Setari Cookie-uri

Reincarnarea

Eu nu stiu daca pedepsele primite in viata aceasta sunt primite pentru a ne atrage atentia si a ne face sa ne caim de pacatele savarsite intr-o alta viata...ce rost ar avea aceste pedepse daca noi nu avem cunostinta unei vieti anterioare si cu atat mai putin cunostinta a ceea ce am facut rau sau bun....
liza24_84
Postat pe 31 Martie 2009 22:58
buna,eu as vrea sa fac o astrograma dar nu stiu cum sa procedez cum se face.am un copil bolnav si as vrea sa gasesc in astrograma un raspuns ceva care sa mi dea speranta,daca stie cineva s o faca ii multumesc anticipo

Postat pe 31 Martie 2009 23:11
De la: genoveva, la data 2009-03-31 23:11:55buna,eu as vrea sa fac o astrograma dar nu stiu cum sa procedez cum se face.am un copil bolnav si as vrea sa gasesc in astrograma un raspuns ceva care sa mi dea speranta,daca stie cineva s o faca ii multumesc anticipo


nu cunosc .. pai daca copilu e bolnav dc nu il duci la medic?Ce a patit? oricum multa sanatate copilasului
_dulcik_
Postat pe 1 Aprilie 2009 21:36
De la: genoveva, la data 2009-03-31 23:11:55buna,eu as vrea sa fac o astrograma dar nu stiu cum sa procedez cum se face.am un copil bolnav si as vrea sa gasesc in astrograma un raspuns ceva care sa mi dea speranta,daca stie cineva s o faca ii multumesc anticipo


Mergi la multi medici...nu te increde doar in unul singur.. sper sa se rezolve curand..mult succes iti doresc si nu renunta,continua lupta pentru copil..ai incredere in Dumnezeu in fiecare clipa si El iti va arata rezolvarea in final .
liza24_84
Postat pe 2 Aprilie 2009 21:51
O intrebare am si eu cum vine asta sa te reincarnezi in Dumnezeu??adik e complet gresit chiar daca ar exista sau nu reincarnare..in altceva nu vrei si u sa te reincarnezi ,eventual intr o FLOARE k sa nu mai spui prostii?:)
kobramm2003
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:36
De la: treziti_va, la data 2009-02-28 02:18:11Zeu strãin

Nu vã-nchinaþi la acel zeu,
la efemera-i mântuire.
El n-a salvat poporul sãu.
Cum te va mântui pe tine?

Tânjeam sã trãim-n fericire,
el ne-a fãcut sângele greu.
A adus sabia-n omenire.
E-acesta fiul lui Dumnezeu?

Sã alungãm frica de nãluci,
natura ne e Dumnezeul viu.
Salvarea noastrã este aici
nu-n cel ce vine din pustiu.

Priviþi istoria ce-a urmat
din vrajba cu poporul sãu,
dâra de sânge ce-a lãsat
cel ce-i crezut cã-i Dumnezeu.

În venerarea credincioºilor,
an dupã an el se "renaºte".
Sângele curge-n mãcelul mieilor,
când e uscat sunt "sfinte" moaºte.


De ce grupãrile creºtine
Trãiesc continuã învrãjbire?
E rãul ce le întreþine.
"Salvarea" le e rãtãcire.

Dar zeul nostru e pe stânci,
nu-i este foame ºi nici sete.
Nimeni nu-l poate rãstigni,
are picioarele în pietre.

Ne-aþi luat altarele de foc,
pe ele biserici înãlþând.
De-atunci nu mai avem noroc,
sângerãm cu omul sângerând.

N-avem nimica cu Avram
ºi zeul lui ce sânge cere.
Cãci venerãm izvor ºi ram.
Ele ne-or duce la-nviere.

Cuþitul lui Avram strãin ne este,
sã creadã alþii c-aduce mântuire.
La noi mioara ne vorbeºte,
Treimea sfântã? Flori, ape ºi iubire.

Noi credem în sânziana cântând,
în glasu-i ce ne mângâie-n noapte,
ascultãm pãdurea, un râu susurând.
"Iubire!" zâna ne spune în ºoapte.



