Setari Cookie-uri

chisturi ovariene

In urma unor analize hormonale prescrise de un endocrinolog mi s-a spus k as avea chisturi ovoariene. Acelasi medic endocrinolog mi-a recomandat sa fac tratament cu Iasmine cel putin un an. POT FI TRATATE CHISTURILE OVARIENE CU AJUTORUL ANTICONCEPTIONALELOR? Exista pesroane care s-au confruntat cu astfel de probleme de sanatate?
Andrheya
Postat pe 2 Decembrie 2008 21:45
Andreheya...da...si eu am avut aceeasi problema...si tot anticonceptionale mi-a recomandat si mie medicul sa iau (Jasmine sunt anticonceptionale, cred ca stii asta). Eu am luat altele decat cele recomandate tie si acum numai am nimic. Se pare ca au dat rezultat. Daca o sa te uiti in prospect ai sa gasesti ca intradevar chisturile ovariene pot fi tratate si cu anticonceptionale. Multa sanatate.
missclaudia_iuliana
Postat pe 2 Decembrie 2008 21:51
1) Chisturile ovariene se trateaza diferentiat in functie de cauza aparitiei lor.
2) Hormonii sintetici sunt de cateva mii de ori mai puternici decat cei naturali (endogeni); exista multe riscuri in utilizarea lor - cel mai "mic" risc este acela ca organismul isi reduce (uneori chiar stopeaza) productia proprie de hormoni.
dusa
Postat pe 3 Decembrie 2008 16:51
Acum un an si eu am fost diagnosticata cu chist ovarian pe partea stanga.Dr la care am fost mi-au spus ca-mi trebuie operatie,mai putin unul dintre cei mai buni ginecologi din ploiesti care mi-a spus ca nu este de acord cu operatiile.Mi-a facut o punctie ovariana dupa care am urmat un tratament cu Desorelle 3 luni.Acum nu mai am nimic.Tin sa zic ca am avut un chist de 61/59 mm,dar am avut norocul ca era lichidic.Mi-a scos mai mult de 40 ml de lichid.
Marie_Luise
Postat pe 6 Decembrie 2008 22:45
Depinde de gravitate...
In mare parte, chisturile se trateaza cu anticonceptional, cunosc multe persoane care au avut si au scapat de ele cu anticonceptionale...
Doar daca este foarte mare chistul necesita operatie...
ramo_88
Postat pe 9 Decembrie 2008 12:35
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 16:25
Daca ai fost ma medic e bine..ia in continuare jasmine si nu intrerupe perioada de tratament...si eu am luat jasmine tot pentru asta si am intrerupt tratamentul pt k ma simteam rau dela el si s-au facut mai mari chisturile..si de atunci fac in continuare tratament dar cu alte pastile..daca nu sunt tratate chisturile pot fi foarte periculoase.am o prietena care a pierdut ovarul stang din cauza asta si acum incearca din greu sa ramana insarcinata si nu poate...nu e de joaca...sper sa te faci bine
magdonek
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:27
Si eu am facut o radiografie...acum 1 an si mi s-au prescris diane...sunt f tari..mi se facuse rau si nu mai aveam pofta de mancare,nici putere,forta..ma simteam fara vlaga si aveam non stop dureri de stomac si ficat...am intrerupt tratamentul chiar daca luasem doar un sfert din folie...aveti grija ce luati si daca simtiti reactii adverse nu continuati in nici un caz!!
liza24_84
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:46
da..este adevarat ca se trateaza chisturile cu anticonceptionale, dar trebuie avuta grija pentru ca multe dintre contraceptive produc dereglari hormonale, dar daca zici ca ti le-a recomandat un endocrinolog cred ca e ok. Si eu am avut acest gen de problema ,din cauza unui chist am pierdut un ovar iar dupa operatie mi-a aparut un chist la celalalt pe care l-am tratat cu contraceptive la recomandarea ginecologului, dar m-am ales cu niste dereglari hormonale. Cred ca trebuia sa apelez la un endocrinolog.....
