Setari Cookie-uri

AM NEVOIE DE UN SFAT

Povestea mea e de telenovela...la varsta de 21 de ani am cunoscut un barbat cu 14 ani mai mare ca mine, insurat, cu un copil de care m-am indragostit. Povestea noastra de dragoste a durat atunci un an si ceva pana cand nu am m-ai rezistat sa fiu "a doua". Intre timp eu m-am casatorit cu un om pe care nu-l iubesc , tin la el dar nu-l iubesc. De curand el a reaparut in viata mea cu un telefon prin care mi-a spus ca a divortat de aproape un an si ca in tot acest timp nu a incetat sa ma iubeasca. Stiind ca si eu l-am iubit foarte mult, iar ruptura a fost foarte dureroasa pt mine, am reaprins scanteia...ne-am reintalnit dupa 3 ani si jumatate intr-o gara si nu stiu ...e ceva cum nu am visat vreodata...el un pic mai carunt iar eu mai matura si maritata bineinteles...si la fel de indragostiti si fericiti...nu stiu cum sa va explic ce mult il iubesc pe omul asta si ce mult isi doreste sa fim impreuna, sa ne iubim, sa facem o fetita (ne place foarte mult sa visam impreuna). Problema e ca acum eu sunt casatorita si sotul meu stie ca nu-l iubesc. Am pomenit deja de divort dar mai sunt parintii nostrii care se opun total ( s-a mers pana la amenintari din partea alor mei), mama lui este foarte bolnava ...nu stim cat o s-o mai duca...si asa am hotarat sa mai asteptam...nu stim ce asteptam dar asteptam...si mi-e groaza sa mai stau cu sotul meu si imi este foarte dor de iubitul meu pe care i; iubesc atat de mult...VA ROG, DATI-MI UN SFAT!
ofatasingura
Postat pe 13 Ianuarie 2009 08:56
POI CE TE-AI MAI MARITAT CU EL DACA NU-L IUBESTI??
sirena22
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:05
Pt ca asa e in viata...probabil de frica sa nu raman singura si din cauza presiunilor facute de parinti asupra noastra.
ofatasingura
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:09
Problema e una singura: trebuie sa te gandesti la ceea ce e bine pentru tine. Nu te mai gandi la ce spun cei din jur, la cum se opun parintii, etc. Sa fim seriosi esti femeie matura si stii ceea ce iti place si iti face bine. Acum depinde numai de tine ce consideri ca merita facut. Numai sa nu amani prea mult asteptarea ca poate doar sa dauneze, iar tu vei fi cea care va simti toate spargandu-se in capul ei.
Si pentru raspunsul primit pentru tine cu: "ce te-ai maritat" oamenii se mai marita si din nevoia de a avea o siguranta, nu am mai vazut asa de des maritandu-se din iubire. Am observat cu stupoare k iubirea si romantismul au devenit un oarecare moft...ceea ce e tare dureros.
Revenind la tine: Capul sus si folow your heart:)
JosephineRose
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:17
dar adca parintii nu sunt de acord si el stie ca nu-l iubesti si masa mai are oleaca si da coltu de ce nu va separati fara sa stie ai tai si ai lui.......???
sirena22
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:37
Pt ca sotul meu este un introvertit, un mut si cum se zice ca "mutu f... pamantul " imi este teama de reactiile lui si de ce ar putea face in cazul asta.
ofatasingura
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:42
uf... tare trist! dar zau asha... o sa stai alaturi d cineva p care nu iubesti doar d gura unora shi d posibilitatea mortii alteia?
dupa c mama sotului tau va muri sigur vor interveni alte asha zise motive... shi iar o sa tb sa astepti... shi tot asha....
