Setari Cookie-uri

SEFUL TB SA TE PLACA ?

Se stie ca un procent foarte mare de angajati pleaca brusc, cind nu se mai inteleg cu seful direct...
pentru voi conteaza sa va intelegeti bine cu seful ?
ce experiente ati avut ?
anka77
Postat pe 17 Ianuarie 2009 02:11
Am lucrat undeva timp de 7 ani si pot sa va spun ca faceam alergie atunci cand il vedeam. Genul de patron atotstiutor ,fara un dram de carte ,dar care era cel mai destept si atunci cand venei cu o idee era proasta din start ca nu era a lui.De 5 ani lucrez in alta parte,alt domeniu cu un sef super manierat ,simtit ..... e medic.Dar seful meu mai mare care e numit in functie de cateva luni,tare-as mai vrea sa ma inteleg cu el si altfel,e o bombonica de barbat:sexi,destept,manierat.....offfffffffffffff.
ana_lili36
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:52
Seful trebuie sa-ti aprecieze munca,cunostintele profesionale,competentele,initiativa,rezolvarea problemelor,eficienta,operativitatea,daca ai gasit solutiile cele mai optime pentru anumite situatii,
eficacitatea,folosirea cat mai eficienta a resurselor disponibile,sa stie sa medieze un conflict,sa stapaneasca bine,,Arta negocierii,,,Managementul Comunicational,,,Managementul Resurselor Umane,, ,,Arta divagatiei,, ,,Arta Motivarii,, ,,Arta Sanctiionarii,,.De asemenea,trebuie sa fie interesat si de problemele personale ale angajatilor,motiv pt.care orice unitate trebuie sa aiba la departamentul resurse umane un psiholog si un sociolog,in afara de economist.Pt.a obtine eficienta maxima la locul de munca de la angajati,trebuie sa-i motivezi atat la job,cat si in afara jobului,astfel incat ei sa-si lase problemele personale acasa,iar daca acest lucru este independent de vointa lor,trebuie sa ii ajute angajatorul.Angajatorul trebuie sa fie preocupat si sa-si arate interesul fata de problemele atat profesionale cat si personale,cu care se confrunta zilnic,ale angajatului.Un manager bun,trebuie
sa-si cunoasca angajatii si in afara locului de munca,in vederea unei comunicari cat mai bune cu ei.
Iesind la un picnic(de exemplu),cu oamenii din subordine,le poti da posibilitatea sa gandeasca liber,
sa spuna ce si-ar dori,ce considera ei ca ar fi necesar pt.imbunatatirea situatiei la locul de munca.
Iar managerul,primeste un feedback constructiv din partea lor,daca stie sa extraga ceea ce e bun din ideile lor si din ceea ce au spus angajatii.In afara locului de munca,angajatii nu se mai simt contransi de regulile entitatii angajatoare,si-si pot exprima liber parerile,convingerile,opiniile,etc.plus ca le dai sentimentul de incredere,de siguranta in ei insisi,si mai presus de orice le dai importanta.:::)).(pentru managerii care se simt cu musca pe caciula).
CONCLUZIE: SEFUL TREBUIE SA FIE CAT MAI POSIBIL OBIECTIV.
IAR ANGAJATUL SA INCERCE SA-I FIE CAT MAI PE PLAC SEFULUI,DACA SEFUL E CAT MAI OBIECTIV.
ACUM NA:VIATA ZICE ASA : MAI EXISTA SI SIMPATII SI ANTIPATII.NE DESCURACAM NOI.


manoiu_elisabeta
Postat pe 20 Februarie 2009 18:47
Am uitat un amanunt important.Seful trebuie sa fie cat mai posibil corect,sa manipuleze oamenii dublu pozitiv,in sens constructiv si directia dorita,pentru a obtine profitul unei entitati angajatoare.Daca nici asa nu se poate,munca poate fi : din convingere sau din constrangere.Daca nu vor sa munceasca din convingere,trebuie constransi.In cazul in care te santajeaza emotional,te hartuieste moral,sau te manipuleaza negativ,verifici daca e adevarat si daca nu il constrangi sa munceasca,daca nu il lasi in plata Domnului.Nu poti sa-l tarasti dupa tine,pentru ca te trage in jos.Decat doi jos,mai bine unul sus,
care sa aiba grija de ceilalti care merita.
manoiu_elisabeta
Postat pe 20 Februarie 2009 19:17
Poate imi vor veni si idei mai buna.Pt.azi de ajuns.O seara placuta in continuare!
manoiu_elisabeta
Postat pe 20 Februarie 2009 19:18
hhhhhhhmmm eu uras chestia cu sefi, eu chiar daca am sefi nu consider pe nimeni seful meu...toti suntem elgali..eu am avut o munca in germania la oragnizatie in domeniul social..si afost catastrofa..m am certat cu toti sefi de acolo si le am spus in fata .ca sunt foarte prosti si infelexibili in munca pe care o fa... ma puneau sa fac numai prosti ce nu aveau deloc legatura cu munca si domeniul meu...nu suport ca ma fac pe placul nimanui sunt asa cum sunt..deci daca seful apreciaza munca mea, ma va aprecia implicit si pe mine
parerea mea este ca tu nu te duci la munca ca seful tau sa te placa ..te duci sa muncesti ....

