Setari Cookie-uri

La ce virsta ati inceput viatsa sexuala???

salutare!! am si eu o intrebare: la ce virsta v-ati inceput viatsa sexuala?? multi vb despre asta, deseori se atinge tema data in zilele noastre... multe fete spun ca nu ar fi loc pentru graba, dar totusi subiectul ramine... sunt si eu adolescenta, virgina SI NU IMI ESTE RUSINE! dar totusi m-ar interesa care ar fi virsta potrivita pentru a face ASTA
Lady_Shadow
Postat pe 12 Ianuarie 2009 00:43
Ti-e pofta ?
Lillix
Postat pe 12 Ianuarie 2009 00:50
stii, la urma urmei sint si eu om... dar de aia si sunt pentru ca am cap pe umeri, si sa il mai folosesc... totusi intrebarea ta ar putin deplasata de tema
Lady_Shadow
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:30
Nu e deplasata! Daca organismul tau itzi cere s-ar putea spune ca este varsta potrivita! Apoi depinde de tine s-o faci avand capul pe umeri pe cat posibil! atata tot! Ideea este ca nu exista o varsta fixata stiintzific...depinde de organismul fiecaruia, acu' evident in limita bunului simtz! Stay cool...
Lillix
Postat pe 12 Ianuarie 2009 14:18
De la: glossy, la data 2009-01-12 00:43:17salutare!! am si eu o intrebare: la ce virsta v-ati inceput viatsa sexuala?? multi vb despre asta, deseori se atinge tema data in zilele noastre... multe fete spun ca nu ar fi loc pentru graba, dar totusi subiectul ramine... sunt si eu adolescenta, virgina SI NU IMI ESTE RUSINE! dar totusi m-ar interesa care ar fi virsta potrivita pentru a face ASTA

Sa o faci cand te simti tu pregatita, cand stii ca detii controlul. In niciun caz sa nu faci asta numai pt ca vrea el si atat, cu toate ca tii la el. Cand se creaza atmosfera perfecta vei sti si...go for it! Gandeste in perspectiva astfel incat sa nu iti para rau ulterior. Atata tot.
ablazancadar
Postat pe 12 Ianuarie 2009 14:34
stiu si eu de faza: fa-o kind esti pregatita... totusi, cu toate ca de multe ori m-am simtit pregatita pina la urma am ezitat... mai e si alt aspect: parintii, si anume mereu lectii de morala, ca trebuie sa-mi pastrez integritatea etc, etc... poate ca a avut un impact mult prea mare asupra mea, si acum stau si ma ghindesc la consecinte: daca o fac si afla, e vai si amar de pielea mea si bla bla bla... deci, kit de pregatita nu m-as simti, kit de mare nu ar fi pofta, mereu apare in fatza mea kipul tatalui meu care ma invatza ce sa fac :( poate ca ar fi un semn ca inca nu e timpul... dar ispita uneori e foarte mare... cred ca sunt persoane care ma inteleg ce spun
Lady_Shadow
Postat pe 12 Ianuarie 2009 21:20
eu mi am inceput o chiar la 16 ani...si din cate stiu asta e varsta minima si optima pt un astfel de eveniment unic in viata...te iubesc
Teodutza84
Postat pe 13 Ianuarie 2009 03:03
inceperea actuli sexual nu are virsta,.....o faci cind simti ca merita cu adevarat..nu ca auzi tu pe cei din jur ca o fac...sau ca toate prietenele mele au facuto eu nu....toate la timpul lor..mai intai gaseste baiatul potrivit pe care sa il iubesti si dupa gindeste-te cind e bine sa o faci.....
mikela_my
Postat pe 13 Ianuarie 2009 15:36
Cand vei gasi omul potrivit + cand vei simti ca poti sa-ti asumi consecintele, indiferent de ce natura...