shi dupa ce ai tai vor fi la 2 metri sub pamant ( scuza mi expresia dura ) tu vei fi deja batrana... shi ia zi mi tu mie cum o sa t mai bucuri de restu anilor, dupa ce ai pierdut altii alaturi de cineva p care nu iubesti shi pt a nu ii mai necaji pe altii? ei traiesc cumva pt tn? e adev k te au crescut, dar tu ai viatza ta p care tb sa ti o traiesti cum simti tu k iti e mai bn... nu mai suntem p vremea bunicilor k sa stam ingropati intr o casnicie de gura satului!
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 13 Ianuarie 2009 16:44
Aiurea. Nu-ti mai zic ca nu trebuia sa te mariti cu o persoana pe care nu o iubesti, ca raul deja e facut. Acum iti ramane de facut ceea ce isi doreste sufletul tau, nu trai dupa cum vor ceilalti,traieste cum vrei tu.Timpul trece f repede, zboara si viata e mai scurta decat crezi.Ai sansa sa faci lucrurile ce te fac fericita si sa simti ca traiesti. Parerea mea ca mai bine sa ai o viata scurta dar sa fii fericita decat o viata lunga in care n-ai simtit ca traiesti si n-ai cunoscut fericirea, iubirea adevarata.
Asculta-ti inima si fii fericita!
DeeaCatalina
Postat pe 13 Ianuarie 2009 22:39
Va multumesc fetelor, nu credeam ca o sa mi se raspunda atat de repede! Of, Doamne...de ce trebuie sa fie atat de greu? In fiecare zi trebuie sa am certuri pe tema asta...cu parintii mei, cu neamurile mele, cu neamurile lui....m-am cam saturat sa stiti si am incetat sa mai raspund la telefoane si imi este teama ca o sa ma inchid asa de tare in mine incat sa nu mai vreau nimic de la viata asta amara pe care o am eu. Nu va mai spun ca acum sotul meu e ca un mielusel pe langa rudele mele si baga tot felul de fitile si de strambe ca sa iasa el bine si arunca toata vina asupra mea iar eu am obosit sa ma mai justific. Abia astept sa se termine totul!
ofatasingura
Postat pe 14 Ianuarie 2009 08:25
In primul rand nu tebuia sa te casatoresti cu el, imi pare rau dar asta e adevarul. Asa facem noi oamenii, ne complacem in diferite situatii tocmai pt a nu fi singuri. Nu te lasa influentata, mai ales ca sotul tau stie ca nu il iubesti.Trebuie sa analizezi foarte bine totul, "la rece", sa faci cum ti-e tie mai bine. Bafta!
dada83
Postat pe 14 Ianuarie 2009 08:34
este destul de greu sa nu tii cont de persoanele din jur, mai ales cand vine vorba de familie. insa cred ca este timpul sa ai grija si de sufletul tau. familiei o sa ii treaca. nu cred ca se face moarte de om daca divortezi. spui ca sotul tau stie ca nu il iubesti...dar el pe tine te iubeste?
deeutza23
Postat pe 14 Ianuarie 2009 08:43
Eu nu stiu cum intelege el dragostea...este rece, lipsit de afectiune, de tandrete si pe langa astea mai e si lipsit de bune maniere, in sensul ca nu stie sa zica sarut-mana decat maica-sii, nu ma tine de mana cand mergem undeva ci il trag eu de brat si multe altele...el e multumit daca tac din gura si sa o mai facem din cand in cand cand are el chef.
ofatasingura
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:35
De la: melira, la data 2009-01-14 11:35:02Eu nu stiu cum intelege el dragostea...este rece, lipsit de afectiune, de tandrete si pe langa astea mai e si lipsit de bune maniere, in sensul ca nu stie sa zica sarut-mana decat maica-sii, nu ma tine de mana cand mergem undeva ci il trag eu de brat si multe altele...el e multumit daca tac din gura si sa o mai facem din cand in cand cand are el chef.


