Setari Cookie-uri

Diferenta de varsta

Vorbesc pe net cu un baiat aflat la 700 km distanta.......de vreo 8 luni tine chestia asta si in ultimele luni vorbim si la telefon fff mult.Nu ne plictisim niciodata vorbind unul cu celalat si gasim tot timpul subiecte....dar......nu ne-am intalnit pana acum.Probabil ca e destul de comod s conversezi cu cineva necunoscut pt ca n-ai inhibitii,vorbesti degajat....dar exista un dar...intre noi e o diferenta de 11 ani,adica eu sunt mai mare decat el......Nu cer sfaturi,doar am vrut sa va relatez povestea mea.

Postat pe 2 Iulie 2009 10:43
ok!!!.......luat la cunostintza! ....acum...serios vb...unde ar fi pb? daca ti se pare ca ar fi!!!
sau....ce astepti sa ti se spuna? daca faci bine?...daca esti singura care face asta?sau...vrei sa ne spui si continutul dialogurilor?
ovidiu_42
Postat pe 2 Iulie 2009 10:47
De la: kudika047309, la data 2009-07-02 10:43:56Vorbesc pe net cu un baiat aflat la 700 km distanta.......de vreo 8 luni tine chestia asta si in ultimele luni vorbim si la telefon fff mult.Nu ne plictisim niciodata vorbind unul cu celalat si gasim tot timpul subiecte....dar......nu ne-am intalnit pana acum.Probabil ca e destul de comod s conversezi cu cineva necunoscut pt ca n-ai inhibitii,vorbesti degajat....dar exista un dar...intre noi e o diferenta de 11 ani,adica eu sunt mai mare decat el......Nu cer sfaturi,doar am vrut sa va relatez povestea mea.


ok.....................tu esti prietena tipei de a deschis topicul ala cu diferentza de varsa intre un el si o ea si era tare suparata tipa ca poate accepta orice dar asta nu adica ea sa fie mai mare decat el
anybody
Postat pe 2 Iulie 2009 11:04
anybody!!!...stii tu ceva ce nu stim noi?
lumineaza-ne bre si pe noi cum sta treaba!!
ca vaz ca va cunoasteti deja!!
ovidiu_42
Postat pe 2 Iulie 2009 11:31
Eu zic sa te intalnesti cu el, nu? Fata in fata.
lonely_soul
Postat pe 2 Iulie 2009 11:37
Eu nu sunt de acord cu relatiile la distanta. Dar cine stie, in unele cazuri functioneaza mai bine, :)
Seuy
Postat pe 2 Iulie 2009 12:45
Ce sa zic???? Tu pana la urma ce vrei???
Pi ia intalniti va si vedeti si voi ce iese
eu_dana
Postat pe 2 Iulie 2009 13:30
poate imi explica si mie cineva cum ii treaba cu prieteniile sau relatiile pe net si eu am mai vorbit cu persoane pe mess pe care le stiam doar de pe Facebook dar sincer dupa cateva conversatii mam plictisit nu stiu altii cum reusesc...
ingerash_cu_cornitze
Postat pe 9 Iulie 2009 22:29
De la: kudika047309, la data 2009-07-02 10:43:56Vorbesc pe net cu un baiat aflat la 700 km distanta.......de vreo 8 luni tine chestia asta si in ultimele luni vorbim si la telefon fff mult.Nu ne plictisim niciodata vorbind unul cu celalat si gasim tot timpul subiecte....dar......nu ne-am intalnit pana acum.Probabil ca e destul de comod s conversezi cu cineva necunoscut pt ca n-ai inhibitii,vorbesti degajat....dar exista un dar...intre noi e o diferenta de 11 ani,adica eu sunt mai mare decat el......Nu cer sfaturi,doar am vrut sa va relatez povestea mea.


Depinde cati ani aveti.Daca tu ai 26 si el are 15 e cam problema.Sau poate mai jos.Asta chiar e tare oricum.Mai prezinta niste detalii.Si voi a-ti povestit pe net 8 luni de zile si nici unul nu a luat un tren pana la celalalt sau sa va intalniti la jumatatea drumului?E tare sa povestesti pe net nu?Ca doar iei trenul virtual.

