Setari Cookie-uri

Stiti de ce avortul se face intr-un nr. asa de mare???

Am citit azi un articol in care scria ca 60% dintre romance au trecut prin experienta avortului!?! Este strigator la Cer ce se intampla.....si cauza care o consider eu baza este faptul ca este foarte ieftin sa faci un avort. Oricine poate in ziua de azi sa isi plateasca un avort. Da ia savedem ce s-ar intampla daca un avort ar costa de la 10-20 mil. in sus ....sa vedeti cum orice tinerica merge frumos frumusel si isi ia anticonceptionale sau prezervative...poate ca atunci s-ar gandi de doua ori inainte sa faca sex neprotejat. Sunteti de acord?
mirona_crina
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:00
hmmm... sa zicem ramai... mergi la doctor si doctorul iti spune ca nu poti sa-l tii, ca sarcina e complicata.. ca risti sa-l pierzi... si mai risti si sanatatea ta? ce faci atunci?? sau iti mai si spune ca daca il nasti s-ar putea sa-l nasti mort.. ai mai avea puterea aia sa stai cu el 9 luni in burta? nu toate fac avort ca vor...
O_perversa_mica
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:08
pui problema in mod gresit
este necesara o educatie sexuala si acces la informatie...eu stiu persoane din Bucuresti care nu stiu ce-i aia pilula contraceptiva caci nu le-a zis nimeni (nici parinti, nici profesori)
kitty_krieger
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:09
e adevarat ce spui tu..
Dar poti pune problema si asa..
Ce e de preferat sa il nasca si din lipsa posibilitati de al creste sa il abandoneze sau sa faca avort??

Ce e de condamnat faptul ca face avort sau ca il abandoneaza , sau mai rau unele mame il nasc si apoi il arunca in pubele sau il ingroapa cine stie pe unde.......................

problema nu e simpla .nu este alb sau negru sa putem emite pareri clare...........

iar daca creste pretul pt un avort ele tot isi vor face si atunci risca sa moara amandoi si mama si fat......
sun_shine
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:13
Inconstienta , prostie , incredere in partener ...ultima e chiar hilara as spune
iris_4_ever
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:51
mirona intrarea pe acest forum ar trebui sa te coste de la 10-20 mil. in sus ....sa vezi cum ti-ai schimba tu parerea
softexia
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:42
ca nu stiu sa sara dupa dulap
portitza_Maria
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:43
De la: softexia, la data 2009-01-22 13:42:45mirona intrarea pe acest forum ar trebui sa te coste de la 10-20 mil. in sus ....sa vezi cum ti-ai schimba tu parerea


Rautate!

Dar una peste alta, da! Mai bine avort decat un copil abandonat sau lasat sa moara la margine de drum. Ca sa nu mai zic de cei aruncat prin WC-uri... Doamne fereste!
Dor_a
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:48
De la: mirona_crina, la data 2009-01-22 12:00:56Am citit azi un articol in care scria ca 60% dintre romance au trecut prin experienta avortului!?! Este strigator la Cer ce se intampla.....si cauza care o consider eu baza este faptul ca este foarte ieftin sa faci un avort. Oricine poate in ziua de azi sa isi plateasca un avort. Da ia savedem ce s-ar intampla daca un avort ar costa de la 10-20 mil. in sus ....sa vedeti cum orice tinerica merge frumos frumusel si isi ia anticonceptionale sau prezervative...poate ca atunci s-ar gandi de doua ori inainte sa faca sex neprotejat. Sunteti de acord?


