Setari Cookie-uri

cand potzi face sex neprotejat dupa ce incepi sa iei anticonceptionale?

va rog mult lamuritzi ma si pe mine.. stiu k e un subiect extrem de discutat dar nu am gasit nicaieri un raspuns clar...am nevoie de putzin ajutor..

dupa a cata pilula anticonceptzionala se poate face sex neprotejat? luand in considerare faptul k e primul blister..
aryella
Postat pe 20 Februarie 2009 09:36
vad ca imediat ai o luna de catnd ai postat acest mesaj,ei bine,deja potzi face sex neprotejat pana....ninge......
matracucu
Postat pe 15 Martie 2009 16:48
Eu le iau de un an si ceva si cand am inceput am aceeasi intrebare pentru medic.Siu ca esti protejata de la prima pastila,ele isi fac efectul toata luna aia ,n-ai tu treaba cu ele atat timp cat le iei la aceasi ora.De retinut ca trebuie sa consulti medicul daca ai luat antibiotice in luna respectiva.Ele scad efectul pastilei anticonceptionale.Citeste si prospectul,ai sa afli mai multe
Lady_Gaga9
Postat pe 25 Mai 2009 14:49
scz mai sus era,,am avut aceasi intrebare pentru medic"
Lady_Gaga9
Postat pe 25 Mai 2009 14:51
chiar ieri am intrenat medicul ginecolog si mi-a spus ca din a treia zi esti protejata.Dar sunt tot felul de variante,asa ca te cred ca ai nelamuriri.
Joy
Postat pe 3 Iunie 2009 16:13
Depinde de anticonceptionalele pe care le iei.Eu folosesc Yasmine (am nacut la inceputul anului de aceea) si acestea protejeaza din prima zi
CrisCHR
Postat pe 3 Iunie 2009 16:16
cu sau fara pastile sex neprotejat faci numai cand ai incredere deplina in partener.sau nu???
vaiana
Postat pe 3 Iunie 2009 16:20
In general actiunea unui anticonceptional oral feminin are loc in maximum 48 de ore.
Dar cred ca trebuia sa intrebi cu mult inainte.Acum cred ca e prea tarziu.
L-ai luat in seara cu pricina? Cum vei pune numele la bebe?
aprov
Postat pe 3 Iunie 2009 17:20
De la: aprov, la data 2009-06-03 17:20:10In general actiunea unui anticonceptional oral feminin are loc in maximum 48 de ore.
Dar cred ca trebuia sa intrebi cu mult inainte.Acum cred ca e prea tarziu.
L-ai luat in seara cu pricina? Cum vei pune numele la bebe?

da din februarie pana acum sunt 4 luni
yumy
Postat pe 3 Iunie 2009 17:23
De la: aryella, la data 2009-02-20 09:36:17va rog mult lamuritzi ma si pe mine.. stiu k e un subiect extrem de discutat dar nu am gasit nicaieri un raspuns clar...am nevoie de putzin ajutor..

dupa a cata pilula anticonceptzionala se poate face sex neprotejat? luand in considerare faptul k e primul blister..


dupa 7 zile, draga mea. :) si apoi daca uiti vreo pastila, timp de tot 7 zie trebuie s-o faci si cu prezervativ.
ralukutya
Postat pe 3 Iunie 2009 20:13
si eu stiu tot de 7 zile....dar cu diane 35
Micichina
Postat pe 8 Iunie 2009 12:45
multzumesc foarte mult pentru raspunsuri :)
aryella
Postat pe 21 August 2009 08:27
eu stiu k dupa 7 zile!Am si eu o intrebare,va rog sa.mi rasp.:dupa terminarea primului blister vine menopauza,nu,,,,,dupa aia incepi un nou blister,tre buie sa te protejezi de fiecare data knd e menopauza?va pop si astept rasp.
kudika022610
Postat pe 30 Septembrie 2009 17:27
De la: kudika022610, la data 2009-09-30 17:27:25eu stiu k dupa 7 zile!Am si eu o intrebare,va rog sa.mi rasp.:dupa terminarea primului blister vine menopauza,nu,,,,,dupa aia incepi un nou blister,tre buie sa te protejezi de fiecare data knd e menopauza?va pop si astept rasp.