De fapt, in ce anume crezi?? Te inchini naturii, izvorului, ramului??
Ce legatura are sanziana, in fond si sanzienele sunt divinitati mitice. Credinta ta are legatura cu Nedeia sau cu iluminatii??
valita76
Postat pe 13 Aprilie 2009 16:50
Pt. Valita 76;
Prin poezia ei a incercat sa scoata in evidenta toate nedreptatile si neconcordantele din religia crestina;faptul ca oamenii folosesc religia ca sa asupreasca alte religii,alte culturi,alte traditii.Cate razboaie sangeroase nu s-au infaptuit in numele lui D-zeu(respectiv Isus care in mod incorect este pus pe picior de egalitate cu D-zeu).Stii ceva despre Inchizitie?! Daca da atunci stii si cati oameni nevinovati au fost arsi pe rug,torturati in moduri inimaginabile ,asupriti ,si toate astea in numele crestinatatii.Triburi intregi de indieni pasnici care traiau in pace cu natura au foast masacrati pentru ca erau considerati barbari,necredinciosi.Au venit in urma lor"credinciosii" care au dus aproape de disparitie bizonii si alte animale de stepa pentru profit nu pt. supravietuire.Chiar si in zilele noastre noi crestinii continuam sa facem aceleasi nedreptati si sa ne ascundem dupa "cuvantul lui D-zeu",Biblia .Dar sa nu uitam ca Biblia a fost scrisa de oameni,nu de Duhul Sfant,si in plus s-au descoperit nenumarate variante ale Bibliei,acum care o fi cea adevarata D-zeu stie.Ar fi cazul sa dam la oparte minciunile preotilor care vor sa ne invrajbeasca impotriva fratilor nostrii si sa traim in pace si intelegere,bineinteles neuitand sa respectam natura asa cum merita.Si apropo de cea ce se intampla de fiecare Paste,cu sacrificare a mii de miei,mie personal mi se pare o barbaritate.In plus nu era Isus acela milos si bun,este el de acord cu macelarirea unor suflete nevinovate in numele lui?!Nu cred,asta e tot o inventie de-a omului.
diana1981
Postat pe 14 Aprilie 2009 16:48
in vampir, sau nu stiu cva mistic oricum, sau dak nu se poate in pisica
natasha69
Postat pe 15 Aprilie 2009 00:24
Pentru Diana

Este adevarat ce scrii.
Poezia este frumoasa insa alegerea sanzienelor nu este deloc intamplatoare. Cine stie ce reprezinta aceasta sarbatoare (singura sarbatoare precrestina ca sa nu zic pagana, care s-a pastrat si in calendarul ortodox) intelege. In tara noastra sunt zone in care aceasta sarbatoare (nedeia) este mai respectata decat orice alta sarbatoare crestina, chiar si decat Pastele .
"De Sânziene (24 iunie, zi de celebrare a Nedeei), când se deschid portile cerurilor pentru o clipã, unii români se duceau la anumite izvoare, mai cu seamã la un lac ce izvora pe muntele Semenic. Ei ziceau cã se duc sã afle usurare de toatã durerea si neputinta".
"Numitã deasemenea Nedeia, românii au o sãrbãtoare foarte bine cunoscutã, care marcheazã un moment foarte important al anului, solstitiul de varã, în Noaptea de Sânziene (spre 24 Iunie); sãrbãtoarea (ce tinea trei zile) a degenerat însã în ultimele secole în simple târguri. La origini Nedeiile erau urcãri pe munte cu semnificatie magico-miticã, de legãturã cu sacrul (traditia cea mai veche trebuie sã fi semnificat comuniunea cu Nedeia Cetate, ulterior Nedeiile fiind însã travestite în sãrbãtori crestine".


Aceasta zi de 24 iunie are o importanta foarte mare si pentru francmasoni.

De aceea sunt curioasa, de ce apar sanzienele?
valita76
Postat pe 15 Aprilie 2009 08:40
TREZITI-VA, nu mai este nevoie sa-mi raspunzi, dupa ce am cautat am gasit si raspunsul tau. Te intorci la Zamolxe ( deci era prima varianta, iese masoneria din calcul).
valita76
Postat pe 15 Aprilie 2009 10:11
Totusi, mi-ai trezit o alta curiozitate. Dupa parerea ta unde se afla CAPUL LUI ION?
valita76
Postat pe 15 Aprilie 2009 10:17
De la: natasha69, la data 2009-04-15 00:24:50in vampir, sau nu stiu cva mistic oricum, sau dak nu se poate in pisica