EDIT: Acuma am citit "Nu cer sfaturi".Atunci la ce ai postat daca nu ceri sfaturi ca nu inteleg sau ce astepti sa iti spunem noi?Bravo tie?Dai mai departe?Cred ca exista un loc la clinica si pentru tine.
therapsong2
Postat pe 10 Iulie 2009 01:01

buna ..am citit msj voastre si cred k dragostea nu are varsta dar totusi diferenta de varsta se va simti la un moment dat...parerea mea....vreau sa va mai spun k eu cu viitorul meu sot ne-am cunoscut pe net akm un an si ceva si de atunci suntem impreuna...in curand vom avea si un bebe ...cam peste 2 luni jumate....povestea e lunga....a starbatut 1700 de km k sa ne vedem fata in fata.....dar a meritat...cu alta ocazie va voi povestii ....pupici si aveti grija de voi...
deeutza27
Postat pe 14 Iulie 2009 20:28
Daca e ok ca barbatul sa fie cu 10 - 15 ani mai mare nu vad de ce nu ar putea fi si invers .Problemele sunt altele ...una ar fi distanta , la care nici o relatie mai veche nu poate rezista ....dupa parerea mea , alta faptul ca nici macar nu va cunoasteti , decat de pe net ...adica fiecare arata ceea ce vrea sa fie ,nu ceea ce este
Si te mai gandesti ce fata o sa faca atunci cand o sa te vada? Totusi sunt 11 ani...
Nu ti-am dat sfaturi , vezi?
ella_c
Postat pe 14 Iulie 2009 20:46
Inteleg perfect ce gandesti si mai ales ce simti! Sunt intr-o situatie asemanatoare si tot de pe net! E atat de frumoasa astfel de relatie dar e si imposibila. Nu ne facem rau dacit constiente! In fiecare zi sper sa se intample ceva care sa stearga din inima, din memorie, din toata fiinta mea acest gen de relatie (care parca ma hraneste, imi dezvolta imaginatia), pana la uitare. Daca se va dezvolta aceasta relatie aproape imposibila va comunic si daca nu, tot o sa va spun numai ca dupa aceea voi arunca PS. Curaj, e totusi frumos dar avem si imaguinatie si dorinti nedestainuite, cu ele ce vom face? Intrebare retorica pentru ca nimic nu poate fi pus in locul dragostei fie ea si pe net, fie si cu ambiguitati. Ce altceva ne-ar face bine? Hai sa mergem inainte dar nu cu indoieli, nu cu sperante exagerate ci cu sentimente domolite de discutiile atat de frumoase si atat de incurajatoare! Succes!
galina_aceeasi
Postat pe 15 Iulie 2009 06:53
Ca poti iubi pe cineva mai in varsta sau ca poti iubi pe cineva mai tanar ca tine.. e clar. Problema, din punctul meu de vedere, apare dupa ce spunem cu voce tare (cu alte cuvinte constientizam): Ne-am vazut, ne-am placut, ce ramane de facut?
Ma refer doar la diferenta de varsta .. de-o generatie.. Nu stiu daca asta ar insemna 10 ani, 15 ani... chiar 20 de ani (restul deja e "cosmar"). Cu siguranta ca primele luni, primii ani. vor fi magnifici. Cel tanar, fie el, fie ea.. va fi fascinat de experienta celuilalt, va acumula atatea lucruri noi.. fara sa le fi trait vreodata. Cel mai in varsta va retrai.. adolescenta, tineretea..... Sublim!
Si totusi, dupa parerea mea.. vine acel moment cand amandoi obosesc. Anii trec nu doar peste cel tanar.. Asa cum stim, batranetea e o boala care se ia.. nu scapa nimeni (paradoxal, iti trebuie mult noroc sa capeti boala!!)...
Cand suntem in asemenea situatii... as spune ca fiecare parte are de castigat. Cu singurul amendament.. sa stie cand e vremea sa se retraga.
rashela
Postat pe 15 Iulie 2009 07:35
Nici o femeie nu ar trebui sa aiba o relatie cu un barbat mai tanar decat ea. Barbatii oricum se maturizeaza mai tarziu cu aproape 5 ani decat femeile. La cei 11 ani mai adauga cei 5-6 ani si constati ca iti poate fi copil. Asta vrei ? Peste 2-3 ani iti dai palme singura in oglinda.
