Setari Cookie-uri

ce puteti spune despre femeia leu?

Uite..si eu sunt o leoaica cu ascendent in leu. Mai precis, sunt nascuta pe 06.08.67..la 04,30 dimineata.
Am fost casatorita tot cu un leu timp de 12 ani, si impreuna am stat 15 ani si avem un copil care acum are 22 de ani. Eram amandoi atat de asemanatori...incat stiam deja ce vrea sa spuna celalalt. Si chiar daca eram diplomati...si nu spuneam ce gandeam....celalalt simtea si se enerva deja pt ca a fost prins cu mata-n sac.... Ne certam mai tot timpul...dar nu "marlaneste". Cearta dintre noi era o "adevarata arta",Multi dintre "pretenii" nostrii stateau cu gura cascata cand ne certam si puneau ca e un adevarat spectacol. Intre noi era mereu ca la concurs...care-i mai tare...care-i mai mare...care dintre noi are replica ce-a mai buna si ultima....Am incercat sa tac de multe ori...iesea rau, pentru ca stia ce gandesc dar nu spun, am incercat sa ma fac nepasatoare, iar nu era bine spunea ca-s falsa, am incercat sa joc teatru ca si cum ar fi fost ceva normal ce se intampla (si asta ca sa fie totul bine) si iarasi l-am scos din minti pentru ca ma simtea ca nu sunt eu si-mi spunea ca stie ce gandesc si sa nu-o mai fac pe-a actrita...
oricum as fi dat-o ...tot aiurea iesea. Ne-am despartit de 11ani..dar este omul pe care l-am iubit si-o sa-l iubesc pana la moarte! Am ramas prieteni, vorbim cand ne este greu, dar si cand avem o bucurie...mereu ne raportam unul la celalalt si cel putin eu (dar cred ca si el...) vorbesc de multe ori cu el in gand. Ca si cum ar fi un al doi-lea eu... Amandoi suntem acum cu alti parteneri..si amandoi am ales o zodie de apa:apa stinge focul...Am facut o mare prostie ca ne-am departit, dar doua sabii nu incapeau intr-o teaca. Orgoliul intre noi a fost mult prea mare si ne-a sufocat dragostea. Tot ce ne-am facut rau intre noi a fost cu vorbele si gandurile noastre si acum platim. Poate vom reusi sa fim impreuna intr-o alta viata, dar sa avem mintea de acum
irinoi
Postat pe 16 Iunie 2009 00:07
acum aveti datorii karmice unul fata de celalalt
Andreea87
Postat pe 17 Iunie 2009 14:08
Ce zodie era sotul tau?Daca timpul s ar intoarce ce i ai face?Insa nu uita k nu in iad ,nu in rai,tot aici pe pamant se plateste...Asa ca pana la clipa sublima cand i se va plati si ei ...fa ceva frumos ,de care sa fii mandra ...Numai bine
kudika019015
Postat pe 20 Iunie 2009 22:58
De la: kudika019015, la data 2009-06-20 22:58:52Ce zodie era sotul tau?Daca timpul s ar intoarce ce i ai face?Insa nu uita k nu in iad ,nu in rai,tot aici pe pamant se plateste...Asa ca pana la clipa sublima cand i se va plati si ei ...fa ceva frumos ,de care sa fii mandra ...Numai bine

Eu una jur ca nu am inteles...despre ce vb?????????
Lallz
Postat pe 21 Iunie 2009 16:42
o femeie leu mi a destramat familia.
intr adevar, leoaicele rup cu dintii , pentru ele insele, fara mila, fara regrete ...La asta faceam referire in comentariul meu...Lamurit(a)?
kudika019015
Postat pe 21 Iunie 2009 18:17
De la: gabby_j, la data 2009-04-29 07:56:15
De la: ioana_cristina, la data 2009-04-28 17:43:25Trebuie sa recunosc ca, narcisista cum sunt (si pt asta dau, evident, vina pe faptul ca-s leoaica) m-ai uns la inima cu topicul asta .
Ca o caracterizare generale, cam toate leoiacele sunt frumoase, cochete, feminine si stiu sa se puna in valoare. Le plac luxul, bunul gust si viata lipsita de griji financiare. Nimic nu le face mai multa placere decat sa fie admirate si respectate si, pe cat sunt de iubitoare si de calde cand primesc toate aceste lucruri, pe atat de feroce si nesuferite devin cand nu le au, mai ales din partea partenerului. Au nevoie constanta de atentie, devotament si daruire de la partener.
Sunt loiale, luminoase, sensibile, fidele si sufletiste, au un adevarat cult pentru familie, camin si prieteni. Ca defecte: sunt destul de comode, orgolioase, incapatanate, temperamentale, impuslive si egocentrice fara a fi insa egoiste.
Sunt ambitioase, puternice, pline de energie si sarm. Iti sar in ajutor cu orice daca esti in nevoie si stiu sa-i sprijine material si moral pe cei apropiati. Nu accepta ideea "nu pot" si au puterea sa se replieze chiar daca totul pare pierdut.
Nu sunt ranchiunoase si nu urasc, iar daca cineva le-a facut rau prefera sa ierte si sa intoarca spatele persoanei respective fara sa isi doreasca sa se razbune.
Cat priveste destramarea unor familii de catre leoaice, astea sunt doar exceptii de la regula ca leii au un simt acut al moralitatii si al regulilor, fiind destul de conservatori si traditionalisti.




