Setari Cookie-uri

CRIZA ECONOMICA DIN ROMANIA

Ce parere aveti despre criza economica din Romania? O parte din banci nu mai acorda credite iar altele standardele pentru a contracta un credit este destul de ridicat, tinand cont mai ales de dobanzile bancilor. Multe societati au facut restructurari... Si mai nou cei de la Guvern vor ca oamenii sa renunte la salariu sau pensie!!! Ce parere aveti de asta?


docasimona
Postat pe 8 Ianuarie 2009 18:09
criza asta e mai mult pe fond psihic.......daca e la altii gata tre' sa fie si la noi......eu nu inteleg unde e criza asta?? Romania nu e afectata de criza si nici nu ar trebui sa fie....
myeyes
Postat pe 6 Februarie 2009 00:26
De la: Ali_Alina, la data 2009-02-06 00:26:00criza asta e mai mult pe fond psihic.......daca e la altii gata tre' sa fie si la noi......eu nu inteleg unde e criza asta?? Romania nu e afectata de criza si nici nu ar trebui sa fie....

Habar n-ai pe ce lume traiesti. Tu mergi doar la Mall ?

Postat pe 6 Februarie 2009 00:30
De la: Roco, la data 2009-02-06 00:30:21
De la: Ali_Alina, la data 2009-02-06 00:26:00criza asta e mai mult pe fond psihic.......daca e la altii gata tre' sa fie si la noi......eu nu inteleg unde e criza asta?? Romania nu e afectata de criza si nici nu ar trebui sa fie....

Habar n-ai pe lume traiesti.



aici ai nimerit-o

Postat pe 6 Februarie 2009 00:31
De la: Roco, la data 2009-02-06 00:30:21
De la: Ali_Alina, la data 2009-02-06 00:26:00criza asta e mai mult pe fond psihic.......daca e la altii gata tre' sa fie si la noi......eu nu inteleg unde e criza asta?? Romania nu e afectata de criza si nici nu ar trebui sa fie....

Habar n-ai pe lume traiesti. Tu mergi doar la Mall ?


Asynia
Postat pe 6 Februarie 2009 00:34
crizei este intr o poveste...:era o data o persoana care lustruia pantofi pe unul dintre cel mai circulat bulevard, afacerea ii mergea ff bine deoarece isi facea bine treaba, glumea si zambea la toata lumea..pana cand a venit un cetatean si i a spus:"nu mai rade si nu mai fi asa de vesel fiindca suntem la inceputul unei crize financiare, fi mai sobru si pune bani deoparte".
omul nostru asa a facut, nu a mai zambit punea mai putina crema p epantofi si uite asa a nu a mai avut clienti. dar omul era fericit ca cineva il avretizase despre criza si apucase sa puna ceva bani de o parte...si asa a intrat singur in criza.....
cocoanca
Postat pe 6 Februarie 2009 00:38
mrskattousa
Postat pe 6 Februarie 2009 06:14
De la: cocoanca, la data 2009-02-06 00:38:52crizei este intr o poveste...:era o data o persoana care lustruia pantofi pe unul dintre cel mai circulat bulevard, afacerea ii mergea ff bine deoarece isi facea bine treaba, glumea si zambea la toata lumea..pana cand a venit un cetatean si i a spus:"nu mai rade si nu mai fi asa de vesel fiindca suntem la inceputul unei crize financiare, fi mai sobru si pune bani deoparte".
omul nostru asa a facut, nu a mai zambit punea mai putina crema p epantofi si uite asa a nu a mai avut clienti. dar omul era fericit ca cineva il avretizase despre criza si apucase sa puna ceva bani de o parte...si asa a intrat singur in criza.....

myeyes
Postat pe 6 Februarie 2009 11:28
De la: Roco, la data 2009-02-06 00:30:21
De la: Ali_Alina, la data 2009-02-06 00:26:00criza asta e mai mult pe fond psihic.......daca e la altii gata tre' sa fie si la noi......eu nu inteleg unde e criza asta?? Romania nu e afectata de criza si nici nu ar trebui sa fie....

Habar n-ai pe ce lume traiesti. Tu mergi doar la Mall ?


am habar de mai mult de cat stii tu despre treaba asta;)
spirit de turma
myeyes
Postat pe 6 Februarie 2009 11:30
De la: hefe, la data 2009-02-06 00:31:18
De la: Roco, la data 2009-02-06 00:30:21
De la: Ali_Alina, la data 2009-02-06 00:26:00criza asta e mai mult pe fond psihic.......daca e la altii gata tre' sa fie si la noi......eu nu inteleg unde e criza asta?? Romania nu e afectata de criza si nici nu ar trebui sa fie....

