Setari Cookie-uri

am nevoie de sot sau de celalalt??

Buna tuturor,
sunt noua pe acest forum, dar il citesc de ceva vreme.
Cu greu mi-am facut curaj sa scriu despre problema mea...si in cele din urma am scris pentru ca am nevoie de parerile voastre obiective.
Pe scurt: sunt casatorita de 4 ani, dupa o relatie de 10 ani; in tot acest timp am locuit impreuna; ne-am casatorit pt ca am ramas insarcinata si avem o fetita de 3 ani. Relatia cu sotul meu a fost una frumoasa din punctul meu de vedere, inainte sa raman gravida il vedeam sotul si tatal "ideal", desi pe cand aveam 2 ani de cand eram impreuna el m-a inselat, iar eu l-am iertat gandindu-ma ca toti facem greseli la un moment dat si ca poate aveam si eu partea mea de vina. Cand eram insarcinata in 5 luni am gasit din intamplare pe laptop-ul sotului meu un mesaj cu tente sexuale de la o alta femeie. Atunci mi-am dat seama ca vorba: "cine a facut-o o data , o va face si a doua oara" este ff adevarata, dar mi-am dorit sa cred pentru mine si pentru copilul nostru, ca va fi bine. Dupa nastere am intrat intr-o depresie destul de urata alimentata in parte si de faptul ca el nu era langa mine (job-ul lui implica multe deplasari). Am avut grija de copil mai mult singura, iar in cei 2 ani petrecuti acasa am devenit o femeie preocupata NUMAI de copil, oarecum nesigura pe mine. Revenind la serviciu dupa cei 2 ani, mi-am revenit si eu, am inceput sa fiu f vesela, optimista, cu o pofta nebuna de viata. Relatia cu sotul meu s-a imbunatatit datorita schimbarii starii mele de spirit si implicit a comportamentului meu. DAR, relatia dintre noi era buna (inclusiv relatia sexuala), doar din initiativa mea, el fiind ff rece cu mine, indiferent, efectiv nu vb cu mine, motivand ca are mult stres la serviciu, este f obosit, etc.
M-am gandit ca totul depinde in mare masura de mine si ca vom trece peste asta pentru ca eu chiar ma simteam bine cu el si cu mine! A trecut un an de-atunci, iar relatia noastra este din ce in ce mai rece, nu simt ca ar avea pe altcineva, desi....dupa cum se comporta, este f probabil sa aibe, avem discutii destul de rar referitoare la relatia noastra si de fiecare data el imi sugereaza sa-mi traiesc viata, ultima sugestie a fost ca daca mi-as gasi un amant pentru el ar fi DOAR O PROBLEMA DE FOND!!!
Recent, in viata mea a aparut un barbat din trecutul meu, care tocmai a incheiat o relatie de 15 ani. Nu ma sufoca, nu ma cauta prea des, ne-am vazut doar de 2 ori si ATAT, intre noi parca e un joc de-a soarecele si pisica, el stie ca-s casatorita si ca am si un copil si banuieste ca sunt fericita! Mi-a sugerat de cateva ori f subtil ca viata mea e aranjata acum, dar....printre randuri am inteles ca ...ar face cateva compromisuri pentru mine....
Nu as vrea sa "dau vrabia din mana pe cioara de pe gard", dar ma gandesc tot mai des: oare cum ar fi viata mea daca....??? si totodata ma intreb daca sotul meu este in cazul asta "vrabia" sau "cioara"???


Postat pe 16 Ianuarie 2009 10:40
Cred ca trebuie sa fii responsabila, ai o familie in primul rand, dar in al 2-lea rand esti nefericita. Eu zic ca celalalt te-a cautat pt ca are nevoie de consolare, doar a terminat o relatie de 15 ani se simte singur, cand isi va reveni probabil ca va uita de tine. Incearca sa repari relatia cu sotul tau, stii tu cum sa faci asta. Si credema ca "E DOAR O PROBLEMA DE FOND" este o vorba aruncata aiurea, si sa fii sigura ca daca ar afla ca ai amant ar fi furios si nu ar fi de acord cu asta.
redshift
Postat pe 16 Ianuarie 2009 10:54
indiferent de ce decizie vei lua sa nu-ti para rau, sa iti asumi consecintele
in toate casniciile sunt perioade mai putin placute dar cu mult calm si rabdare trebuie sa le depasesti
iar tipul de ce s-a despartit? sigur nici el nu e perfect.... crezi ca ti-ar iubi copilul ca sotul tau?
incearca sa analizezi bine situati si nu lua decizii pripite
ariana25
Postat pe 16 Ianuarie 2009 11:48
Eu nu inteleg cum de poti accepta si "iubi" un barbat care nu e al tau cu totul. Sincer nu cred ca simti iubire pentru el, esti doar obisnuita si atasata de el datorita timpului petrecut impreuna si amintirilor comune. Dar asta nu inseamna absolut nimic!! O sa cunosti un alta barbat si vei avea amintiri si cu el!! De ce te incapatanezi sa stai intr-o relatie cu un om care te-a inselat, cu cineva care la un anumit moment(cand tu erai insarcinata!!) a ales sa caute o alta femeie?? Cand ai putea foarte bine sa retraiesti o poveste asa de frumoasa cu fostul? Chiar nu traim 1000 de ani si viata asta e tot ce avem!!!!!!!
Ce sens are sa o irosesti acceptand mizerii si traind nefericita alaturi de un barbat care iti mai si spune sa iti traiesti viata!! Pentru ca el asta face, isi traieste viata.