Postat pe 13 Ianuarie 2009 15:42
deci cum am scris mai sus... de multe ori m-am simtit pregatita, si era kit pe ce, dar... nu a fost sa fie... exista si acea persoana iubita, si anume cu el au si fost aceste ocazii... dragostea e dragoste, totul bine si frumos, dar vine acel moment kind vrei ceva mai mult.. il inteleg perfect, si el ma intelege dar oricum ceva ma impiedica... poate acele "aspecte" care mi-au fost inscrise in constiinta, ca virginitatea trebuie pastrata pe kit mai mult posibil...
Lady_Shadow
Postat pe 13 Ianuarie 2009 17:02
De la: glossy, la data 2009-01-13 17:02:39deci cum am scris mai sus... de multe ori m-am simtit pregatita, si era kit pe ce, dar... nu a fost sa fie... exista si acea persoana iubita, si anume cu el au si fost aceste ocazii... dragostea e dragoste, totul bine si frumos, dar vine acel moment kind vrei ceva mai mult.. il inteleg perfect, si el ma intelege dar oricum ceva ma impiedica... poate acele "aspecte" care mi-au fost inscrise in constiinta, ca virginitatea trebuie pastrata pe kit mai mult posibil...

Si tocmai din acest motiv amana pana cand iti convne si te gandesti numai la persoana cu care esti.Si eu am avut aceeasi problema. Important nu este numai sa vrei, sa simti placere din partea tipului...trebuie sa fii impacata cu tine. Nu e capat de tara prima data, sa stii, dar trebuie sa fie cand, cum , unde si cu cine vrei tu.
ablazancadar
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:22
Varsta nu e importanta. E importanta maturitatea, mentalitatea si faptul ca intr-un moment din viata corpul incepe sa-ti ceara sa faci asta. Hormonii trebuie eliberati. Fa-o cu ineva care merita si nu o face doar pentru ca il iubesti. Exista mult mai multe aspecte importante. Tu daruiesti ceva, desi putini barbati isi mai dau seama de asta. Daruiesti ceva din tine si ca psihic, nu doar ca fizic. Nu te grabi!
D3utza
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:28
in momentul in kre simti k iubesti persoana cu kre esti si el te face sa iti doresti asta poti sa o faci fara regrete...chiar dak nu va fi el alesul u nu vei avea regrete la final!cel putin asta e viziunea mea...eu asa am facut si desi s-a terminat f nasol relatia respectiva nu am avut nici un regret pt k am favut ce simteam la momentul respectiv...aveam 18 ani!:)
angel_in_disguise
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:51
pai kestia ca trebuie sa fii pregatita stiu si eu... m-am interesa virsta concreta
Lady_Shadow
Postat pe 15 Ianuarie 2009 22:16
De la: glossy, la data 2009-01-15 22:16:11pai kestia ca trebuie sa fii pregatita stiu si eu... m-am interesa virsta concreta

pai draga mea nu prea exista asa ceva,o poti incepe si la 14 si la 16 si la 18 la cat vrei u,important e ca persoana care e langa u in acel moment sa te merite intradevar,sa fie calm si cel mai important lucru este k u sa iti doresti acest lucru cu persoana respectiva
annutza
Postat pe 15 Ianuarie 2009 22:43
dar nu ne-ai zis ce varsta ai u,sau nu am vazut eu???te pup si nu te impacienta,ai timp berechet
annutza
Postat pe 15 Ianuarie 2009 22:45
Sa fii pregatita ...da! e corect,dar shtitzi voi fetelor,ca una de 13 ani muuult ce poate sa simta,a intilnit un baiat shi gata! i se pare ca cade ceru-n cap ca asta-i dragoste adevarata shi nushtiu mai ce
Nu vreau acum sa supar pe cineva care a facut-o mai devreme,dar medicii zic un lucru :cit de pregatita nu s-ar simti fata,asta nu inseamna nimi,este o virsta cind organele genitale sunt pregatite,shi asta nu depinde de dorintele fetei,hormonii joaca,desigur ,dar astainc anu inseamna ca GATA!!! a venit timpul,medicii vorbesc de vista 18-19 ani
mai repet o data,nu vreau sa supar pe cineva,doar mi-am exprimat vis-a-vis de sitatie
Misleo
Postat pe 31 Ianuarie 2009 15:13
De la: Misleo, la data 2009-01-31 15:13:34Sa fii pregatita ...da! e corect,dar shtitzi voi fetelor,ca una de 13 ani muuult ce poate sa simta,a intilnit un baiat shi gata! i se pare ca cade ceru-n cap ca asta-i dragoste adevarata shi nushtiu mai ce
Nu vreau acum sa supar pe cineva care a facut-o mai devreme,dar medicii zic un lucru :cit de pregatita nu s-ar simti fata,asta nu inseamna nimi,este o virsta cind organele genitale sunt pregatite,shi asta nu depinde de dorintele fetei,hormonii joaca,desigur ,dar astainc anu inseamna ca GATA!!! a venit timpul,medicii vorbesc de vista 18-19 ani
mai repet o data,nu vreau sa supar pe cineva,doar mi-am exprimat vis-a-vis de sitatie