Asta e exact ca intrebarea aia: "De ce au loc asa de multe accidente rutiere?" ....
redshift
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:40
sincer nu cred ca baza problemei este petul "ieftin" al unui avort....Problema este alta: nu exista educatie sexuala. Si nu conteaza cat costa un avort. TREBUIE SA STII SA TE PROTEJEZI....OK NU IEI ANTICONCEPTIONALE PENTRU CA E MAI COMPLICAT?....F BINE...EXISTA PREZERVATIV!!!! ESTE SI IEFTIN SI DESTUL DE SIGUR SI USOR DE FOLOSIT....dar in nici un caz problema nu este pretul avortului...
Fetelor trebuie sa avem constiinta lucrurilor pe care le facem nu sa ne aruncam asa aiurea ca niste fraiere in "instrument" si pac copilul ai apoi lasa k e ieftin un avort.....Nu se poate bataia asta de joc fata de propria persoana, nu se poate asa ignoranta. Nu cred ca este persoana care sa nu fi auzit niciodata de prezervativ...
Nu exista educatie in sensul acesta este adevarat dar repet....ignoranta e si mai mare
Nu se poate sa iti bati joc de viata proprie si nici nu poti refuza dreptul la viata a unui copil dintr-o greseala...
Daca tot vrei sa faci sex....dar fara copii protejeaza-te. Si nu e vorba numai despre copii ca urmare a sexului neprotejat....mai sunt si atatea boli....
Exista si cazuri speciale....in urma unui viol sau cand sarcina e cu probleme atat pentru copil cat si pt mama si e mai bine sa se ajunga la avort....atunci e de inteles....insa nu cred ca 60% dintre romance au facut avort din aceste motive.
Trebuie insistat pe subiectul asta...trebuie sa li se faca cunoscute, tuturor femeilor, posibilitatile pe care le au.
adutu01
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:02
De la: portitza_, la data 2009-01-22 13:43:33ca nu stiu sa sara dupa dulap

Sau daca stiu, nu au directie !

Postat pe 22 Ianuarie 2009 20:00
De la: mirona_crina, la data 2009-01-22 12:00:56Am citit azi un articol in care scria ca 60% dintre romance au trecut prin experienta avortului!?! Este strigator la Cer ce se intampla.....si cauza care o consider eu baza este faptul ca este foarte ieftin sa faci un avort. Oricine poate in ziua de azi sa isi plateasca un avort. Da ia savedem ce s-ar intampla daca un avort ar costa de la 10-20 mil. in sus ....sa vedeti cum orice tinerica merge frumos frumusel si isi ia anticonceptionale sau prezervative...poate ca atunci s-ar gandi de doua ori inainte sa faca sex neprotejat. Sunteti de acord?


Asa cum se gandeau femeile in timpul comunismului?
Kathara
Postat pe 22 Ianuarie 2009 20:03
De la: mirona_crina, la data 2009-01-22 12:00:56Am citit azi un articol in care scria ca 60% dintre romance au trecut prin experienta avortului!?! Este strigator la Cer ce se intampla.....si cauza care o consider eu baza este faptul ca este foarte ieftin sa faci un avort. Oricine poate in ziua de azi sa isi plateasca un avort. Da ia savedem ce s-ar intampla daca un avort ar costa de la 10-20 mil. in sus ....sa vedeti cum orice tinerica merge frumos frumusel si isi ia anticonceptionale sau prezervative...poate ca atunci s-ar gandi de doua ori inainte sa faca sex neprotejat. Sunteti de acord?

problema nu e pretul unui avort,putea fi si gratis,si lucrurile nu ar fi foarte diferite.Eu cred ca principala problema sunt barbatii care nu isi doresc copii respectivi si le trimit,sau chiar le obliga pe femei sa mearga la avort pt ca nu-si doresc astfel de compromisuri.Si ganditi-va,daca s-ar fi nascut toti copii ce au prins viata in burtile mamelor,cati eram acum!Si cine stie ce se intampla cu ei dupa nastere.Sunt multe cazuri in care,fata sau femeia ar fi pastrat copilul,s-ar fi chinuit cu el,l-ar fi crescut,dar de multe ori nu sunt lasate sau se razgandesc,pt ca singure nu au posibilitati de a creste un copil si atunci recurg la aceasta metoda.
Eu cred ca in sufletul fiecarei femei care merge 'sa-l dea afara'exista un cat de mic regret.
Dar asta e societatea in care traim,astea sunt mentalitatile romanilor,si de cele mai multe ori ne conformam,chiar si cu pretul fericirii.
danyela6
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:44
sunt de acor cu tine! dar din pacate cele mai multe avorturi sunt din mediu rural..acum este greu sa spui ca nu sunt informate, informatie este slava cerului!parerea mea ar fi ca doctorii de fam sa se implice mai mult.
gyani_tim
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:50
De la: gyani_tim, la data 2009-01-23 09:50:47sunt de acor cu tine! dar din pacate cele mai multe avorturi sunt din mediu rural..acum este greu sa spui ca nu sunt informate, informatie este slava cerului!parerea mea ar fi ca doctorii de fam sa se implice mai mult.

