Setari Cookie-uri

lipsa menstruatiei

e posibil dupa ce iei anticonceptionale sa imi vina CM de 3 ori si apoi sa dispara? nu am de 3 luni si vreau sa stiu daca e ok. mentionez ca am avut o relatie si s-a intamplat sa fim impreuna doar o data dar ne-am protejat. mi-am facut 3 teste si sunt negative. ce pot sa iau sa-mi reapara menstruatia? ultima perioada am avut putine scurgeri si dureri ca si cum as avea, dar nu e concret. stie cineva sa-mi dea un sfat in afara de a merge la ginecolog?
didda_salbatik
Postat pe 1 Februarie 2009 14:13
Si daca apare cineva si te sfatuieste sa bei ceai de musetel de trei ori pe zi ca asta este leacul si o alta pers care iti spune sa mergi la ginecolog tu o sa te apuci sa bei ceaiul in loc sa mergi la medic ?
iris_4_ever
Postat pe 1 Februarie 2009 14:27
salut.eu am probleme cu mentruatia de vreo 2 ani de zile...acum 2 ani am luat niste anticonceptionale dupa 2 luni le-am intrerupt din cauza faptului k incepusem sa iau in greutate, la o luna dupa ce am terminat au inceput sa imi apara probleme menstruale, o luna venea 3 nu, am mers la ginecolog m-a pus sa fc nu stiu cate teste de sarcina cu toate k eu ii spuneam k nu sunt k am mai fc nu stiu cate, rasp ginecologului a fost ori aveti chist pe ovarul drept ori sarcina extrauterina...IN fine am trecut peste pasa cu chistul care nu a fost adevarata si mi-a dat niste pastile care te fc sa te simti fff rau pt a-mi veni menstruatia...dar ce folos???le-am luat de 2 ori dar rezultatele sunt doar pt vreo 2 luni dupa care din nou apar problemele menstruale...spre exemplu acum am o intarziere de 3 luni am fost la ginecolog si imi spune k este totul in regula k este normal k motivul pt care nu mi-a venit este k am doar ovarele distorsionate.CUm este posibil k un doctor ginecolog sa iti vorbeasca asa??Oare mai putem avea incredere in ei???
nicolici
Postat pe 2 Februarie 2009 11:56
sunt ceva injectiipt asa ceva eu ati recomand sa mergi la medic na sa iei ceva asa de capul tau e totusi sanatatea ta si echilibrul hormonal conteaza vrei sa te trezesti cu barba si mustata?

Postat pe 2 Februarie 2009 12:04
am mers chiar acum 2 saptamanii dar se pare k in loc sa se preocupe de problema mea de menstruatie pe el il privea alte aspecte....o sa imi schimb doctorul poate asa voi rezolva problema menstruala
nicolici
Postat pe 2 Februarie 2009 12:08
Exista un medicament care regleaza foarte bine ciclul menstrual. Se numeste Duphaston, dar se da de catre medicul ginecolog. Cauzele dereglarilor menstruale pot fi atat de multe incat numai niste investigatii complete pot sa puna un diagnostic clar. Ciclul menstrual nu tine numai de ovare ci de tot ceea ce inseamna organe genitale feminine. So... consultati un medic bun si problema se va rezolva.
Lucia1971
Postat pe 2 Februarie 2009 12:13
acelasi tratament l-am luat si eu nu odata ci de vreo 3 ori dar dupa vreo 2 luni de la terminarea efectului sa spun asa imi reapare problema....pai cica ar fi de la ovare dar nu stiu...oare ar pt sa mai fi si de la altceva??o sa merg la alt doctor sa ii cer si lui parerea...ma dor ovarele am dureri de cap oare de la asta sa fie??de la faptul k nu mi-a venit de atata timp??
nicolici
Postat pe 2 Februarie 2009 12:23
1. dozari hormonale
2. ecografie abdominala si genitala, adica si transabdominala si transvaginala
3. consult ginecologic
4. consult endocrinologic
Lucia1971
Postat pe 2 Februarie 2009 12:55
buna