.
liza1370
Postat pe 20 Februarie 2009 20:44
Pentru analili36. M-ai facut curioasa - daca ai chef te rog sa-mi spui si mie cine este medicul acela superior care-ti este sef si unde anume. Daca n-ai chef sa spui pe internet mailul meu e ema.rice@yahoo.com.
ema_rice
Postat pe 20 Februarie 2009 22:02
Pentru liza1370: - si tu m-ai facut curioasa; daca ai chef descrie mai pe larg problema cu germanii care faceau prostii; n-as fi crezut; mai aflu si mai inteleg ceva; ce faceau, unde, cum au reactionat la reactia ta?
ema_rice
Postat pe 20 Februarie 2009 22:05
Romanii sunt oameni care nu-si cunosc meseria, n-au chef sa se implice, sa evolueze, vor sa castige mult aiurea, din prostii. Oamenii adevarati, superiori sunt f. putini - exceptii (in toate domeniile). Trebuie sa-ti dai seama cine este (sa studiezi de la distanta /cu cat mai repede cu atat mai bine) si sa tragi o concluzie: - merge sa stai acolo si cum trebuie sa fii: poti sa te implici sa faci ceva, poti sa ajuti, sa vii cu idei, poti sa suporti o persoana care nu merita respect, etc.
Sunt care-si bat joc orice ai face, sunt care te accepta daca stai la distanta si nu atragi atentia (ca daca esti mai destept ca ei sunt in stare sa te urasca pe viata si sa te trezesti de la ei cu orice), sunt care te respecta si te respecta si mai mult daca sunt superiori, sunt care apreciaza ajutorul si se imprietenesc, dar rarisim.
ema_rice
Postat pe 20 Februarie 2009 22:16
Eu am dat pana acum numai de sefi incompetenti, nescoliti, numai gura era de ei...nu stiau sa faca un tabel in excel...si asta la o firma mare si cu pretentii....de am ajuns sa ma intreb oare tot prostul mi-e mie sef ? Daca veneai cu o idee si-o atribuia imediat si se batea cu pumnul in piept ce destept e el....si mai era si manipulator...dupa ce am plecat am aflat cat de fatarnic era...ne instiga unul impotriva altuia in birou, spunand fiecaruia ca celalalt ar fi zis aia si aia cand de fapt nu era adevarat mai nimic, sau oricum era scos din contextul original....o pramatie carismatica insa, care stia sa se faca placuta celor de care avea nevoie, mai ales superiorilor lui cu care radea, glumea, lingea holurile prin fata usilor lor....si uite asa bufonul incompetent a ramas iar cei care au muncit au plecat sau au fost la un pas de a fi dati afara...In Romania sunt numai sefi nasoli care au impresia ca ei au dat gaura la macaroana....cei mai multi ajung sefi cu pile, altii cu norocul (prostului), ca pe competenta pura nu ajungi sef....trebuie sa dai limbi in fund la greu iar daca ai limba "aspra" cum o am eu....mai bine pleci si-i lasi naibii...
ocs
Postat pe 21 Februarie 2009 10:50
De la: liza1370, la data 2009-02-20 20:44:08hhhhhhhmmm eu uras chestia cu sefi, eu chiar daca am sefi nu consider pe nimeni seful meu...toti suntem elgali..eu am avut o munca in germania la oragnizatie in domeniul social..si afost catastrofa..m am certat cu toti sefi de acolo si le am spus in fata .ca sunt foarte prosti si infelexibili in munca pe care o fa... ma puneau sa fac numai prosti ce nu aveau deloc legatura cu munca si domeniul meu...nu suport ca ma fac pe placul nimanui sunt asa cum sunt..deci daca seful apreciaza munca mea, ma va aprecia implicit si pe mine
parerea mea este ca tu nu te duci la munca ca seful tau sa te placa ..te duci sa muncesti ....

.