kudika014052
Postat pe 15 Iulie 2009 08:08
Super tari comentariile, multe rautacioase ce-i drept. Am observat ca, aproape nimeni ,n-a vorbit din experienta, iar majoritatea s-au grabit sa-si exprime parerea mai putin avizata. E un soi de: "E usor a scrie versuri/ Cand nimic nu ai a spune.".
In cazul meu, am cunoscut pe cineva pe net, era din acelasi oras, insa am consimtit sa ne cunoastem dupa vreo 3 luni de discutii pe net si tel. Motivatia a fost simpla: fiecare dintre noi discuta liber cu celalalt, ne sfatuiam dezinteresat, incercam sa gasim solutii la problemele celuilalt. La un moment dat, am constatat ca nu mai intalnisem pe cineva atat de preocupat de persoana noastre, drept ptr care ne-am intalnit.
Suntem impreuna de aproape doi ani, ne iubim si n-am vedea viata fara celalalt. E drept, nu vorbim de casatorie momentan fiind multumiti si incercand sa profitam de statutul de iubiti. Ne permitem sa ne vedem pe furis, sa profitam de orice moment din plin, fara monotonia unui mariaj, monotonie care se intampla in toate cuplurile la un moment dat.
Apropos, el e mai mic decat mine cu sase ani, si ne intleegem f bine, contrar ziselor unor doamne si domnite de pe aici ce se ambalau in explicatii privind maturizarea intarziata a barbatilor. Un decalaj exista, insa nu poti generaliza. Cunosc cazuri de mariaje reusite, iar tipa e mai mare cu 15 ani decat el. O problema apare evident la un moment dat.
Stii ce incomodeaza pe oameni, mai ales pe femeie dupa cum vei observa, atc cand vorbim de cupluri in care ea e mai mare? Faptul ca multe femei prefera, inconstient, o relatie cu un tip mai mare decat ele din pur spirit de autoconservare! Tocmai ce spuneau: femeile sunt mai mature, motiv ptr care se ofilesc mai repede! Cand esti mai mare decta el, trebuie sa te simti bine in pielea ta si sa te mentii tanara dand clasa pitipoancelor ce-l vor curta mai tarziu pe el (adica atc cand el va fi nitel mai maturizat, iar ele la vanatoare de iubiti cu situatie).
Crezi ca sunt multe tipe "dragute" la dat sfaturi pe aici care sa dea inapoi in a se da la un tip tanar, cu situatie, dar avand o relatie cu cienva pe care ele ar sti-o mai in varsta? Ei bine, nu! Ptr simplul motiv ca femeile se simt mai superioare cand sunt tinere uitand ca si ele vor ajunge mai in varsta. Si, nu-i asa ca-i mai usor sa iei un barbat gata "educat" in ale cuplului de la o femeie mai mare ca tine, doar ptr ca-ti inchipui ca ea va capitula complexata de varsta ei?
PS: intr-o relatie cu cineva mai tanar ca ea, femeia tr sa aiba-n permanenta grija de ea, sa se mentina tanara si atragatoare. Multe femei dupa ce-si gasesc jumatatea, cam uita de asta.
puiut_77
Postat pe 15 Iulie 2009 09:33
De la: kudika047309, la data 2009-07-02 10:43:56Vorbesc pe net cu un baiat aflat la 700 km distanta.......de vreo 8 luni tine chestia asta si in ultimele luni vorbim si la telefon fff mult.Nu ne plictisim niciodata vorbind unul cu celalat si gasim tot timpul subiecte....dar......nu ne-am intalnit pana acum.Probabil ca e destul de comod s conversezi cu cineva necunoscut pt ca n-ai inhibitii,vorbesti degajat....dar exista un dar...intre noi e o diferenta de 11 ani,adica eu sunt mai mare decat el......Nu cer sfaturi,doar am vrut sa va relatez povestea mea.