bine zici....


Este atat de bine formulat,incat mi-ar fi gre sa mai adaug ceva.Nici eu nu as lua-o pe Mihaela Radulescu drept model...As mai adauga ca leoaicele pun mult pret pe onestitate,bun simt,altruism,calitati care le caracterizeaza din plin....Dar fug de barbatii slabi de caracter,histrionici,nesiguri pe ei,sau needucati,necivilizati.Numai un barbat cu adevarat puternic,si nu ma refer neaparat la forta fizica,va putea ,,imblanzi" o leoaica...Succes !
lumimari
Postat pe 29 Iunie 2009 07:18
No ofense Girls.dar am intalnit leoaice care era cu capul in nori, dezordonante,nu cu foarte bun gust la imbracaminte si neigienice.In rest da orgolioase, vor sa ajunga in top si le place sa fii ca niste lipitori....... Dar nu putem baga pe toata lumea in aceasi oala.nu?
jeanpierre
Postat pe 29 Iunie 2009 12:34
mda... din cate am observat si eu ... leoaicele nu prea au scrupule.. vor ceva, trebuie sa aiba cu orice pret, nu conteaza cine are de suferit, ele sa nu sufere, in rest... le cam doare in cot... :(
dragonfly_ad
Postat pe 29 Iunie 2009 13:14
Mare adevar mare despre femeia-leu, atat in ceea ce priveste latura pozitiva cat si cea negativa. Si eu sunt tot leoaica si tot singura ,,,,,,si uneori ma intreb daca nu cumva sunt singura chiar din cauza mea?
poate sunt prea pretentioasa,,,
In general leoaicelor le plac "baietii-rai" care totusi pot fi imblanziti de ele...
trebuie sa fie puternici inteligenti,,,amuzanti , buni la pat ,,,,dc au si bani cu atat mai bine (dar nu e o conditie asta ,,,,doar un avantaj). trebuie sa fie cei mai cei,,,,,,si mai mult decat atat barbatul trebuie sa fie numai al lor,,,nu il impart cu nimeni ,,,,,oro totul ori nimic,,,,si de altfel ,,,,partenerii lor nici nu prea ar avea motiv sa caute in afara relatiei cate ceva, pt ca ele , leoaicele ,,,nu le ofera ocazia ,,,sa se plictiseasca....
Regula mea ,,,,ca si a celor mai multe leoaice cu siguranta,,,,,,in alegerea partenerului, este: el trebuie sa fie cel mai cel dintre toti,,,,,,pt ca femeia leu sa trebuiasca sa se ridice la nivelul lor,,,,,si mai mult deacta atat sa fie singura care ii poate depasi.....trebuie sa se poata mandri cu ei .....
Iar despre iertare,,,,,poate sti daca,,,,,persoana in cauza se caieste cu adevarat sau nu ......nu greseste niciodata in a aprecia asta ,,,,si daca Doamne fereste,,,,,intuieste ,,,,ca,,,,scuzele sunt doar ca sa scape de pedeapsa leului,,,,,,nu vaface decat sa plateasca,,,,,,,nu cu aceeasi moneda ,,,,ci cu 7 monezi mai mult,,,,,,,asa ca din intamplare.O leoaica ajunge chiar sa isi compatimeasca victima dupa ce a "aranjat-o"....Dar daca nu superi o leoaica,,,,si ii oferi atat in sufletul tau, ca partener cat si in societate locul cuvenit,,,,,poti descoperi o fiinta cu totul deosebita,,,,,pe care orice barbat si-ar dori-o alaturi. Partenerul nu va regreta decat ca nu a cunoscut-o mai devreme...... Cine are alta opinie ,,,ma poate contrazice......
emyka_12
Postat pe 29 Iunie 2009 15:28
Si eu sunt impreuna cu un Leu, fiind tot o Leoaica..depinde foarte mult de om este adevarat ca nu toti Leii sunt la fel..al meu imi ofera tot ce am oferit eu pana acuma intr-o relatie, lupta cel putin pentru moment pentru mine, pentru noi (nu stiu pe viitor),este romantic, tandru, protector, un bun ascultator si are sufletul mare de tot.Pot vb orice cu el si foarte deschis, atunci cand am nevoie de un sfat sau de sprijinul lui stiu ca ma pot baza pe el oricand, in schimb poate sa fie si foarte geleos atunci cand simte "pericolul"prin preajma...e adevarat ca intr-o relatie trebuie sa sti cand si cum sa lasi de la tine, sa fi diplomat/diplomata mai ales cand este vorba de doi Lei, este foarte important dupa parerea mea ca intr-o relatie inainte de toate sa existe respect si incredere intre cei doi parteneri