Subscriu...
ocs
Postat pe 21 Februarie 2009 11:11
dap....mereu sefu.... ...mai orice sef ..face pe seful ...si pe buna dreptate...in unele cazuri face prea mult....adica cind faci lucrurile bine si e ok tot se ia de tine.....unii se inteleg perfect....insa mereu va exista si exista divergente intre angajat si sef.....eu de exemplu imi vine sa o string de git de 2 zile pe sefa....are draci pe ia...si incepe sa comenteze pe aici...dupa ce ca ma doare capu de atita treaba ...las toate actele ok...nu las pe maine alte treburi...vine cu cite o chestie sa ma enerveze...insa e de la criza financiara....si criza de nefe....lol......nu o bag in seama...da ma enerveazaaaaaaaaaa...............offfffffffffffffff
mikela_my
Postat pe 26 Februarie 2009 16:26
in rest e ok....daca zice ceva gresit....iai dau replica...si ...lasa de la ea...ca stie ca am dreptate...daca are ea dreptate ..las capul in jos eu ...ok... ...totusi e de treaba....
mikela_my
Postat pe 26 Februarie 2009 16:28
si neaparat trebuie sa te placa sefu ...sefa....sa te aprecieze...sa aiba incredere...altfel...mereu are de zis ceva....
mikela_my
Postat pe 26 Februarie 2009 16:31
ai gasit intradevar definitia perfecta ptr. un adevarat manager! ,felicitariii,dar ar fii bine sa gandeasca toti la fel!!!????
hairlucifer0
Postat pe 22 Iulie 2009 10:28
Va spun sincer, am trecut prin asa ceva si am simtot pe pielea mea ce inseamna sa ai o cretinitate de sef! Experienta mea a avut loc in Elvetia, cu o facatura de sefa elvetianca, proasta nevoie mare, cu 0 habar de meserie, rasista si orgolioasa pana in maduva oaselor.Desi managerul institutiei ma simpatiza si isi dorea sincer sa raman la acel loc de munca, am preferat sa-mi dau demisia si sa plec dupa 5 saptamani. Insa nu oricum. Am declarat la final tot ceea ce am considerat ca trebuie spus, intrucat existasera precedente care parasisera institutia si departamentul din acelasi motiv.Numai ca nimeni nu indraznea sa vocifereze din pricina sistemului.Asa ca am facut-o eu, cu dedicatie si din partea celorlalti colegi elvetieni.
laviniamariad
Postat pe 22 Iulie 2009 15:04
De la: anka77, la data 2009-01-17 02:11:28Se stie ca un procent foarte mare de angajati pleaca brusc, cind nu se mai inteleg cu seful direct...
pentru voi conteaza sa va intelegeti bine cu seful ?
ce experiente ati avut ?

UN ADEVARAT "SEF" ESTE INTERESAT DE PROFESIONALISMUL SUBORDONATULUI.CLAR ACEST LUCRU IL AJUTA SA-SI MENTINA SI SA-SI DEZVOLTE AFACEREA. SEFII PROFESIONISTI ORGANIZEAZA ACTIVITATI EXTRA CARE SA-I APROPIE PE ANGAJATI...SA SE CUNOASCA SA POATE RELATIONA ...ASA STII SLABICINILE , PUNCTELE FORTE ALE OMULUI PE CARE-L AI. UN ANGAJAT ESTE MOTIVAT DE MODUL CUM ESTE TRATAT IN COMPANIE..FINANCIAR...CA ACTIVITATE....AMBELE "TABERE" POT MERGE MAI DEPARTE DACA POLEMICA ESTE STRICT PE IDEE....ORICE SEF PROFESIONIST ARE ABILITATEA DE A ACCEPTA CE-L POATE AJUTA....NU UITATI : SEF SAU ANGAJAT SUNTEM OAMENI...RAPORTUL DE MUNCA ESTE STIPULAT CONTRACTUAL...DECI AM SI ALTERNATIVE...
pacifista
Postat pe 26 August 2009 11:13
Ca sa raspund intrebarii din titlu: nu, nu trebuie sa te placa seful. Eu lucrez de 15 ani cu un sef paranoic, razbunator, inflexibil, obtuz la orice idee noua, favorizandu-i pe lingusitori, promovand mediocritatea, etc., si ca sa fie tacamul complet, mai e si amestecat in afaceri dubioase cu bunurile institutiei, de pe urma careia a obtinut castiguri imense. Nu m-a suportat niciodata, avea o ura personala permanenta impotriva mea, dar n-a putut sa ma indeparteze, (nu ca n-ar fi incercat!), din cauza pregatirii complexe pe care o am. Daca ai o pregatire superioara celorlalti angajati si chiar superioara sefului, (cred ca asta l-a deranjat, de fapt!), nu-ti poate face nimeni nimic. Eu am noroc si ca anul acesta se pensioneaza si in felul asta se vor rezolva multe probleme, si pentru mine, si pentru altii.