Daca pe el nu-l deranjeaza diferenta de varsta,si nici pe tine atunci nu vad nici o problema;parerea celorlalti nu mai conteaza
wanda_love_you
Postat pe 15 Iulie 2009 15:00
De la: kudika047309, la data 2009-07-02 10:43:56Vorbesc pe net cu un baiat aflat la 700 km distanta.......de vreo 8 luni tine chestia asta si in ultimele luni vorbim si la telefon fff mult.Nu ne plictisim niciodata vorbind unul cu celalat si gasim tot timpul subiecte....dar......nu ne-am intalnit pana acum.Probabil ca e destul de comod s conversezi cu cineva necunoscut pt ca n-ai inhibitii,vorbesti degajat....dar exista un dar...intre noi e o diferenta de 11 ani,adica eu sunt mai mare decat el......Nu cer sfaturi,doar am vrut sa va relatez povestea mea.

eu zic sa nu-ti faci probleme de varsta.
Lucia38
Postat pe 15 Iulie 2009 15:04
Mi s-a parut comentariul la obiect si scris cu mult bun simt cat si din experienta proprie. Fenomenul devine absurd cand, constienta ca esti mult mai mare decat partenerul, vrei sa-l legi in lanturi. Nu stiu cand ne vom dedica doar clipei, zilei, lunii, anului! De ce ne vrem imediat sclave? De ce nu lasam partenerului personalitatea iar noi sa culegem doar ce semanam? Cat de frumoase sunt discutiile prelungite, asteptarea primei intalniri! Daca cele care au parteneri de discutii cu tineri mai mici ca ele si nu sunt legate de vreun mariaj ascuns, sa lase dragostea sa se savarseasca fara principii de doi bani. Numai cand batranetile ne cauta descoperim ca anii frumosi s-au scurs sub povara principiilor de care nu vom mai avea nevoie. De aceea s-a inventat netul : sa gasim parteneri potriviti nu de ani ci de principii, de gandire asemanatoare in toate priblemele. cum e mai bine: Sa ai un batranel langa tine care isi pierde prin casa dantura sau sa te imbratiseze un tanar chiar daca stii ca s-ar putea ca adoua zi sa nu-ti mai deschida usa?
quote name='wanda_love_you' date='2009-07-15 15:00:50']
De la: kudika047309, la data 2009-07-02 10:43:56Vorbesc pe net cu un baiat aflat la 700 km distanta.......de vreo 8 luni tine chestia asta si in ultimele luni vorbim si la telefon fff mult.Nu ne plictisim niciodata vorbind unul cu celalat si gasim tot timpul subiecte....dar......nu ne-am intalnit pana acum.Probabil ca e destul de comod s conversezi cu cineva necunoscut pt ca n-ai inhibitii,vorbesti degajat....dar exista un dar...intre noi e o diferenta de 11 ani,adica eu sunt mai mare decat el......Nu cer sfaturi,doar am vrut sa va relatez povestea mea.