goldeneye
Postat pe 29 Iunie 2009 15:43
De la: ioana_cristina, la data 2009-04-28 17:43:25Nu sunt ranchiunoase si nu urasc, iar daca cineva le-a facut rau prefera sa ierte si sa intoarca spatele persoanei respective fara sa isi doreasca sa se razbune.


La fraza asta te contrazic,si eu sunt leu dar daca ma supara cineva e de rau,uit daca imi greseste cineva dar nu pot sa iert nici cum.
d_a
Postat pe 29 Iunie 2009 16:57
femeea Leu ,este senzuala,iubitoare de familie,plina de respect.
Maris_29_vs_Ivoriana
Postat pe 29 Iunie 2009 17:46
De la: d_a, la data 2009-06-29 16:57:19
De la: ioana_cristina, la data 2009-04-28 17:43:25Nu sunt ranchiunoase si nu urasc, iar daca cineva le-a facut rau prefera sa ierte si sa intoarca spatele persoanei respective fara sa isi doreasca sa se razbune.


La fraza asta te contrazic,si eu sunt leu dar daca ma supara cineva e de rau,uit daca imi greseste cineva dar nu pot sa iert nici cum.

asta cu suparatul/ranchiuna nu prea cred ca tine de zodie...
bgd74
Postat pe 29 Iunie 2009 22:50
Fetelor, poate ma puteti ajuta...si anume cum pot sa imi calculez singura ascendentul?
Eu sunt nascuta pe 24.07.1981 ora aproximativ 21.00..
goldeneye
Postat pe 30 Iunie 2009 12:50
intreab-o pe Raduleasca
greierash_is_back
Postat pe 30 Iunie 2009 12:59
De la: greierash, la data 2009-06-30 12:59:58intreab-o pe Raduleasca


ca le stie pe toate
d_a
Postat pe 30 Iunie 2009 15:14
ma nu fiti rele cu leoaicele...k si eu sunt una
bruneagra25
Postat pe 30 Iunie 2009 15:15
De la: bruneagra25, la data 2009-06-30 15:15:40ma nu fiti rele cu leoaicele...k si eu sunt una


greierash_is_back
Postat pe 30 Iunie 2009 15:18
De la: greierash, la data 2009-06-30 15:18:15
De la: bruneagra25, la data 2009-06-30 15:15:40ma nu fiti rele cu leoaicele...k si eu sunt una



bruneagra25
Postat pe 30 Iunie 2009 15:44
De la: goldeneye, la data 2009-06-30 12:50:32Fetelor, poate ma puteti ajuta...si anume cum pot sa imi calculez singura ascendentul?
Eu sunt nascuta pe 24.07.1981 ora aproximativ 21.00..