nici un fel de suparare (parerea mea), adevarul e adevar... eu personal nu am 13 ani... demult nu-i mai am.. cred ca se observa uite un raspuns ca al tau si am vrut sa primesc, argumentat... nu numai ca "fa-o kind esti pregatita", asta deja o stiu thx pentru comentarii
Lady_Shadow
Postat pe 31 Ianuarie 2009 22:26
De la: Lady_Shadow, la data 2009-01-31 22:26:09
De la: Misleo, la data 2009-01-31 15:13:34Sa fii pregatita ...da! e corect,dar shtitzi voi fetelor,ca una de 13 ani muuult ce poate sa simta,a intilnit un baiat shi gata! i se pare ca cade ceru-n cap ca asta-i dragoste adevarata shi nushtiu mai ce
Nu vreau acum sa supar pe cineva care a facut-o mai devreme,dar medicii zic un lucru :cit de pregatita nu s-ar simti fata,asta nu inseamna nimi,este o virsta cind organele genitale sunt pregatite,shi asta nu depinde de dorintele fetei,hormonii joaca,desigur ,dar astainc anu inseamna ca GATA!!! a venit timpul,medicii vorbesc de vista 18-19 ani
mai repet o data,nu vreau sa supar pe cineva,doar mi-am exprimat vis-a-vis de sitatie


nici un fel de suparare (parerea mea), adevarul e adevar... eu personal nu am 13 ani... demult nu-i mai am.. cred ca se observa uite un raspuns ca al tau si am vrut sa primesc, argumentat... nu numai ca "fa-o kind esti pregatita", asta deja o stiu thx pentru comentarii
Misleo
Postat pe 1 Februarie 2009 11:08
W'r welcome!
succes Lady_Shadow
Misleo
Postat pe 1 Februarie 2009 11:11
Varsta nu e definitorie, organismele pot diferi mult la acceasi varsta. Ca sa nu mai zic de varsta emotionala, care chiar e foarte diferita de la o persoana la alta.
Eu una pana pe la 17 ani ma simteam inca un copil, si chiar si aratam ca un copil ;-) Deci....nici vorba de asa ceva. De-abia pe la 20 am simtit ca trebuie sa incep si eu :-)
Dar cand va fi timpul, vei simti ca iti doresti asta. Si atunci, nu uita ca tu esti cea mai importanta! Fa numai cum simti tu!
DayC
Postat pe 4 Aprilie 2009 15:47
hhmmmm...virginitatea mi-am pierdut-o la 22 ani si 3 luni( insa am regretat ca am stat asa mult)
referitor la parinti ....a fost simplu....le-am sus clar si raspicat " atunci cand o voi face o sa fiti primii care o sa aflati...si pina atunci nu ma stresati cu scenarii inutile"(din acel moment nici macar nu au mai adus vorba de acest subiect , insa si eu m-am tinut de cuvant ....)
totusi tinind cont ca ai doar 17 ani ......mai poti astepta....insa parerea mea nu conteaza
ninushk
Postat pe 6 Aprilie 2009 12:22
Daca sunteti interesate...
Cassey_
Postat pe 22 Mai 2009 11:02
Doctorii spun ca daca vita sexual o incepi mai devreme decat ar trebui( unele la 12 ani au si copii) poti dispune de riscul de a face cancer de col uterin. Pe de alta parte, hormonilor, intr-un anumit moment, nu le poti comanda si te ia valul, indiferent de varsta.