Iar daca"sotul tau" si-a permis sa faca ce a facut in trecut, eu una nu vad un singur motiv care sa te impiedice pe tine sa te intalnesti cu fostul si sa vezi daca ti-ai mai dori si ai mai putea avea o relatie cu el. Nu este treaba lui ce faci tu cata vreme nu a fost treaba ta ce a facut el. Nu iti spun sa te razbuni, crede-ma ca asta nu e deloc razbunare, se numeste sa iti pese de tine si de viata ta. Grija mare cu relatiile extraconjugale insa si cu custodia copilului, nu fa prostii inainte sa intentezi divort ca te costa si nu-ti trebuie asa ceva.
Succes si sa ne spui ce ai facut
liliana2005
Postat pe 9 Februarie 2009 11:41
Sincer cunosc shi un caz ca acesta.Fii sigura ca sotzul tau nu te mai vrea dar sta cu tine pt acel copil.Tu l-ai neglijat shi asta la facut sa ajungetzi aici.Daca esti fericita shi te gandesti la celalalt barbat dute cu el shi iatzi copilul.Nu se merita sa stai langa un barbat care te inseala tot timpul shi face sex cu tine numai ca sa te simtzi tu bine sau altele.El poate are pe cineva shi nu stie cum satzi zica sau sa faca.Afost greseala ta ca lai lasat singur shi normal ca shia gasit consolarea in una shi alta.....daca el tzia zis satzi cautzi un amant e logic ca nu te mai vrea shi vrea totushi sa cunosti pe cineva ca poate asha scapa de tine.Parerea mea eu m-am invatzat minte nu mai pun la suflet nimic pt nimeni....
dulce_giulya
Postat pe 29 Iulie 2009 09:31
dece crezi caci lasa o femeie un barbat (raspunde la aceasta intrebare abea atunci reusesti sa intelegi r
piper
Postat pe 29 Iulie 2009 12:18
Analizeaza-ti bine sentimentele. Stii vorba aia "rau cu rau, dar mai rau fara rau"
laviy2005
Postat pe 30 Iulie 2009 14:53
dulce_giulia EU SUNT SIGURA CA NU EA este de vina ca EL umbla , a umblat. si va mai umbla cu siguranta ......ASTA E UN FUSTANGIU.....nu e de vina ea .... CA EL NU ARE CONSTIINTA PENTRU PROPRIA FAMILIE ,cand un barbat e matur si stie cu adevart sa pretuiasca familia va fi alaturi de ea .....cand nu , SE DUCE SI DACA NEVASTA I-AR SUFLA IN FUND.....scuza-mi expresia.....eu am vazut 2 cupluri de genul asta ...foarte apropiati mie........DECI NU EA ESTE DEVINA CA EL NU ISI RESPECTA FAMILIA........daca lui ii intra in sange o face si cand e foarte bine acasa ...intelegi??? ............................asa ca decizia este doar a ei......EU PERSONAL , SINCER, LUAM COPILUL SI PLECAM.......VREU RESPECT SI IUBIRE ....CEIA CE DAU , DORESC SA SI PRIMESC poate nu in egala masura ....DAR SIMTI CAND CINEVA INCEARCA SA-TI OFERE DRAGOSTE.........iar el nu o pretuieste in nici un fel............INTR-O RELATIE.......de-a lungul timpului DRAGOSTEA se transfoma in RESPECT .....E ACEIASI IUBIRE DOAR CA POARTA O ALTA HAINA......insa nu toti stim sa materializam acest sentiment pentru a dura cat de mult posibil...........
diana.... doar tu sti ce trebuie sa faci cu viata ta............nu pierde ani frumosi din viata ....... eu nu accept sa fiu inselata ....toti gresim DOAR CA UNII FAC DINTR-O GRESEALA OBISNUINTA.....NUMAI BINE.
ferero
Postat pe 31 Iulie 2009 15:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
femeia de pe locul2 17 De la: YullyNar3 30 Aprilie 2010 20:08
e bine sa fii amanta 136 De la: bebe_lush_ul 2 Aprilie 2009 12:28
iubita mea 4 De la: luchianramona 28 Octombrie 2010 17:08
va dati destepte/ti dar cititi zilnic ziare de scandal 3 De la: dragon_fly88 20 Iunie 2010 22:16
.. 18 De la: kudika_7786 19 Mai 2012 15:48