Habar n-ai pe lume traiesti.



aici ai nimerit-o


cine vb
myeyes
Postat pe 6 Februarie 2009 11:30
De la: Asynia, la data 2009-02-06 00:34:14
De la: Roco, la data 2009-02-06 00:30:21
De la: Ali_Alina, la data 2009-02-06 00:26:00criza asta e mai mult pe fond psihic.......daca e la altii gata tre' sa fie si la noi......eu nu inteleg unde e criza asta?? Romania nu e afectata de criza si nici nu ar trebui sa fie....

Habar n-ai pe lume traiesti. Tu mergi doar la Mall ?




alta terminata
myeyes
Postat pe 6 Februarie 2009 11:31
De la: cocoanca, la data 2009-02-06 00:38:52crizei este intr o poveste...:era o data o persoana care lustruia pantofi pe unul dintre cel mai circulat bulevard, afacerea ii mergea ff bine deoarece isi facea bine treaba, glumea si zambea la toata lumea..pana cand a venit un cetatean si i a spus:"nu mai rade si nu mai fi asa de vesel fiindca suntem la inceputul unei crize financiare, fi mai sobru si pune bani deoparte".
omul nostru asa a facut, nu a mai zambit punea mai putina crema p epantofi si uite asa a nu a mai avut clienti. dar omul era fericit ca cineva il avretizase despre criza si apucase sa puna ceva bani de o parte...si asa a intrat singur in criza.....


fiecare percepem aceasta"criza"in masura in care o traim,partea proasta este ca si in privintza asa zisei "criza" ne caracterizeaza spiritul de turma
donttouch
Postat pe 6 Februarie 2009 11:34
De la: Ali_Alina, la data 2009-02-06 11:30:39
De la: hefe, la data 2009-02-06 00:31:18
De la: Roco, la data 2009-02-06 00:30:21
De la: Ali_Alina, la data 2009-02-06 00:26:00criza asta e mai mult pe fond psihic.......daca e la altii gata tre' sa fie si la noi......eu nu inteleg unde e criza asta?? Romania nu e afectata de criza si nici nu ar trebui sa fie....

Habar n-ai pe lume traiesti.



aici ai nimerit-o


cine vb



daca nu te-a afectat pe tine, taci din gura !
macar din respect pt oamenii afectati

Postat pe 6 Februarie 2009 11:38
De la: hefe, la data 2009-02-06 11:38:47
De la: Ali_Alina, la data 2009-02-06 11:30:39
De la: hefe, la data 2009-02-06 00:31:18
De la: Roco, la data 2009-02-06 00:30:21
De la: Ali_Alina, la data 2009-02-06 00:26:00criza asta e mai mult pe fond psihic.......daca e la altii gata tre' sa fie si la noi......eu nu inteleg unde e criza asta?? Romania nu e afectata de criza si nici nu ar trebui sa fie....

Habar n-ai pe lume traiesti.



aici ai nimerit-o


cine vb



daca nu te-a afectat pe tine, taci din gura !
macar din respect pt oamenii afectati


si de ce sa tac?? mi am zis parerea......ce trebui nu mai sa ma plang ca ''vai ce rau e cu criza asta''......e in capul vostru......ca Romania nu ar trebui sa fie afectata
myeyes
Postat pe 6 Februarie 2009 15:29
Ali si camila, tu tii contact cu cineva? lucrezi pe undeva? esti student? iesi afara din casa? Te uite pe stiri pe net sau tv?
Daca da, inseamna ca esti glumeata si chiar imi place de tine, m-ai surprins placut cu raspunsul tau!
Daca nu, stai linistita, nu te agita, tu traiesti in lumea ta... e o lume perfecta... unii sunt cu turma... tu cu camilele....criza nu te-a afectat ca pascutul nu s-a restrans...nu s-au retras 300 de firme de constructii... proprietatile imobiliare se vand de rup...bursa nu a scazut de 5 ori... traficul auto nu a scazut de 3 ori...firmele de transport nu au intrat in colaps...bugetul nu e pe sponci... nu se imprumuta guvernul 7 md euro...banii se colecteaza la buget in avans...
Care criza... ???!!!