sau ca femeile sa invete mai mult sa aiba griga de ele,sa se cunaosca mai bine pe ele insele si sa-si dea singure seama ce fac si ce vor de la viata.Mai multa responsabilitate.
danyela6
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:56
Nu e vorba de mentalitate aici................ tu ca femeie trebuie sa fii constienta si sa te protejezi..
De ce?? Majoritatea barbatilor gasesc mereu scuze ( nu ma refert la toti in general) sa nu foloseasca prezervativul...ba ca nu simte nimic , ba ca deranjeaza ..... bla bla bla..............

Dar tu trebuie sa te protejezi ...foarte bine nu vrei prezervativ sunt pastilute ..s-a intamplat sa se rupa? pilula de a doua zi.... si tot asa... sunt folii si acestea sunt mai ieftine.........
sun_shine
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:01
De la: gyani_tim, la data 2009-01-23 09:50:47sunt de acor cu tine! dar din pacate cele mai multe avorturi sunt din mediu rural..acum este greu sa spui ca nu sunt informate, informatie este slava cerului!parerea mea ar fi ca doctorii de fam sa se implice mai mult.

dar ele chiar NU SUNT INFORMATE
informatia de genul asta trebuie data, oferita....ca altfel doar din intamplare sa afli
kitty_krieger
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:08
De la: voicu_monica2001, la data 2009-01-23 10:01:22Nu e vorba de mentalitate aici................ tu ca femeie trebuie sa fii constienta si sa te protejezi..
De ce?? Majoritatea barbatilor gasesc mereu scuze ( nu ma refert la toti in general) sa nu foloseasca prezervativul...ba ca nu simte nimic , ba ca deranjeaza ..... bla bla bla..............

Dar tu trebuie sa te protejezi ...foarte bine nu vrei prezervativ sunt pastilute ..s-a intamplat sa se rupa? pilula de a doua zi.... si tot asa... sunt folii si acestea sunt mai ieftine.........

pana la urma ajungi la vorba mea
problema este lipsa educatiei sexuale (nu numai a femeilor, ci si a barbatilor....cand aud de aia cu "nu ma simt bine cu prezervativul" mie-mi vine sa-l fac pachet pe tip si sa-l arunc de la geam; ca pana mea, de BTS n-ai auzit? )
kitty_krieger
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:12
si eu cred ca foarte multe avorturi sunt in mediu rural.