beah.. c fatarnic!
draga mea, pune piciorul in prag.... nu ai nevoie sa suporti asta!.. auzi sa taci din gura!
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 14 Ianuarie 2009 23:50
FETELOR, ACUM VA INTREB ALTCEVA! CE SALAR CREDETI CA AR TREBUI SA AM PENTRU A MA DESCURCA SINGURA INTR-UN ORAS MARE CUM E IASIUL SI SA ZIC CA AS AVEA DE PLATIT O CHIRIE CU TOT CU INTRETINERE DE 350 RON.
ofatasingura
Postat pe 15 Ianuarie 2009 11:22
De la: melira, la data 2009-01-15 11:22:19FETELOR, ACUM VA INTREB ALTCEVA! CE SALAR CREDETI CA AR TREBUI SA AM PENTRU A MA DESCURCA SINGURA INTR-UN ORAS MARE CUM E IASIUL SI SA ZIC CA AS AVEA DE PLATIT O CHIRIE CU TOT CU INTRETINERE DE 350 RON.


adik 3 mil juma lei vechi? chirie + intretinere?
pai hai sa vedem lunar:
1. curentu
2. gazele dc sunt separat
3. tel mob
4.prod d igiena
5. mancare
6. apa plata
7. vestimentatie.... - asta nu lunar, dar sa ai in vedere
8 rate la banci - asta dc ai...
9. combustibil - dc ai mashina....
10. transportul
11. micile placeri de satisfacut.

deci ... ai avea nev de cam 1500 - 2000 ron asta k sa mai pui shi de o parte pt zile negre ;)




uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 15 Ianuarie 2009 12:18
eu sunt maritata din iunie 2008...stiti cumva daca trebuie sa mai astept pana sa depun actele de divort? am inteles ca trebuie sa treaca macar un an de la semnarea actelor de casatorie, asa e?
ofatasingura
Postat pe 16 Ianuarie 2009 11:51
mai stai un an.......poate va intelegeti totusi..................
portitza_Maria
Postat pe 16 Ianuarie 2009 11:52
melira dar sarbatorile cum le`ai petrecut?
ana_maria22
Postat pe 16 Ianuarie 2009 12:02
separat.. eu la ai mei si el la ai lui.
ofatasingura
Postat pe 16 Ianuarie 2009 12:14
eheee, draga melira...iti spun din experienta ca viata te pune in niste situatii nasoale rau uneori, dupa care te ridica exact ca intr-un montagne russe. Mi s-a intamplat si mie sa iubesc si sa fiu iubita de un barbat care desi nu era insurat avea totusi un copil. Si noi visam sa facem un baiat, ca o sa locuim la munte , etc, etc. Pana la urma viata l-a pus sa aleaga intre mine si copilul lui, iar el a ales varianta din urma, cea admirabila, dupa un luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuung sir de tentative de a ne spune adio. Stii, intr-un fel parca stiam ca relatia noastra e compromisa din start, pt ca sufletul lui va fi mereu impartit in doua: jumatate pt fetita lui si cealalta jumatate pt mine, insa ne-a luat valul asa de tare incat ne-am trezit indragostiti unul de altul in ciuda eforturilor de a nu se intampla asta, ca doar nu vroiam nici unul sa suferim. Pana la urma n-am mai suportat durerea si am plecat. Am plecat din oras, m-am mutat cu serviciu, cu casa, cu tot, si am hotarat sa-mi mai acord o sansa la viata. Vreau sa spun ca legatura aceea sufleteasca ce s-a stabilit intre noi, d ecare tu ai uitat sa pomenesti dar care sunt convinsa ca exista, inca nu s-a rupt in ciuda faptului ca eu sunt cu cineva de aproape un an.O mai simt inca, insa acum ma lasa sa traiesc.Inainte ma sufoca.Si am ajuns la concluzia ca n-a fost sa fie, de-aia simteam ca ma sufoc. Pe-atunci credeam ca ma sufoc de prea multa iubire, insa acum am inteles ca nu era chiar asa. L-am iubit extraordinar de mult, insa abia acum imi dau seama cum e sa iubesti , sa fii iubit si sa te bucuri de ralatia ta nestingherit. Draga mea, iubirea nu poate ajunge la desavarsire decat intr-un mediu propice, ca o floare.Acum nimic nu-mi mai ameninta relatia, iar iubirea fata de prietenul meu isi poate desface aripile. Sunt fericita.