corina_2009
Postat pe 23 Februarie 2009 13:52
Luni,saptaman viitoare ma duc sa fac si eu punctie la un chist ovarian,ovarul drept de cca 5,5-6cm si as dori sa stiu daca prin puctie iti scoate si membrana in care este lichidul si te poate curata local de tot ce ramane dupa extragerea serului.Te rog mult raspunde-mi si mie urgent.Cam cat cat costa punctia si daca este dureroasa?Astept raspuns urgent,te rog mult.Te rog mult nu evita raspunsul.Il astept cu nerabdare.Multumesc mult anticipat.
kudika006086
Postat pe 4 Aprilie 2009 08:01
va salut fetelor, sunt noua pe acest forum ,dar nu si in legatura cu problemele legate de chisturi ovariene.am29ani si sunt operata de 7 ani ,iar in urma operatiei am ramas fara un ovar si pe langa aceasta problema am ghinionul sa mi se tot faca chist si pe acest ovar care il mai am (stangul)acum este a treia oara cand am chist pe ovar (precizez ca am scapat cu AC prima data iar a doua oara am facut punctie si trat cu AC)acum trebuie sa incep din nou cu AC dar doctorul meu nu mi-a dat prea mari sperante ptr ca a spus ca am chist "neomogen"cu dim de 37/43mm iar ovarul este transf in formatiune tronsonica .deci sanse putine va rog sa imi scrieti tot ce stiti de tratamente naturiste sa le combin cu AC sau tot ce stiti voi despre acest diagnostic vreau sa incerc apsolut tot ce se poate.va multumesc ptr rabdarea pe care mi-ati acordat-o.va pup si va stau la dispozitie cu orice informatie utila( din experienta mea ).
kudika020222
Postat pe 2 Mai 2009 23:05
prin punctie se elimina doar lichidul dar membrana ramane (eu am facut punctie acum aproape doi ani)dar mi-a dat dr meu (dupa ce mi-a scos lichidul )o injectie "DIPHERELINE" asa se numea dar a fost foarte scumpa (400 ron)ptr a-mi intrerupe ciclul menstrual ptr o luna de zile sa se distruga membrana si in urmatoarele luni (cam trei sau patru) am luat anticonceptionale.am scapat de el dar acum a reaparut.Multa sanatate doresc la toata lumea. Sa auzim de bine.NIKOL (orastie).
kudika020222
Postat pe 7 Mai 2009 22:40
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 14:02
chisturile ovariene se pot trata homeopatic cu calcarea iod; tratamente alopatice nu exista. Anticonceptionalele nu sint folosite in acest scop. Exista doua tratamente unul chirurgical si altul prin embolizare in care se blocheaza arterele care hranesc acesti chisti dar dupa care nu poti avea copii.
jermaine168
Postat pe 23 Iulie 2009 16:41
Fiica mea are 16 ani si are chisturi pe ambele ovare. Medicul mi-a spus ca nu se pot trata decat cu anticonceptionale dar ca mai bine asteptam sa treaca... de la sine. Eu nu cred ca e bine sa le ignoram, asa ca am facut o programare la Institutul de medicina alternativa pentru un tratament homeopat. Multumesc, Jermaine pentru explicatii. O sa revin cu detalii cand o sa inceapa fiica mea tratamentul. Sper sa avem rezultate bune.
ulian
Postat pe 23 Iulie 2009 20:05
Si mie mi-a descoperit medicul ginecolog, tot ceva de genul la ovare, doar ca era ceva...polichistice, cred, nu mai tin minte denumirea, si mi-a prescris Microginon, am luat o luna, am mers inapoi la control, mi-a facut si ecograf si s-au comportat f bine. A doua luna am mers din nou, si nu am avut nici o problema la ovare. Dar am continuat sa iau in continuare ca si contraceptie. NU au avut asupra mea nici o reactie negativa, nu m-a durut niimic, nu am avut greata. Multa sanatate tuturor!
amalushh
Postat pe 24 Iulie 2009 09:40
De la: Andrheya, la data 2008-12-02 21:45:44In urma unor analize hormonale prescrise de un endocrinolog mi s-a spus k as avea chisturi ovoariene. Acelasi medic endocrinolog mi-a recomandat sa fac tratament cu Iasmine cel putin un an. POT FI TRATATE CHISTURILE OVARIENE CU AJUTORUL ANTICONCEPTIONALELOR? Exista pesroane care s-au confruntat cu astfel de probleme de sanatate?

