26 22:52:45Cei care cred sau sustin teoria reancarnarii spun ca este o forma de evoluare.. Prin urmare, nu te poti reancarna in ceva inferior.. cum ar fi o planta sau un animal. Vei fi . tot om... sau o alta "forma" si, evident in acest ultim caz.. nu pe Terra.
Daca te limitezi la a crede in rai sau iad.. atunci te gandesti ca vei bantui vesnic prin gradina sau vei arde vesnic intr-un cazan cu smoala. Sumbru si.. putin limitat.
Dar si daca incepi sa te gandesti ca te poti transforma intr-un omulet verde, cu ochii oblici si fara nas..care sa "bantuie" Terra.. parca nu-ti convine..


Nu stim cum va fi viata de dupa moarte...daca vom umbla vesnic in Rai sau in Iad...sau daca vom fi prinsi intre cele doua lumi,vesnic condamnati sa umblam pretutindeni fara un scop anume....daca am stii ,ce am rezolva....? ce sens ar mai avea tot...? Dar cred ca ai dreptate cu prima parte,ca nu ne putem reincarna in ceva inferior daca scopul reincarnarii ar fi acela de a evolua pe scara puritatii sufletului....
liza24_84
Postat pe 26 Martie 2009 23:04
pentru rasela:
presupun ca intro viata anterioara ai fost vreo rama in gradina raiulului, tarandu-se malcoma spre racoare, de ai ajuns ca in asta viata sa fii om.
ciudat totusi, ca mai toti cu regresii in timp si alte vieti, au descoperit ca au fost tot oameni!
ce oameni!!

Postat pe 26 Martie 2009 23:05
De la: geo_sh, la data 2009-03-26 22:59:13
De la: rashela, la data 2009-03-26 22:52:45Cei care cred sau sustin teoria reancarnarii spun ca este o forma de evoluare.. Prin urmare, nu te poti reancarna in ceva inferior.. cum ar fi o planta sau un animal. Vei fi . tot om... sau o alta "forma" si, evident in acest ultim caz.. nu pe Terra.
Daca te limitezi la a crede in rai sau iad.. atunci te gandesti ca vei bantui vesnic prin gradina sau vei arde vesnic intr-un cazan cu smoala. Sumbru si.. putin limitat.
Dar si daca incepi sa te gandesti ca te poti transforma intr-un omulet verde, cu ochii oblici si fara nas..care sa "bantuie" Terra.. parca nu-ti convine..



si cam care ar fii evolutia? dupa om!
daca ultima treapta evolutionista e omu', cam in ce te vei reincarna in viata urmatoare?


Ideea nu ar fi in ce ne reincarnam ci ceea ce dobandim in urma acestei vieti reincarnate...dupa Om nu este nimic...probabil vom fi tot oameni dar de mai multe ori pt a ni se da sansa sa fim niste oameni mai buni ca prima data,ca in prima viata...din ce in ce mai buni....asa ar trebui....
liza24_84
Postat pe 26 Martie 2009 23:07
De la: geo_sh, la data 2009-03-26 23:05:41pentru rasela:
presupun ca intro viata anterioara ai fost vreo rama in gradina raiulului, tarandu-se malcoma spre racoare, de ai ajuns ca in asta viata sa fii om.
ciudat totusi, ca mai toti cu regresii in timp si alte vieti, au descoperit ca au fost tot oameni!
ce oameni!!


E posibil sa fi fost ce spui tu. E posibil sa nu fi fost. E ultimul lucru care ma preocupa.
Iar regresiile de care vorbesti tu... si teoria reincarnarii le sustine. Nu se spune ca vei fi doar o singura data om... Totul se bazeaza pe purificarea sufletului. Prin urmare te vei reincarna pana cand CINEVA (¿¿) considera ca poti urca inca o treapta.

In fine, sunt teorii... nshpe variante de raspuns la aceeasi intrebare. Who cares?

rashela
Postat pe 26 Martie 2009 23:12
pai daca nu-ti pasa, de ce mai scrii p-aci!?

Postat pe 26 Martie 2009 23:13
De la: geo_sh, la data 2009-03-26 23:13:32pai daca nu-ti pasa, de ce mai scrii p-aci!?