Din toata povestea asta, trage tu invataturile. Sfatul meu e sa-ti traiesti iubirea, pt ca nu se stie daca toti oamenii sunt la fel de norocosi ca mine s-o mai afle si a doua oara. Nu-ti sacrifica viata pt confortul altora, pt ca, te rog sa ma crezi, ei cand iti cer asta nu se gandesc la tine, ci la ei insisi. Dca nu dai o sansa iubirii tale, inseamna sa iti sacrifici ce ai tu mai de pret: sufletul, crutand imaginea neamurilor. Pana la toata urma, nu ei sunt nefericiti si cu sufletul bucati, ci tu! Ca sa nu mai spun ca pe langa tine, in timp vor fi si ei nefericiti, mai ales sotul tau. Sa stiica nimeni nu poate trai linistit o viata intreaga langa un partener care nu-l iubeste. Oamenii daca se despart, tocmai din acest motiv o fac: realizeaza la un moment dat ca nu se mai iubesc. Ori tu acum te gandesti daca sa faci fix invers. Nu te condamna pe tine si pe sotul tau la asta, ca n-o sa fiti fericiti nici unul.Tu vei suferi ca nu esti cu cel pe care-l iubesti, iar el va suferi ca nu este iubit, ceea ce, psihologic vorbind, va duce la o serie de multe alte necazuri atunci cand situatia va degenera. Asa ca, iti doresc multa intelepciune si inspiratie sa faci ceea ce trebuie!

Psiholog
darkrapt
Postat pe 16 Ianuarie 2009 12:22
De la: melira, la data 2009-01-13 08:56:27Povestea mea e de telenovela...la varsta de 21 de ani am cunoscut un barbat cu 14 ani mai mare ca mine, insurat, cu un copil de care m-am indragostit. Povestea noastra de dragoste a durat atunci un an si ceva pana cand nu am m-ai rezistat sa fiu "a doua". Intre timp eu m-am casatorit cu un om pe care nu-l iubesc , tin la el dar nu-l iubesc. De curand el a reaparut in viata mea cu un telefon prin care mi-a spus ca a divortat de aproape un an si ca in tot acest timp nu a incetat sa ma iubeasca. Stiind ca si eu l-am iubit foarte mult, iar ruptura a fost foarte dureroasa pt mine, am reaprins scanteia...ne-am reintalnit dupa 3 ani si jumatate intr-o gara si nu stiu ...e ceva cum nu am visat vreodata...el un pic mai carunt iar eu mai matura si maritata bineinteles...si la fel de indragostiti si fericiti...nu stiu cum sa va explic ce mult il iubesc pe omul asta si ce mult isi doreste sa fim impreuna, sa ne iubim, sa facem o fetita (ne place foarte mult sa visam impreuna). Problema e ca acum eu sunt casatorita si sotul meu stie ca nu-l iubesc. Am pomenit deja de divort dar mai sunt parintii nostrii care se opun total ( s-a mers pana la amenintari din partea alor mei), mama lui este foarte bolnava ...nu stim cat o s-o mai duca...si asa am hotarat sa mai asteptam...nu stim ce asteptam dar asteptam...si mi-e groaza sa mai stau cu sotul meu si imi este foarte dor de iubitul meu pe care i; iubesc atat de mult...VA ROG, DATI-MI UN SFAT!