liza24_84
Postat pe 25 Aprilie 2009 21:46
De la: diana1981, la data 2009-04-14 16:48:51Pt. Valita 76;
Prin poezia ei a incercat sa scoata in evidenta toate nedreptatile si neconcordantele din religia crestina;faptul ca oamenii folosesc religia ca sa asupreasca alte religii,alte culturi,alte traditii.Cate razboaie sangeroase nu s-au infaptuit in numele lui D-zeu(respectiv Isus care in mod incorect este pus pe picior de egalitate cu D-zeu).Stii ceva despre Inchizitie?! Daca da atunci stii si cati oameni nevinovati au fost arsi pe rug,torturati in moduri inimaginabile ,asupriti ,si toate astea in numele crestinatatii.Triburi intregi de indieni pasnici care traiau in pace cu natura au foast masacrati pentru ca erau considerati barbari,necredinciosi.Au venit in urma lor"credinciosii" care au dus aproape de disparitie bizonii si alte animale de stepa pentru profit nu pt. supravietuire.Chiar si in zilele noastre noi crestinii continuam sa facem aceleasi nedreptati si sa ne ascundem dupa "cuvantul lui D-zeu",Biblia .Dar sa nu uitam ca Biblia a fost scrisa de oameni,nu de Duhul Sfant,si in plus s-au descoperit nenumarate variante ale Bibliei,acum care o fi cea adevarata D-zeu stie.Ar fi cazul sa dam la oparte minciunile preotilor care vor sa ne invrajbeasca impotriva fratilor nostrii si sa traim in pace si intelegere,bineinteles neuitand sa respectam natura asa cum merita.Si apropo de cea ce se intampla de fiecare Paste,cu sacrificare a mii de miei,mie personal mi se pare o barbaritate.In plus nu era Isus acela milos si bun,este el de acord cu macelarirea unor suflete nevinovate in numele lui?!Nu cred,asta e tot o inventie de-a omului.


Cei ce nu cred, inca, in reincarnare se vor convinge in viitor, poate intr-o alta viata…
Cei ce discuta acest subiect fac multe greseli, pur si simplu pentru ca nu sunt documentati. Incerc un mic rezumat, bazat pe lecturi ale unor autori din domeniul spiritualitatii.

Dumnezeu este UNUL ! Religiile sunt create de oameni, care nu-l pot percepe pe Dumnezeu altfel decat prin ritualuri de tot felul. Cand stai de vorba cu astfel de oameni (bisericosi), observi ca fiecare in parte (indiferent de religie) e convins ca cea imbratisata de el e cea care aduce mantuirea; ba mai mult: ei sustin ca ceilalti sunt pierduti, ceea ce este absolut fals.
Adevarul, potrivit initiatilor, este ca absolut toate sufletele intrupate se intorc dupa Marea Trecere, in astral.
Initiatii din Orient explica f limpede ca omul nu are numai corp fizic, ci si alte invelisuri, mult mai subtile; aici ar trebui spus ca medicina clasica, prizoniera unor conceptii materialiste, face geseala de a nu lua in calcul acest lucru, pur si simplu il ignora, asa incat tratamentele nu se adreseaza decat efectelor, nu si cauzelor bolii, ce-si au obarsia in corpul subtil, spre deosebire de medicina alternativa, inspirata din marii maestri ai Orientului, care vindeca eliminand cauza.
Dupa trecerea in astral, entitatea isi continua viata (Nu exista moarte!), constiinta entitatii fiind mult mai clara decat pe timpul cand a fost prizoniera in trup. Rostul intruparilor este evolutia spirituala, in trup ca fiinta umana; evolutia continua apoi in astral, pentru ca, intr-o eternitate, sa ajungem la perfectiunea ingerilor, care au parcurs acelasi drum, si astfel sa ne intoarcem la Tatal, cel ce ne-a creat.
Destinul si-l creeaza fiecare prin gandurile si faptele sale: in viata trecuta, mi-am creat destinul din aceasta intrupare, acum mi-o pregatesc pe cea din urmatoarea, potrivit legii Cauza=Efect. Oamenii fac marea greseala de a da vina pe Dumnezeu… ba unii, care se considera mai buni credinciosi, dau vina pe diavol; sunt ignoranti, dar si iresponsabili; e mai usor sa dai vina pe altul, decat sa-ti asumi responsabilitatea propriilor fapte. Legea suprema din univers, pe care a dat-o Dumnezeu, este legea Iubirii (neconditionate); dar Dumnezeu a dat fiintei umane si liberul arbitru; daca omul alege calea gresita, care incalca legea Iubirii, e numai alegerea sa; dar tocmai din aceasta cauza apar suferintele; cum spunea Scarlat Demetrescu: in zadar spui unui copil sa nu puna mana pe soba, ca se arde; el o va pune si numai asa, dupa o suferinta, va invata un adevar si nu-l va uita. Asa se intampla cu toate lucrurile: incet-incet, dintr-o intrupare in alta, invatam tot mai multe si evoluam spiritual (altfel nu se poate).
Marii initiati nu condamna religiile, sustinand ca acestea au rolul de a-i apropia pe oameni de Divinitate; dar ei nu fac greseala oamenilor de a considera pe una anume ca fiind calea adevarata; ei stiu ca toate sufletele se intorc la Dumnezeu. Totusi se pare ca nu tin cont de un fapt: ca cei smecheri si malefici se folosesc de religii pt a manipula masele de ignoranti, care refuza cu obstinatie sa-si foloseasca mintea cu care au fost inzestrati; e drept ca mass-media e o arma si mai puternica in acest sens, spalarea creierelor se face clipa de clipa si oamenii nu-si dau seama.
Iata cativa autori din acest domeniu: Scarlat Demetrescu, Baird Spalding, Michael Newton, Edgar Cayce, Rudolf Steiner, Lazarev, Omraam, Hasdeu, Allan Kardec, Sogyal Rinpoche, Yog Ramachaaka dar si altii…
Cred ca viata oamenilor ar fi mai usoara si mai frumoasa daca ar cunoaste Adevarul... si inca ceva important: ar disparea spaima de moarte, care-i paralizeaza (si stiu ce spun!)…