Postat pe 24 Septembrie 2009 18:51
Normal ca totusi conteaza sa ai o relatie placuta cu seful. La noi in Romania Sefii se cred '"buricul pamantului" incercand din raspunteri sa se faca cei mai observati si cei mai populari in randurile oamenilor.Ei nu-si dau seama ca odata ce sunt Sefi niciodata nu vor avea acea popularitate la care adera.
Pot sa si fac o tipologie a sefului roman: paranoic, vesnic nemultumit de angajati, critic, comunist, imfatuat, dornic de a face cunoscut la fiecare 10 minute ca el are puterea iar tu esti un nimik in fata lui , autoritar, nesimtit, arogant si daca mai este si FEMEIE se mai adauga urmatoarele: razbunatoare, rea din cale afara, barfitoare si dornica de a ajunge la putere prin orice fel de mijloace, subiectiva, marsava, tzatza(doamne cat urasc chestia asta la femei) si mai ales dornica de a avea fel si fel de persoane care sa o pupe direct in c.u.r ori de cate ori are ea chef adika eventual daca face o gluma...tu NEAPARAT SA RAZI LA EA.
Din pacate, nu intotdeauna un sef are pregatirea necesara pt a tine in subordinea lui o gramada de angajati. Bineinteles ca ar trebui sa aibe cunostinte de psihologie , de business language si comunicare, intelegere, dorinta de apropiere fata de angajati si sa nu uite vreodata ca si ei sunt oameni nu Dumnezei asa cum se cred marea majoritate.Din pacate astfel de oameni cu o pregatire bune si cu asertivitate, sunt greu de gasit, si daca am fi sinceri cu aceasta situatie, seful nu stie cand ai o problema si ce ai pe suflet, el vesnic va crede ca ai ceva cu EL in special cu el si vesnic e suspicios.
Asa ca..rugati-va sa nu aveti vreun sef DUBIOS..pt ca altfel zilele voastre sunt mancate si numarate.Chiar daca ai pregatire necesara asa cum zicea una din fetele de aici, la un moment dat te saturi de jegurile pe care ti le face si zilele amare..si preferi sa ai liniste adika la un moment dat ajungi sa abdici.
ravenik_swwet
Postat pe 16 Octombrie 2010 23:04
De la: anka77, la data 2009-01-17 02:11:28Se stie ca un procent foarte mare de angajati pleaca brusc, cind nu se mai inteleg cu seful direct...
pentru voi conteaza sa va intelegeti bine cu seful ?
ce experiente ati avut ?
CENTRU
Postat pe 1 Decembrie 2011 08:32
De la: kudika479352, la data 2011-12-01 08:32:16
De la: anka77, la data 2009-01-17 02:11:28Se stie ca un procent foarte mare de angajati pleaca brusc, cind nu se mai inteleg cu seful direct...
pentru voi conteaza sa va intelegeti bine cu seful ?
ce experiente ati avut ?



Indiferent de natura domeniului de activitate,in care iti exerciti profesia,intercomunicarea este esentiala si raporturile dintre angajator si angajat,trebuie sa fie de colaborare si respect reciproc!Aceasta ar trebui sa fie regula esentiala,dupa care sa se desfasoare activitatea intr-un domeniu oarecare,dar,realitatea zilelor de astazi,reda foarte clar natura si nivelul de dezvoltare si acceptare, la nivel de staff ,in relatia cu cel angajat!
Nu am avut experiente neplacute privind acest aspect,dar,da,este foarte important sa te intelegi cu seful direct,sa comunici cu acesta si de ce nu,sa fii "placut",in sensul pozitiv al cuvantului,de catre acesta!Se stie foarte bine si nu are rost sa negam acest lucru,ca acolo unde nu exista intelegere intre patron si angajat,cel din urma va fi determinat ,prin actiuni voalate sau nu,sa paraseasca locul de munca!Este o realitate ca oricare alta,in Romania ,in foarte putine domenii de activitate,se respecta omul angajat si in aceeasi masura,se pune accent pe profesionalism,inaintea promiscuitatii,favorurilor de orice natura,nepotismului ,slugarniciei si bunului simt!Patronii zilelor noastre,au alte criterii de selectie,in momentul in care dispun in vederea angajarii solicitantilor si, care ,de multe ori,sunt neconcorde cu mersul firesc al lucrurilor!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Decembrie 2011 08:54
De la: kudika421339, la data 2011-12-01 08:54:44
De la: kudika479352, la data 2011-12-01 08:32:16
De la: anka77, la data 2009-01-17 02:11:28Se stie ca un procent foarte mare de angajati pleaca brusc, cind nu se mai inteleg cu seful direct...
pentru voi conteaza sa va intelegeti bine cu seful ?
ce experiente ati avut ?