daca nu ai copii cu sotul tau nu vad care ar fi problema.ce treaba au parintii?ce explicatii ai de dat?acel om totusi a divortat si te asteapta.ce rost mai are sa pierzi timpul aiurea?sa te chiniui.
ce treaba are masa lu ala muribunda?ce moare de grija casniciei voastre?

multa lume uita ca viata nu numai e scurta dar are de fapt un sfarsit oameni buni!!!!!!!!1

viata se termina o data si o data!!!!!!!!

nu merita risipita nici macar o zi.o ora, o clipa pe lumea asta din cauza prostiei si a ideilor preconcepute ale unor ignoranti.

citeste bine ce spun io aici si vei intelege cu siguranta.

bafta multa si cauta sa intelegi cat esti de norocoasa.
de bine de rau ai gasit ceva ce majoritatea cautam o viata intreaga poate.

Postat pe 16 Ianuarie 2009 12:45
De la: melira, la data 2009-01-13 09:42:17Pt ca sotul meu este un introvertit, un mut si cum se zice ca "mutu f... pamantul " imi este teama de reactiile lui si de ce ar putea face in cazul asta.


nu ai de ce sa te temi.reactia lui nu conteaza.dragoste cu sila nu se poate. mai e si bolnav la cap si penibil.

ai o singura viata pe lumea asta.stiu ca pare un pic dur felul meu de-a gandi dar este cred cel mai sanatos.
nu ai timp de pierdut cu un penibil ca ala daca ai gasit ceva cu adevarat deosebit.acel om a avut curaj sa divorteze si mai are si un copil.tu una peste alta nu ai nicio obligatie....doar fata de tine

Postat pe 16 Ianuarie 2009 12:52
Stiti cumva daca pot sa dau divort dupa 7 luni de casatorie? Ce motiv trebuie sa invoc pe asta?
ofatasingura
Postat pe 19 Ianuarie 2009 07:48
De la: melira, la data 2009-01-19 07:48:50Stiti cumva daca pot sa dau divort dupa 7 luni de casatorie? Ce motiv trebuie sa invoc pe asta?

cel mai sanatos ar fi :nepotrivire de caractere sau la pt.vb serios.
oricum nu cred ca e f important motivul.poate numai in cazul in care exista o avere de impartit ,dar nu cred ca esti interesata ....

Postat pe 21 Ianuarie 2009 22:16
buna
Cassey
Postat pe 18 Mai 2009 09:22
greseala a fost a ta de la bun inceput...cand vezi c barbatul respectiv e insurat,are familie,trebuie sa gandesti si sa nu intervi,iti menajai sentimentele fata de el si era altfel situatia..acum suiporti consecintele..nu am nici o scuza..poate sunt rea..dar eu urasc femeile care intervin intr-o familie,oricum ar fi ea...rufele se spala in familie...stii vorba aia...si mai este o vorba "daca cateaua nu ridica coada,catelul nu vine si linge":)
issa12
Postat pe 14 Iunie 2009 14:16
dupa fapta.....si rasplata....sory
no_more
Postat pe 14 Iunie 2009 14:50
pan' la urma ce s'o mai intamplat aci'?
Diavolyta_
Postat pe 14 Iunie 2009 15:16
iti fac un rezumat ?
no_more
Postat pe 14 Iunie 2009 15:18
m'am referit daca o mai divortat sau nu....
stii tu cumva asta?
Diavolyta_
Postat pe 14 Iunie 2009 15:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de sfaturi:!! pana miercuri:(( 27 De la: nimeni_alta13 6 Octombrie 2009 16:50
Ma iubeste dar vrea sa fie singur... 9 De la: Ciobanu_Ramonela_1 16 Martie 2014 12:37
Ma iubeste...nu ma iubeste. 6 De la: kudika_930628 13 August 2013 09:37
Buna tuturor.. 4 De la: kudika_14112 21 August 2012 15:30
vine sa-mi ia copilul doar de craciun!!!! 46 De la: battleofwits 21 Decembrie 2010 16:22