si eu ma confrunt cu aceeasi problema
am luat anticonceptionale un an si jumatate, le-am intrerupt si nu mi-a mai venit menstruatia.
am fost la medic si mi-a dat duphaston. dupa ce am urmat tratamentul mi-a venit......dar luna aceasta iar nu mi-a venit.
va trebui sa merg iar la doctor.
andraandragirl
Postat pe 6 Februarie 2009 09:20
Buna!Eu am alta problema, am fost diagnosticata cu chisturi pe ambele ovare,mi-a recomandat anticonceptionale...asta e singurul mod de a scapa de ele?
elenitagrig
Postat pe 6 Februarie 2009 09:42
chisturile se pot si opera daca sunt mari, dar daca sunt mici se apeleaza la tratament medicamentos
andraandragirl
Postat pe 6 Februarie 2009 13:53
Aceiasi problema am avut-o si eu, dupa ce 1 an de zile am luat anticonceptionale,pentru tratarea unui chist.Am luat atunci 3 luni de zile,si la urmatorul control imi disparuse acel chist.dar am preferat sa continui cu anticonceptionalele pentru ca aveam atunci o relatie.Dupa ce am intrerupt aceste patile, nu am avut menstruatie in urm luna.Eram f speriata.Am fost la doctor,mi-a dat niste pastile(nu mai stiu cum se numesc...ce va cu p..cred) in fineDupa 10 zile mi-a reaparut,doar pt 2 zile
Eram disperata.M-am dus prin "n" doctori timp de 4 luni de zile,si fiecare dintre ei ma indopau cu hormoni,dar nici unul din ei nu mi-au zis sa=-mi fac niste dozari hormonale.Dupa 4 luni de zile de chin, si umflata cu tot felul de hormoni,care n-au facut decat sa ma ingrase enorm,,,,am ajuns la o doamna doctor,care de cand i-am spus problema mea,mi-a dat sa fac acele dozari hormonale.in urma analizelor,totul era normal,in limitele normale, si mi-a zis foarte calm sa am mare rabdare,sa nu mai iau nici un fel de "hormoni",,,si sa incerc sa iau naturiste.Mi-a prescris atunci, daca imi aduc bine aminte "mladite de zmeura" si "tinctura de marar".Credeti-ma ca am asteptat inca 4 luni de zile fara menstruatie, dar nu renuntasem la aceste naturiste.Aaaaaaa.....uitasem,dupa ce terminasem acea tinctura de mladita de zmeura, din auzite am incercat "Luminita de seara". Si din prima luna de la administrarea acestor pastile,mi-a venit menstruatia, ce-i drept, cate putin in fiecare luna.
Si acum de 2 luni de zile, am revenit la normal.
Sfatul meu e sa faceti acele dozari hormonale,si in urma rezultatelor,veti sti ce se intampla in corpul vostru. Dar cu asta trebuie sa aveti mare rabdare.Incercati si ceva naturiste, rau nu are cum sa faca.
Va doresc multa sanatate!!!!
Morena
Postat pe 8 Februarie 2009 22:00
nu ginecologul e solutia ci un endocrinolog, sau cel care se ocupa pe acolo pe la tine de leacuri naturiste... dar ai grija nu te da pe mana cine stie carui coate goale... de obicei aceste dereglariapar hormonal... niste analize hormonale ar fi cele indicate de catre un endocrinolog
mitzura
Postat pe 30 Martie 2009 18:12
cand iti va veni apuca-te si bea ceai de leustean pe toata perioada ciclului menstrual, 2 cani pe zi, cand fierbe se pune o lingurita de leustean verde sau uscat 1/2 de l apa pana la ora 17.. mai poti pune sunatoare, coada soricelului cat iei intre degete si pune in ceai tot in acest ceai... si eu am avut lipsa cate trei luni pe an si cand venea... sa te ti... imi spuneau ba ca e sarcina extrauterina, mai nou gasisera altceva o boala de cuagulare a sangelui... asa voiau ei, si cand au vazut ca ii depaseste m-au trimis acasa sa ma rog la Dumnezeu... uit ca nu am murit si azi va dau voua alternative.... mai bine ai consulta si tu un endocrinolog... sau un medic responsabil care sa faca analize pe glanda tiroida ca de acolo ne vin si hormoneii care tot alearga prin corpul nostru sa daca nu avem grija si de ei mititeiii alearga si ei neregulat....
mitzura
Postat pe 30 Martie 2009 18:20
si eu am probleme cu mentruatia,nu mi-a venit de 3 luni,iau diane 35,am fost la endocrinolog si mi-a zis ca am ovare polichistice si fac tratament cu anticonceptionale,dar....oare asta o fi singurul tratament?ce sa mai iau?ceva naturist?aveti idee?
dalilascumpy
Postat pe 8 Iunie 2009 19:19
De la: Lucia1971, la data 2009-02-02 12:55:321. dozari hormonale
2. ecografie abdominala si genitala, adica si transabdominala si transvaginala
3. consult ginecologic
4. consult endocrinologic