Postat pe 6 Februarie 2009 17:35
De la: Roco, la data 2009-02-06 17:35:05Ali si camila, tu tii contact cu cineva? lucrezi pe undeva? esti student? iesi afara din casa? Te uite pe stiri pe net sau tv?
Daca da, inseamna ca esti glumeata si chiar imi place de tine, m-ai surprins placut cu raspunsul tau!
Daca nu, stai linistita, nu te agita, tu traiesti in lumea ta... e o lume perfecta... unii sunt cu turma... tu cu camilele....criza nu te-a afectat ca pascutul nu s-a restrans...nu s-au retras 300 de firme de constructii... proprietatile imobiliare se vand de rup...bursa nu a scazut de 5 ori... traficul auto nu a scazut de 3 ori...firmele de transport nu au intrat in colaps...bugetul nu e pe sponci... nu se imprumuta guvernul 7 md euro...banii se colecteaza la buget in avans...
Care criza... ???!!!


pot sa stiu si eu de ce te rezumi la ''camile'' si ''pascut''??......daca numele meu este Ali gata tre' sa am legatura cu camile?? daca esti asa citit ai avea alta ratiune in gandire si nu te ai limita......
pretul proprietatile imobilare a scazut inainte de asa zisa criza in Romania asta pt cunostintza ta, bursa e influentata din afara normal, unde a scazut traficul auto?? sigur nu locuiesti in Bucuresti....
daca te ai documenta putin Romania nu ar fi trebui sa fie afectata de criza....ne era bine.....
si da pe noi nu ne-a afectat criza ....lumea vine in fiecare seara in cafenele chiar daca e ''criza ''.......poate doar magazinele cu haine merg mai prost si a trebuit sa facem reducere .....dar nu e pierdere mare
myeyes
Postat pe 6 Februarie 2009 17:47
De la: Ali_Alina, la data 2009-02-06 17:47:29
De la: Roco, la data 2009-02-06 17:35:05
si da pe noi nu ne-a afectat criza ....lumea vine in fiecare seara in cafenele chiar daca e ''criza ''.......

Ali, ai dreptate, chiar m-ai convins, nu e criza pentru ca lumea vine si bea cafea.
Si eu am un magazin de paine si mie chiar imi merge mai bine. Crezi ca merge sa le combinam? paine-cafea ? sau paine-haine ?

Postat pe 6 Februarie 2009 17:57
De la: Roco, la data 2009-02-06 17:57:13
De la: Ali_Alina, la data 2009-02-06 17:47:29
De la: Roco, la data 2009-02-06 17:35:05
si da pe noi nu ne-a afectat criza ....lumea vine in fiecare seara in cafenele chiar daca e ''criza ''.......

Ali, ai dreptate, chiar m-ai convins, nu e criza pentru ca lumea vine si bea cafea.
Si eu am un magazin de paine si mie chiar imi merge mai bine. Crezi ca merge sa le combinam? paine-cafea ? sau paine-haine ?


ti-am dat un exemplu pt ca aceasta ''criza'' se simte diferit......la unii in mare masura, la unii mai putin sau chiar deloc......nu vreau sa te conving de nimic......eu mi am spus doar parerea pe acest topic fara sa jignesc pe nimeni.......nu asta a fost intentia mea........si am observat ca parerea mea este impartita,,,,,
daca cineva nu este de acord cu voi sariti si jigniti.....nu da ti dovada de nimic,,,,,poate doar de lipsuri,,,,,cu scuzele de rigoare,
o seara buna in continuare!









myeyes
Postat pe 6 Februarie 2009 18:27
Ali, in Romania s-a dublat somajul (cifre ian 2008-ian 2009). In SUA numai in ian 2009 au fost dati afara aproape 600.000 de oameni. In Spania somajul este 12% si se asteapta sa ajunga la 18% in dec 2009.
Economia fiind globalizata influentele ating si Romania...

Postat pe 8 Februarie 2009 10:20
Nu cunosc statistici despre criza economica dar stiu ca bugetarilor nu li se va da nimic in plus la salariu pana la urma, li se iau sporurile...tatal meu este profesor si stie sigur asta, de fapt trebuie sa dea inapoi o suma de bani si s-ar putea sa ii ia inapoi si salariul de merit which s u c k s

Varul meu lucreaza la o agentie de publicitate f tare si au fost concediati o gramada...acum el ajunge acasa si la 12 noaptea, pt ca este personal putin si totusi trebuie sa termine treaba


Asa ca ali_alina , shut up !