Poti da un google cu "calcul ascendent" si gata. Oricum ai ascendent in Pesti :)
ioana_cristina
Postat pe 30 Iunie 2009 16:23
este foarte sensibila si usor de ranit, desi pare foarte sigura pe ea si uneori dura are un suflet foarte bun si tot ce cere e respect si iubire.Atata timp cat este iubita este cea mai fericita fiinta.
kudika020675
Postat pe 1 Iulie 2009 19:28
De la: kudika020675, la data 2009-07-01 19:28:13este foarte sensibila si usor de ranit, desi pare foarte sigura pe ea si uneori dura are un suflet foarte bun si tot ce cere e respect si iubire.Atata timp cat este iubita este cea mai fericita fiinta.

mare dreptate ai!!!! dure la suprafata si sensibile in interior....
bruneagra25
Postat pe 3 Iulie 2009 11:04
Deci pânã acum e suficient de clar: fãrã o educaþie foarte bunã sau fãrã o viaþã care sã le-nveþe s-aprecieze persoanele de lângã ele, leoaicele au nativ niºte tendinþe urâte, spre a dezvolta un caracter cam fãrã scrupule. ªi mai sunt îzestrate ºi cu calitãþile ºi puterea de a succede, indiferent de drumul ales, bun sau rãu.

Aºa cã dacã eºti leoaicã ia asta ca pe un fapt dat, apriori, ºi încearcã sã nu insiºti prea mult în viaþa de zi cu zi cu orgoliul ºi mândria, ºi sã te porþi întotdeauna corect ºi fair-play faþã de toþi ceilalþi !

toughy
Postat pe 8 Iulie 2009 13:40
eu cred k ai inteles gresit ideea
Andreea87
Postat pe 8 Iulie 2009 20:56
De la: toughy, la data 2009-07-08 13:40:08Deci pânã acum e suficient de clar: fãrã o educaþie foarte bunã sau fãrã o viaþã care sã le-nveþe s-aprecieze persoanele de lângã ele, leoaicele au nativ niºte tendinþe urâte, spre a dezvolta un caracter cam fãrã scrupule. ªi mai sunt îzestrate ºi cu calitãþile ºi puterea de a succede, indiferent de drumul ales, bun sau rãu.

Aºa cã dacã eºti leoaicã ia asta ca pe un fapt dat, apriori, ºi încearcã sã nu insiºti prea mult în viaþa de zi cu zi cu orgoliul ºi mândria, ºi sã te porþi întotdeauna corect ºi fair-play faþã de toþi ceilalþi !


eu cred k pt tine te-a tepuit o leoaica....
bruneagra25
Postat pe 10 Iulie 2009 08:36
De la: Andreea87, la data 2009-07-08 20:56:59eu cred k ai inteles gresit ideea


Corecteazã-mã tu
toughy
Postat pe 10 Iulie 2009 16:27
are rost?! dupa cate mesaje "de bine" au fost postate aici tu nu ai ales dkt afronturile...eu cred k nu are rost sa te corectez...nu ai intelege
Andreea87
Postat pe 11 Iulie 2009 14:36
De la: Andreea87, la data 2009-07-11 14:36:57are rost?! dupa cate mesaje "de bine" au fost postate aici tu nu ai ales dkt afronturile...eu cred k nu are rost sa te corectez...nu ai intelege


Iar eu cred cã nu ai cu ce, pentru cã rost are ! Sunt destule mesaje ºi de rãu, nu doar de bine. Dacã pãrþile mai puþin bune ne te intereseazã ºi vrei sã le ignori în loc sã le repari treaba ta ... dar lasã-i pe alþii sã-ncerce
toughy
Postat pe 11 Iulie 2009 16:51
stii tu k nu incerc (poate sa si reusesc) sa repar propriile-mi defecte?! vb de park m-ai cunoaste... plus k, din cate vad...nu am impiedicat pe nimeni sa se autodepasasca sau sa-si vada gresesile si sa le corecteza...
Andreea87
Postat pe 13 Iulie 2009 15:13
aja e bvo!!!
kudika051653
Postat pe 13 Iulie 2009 17:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna...am nevoie de ajutor... 14 De la: voicu_monica2001 15 Mai 2009 10:38
eu capricorn el rac 4 De la: cooloana 8 Aprilie 2011 08:09
care este relatia intre femeia gemeni si barbatul rac? 5 De la: kudika044235 6 Iulie 2009 09:48
el scorpion ...eu pesti ..ar merge ?? 18 De la: paris_love 2 Iulie 2009 19:33
eu sunt taur....25 aprilie...el e pesti....11 martie... 8 De la: Kathara 1 Iunie 2009 10:09