Daca pe el nu-l deranjeaza diferenta de varsta,si nici pe tine atunci nu vad nici o problema;parerea celorlalti nu mai conteaza [/quote]
galina_aceeasi
Postat pe 15 Iulie 2009 16:54
De la: galina_aceeasi, la data 2009-07-15 16:54:15Mi s-a parut comentariul la obiect si scris cu mult bun simt cat si din experienta proprie. Fenomenul devine absurd cand, constienta ca esti mult mai mare decat partenerul, vrei sa-l legi in lanturi. Nu stiu cand ne vom dedica doar clipei, zilei, lunii, anului! De ce ne vrem imediat sclave? De ce nu lasam partenerului personalitatea iar noi sa culegem doar ce semanam? Cat de frumoase sunt discutiile prelungite, asteptarea primei intalniri! Daca cele care au parteneri de discutii cu tineri mai mici ca ele si nu sunt legate de vreun mariaj ascuns, sa lase dragostea sa se savarseasca fara principii de doi bani. Numai cand batranetile ne cauta descoperim ca anii frumosi s-au scurs sub povara principiilor de care nu vom mai avea nevoie. De aceea s-a inventat netul : sa gasim parteneri potriviti nu de ani ci de principii, de gandire asemanatoare in toate priblemele. cum e mai bine: Sa ai un batranel langa tine care isi pierde prin casa dantura sau sa te imbratiseze un tanar chiar daca stii ca s-ar putea ca adoua zi sa nu-ti mai deschida usa?
quote name='wanda_love_you' date='2009-07-15 15:00:50']
De la: kudika047309, la data 2009-07-02 10:43:56Vorbesc pe net cu un baiat aflat la 700 km distanta.......de vreo 8 luni tine chestia asta si in ultimele luni vorbim si la telefon fff mult.Nu ne plictisim niciodata vorbind unul cu celalat si gasim tot timpul subiecte....dar......nu ne-am intalnit pana acum.Probabil ca e destul de comod s conversezi cu cineva necunoscut pt ca n-ai inhibitii,vorbesti degajat....dar exista un dar...intre noi e o diferenta de 11 ani,adica eu sunt mai mare decat el......Nu cer sfaturi,doar am vrut sa va relatez povestea mea.

Daca pe el nu-l deranjeaza diferenta de varsta,si nici pe tine atunci nu vad nici o problema;parerea celorlalti nu mai conteaza
[/quote]

Conteaza multe daca nu traiesti la subsol.
therapsong2
Postat pe 15 Iulie 2009 23:25
Nu, parerea celorlalti nu conteaza ACUM.. cand DOAR te intrebi .. oare o sa fie bine? Va conta insa cand vor incepe sa ti se inchida usile, cand vei incepe sa fi evitat de prieteni, familie, cand ti se va spune.. "tu poti veni, el (ea) nu are ce cauta.. ne face de ras", cand de abia vei astepta sa mergi undeva si vei afla cu stupoare ca perechea ta nu e bine privita....sau, si mai grav nu se va simti in largul ei acolo.... atunci va conta. Nu poti avea o relatie cu cineva doar intre 4 pereti.

Cred ca se intelege ca vorbesc la modul general si nu fac referire la vreun user. Iar exceptiile nu fac decat sa confirme regula.
rashela
Postat pe 16 Iulie 2009 00:29
....offfff...cat de frumos...cat de romantic.....
....tocmai am pus capat unei astfel de relatii....
EL..mai mic cu 13 ani....
tot ce pot sa-ti spun....a fost superb....
numai ca ...nu poti sa opresti ...ca lucrurile sa se intample...
ca vrei,ca nu vrei,cand diferenta este mare...asa cum a fost la mine...
incepi sa fii un pic posesiva...si intervine teama..ca el fiind mai mic...n-are cum sa nu aleaga si ceva mai tanar...
.....este inevitabil...poate altfel stateau lucrurile daca diferenta ar fii fost un pik mai mica..doar cativa ani...
important este ca nu regret nimic...a fost frumos..dar sfatul meu....nu te arunca cu toata inima...
eu asta am facut...pastreaza-ti rezerve...ptr ca despartirea poate fii dureroasa !
...in rest..... ca sa fac o glumitza... o poti lua ca pe o "terapie hormonala "
....
Ghemotoc
Postat pe 16 Iulie 2009 09:26
buna,,,eu cred ca atata timp ce voi va intelegeti diferenta de varsta nu conteaza,nu esti nici prima si nici ultima care are o relatie cu cineva mai mic decat ea....ia si fa in asa fel sa va vedeti si sa fie totul bn ca despre gurile rele (lasale sa vb important e ca voi sa fiti fericiti bafta multa....
dimi74
Postat pe 16 Iulie 2009 10:30
eu nu cred ca diferenta de varsta ar putea forma un impediment pt o posibila relatie intre tine si el...ca sa fiu sincera si eu l-am cunoscut pe prietenul meu tot pe internet ,el era in italia iar eu in tara ,diferenta dintre noi de 9 ani (el e mai mare) ...in tara relatia mea cu parintii nu se putea numi o relatie de familie ci mai exact un circ de pe marginea soselei si de aceea prietenul meu mi-a propus sa merg la el si sa locuim impreuna (in italia) ,cu greu am acceptat ,la fel si eu ma gandeam ca e prea mare diferenta,ca ne-am cunoscut pe net si tot asa,dar am acceptat si acum sunt aici...si ne intelegem foarte bine ,deci se poate!
BlueBubble
Postat pe 16 Iulie 2009 11:37
De la: ramonutza_ale, la data 2009-07-16 11:37:19eu nu cred ca diferenta de varsta ar putea forma un impediment pt o posibila relatie intre tine si el...ca sa fiu sincera si eu l-am cunoscut pe prietenul meu tot pe internet ,el era in italia iar eu in tara ,diferenta dintre noi de 9 ani (el e mai mare) ...in tara relatia mea cu parintii nu se putea numi o relatie de familie ci mai exact un circ de pe marginea soselei si de aceea prietenul meu mi-a propus sa merg la el si sa locuim impreuna (in italia) ,cu greu am acceptat ,la fel si eu ma gandeam ca e prea mare diferenta,ca ne-am cunoscut pe net si tot asa,dar am acceptat si acum sunt aici...si ne intelegem foarte bine ,deci se poate!