Daaaaaaa ! Am avut unul cat un ou ! ha ! Zici ca eram closca cu ouale de aur ! Mi s a recomandat de catre un dr ( Madrid) Yasmine si voila 6 luni mai tarziu mi a disaprut ca prin farmec ! Da, de obicei ti se recomanda pastile dar daca sunt prea mari sau periculoase..se intervine si cu bisturiul sau laserul....
airedemolino
Postat pe 30 Iulie 2009 20:14
Tratamentul cu anticonceptioanale este recomandat de catre orice medic, asa ca nu ar trebui sa dezinformam oameni,eu sunt foarte deacord cu alte remedii ptr ca si eu folosesc tincturi si ceaiuri dar nu inseamna ca trebuie sa fiu impotriva tratamentului alopat sau sa spun ca nu exista ( mi se pare o mare aberatie).Chiar acum de curand am scapat de un chist destul de mare (care a reaparut a treia oara)cu tratament alopat combinat cu cel naturist si (in trei luni am fost OK) slava Domnului, asa ca grija mare la ce sfaturi dam ptr ca, ptr unele persoane este foarte important ce scriem aici ,si mie mi-a fost de mare ajutor internetul in momentul in care am fost diagnosticata cu chist ovarian (mai ales tinand cont ca am un singur ovar) si trebuia sa incerc orice metoda se putea ptr a scapa de acest chist.Multa sanatate tuturor .
kudika020222
Postat pe 3 August 2009 23:06
am si eu un chist ovarian de 2,66 cm mi-e f frica spuneti-mi cum pot scapa,cand sant la menstruatie am dureri dar nu f mari dar oricum,doctorul mi-a recomandat anticonceptionale belara dar vreau sa stiu alt tratament nu exista.
kudika087804
Postat pe 29 Noiembrie 2009 10:30
si eu am fost diagnosticata cu chisturi ovariene mai exact 16 la ovarul drept si 14 la cel stang.intradevar chisturile se trateaza cu anticonceptionale de obicei cel cu concentratie hormonala ridicata cum ar fi diane35 sau yasmine.se pare ca la mine este alta problema de fiecara data cand termin tratamentul si elimin chisturile imi apar altele.se pare ca au mai gasit ceva neinregușa asa ca iau anticonceptionale pana cand ma voi hotara sa fac un bebe si atunci cu zeci de tratamente
flinxen
Postat pe 22 Ianuarie 2010 15:59
eu am ambele ovare micropolichistice. am luat Yasmine 1 an si mi s-au micsorat, acum astept sa merg la control sa vad daca mai continui tratamentul. mie mi-au fost recomandate d endocrinolog, ginecologul mi-a dat cu totul altceva pt reclarea ciclului, dar dupa c am stopat tratamentul am avut iar probleme, asa ca mai bine mergi la endocrinolog. cat despre tipa care spunea ca o sa ia anticonceptionale pana o sa vrea sa aiba un bebe, ar trebui sa t gandesti ca daca o sa iei prea mult timp s-ar putea sa nu mai poti avea copii.
ella_uaic
Postat pe 22 Ianuarie 2010 18:49
Daca ti le-a recomandat medicul, go for it
Da, de regula pot trece, ori se mai diminueaza. Depinde si de "originea " lor
tequila_cu_varza
Postat pe 25 Ianuarie 2010 21:47
buna! te rog sa mi dai mai multe informatii referitoare la tratamentul pe care l ai urmat.sunt intr-o
situatie similara ,am un chist de 6,5 si as vrea sa nu recurg la operatie .in ce consta acel trat alopat combinat cu cel naturist ?
multumesc! nycmyb@yahoo.com
kudika190302
Postat pe 30 Mai 2010 16:39
Help va rog ! Acum ceva timp mi s-a spus ca am un chist care trebuie operat daca vreau sa mai fac copii ... Problema e ca imi e foarte teama de operatie, am 19 ani, nu pot discuta cu nimeni si ar trebui sa fac asta singura .. As vrea sa va intreb daca pot rezolva ceva cu asigurarea aceea de sanatate . Iar daca nu cam care ar fi costurile totale ale acestei operatii ..m-am gandit sa merg la Cluj .. Va multumesc anticipat !