pai serios daca ion si maria se casatoresc crezi ca ion mai pune prezervativ (draku nu cred ca l-ar fi folosit si inainte) si maria nu stie ce sunt alea anticonceptionale si uite asa fac ei plozi...unii in pastreaza altii ii chiureteaza
anderson
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:18
cred ca problema nu e in pretul mic pentru un avort,ci in natura umana
omul mergind la un risc,subconsitent e sigur ca anume cu el nimik nu se va intimpla,shi odata fiind sigur de faptul ca o sa fie totul bine,nu se mai gindeshte la pret in cazul in care va nimeri in situatie.
Daca eshti constient de faptul ca poti sa dai de belea,nu mai mergi la fapta respectiva,dar femeia face sex neprotejat gindindu-se ca o sa sa treaca bine shi de data asta,De ce sa se gindeasca la pretul avortului cind ea e sigura ca nu va ramine insarcinata,toti noi credem ca AVORT,MOARTE,VIOL etc se intimpla cu toti inafara de noi....asha e mintea noastra
Concluzie:nu conteaza pretul recuperarii greshelii cind omul e sigur ca nu va nimeri in situatie.Puteti sa ziceti ca nu am dreptate! dar cinditi-va bine, a mers oare un om la furat stiind ca va fi prins?NU! El nu va face pasul pina nu va fi convins pe sine ca o sa scape de pedeapsa.Mergind la jefuit un apartament,el e ferm convins ca n-o sa fie prins,de aceea el nu se gindeshte la pedeapsa care se da pentru un furt .Situatia omogena e shi cu avortul.
Imi cer scuze ca am repetat in mesajul meu aceeashi ideie de o mie de ori ,dar mi-am eprimat parerea
Misleo
Postat pe 31 Ianuarie 2009 12:52
De la: mirona_crina, la data 2009-01-22 12:00:56Am citit azi un articol in care scria ca 60% dintre romance au trecut prin experienta avortului!?! Este strigator la Cer ce se intampla.....si cauza care o consider eu baza este faptul ca este foarte ieftin sa faci un avort. Oricine poate in ziua de azi sa isi plateasca un avort. Da ia savedem ce s-ar intampla daca un avort ar costa de la 10-20 mil. in sus ....sa vedeti cum orice tinerica merge frumos frumusel si isi ia anticonceptionale sau prezervative...poate ca atunci s-ar gandi de doua ori inainte sa faca sex neprotejat. Sunteti de acord?


daca banii nu sunt o problema... la implicatiile sociale ,familiale sau de ordin psihologic te-ai gandit?????

nu banii sunt problema...
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Ianuarie 2009 13:09
Probleme mai serioase sunt in mediul rural, dar gasim si in orase, probleme. Am rude la tara si nu vor sa auda de prezervative, contraceptive etc. Eu locuiesc in oras, iar cand ma duc in vizita, impreuna cu sotia, la ei discutam si probleme legate de sex. Discutia o are sotia cu gazda feminina (noi barbatii ne ocupam de altceva ). Cu siguranta oamenii (vorbesc in general) nu fac calcule in clipa cand incep destractia (partida de sex), daca este mai ieftin un avort sau un prezervativ... Nici nu se pune problema diferentei de pret. La tara, vinzi vitelul sau purcelul si ai scapat de o sarcina nedorita. Dar te gandesti la a vinde animalul dupa ce nu mai ai ce face, se apropie data maxima la care se poate efectua o intrerupere de sarcina. Dupa parerea mea, lipsa de educatie este cauza principala a atator de multe avorturi.
Miticutza
Postat pe 31 Ianuarie 2009 14:17
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-01-22 12:09:40pui problema in mod gresit
este necesara o educatie sexuala si acces la informatie...eu stiu persoane din Bucuresti care nu stiu ce-i aia pilula contraceptiva caci nu le-a zis nimeni (nici parinti, nici profesori)

Eu chiar nu cred ca exista asemenea persoane....poate daca esti vreun copil al strazii care nu stie nici macar sa citeasca...poate atunci...dar altfel...si sa te uiti numai la telenovele si tot afli ca exista prezervative si altele....
ocs
Postat pe 23 Februarie 2009 12:16
De la: Kathara, la data 2009-01-22 20:03:24
De la: mirona_crina, la data 2009-01-22 12:00:56Am citit azi un articol in care scria ca 60% dintre romance au trecut prin experienta avortului!?! Este strigator la Cer ce se intampla.....si cauza care o consider eu baza este faptul ca este foarte ieftin sa faci un avort. Oricine poate in ziua de azi sa isi plateasca un avort. Da ia savedem ce s-ar intampla daca un avort ar costa de la 10-20 mil. in sus ....sa vedeti cum orice tinerica merge frumos frumusel si isi ia anticonceptionale sau prezervative...poate ca atunci s-ar gandi de doua ori inainte sa faca sex neprotejat. Sunteti de acord?