ti-ai lasat parintii pentru prieten...ce tare esti!
therapsong2
Postat pe 16 Iulie 2009 11:40
salut! eu am 21 anis si am inceput si eu acum mai bine de un an sa vorbesc cu un tip mai mare decat mine cu 8 ani care pe deasupra e si de alta nationalitate: spaniol. Am inceput sa vorbim,"facandu-ne cunostiinta" matusa mea care era subalterna lui. La inceput am vorbit lucruri generale si tot asa timp de trei luni dupa care a hotarat sa vina sa ma cnoasca, doar eram amici. Am petrecut o saptamana super, eram amici si atat. Ne cunoasteam destul de bine emotional pentru ca pe net am vorbit pana atunci despre multe lucruri. Dar in saptamana aceea am vorbit si mai mult...si ne-am apropiat mai mult. Puteam ramane doar amici, pentru ca eu mi-am impus ca nu ar fi bine sa trecem mai departe pentru ca e super asa. Dar intr-o seara el si-a luat inima in dinti si m-a sarutat. In zilele urmatoare am vorbit mult cum ar fi mai bine sa facem, pentru ca tineam mult unul la altu si nu stiam cum ar fi mai bine, ca sa nu pierdem macar ce avem. Dar am hotarat sa incercam sa fim impreuna in ciuda distantei,varstei si nationalitatii. Si lucrurile decurg bine, avem incredere unul in altul,povestim mereu si spunem tot ce ne apasa. Dar sincer, si daca am fi ramas numai prieteni ar fi foat super. Daca ne intelegem asa de bine, de ce sa mai conteze toate cele? Desi sfatul meu e sa va vedeti, sa vorbiti fata in fata, sa petreceti ceva timp impreuna si sa vezi daca corespunde cu imaginea care o ai despre el. Daca se trece mai departe, traieste fie ce o fi! Bafta!
kudika035197
Postat pe 16 Iulie 2009 21:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat...... 30 De la: puiut_77 1 Februarie 2011 14:21
Prea multe intrebari! 9 De la: alinutzzza_rbd 20 Decembrie 2008 18:49
TRAIESC O IUBIRE IMPOSIBILA,AJUTATI-MA VA ROG CU UN SFAT 27 De la: cristinxxx 22 Iunie 2011 20:42
Poate exista o relatie intre mine si un italian? 97 De la: Adyda 19 August 2010 16:25
ce decizie sa iau? 12 De la: v3ronik 19 Mai 2010 08:27