nu vine menopauza!!! vine menstruatia.doua probleme total diferite daca la nivelul asta esti cu informatiile despre organismul tau,e rau. e inadmisibil sa nu stii ce e una si ce e alta!!! pune mana repede pe niste carti,internet,ceva...
cat despre protectia in pauza dintre blistere:nu sunt probleme atat timp cat pilulele au fost luate corect.esti protejata.
shorty_deea
Postat pe 30 Septembrie 2009 18:56
ce intrebare tampita pai u nu ai foat la ginecolog sa iti dea anticonceptionale,le iei asa de capul tau sa inteleg?????????si ii ceva logic k poti face sex neprotejat inka dupa prima pastila,bineinteles sa iei in continuare la aceiasi ora din ziiii daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa slab informata iesti
ANGY27
Postat pe 30 Septembrie 2009 20:29
aaaaaaaaaaaa am uitat pastilele se incep din prima zi de menstruatie sa iei pana se termina folia si apoi faci pauza 7 zile si a 8 zi incepi iar sa iei.
bafta
si ia pt inceput karissa sunt foarte bune si cu 1 singur hormon

dar cel mai bine ar fi sa mergi la ginecolog si o sa-ti explice el mai bine
ANGY27
Postat pe 30 Septembrie 2009 20:33
De la: kudika034235, la data 2009-09-30 20:29:18ce intrebare tampita pai u nu ai foat la ginecolog sa iti dea anticonceptionale,le iei asa de capul tau sa inteleg?????????si ii ceva logic k poti face sex neprotejat inka dupa prima pastila,bineinteles sa iei in continuare la aceiasi ora din ziiii daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa slab informata iesti


unele inca mai cred ca anticonceptionalele sunt bomboane...deci...
andreea1976
Postat pe 30 Septembrie 2009 20:48
da pe ce lume traiesc totusi daca au internet si stau pe forum sa caute pe google nu stiu
ANGY27
Postat pe 1 Octombrie 2009 17:08
De la: andreea1976, la data 2009-09-30 20:48:11
De la: kudika034235, la data 2009-09-30 20:29:18ce intrebare tampita pai u nu ai foat la ginecolog sa iti dea anticonceptionale,le iei asa de capul tau sa inteleg?????????si ii ceva logic k poti face sex neprotejat inka dupa prima pastila,bineinteles sa iei in continuare la aceiasi ora din ziiii daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa slab informata iesti


unele inca mai cred ca anticonceptionalele sunt bomboane...deci...



doamne istete sunteti unele pe-aici..macar daca nu sunteti informate,nu mai dati sfaturi incoace si incolo.
si ca sa o lamuresc pe domnisoara..exista mai multe tipuri de anticonceptionale.cu nivel minim de hormoni,mediu si mare.bun..la cele care au nivel minim de hormoni(spre ex harmonet) poti avea contact sexual neprotejat la abia o saptamana.doar atunci isi fac efectul.la celelalte cu nivel de hormoni mai mare..isi face efectul din prima zi. deci draga mea,depinde ce pilule iei.dar toate lucrurile astea sunt scrise pe PROSPECT.stii,hartia aia lunga...pe care nimeni nu se sinchiseste sa o citeasca.
amondineeee
Postat pe 2 Octombrie 2009 12:21
De la: CrisCHR, la data 2009-06-03 16:16:48Depinde de anticonceptionalele pe care le iei.Eu folosesc Yasmine (am nacut la inceputul anului de aceea) si acestea protejeaza din prima zi



amondineeee
Postat pe 2 Octombrie 2009 12:25
De la: kudika034235, la data 2009-09-30 20:29:18ce intrebare tampita pai u nu ai foat la ginecolog sa iti dea anticonceptionale,le iei asa de capul tau sa inteleg?????????si ii ceva logic k poti face sex neprotejat inka dupa prima pastila,bineinteles sa iei in continuare la aceiasi ora din ziiii daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa slab informata iesti


ii ceva logic? ei uite ca nici tu nu esti atata de informata pe cat pretinzi a fi..si nu o lua in nume de rau.dar eu daca nu sunt sigura de un lucru nu incep sa dau sfaturi.o zi buna
amondineeee
Postat pe 2 Octombrie 2009 12:30
De la: Micichina, la data 2009-06-08 12:45:24si eu stiu tot de 7 zile....dar cu diane 35


cu diane 35 esti protejata din prima zi
amondineeee
Postat pe 2 Octombrie 2009 12:31
De la: geanina1309, la data 2009-10-02 12:21:47
De la: andreea1976, la data 2009-09-30 20:48:11
De la: kudika034235, la data 2009-09-30 20:29:18ce intrebare tampita pai u nu ai foat la ginecolog sa iti dea anticonceptionale,le iei asa de capul tau sa inteleg?????????si ii ceva logic k poti face sex neprotejat inka dupa prima pastila,bineinteles sa iei in continuare la aceiasi ora din ziiii daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa slab informata iesti


unele inca mai cred ca anticonceptionalele sunt bomboane...deci...