Asa cum se gandeau femeile in timpul comunismului?

Pe timpul comunismului...nu existau la orice farmacie prezervative sau anticonceptionale si nu primeai gratis prezervative si anticonceptionale de la tot felul de fundatii cum se intampla azi...daca ai bunavointa de a te deplasa pana la locul cu pricina pentru a ti le procura... in cazul in care nu ai bani de dat pe ele....
Atunci, puteai sa ai bani si sa cunosti faptul ca exista diverse metode contraceptive dar nu aveai de unde le procura.... Trebuia sa dai multi bani pe niste prezervative de proasta calitate iar anticonceptionalele aduse de prin Ungaria de tiganci erau foarte scumpe si puternice (daunatoare), trebuia sa castigi increderea tigancii, trebuia sa ai o recomandare de la o clienta de-a ei pentru a avea acces la ele. Pe vremea comunismului multe femei cred ca preferau abstinenta...si multe au murit in chinuri incercand sa-si faca singure avort sau mai rau au murit in spital inconjurate de securisti pentru ca nu voiau sa denunte pe cea/cel ce le-a facut avort. Acum avem libertate deplina, exista informatie, exista...tot ce vrei....nici nu suporta comparatie ceea ce este acum cu ce era atunci....
ocs
Postat pe 23 Februarie 2009 12:29
De la: ocgiogi, la data 2009-02-23 12:16:50
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-01-22 12:09:40pui problema in mod gresit
este necesara o educatie sexuala si acces la informatie...eu stiu persoane din Bucuresti care nu stiu ce-i aia pilula contraceptiva caci nu le-a zis nimeni (nici parinti, nici profesori)

Eu chiar nu cred ca exista asemenea persoane....poate daca esti vreun copil al strazii care nu stie nici macar sa citeasca...poate atunci...dar altfel...si sa te uiti numai la telenovele si tot afli ca exista prezervative si altele....

te contrazic
daca faci un sondaj prin licee, te ingrozesti....

PS: pe timpul comunismului erau interzise pilulele contraceptive, stiu ca tata le aducea ilegal in tara pentru mama.
kitty_krieger
Postat pe 23 Februarie 2009 12:35
De la: Dor_a, la data 2009-01-22 13:48:01
De la: softexia, la data 2009-01-22 13:42:45mirona intrarea pe acest forum ar trebui sa te coste de la 10-20 mil. in sus ....sa vezi cum ti-ai schimba tu parerea


Rautate!

Dar una peste alta, da! Mai bine avort decat un copil abandonat sau lasat sa moara la margine de drum. Ca sa nu mai zic de cei aruncat prin WC-uri... Doamne fereste!


Ai ceva remuscari ?????
lover_woman
Postat pe 23 Februarie 2009 19:19
De la: lover_woman, la data 2009-02-23 19:19:55
De la: Dor_a, la data 2009-01-22 13:48:01
De la: softexia, la data 2009-01-22 13:42:45mirona intrarea pe acest forum ar trebui sa te coste de la 10-20 mil. in sus ....sa vezi cum ti-ai schimba tu parerea


Rautate!

Dar una peste alta, da! Mai bine avort decat un copil abandonat sau lasat sa moara la margine de drum. Ca sa nu mai zic de cei aruncat prin WC-uri... Doamne fereste!


Ai ceva remuscari ?????


Remuscari are orice femeie ajunsa in aceasta situatie, dar e o alegere intre doua rele. dintre doua rele il alegi pe cel mai mic. dar voi, fecioare indumnezeite, cine va credeti sa criticati? Aveti o minte imaculat de goala...
Aladiah
Postat pe 23 Februarie 2009 19:31
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-02-23 12:35:54
De la: ocgiogi, la data 2009-02-23 12:16:50
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-01-22 12:09:40pui problema in mod gresit
este necesara o educatie sexuala si acces la informatie...eu stiu persoane din Bucuresti care nu stiu ce-i aia pilula contraceptiva caci nu le-a zis nimeni (nici parinti, nici profesori)

Eu chiar nu cred ca exista asemenea persoane....poate daca esti vreun copil al strazii care nu stie nici macar sa citeasca...poate atunci...dar altfel...si sa te uiti numai la telenovele si tot afli ca exista prezervative si altele....

te contrazic
daca faci un sondaj prin licee, te ingrozesti....