Unii ajung sa nege Divinitatea din cauza ororilor infaptuite de oameni, in virtutea liberului arbitru... Cei ce purtau asa-zise razboaie religioase, cu crucea pe piept, au vreo legatura cu Dumnezeu?!? E complet fals pusa problema !
Cei ce-si pun astfel de intrebari, bine fac... dar n-ar trebui sa se grabeasca sa dea raspunsuri definitive, fara o documentare anterioara. Bine spunea cineva: Cel ce nu detine informatia, nu are drept la opinie! In sensul ca va debita numai prostii...
Cei ce-si doresc sincer sa evolueze spiritual, ar trebui sa citeasca mai intai Scarlat Demetrescu si Baird Spalding, nici nu stiu in ce ordine ar fi mai bine... si-ar lamuri imediat neclaritatile... si si-ar face un mare serviciu; dar mai sunt multi alti autori. Ex. Michael Newton, un hipnoterapeut din California, de formatie stiintifica, medic, era ateu; cand, la sedintele sale a aflat despre viata din astral, dinainte de intrupare, a fost surprins, dar a avut intelepciunea sa nu nege evidenta. La fel si Edgar Cayce, cel mai mare profet american, cu diferenta ca acesta era religios practicant.
Multe din aceste carti le am in format electronic, deci le ofer cu drag oricui este interesat.

Unii vor ajunge sa descopere Adevarul in aceasta viata, daca-i apar in cale cartile potrivite, dar sa nu uitati: Nimic nu e intamplator in viata!
... altii vor mai avea nevoie de multe intrupari, fiind spirite tinere, putin evoluate spiritual. Dar nu e nici o problema, au eternitatea la dispozitie.

kudika002139
Postat pe 13 August 2009 17:17
Draga liza,noi toti pamanteni apartinem unei alte lumi care nu are sfirsit si nici grad de comparatie a frumusetilor de acolo.noi sintem aici pe pamint ca sa dam niste examene sa putem evolua in partea cealalta,adica in LUMEA NOASTRA VESNICA.aici trebuie sa ne batem cu noi insine,cu viciile.trebuie doar sa accepti DRAGOSTEA UNIVERSALA SI LUMINA si vei avea parte de ceea ceti doresti. PS.cred ca intro alta dimensiune ai avut privilegiul de a proteja natura.
kudika359780
Postat pe 29 Ianuarie 2011 12:54
este important ca te intereseaza acest subiect deocamdata,cit despre strigoi sint acele suflete care au ramas blocate intre lumea noastra si cealalalta.motive sint 2>ori sa sinucis si pina la noua reincarnare repeta actul sinucideri ca si o pedeapsa ,ori a fost prea atasat de lumea asta si nu concepe ca masina,pamintul averile lui sa intre pe mina altora sau vrea sa comunece ceva unei persoane ramase in viata.
kudika359780
Postat pe 29 Ianuarie 2011 13:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat de curata este apa de la robinet? 28 De la: machiajtatuaj 21 Iunie 2009 11:54
Bunul simt 19 De la: greierash_is_back 5 Noiembrie 2009 21:39
Decoratiuni interioare...tablouri. 4 De la: _dulcik_ 11 Martie 2009 15:37
cadou potrivit pt botez 11 De la: kudika067504 25 Aprilie 2018 16:45
interesant articoltrebuie citit de adolescenti 1 De la: kudikahelpme 16 Decembrie 2009 12:45