Cel mai bine e sa te gandesti la sanatatea ta, zic eu.

Dar oricum, nu e o rusine sa incepi .....cand vrei.

Ps: Pe mine la 16 ani m-a pus dracul sa o fac. Si regret si acum.
amr2009
Postat pe 22 Mai 2009 11:40
De la: amr2009, la data 2009-05-22 11:40:28Doctorii spun ca daca vita sexual o incepi mai devreme decat ar trebui( unele la 12 ani au si copii) poti dispune de riscul de a face cancer de col uterin. Pe de alta parte, hormonilor, intr-un anumit moment, nu le poti comanda si te ia valul, indiferent de varsta.

Cel mai bine e sa te gandesti la sanatatea ta, zic eu.

Dar oricum, nu e o rusine sa incepi .....cand vrei.

Ps: Pe mine la 16 ani m-a pus dracul sa o fac. Si regret si acum.


mi-a placut cum ai spus-o...
Lady_Shadow
Postat pe 22 Mai 2009 19:31
De la: amr2009, la data 2009-05-22 11:40:28Doctorii spun ca daca vita sexual o incepi mai devreme decat ar trebui( unele la 12 ani au si copii) poti dispune de riscul de a face cancer de col uterin. Pe de alta parte, hormonilor, intr-un anumit moment, nu le poti comanda si te ia valul, indiferent de varsta.

Cel mai bine e sa te gandesti la sanatatea ta, zic eu.

Dar oricum, nu e o rusine sa incepi .....cand vrei.

Ps: Pe mine la 16 ani m-a pus dracul sa o fac. Si regret si acum.

precoce..precoce eu mai mai tarziu pe la 24 asa
coffeeta
Postat pe 22 Mai 2009 19:57
odata candva undeva cand m-am simtzit bine
yumy
Postat pe 22 Mai 2009 20:01
P la 27,cu persoana potrivita ,pe care am simtit-o ca va fi fericirea mea!Si nu m-am inselat!
PS:sper ca nu va par "inapoiata" ,k am asteptat atat.Oricum nu credeam ca un himen acolo ma lipsea de termenul "femeie',numai ca nu am simtit decat atunci ca e cel mai potrivit moment si iubitul meu ,cel mai potrivit om,care m-a facut sa am incredere in mine !
luyyzz
Postat pe 22 Mai 2009 22:42
Io inca sunt virgina
Diavolyta_
Postat pe 23 Mai 2009 12:58
De la: Teodutza84, la data 2009-01-13 03:03:09eu mi am inceput o chiar la 16 ani...si din cate stiu asta e varsta minima si optima pt un astfel de eveniment unic in viata...te iubesc


Tot atunci ai baut si pipilica prima data?
Diavolyta_
Postat pe 23 Mai 2009 12:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lacoquette non stop 11 De la: angelo_micnegrusiurat 22 August 2010 14:08
Sotul are fantezia sa o facem cu alta femeie 1 De la: kudika_1043728 18 August 2022 22:39
Relatie..sexuala...de durata...exista? 19 De la: kudika022144 7 Iunie 2009 21:39
buna...am si eu o nelamurire...poate sa traiasca un barbat in aceeasi casa cu sotia,sa doarma in acelasi pat insa sa nu faca dragoste....? 64 De la: kudika029282 1 Septembrie 2010 16:23
dupa prima experienta sexuala 19 De la: one_size 12 Mai 2010 12:05