PS: pe timpul comunismului erau interzise pilulele contraceptive, stiu ca tata le aducea ilegal in tara pentru mama.
Stiu...si mama le cumpara de la o tiganca cu fuste colorate...
Mi-e foarte greu sa cred...mai ales ca eu am facut un liceu de "provincie", acum mai bine de 10 ani si cam toate stiam despre metode contraceptive...discutam despre tot felul de chestii in pauze...acum cand ai acces la internet, cand exista in orice scoala, cand multi au acasa trebuie sa fii batuta in cap sa nu ai curiozitatea de a da macar un search pe google sa vezi si tu despre ce e vorba...
ocs
Postat pe 23 Februarie 2009 21:43
De la: Aladiah, la data 2009-02-23 19:31:11
De la: lover_woman, la data 2009-02-23 19:19:55
De la: Dor_a, la data 2009-01-22 13:48:01
De la: softexia, la data 2009-01-22 13:42:45mirona intrarea pe acest forum ar trebui sa te coste de la 10-20 mil. in sus ....sa vezi cum ti-ai schimba tu parerea


Rautate!

Dar una peste alta, da! Mai bine avort decat un copil abandonat sau lasat sa moara la margine de drum. Ca sa nu mai zic de cei aruncat prin WC-uri... Doamne fereste!


Ai ceva remuscari ?????


Remuscari are orice femeie ajunsa in aceasta situatie, dar e o alegere intre doua rele. dintre doua rele il alegi pe cel mai mic. dar voi, fecioare indumnezeite, cine va credeti sa criticati? Aveti o minte imaculat de goala...


sun_shine
Postat pe 24 Februarie 2009 15:58
De la: mirona_crina, la data 2009-01-22 12:00:56Am citit azi un articol in care scria ca 60% dintre romance au trecut prin experienta avortului!?! Este strigator la Cer ce se intampla.....si cauza care o consider eu baza este faptul ca este foarte ieftin sa faci un avort. Oricine poate in ziua de azi sa isi plateasca un avort. Da ia savedem ce s-ar intampla daca un avort ar costa de la 10-20 mil. in sus ....sa vedeti cum orice tinerica merge frumos frumusel si isi ia anticonceptionale sau prezervative...poate ca atunci s-ar gandi de doua ori inainte sa faca sex neprotejat. Sunteti de acord?
NU sunt absolut deloc de acord cu ceea ce spui tu.....daca ti s-ar intampla tie?si iti dai seama ca nu ai un job ca lumea,si mai ales ca nu iti permiti sa cresti un copil....e usor de facut unul,mai greu e de crescut....iar in privinta banilor....cea mai buna prietena a platit 18 milioane sa avorteze doar pt ca era aproape de 12 saptamani...cam pana in 10 se face un avort din cate am inteles:-??..oricum gandeste-te ca femeile alea nu vor sa faca asta..e copilul lor si e si corpul lor care sufera o trauma atunci....asa ca....ma abtin de la alte comentarii
Altanay
Postat pe 1 Aprilie 2009 20:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sex in timpul menstruatiei 34 De la: hystria1 4 Octombrie 2010 20:43
va iritati in zona intima de la caldura? 26 De la: redline 10 Iulie 2009 11:47
atractia sexuala e suficienta pentru reinodarea unei relatii? 12 De la: scorpyoW 22 Iunie 2009 18:53
Cine stie multe despre pozitiile in sex? 4 De la: Sarikiz 19 Februarie 2013 19:27
cazuri celebre Ramnicu valcea 2 De la: economisesti 17 Mai 2010 16:19