Postat pe 8 Februarie 2009 19:04
eee si la noi se fac restructurari... dar se pare ca dau afara doar incompetentii

goooo si pe mine nu poate decat sa ma bucure asta..
aaa si ne-au taiat din cheltuieli....dar tot avem inca protocoale.

hmmm sa spunem ca se simte in prudenta .... cheltuielilor a achizitiilor de marfa cu termen lung de stocare si vanzare ...etc.
comparativ cu anul trecut insa stam mai prost per total.
dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Februarie 2009 19:13
1. Cum dai afara un incompetent in Romania?
2. Ia uite, tara arde si baba se piaptana...Citesc previziuni economice si se zbarleste parul pe mine la ideea ca s-ar putea ca vreodata sa nu am cu ce hrani copilul.
3. Explica-le ca nu e criza in Romania prietenilor mei care au ramas fara servici sau care au trebuit sa isi inchida pravaliile si sa plecela ei in tara, sa gaseasca altceva de facut.
4. Analistii "vad" lupte de strada incepand cu toamna anului 2009. Nu au zis Austria, nu Marea Britanie, nu Spania...ci Romania, Bulgaria etc, tari din Europa de Est. Credeti ca e posibil? Mie mai ca-mi vine sa cred, deoarece mi-a trecut asta prin cap inainte sa-i aud pe ei.
akri
Postat pe 30 Martie 2009 11:45
Dragilor... in primul rand Romania este in criza de 20 de ani...acum se petrece doar o acutizare a crizei. In al-2lea rand sa spui ca , criza este mai mult la nivel psihic este cea mai mare aberatie din istorie....Spune-mi te rog asta mie in fata , ca am ramas fara job din cauza ca am criza la nivel psihic si s-ar putea sa iti dau vreo doua dupa cap ca sa te trezesc la realitatea de dincolo de Mall. Si la fel spune-le asta si celorlalti romani care fie nu mai au de lucru , fie salariile lor s-au micsorat vizibil si stau mai mult prin somaj tehnic decat la lucru si au ajuns sa traga de bani de pe o zi pe alta. De ce? Pentru ca intr-o economie globalizata din care tindem sa facem si noi parte , unele tari sunt dependente fata de altele...iar Romania este intr-o proportie uriasa dependenta de statele din Vest din mai multe motive .. 1. Un procent insemnat din populatie lucreaza in companii multinationale straine care si-au deschis fabrici sau centre de logistica pe teritoriul Romaniei si daca acestea nu mai au de lucru...nici romanii nostrii evident ca nu mai au de lucru...De ce? Din cauza crizei...bingo ;) .. Pe de alta parte...recesiunea economica din statele dezvoltate a afectat exporturile Romaniei catre acestea (la ce mai exportam si noi ) si automat au scazut si profiturile inregistrate din export..De ce? Din cauza crizei...bingo ;) O a-3a problema cauzata de recesiunea din Vest si care afecteaza Romania este lipsa locurilor de munca in Vest....in Spania de ex..somajul a atins o rata imensa, iar primii vizati pentru "expulzare" sunt imigrantii...care unde vor veni? tot in Romania , vor spori aici numarul somerilor si vor pune o presiune din ce in ce mai mare pe bugetul de asigurari sociale , si asa sufocat de cresterea somajului de la noi...de ce? tot din cauza crizei economice evident. Pe de alta parte tine cont ca statul a ajuns sa micsoreze salariile la bugetari pentru ca nu mai face fata cu plata obligatiilor bugetare - salarii,pensii, somaje...etc... de ce? pentru ca din cauza reducerii pe de-o parte a activitatii firmelor care sa aduca bani la buget , pe o alta parte a reducerii numarului contribuabililor la buget si cresterea numarului asistatilor si in al-3 lea rand a scaderii consumului aducator de TVA la bugetul de stat...ia ghiciti ce s-a intamplat? au scazut fondurile...evident ! De ce? tot din cauza crizei...Tineti cont ca o parte din banii veniti de la FMI imprumut au mers la plata pensiilor si a salariilor bugetarilor, un fapt de o gravitate extrema intr-o economie care se vrea de piata !...Daca acesti bani nu veneau stiti ce se intampla? nu vreau sa ma gandesc...va las pe voi....iar din 2011 daca nu vom avea o crestere economica suficienta sa sustina plata acestor bani catre FMI inapoi...stiti ce se va intampla? ...va las tot pe voi sa va ganditi..eu stiu deja....Asa ca dragilor criza economica din Romania este mult..mult mai grava decat s-ar crede si decat ne lasa guvernantii nostrii fara cap sa credem ca e...Ne vor arata dupa ce trec alegerile de fapt cum stam...si va spun eu ca stam foarte rau...asa ca...pregatiti-va...trage-ti aer in piept...poate fi si mai rau ! Numai bine si o criza usoara...
cosminhd83
Postat pe 27 Mai 2009 10:37
Sunt de aceeasi parere.In Romania aceasta criza este imaginara.
Catalina_Zamfir
Postat pe 27 Mai 2009 16:15
l_diana_c
Postat pe 27 Mai 2009 16:29
noi sa fim santaosi ca criza trece
roz5blue6lila7
Postat pe 27 Mai 2009 16:34
De la: roz5bule6lila7, la data 2009-05-27 16:34:03noi sa fim santaosi ca criza trece


