Setari Cookie-uri

...intrebare fara ..raspuns..

..cum te-ai simti daca sufletul tau ar deveni albie pentru un rau de lava fierbinte?Si singurul sunet ratacit in imensitatea pustietatii ti-ar fi propriile tipete de durere.Noaptea un calendar de vise si cosmaruri, iar ziua o neincetata prelungire de agonie ingrozitoare? Daca nu poti raspunde nu ma judeca......privesc in urma, acum zece ani...parca ar fi fost ieri..mia-aduc aminte exact ziua cand in viata mea au intrat deopotriva fericirea si durerea..au intrat amandoua ..in acelasi moment fara ca eu sa stiu..atunci in acel moment ca am sa le incerc pe amindoua atat de intens..tocamai ma despartisem de omul pe care pretindeam atunci ca-l iubesc,si poate ca l-am iubit .in felul meu ..o altfel de iubire,,decat cea care a urmat dupa..eram singura.pustiita vulnerabila..si atunci a venit ..el..cel care mai tarziu avea sa-mi ia linistea pentru totdeauna.Eram prieteni buni.Eu eram singura el ramas singur dupa ce asa siza ea"oficiala"plecase sa lucreze in stainatate destul de departe.La inceput nu banuiam nimic,niunul din noi.Am trait cea mai curata si sincera prietenie.Eram mai mereu impreuna..vorbeam ,radeam, glumeam...hoinaream peste tot..dar mai ales ne placea sa urcam pe munte. Mi-aduc aminte ca uneori stateam de vorba nopti in sir fara ca subiectele sa para a se epuiza..Au tecut asa doi ani..doi ani in care am fost doar pur si simplu doi buni camarazi..fara nici un fel de apropiere fizica..greu de crezut stiu..nici nu m-as astepta sa fiu crezuta ..dar tousi a fost..am simtit atunci ca m-am nascut di nou ..Pana intr-o zi cand..inevitabilul s-a produs..Au trecut de atunci inca opt..opt ani.Intre timp si nu de mult .ea "oficiala a venit acasa.Au existat neintelegeri,viata lui s-a transformat intr-o mizerie..de ce..pentru ca acea ea..a inceput sa-i faca viata un iad..lucru care l-a facut dintotdeauna..de la inceput..vine si pleaca cand vrea.acum e mai aproape,pe continent..si totusi..el ramane acolo in ciuda faptului ca este nefericit..au urmat nopti si zile de intrebari..intrebari fara raspuns..incerc sa-mi pun ordine in ganduri.,dar parca nimic nu ma mai asculta..as vrea sa pot deschide ochii si sa pot invata sa deosebesc iluzia de realitate si fantasma de adevar..in fiecare minut .vreau sa plec,dar ma reintorc exact acolo de unde am plecat..pentru ca simt cum mi se frang aripile in zbor..cu cine sa lupt?cu morile de vant?...mereu am simtit ca imi lipseste ceva,si nu-ti inchipui de cate ori am batut drumul gandurilo pentru a-l gasi.De cate ori coboram spre maruntaiele pamantului sau ma inaltam pana in sanul cerului de unde strigam din toata puterea dorintelor mele.Asteptam sa ma auda Cineva..sa-mi deschida poarta chiar si spre sfarsit,sa-mi dea o flacara chiar si pentru a ma mistui.Nu vroiam totul ci doar un bob de nimic in stare sa ma fericita....si totusi..el ..este aici dar nu il pot atinge,il strig din nou si diar din nou ,dar se pare ca nici ecoul nu mai aude..il rog sa ma ajute..dar se pare ca raman doar eu..si ecoul surd..
eulalia
Postat pe 25 Ianuarie 2009 23:07
m`as simti foarte nasol..
Asynia
Postat pe 25 Ianuarie 2009 23:10
In toti anii tai de "nebunie " frumoasa n-ai stiut ca exista o OFICIALA ? Si dac-ai stiut si v-ati iubit atat de mult de ce nu s-as rezolvat in mod OFICIAL cu OFICIALA ? Nu-i nimic poate s-o faca si acum ....daca vrea ....DACA TE IUBESTE CU ADEVARAT ! Nu dispera pt.ca toti vrem sa fim fericiti unii au noroc de MUUUULT altii de un "strop " unii piedr acel mult dar si ceilalti pot pierde stropul lor de minune. DECI...... TE IUBESTE REZOLVA PROBLEMA CU "o f i c i a l a " ,iar daca nu mergi mai departe. MULT NOROC si MULTA PUTERE !
nocturnalia
Postat pe 10 Februarie 2009 09:04
Nu stiu daca o parere vrei aici...
E foarte poetic ce ai scris tu, dar revenind la proza: daca dupa 10 (ZECE) ani el tot nu s-a hotarat ca pe tine te vrea... singura salvare ar fi ca cealalta, oficiala, sa-si gaseasca pe cineva prin preumblarile ei, pentru ca e clar ca el nu va renunta la ea...
Pesemne si el are imaginea ei la fel de poetizata: hoinara, daredevil, cea care strabate lumea in lung si-n lat... In timp ce toate celelalte... hm... da-mi voie sa fac o comparatie metaforica (nu prea magulitoare) ca tot suntem la capitolul metafore: diferenta dintre somitza si... closca...
(eu spun ce simte el, nu ceea ce E... nu mi-o lua in nume de rau...)
Dor_a
Postat pe 10 Februarie 2009 09:34
te inteleg mai mult decat crezi...am trait ceva asemanator dar am invatat sa-l iubesc pentru ceea ce este si iubeste chiar daca nu sunt eu......sa ma bucur cand e fericit ,sa plang cand e nefericit si sa merg pe drumul meu chiar fara sa-l ating.....stiu ce durere simti dar invata sa traiesti prin el si fara el e greu dar nu imposibil ....uitarea nu o sa vina niciodata.........
concordia
Postat pe 11 Noiembrie 2009 09:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatii noi in haine vechi 6 De la: _Rori_ 24 Martie 2013 07:45
relatiile cu socrii 15 De la: dusmanu_lu_Celina 14 Noiembrie 2010 05:57
experienta: 0, sa ii spun sau nu ? 29 De la: roz5blue6lila7 16 Februarie 2010 16:48
"Legi scrise care permit agresarea femeilor": 2 De la: Tharr 9 Mai 2011 10:06
ce ziceti 25 De la: Barbie30 30 Septembrie 2010 09:53