Sunt de acord cu Lucia. Ar fi bun un echo la ziua 10-11 a ciclului ,apoi la a15 zi ca sa se vada daca este ovulatie. Se poate folosi si vit.E vreo 2-3 luni. Succes
ange03
Postat pe 8 Septembrie 2009 21:52
De la: ange03, la data 2009-09-08 21:52:45
De la: Lucia1971, la data 2009-02-02 12:55:321. dozari hormonale
2. ecografie abdominala si genitala, adica si transabdominala si transvaginala
3. consult ginecologic
4. consult endocrinologic


Sunt de acord cu Lucia. Ar fi bun un echo la ziua 10-11 a ciclului ,apoi la a15 zi ca sa se vada daca este ovulatie. Se poate folosi si vit.E vreo 2-3 luni. Succes


Darmitzura are mai mare dreptate.
Cand nu dai de nimic concret (deci in nici un caz pe ghicite) pe plan local, si chiar si asa, chiar daca gaseste ceva pe plan local, vre-o problema, tot va trebui sa faca investigatii Hormonale. Deci SI endocrinologul trebuie consultat in egala masura insa DOAR pentru DIAGNOSTIC.

Remediul insa va trebui urmat pe cale cat mai naturala - PLANTE!!!!!

LASATI IN PLATA LOR ANTICONCEPTIONALELE !!!!!!!!!!!!!!!!!!

NU va mai indopati AIUREA, nici macar ''cu cap!'' cu Hormoni ! hormonilor si oricaror altor lucruri ARTIFICIALE!
Iubiti-va organismul. Trupul vostru nu-i facut ca sa ''faceti pe plac'' altora, ci pentru ceea ce este facut - pentru VIATA!

Daca va mai ''hormonizati'', siliconati, ciopartiti in fel si chip (pentru a fi iubite - voi, ori poate pentru a fi dezgustatoare - eu am facut-o!) este normal sa ajungeti la toate aceste nenorociri!

FITI CAT MAI NATURALE si FOLOSITI NATURA.
Plantele sunt cele mai bune remedii - cautati-le!

Simply_i
Postat pe 9 Septembrie 2009 12:07
Ma intreb CE fel de ''ovulatie'' s-o putea vedea la ''eco''???

Mie, la o mare clinica cu plata, la o ecografie transvaginala imi spunea ca am un mare chist pe un ovar, pentru ca apoi sa-si dea seama - la insistentele mele!!! - cautand mai bine, ca de fapt VAZUSE VEZICA urinara si nu era ovarul (si deci nici vre un chist), asa cum crezuse D-na Doctor



Spuneti-mi si mie - daca-i vre un doctor pe aicea, CE se vede la eco? CUM poti vedea O OVULATIE/un OVUL ???

Simply_i
Postat pe 9 Septembrie 2009 12:14
ai ramas gravida cu steriletu'
FAT_FRUMOS
Postat pe 13 Ianuarie 2012 20:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Posibila sarcina? 7 De la: kudika_nikole 5 Februarie 2012 01:15
O sansa la viata 1 De la: kudika186054 21 Mai 2010 09:25
cum estompez vergeturile??? 32 De la: kudika226898 7 Noiembrie 2010 22:06
buna 10 De la: Lucia38 8 Octombrie 2010 13:43
gingii retrase 8 De la: OanaSun 28 Februarie 2011 22:58