As vrea sa stiu ce se va intampla cu mine .. numai in ideea de a putea "controla", in ideea de a putea decide pentru mine. Ceea ce nu e cazul cand vorbim despre astfel de teorii. Fie ca alegem varianta rai-iad, fie ca alegem reincarnarea. Si daca ti-am lasat impresia ca sunt ideile mele... ai intels gresit. Nu am spus nicio secunda ceea ce cred eu. Spun ce am citit scris de altii. Pentru ca despre asta se vorbeste aici, daca nu ma insel.
rashela
Postat pe 26 Martie 2009 23:19
De la: Aladiah, la data 2009-03-16 07:01:17
De la: _dulcik_, la data 2009-03-05 17:33:51Reîncarnarea oferã speranþã multor oameni. Dacã nu facem ce trebuie în aceastã viaþã, mai avem o ºansã într-o viaþã ulterioarã. Totuºi, chiar ºi cei care cred în reîncarnare admit faptul cã marea majoritate a oamenilor nu îºi aminteºte de viaþa anterioarã. Atunci cum putem învãþa din greºelile trecute dacã nu ni le putem aminti? Se pare cã facem aceleaºi greºeli din nou ºi din nou. Þinând seama de rata greºelilor morale din istoria omenirii, avem oare vreun motiv sã sperãm cã, într-o viaþã viitoare, vom face lucrurile aºa cum trebuie?

De asemenea, reîncarnarea pretinde cã asigurã dreptatea. Conform legii karma (o lege impersonalã ºi inflexibilã a universului), în fiecare viaþã primim ceea ce meritãm. Faptele nostre bune atrag dupã ele rezultate bune, iar faptele noastre rele atrag dupã ele rezultate rele de la o viaþã la alta. Conform legii karma, nicio suferinþã nu este nedreaptã, pentru cã niciun om nu este nevinovat. Orice suferinþã este bine meritatã pe baza unei karme rele. Copilaºul nãscut fãrã picioare meritã acest lucru, la fel ºi femeia care a fost violatã. Fiecare ne purtãm karma de la o viaþã la alta. Nu existã har, iertare sau milã. Nu numai cã acest lucru nu este o veste bunã pentru cei împovãraþi cu o conºtiinþã încãrcatã, dar karma intrã în conflict ºi cu simþul nostru moral, care ne spune cã anumite suferinþe nu sunt meritate, cã trebuie sã ne fie milã de cei suferinzi ºi cã trebuie sã facem ceva pentru a alina durerea


am citit pe un site

Nu stiu unde ai citit tu ca cei care cred in karma considera ca violul sau o malformatie fizica sunt lucruri meritate de acea persoana. Asta e o interpretare foarte simplista. Ba, dimpotriva, toate religiile dharmice cultiva compasiunea si acceptarea, ceea ce nu se poate spune despre nici o religie abrahamica (nu vreau sa incep sa dau exemple privind "mila" bisericii crestine in evul mediu cand efectiv au reusit sa distruga civilizatia precolumbiana, si nici sa deschid un nou topic despre islamism, care face ravagii si azi). Ceea ce ai spus tu ca nu exista har, iertare sau mila e o mare prostie.

Acest lucru nu cred ca itzi da neaparat sperantza.. Ideea in toate religiile dharmice, nu este sa mai ai o noua viatza, ci sa scapi din cercul viatza-moarte- sa scapi de reincarnare, de samsara. Eu cred ca doar te face mult mai constient ca efectul pe care actiunile tale il au asupra ta si a celor din jur, cred ca devii mai responsabil.
_dulcik_
Postat pe 28 Martie 2009 10:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine are blog? 1 De la: GiorgianaD 13 Ianuarie 2009 19:29
Altfel de dezbateri 1 De la: natasha69 14 Aprilie 2009 22:04
un click..un vot..un zambet... 6 De la: _dulcik_ 10 Iulie 2009 07:13
Coaforul Vogue este nesimtire pe fata! 15 De la: olivia_frd 12 Noiembrie 2013 10:34
dati-mi un sfat 9 De la: iris_4_ever 24 Ianuarie 2010 06:06