Tocmai asta e problema .. ca nu trece... cele doua razboaie mondiale au inceput duca ce tarile nu si-au mai revenit din crizele economice care au venit.. tare mie teama ca se repeta istoria.. si se cam pare ca corea se da in vant sa testeze si bombe nucleare in pamant... cica nu afla nimeni ca se pregatiesc de razboi.
rugativa sa nu am dreptate, sa nu fie si cel deal treilea rasboi.
Tiriac a spus clar... criza adevarata va veni in romania abia in vara toamna si atunci bancile isi vor cere bani inapoi de la cei care nu au bani sa dea .. = populatia va fi data afara din casa si casele vandute.. exact ca la americani.
cathysailor
Postat pe 27 Mai 2009 22:19
De la: cathysailor, la data 2009-05-27 22:19:00
De la: roz5bule6lila7, la data 2009-05-27 16:34:03noi sa fim santaosi ca criza trece


Tocmai asta e problema .. ca nu trece... cele doua razboaie mondiale au inceput duca ce tarile nu si-au mai revenit din crizele economice care au venit.. tare mie teama ca se repeta istoria.. si se cam pare ca corea se da in vant sa testeze si bombe nucleare in pamant... cica nu afla nimeni ca se pregatiesc de razboi.
rugativa sa nu am dreptate, sa nu fie si cel deal treilea rasboi.
Tiriac a spus clar... criza adevarata va veni in romania abia in vara toamna si atunci bancile isi vor cere bani inapoi de la cei care nu au bani sa dea .. = populatia va fi data afara din casa si casele vandute.. exact ca la americani.


ce? cum? n-am inteles nimic...
l_diana_c
Postat pe 27 Mai 2009 22:20
scorpyoW
Postat pe 28 Mai 2009 00:08
De la: cathysailor, la data 2009-05-27 22:19:00
De la: roz5bule6lila7, la data 2009-05-27 16:34:03noi sa fim santaosi ca criza trece


Tocmai asta e problema .. ca nu trece... cele doua razboaie mondiale au inceput duca ce tarile nu si-au mai revenit din crizele economice care au venit.. tare mie teama ca se repeta istoria.. si se cam pare ca corea se da in vant sa testeze si bombe nucleare in pamant... cica nu afla nimeni ca se pregatiesc de razboi.
rugativa sa nu am dreptate, sa nu fie si cel deal treilea rasboi.
Tiriac a spus clar... criza adevarata va veni in romania abia in vara toamna si atunci bancile isi vor cere bani inapoi de la cei care nu au bani sa dea .. = populatia va fi data afara din casa si casele vandute.. exact ca la americani.


aoleo, mami
nu te mai da mare ca esti studenta ca te faci de rusine, zau asa
kitty_krieger
Postat pe 28 Mai 2009 00:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Like 1 De la: cristina2502 2 Martie 2012 21:42
Un indemn la solidaritate! 5 De la: Shamballa 20 Februarie 2009 16:24
ACUM ESTE MOMENTUL! 29 De la: ipahebirowtnod 11 Noiembrie 2010 20:33
Gold Cosmetics 5 De la: kudika112693 29 Mai 2010 01:05
Loc de joaca pentru copii-Petreceri 3 De la: Arkadya 29 Ianuarie 2012 13:06