doamne istete sunteti unele pe-aici..macar daca nu sunteti informate,nu mai dati sfaturi incoace si incolo.
si ca sa o lamuresc pe domnisoara..exista mai multe tipuri de anticonceptionale.cu nivel minim de hormoni,mediu si mare.bun..la cele care au nivel minim de hormoni(spre ex harmonet) poti avea contact sexual neprotejat la abia o saptamana.doar atunci isi fac efectul.la celelalte cu nivel de hormoni mai mare..isi face efectul din prima zi. deci draga mea,depinde ce pilule iei.dar toate lucrurile astea sunt scrise pe PROSPECT.stii,hartia aia lunga...pe care nimeni nu se sinchiseste sa o citeasca.


Daca prostia ar durea....multi ar suferii
Hai sa iti explic o chestie de care ar trebui sa tina cont multe "destepte" de genul tau.....
Pastilele anticonceptionale....nu se iau dupa bunul plac......in mod normal e necesara o analiza de stabilire a nivelului de hormoni....si in functie de rezultat...se prescriu aceste pastile.
Lasa naibii vrajeala cu prospectul....in prospect nu sunt incluse toate informatiile necesare....
Esti medic cumva? daca nu ....atunci ...ciocu' mic......nu esti competenta in a da sfaturi
andreea1976
Postat pe 2 Octombrie 2009 12:55
De la: aprov, la data 2009-06-03 17:20:10In general actiunea unui anticonceptional oral feminin are loc in maximum 48 de ore.
Dar cred ca trebuia sa intrebi cu mult inainte.Acum cred ca e prea tarziu.
L-ai luat in seara cu pricina? Cum vei pune numele la bebe?


expresia "a da cu mucii in fasole " iti spune ceva????

buuun atunci e cazul sa fii atent la ce debitezi....
dandanaua_reloaded
Postat pe 2 Octombrie 2009 13:09
De la: andreea1976, la data 2009-10-02 12:55:22
De la: geanina1309, la data 2009-10-02 12:21:47
De la: andreea1976, la data 2009-09-30 20:48:11
De la: kudika034235, la data 2009-09-30 20:29:18ce intrebare tampita pai u nu ai foat la ginecolog sa iti dea anticonceptionale,le iei asa de capul tau sa inteleg?????????si ii ceva logic k poti face sex neprotejat inka dupa prima pastila,bineinteles sa iei in continuare la aceiasi ora din ziiii daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa slab informata iesti


unele inca mai cred ca anticonceptionalele sunt bomboane...deci...



doamne istete sunteti unele pe-aici..macar daca nu sunteti informate,nu mai dati sfaturi incoace si incolo.
si ca sa o lamuresc pe domnisoara..exista mai multe tipuri de anticonceptionale.cu nivel minim de hormoni,mediu si mare.bun..la cele care au nivel minim de hormoni(spre ex harmonet) poti avea contact sexual neprotejat la abia o saptamana.doar atunci isi fac efectul.la celelalte cu nivel de hormoni mai mare..isi face efectul din prima zi. deci draga mea,depinde ce pilule iei.dar toate lucrurile astea sunt scrise pe PROSPECT.stii,hartia aia lunga...pe care nimeni nu se sinchiseste sa o citeasca.


Daca prostia ar durea....multi ar suferii
Hai sa iti explic o chestie de care ar trebui sa tina cont multe "destepte" de genul tau.....
Pastilele anticonceptionale....nu se iau dupa bunul plac......in mod normal e necesara o analiza de stabilire a nivelului de hormoni....si in functie de rezultat...se prescriu aceste pastile.
Lasa naibii vrajeala cu prospectul....in prospect nu sunt incluse toate informatiile necesare....
Esti medic cumva? daca nu ....atunci ...ciocu' mic......nu esti competenta in a da sfaturi


draguta mea...eu nu am facut nici o referire la ce vb tu...unde vezi tu sa fi scris sa le ia asa de capul ei??eu m-am referit strict la intrebarea ei...si permite-mi sa recapitulez..cea care a deschis acest subiect intreba dupa cat timp poate sa aiba contact sexual neprotejat.iar multe destepte ca sa zic asa au sustinut sus si tare ba ca "logic" imediat, ba 3 zile..samd.deci scumpa mea...se intampla la fiecare sa mai greseasca.in cazul asta nu sunt eu.si btw,nu-i nevoie de nu stiu ce analize de sange(sunt bineinteles cazuri in care da)..de cele mai multe ori e suficient ssa mergi la un cabinet de planing familial,lucru pe care l-am facut si eu.asa ca nu mai sari tu in sus cu gura mare..repet:nu vad unde am sustinut sa ia fiecare pilulele de capul ei.te rog sa imi areti..pana atunci zi ms ca te-ai mai informat si tu..care te tii atotstiutoare.nu e nimic sa gresesti..dar e ceva sa poti sa recunosti ca ai facut-o.o zi buna,draga mea
amondineeee
Postat pe 2 Octombrie 2009 16:26
Daca te-ai referit strict la intrebarea ei.....de ce m-ai citat pe mine???