Indiferent de natura domeniului de activitate,in care iti exerciti profesia,intercomunicarea este esentiala si raporturile dintre angajator si angajat,trebuie sa fie de colaborare si respect reciproc!Aceasta ar trebui sa fie regula esentiala,dupa care sa se desfasoare activitatea intr-un domeniu oarecare,dar,realitatea zilelor de astazi,reda foarte clar natura si nivelul de dezvoltare si acceptare, la nivel de staff ,in relatia cu cel angajat!
Nu am avut experiente neplacute privind acest aspect,dar,da,este foarte important sa te intelegi cu seful direct,sa comunici cu acesta si de ce nu,sa fii "placut",in sensul pozitiv al cuvantului,de catre acesta!Se stie foarte bine si nu are rost sa negam acest lucru,ca acolo unde nu exista intelegere intre patron si angajat,cel din urma va fi determinat ,prin actiuni voalate sau nu,sa paraseasca locul de munca!Este o realitate ca oricare alta,in Romania ,in foarte putine domenii de activitate,se respecta omul angajat si in aceeasi masura,se pune accent pe profesionalism,inaintea promiscuitatii,favorurilor de orice natura,nepotismului ,slugarniciei si bunului simt!Patronii zilelor noastre,au alte criterii de selectie,in momentul in care dispun in vederea angajarii solicitantilor si, care ,de multe ori,sunt neconcorde cu mersul firesc al lucrurilor!
Prelegere izvorata din frustrarile unui incompetent !!
Daca angajata in cadrul unei firme esti la fel de competitiva precum in postari(adica ,inutil de lungi)cu mare risipa de resurse,esti Angajatul tipic nedorit de orice Angajator competitiv !!!
cristinxxx
Postat pe 1 Decembrie 2011 09:08
Seful nu trebuie sa te placa, ci sa te respecte. In momentul in care ajunge sa te respecte, chiar daca din nevoie, ai castigat lupta de gherila.
Sefii de azi au o problema: nu isi castiga suportul subordonatilor si din cauza asta si-o vor lua cand le va fi lumea mai draga.
Angajatul nu trebuie sa plece daca nu se intelege cu seful. Trebuie sa lupte si sa castige. Strategiile impotriva sefilor sunt chestii pe termen lung, dar in final se merita. Ori ii castigi tot respectul si te va trata corect, ori chiar si-o poate lua definitiv seful.
Am avut de aface direct cu asta si am castigat, nu doar impotriva sefului ci si a pupincuristilor lui. Deci se poate.
O demisie este o infrangere din start. O lupta poate avea orice rezultat. Deci nu va lasati, luptati ! Doar asa veti castiga.
Max2
Postat pe 7 Decembrie 2011 10:19
De la: anka77, la data 2009-01-17 02:11:28Se stie ca un procent foarte mare de angajati pleaca brusc, cind nu se mai inteleg cu seful direct...
pentru voi conteaza sa va intelegeti bine cu seful ?
ce experiente ati avut ?

Daca este o companie mare n-am sa plec doar din cauza unui sef. Pentru ca seful are si el un sef. Am bagat o sefa in ... odata; pentru ca era abuziva in functie, m-am dus la seful ei sa ma plang.
In companiile mici apare buba, ca nu prea ai la cine sa te duci in caz ca esti tratat incorect. Si da, am plecat dintr-o astfel de companie, dar nu brusc ci cu demisie de 2 saptamani si nu a fost asta singurul motiv pentru a-mi da demisia.
Conteaza sa colaborez bine cu seful si sa existe respect reciproc.
kudika_pudika
Postat pe 7 Decembrie 2011 13:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
COMUNITATEA FETELOR SUPER TARI...ORICE SUBIECT!!! 81 De la: kudika484489 11 Decembrie 2011 23:15
" Cantec de lebada" 7 De la: alina02 3 Septembrie 2010 22:16
ADMIN KUDIKA 15 De la: alexia30 9 August 2009 14:22
BUNA SEARA! 3 De la: Mircea_O 25 Februarie 2009 20:43
Oare am nevoie de ajutor specializat? 21 De la: Janinne2 28 Martie 2009 09:50