kudika226404
Postat pe 8 Iulie 2010 16:23
Ce fel de chist ai ? Singurul tip de chist care necesita OBLIGATORIU operiatie este cel dermoid, restul se pot trata.
dusa
Postat pe 9 Iulie 2010 17:16
Ideea e ca sunt foarte derutata iar in micul meu oras exista doar medici aroganti si indiferenti ... Tipul nu mi-a zis ce fel de chist am ci doar ca pot ramane sterila daca nu sunt operata in decurs de un an . Si m-a bagat grav in sperieti .. :-s
kudika226404
Postat pe 10 Iulie 2010 09:43
Dupa parerea mea, ai nevoie de un diagnostic PRECIS: tratamentele sunt diferite pentru chist functional, ovare polichistice, chistadenom etc. In locul tau as avea rezerve la povestea cu sterilitatea, cred ca vrea sa te directioneze spre operatie, mai bine mergi la o consultatie adevarata, ca sa nu faci o operatie inutila ...
dusa
Postat pe 12 Iulie 2010 07:41
Multumesc enorm Dusa ! Raman datoare vanduta . Asa am sa fac.
kudika226404
Postat pe 13 Iulie 2010 16:09
Buna ziua!am 17 ani!in martie 2010 am aflat ca am un chist ovarian de 7,5 cm,am luat diane 3 luni dupa care am fost la control si tot asa mare era si mi-a spus ca trebuie sa ma operez dar nu am vrut asa ca am facut tratament cu aloe vera 2 luni dupa care am fost la un control,la alt medic si tot 7,5 cm era iar doctorul mi-a spus ca poate sa imi faca punctie!in august am facut punctia si mi-a ramas doar 2 cm si am inceput sa iau yaz.Dupa 1 luna am fost la control si nu mai aveam nimic,am continuat sa iau 2 luni yaz si am fost inapoi la control si iar mi s-a format un chist de 4 cm!nu mai stiu ce sa fac!mi-a zis sa ma duc dupa o luna la control sa vada cum este iar daca tot asa ii voi lua 3 luni yaz!
kudika330119
Postat pe 16 Noiembrie 2010 11:25
Ma adresez doamnei--DUSA
Am 47 ani,am avut sterilet ultimii noua ani si l-am scos,pentru ca am inceput sa sangerez intre cicluri si sa se rareasca ciclul din trei in trei luni.Am descoperit un polip endometrial adenomatos cu atipii celulare pe care l-am chiuretat.M-am gandit ca sunt la premenopauza si dupa doua luni de la chiuretaj am descoperit un chist pe ovarul stang fara sa-mi spuna natura lui(rotund in interiorul ovarului parca),de 2,83cm/2,41cm....doctora zicand ca asta era cauza formarii polipului.Mi-a dat sa iau--- duphaston,pe care nu il iau desi il am .Tin regim vegetarian sever,cu zeama din legume in prima jumatate a zilei,tinctura din muguri de zmeur,cereale integrale.Am ajuns la 50kg..Sunt din provincie si as vrea sa ajung la Bucuresti la Cabinetul de medicina integrativa Eu VITA MedSPA.Pe Net acestia nu au adresa si nici nr. de telefon.Te-as ruga frumos,avand in vedere ca ti-am urmarit mesajele si chiar tu mi-ai deschis aceasta optiune sa-mi oferi daca poti un nr de tel. al acestui cabinet.De asemenea daca m-ai ajuta cu un sfat te-as asculta cu mare interes,pentru ca la noi in provincie sunt decat 5 doctori ,medici primari toti,ii stiu pe toti.........Multumesc anticipat si astept raspuns,daca esti draguta bineanteles!
kudika357193
Postat pe 23 Ianuarie 2011 14:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intrebare cel putin ciudata ? cauza/ cauzele bolilor.... 25 De la: hirudo_medicinalis_yahoo_com 9 Noiembrie 2009 16:04
ce sa fac?:(( 21 De la: bruneagra25 22 Iunie 2009 10:08
oligospermie grava-sterilitate conjugala 23 De la: kudika404001 22 Mai 2011 20:35
Insomnia 8 De la: cristiana_cris 18 August 2009 16:38
Anemie 3 De la: kudika503694 11 Iulie 2012 15:35