De la: geanina1309, la data 2009-10-02 12:21:47
De la: andreea1976, la data 2009-09-30 20:48:11
De la: kudika034235, la data 2009-09-30 20:29:18ce intrebare tampita pai u nu ai foat la ginecolog sa iti dea anticonceptionale,le iei asa de capul tau sa inteleg?????????si ii ceva logic k poti face sex neprotejat inka dupa prima pastila,bineinteles sa iei in continuare la aceiasi ora din ziiii daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa slab informata iesti


unele inca mai cred ca anticonceptionalele sunt bomboane...deci...



doamne istete sunteti unele pe-aici..macar daca nu sunteti informate,nu mai dati sfaturi incoace si incolo.
si ca sa o lamuresc pe domnisoara..exista mai multe tipuri de anticonceptionale.cu nivel minim de hormoni,mediu si mare.bun..la cele care au nivel minim de hormoni(spre ex harmonet) poti avea contact sexual neprotejat la abia o saptamana.doar atunci isi fac efectul.la celelalte cu nivel de hormoni mai mare..isi face efectul din prima zi. deci draga mea,depinde ce pilule iei.dar toate lucrurile astea sunt scrise pe PROSPECT.stii,hartia aia lunga...pe care nimeni nu se sinchiseste sa o citeasca.


data viitoare fi mai atenta pe cine citezi
andreea1976
Postat pe 2 Octombrie 2009 16:41

..si ii ceva logic k poti face sex neprotejat inka dupa prima pastila,bineinteles sa iei in continuare la aceiasi ora din ziiii daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa slab informata iesti [/quote]



am citat strict partea asta din mesajul tau..
amondineeee
Postat pe 2 Octombrie 2009 17:20
iar tu...data viitoare fi mai atenta la ce sfaturi dai
amondineeee
Postat pe 2 Octombrie 2009 17:21
De la: geanina1309, la data 2009-10-02 17:21:39iar tu...data viitoare fi mai atenta la ce sfaturi dai


ok
dar serios am vorbit referitor la analize.....uite cel putin aici,in budapesta , asa se procedeaza....iti faci analize hormonale,diferite alte teste si abia apoi se recomanda un anticonceptional.....
am vazut ca cineva scria de diane35....ei bine...poate multe nu stiu ca acele anticonceptionale se folosesc maximum 6 luni....si se recomanda in special femeilor predispuse la chisturi ovariene....
andreea1976
Postat pe 2 Octombrie 2009 17:38
De la: andreea1976, la data 2009-10-02 17:38:04
De la: geanina1309, la data 2009-10-02 17:21:39iar tu...data viitoare fi mai atenta la ce sfaturi dai


ok
dar serios am vorbit referitor la analize.....uite cel putin aici,in budapesta , asa se procedeaza....iti faci analize hormonale,diferite alte teste si abia apoi se recomanda un anticonceptional.....
am vazut ca cineva scria de diane35....ei bine...poate multe nu stiu ca acele anticonceptionale se folosesc maximum 6 luni....si se recomanda in special femeilor predispuse la chisturi ovariene....



aaa...eu nu contest asta..e o masura de siguranta in plus binevenita:)
referitor la diane35..si eu iau pilulele acestea si sincer nu am citit nicaieri pe prospect despre asa ceva..
stiu in schimb ca o data la 6 luni sau 1 an e preferabil sa se intrerupa pt o luna.
amondineeee
Postat pe 2 Octombrie 2009 18:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PROBLEMA MEDICALA 11 De la: kudika_3323 30 Noiembrie 2012 02:00
Pastila de a 2-a zi 55 De la: 15 Aprilie 2015 18:01
lentile de contact 14 De la: Milya 13 Noiembrie 2014 13:40
help!! 4 De la: Aphrodite 18 Noiembrie 2009 23:55
Pentru doamnele si domnisoarele din Timisoara 1 De la: carmen_joy 7 Ianuarie 2011 12:50